KAHREL's THEE No. 165 Donderdag 16 Juli 1925 168° Jaargang. COLIJN ALS KABINETSFORMATEUR. In onze beschouwing van '<len verkie zingsuitslag schreven we o.a. dat de ver kiezingen niet den heer Oolijn aanwezen als den man die voortaan de leiding moet hebbendaar zijn partij in verzwak te positie terugkeert. De Koningin heeft het anders ingezien s,Zij is in die keuze volkomen vrij, want ■onze Grondwet geeft in dat opzicht aan het Hoofd van den Staat een zelfstandige beslissingsbevoegdheid. Een feit is het, jiat de heer Colijn reeds de laatste ander half jaar in werkelijkheid de leider van het kabinet was. Wordt de politiek van d,at kabinet voortgezet, dan Ls liet wel begrijpelijk, dat het eerst aan hem jge- <dacht werd. Maar wordt die politiek van het vorige kabinet voortgezet? De heer Colijn als kabinetsformateur föeteekent niet een regeerimgsprogranmia •op anti-revolutionaire beginselen. Dat kan niet, want hij kan niet buiten den steun van andere partijen. In dit geval zullen dat wel allereerst de katholieken eh Christel ijk-liistorischen zijn We vermoeden dat bij de katholieken wel de vraag zal gedaan worden, waar om als leider een persoon uit een groep van 13, terwijl wij er 30 hebben? De christelijk historischen, die zelf slechts 11 leden tellen, kutmerj die vraag niet 'doen; maar of men daar bijzonder ingenomen zal zijn met een persoon als Colijn op den bok, betwijfelen we. De koninklijke beslissing is echter ge tallen, en beide grpepen hebben er zich bij neer te leggen. Maar men kan er zeker van zijn, dat ze hun woord zullen meespreken, wanneer de heer Oolijn nu komt niet een programma Want dat is nu bet eerste werk. Makkelijk zal dat niet zijn. Het is Èeelemaal niet zeker, tlat de ogïossitig dadelijk zal gevonden worden Lukt het, voldoende zekerheid te krij gen voor het vormen van een regeeriugs- meerderlieid op coalitiegrondslag, dan hebben de vrijzinnigen ar te wachten wat do daden zullen zijn, eerst ,in de Troonrede, en dan in de wetsvoorstellen. Een kabineL-Colijn kan niet anders we zen dan een bezuinigingskabinet in dien •geest, dat behalve dc invoering van ver teringsbelasting met vermindering van sucoessier. en inkomstenbelasting, ook de uitgaven beperkt door vermindering van de staatstaak. En juist daarover zullen de andere coalitiegenootenhun eigen mee- ning hebben, in het bijzonder de katho lieken. Want een regeering die zulke din gen wil invoeren, behoeft niet alleen de instemming van de leiders, maar ook den steun fan de katholieke kamerleden En -daarvan is men niet altijd zeker. BINNENLAND. NEDERLAND EN BELGIË. De correspondent te Eriissel van de TL R. Crt. meldt, dat dc rapporteur voor de begrootiug van buitenlandsche zaken, de heer Standaerd (kath. dem. en fla mingant) in zijn verslag betreurt, dat België er niet voldoende naar streeft ook met Nederland zulke gelukkige be- irekkingeno le onderhouden, als met Frankrijk en Engeland, die dbor haar karakter en met den moreelen- steun •van regeering en vertegenwoordigers in het buitenland het land kostbare diens ten kunnen bewijzen. De Kamer verklaart een goede ver slandhouding met België "op prijs te stel len. Maar een goede verstandhouding is alleen dan mogelijk als deze gerust op redelijke gronden. Kunstmatige bevoor deelingen als het jongste verdrag in houdt, zulleu zich altijd wreken. De wen- schelijklieid van een goede ^verstandhou ding kan niet zoodanig geschonden zijn,, dat niet in gemeen overleg een rede lijke regeling tot stand te brengen ware. Misschien is bet daartoe intusschen ook nu nog le vroeg, en doet men beter -zich thans nog te bepalen tot verbeteringen van zuiver leclmisclfen of zuiver admi- nislratieven aard, wanneer daaraan de behoefte bestaal, Nederlanld -voelt zich zich thans benadeeld door de lagere kosten in Antwerpen, voorzoover deze het gevolg zijn van den deprecieerenden frank. Nederland voelt cLe protectie, die België op commercieel gebied geniet van zijn bondgenooten in den oorlog. België voelt daartegenover het nadeel van de daling der valuta ten opzichte van kapi- taai-uitgaveü, waardoor het inhalen van den