No. 156. Maandag 6 Jnli 1925 lilDDELBURGSOH 168° Jaargang. Bjj dit nummer behoort een Bijvoegsel. B I NNENLAN D. S>E MERKWAARDIGHEDEN ONZER KIESWET. :We lezen in de Courant: Velen zullen zich verbaasd bebben, dat de heer Abr. Staalman, voorkomende op de lijst Staalman-Ter Hall van den Vrij heidsbond, gekozen is vgrklaard, hoewel de heer Ter Hall méér stemmen ver kreeg. De heer Ter Hall immers verkreeg a-uim 25000 stemmen, dus ruim drie vierde van den stemmjendeeler. De heer Staalman kreeg ruim 14000 stemmen, wat lang geen drie vierde van den kies- deeler is en toch kreeg de heer Staal man overeenkomstig de huidige ldeswet den zetel toegewezen, terwijl de heer Ter Ilall niet gekozen werd verklaard. De oplossing van dit "raadsel moge ihier volgen De heer Staalman stond nummer 1 op de lijst in 12 kiesdistricten, de heer Ter Hall stond nummer 1 in 6 kiesdistric ten. In de 12 kiesdistricten, waarin dhr. Staalman nummer 1 stond, kreeg de heer Ter Hall zeer veel stemmen, in 2 districten zelfs meer dan de heer Staal man, hoewel hij nummer 2 stond. Doch 't totaal aantal stemmen op deze 12 lijsten, op den heer Ter Hall uitgebracht, was niet drie vierde van den kiesdeeler zoodat deze stemmen alle op den heer Staalman overgingen. Daard.oor kreeg de heer Staalman dus in totaal meer stem men dan de heer Ter Hall,, zoodat de eerste gekozen werd verklaard Is het dus reeds een eigenaardig ge val. dat, hoewel 25000 kiezers den heer heer Ter Hall wenschteu, deze niet ge kozen is verklaard, nog eigenaardiger is, dal indien de heer Ter Hall in ac 12 districten, waarin de heer Staalman num mer 1 stond, minder stemmen had ge had, het totaal aantal stemmen van den heer Staalman overeenkomstig ware ge daald, zoodat dan de heer Ter Hall geko zen was geweest. Laatstgenoemde is dus niet gekozen, omdat er... Ie veel stemmen op hem werden uitgebracht op de lijs tten waarop hij ais nummer 2 voorkwam. Eigënaardig is ook het feil. dat ju J918 op den lieer Ter Hall ruim 4000 stem men werden uitgebracht. Toen werd hij als nummer 1 op de lijst der Neutral© Partij gekozen. Thans met .25000 stem- ïnen niet. HET VERDRAG TUSSCHEN NEDER LAND EN BELGIË Mr. J. Adriaanse, lid van de Prov. Staten van Zeeland, heeft den voor zitter van dat College er mede in kennis gesteld, dat hij in de aanstaande zitting idier Staten verlof zal vragen om de na volgende vragen te mogen stellen aan Ged. Staten lo. Zijn Ged. Slalen bereid mede- deeling te doen, of hun advies is ge vraagd over het bij Koninklijke bood schap van 28 April 1925 aan de Tweede (Kamer aangeboden wetsontwerp tot goed keuring van het op 3 April 1925 te 's-Gravcnhage tusschen de Ministers van Buitenlandsche Zaken van Nederland en Belgiëg esloten Verdrag tot herziening van het Verdrag van 1839? 2q, Zoo ja, lean aan de Staten reeds inededeeling van dit advies geschieden of kunnen de Staten dit zoo spoedig mo gelijk verwachten, zij het in geheime zitting? 3o. Zoo geen dergelijk advies is ge- gevraagd, zijn heeren Gedeputeerden niet van oordeel, dat ten spoedigste legen dat ook voor de belangen van de Provincie Zeeland zoo gewichtig Verdrag, o. a wat betreft eventueele belangrijke ge volgen van de instelling van een scheids gerecht, vanwege de Staten deze.r Pro vincie dient te worden opgekomen? Uit Stad en Provincie. 