PUROL Vacantie BEL'RSN0TEER1NG VAN BEDEN. AMSTERDAM, 23 Juli. (Slotkoers.) 6 pcf. Nederland 1923 103 eeu zestien de; 6 pet. Nederland 1922 105%; 5 pet. Nederland 1918 100 een zestiende; 4% pet. Nederland 1917 99; 2'/» pet. Nederl. W. Schuld 60 zeven zestiende; 3 pet. do. Oblig. 73%; 3 do Certif. 73. Cert. Ned Hand. My. 134%135; Aand Ned Ind. Handelsb. Ill; Aand. Koloniale Bank 1761/3—1773/3; Koninkl Petrol. Aand. 397—399; Gecons. Hol- landsche 163—167; Cult. Mij. Vorsten landen 1521/2—153; Handelsv. Amster dam 5OI1/2- 502i/i.; Javasche Cultuur 332; Aand Deli Maatsch. 393—399; Amstcrd. Rubber 292—294%. Ned. Ainerik Vaart 66; Ned. Scheep- vaartunie l-lOi/g.; Koninkl. Holl. Lloyd 6%; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 653/4; Aand. Pake t vaart 170. Gouda A. 9 vijf zestiende; Philips A. 139; Jurgens A. 114—115; Anaconda 86 vijftien zestiende; Steels 110%Sou thern Railway 102%; Union Pacific llOVsCommon Marine 9%; Prefered do. 32; Maxwell Gr. C. v. A. 6 elf zes tiende; Maxwell Land Cert, v. Inc. Bonds 173/I. Prol. 2% pet. Russen: Consols 2%; Hope 3 dertien zestiende. Markt sluit vast, alleen Rubber flauw. Wisselkoersen Londen chèque 12 10%; Berlijn 59.36: Parijs 11.72; Brussel 1150; Dollar Ca ble 2.48V8-2.49i/s. van verandering behoeft te worden aan vaard. eHt is ftieermalen gebleken, dat oor spronkelijke ontstemming op een bepaal de plaats na gemeenschappelijk overleg week, tot wederzijdseh genoegen Wat bij de P.Z.E.M. is voorgevallen, komt overigens ook volgens het rapport der heeren Beekman en Lohr in ieder bedrijf voor. Ged. Staten vertrouwen, dat dit dan ook van voorbijgaanden aard zal zijn. Het schijnt raadzaam daaraan niet meer zooveel aandacht te wijden als thans geschiedt. Het bedrijf wordt er door geschaad; er is niets meer noo dig dan het vertrouwen der Staten. Die rust zal niet verkregen worden, als voort gegaan wordt met alle grieven uit te meten of in te gaan op wat deze of gene buitenstaander, technisch aange legd of niet in het oor fluistert. Het oog moet gevestigd blijven op de toe komst en vertrouwen mag gevraagd wor den voor en moet worden gesteld in hen, die tot leiding en toezicht geroe pen zijn en in de eerste plaats ook tot oordeelen bevoegd zijn als van nabij met een en ander regelmatig bekend In dezen gedachtengang hebben Ged Staten met vreugde geconstateerd, dat verschillende leden de beginselen, de vaste richtlijnen, die Ged. Staten thans in algeheeie eenstemmigheid ook met de directie en den Raad van Commissaris sen der P. Z. E. M. aangeven, willen aanvaarden en zullen steunen, omdat zij trouwens anders ook tot schade der Provincie niet tot een deugdelijke oplos sing ooit komen zullen. (De zitting duurt voort). TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Konlnklqk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Juli, Hoogste barometerstand: 768.0 t e Stockholm. Laagste barometerstand: 750.7 te Jaumayen. Zwakke tot matige wind meest uit Oostelijke richtingen, toenemende bewol king, waarschijnlijk onweersbuien, daling van temperatuur. