BEURSNOTERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 21 Juli (Slotkoers.) 6 pet. Nederland 1923 103%; G pet. Nederland 1922 105%; 5 pet. Nederland 1918 100%; 4i/3 pet Nederland 1917 98s/4 2i/2 pet. Nederland Wi Schuld 61; 3 pet. do. Oblig. 73%; 3 pet. do. CerliP. 727/8. Cert Ned. Hand. Mij. 135%—1357/8; Aand. Ned. Ind. Ilandelsb. 111%; Aand. Koloniale Bank 176%; Koninkl. Petrol. Aand 400—407%; Geeons. Ilollandschc 160—169%; Cult. Mij. Vorstenlanden 155V»; Handelsv. Amsterdam 197 -501%; Javasclie Cultuur 328—329%; Aand. Deli Maalsch. 345—348; Amsterd. Rubber 213 —247. |fjj| Ned. Amerik. Vaart 66; Ned. Scheep vaart unie 343%; Koninkl. IIoll. Lloyd 6li 2; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 64%; Aaud Paketvaart 170. Gouda A. 9; Philips A. 441%; Jurgens A. 113 116; Anaconda 88%; Steels 119, Erie 28%; Union Pacific 141%; Common Marine 9%; Prcfered do. 35%; Maxwell Gr. C. v. A. 6 zeven zestiende; Prol. 2%. Russen Hope 3 vijl' zestiende. Markt sfuit llauw. Wisselkoersen Londen clièque 12.091/2-; Berlijn 59.24; Parijs 11.76; Brussel 11.55, 'Dollar Ca ble 2.4SV8- TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Juli. Hoogste barometerstand: 70S. 4 te Karlstadt. Laagste barometerstand: 750.3 te Akureyri. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 dezer. Zwakke lot matige wind uit Oostelijke richtingen, licht tot half bewolkt, droog warm weer. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 73 gr. 12 u. 80 gr. 3 u. 82 gr HOOG WATER. Vlissingen. (Zomertijd.) Woensdag 22 Juli n.m, 3.28 Donderdag 23 4 02 Vrijdag 24 4.33 Saterdag 25 5 07 bondag 26 5 46 Maandag 27 v.m. 6 13 Dinsdag 28 6 59 (Tiet tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vlis- Angen.) op Ie richten. d,och zonder succes. Hij vindt dat de Bond in die richting moet werkzaam zijn. De Voorz. herinnert aan de werkzaam heden van den Bond in dezen geest le Scherpenissee en in het land van Zierik- zee en andere omgevingen. De heer lc Clercq wil evenwel [een lans breken voor de landbouwonderwijzers. De heer Kièlstra is daarentegen van meening, dat liet niet veel vruchten zal afwerpen, maar hij geeft den Bond den raad vast te houden aan het idee van lèjidbouw- vakonderwijzers, dat maakt de Zaak aan trekkelijker en beter. Hiertoe zal de 1100- dige voorbereiding moeten getroffen wor den en in overleg moeten worden getre den met den Landbouwconsuient den heer Stevens. Aan de orde is het 2e vraagpunt Electriciteit en Landbouw, ja is uit economisch oogpunt bezien voor- deelig gebruik te maken van electriciteit in het bedrijf zoowel voor licht als voor kracht'' 1 b Zijn er groote gevaren aan verbon den zoowel voor menschen als voor werktuigen en gebouwen brand)'' c. is er veel verschil in installatie en inrichting? Tijdens de behandeling dezer aangele genheid komen ook de afgevaardigden uit Tlvolen ter vergadering Bij monde van den heer I. A. Ris- seeuw, werd hier het eindrapport uitge bracht, waaraan we het volgendie onl- leenen Aangevoerd wordt dat electriciteit niet altijd voordeelig is of liever nadeeligcr. Dit wordt eensdeels geweten, dat in deze streek (West Z. Vlaanderen) geeischt wordt eene zekere garantie stroomafna- me. Dit noodzaakt een boer wel eens dus dit bedrag te betalen en dus wel eens onnoodig electriciteit wordt gebruikt. Bo vendien wordt als bezwaar aangegeven, dat het maakt dat enkele bedrijven de arbeiders te „weinig" werk zullen krij gen, waarmede bedoeld worden de vaste arbeiders. Daartegenover worden de groote voordeelen aangevoerd ten opzich te van het verlichten van