No. 158. Woensdag 8 Juli 1925 3ij dit nummer behoort een Bijvoegsel. B I NNENLAN D. HET PERCENTAGE DER STEMMEN. Als men berekent welk percentage de partijen, die een of meer zetels ver wierven, behaalden van het totaal aantal geldige stemmen, en men vergelijkt dat met den uitslag van '22, dan krijgt men den volgenden tabel, waarin ook het aantal zetels is vermeld 1922 1925 pCt. 2. pCU z. R. K. S. 29.85 32 28.62 30 A. R. P. 13.73 16 12 23 13 C. H. 10.87 11 9.9 11 St. Gere. 0.91 1 2.~ 2 H. Ger. 0.7 0.98 1 JR. K. V. P. 0.54 1.3 1 "S. D. A. P. 19.38 20 22.89 24 Wrijh. B. 9.26 10 8.73 9 Nr. D. 4.59 5 6.06 7 Comm. 1.83 2 1.2 1 Curieus is iu dezen tabel het vol gende Telt mien de percentages der drie coalitiepartijen bijeen, dan hadden zij in '22 samen 54.45 pCt. (waarvoor zij 59 zetels kregen) - en hadden zij nü in '25 slechts 50.75 pc tl waarvoor zij 54 zetels verkregen. Dat dit niet evenredig is, komt natuur lijk doordat zooveel kleine partijtjes van de zetelverdeeling werden uitgesloten. Maar een feit blijft het, dat de drie coalitie-partijen samen slechts juist op 't nippertje over de helft van het totaal igeldige stemmen kwamen. .MR. AALBERSE IN DE JOURNALISTIEK. Het Centrum deelt mee: In de veronderstelling, dat Z. Exc. ïnr. P. J. M. Aalberse als minister van arbeid zal aftreden, is hem een be langrijke plaats in de hoofdredactie van het dagblad Het Centrum aangeboden. Mr. Aalberse heeft dit aanbod in zeer ernstige overweging genomen. DE LEIDER DER SOC. DEM. KAMERFRACTIE. Het Volk deelt mee, dat de nieuwe Kamerfractie der S. I). A. I'. Zaterdag a.s. zal beslissen wie iu de nieuwe Ka- merperiode, dus met September, de op volger van mr. Troelstra als leider zal zijn. Zoolang echter is de oude Kamer fractie nog in functie, en is dus, bij af wezigheid van mr. Troelslra, de vice- voorzitter, n.l. de heer Schaper, de aangewezen man om de fractie bij de Sieraad slagiugen over de kalnnetscrisis ie vertegenwoordigen. UIT DE PERS. De loods gelde u in het verdrag met België. Men schrijft aan de „N. R. Ct." In verschillende protesten tegen bo vengenoemd verdrag, wordt gewezen op het onbillijke, dat de loodsgelden op Antwerpen niet hooger mogen zijn, dan die op Rotterdam, terwijl volgens het oude tractaat de tarieven golden naar evenredigheid van de afstanden, en blijk baar volgens het nieuwe verdrag deze •jevenredigheid is weggevallen. Is dil zoo, of is hier een vergissing in het spel? Tot goed begrip van de zaak moet on derscheid gemaakt worden tusschen de zeeloodsgelden en binnenloodsgelden. - De zeeloodsgelden voor het beloodsen van zee uit naar Ylissingen of van zee uit naar Maassluis (vroeger toen de Wa terweg nog met gegraven was van zee uit naar Hellevoet), waren en zijn steeds even hoog geweest1) de binnenloodsgel den, en daarom draait de kwestie, ver schillen. In het tractaat van 1839 is overeenge komen Arft. 9 2. Intusschen en tot vaststel ling vah die rechten zullen geen hoogere loodsgelden kunnen worden geheven, dan bij het tarief van 1829 voor de monden van de Maas, van 'de volle 2ee tot aan' Hellevoet, en Hellevoet tot aan Rotter dam, naar evenredigheid van de afsta uden.2) "P0?? rcclllen nu werden in 1843 vast- geste d en volgens het toen opgemaakte tarief betaalde een schip van b.v 54 d M. ■diepgang aan binnenloodsgelden Van Vjissingen naar Antwerpen f 100.17. Van Hellevoet naar Rotterdam f30. De_ loodsgelden op Antwerpen waren dus in werkelijkheid hooger, niet hoo ger echter naar evenredigheid van de mstanden. In 1863 word het tractaat van 1&89 gedeeltelijk herzien, ook wat betreft de loodsgelden. Ait 5 van liet tractaat van 12 Mei 1863 luidt „De loodsgelden, tegenwoordig op de Schelde geheven, worden verminderd met: 20 pet. voor de zeilschepen; 25 pet. voor de schepen die gesleept worden; 30 pct. voor de stoomschepen." Overigens