UBEURSNOTEERING VAN GISTEREN. AMSTERDAM, 13 Juli (Slotkocrs). 6 pCt Nederland 1923 103'/8; 6 pCt Nederland 1922 105 elf zestiende,- 5pCl Nederland 1918 101 zeven zestiende, li/s pCt Nederland 1917 48, 2»/s pCt. Neder! TV. Schuld 03, 3 pCt. do. Oblig. 741/,; 3 pCt do Certif. 74 Cert. Ned. Hand. Mij. 132y2-1323/i; Aand. Ned. Ind. Uandelsb. 139, Aand. Koloniale Bank 174i/2; Kon. Petr. Aand. 382 386; Gecons. Holl. 153—155; Cult. Mij Vorsten!. 150 -151'/*; Handclsv. Am sterdam 493 -198, Javaschc Cult. 314 - 317; Aand. Deli Mij. 104-409'/*; Am- sferd. Rubber 304—308; Ned. Amerik. Vaart 681/2Nederl. Scheepvaartunie 1193/4;- Koninkl. Holl. Lloyd Gs/»; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 65. Gouda A. 91/4; Philips A. 459—460; Jurgens A. 105'/8—108; Anaconda 831/1—841/4; Steels 1161/2 Erie 281/4; Southern Railway 98'/i; Union Pacific 14li/*; Common Marine 9 elf zestiende; Prefred do. 33'/*, Maxw. Gr. C. v. A. 7; Maxwell Land Cert. v. Inc. "Bonds 1 Si/» Russen; Hope 3s/8. Wisselkoersen Londen 12.13; Berlijn 0.5940; Parijs 1171; Brussel 11.61; Doll. Cable 2.496/g. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Juli. Hoogste barometerstand: 770.3 le Stensele. Laagste barometerstand: 7 4 0.7 te Reykja vik. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Juli Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen, meest half tot zwaarbe wolkt, weinig of geen neerslag, behou dens kans op onweer, iets warmer Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 69 gr,, 12 u. 79 gr., 3 u. 78 gr. HOOG WATER. Vlissingen. (Zomertijd.) 15 Juli v.m. Donderdag 16 Vrijdag 17 nm Saterdag 18 Zondag 19 Maandag 20 Dinsdag 21 10.15 11.24 12.38 1 03 1 43 2 16 2 52 (Het tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vlis- linceu.) op de zcsmansscholen Het is absoluut niet onmogeiijk na een jaar al een be slissing le nemen. Spr is een zeer sterk voorstander der driemansscholcn, maar heeft er als inspecteur niets over te zeggen of ze er komen, dat berust bij B en W en den raad Wat de overplaatsing betreft- De cijfers komen vrijwel overeen, met wat het adres wil Het adres der onder- commissie wenscht voor school J 193 leerlingen, voor de overige 216 Spr. begrijpt die bevoorrechting niet vaneen school, waar kinderen uit den gegoeden stand op gaan. Moeten dan de kleinste ?dassen bestemd zijn voor kinderen, die het meest bevoorrecht zijn? 193 is bo vendien precies het getal voor 5 onder wijzers Gaat er één weg, dan zit men dus weer. Spr. wijst ten slotte op een stuk in de Middelb. Crt,, waarin hem benepen heid wordt verweten; hij noemt de niet- ondcrteekcning een lafheid, en eindigt met een pleidooi voor de voorstellen van B. en W., die in het belang van het onderwijs zijn De voorzitter zegt, dat B. en W. met de voorstellen zijn gekomen na den inspecteur gehoord te hebben, om de proef le nemen met de splitsing van school C in twee driemansscholen, wat bovendien een belangrijke extra uitgave bespaart. t De heer Paul betoogt, dat twee le den der C. van Fin zich niet met het voorstel van B. cn W. hebben kunnen vereenigeu. Spr heeft alle mogelijke waardeering voor de voorbereiding van het voorstel, doch over de resultaten kan men verschillen Het doet spr. in elk geval genoegen, dat B. en W bij de schriftelijke gedachtenwisseling hebben toegezegd, de kwestie van de U. L. O. school voor jongens in beraad le zullen nemen. Wat nu de driemansscholen be treft, het kan zijn dat ze goed bevallen op kleinere plaatsen; doch hoe staat het met de grootere? Spr. is rechts en links te rade gegaan, maar lieert niemand kunnen vinden vóór een driemansschool. Bovendien wordt het advies der oudercommissie doornie mand bestreden Het N. O. G. en de Bond gaven de voorkeur aan zesnians- scholen Spr. baalt nog eenige andere onderwijsauloriteiten aan, die een zes- mansschool beter vinden. Door een eu ander kan spr. nooit