den arbeid der vrouw en dochters in het bedrijf (karnen, ontroomen, wasschen enz). Algemeen wordt het nut voor licht en kracht erkend, maar men mop pert, dat het duur is. Het mag van al- gemeene bekendheid zijn le achten, dat de electriciteit in Z. Vlaanderen erg duur fs P. Z. E. M.) De gevaren acht men )niet groot bij goeden aanleg en niet roekeloos gebruik. Met stallantaarns zijn heel wat meer onheilen gesticht. De in stallaties, die tegenwoordig worden aan gelegd zijn bijna uniform, welke op groo te bedrijven met veel lichtpunten en con- tactstoppen natuurlijker duurder ziju. Do oorlogsaanleg is zoo goed als verdwenen, terwijl bovendien de P. Z. E. M. kcuriug eischt, zoodat wel goede aanleg kan wor den verwacht. "Dit sluit met uit, dat niet alle boeren het nemen voor hun bedrijf, maar toch zeker het grootste deel, De electriciteit is bier spoedig populair ge weest en het is lang niet denkbeeldig, dat als tusscben de gemeenten en P, Z. E. M. overeenstemming komt bijna alle boerderijen in Z. VI. aangesloten zullen worden. Geen der aanwezigen verlangde aangaande dit rapport het woord. De heer Zonnevijie uit Axel hield, daar na een lezing over: zwenking na tegen stand '©n opzichte van het zware paard. Het verslag moeten we aanhouden lot een volgend nummer. Daarna werd in genoemd Hotel dooi de ongeveer 70 aanwezigen een gemeen schappelijke maaltijd gébruikt. Des middags werd met een drietal autobussen van den aulodieust Breskeus- Brugge en Knocke en met een drietal particuliere auto's een rondrit gemaakt, waarbij bezocht werden de stallen van Aarnoudts te Sluis, voor de hengsten- fokkerij, en de stallen de Rijke le Eede een J. Becu te Grocde voor de rundvee- fokkerij. Op alle drie de hofsteden was een zeer goede ontvangst bereid. RECHTZAKEN. Ancta meldt d.d. 20 Juli uit Batavia Mr. C. II. de la Parra, vice-president van het Hooggerechtshof van Ned. In- die, is tengevolge van een bloeduitstor ting in de hersenen, overleden VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Aan de colleges van Burgemeester en Wethouders van gemeenten in Z. en Noord-Beveland en Tholen is door den Commissaris der Koningin meege deeld dat de beer A. G. .Anker te Zie rik- 1 zee, door hem aangewezen als deskundi-l ge voor de keuring van autobussen, voor zooveel betreft de genoemde eilanden is overleden; en dat in de vacature; is voor zien door de aanwijzing van den heer A. Vijgeboom te Vlissingen, Stcenen- becr 3, tot wien men zich te wenden heeft voor alle aangelegenheden, betref fende de keuring van autobussen. o Booken. en pruimen door spoorwegperson eel. De directie der Nederlandsche spoor wegen heeft, naar het Utr. Dagblad meldt, een dienstorder uitgevaardigd, waarin aan het personeel tot plicht wordt gesteld,, het rooken en pruimen na te laten, wanneer het in dienst met het pu bliek in aanraking kan komen, mede te werken tot het in zuidelijken staat houden van de perrons, enz. en die dus niet o a. door spuwen te verontreinigen. LEGER EN VLOOT. De commandant der zeemacht in Ned. Indië heeft benoemd tot adelborst voor den zeedienst (4-jarige opleiding") H. W. R. Ivrauss, F. W. van Duim en C. L J. F!®Dou\v van der Krap; voor de driejarige opleiding D. B. van Heuven en M. J. Renaud. Deze nieuw-benoemden zullen 12 Augustus met het stoomschip J P Coen hunne bestemming naar Ne derland volgen. (Atg. Ind. Dagbl.) SPORT. Niet acht leden van V. T. V., doch van Sparta te Vlissingen voerden Zaterdag te Domburg het Groot Saluut uit. In de Prov. Staten van N. Holland is gunstig geadviseerd op de aanvrage van het N. O. C. om f 100 000 voor het garantiefonds voor de Olympiade Bij de internationale roeiwedstrijden te Brussel hebben de dames van de Dordrechtsche Roei- en Zeilvereeniging het stijlroeien gewonnen. Frankrijk won het dubbelspel in den Davis-Cup-wedstrijd te Noordwijk en is daardoor definitief winnaar in de Europeesche zone. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Bij de Maandag gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een lokaal aan de bestaande Rijkslandbouwwinler- school te Goes werd als volgt ingeschre ven: fa. J. M. J Schrijver en Zonen, Goes, T5257; M. Schrijver Sr., f4397; P. C. en .T. van Sprang, f 4484; W. Huson Lzn Vlissingen, f5137; W. J. van Doe selaar te Goes, f 1637; J. H. Nonnekes en J van Gorp, f 5260; J. de Kok, f 4200; M. F. Goedemondt, f 4380; J. F. Baa- rends en J. F. Hopmans, f 4330; II. van Sabben f 1383. BERICHTEN UIT DE 2de OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. GROOT VLIEGVELD TE CROYDON. LONDEN, 20 Juli V.D. De werkzaam heden zijn thans begonnen voor het 25000 pond Sterling plan, waardoor het vliegveld van Croydon het grootste zal worden van de wereld. HET GESCHIL IN DE MIJNINDUSTRIE. LONDEN, 20 Juli V D. Het Hof van onderzoek in het geschil in de mijnen, kwam hedenmorgen bijeen. De mijnwer kers vertegenwoordigers waren niet aan wezig. Evan Williams, president van de mijneigenaren vereeniging legde een lan ge verklaring af inzake de positie van de industrie. Mac Milliam, de voorzitter van het Hof merkte op dat niet de schorsing van de huidige overeenkomst de hinder paal is voor beide partijen, doch de eisch tot intrekking van de voorstellen der mijneigenaren. VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Juli. 22 Middelburg, Ileerenstoffen, Notarish. 22 Zoutelande, Wei- en Bouwl. Loeff. 28 Ooslkapcile, Huis, Loeff 31 't Zand, Huis, Slruve. Augs. 19 KleversJc., Inspan, Blaupoi ten Cate. September Souburg, Inspan Tttmann. LAATSTE BERICHTEN. KNOEIERIJEN BIJ BIETEN- LEVERING. Inzake de bekende zaken van knoeie rijen bij de bietenlevering te Biervliet deed de Arr. Rechtbank alhier lieden de volgende uitspraken In de eene zaak werden P. E. M., 53 j., herbergier te Biervliet, G. J. D.,| 20 j., commissionnair te Kruidingen, en M. A. II., 22 j., timmerman le Halsleren, allen vrijgesproken. Voorts werd in andere zaken de dag vaarding nietig verklaard -uitgebracht aan P. E. M., voorn;,, J. A. v. H., 24 j, werkman, St. Maartensdijk en A, C. B|, 26 j., kantoorbediende te Middelburg. NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGEN VOOR DUITSCHLAND? Volgens een Reutertelegram werd gis ter in bet Engelsche Lagerhuis meldiug gemaakt van berichten, dat een Neder landsche vliegtuigfabriek een bestelling zou ontvangen hebben van 1000 vliegtui gen, welke door een Duilsche bank be taald zouden worden. D© onderstaatssecretaris voor de lucht vaart zeide, dat er maatregelen zijn ge troffen om inlichtingen le krijgen van de Nederlandsche fabrikanten en dat ner gens uit blijkt, dat Duitschland de ver dragsbepalingen zou willen overtreden. STAATSLOTERIJ. (Ouder voorbehoud). Bij de trekking van heden vielen de prijzen op de navolgende nummers-, f 2000 294 f 1500 9001 f 400: 14386 f 200 19611 20031 f 100. 