jisimr, E VINRUDE 'loopiue Ai daar Zfj ongeveer II pet. der geheele be volking, die als werkkracht in aanmer king komt, omvat, is er toch nog altijd 90 pet. van de bevolking die werk heeft. Be minister stelde daarop in het licht de verbeteringen in de kleeding- en schoenindustrie, en vooral ook in de sui kerindustrie, om er ten slotte te wijzen op de Engelsche buitenlandsehe politiek. Vrede in Europa i,s een absolute noodige voorwaarde, voor alle vooruitgang van handc! en nijverheid in#Èngeland, en in dit verband wees de premier op het pro tocol van Genève, AARDBEVING IN CALIFORNIA Ernstige aardbevingen worden gemeld uit alle deelen van Californië nieuwe 'aardschokken werden gevoeld te Mon- tana, ongeveer 1000 mijl in den omtrek, waar Zondag ook reeds schokken werden waargenomen. De nieuwe schokken wer den gevoeld te Los Angelos en in de zeeplaats Santa Barbara. Deze plaats is van de telegraafverbinding afgesneden, en hoewel alle bijzonderheden nog niet bekend zijn, kan gemeld worden, dat het verlies aan menschenlevens en de materieel© schade zeer groot zijn. Te Santa Barbara werd het Cabrillohotel geheel verwoest. Ook te Los Angelos was" de schok hevig; het duurde 30 seconden. Er werd daar geen schade aangericht. Een later nog onbevestigd bericht meldt uit Santa Barbara, dat de geheele handelswijk verwoest is. Verscheidene branden braken uit Hulptreinen zijn ter assistentie vertrokken. Te Sacramento aangekomen vluchte lingen uit Santa Barbara deelen mede, dat de halve stad in puin ligt. Er zouden meer dan 30 dooden zijn. DE ONLUSTEN IN CHINA. Nieuwa gewelddadigheden nieuwe ernstige althans zijn er niet te melden. 'Het neemt niet weg, dat de algemeene toestand de voortdurende aandacht ver dient van de betrokken mogendheden. Een zoo juist ontvangen bericht uit Kanton meldt, dat alle buitenlanders, behalve Fransche en Britsche, verzocht hebben Shamien te mogen verlaten. De Britsche consul heeft om bescherming van den gouverneur gevraagd in verband met het gerucht, dat een aanval zal worden gedaan op het kabelstation. In Shanghai is weer met steenen gegooid. De campagne is dan ook gericht tegen alle buitenlanders Het is de droeve rassenhaat, die na den Boksersopstand weer feller woedt dan ooit, aangewak kerd door Sovjet Rusland, wat iels an ders is, dan dat Rusland het initiatief ■tot den opstand zou hebben genomen. En eigenlijk slaat het buitenland er machteloos tegenover want met wie valt er te „confereereu"? Die notawisseling is een interessante tijdpasseering. Men schiet er geen steek mee op. Het stond alles keurig op pa pier, al sinds de conferentie van Was hington; toen de buitenlandsehe mo gendheden overeen kwamen,dat aan China volledige gelegenheid gegeven zou worden om zijn regeeering le slabilisee- ren; dat de buitenlanders zich zouden onthöuden van iedere interventie, en dat de verdragen herzien zouden wor den om tegemoet te komen aan de Chineesehe wenschen. Sedert dien is 't eigenlijk steeds erger geworden inplaats van beter. In de praktijk kwam van de maatregelen niets terecht, maar wel werd het banditisme steeds grooler. Het eind is nu, dat 't voor een buitenlander, Europeaan, in 'l algemeen voor iemand, die niet tot het gele, Chineesehe ras behoort, onveilig is binnen de oude muur te loeven. Het buitenlandsehe di plomatieke korps weet