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 73 gr. 12 u. 72 gr., 3 u. 74 gr. HOOG WATER. Vlissingen. (Zomertijd.) Vrijdag 24 Juli n.m. 4 33 Zaterdag 25 5 07 Zondag 26 5 46 Maandag 27 v.m. £.13 Dinsdag 28 o 59 Woensdag 29 7.49 Donderdag 30 8.51 (Het tijdstip van hoog water te Dom- ourg valt 9 minuten na dat te Tlis- óngen.) Ged. Staten voegen aan een <sn ander nog toe, dal zij nu met voldoening ken nis van genomen hebben, dat het ver trouwen in liet college, wat de leiding der electrificatie beü'eft zich herstelt. Het College wil dan ook met den 1100- digen nadruk op den voorgrond stellen, dat er thans eenheid van gedachten is verkregen tussclicn directie en raad van commissarissen van de P. Z. E: M. en het college, en wel zoo, dat ieder persoon lijk met de voorgestelde beginselen in stemt. In een dergelijke moeilijke ma terie is dat van het groots(te belang Voorts conslateeren zij, dat er bij de commissarissen der P. Z. E. M. geen wantrouwen bestaat legen den directeur Diens denkbeelden, evenals zijn practi- sche uitwerking worden hoofdzakelijk ge deeld en gewaardeerd. I)e statuten der P. Z. E. M. laten ruimte om in een in structie voor den directeur het geen wenschelijk mocht blijken, te regelen j Dit zou als de praktijk 't noodig maakte voor de samenwerking of het welslagen ongetwijfeld geschieden. Het spreekt v zelf .dat een eindbeslissing in de meeste gevallen ligt bij Ged Stalen of bij Com missarissen van de P. Z. E. M., wier tal waren uit te breiden met personen Uit verschillende dcelen van Zeeland, als dit noodig mocht blijken Dit alles eischt geen tweede directeur, wa't .uit financieel oogpunt vooralsnog niet ge- wensckt is. Commissarissen zijn bovendien meer met autoriteiten en particuliere perso nen in de provincie bekend, cn spreken met deze dan de directeur, waardoor zij ook de behoeften van sommige groepen of streken anders bezien. Toch komen klachten over de leiding der P.Z.EjM. dikwijls voor, omdat corporation, ge meenten of particulieren bij het afsluiten Tan een contract niet zoodanige voor- jvaardeu bedingen konden als zij gaarne hadden gezien in hun eigen belang Bij de beoordecling moeten zoowel commissarissen als directeur in de al lereerste plaats het belang der algeraecne voorziening der 'provincie met electri- schen stroom in hel oog houden en bij de vraag of 't een of ander onder ge, schikte punt daaraan al of niet afbreuk doen zal, is natuurlijk verschil van ge voelen mogelijk. Intusschen komt het Ged Staten voor, dat daaruit nog geen hoog opgevoerde klachten over hel beleid der directie behoeven voort te spruiten en eveneens, dat daarmee nog niet de noodzakelijkheid TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag, 12 Augustus v. m. 11 uur gebouw Prov. Bestuur te M'burg; 't uit baggeren van een geul in 't Veergat in de nabijheid der bui tenhaven van het kanaal door Walcheren te Veere, enz. Zie Staatscrt. 13 Juli '25. Woensdag 12 Augs. v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't makert en lieren ijzeren taats- kuip, droogzelten, onderzoeken, taatsen enz. kanaal Walcheren te Veere en Vlissingen. Zie Staats Crl. 15 Juli VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Juli. Ooslkapclle, Huis, Loeft 31 't Zand, Huis, Struve. lUgS. 5 't Zand, Huis, Blaupot ten £ate. 19 IÜeverskInspan, Blaupot ten Gate. September Souburg, Inspan Ittmann. VERGADERINGEN, CONCERTEN, ENZ. Woensdag 15 Juli—Zaterdag 15Augs. Tent. Schilderijen A. Wi. Kort „In de Steenrotse". Maandag 5 Oct. Lezing Natuurk. Ge zelschap. Spr. ir. G. G. Snijders c.w.i., Amsterdam, onderw.: „Ont wikkeling telefonie en automatisch