Woensdag 24 Juni 1925 No. 146 HB 168* Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Toen is zij gaan schilderen by Bos- sons, waar het bekende ongeval plaats had, waarvan zij echter spoedig hersteld zal zijn Stemt Woensdag 1 Juli op LIJST No. 26. de candióaatlijst van den VRIJHEIDSBOND welke de volgende namen bevatt 1. Dresselhuijs, II. C., 's-Gravenhage. :2. Weslerman, Joh., 's-Gravenhage. 3. Bierema, S. E. B., Usquert. 4. Eerdmans, B. D., Leiden. 5. Teenslra, E. M., 's-Gravenhage. 6. Roos, C. G., Vlaard'ingen. 7. Patlist, J. N., 's-Gravenhage. 8. van Slraaten van Nes, J. H., Bos- üeoop. 9. van der Weijde, A., Zierikzee. 10. Kerberl, J. J., Monster. Wijst uit deze candidaten één aan, door het blokje bij zijn naam in te vul len. Voorkeurstemmen kunnen van groe ten invloed zijn bij het ontslaan van va catures. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag. De vrijstelling van gemoedsbezwaar den tegen het stemmen zal niet gelden voor de verkiezingen van de volgende •week. De Eerste Kamer heefL het wets ontwerp verworpen. Minister Ruijs is er niet gelukkig mee geweest. De Tweede Kamer had al op een belangrijk punt het voorstel gewij zigd door verwerping van het artikel waarbij aan den kiezer gelegenheid ge- gegeven werd, ook nit de verkiezing zich op gemoedsbezwaren te "beroepen. En wat er nu overgebleven was, n.l. de mo gelijkheid van vrijstelling na overleg ging aan den burgemeester van een verzoek op grond van „godsdienstige overtuiging" achtten 24 van de 38 gister aanwezige Eerste Kamerleden een onge- wenschte regeling. - De lieeren de Gijselaar en Rink vonden dat men veel te ver gaat door «en dergelijke vrijstelling. Men zou even goed bezwaar kuunen maken om naar het stadhuis te gaan om een kind aan te geven. En de heer M e n d e 1 s meende dat niet alleen godsdienstige bezwaren zouden moeten worden aanvaard, zooals ook bij den eed en bij den dienstplicht is geschied. De verdediging door den Minister hielp niet. Met stemmen uit verschil lende partijen werd het voorstel verwor pen. Verschillende wetsontwerpen gingen zonder bespreking onder den voorzit tershamer door. Eenige discussie werd nog gevoerd bij de Surinaamsche begroo ting die ten slotte z. li. st. werd aan genomen. BINNENLAND. DE KON. FAMILIE TE CHAAIONIX. Een correspondent van de „Petit Pa- a-isien" vertelt dat de Koningin ten volle geniet van haar streng incognito en van haar rust. Eenvoudig gekleed ziet men haar wandelen in het park van het ho- ,tel du Mont Blanc of door de liefelijke stralen van Chamonix. Van de Prinses schrijft hij, na herin nerd te hebben, dat zij in Den Haag ern stig moet werken, het volgende: Nu ademt de prinses, groot robust met verwonderende kijkers van zeld zaam gentiaan blauw, de berglucht. Zij heeft echter niets van wat men tegen woordig bij jonge meisjes _nog al ziet. De haren zijn niet k la garqomie, zelfs niet h Ia Jeanne d'Arc gekapt. Springkrulle- tjes vormend op het voorhoofd, valt de bleek-gouden haardos op den hals saam gebonden tot het taille op den rug neer zooais bij de meisjes van voor den oor log. Haar rokken zijn langer dan die van menige eerbiedwaardige grootmoe der en buitengewoon eenvoudig. Haar manieren getuigen van denzelfden een voud. Zij is aardig en lief en heele- maal niet trotsch aldus luidt de uit spraak van het land daar. De prinses is zeer sportief evenals haar moeder, die een eerste Idas ama zone is. Beiden volbrengen flinke moei lijke klimpartijen. Men zag haar op den gletschor van Bossous, te Argentières op de vlakte van Aiguille in de bergengle van de Diosaz zoowel op het muildier als te voet en dat gedurende verschei dene uren. De Koningin bediende zich aldus ver telde een getuige den correspondent, van een ijshouweel, die haar door den bur gemeester en den gemeenteraad van Chamonix geschonken was en welke zij •wilde behouden. Vrees geen examen want er is een Middel dat u geheel be vrijdt van Zenuwachtigheid, een MiiJcJel dat u Kalm maakt en Kalm houdt, ter wijl uw Geest Holder blijit. Mijnfr&rdt's Zenuwtabletten wetenschappelijk sa mengesteld en onschadelijk, genezen u vau uw Zenuwachtigheid. Glazen buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med. Uit Stad en Provincie. U it Vlissingen Gistermiddag sloeg in de hall van het station te Vlissingen een paard op hol. Het beest holde het perron op; door eenige personen werd het dier spoedig tot stilstaan gebracht. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Uit Walcheren. In de raadsvergadering van O. en W. Souburg op Donderdag a.s., zal o.m. de benoeming van een secretaris- penningmeester van het Burgerlijk Arm bestuur plaats vinden. Op de aanbeveling zijn geplaatst: no. 1 'J. 0. Gabriëlse; no. 2. W. Antheunisse. Gisteravond heeft te Souburg de Vrijz. Kiesvoreeniging een vergade ring gehouden. Tot bestuursleden wer den gekozen de heeren J. Goedbloed, M. Faasse en C. Hollhuijzen. Besloten werd den leden aan te bevelen bij de Kamerverldezingen op de .Vrijz. Dem. lijst te stemmen. - Door de gemeentepolitie van Sou burg is aan den afgetreden burgemees ter, den heer P. S. Buteux, ter herinne ring aangeboden hun foto in fraaie lijst. Uit Z u i cl - B evel a nd - Te S chore geraakte bij het uit- wijken voor een niet voor de landbouw tentoonstelling bestemde artikelen bela den wagen een luxe auto (II 36139) in de stool. Voornamelijk is dit ougeluk te wijten aan den regenval, waardoor de zijkanlwegcn zeer zacht zijn geworden. Met behulp van een bok bracht men na ruim drie uur hel voertuig op den kant Uit Zeeuwseh-Vlaandèren O. D. Het gemeentebestuur van Philip pine lieell naai- aanleiding van de be palingen in het verdrag met België be treffende de visschers van Bouchaute, een adres gericht lot den Minister van Builenlandsche Zaken, waarin het er op wijst: dat door het toestaan van het lossen van mosselen in de Bouchautehaven, de mosselvisschers en -handelaren eon on gelijke concurrentie zullen krijgen, door dat 1. er in de Bouchautehaven pl.m. 1 uur vroeger kan worden gelost dan in de haven alhier; 2e. voor hef vervoer aldaar, in plaats van langs de gewone heerbaan geen tol gelden moeten worden betaald, wat een rechlstreeksch nadeel voor de gemeente be teekent; 3e. dat de toekomst verdere schade, lüerdoor aangebracht, liog nader zal lee- ren kennen. Vroeger bij het lossen op Bouchautehaven (zonder toestemming) werd reeds groote schade ondervonden, waarvoor niet direct de motieven zijn op te sommen, redenen waarom dan Van hoogerhaud gelast werd specialen politie dienst te doent ot het tegengaan van dal lossen; dat door voormelden maatregel ook hel verkeer in do. gemeente zal verminderen, wat natuurlijk ook nadeel medebrengt, dat het hier gaa( om de belangen van twee, zegge 2 Bouchaulsche mossdkwee- k e r t j e s (de overige Bouchautsche vis schers zijn slechts zaadvisschers) en de belangen van een gansche gemeente. Het hoofdbestaan toch dezer gemeente berust op de niossclvisscherij en handel (de al bier wonende visschers zijn tevens han delaren, en de handelaren zullen mogelijk door gemelde bepalingen verplicht wor den zich in hel buitenland le vestigen; dat verder het toelaten van Belgische visschers op de Ooslerschelde^, niet al leen groote nadeelige gevolgen zal hebben oor de visschers dezer gemeente, maar ook voor die van Bruinisse, Ierseke, en andere visschersplaatsen in deze pro- viucic redenen waarom adressante zich tol Uwe Excellentie wendt met het beleefd verzoek, alsnog in bedoeld tractaat ge melde bepalingen te doen vervallen Naar het Laatste Nieuws (Brussel) meldt, worden Zuiddorpe, Koewacht, Overslag, St Jansstccn en andere dor pen aan de Nederlandse he grens de laatste weken onveilig gemaakt door een bende dieven, die alles meesleuren wat niet te heel of te zwaar is vlas, kip pen, scheikundig mest, waschgoed, enz. Uit hot onderzoek is gebleken, dat de dieven van België zich verstaan met deze van Nederland Wanneer