Vrijdag 24 Juli 1925 No. 172. 168° Jaargang. dit nummer behoort een Bijvoegsel. Inie) aar, K. ■ver, d. I De IW al- PO j 119 j Jonk H M. Hart- BINNENLAND DE KABINETSCRISIS. Volgens de Residenliebodjc zou 't vast staan, dat de departementenvan oorlog .en van marine worden samengevoegd. Als leider van dit departement zou een katholiek zijn aangezocht. iDE demping van i)en put op den dam. Gisteren kwam in den gemeenteraad -van Amsterdam aan de orde hel door B. en W. overgenomen voorstel om den bouwput op het Midden Damterrein te •dempen. Blijkens de toelichting van Wethouder Ier Haar is de strekking van het pracad- vies geep andere dan het terrein in een behoorlijken staat van onderhoud te brengen, in afwachting van de bebou wing in de toekomst, waartoe dc raad jn beginsel besloten heeft. De vcrkcers- commissie heeft zich volkomen met het voorstel van B. en Wi. verecnigd. Het praeadvies heeft zoolang op zich laten wachten, omdat de loopende onderhan delingen met de bétel-combinatie niet ge- gemakkelijk zijn en niet vlot verlooiden. Men behoeft niet bang te zijn, dat er opnieuw een waterplas midden op den Dam zal komen. De afdeeling publieke werken zal er een eer in stellen, ervoor te zorgen, dat er iets moois komt. liet -voorstel van den heer Gulden, op het terrein 'n gemeentelijk gebouw mei ver schillende bestemmingen te stichten, kan -eerst aan de'orde komen, als de nu loo pende onderhandelingen afgesprongen zijn Dan zijn B. en Wi. gaarne bereid, er praeadvies op uit te brengen. Ten slotte wijst spr. er nog eens op, dal het be sluit, hetwelk B en W thans van den raad vragen, den raad volkomen vrij laat. Het voorstel wordt aangenomen met :3l4 stemmen. Uit Start eo Provincie. Uit Middelburg. Gisteren herdacht de heer S. .T. Kleinepier, winkelchef in het filiaal Kr. iWeele van de firma D. J. Dronkers 1 en Zoon alhier, den dag. waarop hij voor 25 jaar bij die firma in dienst trad. De tegenwoordige patroons boden den jubilaris een'geschenk in enveloppe j aan, terwijl de leden van het personeel hun collega als blijk van medeleven in zijn 'jubileum een bloemenhulde bij hem thuis deden bezorgen. Uit "Walcheren. Te R i 11 h e m is op de hofstede van den landbouwer L. de V. een looden 'pijp van 6 M. lengte gestolen. Met een scherp voorwerp is de pijp van de pomp afgekapt. Ondanks de ijverige na- 'l 6poringen der politie is van de(n) da- der(s) nog geen spoor ontdekt. Een dezer dagen is door def gemeen tepolitie te Serooskerke, bij een in woner aldaar, ongeveer 400 Liter ben zine in beslag genomen in verband met «en overtreding van de Hinderwet Dinsdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente Vrouwepolder, onder buitengewoon groote publieke belang stelling. Tegenwoordig alle leden. De sedert de vorige vergadering in gekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen. Naar aanleiding van een adres van de Burgerwacht in de Afd. Gapinge, hou dende verzoek om eene subsidie uil de gemeentekas over het jaar 1925, wordt op voorstel van B. cn W|. m. a. s. be sloten over genoemd jaar eene subsidie te vcrleenen van f 10. Door de commissie belast met het na aien der gemeenterekening over het jaar 1924, wordt bij monde van haar lid de iiheer Lange(beeke medegedeeld, dal de rekening door de commissie op een en kele uitzondering na in orde is bevonden zoodat zij mitsdien den Raad adviseert over te gaan tot voorloopige vaststelling dier rekening. De voorzitter dankt de leden der com missie voor den door hen verrichten ar beid, en vraagt of nog iemand het woord omtrent de rekening