BEUHSNOTEEK1NG VAN HEDEN. AMSTERDAM, 7 Juli (Slotkoers). 6 pel. Nederl. 1923 103ys; IJ pel. Ned.. 1922 105; 5 pet. Nederl. 1918 100 vijf zestiende; 4%* pet. Nederl. 1917 97%;2i/3 pet. Nederl. W. Schuld 60y»; 3 pet. do. Oblig. 74%; 3 pet. do. Ceriif. 74y«. Cert. Ned. llaud. Mij. 132%; Aand. Ned. ind. Handeish. 137%.; Aand. Kol. Bank 173%175; Kon. Petrol. .t\and. 385 —388; Gecons. Jloll 113—141; Cult. Mij. Vorstenlanden 153; Handelsv. Amsterd. 497—503; Javasche Cultuur 315—320; A- Deli Maatsch, 381390; Amsterd. Rub ber 283—295. Ned. Scheepvaartunie 1463/4'147Va Kon. IIoll. Lloyd 6%. Kon. Ned. Stoonib. Mij. 65%; Aand. Paketvaart 172. Gouda A 9%; Philips A. 114—116; Jurgens A. 101—106. Anaconda 79—80, Southern Railway 97i,i, Union Pacific 140%—140%; Com mon Marine 9%—9%; Prefered do. 33%; Maxwell Gr. C. v. A. 63/t—7; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 17%—18.' Prolongatie 2. Russen. O bi 1880 2%; Consols 3i/a; Hope 31/4. Markt sluit vast. Wisselkoersen: Londen 12.12%; Berlijn 59.59; Weeuen 35,15; Parijs 11.64%; Brussel 11.523/,; Dollar Cable 2.19%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Juli. Hoogste barometerstand: 768,5 te Lyon. Laagste barometerstand: 752.0 file Akurevri en Vestmanèr. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 dezer Matige Zuid-Westelijke tot Westelijke of Noord-Westelijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk re genbuien met kans op onweer, koeler. Thermometerstand alhier 's morgens 9 u. 66 gr., 12 u. '65 gr.', 3 u. 65 gj\ de hooge kosten aan een en ander ver bonden, zal het binnenkort verkocht worden. (Telg.) LEGER EN VLOOT. Reserve 2c luit. C. J. Roelse, vanv het 14e reg, inf. komt 20 dezer voor den tijd van 3 weken te Breda voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Officier van den marinestoomvaart dienst der 2de klasse F. Damave is den lOen Juli geplaatst a. b. van Ilr. Ms.: Gelderland. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen telegram is de oefe- nings-divisie, onder bevel van den schout bij-nacht K. F. Siuys op haar reis naar de Oostzee 5'Juli van Riga vertrokken. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot res. '2e luit. bij hel wapen der inf., bij hef l-le reg. de vaandrigs J. A. Pieterse, E. Mehler en P. F. Goossens, allen van liet korps. Reserve-eerste luitenants H. G. A. S. lienseubrink, A. Dees en J. M. Korstanje van het 14e regiment infan terie, komen van 20 Juli tot en met 8 Aug te Breda voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. SPORT. De j.l. Zondag gehouden zwem wedstrijden Damme—Brugge (4500 M.) hadden den volgenden uitslag 1. Rebey- rol A. s. t. t., Bordeaux, 1 uur 13 min. 55 sec.; Lanoix C. N. Straatsburgen, 17 min. 11 sec.; A. Frank alhier) C. N. Anvers, ln. 17 m. 51 sec. Tennis wedstr ij den. Zondag j.l. werden op de banen te Goes zeer geanimeerde tenniswedstrij den gehouden lusschen spelers uit Ber- gen-op-Zeoni, Goes en Middelburg. De uitslagen zijn als volgt- Heeren enkelspel Heijse w. o., Bonnet slaat Kamphuisen: 11—9, 6—3. Wartena slaat Rahusen: 6—3, 6—4. Reijn- ders slaat Verheijden. 6—0, 6—1. Hesse link slaat Potter 6—2, 61. Koch slaat Bijvoet 6—3, 1210. Colenbrander w. o. Nordlohnc w. o. 2e ronde. Heijse slaat Bonnet. 