beursnotiering van heden. AMSTERDAM, 15 Juli- (Slotkoers.) G pCl Nederland 1923 103%; 6 pCt Nederland 1922 105 elf zestiende; 5 pCt. Nederland 1918 101; 4i/j pCt. Ne derland 1917 98%- 2% pCl. Nederl. W. Schuld 61 vijf zestiende; 3 pCt do. 01)1. 73 dertien zestiende, 3 pCt. do Certif. 735/8. Cert Ned. Hand. Mij 132%—133 Aand, "Ned. Ind. Handelsb. 139%; Aand Koloniale Bank 17 l*/a176Kon Petr. Aand 393—395; Gecons. Hollandsche 158—159; Cult. Mij. Vorstenlanden 153 155; Haudelsv. Amsterdam 199—506; Javasche Cultuur 317—323. Aand. Deli Maatsch. 399—401; Amsterd. Rubber 295 —300; Ned. Scheepvaartunie 150; Kon. Ned. Sloomb Mij 63; Aand. "Paketvaart 180. Gouda A. 9i/sPhilips A. 449%; Jur- geus A. 107-108. Anaconda 84%—85%; Steels 116; Erie 281/2Southern Railway 98%, Union Pa cific 11 1%Common Marine 10 drie zestiende. Prefered do 33%; Maxwell Gr. C. v. A. 6 vijftien zestiende; Maxwell Land Cert, v Inc. Bonds 17 vijftien zestiende. Prolongatie 2. Russen Consols 2%, Hope 3 vijf zes tiende. Wisselkoersen Londen '12.13, Berlijn 0.5940; Parijs 11 70; "Brussel '11.54%. Dollar Cable 2.49%. telegrafisch weerbericht. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Juli. Hoogste barometerstand: 769.6 te Vardoe. Laagste barometerstand; 740.7 te Reykjavik. 747,6 te Alnireyri. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 Juli- Zwakke veranderlijke wind meest licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer behoudens kans op onweer, zelfde temperatuur. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 69 gr., 12 uur 76. 3 uur 80 gr. hoog water. Vlissingen. (Zomertijd.) Donderdag 16 Juli v.m. Vrijdag Zaterdag Zondag 11.24 12.38 1 03 1.43 2.16 2 52 Dinsdag Woensdag 22 3.28 (Het tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vlis singen.) Thouars*) J. G. van Dormolen*), M. v. d Heuvel, G. II. Hoes* E. A. Latuperi- sa, A. L. Nouwens, E. Pesch, J. A. Roquas, J Stufkens, L P. L. Velden, II. A. W. de Vos tot Nederveen Cappel en L. N. J. v Wal. Administratie in Ned. Indië- II Dué*), J. M. C. v. Koetsveld en C. SnelL Voor het overgangsexamen van het tweede naar het derde studiejaar van de Kon Mil. Academie zijn geslaagd de cadetten-sergeant infanterie hier te lande; .1. C. van Houweninge*), B. Koning en Wt A. Scheuermans; infanterie Ned. fndiê E. G. T. Antho- nio, W. Bouma, P. J. J. v. d. Broe;ke, J.. M. Doedens*), P. L. van Hemmert, J. W Henning E. F. E. Jahn*), H. L. Julien, J. Leutscher, A. M. W. Leyder*), K. J. Luchsinger, A. J. E. van der Meys), F. J. van Nues, J. J Leroy, L. Schopborgh, F. B. van Traanen, II Trebels, C. Vries, Wl E. F. Wasch, A. Weber*) en W. J. Weiffenbach. artillerie hier te lande: Y. de Boer, J. H. T. Daems, H. J. Ennen\\ N. P. P. v. Hoorn*) en A. A. J. Quanjer; artillerie Ned. Indië; A. L. S. Badings, J. J. Troese, M. L. Eybergen, J. J. Fey- tes, J. Gerharz, W. M. Leyder, W'. A. Meelhuvsen en G E. Scherer. Voorwaardelijk. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. De correspondent van de N. Rolt. Crl te Brussel schrijjft De doorvoer van potasch uit den El- zas, die sedert den oorlog niet meer over Antwerpen geschiedde en waarvan er sprake was dat hij over Terneuzen zou plaats hebben zal toch weer aan. de Bel gische haven ten goede komen. De Ant- werpsche gemeenteraad heeft een over eenkomst goedgekeurd, waarbij twee af daken aan de haven, voor ten minste 100.000 ton potasch door de stad zul len worden gemaakt ten behoeve van de „Société commerciale des potasses d'El- sace". De kosten bedragen tien millioen waarvoor de maatschappij een ver goeding van 300 000 fr. per jaar te be talen heeft. De afdaken moeten 18 maan den na de onderteekening der overeen komst gereed zijjn. Deze doorvoer zal de tonnemaat te Antwerpen met 300.000 eenheden verhoogen. nagekomen berichten. 