telefoonbedr. in Amsterdam. Maandag 19 Oct. Lezing Natuurk. Ge zelschap. Spr. dr. J. v. d. Rilt, Utrecht, onderw.: „Voorbereiding 5e Nederl. Eclipsexpeditie". LAATSTE BERICHTEN. DE KABINETSCRISSIS. Ook de club van Ant. Rev. Kamer leden zal hedenavond in het gebouw der Tweede Kamer ecu vergadering houden ter nadere bespreking van het ontwerp re^eerings-programma. DE OPHEFFING VAN HET MINISTERIE VAN O., IC EN W. Het dageüjksch bestuur van de Alg. Vereen, van Leeraren bij 't Middelbaar Onderwijs heeft heden een telegrafisch adres gericht aan Minister Colijn waar in het oordeel wordt uitgesproken dat door eventucele opheffing van 't minis terie van O., K. en W» groot nadeel zal worden toegebracht aan dp cultureele belangen van liet Ned. volk en aanjjie van het onderwijs in 't bijzonder. DE BOSCHBRAND ONDER OISTERWIJK. Hedenmorgen tegen 11 uur zijn de boschbranden onder de gemeente Haren en Boxtel opnieuw uitgebroken. Zij heb ben zich echter niet uitgebreid tot liet gebied van de gemeente Oislerwijk De berichten als zouden ook onder Oisler wijk boschbranden zijn uitgebroken en reeds huizen in de asch gelegd zijn onjuist. Hedenmorgen zijn 50 militairen uit Breda gearriveerd. Tesamen met de wacht, welke is samengesteld uit burgers beschermen zij de grenzen van Oistorwijk tegen de branden. ONWEERSBERICHTEN. Gisteravond werd te Daarle een boe renwoning van H. S. door den bliksem getroffen. Het huis brandde totaal af. De inboedel ging grootendeels verloren. Een en ander was laag verzekerd. Ongeveer gelijktijdig sloeg de bliksem in de schuur van A. K. te Daarle. Met het gebouw gingen verloren 10.000 K.G. hooi en een wagen. Verder kwamen in de vlammen om 3 kalveren, 40 kippen en 2 varkens. De schuur was verzekerd. BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 23 Juli V D. De re actie voor Rubberwaarden bleek van korten duur te zijn geweest, want heden werden die over de geheele linie boven de prijzen van gisteren afgedaan Tabak ken profiteerden van de gelegenheid om 'zich eveneeps iets hooger tc plaatsen. Oliewaarden waren weer aan den vasten kant. Koninkl. bewogen zich voorname lijk omstreeks de vorige slotprijzen. Geconsol. avancheerden enkele pro centen. Van de Suikerfondsen kwamen H V. A. gemakkelijk boven 500 pCt., doch later op den middag zakten die weer eenigs- zins. Van de Ned. Induslr. konden de gewone Jurgens zich goed handhaven. Prol. 2% pet. WISSELKOERSEN, a AMSTERDAM, 23 Juli. 3 uur De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 12.10% (12.093/8.) - Berlijn 0.5926 (0,5921.) Parijs 11.72 (11.75.) Brussel 11.50 (11.52%.) Zwitserland 48.35 (48.30.) Weenen 0.003510 (0.003510.) Kopenhagen 54.70 (54.10.) Stockholm 66.95 (67.05.) Oslo 45.40 (45.17%.) New York 2.49 (2.483/,,.) (BESPREKING TOESTAND R.UHR- GEBIED. DERLIJN 23 Juli V.D. Vrijdag a.s. yjndt te Berlijn onder voor zitterschap van den Rijkskanselier een be spreking plaats tusschen werknemers en werkgevers over den toestand in het Ruhrgebied. DE WARMTE. Uit Londen wordt gemeld dat het daar gisteren de warmste dag van het jaar was. De temperatuur in de schaduw bedroeg 88 gr. De dag werd besloten met hevige stormen en onweders. Vele straten zijn overstroomd, huizen zijn on der water geloopen. De materieele scha de is groot. In vele plaatsen is het ver keer gestremd. BOTSING TUSSCHEN ENGELSCHE