2—6, 6—2, 6—2. Warlena slaat Eeijndors 6—2, 6—2. Koch slaat Hesse link. 6—2, 2—6, 7—5. Colenbrandcr slaat Ndrdtohnc: 6—4, 6—0. Halve eindstrijd; Warlena slaat Heijse: 6—2, 6—1. Koelt wint van Colenbrander, teruggetrokken. Eindstrijd 'Warlena slaat Koch: 6—2, 6—1. Dames enkelspel: mevr. Hesse- fink w.o. mej. Bruscher slaat mevr. Ra- hitsen- 6—2, 6—2. Mevr. Koch slaat mej. Laane. 8—10, 7—5, 7—5. Mej. Alberda w. o. Halve eindstrijd: Mevr. Hesselink slaat miy. Bruscher 6—2, 7—5. Mevr. Koch slaat mej Alberda: 6—1, 6—2. Eind strijd mevr. Koch—mevr. Hesselink' wordt later gespeeld Heeren dubbelspel- Bonnet en' Wartena slaan Verheijden en Kamphui sen. 7—5, 6—3. Rutgers van der Loeff en Hesselink slaan Beets en Mulock Hou wer 64, 6—2 Bijvoet en Potter slaan Kakebeeke en Nórdlobne: 6—3j 6—8. Co lenbrandcr en Reijnders slaan Koch en Heijse 6—3, 2—6, 6—3. Halve eindstrijd Bonnet en Wartena slaan Rutgers van der Loeff en Hesselink: 6—2, 6—3. Colen- brauder en. Reijnders slaan Bijvoet en Potter, 6—4, 6—3. Eindstrijd: Bonnet en Wartena slaan Colenbrander en Reijn ders. 6—4, 3—6, 6—4. Dames dubbelspel mevr. Le Heux en mej. Laane slaan mej. Beekman en mej. Breetveld 6—1, 6—0. Mevr. Ra husen en mej. Rülf slaan mej. Bruscher en mej. van der Heijde 6—4, 6—4. Eind strijd- mevr. Le Heux en zn«y. Laane slaan mevr. Rahusen en. mej. Iliilf3—6, 6—1, 6—3. Gemengd dubbelspel. Mejuffr. Laane en Colenbrander slaan den heer en mevr. Bonnet: 6—4, .6—3. Mevr. Le Heux en Reijnders slaan mej Ruif en Heijse. 6—1, 6—4. De heer en mevr. Koch slaan mej. Beekman en Wartena: 6—2, 6—4. De lieer en mevr. Hesselink slaan heer en mevr. Rahusen: 6—1, 6—3. Hal ve eindstrijd mej. Laane en Colenbran der slaan mevr. Le Heux en Reijnders- 2—6, 10—8, 6—4. De heer en mevr. Hes selink slaan heer en mevr. Koch 8—6, 10—8. Eindstrijd De heer en mevr. Hes selink slaan mej. Laane en Colenbrander 3—6, 6—1. 8—6. NAGEKOMEN BERICHTEN. contact regeering en p. t. t.-personeel. Na besprekingen lusschen den Minis ter van Waterstaat en het bestuur van den C B. P. T T., heeft de minister! zicli bereid verklaard het verbroken con tact mét deze organisatie te herstellen.. BENOEMD. Bij Kon. besluit is benoemd tot leera-1 res aan de .R.H.B.S. te Terneuzen, de dames J. M. van der Meijdeö en W. M Zijlslra, beiden thans tijdelijk; tot leeraar de heer J. D. Bruggjnk te Rijsenburg; tot idem aan de R.II.Bi.S. te Z i e r i k- z e e de heer C. J. Me ij ster thans tijdelijk. UITSLUITING. De vorige Week werd door den direc teur van de Scheepbouw Mij. ,,De Nieuwe "Waterweg atd. Rotterdam Droogdok Mij. een arbeidstijdverlenging van 48—53 uur per week aangekondigd. De verschillende vakorganisaties hebben na besprekingen met overgroote meerderheid besloten dit niet te aanvaarden. l)e directeur ant woordde daar hedenmorgen op mot een algeheele uitsluiting, omvattende ruim! 1200 personen. LAATSTE BERICHTEN. UIT OOSTBURG. Naar we vernemen is door kerk voogden en nolabelen der Ned. Herv. Gemeente te Oostburg besloten over te gaan tot gerechtelijke invordering van alle achterstallige belastingen over de jaren 1923 en 1922, resp. van 26 en 7 personen; aan. de belastingschuldigen over 1923 zal een eerste waarschuwing worden gezonden. DE KABINETSCRISIS. De Koningin heeft lieden ter conferen tie ontvangen de heeren mr. Rutgers, mr. Schokking. en Schaper, voorzitters der fracties in de Tweede Kamer, resp. van de anti-revolutionnairen, christelijk-his- torischen en sociaal democraten. ONTSLAG DR. VAN HOEIv. Bij Iv. B. is met ingang van 1 Aug. aan dr. P. van Hoek opf zijn verzoek we gens gezondheidsredenen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als direc teur-gen. van den landb., onder dank betuiging voor de gewichtige diensten den lande bewezen en is hij tijdelijk be noemd tot raadadviseur bij het departe-i ment van Binnenl. Zaken en Land bouw. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 7 Juli. Y.D. De verdere stijging van den Rubber- orijs werkte de vraag naar aandeden blijkbaar in de hand, Waarbij Amster dam-rubbers vooraan gingen. Na op het vorige slot te zijn geopend, liep het fonds reeds spoedig snel omhoog. Van Tabakken kwamen de Delisoorten ook thans weer op een verhoogd koers- niveau. De Senemba's kwamen boven 100. Op de Suikerafdeeling bereikte II. V. A. weer een koers van 500, Ook de overige Suikerfondsen, als mede aandeelen Indische Cult.uurbanken -waren aan den vasten kant. Scheepvaarten kalm, doch over het algemeen prijshoudend. Prolongatie 2. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 7 Juli. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gister. Londen 12.12%. (1212%). Berlijn 05939 (0,593%/^ Parijs 11,64%! (11.92%) Brussel 11.52% 11.79 Zwitserland 18.10 (48.40). Weenen 0.003515 (0.003515). Kopenhagen 51.40 (51.85). Stockholm 66.85 (66.90). Oslo 45.(45.35). New-York 2.49ys (2.49%). GROOTE EUROPEESCHE CONFERENTIE. LONDEN, 7 Juli. V. D. Men neemt in politieke kringen te Londen aan, dat in Sept. te Brussel een groote Europee- sche conferentie tot regeling van de veiligheidskwestie zal gehouden worden. DE BUITEN® COMMISSIE VOOR DEN RIJKSDAG. BERLIJN', 7 Juli. V. D. De buiten- landsche commissie van den Rijksdag is tegen Woensdagmiddag bijeengeroepen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Een vrachtauto, komende van Maas sluis, is op den Maassluischen dijk n ,ib.j Vlaardingen, zeer waarschijn.ijk door dat een band van een wiel :iep, van den dijk gereden. De auto sloeg daarbij twee maal over den kop, en kwam benïden aan den dijk op een berg hooi terecht De bestuurder, W. K. uit Schiedam, kreeg een hersenschudding en liep verschillen de verwondingen op. In bewusteloozen toestand werd hij per auto naar huis vervoerd. Zijn zoon, die naast hem zat, werd licht gewond De auto is totaal vernield. Op hel IJ te Amsterdam voer een pleiziorboot van een reederij te Slik kerveer, welke op weg was van Utrecht naar Zaandam. Het vijfjarig knaapje v. I., die naast zijn vader zat op een bankje verloor plotseling het evenwicht en sloeg overboord. Oogenblikkelijk werd een dreg nageworpen, doch het knaapje was reeds in de diepte verdwenen en kwam niet meer boven. In den avond was het lijkje nog niet opgehaald. Nog vond een dergelijk ongeluk plaats aan de overzijde van het IJ, waar op een zolderschuit eenige jongetjes bezig waren met het vangen van stekeltjes. Om ze ven uur geraakte een zevenjarig jongetje; door het verhalen van de schuit te wa ter en verdronk. Nadat een uur gedregd was, werd het lijkje door de politie opgehaald. (de Crt.) Op een serre in dc Van Wesseltlaan te Naarden is Zaterdag een fototoestel terecht gekomen, dat uit een vliegma chine was gevallen. Eenige ruilen zijn