verlangd. Niemand het woord verlangende, wordt m. a s. besloten de rekening over het jaar 1924 voorloopig vast te stellen in ontvang op f 32544,861/2, in uitgaaf op 133918.78, al- zoo een nadeelig slot van f 1373,9ty2. Daarna wordt overgegaan tol hoofd- stuksgewijze behandeling van de begroo ting voor het jaar 1926, welke begroo ting na breedvoerige bespreking in ont vang en uilgaaf wordt vastgesteld op f26230.91. Vervolgens wordt overgegaan lol be handeling van het voorstel van B. en W betreffende de opheffing der O. L. scliooli nde afdecling Gapinge der gemeente. Allereerst worden de door B. en "W[. aangevoerde motieven die li. i. tol het voorstel aanleiding hebben ge geven, den Raad voorgelczcu. Daarna wordt een gemotiveerd adres van ouders van schoolgaande kinderen en ingezetenen houdende verzoek "ofti niet tol opheffing van genoemde school' te besluiten, den raad voorgelezen. Nadat het voorstel van B. en W. door den voorzitter nader is toegelicht en zoo uoodig uiteen gezet, geeft hij allereerst aan de heeren Langebeeke en Kesteloo als medeonderteekenaars vau hel adres de gelegenheid bedoeld adres nader toe te lichten. De heer Langebeeke zegt niet te kun nen begrijpen waarom juist nu een voor stel tot opheffing bij den Raad aanhangig wordt gemaakt, daar het z. i. thans de tijd niet is om met zoodanig voorstel te komlen. Het moet B en W. bij inzage van het ingezonden adres, toch wel opge vallen zijn dat de O. L. School nog zeer grooten aanhang heeft. Spr. heeft tot zijn spijt wel moeten constateeren dal de school achteruit ging, doch heeft nooit kunnen denken dat voor de school nog zoo'n groote belangstelling bestond, cn dal die achteruitgang B. en Wi. aaulei- ding heeft gegeven om met een voorstel tot opheffing bij den Raad aan te klop pen. Ilij pi'olesleert sterk tegen oe door den .voorzitter geuite meening als zou juist hij, door een gezegde aanleiding lol opheffing hebben gegeven, zulks is ten eenen - male onwaar, hij geeft oen Raad de verzekering, dat mocht onver hoopt toch tot opheffing worden besloten hij niets onbeproeft zal laten ten einde de school te kunnen behouden. Hij spreekt de hoop uit dat dit onderwerp dezen middag grondig onder het oog zal worden gezien, opdat geen drijverij of politiek beginsel de aanleiding wezen zal die de opheffing bevordert. Waar het hier een groot gemeentebelang geldt dat de vrijheid van een gedeelte der ingezetenen aantast, hoopt hij dal, dat dal belang en die vrijheid, den Raad bij nader inzicht aanleiding moge geven om tot niet opheffing te besluiten, daar genoemde school geen onoverkomen- lijke kosten van de gemeente vergt. De heer Kesteloo dankte in de aller eerste plaats den Voorzitter voor het geven van de gelegenheid om deze z. i zoo belangrijke zaak breedvoerig mogelijk te bespreken. Spr. is van meening dal de school in de komende jaren eer vóór- dan achteruit zal gaan en Loonl' zulks niC|t gegevens aan, waarop de voorz. er den lieer Kesteloo attent maakt op het feit dat de gegevens van B. en WA nlloen de leerplichtige kinderen noemen. Vervol geus meende 't lid Kesteloo dat B. en W. de aan de school vernonden kosten z. i. wel wat hebben opgeschroefd, daar liet jaar 1921 een ongunstig jaar is geweest, daar juist in dat jaar veel aan het schoolgebouw is gebeura, terwijl i. in de toekomst zeer veel op onderwijs zal kunnen worden bezuinigd, op grond dal de leermiddelen e. d. thans geheel en al zijn aangevuld en op peil gebracht. Wat de door B. en Wi. aangevoerde gegevens inzake de uit keering aan het Bestuur der Bijz. L. School in de