tot de conclusie komen, dat het onderwijs aan de driemansscholen beter zal zijn Kinderen van 8 a 7 jaar zijn z i. niet rijp om zelfstandig te werken Spreker geeft voorts nog weer het advies van den voorz. van den Bond van Ned. On derwijzers, den heer Ossendorp, en uit werken, die hem door het adviesbureau voor het onderwijs zijn toegezonden. In dit laatste is nog wel een voorstander van de kleine scholen aan het woord. Wat de financieele zijde betreft, spr, heeft niet kunnen vinden, dat B. en W. het adres daarom onmogelijk achten. De voorzitter. De be'astingen kun nen verhoogd. De heer Paul zegt, dat de belastin gen verlaagd zijn en de financieele po sitie van Middelburg niet slecht is Dat kan een pleidooi zijn bij de beoordeeling dezer zaak voor het adres Wij kunnen deze zaak in de beste banen leiden. De voorzitter Komt het adres er door, dan zou de belasting moeten worden verhoogd. Stemmen of bezuinigen. Geen bruggen meer. De heer Paul heeft gelezen, dal in den raatf van Vlissingen is gezegd, dat de inspecteur geen bezwaar had tegen boventallige onderwijzers Ten slotte doet de heer Paul hel door ons reeds ge melde voorstel (in het rapport der 0. van Financiën.) De heer Hondlus zegt, dat van sta biliteit van hel onderwijs al heel wei nig te merken is en geeft daar voor beelden van. Spr. noemt het voorge stelde stelsel een eerste stap naar de kleinere scholen met ongeveer 100 leer lingen, de zgn. driemansscholen. Spr. kan zich het advies van den inspecteur voorstellen. Zes leerjaren is een dogma, ook dat elke onderwijzer slechts één leerjaar voor zijn rekening kan hebben. Spr wijst op de goede resultaten van dorpsscholen. De voordeelen der klei ne scholen wegen tegen de bezwaren vrijwel op. Op kleine scholen beslaat minder gevaar, dat het onderwijs ver politiekt wordt, dan in de groote; bo vendien worden In kleine scholen de leerlingen gebracht tot zelfwerkzaam heid. Er zijn echter andere redenen, die spr. beletten zijn stem aan het voor stel le geven. Dat de wet deze scholen loelaat als 't niet anders kan, mag voor ons geen reden zijn tot aanneming van het voorstel. Wij mogen de rijkskas niet uilbuiten, ook al laat de wet de mo gelijkheid toe. Bovendien kunnen de bijz scholen van dezen maatregel niet pro fiteered Zij kunnen niet zoo gemakke lijk worden gesplitst, dan de openbare, want daar kan steeds overplaatsing plaats vinden. En dan, een in tweeën gesplitste school vormt nog geen twee scholen Om hef stelsel werkelijk met vrucht toe te passeu, zou men in verschillende dcelen der stad zulke afzonderlijke drie mansscholen moeten oprichten. Het ver zoek der oudercommissies zou bij hand having der zesklassige scholen zeker aan bevelenswaardig zijn, doch financieele bezwaren weerhouden spr. daaraan nu mede te werken. Spr. acht het onverant woordelijk ons budget met f 19.000 per jaar le vcihoogen. Men denke aan het makkelijk zich kunnen onllrekcn eener hooge belastingdruk, door vestiging in de naburige gemeenten. Spr. toont aan, dat de schuldenlast der gemeente steeds hooger wordt. Daarom kan spr. zich niet verceuigen met het adres der oudercommissies. Het Verstandigst is z. i. de wet op het L. O. uit te voeren. Voor 926 leerlingen kun nen we dan volstaan met 4 openbare scholen. Als we overeenkomstig het wet telijk aantal het aantal leerlingen der drie scholen op 242 leerlingen bepalen, dan geeft dit voor ieder der 6 klassen van 41 leerlingen tesamen 726. Voor de vierde school J, krijgt men dan 200 leerlingen met 5 wettelijke en 1 Tooven- tallige leerkracht, dus voor iedere on derwijzer 34 leerlingen, omdat deze school gezegd wordt voor te bereiden voor het middelbaar en hooger onder wijs. Gaarne zou spr. deze school tot een gemengde Mulo school zien omgezet, met opheffing van school G maar in verband met een gevallen beslissing in de 1.1. raadszitting, gaat spr. hierop niet verder