verbrijzeld, terwijl het foto-toestel geheel vernield is. Uil welk vliegtuig het foto toestel gevallen is, is nog niet bekend. "Men meldt aan de Maasb. uit Ren- kum; Zondagmiddag slipte de 19-jarige fl. v. T. uit Amsterdam, lengevolge waar- tvan hij met hpl hoofd op de tramrails! viel en bewusteloos bleef liggen. De ont boden geneesheer achtte overbrenging naar het St. Elizabethgestïcht le Arnhem noodzakelijk. Aldaar werd hersenschud ding en een ernstige schedelfractiuir ge- iconstateerd. Men vreest voor zijn leven. De gearresteerde inzake den moord aanslag te Noord-Bakkum heeft voor den burgemeester bekend een schot te heb ben gelost, doch het was niet zijn be doeling den lrweeker te raken. Hij had, volgens zijn mededceling, in de lucht geschoteu. een reden daarvoor had hij eigenlijk niet. (Hbld.) Te 'Sellingerbeetse is het zoontje van den landbo uwer T. in de weide door hoornvee gedood. Reuter seint aan de „Maasb." uit Boston: Bij de 4 Julijfeesten in de Bickwick- club, waaraan een honderdtal gasten deelnamen, stortte tijdens een dans de heele zijmuur van het uil vijf verdiepin gen bestaande gebouw iin. Slechls 18 per sonen werden gered. De overigen bevin den zich onder de puinen of zitten in de benedenverdieping gevangen. Het aantal slachtoffers is tot nu toe onbekend. Reuter meldt thans, dat er tötdusver 39 lijken van onder het puin te voor schijn zijn gehaald. Reuter seint aan de „Maasb." uit Chicago De Associatie van bankiers, welke meer dan 100 banken als leden telt, heeft een belooning van 2500 dollars uitgeloofd aan de politic-beambten, voor het dooden van eiken baukroover. Zij beweren, dat zulke maatregelen, noodzakelijk zijn voor het beschermen van menschenlevens. ERNSTIGE BOTSING. Op de berghelling onder Rolhem (Lim burg) is Zaterdag do 23-jarige ongehuwde onderwijzer, B. uit Echt, doordat hij geen voldoende rem op zijn fiets had, in volle vaart gebotst tegen de autobus van den heer F. De ongelukkige werd op slag gedood. AUTOBUS IN EEN HUIS GEREDEN. Te Houlhcm is Zaterdagmiddag op een recht stuk weg een groote autobus van de l. A. B., vermoedelijk door het bre ken van de stuurstang, dwars over den weg in. een huis gereden, meldt „De Crt.", bewoond door den heer It. De voorgevel, zoowel van de benedenverdie ping, .waar een winkel in kruideniers waren gedreven wordt, als van de ge- heele bovenverdieping, werd door hef zware gevaarte in elkander gereden. De autobus kwam met de voorkap midden in <Jen winkel terecht, daar groote schade veroorzakend. In de autobus zaten, be halve de chauffeur, twaalf personen, die geen van allen letsel kregen. Toevallig bevonden zich de bewoners in het ach terhuis, zoodat niemand gewond werd. De autobus is 'zwaar beschadigd. Het huis, waarvan de voorgevel finaal is ver dwenen, is met balken gestut, daar men door het doorbuigen der zoldering, ver dere instorting vreesde. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 3—6 Juli. Getrouwd: J, Joziasse, 24 j. en J. M. Augustijn, 22 j. Bevallen S. J. Leijnse, geb. de Klerk, z. M. J. Willemscn, geb. Goedhart, d. D. Buijs, geb. Schets, z. en d. Wl M. Rape, geb. Minderhoud. z. P. Laroes, geb. Flipse, z. J. Gillissen, geb. (de Valk, d. J. v. d. Roost, geb. Geertse, d. M. O. Schotman, geb. de Valk, d. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Vanwege de Geref. Kerk te Kapel- 1 c—B i e z e 1 i n g e werd door den ar chitect S. de Koning te Goes aanbe steed het bouwen van een nieuwe pas torie. Van de dertien inschrijvers was de laagste J. J. Dronkers, te Kapelle, voor f 12.120. De gunning is alsnog aan gehouden. BUITENLAND. DE FRANSCIUWlTSüHE BESPREKINGEN. Zoo min als het vlot met de besprekin gen tot een handelsverdrag tusschen Po len en Duitschland, zoo min kunnen Frankrijk en Duitschland 'teens worden over het instituut, dat nog liet beste mee kan werken tot een werkclij|kje verbete ring der betrekkingen: eon handelsver drag. Men zal de zaak nu voorloopig maar laten rusten. Want het hoofd der Duilsche delegatie van Trendelenburg heeft aan Chaumet, den Franschen minister van handel, me degedeeld, dat de jongste Fransche tegen voorstellen door de Duilsche delegatie niet als basis aangenomen kunnen wor den. De Fransche minister uitte b erover zijn teleurstelling en verbazing en 'tracht te de Duilsche heeren te overtuigen, dat het evenwicht tusschen do Duitsche en Fransche belangen bijna bereikt was. Trendelenburg heeft daarop uiteengezet welke fractie de tegenvoorstellen voor Duitschland onaannemelijk waren. Verdaging, daar waren de heeren '1 over eens, is noodzakelijk. Gisteravond nu zou een nieuwe bijeen komst gehouden worden en dit zou dan waarschijnlijk voorloopig de laatste zijn. Men zou dan bespreken of de verdaging tot de volgende lente duren zal of wel of 't mogelijk is in den herfst opnieuw bijeen te komen. Hoewel zoowel van Duitsche als Fransche zijde te kennen wordt gegeven, dat van een breuk geen kwestie is is de momenlecle toestand verre van optimistisch als mén zóó uit- elkaar gaat. De verdraglooze toestand, die op 10 Januari is ingetreden, zal eenvoudig voortduren. De grootste moeilijkheid be staat blijkbaar daarin dat de Duitsche delegatie aan den Franschen wijnimport niet de meest begunstiging kan toeken nen, zoolang de kwestie der Spaansche wijnen niet definitief is vastgesteld. Juist is Vrijdag de Duitsche delegatie, die onderhandelen zal over een her ziening van het handelsverdrag, met Spanje te Madrid aangekomen. De be sprekingen zullen voornamelijk loopen over de regeling van den iijvoer van Spaanscbp wijnetn int Duilschland. ENGELAND EN RUSLAND. De Sovjet-intrigues in China, die zich vanzelf hebben uitgebreid tot Britsch- Indië, en elders, waar Britsche belan gen zijn gemoeid, hebben niet bijster bijgedragen tot de goede verstandhou ding tusschen Engeland en Rusland. In een Engelsch blad werd dan ook al het bericht gelanceerd, dat de Engcl- sche regeering voornemens zou zijn de diplomatieke betrekkingen met Rusland af Ie breken, omdat Rusland zich niet houdt aan de bepalingen van het ver drag en Russische propaganda maakt Chamberlain beeft over een en ander in het Lagerhuis gezegd, dat de regeering nog geen nota aan Sovjet Rusland had gezonden met betrekking lot de gebeur tenissen in China, maar dal rij zich vol ledig 'voorbehield om alles te doen, wat zij noodig mocht hebben. Chamberlain voegde er aan toe, dat hij voldoend© bewijzen had voor Russische invloeden ln China; hij achtte 't echter ondienstig ze thans openbaar te maken. Vrij duidelijk was de minister, toen hij 'zelde, hoewel steeds verlangend het La gerhuis zoo volkomen mogelijk te raad plegen, niet