2740 9420 17146 17630 18022 16057 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 21 Juli. De cijfers tusscben haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 12,09% (12.10). Berlijn 0.5924 (0.5926). Parijs 11.76 (11.73). Brussel 11.55 (11.52). Zwitserland 48.35 (48.34). Weenen 0003515. (0.003515) Kopenhagen 54.12% (53.25). Stockholm 67 02% (67.02%). Oslo 45.65 (45.15). New-York 2.49 (2.49). ITALIAANSCH-IIONGAAR SCII HAN DELSVERDRAG. ROME, 21 Juli V.D. Italië en Hongarije hebben een voorloopig handelsverdrag getcekend, dat gebaseerd is op het prin cipe van de meest begunstigde nalie VERSCHILLENDE BERICHTEN. Gisterenavond 7 uur heeft boven Leiden en omstreken een zwaar ouweer gewoed, gepaard met een hevigen slag regen. Verscheidene straten en het sta» tionsemplacement der N. Z. H. T. zijn ondergeloopen Te Noordwijk is de. bliksem geslagen in den motorwagen van een juist naar Scheveningen vertrokken tram. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor; de dienst heeft drie kwartier vertraging on dervonden. Een zwaar onweer heeft boven Waterland gewoed. De bliksem is gesla gen in een boerderij bij Ransdorp ge meente Amsterdam), die geheel door het vuur vernield is, met de veestalling en twee hooibergen. Verder heeft hel he melvuur de woning van V. 'e Holy sloot (gemeente Amsterdam) vernietigd; het huis brandde tot den grond af. Tijdens een hevig on weder dat zich in het Belgische stadje Bree ontlastte, zijn twee personen doodelijk getroffen. In het dorpje Dilsen werd een persoon door den bliksem gedo.od en een meisje ernstig gewond. Te Amersfoort moest een meisje van 4 jaar op haar zusje van negfm maanden, dat in de buitenlucht op oen lakentje en kussen lag, passen. Het meisje legde het kussen op de kleine ten liep weg. Later vond men het kindje gestikt. Tijdens een hevig onweer schrikte de kellner N. D. T. te Nijmegen zoodanig bij een lievige donderslag, dat hij het stuur van zijn rijwiel kwijt raakte, met het "gevolg dat bij door een spiegelruit viel. Bloedend verwond aan het hoofd en handen werd hij in een naburige apo theek verbonden. De kommies A. T. V. uit "Barnflair, is, toen hij het schuttersfeest te Rülen- broek had bezocht, des avonds op den terugweg door de gebroeders H over vallen en met een mes mishandeld. Er werden V. 5 steken in den rug toege bracht waarvan een een diepe wonde veroorzaakte. Ook zijn kleeren werden geheel vernield. Onder hevig bloedverlies is V. per fiels nog thuisgekomen, waarna oumiddelijk een geneesheer werd ont boden. De daders zijn gevat. Te Geleen is de 42-jarige juffrouw K. terwijl zij met paard en kar reed, van den wagen afgeslagen, doordal het paard plotseling schrikte en op hol ging. Zij kwam zoo ernstig te vallen, dat zij ernstig gewond naar het hospitaal werd over gebracht, waar zij inmiddels is overleden. Zaterdagavond ontspoorde de laatste tram van Joure naar Lemmer bij St Nicolaasga, doordat zich een koe op de rails bevond. Het beest werd vermorzeld en de machine rolde onsterste boven van den weg. De machinist wist zich te red den. De tram bestond uit 3 passagiers- rijtuigen met passagiers van Amsterdam. Twee dier rijtuigen met den goederen wagen ontspoorden. De materieele schade is groot maar persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Zekere P. N. te Oud Gastel stiet zoodanig legen den kop van een paard, dal hij het ongeluk had zijn neusbeen te breken. Te Rossum wierp een jongen van 9 jaar bij hel spelen een jongetje van 4 jaar ongebluschte kalle in het gezicht, waardoor de oogen van het knaapje getroffen werden. De spoedig geroepen geneesheer oor deelde overbrenging naar Utrecht nood zakelijk. Daar constateerde men, dat één oog zoodanig getroffen was, dat het ge zichtsvermogen verloren is. Het andere oog is vermoedelijk niet beleedigd In de melkfabriek der N.V. Mij. „Nutricia" te St. Oedenrode, is de ar beider M. K. uit Schijndel door een