afd. Gapinge be treft, meent hij te knoeten opmerken dal in genoemd Bestuur toch wel zoo veel vertrouwen kan worden gesteld, dat het geen misbruik zal maken vau het be staan van twee O. L. Scholen in de ge meente, terwijl z. i. de door B. en W. gemaakte opmerking inzake de uitkeering ingevolge artikel 101 le lid der L. O. wet geen grond heeft, daar, aangezien de onderwijzeres aan de O L. School in de afd. Vrouwepolder met 1 Jan. a.s. op wachtgeld wordt gesteld aan die school alsdan toch een vakonderwijzeres zal moeten worden aangesteld. Vervolgens is hij van meening dat art, 19 lo lid van meergenoemde wel <Je in woners van de afd. Gapinge recht geeft op [hel hebben van eene O. L. school, daar uil liet adres van belanghebbenden z. i. duidelijk gebleken is, dat er aan zoo danige school behoefte is. "Spr. haalt tevens aan de door Ged, Staten, naar aanleiding vap de opheffing ^dpr scholen le Kleverskerke en Geersdijk, geuite mee ning, en is van meening dat waar liet hier een school betreft die sedert tal van jaren bestaat, Ged. Stalen ©en besluit lot opheffing niel zullen goedkeuren. Wat betreft het zenden der kinderen naar Serooskerke (W. of een andere in do nabijheid gelegen gemeente, zulks acht hij in verband met het drukke ver keer op den weg Veere-Serooskerke ondoenlijk. Waar de raad hier gesteld wordt voor het feit öf het finantieel belang öf de vrijheid der ouders, is hij van oordeel dal terwille van een klein finan tieel voordeel de vrijhei^ der betrokken ouders niet mag worden opgeofferd. De voorz. dankt de heeren Langebeeke en Kesteloo voor de wijze waarop zij hunne meening hebben uiteen gezet, ter wijl hij genoemde heeren met betrekking vaii liet door hen aangevoerde, eenige hem wenschelijk voorkomende toelichtin gen geeft. De heer Mesu kan niet begrijpen, dal do heer Kesteloo van bezuiniging op on- derwijs-uitgaven spreken kan, daar B. en W. het schoolhoofd steeds zooveel mogelijk op het doen van uitgaven heb ben moeten besnoeien, terwijl z.i. op <ie door B. en W. genoemde uitgaven niet meer "bezuinigd zou kunnen worden. De hger Dingemanse verklaart met be langstelling de besprekingen van de hee ren Langebeeke en Kesteloo le hebben gevolgd, doch clat hij vaak 'heeft gemist wat neerkomt op grondige weerlegging van 't voorstel van B. en \Vk z.i. is wat- Gapinge betreft geen vergelijk te maken met Kleverskerke en Geersdijk. De lieer Dobbelaar sluit zich geheel aan bij het door den heer Dingemanse aangevoerde, terwijl daar bovendien nog bijkomt het finantieel voordeel voor de gemeente, hetgeen z.i., gezien liet na deelig slol over den dienst 1924, voor zicii spreekt. Iemand die tegen het voor stel van B. en W. stemt, handelt z. i. in strijd met den door hem als raadslid af- gelegden eed, wat betreft de beharti ging der belangen van de gemeente. De voorz. zegt naar aanleiding van het laatste gezegde van den lieer Dobbe laar dat hij het in de verste verte niet met genoemden heer eens is, daar men als raadslid de meening kan hebben dal; men door tegen hef voorstel le stemmen ook in 't belang der gemeente handelt. De heer Kesteloo vraagt den heer Din gemanse zijn meening nader uiteen le zetten, waarop de heer Dingemanse zegt dal de heer Kesteloo wel arl. 19 tjer L. O. wel heeft aangehaald, doch waar blijft de heer Kesteloo met liet uitleggen der gronden waarop zijn meening be rust, die heeft de heer Dingemanse niet vernomen. De lieer Kesteloo verklaart in de aller eerste plaats le hebben aangetoond, dat de vrijheid der ouders wordt aangetast. De heer Dingemanse vindt het een een waar