te kunnen beloven, dat bij een onverwachte gebeurtenis alle actie zou zijn lamgeslagen, totdal het Lagér- huis op de hoogte gesteld was. Men kan dus alles verwachten! DE TOESTAND IN CHINA. De Times meldt uit Hongkong: De drastische maatregelenwaarop zoolang is aangedrongen zijn heden door de regeering genomen. Er is een procla matie uitgevaardigd, waarbij bevoegdheid wordt'gegeven tot deportatie van allen, die weigeren te werken. Ondanks dit, duurt de staking evenwel voort, en breidt zich langzamerhand uit. Tol hem die zich bij de beweging hebben aangesloten behooreu de chauffeurs van omnibussen en taxi's en 2000 arbeiders der marine werven. Dagelijks worden personen ver oordeeld onder beschuldiging van inti midatie der scheepsbemanningen, die weigeren haar plichten te yervjfilen. Hon derden vluchtelingen komen uit Kanton naar Hongkong daar zij onlusten vreezen, Een Yunanese officier heeft getracht een aanslag te plegen op den commissa ris van buitenlandsche zaken, Wahari- min, hel hoofd van de regeering te Kan ton en generaal Hsu Chang Chi, toen. zij per auto terugkeerden van <ie in-« wijding der nieuwe regeering. Beiden werden lichtgewond. De dader werd doodgeschoten. Verder hadden geen wan ordelijkheden plaats. Uit Peking wordt aan de Vossische Zei- tung geseind, dat de politieke crisis nu haar hoogtepunt schijnt te hebben be reikt. De positie van de Duitsche koop lieden, die een neutrale houding hebben aangenomen, is erg moeilijk, daar ook zij door den boycot en de staking worden getroffen. Indien de besprekingen van het corps diplomatique te Sjanghai geen re sultaat opleveren en de staking en de boycot, voortduren, zal ook bet cónflict voor Duitschland politieke gevolgen kun nen hebben, aangezien China deTinau- cieele overeenkomst van 1924 niet heeft uitgevoerd en de Britsche kooplieden geen voordeel uit den boycot van Engel- sehe en Japansche waren kunnen trek ken. ABD. EI. KR Dl. ln l'Oeuvre teekent generaal Verraux een weinig vleiend portret van Abd el Krim, den hoofdman der Rifkabylen. Abd el Krim geboren aan de oevers van de Werga als zoon van een kaïd uit den stam der Beni Warigel, is als jongen naar Spanje gezonden evenals andere kinderen van rijke Marokkanen die zich de Europeesche beschaving willen eigen maken Daar Abd-el-Krim werkzaam en intelligent is en een voortreffelijk aan passingsvermogen bezit, vindt hij ter stond zijn weg Wij! wordt inlichtingsagent voor rekening der Spanjaarden, aan wie verdragen een protectoraatsrecht over zijn land hebben gegeven. Om te begin nen verraadt hij dus de zijnen; vervol gens breidt hij het veld van zijn werk zaamheid uit. Gedurende den oorlog stelt hij zich in dienst van het Duitsche ge zantschap te Madrid, dat hij dient legen Frankrijk. Tevens verstaat hij! zich met Abd-el-Malek en bezorgt hem wapens en munitie. Als spion en smokkelaar ver dient hij opgehangen te worden. Men stelt zich echter ermede tevreden hem,1 in ae gevangenis te zetten. Wanneer hij er uit komt siert hij, tegenover de zijnen, zich met het aureool van het martelaar schap. Zijn vader vecht tegen de Span jaarden cn sneuvelt voor Melilla. Hij weet er profijt van te trekken. Het is het tijdstip waarop Abd-el-Malek, ver volgens Raisoeli hun macht zien tanen. Hij raapt den standaard van de Islam op, dien zij hebben