achterstand in de outillage van de Belgische havens tegenover de Neder- landsche bemoeilijkt wordt. Het voelt het geen elk ander land, dat na een harden strijd overwonnen heeft, en toch armer geworden is, gevoelen moet tegenover een land ,dat buiten den oorlog is geble- en. Om deze redenen is wellicht het oogenblik om „sine ira et studio" vraag stukken als in het jongste verdrag gesteld zijn, onder de oogen te zien, nog niet aan gebroken. Maar ^eker moet Nederland niet op dit oogenblik tot een verdrag besluiten, dat zijn levenskrachten zoozeer treft', Deze beschouwing verzet zich uiter aard niet tegen elke herziening van het tractaat van 1839. Mocht het wenschelijlc ziju, nu de internationale positie van zijn, nu de internationale positie van België na het vredesverdrag van Versail les veranderd is, de verhouding tusschen ons land en België aan dien nieuwen toestand te laten aanpassen, mocht de loop van slrooinend water tusschen Bel gisch en Nederlandsch gebied op ver schillende plaatsen bezwaren geven, kan de oneconomische concurrentie van Ne- derlandsche en Belgische loodsen wor den voorkomen, kan de behandeling der technische aangelegenheden op de Schel de verbeterd worden, dan zijn dit alle onderwerpen, die onderzocht en zoo noo- dig gerégeld kunnen worden, en daar mede zou wellicht nuttig werk kunnen worden gedaan. De Kamer acht het niet meer dan natuurlijk, dat de Nederland- sche regeering daarbij ook voor de Bel gische belangen een open oog heeft. Wan neer dB echter moet worden vast ge klonken aan maatregelen met voor Ne derland zoo ramspoedige gevolgen, als hierboven uiteengezet, behoort naar het ernstige overwogen oordeel onzer Kamer zulk een verdrag niet tot stand te\ komen. DE SECRETARIS VAN BERGEN OF ZOOM. Na verhoor van den heer C. van Liempt, gemeente-secretaris der gemeen te Bergen op Zoom, beklaagd van ver duistering van legesgolden tot een bedrag van f 6659.95 met rente en kosten, heb ben Gedj. Staten van Noord Brabant het aan hem gegeven ontslag als secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand dpr gemeente Bergen op Zoom goedge keurd- EEN ADRES TEGEN IIET VERDRAG MET BELGIË- De Rotterdamsche Kamer van Koop handel heeft besloten een uitvoerig adres ie zenden aan de Tweede Kamer vragend het voorgesteld^ verdrag met België niet .aan le nemen. In dat adres wordt betoogd, dat het nieuwe verdrag zeker een ongunstigen invloed zou hebben op de stemming van het vojk in Nederland, omdat het Neder- landsche volk dit verdrag zou aanvoelen als een onbillijke en onredelijke rege ling. Bovendien zouden verschillende be palingen uit het verdrag bij herhaling aanleiding geven lot wrijving: men denke nan alle gevallen, waarin dp verdeeling van financieele lasten aan een nadpre overeenkomst van partijen is overgela ten. Uitvoerig wordpn daarna verschillen de jpuulen besproken: de groote lasten d,ie aan Nederland zonden worden op gelegd door de bepalingen voor het in stand houden van den vaargeul van de iWester Schelde; de groote macht van de commissie voor hot Scheldiebeheer, en het gevaar van scheid,srcchlelijke beslis singen; de moeilijkheden in verband met het aanbonden van schepen op de Wes ter Schelde; de benadeeling van de Ne- -derlandsche bavens door de beide ont worpen kanalen. Vooral ten opzichte van dit laatste punt wordt in den breede gesproken van de gevolgen yoor de Rot terdamsche haven. DE BELGISCHE JEUÖD EN ONS LAND. Men schrijft aan de Telegraaf- De heer W. Kloeke, oud-hoof<l eener school te Haarlem, heeft, daartoe in de gelegenheid gesteld door de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" een groot aantal onderwijsinrichtingen in België bezocht en daar, dank zij de medewer king van Hollandsche en Belgische auto riteiten, gesproken over ons land, ons volk en onze taal. De vele waardeerende "brieven door den heer Kloeke ontvangen, zijn het bewijs, dat hij er in geslaagd is belang stelling en waardeering voor ons land en volk bij de jonge Belgen te wek ken. Hij mocht bovendien de voldoe ning smaken,den officieelen dank te oogsten van den Nederlandschen Minis ter van