'Uit Middelburg. Door hét bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer in Walcheren is aan de Minis ters van Financiën en van Buitenland- •sche Zaken het volgende adres gericht-. Het zal aan Uwe Excellentie bekend (zijn, dat ons schoone eiland zich mag verheugen in een steeds stijgend bezoek van vreemdelingen. Vooral op Donder dag, wanneer hier de weekmarkt gehou den wordt, is' het bezoek bijzonder groot. In grooten getale komen zij, die in de Belgische badplaatsen verblijf houden, naar Middelburg. Hoe langer hoe meer wordt daarvoor gebruik gemaakt van auto's; de groote toeheming van hun aantal levert evenwel bezwaren op. Volgens de voorschriften zijn zij onderworpen aan contróle, voor zooveel1 den invoer en uitvoer van de wagens aangaat, en aan controle van de passen, voor zooveel de inzittenden betreft. Het is begrijpelijk, dat deze contróle oponlhoud veroorzaakt. Al deze auto's ten vorigen jare waren het er meer malen meer dan twee honderd komen op ongeveer hetzelfde uur aan de grens en wensclien spoedig doorgelaten te worden, teneinde in Breskens de boot taiet te missen, welke de toeristen naar Gissingen moet overbrengen. In den iaatslen tijd was er nog een moeilijkheid bijgekomen: de sluiting van de wegen in Zeeland voor zware wagens, welke alleen krachtens speciaal besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland kan worden opgeheven. Dankbaar er kennen wij de medewerking van dit col lege, dat den Burgemeester van Sluis machtigde om vergunningen voor één dag te geven. Maar het bezwaar van de contróle van wagens voor invoer en van passen bleef beslaan. Alleerminst kan daarvan een verwijl gemaakt worden aan de met de controle belaste ambtenaren; hunne gezindheid tot medewerking kan niet an ders dan met lof worden vermeld Edoch, het is eenvoudig ondoenlijk voor de daar gestationneerde ambtenaren, om de over stelpende hoeveelheid voertuigen in den daarvoor geslelden tijd af te doen. Evenwel dreigt het gevaar, dat de toeristen zullen worden afgeschrikt, om den tocht naar Walcheren te onderne men, wanneer zij niet zeker zijn, dat zij op tijd aan de boot te Breskens zullen komen. De vraag is nu bij ons gerezen, of bezwaren niel kunnen worden on dervangen, door aan een functionnaris in België volmacht te geven tot het af geven van een vergunning voor hel ma ken van een dagtoer van eene plaats in België naar Middelburg en terug,, op vertoon' van welke volmacht de wagens aan de grens zonder nader onderzoek zouden kunnen passeeren. Zoodanige volmacht zou bijv. den dag tevoren kun nen worden aangevraagd. Daardoor zou voor de vreemdelingen het hezoek zeer worden vergemakkelijkt, maar ook voor de Nederlandsche amb tenaren de nu te zware taak belang rijk worden verlicht. Wellicht zou de Nederlandsche con sul te Brugge, die, als wij ons niet ver gissen, ook voor Ostende optreedt de geschikte autoriteit kunnen zijn, om de gewenschte bewijzen af te geven. Wij vertrouwen, dat Uwe Excellentie hel middel zal weten te vinden, om de ontwikkelde bezwaren op te heffen. - Vele honderden zijn gisterenochtend in de vroegte weer opgegaan naar de Ablij om te genieten van de tweede uit voering van ons Middelburgsch Muziek korps, dat weer een stemmingsvol pro gramma had uitgezocht. Zij worden steeds wijder vermaard, deze Abdij-con certen, zij zijn bekend tot ver builen de grenzen van Zeeland; waar in ons land ook is zulk een omgeving voor deze mu ziek te vinden-' Onder diepe stilte werden een achttal nummers uiige voer d. Het was