blijft2) overeengekomen, dat de loodsgelden op de Schelde nimmer hooger zullen kunnen zijn, dan de loods gelden die geheven worden op de Mon dingen van de Maas. Weggevallen is in dit artikel tie oude clausule „naar evenredigheid van de af standen"; doch uit de redactie van den zin, en uit hel nieuw opgestelde tarief van 19 September 1863, Staatsblad 136, blijkt, dat men in 1863 geen verdere ver andering heeft bedoeld dan een verla ging van 30 pet. voor de stoomschepen. Immers volgens dit nieuwe tarief betaalt een schip van 64 d.M. diepgang: Van Vlissingen nafar Antwerpen f 69.9 Van Hellevoet naar Rotterdam f30. De loodsgelden van Antwerpen zijn dus weer in werkelijkheid hooger, niet hoo ger echter naar evenredigheid van de afstanden. Duidelijker ware hel geweest indien men in 1863 de desbetreffende clausule had herhaald, doch over de bedoeling is tot op heden nooit dispuut geweest. Dat door de waardedaling van de Bel gische frank, de binnenloodsgelden op Antwerpen in werkelijkheid lager zijn, is niet in strijd met ons betoog. Naast het Nederlandsche tarief in gul dens is ook het Belgische tarief in Fran ken contractueel, terwijl de vaste reke- ningskoers toen tusschen de beide lan den in 1863 werd vastgesteld op 47y* cent. Toen iu de jaren van '70 de Nieuwe Waterweg voltooid is, werd het Blnnen- loodsgeld naar Rotterdam berekend Maassluis af en niet meer van Hellevoet af. Voor hef traject Maassluis—Rotter dam wordt niet het volle Joodsgekl Hel levoetRotterdam berekend, doch slechts pet. en op heden zijn de gelden voor een schip van»54 palm: Van Vlissingen naar Antwerpen f69.93. Van Maassluis naar Rotterdam 60 pet. van f30 is f18. Tot op heden ziju dus nog steeds de loodsgelden op Antwerpen in werkelijk heid hooger, niet hooger echter naar evenredigheid van de afstanden. Hoe nu op te vatten de desbetreffende clausule in het nieuwe tractaat? Art. 4 9 luidt Echter is3) over eengekomen, dat de loodsgelden, welke worden gelieven voor de reis van volle zee uit naar Antwerpen en omgekeerd, behoudens overeenkomst tusschen de beide regecringcn. niet meer zullen mo gen bedragen, dan die# welke worden ge heven voor de reis van volle zee uit naar Rotterdam/ uit en omgekeerd. Moet ook hieraan gelijk dat in liet tractaat van 1863 moest in gedachten wprden toegevoegd „naar evenredigheid van de afstanden" of duirlt de nieuwe redactie er op, dat men hier tot een ge heel nieuw "compromis is gekomen, en dat het werkelijk des ministers bedoeling is geweest in tegenstelling met het compromis van 1863 voor het traject Vlissingen—Antwerpen evenveel aan bin- nenloodsgeld te berekenen als voor het traject Maassluis—Rotterdam? Is de regeering niet voldoende op de hoogte geweest van de bedoeling van de onnauwkeurige redactie in het' tractaat van 1863, en is zij er in geloopen? De verandering van de woorden „ove rigens blijft" in „echter is" geeft aanlei ding te veronderstellen, dat de Belgi sche onderhandelaars wèl wisten wat zij deden. Indien een en ander juist is, zal: dus de Nederlandsche schatkist voor een belood- sing van Vlissingen naar Antwerpen ont vangen, de tegenwaarde van f18 in fran ken tegen den verrekeningskoers van 47j,4. cent, of frs. 37.90doch betaald in papierfranken van pl.m. 11.50 geeft f 4.35, tegenover f69.93 voor den oorlog! Deze bedragen voor een stoomschip van b.v. 54 d.M. diepgang f 110.60. 2) Spatiecring van den schrijver. 