genoegen dat de voorstanders ben gekregen hunne belangen nader toe van de O. L. school de gelegenheid lieb- le lichten, hetgeen dan ook zijn bedoe ling is geweest dat hij zich in eene vo rige vergadering voor aanhouding heeft verklaard, doch waar- het z.i. hier een financieel belang geldt, meent hij te moe ten mededeelen ,d,at hij voor opheffing zal stemmen. De heer Kesteloo deelt nog mede, (Int hij, waar hij voor het belang der ouders opkomt, z.i. piet met den door hem afgelegden eed in strijd, handelt, en ;yjne houding in dezen gerust voor zijn gewe ten kan verantwoorden. De voorz. sluit hierna de besprekingen over dit onderwerp, en brengt het voor stel van B. en W., in stemming, welke tot resultaat heeft dat genoemd voorstel mei vier van de zeven stemmen wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren Langebeeke, Kesteloo en De Vlie ger. Daarna wordt besloten de opheffing te doen ingaan op 1 April 1926. Bij de rondvraag waagt de heer Lan gebeeke inlichtingen inzake de verre kening met het bestuur der Bijz. school de heer Kesteloo vraagt of B. en W. het daarheen willen leiden dat het houtge was op de bochten der wegen, in ver band met het vlerkeer zoodanig wordt gesnoeid, dat het u tzichl niet meer wordt belemmerd. De beer Dingemanse vraagt hoe of hel komt dat in de afd, VrouWo- polder voor het uitsteken van de vlag f 3 moet worden betaald terwijl deze werkzaamheden in de afd, Gapinge niet worden belooud. De voorz. dient de hee ren van antwoord op het door hen ge vraagde. en deelt de heer Kesteloo mede dal zijn vraag door B. en W|. in over weging zal worden genomen. Uit Zuid-Revfiland De aufo van de faiii. R. uit Rilland Bath, komende uit de richting Krui- ningen, moest te S chore hij de hof stede van Gleruin uitwijken voor een kudde schapen, op een moment, dat van de andere zijde een fietser, waar achter een motor met zijspanwagen, kwam. Een botsing kon niet meer wor den voorkomen. Fiets en molorzijspan- wagen kwamen in de sloot. De eerste werd geheel vernietigd, en de andere liep een groofe averij op. terwijl een dame, die in den zijspanwagen zal. bewusteloos werd opgenomen, doch spoedig weer bij kwam. Door zuster Langemaat, wijkzuster van de vereèniging voor Chr wijkverple ging le Ierse ke, is tegen 15 Oct. a.s. ontslag aangevraagd. Uit Tholen. In de Woensdag te Sint-Maar tens dijk gehouden hniVem^wnn-" gartering van jr;T'.m!en der, V- Oudelaud c.s. was aan de or ;e hol lie men van een beslissing inzake den aan leg van een nieuwe (2e) waterleiding naast de bestaande, ter verkrijging van een beteren waterafvoer in den U itérs 1- nieuwlandpolder Een en ander zou kunnen opgjelosL worden door het leggen van een duiker in den eersten en tweeden dijk. De kosten zouden een uitgaat vorderen van f 6000.- Hoe goed men het ptan op zich zelf ook vond, niettemin was men algemeen de meening toegedaan dat de voordeelen bij uitvoering van het werk van dien aard zouden ^jn, dat een uitgaaf van f 6000.— wettigden. Mei 33 tegen 6 stemmen voor werd ten slotte dan ook besloten niet lot uil voering van het ontworpen p'an te doen overgaan. Met een verbetering der be staande waterleiding lang den Botstaart en den duiker bij het Geuzcngat meende men tot het beoogde doe', te kunnen geraken. Ook een goede schoonlinudlng der leiding zou tot een en ander zeer zeker veel bijdragen. Daarna sluiting. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W D. - Belast met de leiding van het nieuw op te richten Fanfarekorps ..Nut en Genoegen" te Xieuwvlicl de heer P Brakman, directeur van „Eendracht maakt Macht" cn „Excelsior" te Groede - In Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk Deel heeft zich een commissie geconsti tueerd ter bevordering der kanalisatie van die streek. Daarin hebben zitting de burgemeesters van Breskens, Biervliet, Schoondijke, IJzendijke, Waterlandkerkje, Ooslburg, Oadzand, Aardenburg en St. Kruis, de notarissen Beuningh le Groede en Van Mazijk te Sluis, de .heer Wallien, ;eneesheer te Breskens, de heèren A. Itelranchement, I de Hullu te Schoon dijke en A. II. de Milliano le Waterland- kerkje Voorzitter de heer P. Erasmus, Secretaris de heer A. Leenliouls, ledep het dage'ijksch bestuur de heeren Van Mazijk, de Hullu, A. Hendriks© en A. H. de Milliano. (Zei.). verkrijgbaar in alle Hotels, Pensions., Café's cn Restaurants, (Ingez, Med.) PROVINCIALE STATEN VAN' 'ZEELAND (Vervolg van het Bijvoegsel. Electtrificalie Noordgroep. Aan de orde is het voorstel van Ged. Staten A. de volgende beginselen vast le stellen le. Voor de eleelrificatie van Schou wen en Duiveland. Tholen en St. Phi- lipsland is' slroominkoop van de centrale der P.N.E.M. de meest economische voor- zieningswijze. 2e. Deze electrificatie geschiedt door de P.Z.E.M. met levering en detail, en 3e. Bevordering heeft niet plaats zon der nader te bepalen garantie van de zijde der naastbelanghebbenden B. Aan Ged. Staten op te dragen zoo spoedig mogelijk met voorstellen te ko men. In alle afdeelingen waren vele leden min of meer huiverig om verder le gaan met de P.Z.E.M,, onder de tegen woordige leiding. Van verschillende zij den werd mede de wenschelijkheid uit gesproken, dat een tweede directeur aangesteld zou worden, die speciaal het economische gedeelte onder zich zou krijgen In een der afdeelingen wordt gevraagd, of de commissarissen zelf dat gedeelte niel meer dan thans voor hun (rekening zouden kunnen nemen. Van de zijde van Ged. Staten wordt daarop uitbreiding van hel aantal com missarissen in uitzicht gesteld, als hun voorstellen zouden worden aangeno men In een der afdeelingen wordt het denkbeeld in overweging gegeven om concessie te geven aan de P N.E,M dan waren we hier van alles af, man- God. Stalen meenen, dat Brabant aan eigen zaak genoeg heeft en daarop niet zal willen ingaan. Ook wordt in twee afdeelingen krach tig verdedigd het rapport van den heer v. Iltersum. Laat de provincie het in Schouwen opgekomen particulier cn gemeentelijk initiatief steunen en maar niet star vol houden, dat de provincie zelf moet elec- trificeeren. In een der afdeelingen wordt in dit verband sterk aangedrongen op intrekking van het bekende besluit van 1917. Andere leden komen daartegen op, hoewel ze wel de woorden „desnoods en gewenscht" willen zien ingelaschL Ook wordt gevreesd, dal bij intrekking (van dit besluit* en bij even'nee! falen v; |,r.i j-)ive i.j ,-•• v 1. een nieuw ucsluil zou worden gcnoni" Van de zijde vsin Ged, Stale:) word. ÉL pudding A JPj BE55E.N5AU5 een Heerlyh Desiert!\ (Ingez. Med.) op gewezen dal bet lang nog niet zeker is, dat de Schouwschc gemeenteraden de taak. die hun is toegedacht, ook werke lijk zouden vervullen, waarop weer ge antwoord wordt, dat ook dc P.Z.E.M met onwillige gemeenteraden niets kan uitvoeren Het moet toch, zoo zeggen enkele leden, zeer worden gewaardeerd, 'als hel particulier of gemeen lel ijk ini tiatief vóórgaal en de provincie slechts steunend en leidend behoeft op te treden. Hiertegen wordt weer aangevoerd, dat uit sommige streken geen initiatief te achten is Er wordt in dit verband van het eiland Tholen gesproken, maar, zoo wordt van andere zijde