1 minister colijn kabinetsformateur. H. M. de Koningin heeft aan den heer II. Colijn, Minister van Financiën, opdracht gegeven tot samenstelling van een nieuw kabinet De heer Colijn heeft heeft verzocht deze opdracht in Ijeraad te mogen houden. OVEREENKOMST INZ. GROENLAND. KOPENHAGEN, 15 Juli V. D. Bij uit wisseling van nota's op 23 April en 4 Juni is tusschen den Deenschen Mi nister van Buiten!. Zaken en den Brit- schen gezant lë Kopenhagen een over eenkomst gesloten, volgens welke Brit- sche burgers, maatschappijen en schepen behandeld zullen worden als ondcnJa- nén van dc meestbegunstigde natie in O. Groenland, uitgezonderd met betrekking tot dc speciale rechten, welke Denemar ken heeft toegestaan of nog zal toe staan aan IJsland- De overeenkomst is met 1 jaar opzegbaar en is ingeschreven door het secretariaat van den Volleen- bond te Genève. Door deze overeenkomst krijgen de Brilsche burgers hetzelfde recht van admissie enz in Oost Groen land als gegeven was aan de Noorsche burgers volgens de Noorsch-Deensche overeenkomst van 9 Juli 1924. LAATSTE BERICHTEN. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 15 Juli 3 uur De handel was van geringer af metingen, dan den laatsleu tijd, daarbij was er nogal materiaal aan de markt. Het koersniveau der Rubberwaarden is overigens nog van dien aard dat dit ge makkelijk aanleiding tot winslnemingen geeft, wanneer er geen bijzondere fac toren zijn die een. stimulants kunnen ver- leenen. In sympathie met de rubberwaarden waren ook de tabakken aan cenig aanbod onderhevig. De kleine stijging der suiker prijzen werd vandaag onmiddellijk beant woord door een aantrekken der suiker-^ aandeden. TI. V. A. kwamen thans op 500. Oliewaarden waren niet slecht gedis poneerd. Koninklijken openden op hoo- gcr koerspcil en konden zich daarna tamelijk goed handhaven. Geconsolideerden avanceerden op nieuw enkele procenten. De scheepvaart markt was stil. Klaarblijkelijk was er toch eenig aanbod van fonds te verwer ken. Ned. Industrieelen bleven verlaten. Prol. 2 pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 15 Juli. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen (12.13%). Berliju (0.5940). Parijs (11.09). Brussel 11.54% (11.58). Zwitserland 48.45 (48.46%). Weenen 0.3515 (.3515). Kopenhagen 51.75 (51.72%) Oslo *14.65 (44.60). Stockholm 67.05 (67.071/2). New-York 2.49% (2.49%). HET DUITSCHE ANTWOORD. BERLIJN, 15 Juli. V. D. Het hoofd orgaan der Duitsche Volkspartij, de Tag- licke Rundschau rekent op de waar schijnlijke verzending van het Duitsche antwoord op de Fransche veiligheids nota tegen het begin der volgende week. DE ARBEIDSTIJD BIJ ROCKEFELLER. BERLIJN, 15 Juli. V. D. Uit New- York wordt gemeld, dat waarschijnlijk op initiatief van den jongen Rockefeller, de Standard Oil Company te New-Yersey, in de alg. vergadering besloten heeft in alle fabrieken den 12-urigen arbeids dag in den S-urigen te veranderen en de loonen met 25 pCt. te verhoogen. MNTERNAT CONFERENTIE VAN STUDENTEN. KOPENHAGEN. 