O., K. en W. Uit Stad Provincie. Uit Middelburg. - Het eerste beiaardconcert alhier heeft zich gisterenavond in groote belang stelling mogen verheugen en dat niet alleen van de vrij vele vreemdelingjen, die wij zagen, zittend voor het hotel Do Abdij of op de geïmproviseerde zit plaatsen rond de Abdij of die stonden óp het plein, maar ook van een groot aantal stadgenooten, die dit voorbeeld .volgden (Tng. Med.) of met het prachtige zomerweer voor hun huizen of voor de open ramen zalen le luisteren. De muziek van het steeds mooie klokkenspel met de 41 klokken klonk nu iu den avond, als een rustige stemming over de stad ligt, als het ge-, roezemoes van de straat is verdwenen nog veel mooier als bijv. des Donderdags- middags als er een groote drukte in de stad heerscht. De heer van Os had een programma gekozen in overeenstemming met het doel dezer concerten, en zal zeker op dezen weg voortgaan. 1-Iij zal dan zeker nog meer belangstelling on dervinden van de stadgenooten, die nu nog wat vreemd stonden tegenover dit nieuwe. Van de muziek op deze avonden zal zekér een opvoedende en weldoende kracht uitgaan. Wij meeneó dal 't bestuur van Vreem delingenverkeer'een gelukkige gedachlè heeft gehad met het nemen- van het ini tiatief voor deze concerten Voor de verlichting van hel klavier kamertje is met welwillende medewer king^ van de kerkvoogdij een electrische geleiding gelegd vanuit de Nieuwe Kerk buiten langs <len toren. -o Uit Walcheren. - Woensdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente S t, Laurens. De heer Boon was in verband met de jaar vergadering van de stichting Vrederust mét kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Bestuur der Godshui zen le Middelburg, betreffende eene re geling voor het beschikbaar stellen van een barak bij eventueel voorkomende besmettelijke ziekten Van den minister van Onderwijs was bericht ingekomen, dat de bijdrage voor de R. II B S le Middelburg over 1924 is vastgesteld op f 454.60. Van den Directeur-Ge neraal der Posterijen en Telegrafie was een gunstig antwoord ingekomen op liet verzoek van B. en Wi. om de mogelijk heid te openen, dat door eenzelfde per soon bedragen boven f 1000 kunnen worden gestort en ook kunnen worden uitbetaald aan eenzelfde geadresseerde. Deze maatregel is thans algemeen inge voerd. Van aen heer Jac. Louwerse te Gapinge was ingekomen een verzoek om het in ae gemeente St. Laurens gelegen Gapingsche voetpad af le voeren van den ligger der wegen en voetpaden, om dat er slechts weinig gebruik van wordt gemaakt. De heeren van Langevelde en Francke voelen voor het behoud van het voet pad De voorzitter licht het voorstel van B. -en W., om niet aan het verzoek te voldoen nader toe. Voor menschen, die niet fietsen acht hij hel voortbestaan wenschelijk. Enkele personen, die ge hoord waren, hadden bezwaren tegen op heffing. De heer Simonse acht het motief van B. en W. ongelukkig gekozen, om dat naar zijne meening te veel aandacht is geschonken aan ae belangen van de aangelanden. Hij vindt, dat het padje wegens het geringe gebruik dat er van wordt gemaakt geen reden van bestaan heeft. In donker en bij regenachtig weer is het 'padje onbegaanbaar. De lasten, welke aan de onderhoudsplichtigen wor den opgelegd, wegen z. i. niet opi tegen het voordeel, dat het padje geeft \yaar hij echter als meacondcrhoudsplidhtige belanghebbende is, wil hij het sleejilsi be zien uit een oogpunt'van gemeentebe lang. Wethouder van 't Hoff, verdedigt het voorstel van B. en W. nader. Zij willen niet medewerken om het contact tus schen de ingezetenen, die bij Gapinge wonen, met de gemeente minder te ma ken. Integendeel, wanneer ,naar hij uit de besprekingen opmerkt, het oiider- houd te wenschen overlaat, wat ook als gevolg heeft, dat het padje minder druk wordt gebruikt, zou hij er voor zijn, dat hel langzamerhand in een beleren toe stand werd gebracht. De burgemeester deelt mede, dat hij zijn collega van Vrouwepolder den adres sant meermalen heeft aangespoord tol beter onaerhoud. Ook de heer Francke meent, aat deze veel le gemakkelijk hier mede is en vooral het