MATROZEN EN DUITS0HE POLITIE. BERLIJN 23 Juli V. D. Uit Memel wordt gemeld dat het daar tot een botsing kwam tusschen matro zen van het Engelsche eskader en de politie, die den matrozen verbood te zin gen. De matrozen wierpen de politie het café uit. DUTTSCH—TURKSCH HANDELS VERDRAG. DERLIJN 23 Juli V.D. Volgens de bladen hebben 'de.Duitsch- Turkschc onderhandelingen over het slui ten van een handelsverdrag le Angora tot een gunstig resultaat geleid HERIJK IN 1925. Door Ged. Staten is bepaald, dat de herijk der maten en gewichten in 1925 voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen en nader door den IJker in overleg met het gemeentebestuur vast te stellen uren: Te Groede 1 en 2 September. Te Nieuwvliet 3 September. Te Cadzand 4 September. Te Zuidzande 5 September. Te Oostburg 7 September namiddag en 8 en 9 September. Te Aardenburg: voor Aardenburg 10 September v.m., 11 September en 12 September v.m. voor Eede 10 September namiddag. St. Kruis 10 September n.m. Te Retranchement 14 September. Te Sluis 15 en 16 September. Te Breskens 19 September voormiddag 21 en 22 September. Te IJzendijke: voor IJzendijke en Waterlandkerkje 23 en 24 September. Te Biervliet 25 September en 26 Sep tember voormiddag. Te Schoondijke 28 en 29 September. Te Hoofdplaat 30 September. AFLOOP VERKOOPINGEN. Op de verkooping ten verzoeke van de heeren I. de Regt en P. de Feij- ter tc Kamperland werden hooge prijzen betaald voor de wassen de veldvruchten, o.a. voor haver f 150, gerst f175, tarwe f200, erwten f200, bruine boonen f 150, plus de 8 pct.on- kosten. Een en ander per gemet. RECHTZAKEN, Ontrouwe briev en besteller. Dinsdag stond voor de Rechtbank le Almelo terecht de 4G-jarige brievenbe steller J. II. S. beklaagd van ver duistering van brieven met geldswaarde. Beklaagde legde een volledige beken tenis af on verklaaroe zijn daad als een gevolg van ae financiecle misère, waarin zijn huisgezin verkeerde Het O. M. eischte 2 jaar gevangenis slraf met aftrek van voorarrest De verdediger bepieilte elfementie op grond van de huiselijke omstandigheden van beklaagde. LANDBOUW. - In St. Pilipsland wordt reeds druk karwij gedorscht, dc oogst zou zeer goed zijn ,daar tot 20 baaltjes wordt ge schoond per gemet; de prijs loopt tot f 26 23; er wordt nog niet verkochtl KERKNIEUWS. De lieer M. Wielemaker, candidaat te Vlissingen, beroepen bij de Ger Kerk te Silvolde-Gendringen, hoopt Zon dag 2 Aug. a.s aldaar intrede te doen, na vooraf tot zijn dienstwerk te zijn be vestigd door ds. J. B Vanhaelen, Ger pred. te Hoek bij Terneuzen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Bij de Leidsche Uitg. Mij, Leiden, verscheen „Chronische verstopping, oor zaken, voorkoming en genezing", door dr. A. Sopp, vert, van S. C. J. Bairt, arts. In het voorbericht zegt de schrijver, dat het werkje is bedoeld als raadgever er wegwijzer bij stoornisen der spijsverte ringsorganen, ingeval zij zonder medisch advies bestreden worden. De Kankerbestrijding Dr. Gye, de ontdekker van de kan kervirus, ontvangt talrijke aanbiedingen van menschen, die zich voor proef nemingen beschikbaar stellen in de hoop hel onderzoek naar een anti-künker- serum le bevorderen. Gye beeft thans een algemeene kennis geving doen verspreiden, waarin bij voor deze aanbiedingen bedankt en meedeelt, dat, indien het zoover is, hij