15 Juli. V. D. De 7e jaarlijksche bijeenkomst van gedelegeer den van de Intern. Conferentie van Stu denten zal gehouden worden te Ko penhagen en Nyborg van 15—25 Augs. Ongeveer 20 landen zullen vertegenwoor digd zijn door ongeveer 200 gedelegeer den. SPOORWEGONGEVAL. PARIJS, 15 Juli. V. D. Gisterenavond zijn bij Villeneuve twee treinen, op el kaar geloopen. Er zijn 31 licht gewon den. DE TOESTAND IN CHINA. HONGKONG, 15 Juli V.D. Officieel wordt gemeld, dat ongeveer 80.000 sta kers naar Kanton gegaan zijn, waar de toestand ernstig is. OPPOSITIE TEGEN DE REGEERING. ROME. 15 Juli. V. D. Het uitvoe rend comité van de Aventijnsche af- scheidenen, samengesteld uit de meer derheid van de afgevaardigden der par tijen. die zich verzetten tegen het fascis tisch regime, teekende gisteren een po litiek document, dat naar gemeld wordt, eigenlijk een laatste alles omvattend pro ces is, gecombineerd uit oen oppositie- strijd van 14 maanden Het document zal spoedig aan den Koning als hoofd der regeering worden aangeboden. Den Koning wordt verzocht, geen verder niet- constilutioneelo handelingen der regee ring goed te keuren. De oppositie be schouwt dit document als een laatste waarschuwing aan de regeering en hoopt hierdoor ook de houding van den Ko ning tegenover Mussolinie te kunnen vaststellen. burgerlijken stand. Middelburg. Van 1315 Juli. Ondertrouwd. J. de Vries, 28 j. cu L. A. C. Seidell 28 j. Bevallen M. Huizenga, geb. Bijlenga^j z.; P. van Elsacker, geb. Blaas,/ d. Overleden F. van der Veen, ito uw van A. Ludikhuize, 49 j. Goes. Ondertrouwd I Melse, 41 j. met Ji M. Reijerse, 35 j.; A, F. van Laker- veld;, 28 j. en A. van Bruggen 32 j.' Bevallen: J. Hibels geb. Schinkel z. De schoen flanst fraai aan Uwen voet. Zoo 0ij met Erdal poet sen doet. - poetst licht uit (Ingez. Med.) bekendmakingen. GEMEENTERAADSVERGADERING. Vergadering van den Raad der Ge meente Middelburg, op Woensdag den 22 Juli 1925, des namiddags te 2 uur. ter behandeling van de onderstaande zaken; 1. Notulen vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Herstemming over het voorstcl-Paul inzake reorganisatie van het openbaar lager onderwijs en verdere behandeling van die reorganisatie. 4. Beschikking op het beroep van A. Jeronimus tegen een door Burgemeester en Wethouders gedane aanschrijving "tot verbetering zijner woning aan den Kin derdijk: P '100. Middelburg, den 14 Juli 1925. De Burgemeester, PL TOUMON TAK. AANGIFTE LEERLINGEN GEMEENTE BEWAARSCHOOL. Ouders, voogden en anderen, belast met de verzorging van kinderen, voor wie plaatsing op de gemeente-bewaar- sehotÜ wordt verlangd, worden uitgenoo- digd van dat verlangen aangifte te doen vóór 25 Juli a.s. bij het Hoofd "der School. Middelburg, 14 Juli 1925. Burgemeester en Wethouders voóïn. P. DUMON TAK., Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secr^aris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg, maken bekend dal bij hun be sluit van heden aan het bestuur der Ambachtsschool te Middelburg, en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk ver gunning is verleend tot: het opstellen van een yarrowkelel en compoundmachi- ne in perceel kad. bekend Sectie A no. 1678 wijk M no. 295 gelegen aan liet Molenwater. Middelburg, 14 Juli 1925. Burgemeester eu Wethouders voorn. P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. HERHALINGSOEFENINGEN. De Burgemeester van Middelburg roept de in het verlofgangersregister