niet anders te doen dan nota's zenden, maar is overi gens zeer lot onderhandelen bereid. Met wie, zóó, dat 't helpt? Dht is en blijft de vraag. Intusschen heeft de Chineesehe ge zant te Berlijn op zijn beurt een onder vinding opgedaan als diens collega te Parijs. D. w. z. ook hij werd gedwongen een verklaring te onderleekenen, maar 't ging minder sensationeel, minder film achtig. Zaterdagavond ontving de gezant een aaulal gedelegeerden van hel comité der 'Chineesehe Vrijheidsbeweging, dat Chi- neezen van alle politieke richtingen om vat. De gedelegeerden protesteerden o. a. tegen de aanwezigheid in Duitschland van generaal Hsue, die gisteren door Hindenburg in audiëntie is ontvangen Zij verwelen den generaal namelijk, dat hij zich onlangs in Frankrijk en Enge land had laten huldigen „hoewel de ka nonnen en de machinegeweren dezer lan den thans op Chineeschen bodem staan opgesteld." Zijn landgenooten wantrou wen hem door zijn vroegere Japansche relaties, en achten zijn bedoelingen van thans evenmin zuiver. Den gezant werd daarop verzocht den generaal uit noodigen Duitschland direct le verlaten Deze weigerde natuurlijk, maar het eind was, dat hij een verklaring moest onderleekenen. waarin hij zich met zijn leven borg stelde, dat Hsue in Duitsch land geen leeningen zal sluiten of munitie zal koopen, enz. BEKNOPTE 1WEDEDEELINGEN. Uit België. In September a.s. zal in de stede lijke feestzaal van Antwerpen een ten toonstelling worden gehouden, gewijd aan de geschiedenis van de Schelde. Men zal er o.m, een uitgebreide documentatie litteratuur, grafische teekeningen, schil derijen, muziekwerken enz. vinden, die betrekking hebben op dien stroom. Het ligt ook in de bedoeling een folkloristi sche afdeeliug aan deze tentoonstelling te voegefn. Met Mof van Beroep te Gent zal op AJaawiag 13 Juli de zaak, de man behan delen, Uit Duitschland. De Berlijnsche correspondent van de „N. R. Crt." meldt Enkele avondbladen verzekeren, dal de rijksregeering om in elk geval de nieuwe lariefwet nog voor het begin van het zomerreces door den rijksdag te laten aanvaarden, tot zekere concessies bereid zou zijn. Men vermoedt dal zij zich daar om in verbinding zal stellen met de par tijen der oppositie en in liet bijzonder met de sociaal-democraten en die demo craten. Waarschijnlijk zal zij deze partijen voorstellen him oppositie alsnog le sta ken. Harerzijds zal zij zich dan bereid verklaren voorloopig, dat is tot den herfst de artikelen en producten, waarover men het niet eens is kunnen worden van do. lijst, die onder de toepassing van de nieuwe wet zal vallen, le schrappen. Nu zullen de sociaal-democraten waar schijnlijk eischen dal het graan tot deze producten zal worden gerekend, 'n voor stel waarmede de Duilsch-nationalen als behartigers van de belangen tier agra riërs zich weer niet zullen kunnen ver eenigen. De regeering zal dan trachten' ook in de kwestie der graanrechten een compromis lot stand te doen komen. Uit Engeland Baldwin heeft gisteren op een inter pellatie in het Lagerhuis medegedeeld, dat de derde lezing van de wet op den zomertijd, wegens het groote verschil van meening, dat er over heerscht, niet in korten tijd kan worden afgedaan De zomertijd zal daardoor half September moeten eindigen, in plaats van begin Oc tober Uit Hongarije. Een verordening van den