houtgewas beter jïoet opsnoëien. Tiet voorstel van B. en Wl wordt daar na met algemeeue stemmen aangenomen De heer Simonse bleef buiten stemming. De voorzitter legt vervolgens namens P. en W. aan den Raadrover de rekening der ontvangsten en uitgaven over bel dienstjaar 1924 met een bedrag in ont vang van f 190J 5.551/j en in uitgaaf v^n f 16777.061/2-, alzoo een goed slot van f 2238.19 De rekening zal gedurende 14 dagen op de secretarie ter inzage liggen I11 verband met de besprekingen in de vorige raadsvergadering door de heeren Simonse en Boon, stellen B. en W. voor de beslaande dorpstraat „Van Citters- straat" te noemen, omdat hier aan leiding bestaat de historische naam van den vroegeren ambachtsheër op den voorgrond te doen treden en daardoor uit te spreken de erkentelijkheid voor het vele, dat door hem in hel belang dei- gemeente is gedaan. Z, h. s. wordt dit ■oorslel aangenomen. Dal er Woensdag le'éS t Laurens iets bijzonders aan de hand was, bleek wel uit het wapperen van dc vlag van den toren en van het gemeentehuis. Het was dan ook een belangrijk oogen blik in de geschiedenis van bet dorp, toen om half vier Be nieuw aangelegde weg officieel door den burgemeester werd geopend B. en W. hadden voor het bijwonen hiervau uitgenoodigd de raadsleden met den secretaris, den heer Bolier, opzichter van het werk en de heeren Geldof en Walraven, resp. aan nemers van den weg en de bijkomende werkzaamheden Een aantal ingezetenen gaven mede blijk van hunne belangstel ling. Dc burgemeester heette de aanwezigen welkom en wees op het belangrijke feit, dat thans hcl isolement van hel dorp St. Laurens wordt opgeheven. In l kort brengt hij nog even in herinnering de voorgeschiedenis. Toen de verkooping van de landerijen van de Ambachtsheer lijkheid was aangekondigd, werd het idéé geopperd óm van gemeentewege grond aan te koopen en dan tegelijkertijd een nieuwen weg aan te leggen, waaraan meer en meer behoefte blijkt te bestaan en wal vooral met den snellen aanbouw in de gemeente in de toekomst zeer igcwenschf zal blijken. Door de groote medewerking van alle zijden ontvangen is dit werk dan ook lot stand kunnen komen. Hij dankte de wethouders, de leden van den raad, den secretaris, den heer Bolier, als opzichter, de uilvoer ders, de heeren Getdof en Walraven Inzonderheid bracht hij dank aan welli Van t' Hoff. van wien het initiatief is uitgegaan, en die zooveel heeft gedaan voor de totstandkoming. Ook bracht hij een woord van hulde aan het college van Ged, Staten en dhr. mr. FL F. I.ants- heer, voorzitter van het Polderbestuur van Walcheren, voor hun in deze steeds betoonde hulp en medewerking. Hij sprak den wensch uit, dat van dezen weg, genaamd „Kerklaan" veel gebruik zal worden gemaakt en zal meewerken tot den bloei der gemeente. Daarna knipte de burgemeester het lint door, dat voor den toegang lof de Kerklaan was gespannen. Nadat aan de zijde van den Noordweg de versperring was weggenomen, verzocht de burge meester de genoodigden in de raadszaal Ook hier herdacht de burgemeester nog met enkele woorden het heuglijk feit en stelde een dronk in op de gemeente St. Laurens. Hierna verzocht de wethouder Van 'l Iloff het woord, die de gebeurtenis van heden aanmerkte als zeer belan- rijk voor de gemeente; hel is oen mijlpaal, waarvan hij echter hoopte, dat men hier niet bij stil zou staan Het werk. dat hier is verricht is vooral ook in de toekomst van belang. Behalve is er nog meer te doen in <?e ge meente. Laten we daarom niet stil zitten, denkende al heel wal te hebben gepres teerd, want er is nog veel; waaraan de volle aandacht moet worden geschon ken. Ilij noemd,e hier onder meer de slechte bestrating van het dorp en het Brecwegje, waarbij hij de ,\venscb uit- ;prak ook in deze op de medewjerkrag .'an het bestuur van den polder Wal cheren als onderhoudsplichtige te 1110- geu rekenen. Ook de bebouwing van den gemeentegrond is in verband met de erf raaiing van de omgeving van zoo danig belang ,dat het wel gewenscht is hierbij van deskundige hulp gebruik te maken. Hij bracht den burgemeester dank voor wat hij in dezen in hel