dezer ge meente ingeschreven verlofgangers, hier onder vermeld, bij dezen op om jn 1925/ ieder voor het achter zijn naam aangege ven tijdvak, krachtens art. 31, eerste lid, in verband met art. 33 der Dienstplicht wet', voor herhalingsoefeningen in werke- lijken dienst te komen. W. H. Antheunisse van de lichting 1922 vóór detachement 14 reg. inf. van 27 Augs. tol 12 Sept. '25 te Breda; Th. Chr. M. de Greeve lichting 1919 18e reg. inf., van 10 Septt tot 26 Sept. '25 te Harderwijk. Middelburg, 14 Juli '25. De Burgemeester voornoemd: P. DUMON TAK. verschillende berichten. Aan de firma Broos-Hcylaerts te Breda is opdracht verleend om een autobnatlienst in te stellen van Breda op Ginnqken (Mastbosch), met ingang van 1 September a.s., een en anaer op de voorwaarden, onlangs door den raad vastgesteld. Het is de bedoeling der con tractanten Berlietswagens in dienst te nemen. Het paardentrammet je zal dus spoedig tot het verleden behooren. Te Delft is Zondagavond een auto, waarin de heer v. d. IT., uit Rotterdam, en twee dames waren gezeten, aangere den door een met razende snelheid voorbijrijdende luxe auto, die te vroeg naar rechts uithaalde. De auto van den heer v. d. H. werd tengevolge van den schok in de sloot geslingerd en kantelde geheel om. Een der inzittende dames had ontvellingen bekomen aan hoofd en knie. De inzitten den van de auto, die de aanrijding ver oorzaakten, reden zonder zich om de verongelukten te bekommeren verder. De politie stelt een onderzoek in. Zondagmiddag is de 18-jarige II. ten K., uit Den Haag /die op het raid- Idenbalcon van een electrische tram Noordwijk-Leiden stond en het hoofd bui ten de tram stak, tegen een paal geko men, met het gcvolgi dat hij een ern stige schedelbreuk kreeg. Hij is naar het academisch ziekenhuis te Leiden- overgebracht. Aau agenten van politie, die zulks wenschen, wordt les gegeven in vreem de talen. Dit onderwijs geschiedt op openbare scholen, buiten de gewone schooluren. Zoo werd ook Dinsdag les in de En- gelsche taal gegeven aan eenige politie mannen in de school aan het Korten- faosch in Den Haag. Toen de les afge- loopen was, had een der „leerlingen" iets te vragen en bleef even achter. In dien tijd was de school echter, ver moedelijk door werkvrouwen, die meen den, dat alle personen het gebouw reei?4 verlaten hadden, gesloten. De agent zag zich dus opgesloten. Gelukkig kon hij zich beter redden dan schoolkinderen, vóór hem ditzelfde overkwam en al spoedig had hij het slöt van de buitendeur verbroken en stond 'hij weer op straat! Te Velsen heerschen de mazelen zoo erg, dat verschillende klassen zoowél van openbare als bijzondere scholen naar huis gezonden zijn. Wegens moedwillige vernieling van aardappelen, bloemen en struikgewas, ook door volwassen personen, heeft jhr. Van der Wijck besloten, de vrije wan deling in de Schapenduinen te Bloe- mendaal te verbieden. Onder Meyel 'is zekere V. uit Woensel met zijn motorrijwiel in aanra king gekomen met een turfkar. V. en zijn duo-passagier, rechercheur J. uit Eindhoven, die zijn ernstig zieken vader te Meyel zou bezoeken, werden over den weg geslingerd. J. brak het horst been en werd ernstig aan het linker been verwond. V. bekwam inwendige kneuzingen. Beiden werden naar heV gasthuis te Eindhoven vervoerd, waar J. spoedig het bericht van zijns vaders dood bereikte. (Msb.) Gisteren geraakte het 8-jarige 00cli tertje van aen rijwielhersteller