een héérlijke Zomer-Zondagmorgen. Evenals vele vorige malen ondervon den ook thans weer eenige personen de gevolgen van een langen rit in den vroe gen morgen wellicht zonder ontbijt. De Middelburgsche Tentoonstel- lingsvereeniging besloot in haar laatst gehouden vergadering, de zesde jaar- lijksche tentoonstelling van hoenders, wa tervogels, konijnen, post- en sierduiven te houden op 25 en 26 December 1925. Secretaris penningmeeester dezer te houden tentooustelliug is de heer W. Joziasse, Jacob Calsstraat 87, alhier. Uit Vlissingen Burg. en Weth. van Vlissingen doen een voorstel aan. den gemeenteraad tot het converteeren van eenige leenin gen tot leeningen met een lager rente- type. Voor conversie komen in aanmerking a. de geldieening groot f250.000 van 1920, rentende 7 pel., per resto nog groot f 210.000. Ir^ de voorwaarden dezer lee- ning komt echter de bepaling voor, dat van het recht ter vervroegde gedeelte lijke of geheèlc aflossing vóór 1 Januari 1926 geen gebruik zal worden gemaakt Dit behoeft e.chter geen bezwaar te zijn om thans reeds jot conversie te beslui ten. Er kan dan bedongen worden dat de storting der gelden op 2 Januari 1926 moet geschieden. Burg. en Weth. stellen voor deze leening te converteeren op zoo voordeelig mogelijke voorwaarden, doch tegen een maximum-rente van 5J/<? pet. bij den parikoers. b. de geldieening, groot f650.000, van 1925, rentende 6 pet, per resto nog groot f 650.000. Deze leening werd aangegaan bij raadsbesluit van 12 Januari 1925. Bij deze leening is echter bepaald dat, mocht de I gemeente van het recht tol vervroegde gedeeltelijke of geheel© aflossing ge- bruik maken, vóórdat van den looptijd der leening vijf jaren zijn verstreken, zij van het bedrag dier aflossing 1 pet vergoeding zal betalen. Burg. en Weth. meenen dat deze bepaling geen motief mag zijn, niet lot conversie over te gaan. Het eerste jaar zal uit den aard der zaak geen voordeel verkregen worden. Immers, dan zou de nieuwe leening ge plaatst moeten worden tegen een rente van minder dan) 5 pet. bij den parikoers, hetgeen natuurlijk uitgesloten is Wan neer echter een rente bedongen kan wor den van 5>/i pet. bij den parikoers of 5 pet. bij een koers van 98 petmeenen B. en W. dat conversie zeker in het be lang der gemeente is. c. de geldieening groot f360.000 van 1919, rentende 5i/° pet., per resto. nog groot f 300.000 (na de aflossing van per 1 Juli 1925). Uit liet bovenstaande blijkt dat con versie dezer leening thans wellicht nog niet mogelijk zal zijn. lntusschen stellen' B en W. voor deze leening te conver teeren op zoo voordeelig mogelijke voor waarden, doch tegen een maximum rente van 5i/.i pet. bij den parikoers of 5 pet bij een koers van 98 pet., mits op onder- handscbe schuldbekentenis, terwijl, mocht het noodzakelijk blijken te zijn obligaties uit te geven, de rente niet hooger dan 5 pet. bij den parikoers mag zijn. Ten slotte meenen B. en W. dat de aflossing kan geschieden op dezelfde wij ze, waarop zij thans geregeld is. Zaterdag is te Vlissingen onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. A. Jongepier, oud-hoofdopzichter hij ge meentewerken aldaar. Verschillende bloemstukken dekten de baar Het pe- heele personeel van Gem. werken was tegenwoordig, Namens het college van B. en W. werd hét woord gevoerd door den heer P. Landsman, wethouder, die de verdiensten van den overledene Ion opzichte van de gemeente, in het licht stelde. Namens het personeel van Gem. werken sprak de heer C. Ouwehand, di recteur. Spr. heraacht den ohtslapene ook namens den oud-wethouder den heer J. G. van Niftrik De zwager van den overledene den heer W. P. Callibei- te Middelburg, bracht dank voor de be toonde belangstelling gn de' gesproken woorden. o-ié- TJ i t Walcheren. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks 12 uur gelulde het de Bijks- en Gemeentepolitie aan de grens der gemeente St. Laurens aan te hou den zekere H. en K. wonende te Middel burg, die onder hun kleedcren een vijf en twintigtal gestolen kuikens vervoer den, waarvan zij de herkomst niet kon den aantoonen. Na plaats gehad heb bend onderzoek is gebleken, dat de pïuimveefokker Heijnsdijk, wonende in den Gapingeschen weg, kuikens ver miste. Hij herkende de gestolene als zijn eigendom. Genoemde personen zijn voor geleid aan den Officier van Justitie te Middelburg. Daar er den laatsten lijd meerdere kuikendiefstallen voorkwamen, zal hier vermoedelijk een goede vangst zijn gedaan. Uit Zuid-Beveland. - Bij I(on. besluit is benoemd met ingang van 16 Juli lot burgemeester der gemeente Ellewoutsdijk de heer J. Jansen Eijken Sluijlers. - Een gezelschap Noord-Bevelanders had Zaterdag een autobus gehuurd om daarmee le rijden naar de vergadering te St. Maartensdijk van den Z. Polder en Walerschapsbond Toen deze auto bus, in een rij van eenige andere daar heen rijdende auto's bij W.oens- d r e c h l had moeten wachten bij den overweg van den spoorweg en even had stilgehouden om een der uitgestapte pas sagiers weer op le nemen, had de chauf feur juist weer den motor op de eerste versnelling gezet, toen de motor stil bleef staan. De chauffeur sprong uit den wagen om den motor aan de voor zijde weer aan den gang te brengen, maar vergat dat hij die nog op de eerste versnelling had staan. Dadelijk na hel aanzetten reed de autobus vooruit, den dijk af. Zij stuitte even op een paaltje waardoor voorkomen werd dat de bus omviel, maar rechtstandig reed hel ge vaarte toen naar beneden, tol schrik der aanwezigen. Enkele der inzittenden sprongen er uit, maar anderen gingen mee. Wonder boven wonder is hel on geval tamelijk goed afgeloopen Het voer tuig kwam op zijn kop terecht. Alle rui ten sprongen en daardoor Werden "drie der inzittenden bloedend verwond meest aan het gelaat. De wonden bleken, echter niet ernstig en na verbonden tel zijn, kon den zij dan ook met hun reisgenooten. zij het ook met eenige vertraging, de reis naar St. Maartensdijk voortzetten. Aan den maaltijd werd nog door het be stuurslid, den lieer P. Dumon Tak uit' Middelburg een speciale gelukwensch Lol hen gericht voor hun behoud, waarmee allen instemden. «it aiholoc. Op hel eiland Thoien zijn bij de Kamerverkiezing in het geheel 6398 geldige stemmen uitgebracht, waarvan óp de lijst-Kersten niet minder dan 2315 stemmen, alzoo ruim 35 pCl. o Dit Zee uwsch-Y] a anderen W. D. Onder groote belangstelling, zoo wel van de zijde der ingezetenen dez«r gemeente, als van zijn collega's werd Vrijdagmiddag ter algemeene begraaf plaats te Cadzand aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van 1. A. Lauret, in leven wachtmeester bij de marechaussee te Westkapelle, na een langdurige ziekte een dezer dagen te Amsterdam over leden. Aan het geopende graf herdachten overste Thomson en luitenant Van der Hoek, zijn onmiddellijke chef, den