3) Spalieering van den schrijver. Uit Stad en Provincie, Maandagnamiddag viel te Dom burg R. V., bij het laden van hooi voor den landbouwer J. B., van den wagen af, waardoor hij zijn pols brak. Heelkundige hulp moest worden ver leend. Uit Zuid-Beveland. Op initiatief van de gemeenteraads leden. is te Ellewoulsdijk een co mité benoemd ten einde bij het neerleg gen door den heer E. A. van der Bent Wix zijn ambt als burgemeester hem op 15 Juli a.s. een passende hulde te bren gen. In de Maandag le Ellewouts- d ij 1c gehouden raadsvergadering werd na kennisneming van stukken, overge legd het rapport van den architect S. de Koning te Goes, betreffende de herstel lingen van deii toren ca. De vergadering voud de raming der kosten iii totaal op pl.m. 17000 begroot, zoo belangrijk voor de geldmiddelen, dat besloten xverd li. en W. opdracht te vcrleenen om hel al- lernoodigste, namelijk de spits en de rollaag bij den omgang te herstellen, terwijl over de andere werken een Ia- tere beslissing le wachten staat Besloten wordt om over te gaan lot de algeheele vernieuwing van de school banken uit de hoogste klasse der school, naar een door B. en W overgelegd ont werp, waarvan de kosten op f 580, wa ren begroot. Hel tarief vau het keurloon vail var kens werd van T 3.50 tot f 2.50 lerugge bracht en de begroeiing voor 1926 van den keuringsdienst kring Ovezand goed gekeurd. De gemeenlebegrooting 1925 onder ging ecu administratieve aanvulling en wijziging. Mcdedeeiing werd gedaan van de vol tooide herstellingen aan de havenwer ken. Stralen en luid toestel van de Loren- bel. Een suppl. kohier van de honden belasting 1925 werd opgemaakt en aan een reclamant ontheffing" voor een half jaar. Tenslotte noodigde de voorzitter de leden uit tot eene samenkomst, die door een schriftelijke zal gevolgd worden, le gen Maandag 13 Juli om van elkander afscheid te nemen. Uit Zeeuwse h-V ia anderen W. D. Bij den landbóiiwer A. L. te Cad- zand zijn Maandagnacht twee schapen door een bona cioodgeDelen; Door de ijverige bemoeiingen van den gemeente veldwachter is het gelukt den dader le ontdekken, die vermoedelijk meer der gelijke wandaden op zijn hondengcwelen liceft rusten. Geen vrees voor weer of regen. Met Erdal kunnen zer tegen. -door prima kwaliteit vooro'eelig IÉÉÉAM5ÜAAMÜMAÉÉÉÉÉÉÉAI Uit "Wialcheren. Zaterdagmiddag tusschen 1 en 2 uur werd bij mej. 0. H. op den Nieuwen Ylissingschen weg gemeente Koude- kerke een rijwiel waarop een mandje en eenig ondcrklccding waren bevestigd, door een boerinnetje medegenomen. Het rijwiel is later uit den watergang onder Klevcrskerkc opgehaald en Maandag zijn eenige klcedingstukleen door den veld wachter Plansoen teruggevonden, waar door een spoor leidde naar een boerin netje van pl.m'. 16 jaar,ieen zekere T. de B. te Souburg, die bekend heeft uil heb zucht zich dat rijwiel te hebben toege ëigend. NEDERL. MAATSCHAPPIJ TOT BE VORDERING DER GENEESKUNST. Dinsdagmorgen werd in de daarvoor welwillend afgestane zaal van liet Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen de vergadering gehouden van de vereenigde secties voor genees- en heel kunde, waarin na een openingswoord van edn voorzitter der heelkundige sectie, dr. D. Sclioule uit Middelburg, door prof. dr L. Polak Daniels uil Groningen gespro ken werd over de behandeling met Insu line enz.; door prof. dr. H)j J. Laméris uit Utrecht over: ,,De heelkundige be handeling der long-t.b.c.", en door prof. dr. W. A. Kueneu uit Leiden over de be handeling dor t.b.c. met sanocrysine. De ze vergadering, die voor de pers niet toe gankelijk werd gesteld, leverde naar wij vernamen voor de leden der maatschap pij een drietal uren van groote weten schappelijke waarde op. Des middags werd in de Concert- en Gehoorzaal de Maandag verdaagde alge- meene vergadering der maatschappij voortgezet. Te hal f twee ging de her opende vergadering direct over in eene met gesloten deuren, die duurde tot half vijf Na weder openstelling der deuren, werd de uitslag van de Maandag gehou den stemmingen de. benoemingen en her benoemingen meegedeeld. Vastgesteld werd vervolgens de bogroo- ling 1926 voor de H. C. (Huisartsen commissie) op een eindcijfer van f 27997, met ec;ii post onvoorzien ad f772, en een bijdrage der Maatschappij van f 