minister van binnenlandsche zaken bepaalt, dat van 1 Augustus af bij het verleenen van ■isa aan buitenlanders, die niet komen voor het vervullen van betrekkingen, de volgende bemerking op de passen zal worden geplaatst: „De bezitter van den pas en de op den pas genoemde begeleider kunnen in het gebied van Hongarije geen aanstelling voor een betrekking of werk aannemen." De verloven tot liet binnenkomen van Hongarije voor buitenlanders met het oog o-p de aanstelling voor een betrekking, of het aanvaarden van werk worden krachtens een bijzonder decreet van den minister van binnelandsche zaken gere geld. Het doel hiervan is, op dc eerste plaats de beschikbare werkgelegenheid aan Hoijgaarsche onderdanen te waar borgen. Kunstenaars of snort mannen behoeven voor een kort verblijf in hel land geen verlof tot binnenreizen te vragen. Uit Noorwegen. Amundsen's schip „Hobby" is te Slromsoe uit Spitsbergen teruggekeerd. Amundsen zal binnenkort naar Amerika gaan, om daar lezingen te houden. Draadloos wordt uit Berlijn gemeld dat dr. Eckener. Amundsen verzocht heeft, deel te nemen aan de Zeppelin-expeditie naar het Poolgebied van 1927. Uit Oalifornïë. Een aardbeving heeR verschillende huizen in Santa Barbara vernield ,en de waterleiding doejt springen, waardoor de straten zijn ondergeloopen. Uit'de Ver. Staten. Zaterdag zijn ruim 10.000 toeristen aan boord van elf passagiersschepen naar Europa vertrokken. Dit is een re cord-aantal. ter en leugen die van A.-R.zijde als wa pen tegen mij gebruikt wordt Indien dit middel in den strijd, zelfs bij hoog geplaatste personen, dienst ^ioen moetj bewijst het m i. wel vrees die men in die A.R. partij heeft voor de S. G. P. en ik spreek de hoop uit, dat men op den ingeslagen weg terug keert, en dal men zal gaan inzien, dat de. kiezers met leu gen en laster toch niet te winnen zullen zijn, om nu van beginselen maar te zwij gen. Van A.-R. zijde mocht men gewis een waardiger optreden verwachten dan uit dergelijk onwaarachtig optreden blijkt, en dan ook gebleken is uit verschil lende ACi'gaderingen, waar 'iet A»!j-re- volulionuairen waren, die licl^ezag met voelen treden. Getuige nu ook weer in de door ons belegde vergadering te Den Haag Socialisten zouden het voorwaar niet erger hebben kunnen maken. Zeer geachte redacteur, U zoudt mij ten zeerste verplichten indien U bereid waart dit voor de verkiezingen nog le publiceeren. Met de meeste hoogachting, U beleefd dankend voor de opname heb ik de eer te zijn Uw dw. G. H. KERSTEN. Ierseke, 27 Juni '25. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Ondertrouwd: H. J. Vanhoecke, 28 j. en H. G. Boone, 24 j. Bevallen: 0. "Wisse, geb. Meulmeesler. d. MARKTBERICHTEN. Vlis Ingezonden Stukken. EEN PROTEST VAN DEN HEER KERSTEN. Zeer Geachte Redactie. Ondergeleekende verzoekt beleefd, doch dringend een kleine plaatsruimte in uw' veelgelezen blad. In een openbare vergadering, door de AntiRevolulionnaire hi'^vereeniging belegd, waar ds. v. d. Zaai van Deven ter voorging, is door ds. Meijer, predl-l kant der Ger. kerk alhier," naar men mij meedeelde, de reeds na vorige ver-« kiezing afdoend weerlegde valsche be schuldiging geuit als zou ondergeteekende een niet consequente houding hebben qaangenomen, inzake het vrouwenkies recht. Tegen deze onware beschuldiging, die tegen de verkiezingen weer