in. Mocht het voorstel van B. en W. niet worden aangenomen, dan hoopt spr. dat zij met zijn vingerwij zingen rekening zullen houden. Die 'ko men dan hierop neer, dat een getal van 6 leerlingen per onderwijzer boven het door het adres voorgestelde en 8 minder dan het bij de wet vastgestelde, spr geen vrijheid geeft van de gemeen tekas een offer le vragen van 1' 19.000, hoezeer spr. de zaak zelve overigens toejuicht De heer Ondcrd ijk wijst er op, dat het kostenbezwaar er niet zou zijn, als inderdaad f 20.000 noodig waren. Toen de driemansscholen werden voorgesteld, hebben B. en W. dat niet gewild, omdat dit een aanvaarding van hel stelsel zou zijn. En B. cn W. moeten eerst over tuigd zijn, dal de openbare school er mee gebaat is. De proef is nu om school C le splitsen. Was deze oplos sing er niet geweest, dan was het vo- teeren der f 20.000 alleszins gemoti veerd geweest. Hel financieele gedeel te speelt dus betrekkelijk weinig een rol. Nu echter hel voorstel der splitsing is gedaan voor school C als proef, rijst de» vraag of de proeftijd van één jaar voldoende is. De inspecteur stelt de driemansschool boven een zesmans. Spr. kan ook autoriteiten noemen vóór een driemansschool. De proef kan volgens spr. zeker worden gewaagd. De inspec teur is volkomen overtuigd van het sla gen Zijn prestige hangt ervan af. Laten wij dus de proef wagen. Mevr. De Graaf bespreekt eerst de beide ingediende plannen, dat van de oudercommissies verdedigt de bovental lige leerkrachten, dat van B. eu \V. wil die vermijden Want die boventalligen kosten geld De inspecteur hield bovendien een warm pleidooi voor de driemansscholen, wat spr. heeft verwondert. Waarom is hij dan niet eerder op hel idéé gekomen? B. en \\\- willen liever geen uilgaven hebben voor het onderwijs. De voorz. en de heer Onderdijk: Niet waar Mevr. De Graaf: Dat is (och het begin geweest. Later kwamen er moge lijk ideêele motieven bij Het plan voor 9 driemansscholen komt er gelukkig niet De driemansschool bestaat allang. Spr. weet er wel iets van, is zelve onderwij zeres geweest, en overtuigd, dat het onderwijs niet 200 goed kan zijn dan als de onderwijzer den heelen dag voor dc klas staal en les kan geven Zelfwerk zaamheid van leerlingen is meer theorie dan praktijk, dat is spr.'s ondervinding Het gaat misschien bij 25 pCt. Overi gens wordt hel een of het ander ver waarloosd De opleidingsschool vindt spr. als driemansschool onbestaanbaar De driemansscholen worden alleen ge probeerd om de financiën. "Wat wij echter uitsparen voor de gemeente, ge ven we meer uil aan het rijk. Bezuini ging geeft 't zoo niet, en het tmderwijs- peil daalt. De vrees is er ,dat het systeem der driemansscholen een ontduiking zou wor den van de bedoeling der wet van 1925 die speciaal is voor de salarissen. De minister zou nu wel eens kunnen zeg gen; basta, met die driemansscholen' Driemansscholen zijn mogelijk goed voor 'n dorp, maar niet voor de stad aan te bevelen. Spr. gelooft dat de wet bedoeld is in den geest van de 6 mansschool. Wanneer wij nu een proef nemen dan is dat een eerste stap om te komen tot ide driemansscholen. 'n Proef van 'n.jaar is. veel te kort, dan is 't nog niet te zeggen,' oif 't goed is of niet. Na 'n jaar kan alleen wel geconstateerd, dat bet publiek er niet mee gediend is. Onderwijskundig deugt de proef dus niet. En de tijd zal blijken ook niet te deugen. Wanneer aan een der scholen een vacature ontstaat, dan heeft men .veer, dat bij het vervullen daarvan overtallige onderwijzers komen, dc bijz. scholen krij gen dan ook een onderwijzer, sommigen zelfs 2. Dat zuilen wij niet doen, dus dan krijgen we meer driemansscholein. De voorz geen kwestie van meer driemansscholen Mevr De Graaf: Dan is deze maat regel niets waard De voorz. verklaart met nadruk dat bij een vacature een onderwijzer zal worden benoemd De splilsing geldt al leen als proef