E. J. II. te Deventer onder de tram, tengevolge waarvan het meisje deerlijk werd ver wond. De rechter-onderarm van het kind werd geheel verbrijzeld en moest worden geamputeerd. Vrijdagavond werd de aandacht van voorbijgangers getrokken door gekerm, dat uit een der veewagens op het sta-, tionsemplacement te Zwolle opsteeg. Bij onderzoek bleek, dat zich in een wag gon een vijftiental stieren bevond waar van er twee met behulp van een neus ring aan Tiet voertuig waren bevestigd. Tegeu deze vastgebonden beesten bonk ten voortdurend de andere aan, wat ge zien de wijze, waarop de dieren waren vastgemaakt, een zeer groote kwelling veroorzaakte. Een van de dieren kon nog juist op tijd van den dood worden gered;, terwijl een ander beest reeds zieltogend neerlag. Het persuueel erbarmde zich over de taJrme viervoeters. Zaterdagavond is op den Apeldoom- schen weg te Arnhem een auto-ongeval gebeurd. Een Arnhemsehe familie ging een proefrit maken. Plotseling -.prong een achterband van den auto. De be stuurder reed aanvankelijk met dezelfde meiheid door, doch op verzoek der inzit tenden stopte hij. Hij remde echter le sterk, waardoor ook een voorband sprong met h et gevolg, dat dc auto waarin zich zeven personen bevonden over den kop sloeg. Een der inzittenden brak een schouderblad, een tweede werd aan den rug gewond, terwijl de overigen allen minder ernstige verwondingen opliepen. De automobiel werd zeer beschadigd. De voortvluchtige oplichter II. C. R„ die te Wageningen een aantal per sonen heeft opgelicht, voorgevende dat hij hen kon aanstellen tot agent van een firma in zuivelartilcelen, maar waarvoor een som geld moest worden gestort, is op telegrafisch verzoek van den com missaris van politic aldaar, te Amster dam gearresteerd en naar Wagenihgen overgebracht. Het zoo goed als nieuwe rijwiel is in een bank van leening te Amsterdam in beslag genomen, deontvreemde kof fer van zijn kostbaas te Utrecht. Na verhoor waarbij hij volledig be kende, is hij te Arnhem opgesloten. Hel geld dat hem als waarborgsommen was ter hand gesteld, was op een klein be drag na, er door gebracht. De voerman O. uit Maastricht reed met kar en paard over den heuvelachti- gen weg tusschen Berg, Terblijt en Be- melen. Niet bekend met de gevaarlijke hellingen op dien weg sloeg hij een verkeerden weg in. Het paard stortte plotseling naar beneden, 15 M. diep. Het dier werd op slag gedood. De voer man kon nog tijdig van den wagen springen. Gistermiddag is te Maastricht een 5-jarig jongetje door een auto uit Am sterdam overreden en gedood. De Berlij|hsche redacteur der Msb. seint ons d.d. 14 Juli: De stal van de renbaan Bahrenfeld bij Altona is in den afgeloopen nacht totaal afgebrand. Van de 50 dravers, die dsar op stal stonden zijjii er 14 in de vlammen omgekomen. Bovendien is de stalknecht verbrand. Van de geredde paarden zijln er 8 losgebroken. Een der verbrande paarden had een waarde van 60.000 mark. Een storm die dezer dagen boven Versailles heeft gewoed, beroofde deze plaats van een aandenken aan Napoleon, waaraan velen sterk gehecht waren. Het betrof een grooten wilg, de eenige over levende van drie stekken van den wilg welke Napoleon's graf op St. Helena be schaduwde. In 1832 slaagde de luitenant ter zee Dronville er in, d,e Engelsche wacht le verschalken, de zerk waaronder Napoleon rustte te bereiken en drie stek ken van d©n wilg af te snijden. Hij had zijn