laten vallen en doet zich tot leider van den oorlog! kiezen. Nu dient de kennis, die hij in Europa heeft verworven, hem opnieuw. Hij rnoder- nizeert dc functie. De overwinning van Annoeal in 1921, waardoor hij de stoute plannen van generaal Sylvestre tegen houd, verzekert zijn fortuin. Als ze gevierend soldaat viert hij zijn eerzucht den tengel. Hij slaat zonder schaamte munt uit zijn» buitenlandsche betrek kingen en de lichtgeloovigheid van de zijnen en tevens uit hun oorlogzuchtigen geest. Hij wekt bij! hen den steeds sluimerenden liaat voor den Christen op en slaagt erin zich tot sultan te laten uit roepen door menschen, die met de! trouw aan hun souverein nooit verloren zitten. Slechts de geestdrift van het oogenblik telt mee. Die geestdrift wint de naburige stammen, o.a. de groote agglomeratie der Dzjebala. Abd-el-Krim1 steunt bovendien zijn 'actie met klinkende argumenten: het goud van den losprijs van generaal Na varro. Daar hij tijaens zijn herhaald verblijf in Europa kennis gemaakt heeft met de moderne uitvindingen, gebruikt hij tele foon, auto's zelfs eenige vliegtuigen en maalct (laarmede indruk op zijn argelooze onderdanen, die hem een bovenaardsch genie toekennen. Zelfs maakt hij indruk op nog naïever vreemdelingen, die in hem een „modernen" vorst zien, omdat hij het Rif een republiek noemt, zijn maghzen een ministerraad en de verga dering van zijn stamhoofden een par lement. Ilij neemt hun bijdragen aan, lokt hun loftuitingen uit, 'fopt Moskou en Doriot (het communistische Fransche Kamerlid) en daar zijn hof te Adiir een model is noch van gestrengheid, noch van eerlijkheid, hebben avonturiers, uit alle landen gekomen, zich daar ver zameld in de hoop er in! troebel water te visschen. Het troebele water is in; dit ge val he.t mijn-gebied van het Rif. Aan hel slot van zijn schets zegt ge neraal Verraux nog dit Ook uit nationaal oogpubftf is Abd-el- Krim, gelijk Ladreit de Lacharrière on langs geschreven heeft, niet racer dan een bedrieger: „daar hij niet van Sieri- fijnscben oorsprong is, noch van den stam der Marabouts, heeft hij zich een stamboom, waaraan niets ontbreekt, la ten fabricceren". Wanneer zijn fanatieke volgelingen, door de nederlaag geleerd, dat zullen bemerken, zal hij jammerlijk ineenstorten. De Riffijnen, menschen van het ras der Berbers, die aan hun grond zijn ge hecht en bovendien moedige mannen, hebben recht erop door Frankrijk ont zien te worden. Wij verlangen naar het nabijzijnde uur, waarop met hen vrede gesloten zal worden, waarop men hen wederom in alle vryheid aan de Werga zal laten drinken, gelijk de overeen komst van 1912 heeft vastgesteld.- Maar onder het verdrag, waarop Frankrijk zijh- handteekening zal plaatsen, behoeft niet die geplaatst te worden van het per- sonnage, dat reeds thans is aangewezen om in hel duister terug te treden, Waar- uit slechts zijn arglistige streken hem Je voorschijn hebben doen treden. De generaal heeft Abd El Krim niet onverdienstelijk de huid vol gescholden. Is dat ook Diet een bewijs van zekeren' angst? Trouwens: de officieele nota van Painlevé i,s wal dal aangaat, teekenend. Daarin wordt uiteengezet, dat de toe stand in Marokko niet zoo verontrustend! is, a!s in dc Engelsche pers wordt ge meld, a'l is hij ernstig.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2