drijfriem gegrepen en rondgeslingeld,' waarbij met zijn hoofd, voeten en armen al het glas- en houtwerk in de nabijheid werd stukgeslagen. Toen tenslotte de kleeren den ougelukkige van het lijf waren gerukt stortte hij van een hoogt© van 5 M. op een steenen vloer, waar hij ernstig verwond werd opgenomen. Het bleek, dat van een der beenen het ondermiddengedeelte geheel was verbrij zeld beuevens een gedeelte van zijn voet en enkele teenen. Een der armen was 'geheel ontwricht, terwijl ook zijn aange zicht en de borstkas ernstig waren ge wond. Men hoopt den man evenwel nog in het leven Le kunnen houden ('s Hert. Crt.). DUINBRAND. Dinsdagmorgen ontstond langs de spoorbaan te Zandvoort wederom eën duinbrand. De jachtopziener die gewaar schuwd werd, stond voor een bijna on mogelijke taak. Alleen greep hij toch de vlammen aan. Later kwamen drie agenten maar daar /hulpmiddelen ontbraken, moest men grootendeels met afgebroken takken het vuur bestrijden. Het duinge- dcelte Bosch en Duin is weer met 15000M2 verminderd. Tal van fazanten en konijnen zijn verbrand. B U I T F. N L A B 0. HET WAARBORG* r" ri- Het antwoord der Duilsche regeering op de Fransche nota is thans te Parijs en Londen overhandigd. Een stap verder. In „welingelichte kringen" te Parijs schijnt men er nogal tevreden over te zijn. Zij zou daar gunstig zijn ontvangen, en 'l zou de opening der onderhan delingen beteekenen. De nota maakt voorbehoud inzake de toetreding lol den Volkenbond en de daaruit voortvloeiende verplichtingen. Zij verbindt de ont ruiming van Iveulen niet nan de vredes onderhandelingen over het waarborgver- drag, en geeft niet de verkieselijkheid le kennen een conferentie der betrokken mogendheden bijeen te roepen. Om de besprekingen ten einde te voeren, zal Briand voorstellen door middel van kanselarijen le onderhandelen over den aard, den omvang ,en de strekking van de verplichtingen der mogelijk© onder teekenaars van hel verdrag, met namen wat betreft de arbitrage bij een waar schijnlijk conflict. Men verwacht nu de publicatie mor gen in de verschillende hoofdsteden. Ook in Londen is men nogal optimist, wat men meent te kunnen zijn door de houding der diverse politieke partijen en politieke 'bladen in Duitschland. Er schijnt inderdaad ondanks het conflict Scheidemann—Schiele een zekere eens gezindheid le zijn, die de verwachting: wettigt, dat al dit nota gewissel heen gaat naar onderhandelingen met succes. In Duitschland zelf heeft de begon nen koersontruiming en het gelijktijdig daarmee vrij maken van Dusseldorp,,. Ruhrort en Duisburg een gunsligen in druk gemaakt. Dal schept tenminste een gunstige at mosfeer! Dat is toch voor alles nooüig. Wij hebben ondervinding genoeg hoe een conferentie loopt, als die gunstige at mosfeer afwezig is. Het zijn niet de on belangrijkste conferenties geweest, die al dus tenslotte werden verdaagd naar an dere groote conferenties, enz, Een V. D. bericht meldt nog, dat Duitschland voornemens zou zijn toe te treden tol den Volkenbond, op voorwaar de o. a. dat Keulen wordt ontruimd. Frankrijk zou twee weken noodig heb ben voor de beantwoording. BE VERKIEZING DER NATIONALE RADEN. De definitieve statistiek van de verkie zingen voor de conseils généraux is: Gekozen: 115 conservatieven, 236 re publikeinen (progressisten); 233 linksch- republikeiuen; 138 radicaal-republikei nen; 138 radicaal-republikeinen, 444 ra dicaal-socialisten; 49 republikein-socïar» listen, 91 socialisten en 2 communisten. 