voor 'n jaar Spr. ver zocht mevr. 71e Graaf dit wel ter harte te nemen Mevr. d c Graal: waarom dau de proef! Als bij de eerste de beste "va cature een onderwijzer wordt aangesteld is die proef toch niets waard. Dau wordt 't zuiver 'n geldkwestie. Mevr. de Graaf vindt dat men zoo op den weg is naar de driemansscholen, die er dan zeker en vasl komen. Spr. vindt ook niet goed school J zoó te bevolken Inderdaad zal ,d'e dan haar doel als opleidingsschool missen School J zal er onder leiden, en de kinderen zullen dan de bijz. scholen spoediger gaan bezoeken Hebben wij de driemansscholen, dan hebben wij geen boventallige leerkrachten. Dan zijn de bijzondere scholen overge leverd aan de rijksregeling. Een regeling .die niet voor het bijzon der onderwijs te accepteeren is. Zij zullen dan een boventallige kracht aanstellen uit eigen middelen. Daar l;an het 1. o. dan nier meer tegen concurree- ren En wij willen het openbaar onder wijs toch goed op peil houden. Spr verdedigt nader het adres der oudercommissie De proef zal de ge meente f 12000 a f 1400Ö besparen. Want tenslotte heeft de o.I. school voor- loopig niet meer boventallige onderwij zers noodig dau 2 of 3, en de bijz. scho len niet meer dan 5. In hoofdzaak is naar den practischen kant gekeken. Laten wij echter met vrijmoedigheid het advies der oudercommissie volgen. Het volkskind is er bij gebaat. De voorz. zegt thans niet noodig te achten mevr de Graaf te antwoorden, daar deze voortdurend is blijven spreken over meer 'driemansscholen, terwijl spr. herhaaldelijk heeft gezegd dat daar geen kwestie van is De heer De Hollander schaart zich aan de zijde van hen, die hun waardeering uitspraken over het voor stel der oudercommissie. De verschillende wijzigingen in de on derwijswet hebben ëen zekere onrust gebracht; de poging om stabiliteit te krijgen is goed bedoeld Zonder eenige verdere verantwoordelijkheid zou spr. zich misschien zonder voorbehoud aan de zijde der voorstellers scharen, want het onderwijs moet zoo goed „mogelijk zijn Spr. kom dan op de consequentie der regeeringsbepalingen. Hij wijst er op ,dat door de wijzigingen de bedragen* die liet rijk vergoedde, ten laste dei- Middel burgsche belastingbetalers komen. Spr acht 't geen argument dat een zes- mensschool burgerrecht verkregen heeft en daarom alleen bestendigd moet blij ven. Dan kon nooil een wijziging doorge voerd kunnen worden. Over het stelsel is spr. niet bevoegd te oordeelen, doch hij heeft brieven ontvangen van hoof den van driemansscholen, waaruit ge concludeerd kan worden dat een drie mansschool ook uit paedagogisch oog punt de voorkeur verdient. Spr. gaat dit nader na, maar wijst er op ,dat men be schikken moet over uitstekende leer krachten, cn niet te ^groote klassen. Het geeft echter wel le denken, dat de driemansscholen zich bepalen lot de dorpen. Persoonlijk juicht spr. het toe dat B en W voorloopig de proet willen be palen tol één school, want ,a 1 moge het juist zijn dat het onderwijs aan drie mansscholen niet ten achter staat, een stadsschool moet z. i. het onderwijs zoo goed en uitgebreid mogelijk geven. Al is door dit voorstel, een tijdelijke oplossing gevonden, o.m. zonder uilscha keling van onderwijzers, gebruikmakend van de overgangsbepalingen, de toesland, te bestendigen, voor de Bijzondere scho len geeft z. i. dc regeling bezwaren. De beide scholen, Molenwater en Gra- venstaart hebben een groote bevolking. Volgens advies van den Inspecteur kun nen deze ook splitsen. Is deze splitsing echter bedoeld in een maal dan vloeit daaruit voort' dat liet aantal kinderen per school belangrijk hooger wordt als in het voorstel voor school C. Door splitsing van die scholen zou het kunnen voorkomen dat het aantal per klasse ongeveer 25 wordt. Zoe het echter in de bedoeling liggen dergelijke scholen twee maal te splitsen, dan gelden de bezwaren als genoemd in het