1250, Besloten werd dat huisartsen-leden voor bovengenoemde commissie zullen betalen bij een inkomen uit dp zieken-» fondspraktijk beneden f 500 f 5; van f 500' lot f 1 000 f 7.50 en boven f 1000 f 10. Ook zullen de ziekenfonds-huisartsen betalen voor de stichting van een nieuwe rije weerstandskas en daarmede gelij ken tred houdende aflossing van de kas van het C. O. f 10 per jaar over 1926. Ook werd vastgesteld de begrooting voor 1926 van de S. C. (specialisten» commissie op een eindcijfer van f5120 niet een bijdrage per lid an f 5 en van de maatschappij van f 2000. Voorlezing werd gedaan van een dag- aarding uitgebracht door een deurwaar der le Amsterdam aan het hoofdbestuur op last van enkele geneesheeren te Den Haag, die meeuen, dat de Raad van Beroep aldaar ten onrechte ^geweigerd heeft aan hen toe te staan, zich van rechtskundige hulp te voorzien. M. a. sl, vereenigde de vergadering zich met de meening van liet lioofdbe stuur, dat de raad van beroep iu deze 111 hel gelijk moet worden gesteld. Ook werd voorlezing gedaan van tele grammen van II.M. de Koningin en van Minister Aalberse, waarin dank wordt gebrachl voor de telegrammen der Maat schappij en waarbij laatstgenoemde me dedeelt, dat hij juist deze vergadering zoo gaarne zou hebben bijgewoond. Vastgesteld werd vervolgens de begroo- liug der Maatschappij voor 1926, met een eindcijfer in ontvang van f 66450 en in uitgaaf van f 63574.87. De contribu tie wordt geschat op 3Ó00 leden ad f 20, 400 ad i' 10 en 5 algemeene leden ad f 10 of totaal f 60 000. Op voorstel van een dei- leden werd besloten aan de Centrale Ncdcrl. Vereen^ „Het Groene Kruis" ter eere van haar 25-jarig bestaan f 100 ineens te geven en op voorstel van liet hoofdbestuur om f 500 le geven voor in Amsterdam te hou den Internationaal Geneeskundig congres. Als district, waar iu .1926 de 77ste al gemeene vergadering zal worden gehou den werd district IV aangewezen, om vattende Gouda, Leiden en Schiedam. Hot hoofdbestuur zal nu overleg plegen met die afdeelingen. waar de vergader ring zal plaats hebben. Ten slotte bracht de heer L. de Ja ger namens alle aanwezigen en onder luid applaus dank aan den heer ,prof. Burger voor de wijze waarop hij deze vergadering heeft geleid eu ook voor die, waarop hij sleeds de vereeniging leidde. De vergadering werd hierop gesloten. Hel grootste deel der leden maakten nu een autotocht door Walcheren met oponthoud te Domburg, om dan terug to .keeren naar Middelburg, waar in het Schuttershof het officieele diner der Maatschappij plaats had. Heden .Woensdag) maakten meerdere leden nog een tocht naar Brugge. ONDERWIJS. Hel einddiploma vail school G al hier werd heden uitgereikt aan de dames M. P v. Bemmel. Vlissingen, J. A. Bolier te Yeere. E. J. Dronkers, M. van Loo, L J. Minderhoud en A. J. Versprille alleu te Middelburg. -- Aan de Glir. Kweekschool al hier 2iju geslaagd voor hel examen akte L. O. de. lieeren P. Davidse, Middel burg, P. v. d. Maale, 's II. Areudskerke, J. A. Kooman, Anna Jacobapoldcr, G. d. Louw. Ariiemuiden, C. Traas, Se- rooskerke (W.), J I\ Vcrheule, Vlis-' singen. I Tangc, Rilland Bath. A. Flo„- russen, Terneuzen (Driewegen), W. A. Ruitenbeek, K. Raniondt, P. W. J. Sleinz, allen te Goes. L. A v. Veen, Souburg, en de dames J. Cornelisse, Ierseke, L. Leen- liouts. Schoondijko, K. de Visser, N. en St. Joosland, Fr. Dönszehnann, Fr. Pe- termeijer, II. Quist, C. Steketee, allen Middelburg. De dames allen met nut tige handwerken. (De Z.)„ Aan de Leidsclie Universiteit werd gister met gunstigeu uitslag afgelegd het candidaatsexamen in dc rechtsweten schap door den heer L E. Massee te ,Goes, en hel caudidaatsc.xamen in de wis- eu natuurkunde (La A door den heer A. C. W. Coppoolse le Seroos- -ker ke. Eindexamen R. II. B. S. tc Goes. Geslaagd W. P. Blokpoel; J. v. d. Berge, .1. van Hoorn, Wemeldinge; Th. J v. d Peijl; J de Vries, Wilhel- ininadorp; M. II M. Stieger; A J. Valk, Krahbendijke; J. Klap. Wemeldinge; J. v. d. Broecké, Wilhelminadorp; Ma. J. v. d. Werff, Wemeldinge; Ja. Rothuizen; J. Ferdinandusse, Wemeldinge; A. J. v. Dijke, Ierseke, en M. Padmos. Afgew. 