belang van de gemeente heeft gedaan en stelde een dronk in op den burgemeester. Ook wethouaer Marinissen sprak zijn DE BESTE Verkrijgbaar voor engros en detail bij do firma Gebr. STEENLAND, Station- straal MIDDELBURG- (Ing. Med.l blijdschap uit, dal het dorp thans een uitweg heeft gekregen. Hierna verkreeg ds J. II. van '1 Hoff het woord ,die den dank overbracht van de ingezetenen, Men kan er van verze kerd ziju. dat zij het tot stand gekomen ■k zeer op prijs stellen. Vooral wan neer de lieplanling zal zijn aangebracht, Zal de omgeving zeer verfraaid wordên. Als van zelf d,enkt men bij den naam Kerklaan'' aan een weg leidende naar de kerk, van welke richting dan oo!k;f maar bovenal hoQpt bij, dal wie dezen weg betreedt hoogere gedachten zal heb ben, dat het een symbool mag wezien» voor den eenen waren weg. die ten hemel .Cvdt, en dat God's zegen ook op Kerklaan zal rusten. Aan het einde dankte de burgemeester allen voor het gesprokene Zekere mej v. d. G., kwam gisteren avond per rijwiel gereden van uil de richting Domburg naar Middelburg. Ter wijl zij zich Ier hoogte van de ;Oude Tol" bij Oostkapelle bevond, kwam '11 auto van zekere II. uit Middelburg aan gereden De wielrijdster kwam met de auto in botsing waardoor zij kwam te vallen en zich flink bezeerde aan haar knie Nadgl zij bij een der inwoners ter plaat *fe as verbonden, en haar rywiel zoo veel mogelijk was hersteld Icon zij zich weer huiswaarts begeven. - Maandagavond reden twee heeren uil Middelburg met motorfiets en zij- spanwagenlje aan de Oostwatering 'waar de weg reeds langen tijd door steenslag voor hel verkeer slecht en gevaarlijk is) cn geraakten van den hoogen dijk in de sloot, waarbij een der beide hee ren zich ernstig aan het hoofd bezeer de. Ze werden door II. Castel per auto bus naar Middelburg vervoerd Ook de motor werd door hem op het droge en naar Middelburg gebracht Bij gelegenheid der kermis had Zaterdag te Veere bij liet ringsteken en jongeman, C. D., het ongeluk zoo danig van het paard te worden gewor pen. dat hij den rechterarm brak en in liet Gasthuis te Middelburg moest worden opgenomen. - Tn de voltallige raadszitting van Woensdag te Veere deelde de voorzit ter mede, dat van den Min van O., K. en W. een schrijven was ontvangen, dat voor hel ontvangen onderwijs der R. H. B S. door de gemeente f 1818,56 ver schuldigd is, en dat op hel verzoek 0111 subsidie voor de herstelling van het stadhuis van Ged. St. het verzoek was ingekomen om bericht, zoodra van den Min van O K. en W. de beslissing des rijks was vernomen. Ter uitbetaling van do belooning voor het hoofdschap van het vervolgonderwijs over 1921— 1923 was nog door het rijk een aanvul lend bedrag van f 70 beschikbaar ge steld. Van de Vereeniging voor Ger. School- onderw. was een verklaring ontvangen, dat het aantal leerlingen 75 was geweest, cn de gemeente f 447 11 was verschul digd De commissie lot wering van school verzuim, bestaande uit de heeren W de Wolf, W Iieyt, A. P. Wouters, J Maas cn W. Rouw, werd herbenoemd. Op liet verzoek, aan den Min. van Fin. om liet pontveer weer geheel of gedeeltelijk vrij te mogen hebben, was bericht ontvangen, dat dit ook in ver band met andere veren niet kon, de prijs billijk was cn bij abonnement nog voor- deeliger werd. B. en W. wenschten met dit schrijven geen genoegen te nemen, maar zich tot den Minister te wenden en mondeling de zaak te bepleiten, waar in zij steun vinden bij de Z. L. M. en de afd. Walcheren der Z. L. M., die ook een afgevaardigde wil zenden, n 1. den secrden heer J, Ivasse. Besloten wordt ook een afgevaardigde te zenden en daartoe uitgenoodigd, verklaart de voorzitter zich bereid- De voorzitter zegt, dat aan de openb, school met aanvang 1926 een leerkracht te veel zal zijn en stelt voor over te 'gaan in geheime zitting. Na opening wordt tegen dien tijd eervol ontslag •erlecnd aan den onderwijzer J. J. v. Holthuijsen. Bij de rondvraag informeert de heer Simonse naar het verslag der ouder commissie, wordt nog besproken de ver koop van grond aan S. v. d. Hamer en

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1