ge storvene als een voorbeeldig en plichts getrouw raeusch en als een uitstekend kameraad, terwijl Ds. de Puy, wijzende op het broze en snelvergankelijke leven, levens namens de familie voor de be loonde belangstelling dank bracht Twee mooie kransen dekten de haar, die door collega's werd gedragen, een. van de Vereeniging der Kon. Marechaus sée, een van de manschappen uit 'het district Vlissingen. Vrijdagmiddag brak er een hevige brand uit in de landbouwschunr van den landbouwer I. Verplanke te Hoofd plaat. De brand liet ifich ernstig aanzien en er werd gevreesd, dat, behalve de schuur, ook het woon huis een prooi der vlammen zou worden Door krachtig optreden der brandweer werd erger voorkomen. De schuur waar in zich bevonden wagens en landbouw gereedschappen, brandde geheel af. Oor zaak onbekend; verzekering dekt de schade. NEDERL. MIJ. TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. In de Sociëteit „St Joris" te Middel burg had Zondagavond namens hel district, do ontvangst plaats van het hoofdbestuur en afgevaardigden. Dit ge schiedde door den voorzitter van de onl- vangstcommissie, dr. L. Weijl te Middel burg. die na een welkomstwoord wees op de belangrijke agenda welke de ver gadering wacht Hij kon met genoegen wijzen op liet feit dat de algemeene ver gadering liet bewijs is van de eenheid der Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst, welke eenheid juist het te genovergestelde is van het dagelijksche leven, waar als twee dokters bij elkaar zijn. zij hel nooit met elkander eens zijn. Dr. Weijl begroette met groote instem ming het voorstel om door eene wijziging van hel reglement het mogelijk ie maken dal Prof. Burger te Amsterdam nog één jaar voorzitter blijft. Hij eindigde zijn toespraak met de me- dedeeling, dat de ontvangst-commissie alles in het werk heeft gesteld, om het den leden gedurende de congresdagen zoo gezellig mogelijk te maken Hierna nam Prof Burger, voorzitter der Mij. het woord, die ia herinnering bracht, dat liet de vierde maal is dat de Mij. hare algemeene vergadering le Middelburg houdt, n.l. inl85i, 1885, 1900 toen de Kring Walcheren stond respect onder leiding van de heeren dr. Fokker, dr. v Berlekom en dr. Bolle, en thans. Hij bracht ilr Weijl dank voor zijn openingswoord en kon evenals in 1900 conslateeren dat hel district alles in het werk heeft gesteld, het den- leden zoo aangenaam mogelijk te maken. Dal deze vergadering wordt gehouden in deze mooie provincie met de oude Zeeuwsche kleederdracht, stelde hij op hoogeu prijs. Hij eindigde met een woord van dank aan de Zeeuwsche afdeeling voor de hartelijke ontvangst en stelde een dronk in op district V van de Maatschappij lot bevordering der Geneeskunst en meer speciaal op dc afdeeling Walcheren Hiermede was de algemeene verga dering officieus geopend verklaard. In de hedenochtend gehouden alg. ver gadering kon de voorzitter welkom hee- ten de heer mr. Iietaert Peerbolte als vertegenwoordiger van den Minister van A., den Commissaris der Koningin in Zeeland, en den burgemeester van Mid delburg. Vervolgens hield de voorzitter een met humor gekruide rede over het verleden, hel heden en de toekomst der genees kunst. Op het Woensdag a.s. alhier le geven kerkconccrt zat de heer Wuge- "naar o.a. spelen een suite van vijf oud-. Nederlandsche' instrumentaalstukken door hem voor oreol bewerkt. En voorts twee deelen uit net eerste orgelconcert van Mendelssohn, twee werken van Bach en eenige kleine stukken De heer Caro zal zich oj> de alt doen hooren in een air van Bach, een adagio van Mendelssohn, en in werken van Saint Saöns en Guilmant. Hetzelfde programma zal worden uitge voerd op een Donderdag in Goes te ge- gen kerkconcert. Dc laatste opdracht aan prol. Yeth. Naar de „Telgverneemt. Jyid prof. dr. Jan Veth kort voor zijn dood de vereerendc opdracht gekregen, 0111 een portret van de Koninklijke fimilie te schilderen. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING. Men bericht ons dat wederom een gemeente is toegetreden, namelijk Os- senisse. 1 Verwacht wordt dat spoedig nog meer dere gemeenten volgen zutlen, waarin men zal overgaan tol oprichting der N V. Het is 8e hopen dat de nog niet' aange sloten gemeenten het nut en gemak van een watervoorziening spoedig zullen in zien, daar, indien men zou willen aan sluiten als eenmaal de waterleiding be staat, dit niet anders zou kuimcn ge schieden, dan onder veel bezwarendcr voorwaarden ,en de tijd zal leeren dal op den duur toch alle gemeenten..zullen willen aansluiten. KERKNIEUWS. Nadat ds. S J. Hartjes des voor- inidd. was bevestigd door ds. Ji de Visser uit Middelburg met een tekst uit Hande lingen 3 vs 6, deed hij des namiddags zijn uitrede hij de Ned. Herv. Kerk te R i 11 a n d-B a l h met de woorden uit Maltheus 9 vs 37 en 38. Zoowel des voor als des namiddags was het kerkgebouw stampvol. Verscheidene ringpredikanten waren tegenwoordig Namens dezen werd ds. Hartjes toegesproken door den consu lent ds. Dekker uit Krabbendijke. Te Sluis zal, zooals wij reeds meldden, een nieuwe R. IC. Kerk verrij zen, waartoe de thans bestaande zal worden afgebroken. Voor het houden der godsdienstoefeningen zal op de Vee markt een noodkerk worden gebouwd. KUNST EN WETENSCHAPPEN. ONDERWIJS. - Geslaagd te Delft voor 't ingenieurs- examen voor werktuigkundig ingenieur de heeren P II. Wijtman (met lof) al hier en J. U. Auer. Ie Vlissingen. Geslaagd lo Botterdam voor het examen acte L. O. mej J A Cysouw, alhier en de heer C. v. d. Reepe, Heinkenszand Eindexamen R H. B. S. Voor het eindexamen der R H B S. te Zie rik zee slaagden J. L. 0. Boo- gerd, P. C. Appels. J M. Bal, C. Hooger- heide, D D. Jumolet, G. Vorstheuvel, L A. Brand. J. van Sfaalen, R. 0 Con- standse. Afgewezen geen. (Msb.) RECHTZAKEN. Bij Kon. besluit zijn aangewezen in de enkelvoudige kamer voor de behan deling van burgerlijke kinderzaken, te vens belast met dc behandeling van kin derzaken van de arr rechtbank te M i d- delburg tot lid mr G T. baron fhoe Schwarlzenberg en Hohenlansberg, tot plaatsvervangend lid mr P J. van Por tel en mr. J. W. Zijlstra is herbenoemd tot kantourechler-plaatsvervanger in kan ton Z i e r i k z e e de heer T J. Silckens. LANDBOUW. - Te O u d-V ossemeer werd Vrij dagavond keuring van geiten gehouden door de heereri Svtcma te Middelburg en Vcrsluys te Scrooskcrke; 18 dieren waren aanwezig, waarvan 9 in het Plaat selijk en 1 in het Prov, Stamboek werden opgenomen. De kwaliteit der geiten ver betert steeds HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Het Noorsche s.s. „Eidsfos" dat alhier een lading hout heeft gelost is Zaterdag naar Hamburg vertrokke Werkloosheid Als werkloos stonden Zaterdag inge schreven. 1 drukker, 1 boekbinder, 2 grondwerkers. 2 loodgieters, 8 opperlie-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1