taak juist volbracht, toen hij door de Engelsche schildwachten werd ont dekt. Drie hunner opende het vuur op hem, doch hij kon ongedeerd ontsnappen en bracht aldus de drie stekken haar Frankrijk mede. Alle drie werden in Ver sailles geplant, een bij een particulier# de tweede in den koninklijken tuin en de derde in den tuin van de prefectuur. Twee werdjen eenige jaren geleden door s'torm vernield, en de eenige overlevende was een stevige boomvn dien tuin van den prefecteuur. Nu is ook deze door een hevigen windlhoos ten val gebracht c-n het ïs onmogelijk gebleken, hem te ïed- djen. Men zal pogen, stekken van den boom groot te brengen .doch men koes tert weinig hoop dat deze poging succes zal hebben. BOSCHBRAND. Dinsdagmiddag werd de Haagsche brand weer gealarmeerd voor een zwaren. boschbrand op het terrein aan den Kweekerijweg, in de onmiddellijke buurt van Klein Zwitserland. Toen de brand weer ter plaatse kwam, sloegen de vlam men boog boven de boomen uit en liet "het zich aanzien, dat de geheele duinhelliug, die. eigendom is van het Staatsboschbeheer, een prooi der vlam men zon worden. Aanvankelijk stond de brandweer machteloos. Water kon niet gegeven worden, daar de plaats zoo afgelegen ïs, dat het geruimen tijd duurde eer het noodige maleriaal uitgerold was. Men is toen maar dadelijk begonnen om met schoppen en slaan met takken den brand zooveel mogelijk te blusschen. Een troepje H. B. S.'ers en eenige padvinders hebben zich daarbij zeer verdienstelijk gemaakt. De twee motorspuilen, die uitgerukt waren, moesten ver van het terrein van den Drand verwijderd blijven en men moest ongeveer 1QOO M. slang uitrol len, wilde men den 'vuurhaard bereiken. Toen men eindelijk water kon geven was hel gevaar al geweken 'en had men den brand door het scheppen van zand en het graven van geulen zooal niet ge- bluscht, dan toch gelocaliseerd. Nadat de vlammen gedoofd waren was het mogelijk het duinterrein te overzien. Op drie punten was het vuur ontstaan en daar men het gelijktijdig bemerkt had, ligt het vermoeden voor de hand, dat er kwaadwilligheid in» het spel is. Een oppervlakte van pl. m. 800 viert. M. is verbrand, waaronder een gedeelte jonge aanplant. Het duurde nog lang eer de brandweer het terrein verlaten kon, daar steeds weer opnieuw van onder de denne- en sparrenaalden de vlammetjes uitsloegen. verkeerswezen, post en telegrafie- Naar wij van de inspectie van P. en T. alhier vernemen, berust het gister door ons gepubliceerd bericht over do omzetting van het postkantoor te Oost burg in een hulpkantoor op een mis verstand. Gelyk dezer dagen werd gemeld, worden in verband met het personeel- tekort gehuwde telefonisten, die kort geleden, als zijnde gehuwd, den dienst moesten verlaten, te 's-Gravenhage op geroepen om weer in dienst te treden. Naar de Maasb. nader verneemt, is we gens het tekort ook de diensttijd reeds met een half uur per dag verlengd De goedkoope trein op 22 Juli. I-Iet was vanmorgen heel vroeg kaart verkoop voor den goedkoopen trein van 22 Juli, naar Rotterdam. Maar jawel s slechts een heel enkele was hel geluk beschoren een plaatsbewijs aan het lo ket te kunnen krijgen. De rest bleek al uitverkocht. Aan wie? Daar zullen wij maar naar laten raden, alleen^ wat vjy eind Juni qok al hebben gedaan nog eens aandringen op maatregelen tegen het opkoopen. Nu moesten weer velen

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2