2 uitslagen zijn nog onbekend, terwyl 196 herstemmingen moeten plaats heb ben. De conservatieven verliezen 6, de re publikeinen 45, de links-republikeinen 35 en de communisten 5 zetels. Dfi radicaal- republikeiuen winnen 11, de radicaal socialisten 58, de republikeinsche socia listen 3 en de socialisten 19 zetels, Het linksche kartel wint dus 91 zetels. Dc departments- of algemeene raden, zooals ze eigenlijk heelen worden eens om de drie jaar voor de helft vernieuwd. Elk kanton wijst een lid voor den alge- meenen raad aan. De kantons, die niet aan de beurt van verkiezing zijn voor den algemecnen raad, zijn echter aan de beurt van verkiezing voor den arrondis» sementsraad, daar deze minstens uit ne gen leden moeien bestaan, en enkele ar rondissementen geen negen kantons heb ben.. De bladen conslateeren dat de verkie zingen van de algemeene raden zich over het algemeen gekarakteriseerd hebben door een lichte verschuiving naar links. De ware verslagenen zijn de communis ten, die ondanks hun felle campagne met als inzet den strijd in Marokko een vol ledig echec leden Volgens verscheidens- Maden gaven de kiezers veeleer hun ver trouwen aan locale persoonlijkheden dan aan de partijmannen. De linksche bladen verheugen zich. over het resultaat terwijl de rechtscher beweren ,clat bet moeilijk is, een politieke- beteelcenis te hechten aan deze stem ming. De communistische Humanité- moet erkennen dat het communisme zijn kracht niet aan den dag heeft gelegd. EEN OPSTAND IN PORTUGAL. Portugal heeft weer eens een opstand? te verwerken gekregen. Een opstandje. Veel te beduiden had t niet. De be volking is er aan gewend geraakt, en de- buitenwereld heeft er geen belangstelling meer voor. De beroeringen waren blijk baar op touw gezet door Portugeesche- officieren, die bij den laatsten opstand gearresteerd werden maai- onlangs uit de vesting, waar zij gevangen gezet wa ren. wisten te ontkomen. De regeering was op het gebeuren voorbereid, liet alle troepen in de ka zernes gereed houden, vaardigde procla maties uit, kondigde den staat van beleg, af, enenkele uren later gaf den lei der der revolutionairen zich niet vier officieren aan de regeeringslroepen over. Alleen de kruiser ,/Vasco di Gaina" die in April gebruikt werd om er de ge vangen oproerlingen op vast te houden,, maar nu zelf iu handen der rebelsche officieren is, heeft het verzei iets langer volgehouden. Het is volkomen rustig, thans. De op stand heeft weinig slachtoffers geeischt. Bij de troebelen zijn 3 $nan gedood en, 15 ernstig gewond» allen militairen. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Engeland. De politieke medewerkers der bla den verwachten, dat besloten zat worden dit jaar twee of drie .kruisers te bouwen- inplaals van het aantal door de admira liteit verlangd. Chamberlain heeft op een desbetref fende vraag in het lagerhuis verklaard dat 'liij de aandacht van den vertegen woordigen van den sovjet-Rusland liad ge vestigd op het feit, dat de Engelsche re giering ontevreden is over de wijze,, waarop de sovjet-regeering de bepalingen omtrent de propaganda tegen Engeland verval in par 19 en 21 van de handels overeenkomst uitvoert. In welingelichte kringen verluidt dat den secretaris van de mijnwerkers- federatie in naam der regeering voorstel len zijn overhandigd, welke indien zij door de mijnwerkers worden aanvaard, een oplossing beteekenen van Tiet huidige- conflict. Uit Hongarije. Prins Aboul Kadir, de zoon van deur overleden sultan Abdoel Llaiuid is ver dronken toen hij zich baadde in de Donau bij Boedapest. Uit S i 1 e z i De textiel-fabriekanten van Görlit

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2