1. De candidalen waar geen plaats ach ter staat, zijn le Goes woonachtig. KERKNIEUWS. t Geref. Gem. Beroepen le Rijssen ds. M. Hofman, le Krahbendijke. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Benoemd lot directeur van de zang- vereeniging „Hosanna" alhier de heer Jan Kuiler. Zondag a.s. geeft liet Middelburgs Mannenkoor 's avonds 8 uur een con cert in den tuin van hel Schuttershof alhier,- (bij ongunstig weer in de zaal Do toegangsprijs voor dit concert is zeer laag gesteld. Voor deze uitvoering heeft de vereeni ging zich de medewerking verzekerd van den heer Anton Hooft, bariton te Rot terdam, die behalve eenige solo-partijen in mannenkoren, een aantal liederen ten gchoore zal brengen. Voorts van den heer M. J. van der Boom, piston, uit lJzendijke. De. heer G. Alberts heeft de klavierbe- geleidihg voor solisten en koor op zich, genomen. Voor het koor zijn eenige der beste nummers uit zijn repertoire op het pro gramma gezet. RECHTZAKEN. Den Officier van Justitie is voor geleid A. K 63 jaar, a'rbcidcr te Zon- nemaire, verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjaren tc Zonnemaire op 5 Juli jl Verdachte is na verhoor over gebracht naar het Huis vau Bewaring, Hel gerechtshof te Den Bosch ver oordeelde in hooger beroep: vrouw F. V. te Eindhoven, die haar dochtertje in den nacht dat het meisje stervende was, en lag le kermen .haar herhaalde malen door slagen heeft mishandeld, tot 1 maand gevangenisstraf. M. G„ huisschilder te Eindhoven^die zijn gebrekkïgen minderjarigen zoon ge durende de wintermaanden heeft buiten- gestootcn, tot 1 maand- gevangenisstraf. Het O M. had tegen ieder der beklaag den 3 maanden geëischt. Arroud. Rechtbank te Middel- burg. In de zitting van Dinsdag werd in de volgende zaken uitspraak gedaan: het in voorraad hebben van voor de eerbaarheid aanslootolijkc prentbrief^ kaarten A M. N.. 44 j„ koopvrouw te Terneuzen. 2 m. gevang.; diefstal. S. F. W„ 24 j., Iiulpkommies, Sas van Geul. 1 m. gev.„ voorw. proeftijd 2 i zoeken van eieren van waterwild: M. E 57 j„ koopman, Kapelle, bevestiging vonnis kantonrechter le Goes, f 1 of 1 d li.; het uitloven van premies bij een, verknoping: H. 1'. de S., 52,j., zaak waarnemer, lJzendijke, vernietiging von nis kantonrechter le Oostburg voor wat de opgelegde straf betreft f 25 of 25 d. h., overtr. Trekliondcmvel F. R„ 47 j„ koopman le Biervliet tot 4*m. f5 of 4 mi. 5 d. h. met bev. vonnissen van den kantonrechter; niet vertoonen vau een bewijs van aangifte voor de rijksinkom- slenbeJasting voor schippers K. P. R„ ÓS j N scnipper le Rotterdam* bekrachti ging van 2 vonnissen, f 15 of 15 d. h en f20 of 20 (1. h. Politie rechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag waren de volgende personen gedagvaard L. M. K., '21 j zonder beroep te Zuid- dörpe, wegens mishandeling van Ph. Ver schelden le Zuiddorpo op 22 Mei 1.1. Eisch f f5 s. 15 d. h. Uitspraak idem; D. R 24 j„ werkman, Terneuzen, wegens mishandeling van Joh Buisc, le Zaam- slag op 4 Juni 1.1. Eisch f 10 s. 10 d. h. Uitspraak idem; J. L., 31 klompenma ker Clinge, wegens beleedigïng van M. A. W. M. v. d. Bom. secretaris van Clinge. in den nacht van 21 op 22 Mei jl. aldaar. Eisch f20 s. 20 d. h Uit spraak idem.; I. B. 26 j koopman, Wa terlandkerkje, wegens verzet tegen de marechaussee te Oostburg op 13 Mei 1.1. Eisch bekrachtiging verstekvonnis. Uit spraak f25 of 25 d. h.; J. S 33 j'.,\ land bouwer, lJzendijke, wegens mishandeling van C. de Vos. op 25 Moi j.L te IJzen-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1