dienst doen moet protesteer ik met nadruk. Tevens kom ik op tegen het onjuiste bericht van mr. Dambrinlc, als zou ik hém een zetel in de Tweede Kamer hebben aangeboden. Mr. Dambrink is een voor mij geheel onbekende groot heid in Utrecht, een nieuweling in de politieke wereld, dien ik nooit de eer had te ontmoeten., veel minder te spre ken en aan wien ik bij mijn weten nooit een brief geschreven heb. Ik geef den heer Dambrink de vrijheid, indien hij ooit een brief ontvangen heeft waar mijn naam onder staat, dien in zijn geheel |te publiceeren. De wereld kan dan weten dat ik mr. Dambrink nooit een zetel heb aangeboden. Trouwens ik heb nooit de beschikking over ze tels in de Tweede Kamer gehad, en het zou de dwaasheid gekroond zijn geweest, indien mijn vermetelheid zoo ver ging, dat ik mr. D. 1 van het 100 tal had aangeboden. Ik kom met kracht op tegen den las M. de Red., Mag ik, aangezien onderstaand door de Red. van „De Zeeuw" geweigerd is te plaatsen, zooals menigmaal gebeurde eenige plaatsruimte vragen in Uw blad, waarvoor bij voorbaat dank. Ik zou dan willen beginnen, met te vragen aan de Red. van „De Zeeuw" of de laster-, Schimp-, spot- en leugen artikelen aan het adres van onzen emi- nenten leider, Ds. Kersten, nu met 1 Juli ophouden. Of moet hij dan nog als een stuk wild worden gejaagd? Bijna, ik zeg bijna heel de a. r. pers is te hoop geloopen, en heeft vreeselijk te keer gegaan, en heel waf heele leugens én halve waarheden van Ds. Kersten gesproken. Soms nam de Red. van „De Zeeuw" Ds. Kersten in het gevlei (hij mocht toch nog eens lot de a. r. partij overloopenl!) en dan toornde, lasterde en schold zij weer op een schrikkelijke manier. Alles werd tegen hem uitgespeeld, alles uit gedacht, overal werd hij beloerd en beleedigd. Ging het vandaag niet op deze manier, morgen dan weer maar op een andere geprobeerd; wat doet het er ook toe, het is immers dien „eenling", Ds. Kersten, maar? En de artikelen, die men dan soms te lezen kreeg, getuigden van niets anders dan van haat en van vrees en kwajongensachtiggedoe. Ook van vrees? Ja! men vreest den persoon van Ds. K„ want toch, was alles waar wat men hem tracht aan te wrijven, ochl dan liet men hem stil begaan hij zou zich zelf dan wel uit 'de Tweede Kamer werken, of anders ten speelbal worden. Maar aangezien hij (Ds. Kersten) zijn krachtige stem laat hooren, ten spijt van de a. r. partij en de Chr.(?) regee ring. daarom, juist daarom zeg ik, wordt hij van en door de a. r. partij en pers gevreesd, belogen en gelasterd. Maar bedenk, o Red. van „De Zeeuw", al heeft Uw blad dat „Christelijk" heet te zijn hier ook met graagte aan mee gedaan, het is tot schade van de A. R. Partij, lol schade van Uw blad, en bo venal lot schade en schande van U zelf, want 'ook gij zult eenmaal rekenschap moeten afleggen van Uw doen en "laten in dezen. En al moogt ge de „volgelin gen" van Ds. Kersten nu al noemen „Oud-Gereformeerden" of „Eenvoudi- gen" en dan weer met den naam van „Onvaste Zielen" bestempelen, dit alles schaadt ze niet, want bij velen, zeer velen, die in vroeger tijd zich gaven voor de A. R. Partij, zijn nu de schel len van de oogen gevallen en scharen zich rondom den leider der St. Geref. •Partij. Ja hebben hem lief gekregen En nu mogen vele linksche bladen Ds. Ker sten gebruiken voor hunne spotprenten en