gerepliceerd, er ligt al een aanvrage om concessie van het eiland Tholen Dat doet in een af- dceling de vraag stellen, of het eiland Tholen geëleclrificcerd zon worden, als b.v. de gemeente Tholen terwille vau haar gasfabriek geen medewerking zou verteenen. Van de zijde van G. St. meent men, dat dit wel zou moeien gebeuren li dat dit ook wel zou kunnen, omdat alle kommen op het eiland even groot zijn en dus de gemeente Tholen geen buitengewoon overwicht heeft ln alle afdeelingen zijn de leden, die meenen dat de conclusies van God Slalcn nu ejndeJjjk eens een vaste richt lijn aangeven. "We nioeten dat nu steunen, anders komen we nooit lol een oplossing In alle afdeelingen worden be zwaren geopperd tegen absolute voor- schrijving van levering „en détail" Voor gemeenten met eigen gasfabrieken kan dat bezwarend zijn. In een afdeeling wordt zelfs de wensch uitgesproken, dal dit vervangen zal* worden door „zoo noodig". Ged Staten blijken er echter groote waarde aan te hechten, men wisohl dan direct alle gemeentelijke grenzen uil en kan daardoor ook komen tot uniförme prijzen. Tegen dat laatste wordt in het mid den gebracht, dal ook bij een N. V. van gemeenten de grenzen geen moeilijkhe den zouden opleveren. In alle afdeelingen wordt er op gewe zen. dat men aan geen enkel plan ujt- voeriug moet geven, zonder dat een deugdelijke garantie gesteld is. Ged. St. zeggen dit positief toe. Slechts in één afdeeling worden de conclusies van Ged Staten in stemming gebracht. Tien leden verklaarden zich daarvoor, er op rekenende dat hel besluit van 1917 zal worden aangevuld met de woorden „des noods of gewenscht" doch behouden zich hun stem voor bij eventueel vol gende concrete voorstellen. Eén lid verklaart zich tegen, en twee leden behouden zich hun slem voer. Uit de andere afdeelingen blijkt, dal velen nog niet kunnen besluiten hun slem aan de voorstellen van de P. Z. E. M te geven. Ook wordt nog in een der afdeelingen sterk als bezwaar naai" voren geschoven, dat de Directeur van de P. Z. E. M. tegelijk adviseur is van Ged. Staten De Directeur stelt zich als ide aal, dat alle electrificatie onder de P. Z E. M. moet komen en daardoor zijn zijn adviezen niet objectief. Ook wordt er over geklaagd, dat de directeur der P. Z. E. Mi geen détail cijfers hcefl wil len overleggen, zoodat zijn rapporten ook zelfs door deskundigen niel gecontroleerd, kunnen worden. Ged. Stalen merken nog op. dal, aan genomen al, tocli zij niet gelooven, dat de P. N. E. M. bereid was in Zeeland den electriscben stroom en detail Ié distribueeren, dat nimmer de instem ming van Ged. Stalen zou kunnen weg dragen omdat dan per slot vau rekening en in hoogste instantie de belangeu der provincie Zeeland, waarvoor de zorg en waarvan de dagelijksche leiding bij'Ged. Staten berusten moei, zouden onderwor pen zijn aan de inzichten van den raad van Commissarissen van dc P. X. E. M. of liet college van Ged. Stalen van Noord Brabant. Wat de kwestie van het particulier initiatief betreft zoo wensclien zeker Ged. Staten dat le steunen, waar dit 'op zijn weg ligt. Het oordeelt evenwel dat, even als dit bij meerdere iustell als b.\. post en telegrafie of de wel hoogst belang rijke maar toch veel minder dan de elec trificatie omvattende Prov. Stoomboot- diensten noodzakelijk is, ook de zaak tier electrificalie niet aan het particulier ini tiatief overgelaten kan worden. Hel belang van het Gewest en van de Prov. financiën eischeu hel lej'-ii—al 'I L: ,ep ubsohi.o rn detail niet de beinclii

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1