eerst op zich zelf en kijn medewerkers een proef zal doen en vervolgens op de assistenten van het laboratorium en andere collega's, -o De Schouwburg in de Kermis- week. Het tooneelgezelschap van liet Vcr- eenigd RotterdamschHofstad—Tooneel komt gedurende de kermis te Middel burg eenige voorstellingen geven. Geopend wordt Zondag 2 Aug. met eene vertooning van „Marguerite Gau- tier" ,het onverwoestbare speelstuk "an Alexandre Dumas Tils. De rol van de „Dame met de camélias" is liier in handen van Alida Tartaud-Klein, onze voortreffelijke Nederl. kunstenares, die haar op een hoog plan van ontroerende meesleepende motie heeft geplaatst. Maandag 3 Aug. wordt eene vermake lijk Engelsche klucht ,De Politierechter' vertoond en Dinsdag 4 Aug. treden An nie v. d. Lugt Meïsert—van Ees en Cor van der Lugt Melsert op in „De dame met de reden tot Echtscheiding." HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Brieven van eenban kier aan zijn zo on" door Argentarius. De Crediet- bank I. Uitg. H. A. Kramers Zoon. Weer een van die uitmuntende boek jes waarin de schrijver een heldere uit eenzetting geeft van de verschillende problemen van het geldwezen. We leven nog altijd in een periode van belang- stellig voor economische vraagstukken op dat gebied, en na het groote succes van de eerste deeltjes over geld, valuta en de beurs voorspellen we een gelijk succes voor dit eerste deeltje betreffen de de credietbank, dat weldra gevolgd zal worden door een tweede deeltje. De schrijver vertelt daarin eenvoudig maar met zorgvuldige formuleering hoe het lokmidel van de rente de menschen er toe brengt het gespaarde geld te doen besteden voor weer-in-circulatie-bren- ging; hij bespreekt de bemiddeling die de banken daarbij vervullen, maar tevens en dat is het belangrijkste deel van het boekje welke factoren door die banken moeten worden in aanmerking genomen ten einde bi; hun belegging en crediet voldoende liquiditeit te houden. Bij het slothoofdstuk waarin hij o.a. de sociale gevolgen van het soliditeitsprin- cipc bespreekt, moet men wel in het oog houdendat de schrijver een Duitscher is, en dus in het bijzonder aan Duitsche toestanden denkt, die een sterker con centratie van de macht der banken ver toont dan in^de meeste andere landen. ONDERWIJS. Geslaagd- te Dordrecht voor het voorbereidend examen voor gemeente adlministratie, de heer II. P. N. de Korte, alhier. Geslaagd te Rotterdam voor hel examen hoofdacte, de heer F. J. Wi. Boogaard, te O. e n W. Souburg. Geslaagd te Breda voor het R. K, Mulo-examen S. E. Seyalilz. E. M. Ver- eecheii en G. P. de Waal, allen te II ul st R ij ksdagnormaal lessen te Go e s. Bevorderd van de 3e naar de 4e M Rottier Van ae 2e naar de 3e Ga Wind- horst en Ee. Micliielsen, allen te Ril land. Overgang der Rijkskweelc- scliool te Oostburg. Bevorderd van de le naar de 2e kl A J. van Baal te Schoondijke; C. I. Colijn te Biervliet, I. J. van Cruijningen te St. Anna ter Muiden; A. J. Dieleman te Axel; J. M. van DLxhoorn te HoekJ; G. de Doelder te Terneuzen; C. Guiran le Zuidzande; M. J. van Houtc te Oost burg; J. de Klcrck le Zuidzande; T. de Kok te Oostburg; A. Oosterling te Groe de; en S. Versprille te Aardenburg. Niet bevorderd vijf leerlingen. Bevorderd van de 2e naar de 3e kl.: A. Bleijenberg te Clinge; S. Dhondt te Schoondijke; M. Geene te Terhole; P. van