rapport der Commissie van Fin., n.l. dal lokalen moeten bijgebouwd, wat spr. minder wenschelijk voorkomt. Wanneer na 1 Jan. 1926 een bepaal de school zeg b. v. van 280 kinderen wordt omgevormfd in 2 driemansscholen, laat de wet dan toe een maximum als neergelegd in het voorstel, of kan wor den geeischt opvoering van het aantal tot ongeveer het maximum 49 maal 2 maal 48 is 145 kinderen. Is dit het geval dan is dit voor spr, een overwegend bezwaar. Bovendien acht spr. zich verplicht er op te wijzen dat door de voorgestelde re geling &et openbaar onderwijs in veel gunstiger condities gaat verkeereh, n.l. het aantal leerlingen, per onderwijzer, iets wat voortvloeit uit de regeling, doch wat uit een practisch oogpunt minder gewenscht is. Wanneer spr. ten slotte zijn stem mo tiveert, dan meent hij door de omstandig heden. voornamelijk uit financieel oog punt, te moeten voor stemmen echter hierbij den wensch uitsprekende dat door B. en W. slechts in het noodzakelijkste geval tot verdere splilsing zal worden overgegaan. Het belang van liet kind kan ten slotte ons wél eens dwingen om Uit gaven te doen welke wij minder gaarne deden. Mochten echter de doqr spr. gestelde vragen niet in gunstigen zin kunnen worden beantwoord, dan zou spr. zijn stem moeten voorbehouden. Mevr. Wie ijl zegt, dat men bij een vacature toch voorde keus staat of verder driemansscholen, of een bovent ónder- wijzer. Dit heeft mevr. de Graaf bedoelt. En vooral rust wordt gevraagd. Overi gens wijst spr. er op, dat financieele overwegingen, toch zeker de aanleiding zijn geweest tot het nemen van de próef wat spr. nader aantoont uit het eerste rapport van den inspecteur. De Voorz. zegt dat, al was er in het geheel geen finan. kant aan de zaak. de inspecteur t'och voor een driemans school zou hebben gepleit, 'Is nog geen tijd voor rust Er kunnen ieder oogen- blik nog veranderingen in de wet komen De heer Boasson zal zijn stem uitbrengen vóór het advies der ouder commissies, hij acht stabiliteit een eerste eisch voor hét onderwijs. Een driemans school heeft alleen dan waarde, als de onderwijzer volmaakt is. De heer Brandsma beantwoordt nog de verschillende sprekers. Het bijz. onderwijs zal er noch van profiteeren, noch op achteruitgaan. De bijz. scholen kunnen wel splitsen Spr. heeft drie van de vijf hoofden ge sproken. die zeggen het kan wel. Wat de reactie bij hel publiek betreft op de driemansschool, dan zou inen nooit iets nieuws kunnen beginnen. Dat is toch geen reden iets nieuws te aan vaarden. Spr. wijst er nog eens op, dat het kind zelfstandig leert werken. Men kan prcfereeren een zes- mansschool, en daar ook bezwaar legen hebben. Spr. zou uit het adviesbureau veel citatie kunnen ophalen, die voor een driemansschool pleiten. Over het aanstellen van bovenlallige onderwijzers te Vlissingen is spr. nooit geraadpleegd; het uitsnijden van een school heeft ernstig bezwaar. Eens moet mén toch met dc driemans school beginnen. Spr. ziet niet in dat de Minister hem zou kunnen beletten uit de wet de voordeeligste regeling te halcu. De heer Mes zal voor het voorstel der oudercommissies stemmen, ook in hel belang der bijz. school. Dc lieer Callenfels zegt, dat 't gaaf om een proef te nemen. Wij moeten 't nu maar eens aan de praktijk overiar ten. Na eenige replieken, licht de heer Paul uil zijn voorstel het door B. en Wi. reeds toegezegd) onderzoek naar de mo gelijkheid eener oprichting van een U. L. school voor jongens en maakt ver volgens. op aandrang der leden het ad- vies der ouder commissies tot z ij n voorstel. Bij stemming staken de stem men. Voor de heeren Paul, Cornelisse, Boas son, Portheine, Mes, mevr Corné-Mal- jaars, mevr. de Graaf en mevr. Weijl. Tegen de heeren de Veer, Onderdijk, Callenfels, Verlregt, Hondius, v. d. Weel den Hollander en Bosman. De herstemming zal in de volgende vergadering plaats hebbeu. De Voorz. dankt de heer Bfandsma voor zijn inlichtingen, en werkzaamheden in deze zaak. Rondvraag. Bij de rondvraag wijst de heer Mes op putten in de Lange Delft, en vraagt de heer den Hollander maatregelen tegen het getingel van IJscowagentjes tijdens de Godsdienstoefeningen. Hierna sluiting. BERICHTEN UIT DE 2de OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. BENOEMD. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de R H.BjjS. le Vlissingen, de heer mr. J. fDijkhujs. VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Juli. 15 Middelburg, Inboedel enz. Notarishuis» 15 Vlissingen, Huizen, v. d. Harst. 14-15 Middelburg, Inboedel, Notarishuis» 15 Meliskerke, Bouwland, Paaj>. 10-17 Cadzand, Hofstede, Blaupol ten- Cate en Mijs. 18 Middelburg, Inboedel Rosier en Vervaal. 22 Zoutelande. Wei- en Bouwl. Loeff. Augs. 19 Kleversk., Inspan, Blaupol ten Cate. September Souburg, Inspan Ittmann. LAATSTE BERICHTE». BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 14 Juli V. D. De beurs had heden een kalm voor komen. Wat de rubberwaarden betreft zoo heeft men zich voor een oogenblik geheel ingesteld op stijgende rubberprij1- zen en waar die prijzen vandaag niet verder opliepen daar was de beweging in de betrokken fondsen belangrijk ver minderd en troklcen dc noteeringen meerendeels niet verder aan. Amsterdam rubbers toonden aanvanke lijk een neiging tot terugloopen doch na dien konden die zich goed stabiliseeren. Tabakken hadden een beperkte markt. Oude Deli daalden iets 'beneden de vo rige slotnoteeringen. Suikerwaarden waren aan den vasten kant. H. V. A. benaderden weer eens een koers van 500. Oliefondsen waren ook al iHet slecht gedisponeerd. Ko ninklijken waren niet veel veranderd, doch werden eerder iets hooger afge daan. Scheepvaarten stil, met slechts on- beteekenende koersvariaties. Nederl. In- duslrieelen builen de belangstelling Amerikanen veronachtzaamd. Prolongatie U/t. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 14 Juli. De cijfers tusschen haakjes zijn de; koersen van gisteren: Londen 12.13'/8 (12.13). Berlijn 0 5910 0 5940). Parijs 11.69 (117%). Brussel 11.58 (11.61). Zwitserland 48.46'/» (48.47'/*). Weenen 0.003515 (0 003515). Kopenhagen 51.22'/a (5120). Stockholm 67.07J/3 (67 05). Oslo 43.60 (43.90). New-York 2.495/g (2.49%)- VERSCHILLENDE BERICHTEN. De heer Iieinsbeek, employé bij de suikerfabriek Ketegan (Necl. Indië) van. dc Baud-fabrieken, is door koelies aan gevallen en kreeg een levensgevaarlijke hoofdwonde. Zijn toestand is Uians weer hoopvol. (Aneta.) De metselaar D, J. B. le Bathmen verwondde zicli dezer dagen tian de hand. Er ontstond bloedvergiftiging, waarvan hij Zondag is overleden. Wolff seint aan de Msb. In Boel- kau reed een vrachtauto met 5 arbeiders in volle vaart tegen de leuning der zich ter plaatse bevindende brug en stortte in dc Radaune. De auto werd volkomen vernield. Een inzittende werd gedood. Een tweede arbeider werd dood uit de Radaune gehaald. De overige drie arbei ders konden zich redden. Eén hunner bekwam lichte verwondingen. ROEKELOOSHEID VAN EEN MOTOR- RIJDER. Zondagavond kwam dc chauffeur, J. v. E. uit Veenendaal, met een motor en duo van den Kcrkewijk naar het dorp Veenendaal gereden. In een zeer scherpê- 'bocht kwam hij door zijn roekeloozen gang te slippen Ilij vloog in volle vaart tegen het aan den overkant van den weg slaande ijzeren hek, waar zich juist een drietal meisjes bevond. Twee dezer meis jes werden zeer ernstig gewond. Nai voorloopig verbonden te zijn werd mej. J. v. D. onmiddellijk per auto naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerdde 2e zou Maandag vervoerd worden. Het derde meisje kwam, behoudens deuige ontvel lingen, met den schrik vrij. De toestand van beide eerste meisjes is hoogst ernstig. De politie heeft de zaak in luw den. (Teleg.)»

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2