caricaturen, en de A. R. pers haar •kracht zoeken in schelden en „De Zeeuw" Ds. Kersten den naam geven Van „felle antipapist", of uitschelden voor „schunnige scribent", en in zijn nijd hem bestempelen als „de Pastor van Ierseke", dit alles schaadt ons niet en eert jullie niet. Maar dit is een feit en staat als een paal boven water, dat de A. R. pariij (ook de Red. van „Dc Zeeuw") zich van hun minster, kant hebben laten Jeereu kennen, want toch, jgeen middel is onbe proefd gelalen, geen hoon, laster en leu gen gespaard gebleven, geen handeling le laag geacht om den persoon van ds. Ker- ten le bekladden en le beliegen. Liever veel liever zou de A.R. Partij 2 o of 3 socialisten meer, al was het Commu nisten in de II Kamer zien? danl dien „gehaten Kersten". Die het snappen l«.n snappe hetKortom, de A. R Partij en Pers (de goeden niet le na gesproken; hebben den strijd onchristelijk gestreden. Maar zou ik nog willen vregen wordt hel geen tijd om gelijk meer deren doen zich te onttrekken aan liet dagblad „De Zeeuw", om1 naast Banier" een ander blad te gaan lezen De „Middelburgsche Courant" alhoe wel zich niet Christelijk noemende is veel leerlijker in zijn geschrijf, en jpp verre na zoo hatelijk niet als „Dc Zeeuw". 'Xj. fei A. N B Is het wonder dat ik onwille keurig denk aan hetgeen ,,De Zeeuw schreef in no. 69 van Vrijdag 19 Dec. 1924: „Die van lasterpraat houdt, leze een schendblad." Commentaar overbodig. sin gen, 29 Juni. Aardbeien 30 9 -36, aardappelen 7 9, poter 4—5,5, tuinboonen 11—14,5, roode bessen 37— 38, postelein 1418, Wagenaars 85—91, snijboonen 80—100, doppers 36—43, alles per K.G. Bloemkool 10—37, sla 0,5—2, komkommers 13,5—18, perziken 18, al les per stuk Selderie 9—13, uien 9,5— peeën 8—15, rabarber 1—6, kroten 14,5, ramatias 4,5—6, sjalotten 44,5, kunne 5,5—6, alles p. pos. Andijvie 25— 115, peterselie 25—58, zuring "10—18, sla bloemkool 68—290, moskrul 11— 14, alles per mand. Frambozen 16—28 per mandje. Goes, 30 Juni. Eieren f5.80, Boter 2.10. Aanvoer V. P. Z. 25.200, f6.10 per 100 stuks. Goes, 27 Juni. Veilingsvereen. Zuid- Beveland. Groote veiling. Kruisbessen "15.30-16.30 per 100 K.G. Kleine veiling. Kruisbessen f 16.50, Meeldauwbessen 3.90—6.70, aardbeien 8— 33, roode bessen 33. Kersen Meikersen 44—68, Hollanders 38—56, Volgers 33—35, Bruine Blance 27—33, Porseleinkersen 25 —37, doperwten 24, tuinboonen 1L oude aardappelen, groote. 11.30, id., poters 0.20, nieuwe aardappelen, gr. 8—10, id poters 57, alles p. 100 K.G., komkom mers 10, kropsla 0.70, bloemkool 716. alles per 100 stuks „wortelen 513^zil- eruien 1, uien 56, alles per 100 bos. Rotterdam, 30 Juni. Op de vee markt van lieden waren aangevoerd: 252 paarden, 19 veulens, 709 magere runde ren, 652 vette runderen, 286 velte- graskalveren, 571 nuchtere kalveren, 227 schapen en lammeren, 29 varkens, 229 biggen en 6 bokken öT geiten. Prijzen voor: vette koeien le lew. fl.16 -1.22, 2e kw. 1.05—1.10, 3e kw. 0.90— -0.96; ossen: le lew. 1.15—1.20. 2e kw. .05—1.10, 3e lew. 0.85—0.90; stieren le kw. 1.00—1.05, 2e lew. 0.95—0.85, 3e kw. 0.72—0.80; kalveren, le kw. 1.50—1.80. kw. 1.15—1 40. 