Hooye te St. Tansteen; J. Kense te Oostburg; R. A. J. Lafarre te Boschka- pelle; I. van Male te Groede; P. Mil- lenaar te Hulst; M. Nijssen te Sluiskil; A. Jansen van Rosendaal te Nieuwvliet; C. Vercauleren le Koewacht; M. Visser le St. Anna ter Muiden; F. de Waal le Hbntenisse; Joh. Wage te Aardenburg. Niet bevorderd één leerling. Bevorderd van de 3e naar de 4e kl.: J. J. Aarnoutse te Groede; S. Bos- schaart te Groede; L. Cauwels te Sluis; A. A. Contant te Groede; C. G. Drijver te Oostburg; A. J. W. Klaaijsen te Aarden burg; M. N. Risseeuw le Nieuwvliet; en M. R. Verbrugge te Westdorpe. Niet bevorderd één leerling. Examen M. U. L. O. Geslaaga te Breda voor M. U. L. O., diploma B. J. F. Basliaanse, H. P. W. Zonruiler, W. A. Goedbloed; voor dipl. A: R. Scbroevers, C. Schout, C. Matthijs- sen, J. C. Visser. Voor voorb. examen ge meenteadministratie W. Hanssens, leer lingen der Chr. Burgerschool, Singelstr. alhier. Geslaagd voor dipl. A., K. de Jonge, A. Romijnse en J. M. C. Visser allen te Goes, C. W. Schout,, 's H. Arends- kerke, A. C. Goeabloed, Kloetinge J. J. Goetlieer en J. P. v. Wel, te Wiol- phaartsdijk. SPORT. De zwemvereeniging „Luctor et Emergo" te Souburg zal a.s. Zater dag te 2.30 n.m. aan het kanaal een wedstrijd houden voor baar leden. De wedstrijd zal met muziek opgeluisterd worden, 's Avonds te half negen beeft de prijsuitdeeling plaats. LEGER EN VLOOT. Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegrammen is de oefeningsdivisie, onder bevel van den schout bij nacht K. F. Sluys, op haar reis naar de Oostzee 21 Juli van Helsing- fors vertrokken en is II.M.'s kruiser „Ja va"» onder bevel van den kap. ter zee L. J Quant 21 Juli te Trondhjem aange komen. Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadel pijn, schrijnen der huid en zonnebrand, is het noodzakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een Doos (Ingez. Med.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt het hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoor te N i s s e omgezet in een post-, telegraaf- en telefoonstation. De openstellingsuren voor den telegraaf-te- lefoon zijn geregeld als volgt: op werk dagen van 81, 2—3, 5.307.30. Op Zon en feestdagen geen dienst. Het zinken der „Jonge Catharina'. De uitsjpraak van den Raad van Scheep vaart betreffende de aanvaring in de Wie- lin gen op 8 April van het stoomschip Jonge Oalharina" met het stoomschip „Clan Monroe", waarbij 10 personen om kwamen luidt als volgt Uit het gehouden onderzoek blijkt, dat verklaringen van de opvarenden van de „Jonge Oalharina" ten aanzien van de positie van de schepen vóór de aan varing niet geheel overeenstemt met die van de opvarenden van de „Clan Monroe" Volgens de lezing van ecrsthedoelden zag men van de „Jonge Oalharina" op n afstand van ongeveer 1% mijl recht voor uit even aan bakboord de twee toplichten van de „ölan Monroe" naar stuurboord open.; men zag, tengevolge van het min der goede zicht, geen zijlicht, maar als men er een gezien had, dan zou het. in aanmerlcing genomen den stand van de twee toplichten, het groene licht zijn ge weest. Naar die lezing had de „Jonge Catharina", indien er gevaar voor aanvaring was geweest, overeenkom stig artikel een en twintig van de be- 1 palingen ter voorkoming van aanva-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2