3e kw. 0.90—1.10. Prijzen voor melkkoeien f180—340, kalfkoeien 250—350, slieren 180—320, pin ken 120—150, werkpaarden 120—280, slachtpaarden 90—180, hitten 100—200, nuchtere kalveren 12—20, fokkalveren 22 32, biggen 11—19, overloopers 25— 40. Eieren Rolterdamsche consumptievei ling. Aangevoerd 120.000 stuks. Prijzen voor kipeieren 5—7.50, eendeieren 66.50, kalkoeneieren 7—10. ADVERTENTIËÜ De Heer en Mevrouw Ir. A P. BLIEK-DIKKENBERG geven kennis van de geboorte van hun Zoon ADRIAAN PIETER. Antwerpen, 29 Juni 1925. Bouwmeestersstraat 16 .Verloofd JACOBUS DE MUNCK. Koningstraat 99, Den Helder. Ondcrzeedienslkazerne Bij deze. betuigen wij onzen harlelijken dank voor de vele be wijzen van deelneming, ontvangen bij hel overlijden van onzen ge liefden Man en Vader. In het bijzonder aan den Heer Dr HOOR WEG, dc Directrice en Pleegzus ters van het Gasthuis voor de zorg volle en liefderijke behandeling, den overledene bewezen. Uit aller naam, M. DE KOK—MAAS. Middelburg, 30 Juni 1925 Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden "tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Vrouw en Moeder, AKKELIENA ANDRIENE DRIESSENS, betuigen wij onzen oprechten dank. G. C. SCHUIJT, Kinderen en Familie. Middelburg, 30 Juni 1925. Namens de Domburgsche Ring- rijders hartelijken dank aan allen uit Domburg en Omstreken, die hunne medewerking hebben ver leend. Domburg, 30 Juni 1925. Kiezerslijsten Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden le Middelburg maakt be kend dat de door haar opgemaakte kiezerslijsten van 1 Juli 1925 tot en met 14 Juli da.v. voor een ieder Ier inzage zijn gelegd op haar Secretariaat (O I Huis te Middelburg) en in uittreksels op de Secrelariën van elk der ge meenten binnen haar gebied; dat tot en met 14 Juli a.s. een ieder bevoegd is, bij de Kamer verbetering van de opgemaakte kiezerslijsten le vragen, op grond, dal hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of verkeerd geplaatst is; dat lot 14 Juli a.s. een ieder die geplaatst is op de kiezerslijst voor het Groeibedrijf, kan ver zoeken geplaatst te worden op de kiezerslijst voor hel Kleinbedrijf. Middelburg, 30 Juni 1925. De Kamer voornoemd, L. A. STOFKOPER, loco-Voorz. H. DOORENBOS, Secretaris. J. A. TAK Co. ontvangen GELDEN 5 DEPOSITO met rentevergoeding thans 2i/s pCt van 29, 65 cent enz. Noordstraat C 21 - Middelburg. BUITENBOORD MOTOREN voor elk type boot Up-to-date Constructie WERELD-REPUTATIE DEMOTORVOORWATERSPORT EN BEDRIJF Prospecti op aanvraag SNEL v. TUBERGEN NIC WITSENKADE 45 A DAM Tel. 34645 FabrikantenEViNRUDE MOTOR CompMilwaukee, Wise. De Notaris J. L. VAN DER I1ARST is voornemens om op Vrijdag den 3 JuH 1925 des namiddags ten 2 uren in Café Bloemendaal aan den Nooriisrraat- weg te Sint Laure <s PUBLIEK TE VERK00PEN HET HOFSTEEOJE bewoond door den Heer IZ HOLLE- BRANDSE Jz op en met 1.47-.10 HA. (3 gemeten 2i3 roeden) Moes land, Weiland en vier perceelen BOUWTERREIN, alles aan en bij den Noordstraatweg te Sint Laurens. Breeder omschreven bij gedrukte notitiën met kaart verkrijgbaar ten kantore van genoemden NotariB en bij den oproeper VAN LANGE- VELUE te Sint Laurens, Bezichtiging van de Gebouwen iedoren werkdag des namiddags van 26 uren. Nadere inlichtingen verstrekt genoemde Notaris. •Verkooping van den INSPAN en dc VELDVRUCHTEN op de Hofstede, bewoond door den Heer ANTHEUNIS DEKKER, te Kle- verskerke, WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1925. Notaris BLAUPOT TEN CATE.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 3