er in België gestolen wordt, dan wordt de buit in Nederland aan den man gebracht, in België wordt het goed verkocht, dat in Nederland wordt gestolen. De politie van Nederland werd van deze bevindingen op de hoogte gebracht en hield een oog in 't zeil Zij zagen op zeker oogenblik een vier tal kerels, met zakken geladen, aange stapt komen. Zoodra dez.e kerels de po litie zagen opdagen, smeten zij hun buit weg en vluchtten ijlings weg. De politie fnaande hen aan te blijven staan en zich over le geven, doch de dieven snelden verder Vuurschoten werden eerst in de lucht en daarna in de richting van de vluchtenden gelost. Verondersteld wordt, dat er twee de zer achtervolgden moeten gekwetst 2ijn, daar er twee bloedsporen werden ont dekt, die in de velden verloren gingen. De buit door de bandieten achtergela ten, bestond uil half nat waschgoed en kleedingstukken. Uil Zeeuwse h-V laanderen W. D. Bij de Maandag te Oostburg ge houden veulenkcuring werden een paar paarden, die naar het aangewezen terrein werden gebracht, nabij het wissel op den weg naar Draaibrug, wal schichtig, met het gevolg dat zij door de juist pas- seerende tram werden gegrepen, waar door beide dieren, eigendom van den landbouwer P. J. L. te Aardenburg, zwaar gekneusd werden. Gelukkig moes ten de dieren niet worden afgemaakt en konden zij gestald worden bij den heer P. J. de M. aldaar, alwaar een der die ren is gestorven. REDE MINISTER COLIJN. Gisterenavond sprak de minisler van financiën, de heer Golijn in de overvolle Noorderkerk alhier vanwege de hier gevestigde afdeeling der Anti-Revolu- lionnaire partij. Tevoren tijdeus het binnenkomen zong de gemeente staande liet Wilhelmus, Zij zullen het niet hebben en het Wien Neerland s bloed. Minisler Colijn werd bij zijn binnen komen mei applaus begroet. De bijeenkomst werd ingeleid door r. A. de Veer, die verzocht te zingen Ps. 68:1. Daarna ging mr. oe Veer voor in ge bed. Mr. de Veer zeidc dat liet weden- oorzaak was van de samenkomst niet hui ten, doch in do kerk Spr. dankte tién kerkeraad voor de ter beschikking stel ling van het kerkgebouw. Dat minis ter Colijn ook in Middelburg zal spre ken is voor de anti-revolulionnairen een groote vreugde. Geen naam is op zoove- ler lippen als die van minister Colijn, voor goed gerucht zoowel als vóór kwaad gerucht. Degenen, die kwaad gerucht van den minisler hoorden, moesten dan maar1 eens hier komen, en naar huis gaand overleggen, of dat kwaad gerucht wal juist is. Spr heette minister Colijn zeer wel kom. U zei, aldus spr. vanmiddag ik ben niet koppig,*tfoch spr, gelooft dat de mi nister op het punt der financiën in orde brengen zeer koppig is (Applaus). Minister Colijn ;met applaus begroet toen hij op den kansel trad) ving zijn rede aan' Ilulpe van God verkregen heb bende staan wij op dozen dag. Laten wij daaruit kracht pullen We hebben be hoefte die kracht niet aan ons zelf te onlteenen. Heel wat stormen hebben om ons hoofd gewoed; niet alleen om het mijne, ook om hel uwe Waretv wij alleen aangewezen op ons zelf, dan oudzen wij zeker tekort gekomen zijn in den arbeid, die wij te verrichten hebben. De arbeid in de afgeloopen jaren ver richt is niet een arbeid, die spr. alleen verricht heeft maai- gezamenlijk, Spr. wees op de verkiezingscampagne van 1922, hoe ook over Nederland een ge vaar dreigde, dat in omringende landen al werkelijkheid was. In vele landen om ons heen, was men door ziekte van het geldwezen aan den ondergang ge bracht. In de eerste plaats zijn 't toen de anti-revolutionnairén geweest, die den vinger waarschuwend ophievenzoo "kan en zoo mag 1 niet langer Zooals in een particulier huishouden, zoo is oolc in een slaatsliuishouden de regel steeds aanwezig, 'dat men niet meer uitgeven kan dan men heeft. Tegen dien regel had ook Nederland vóór J922 zwaar gezondigd. De Njederlandsche staat heeft van 1911 talrijke millioenen per jaar meer uitgegeven, dan men over te beschikken had Dat zou in een par ticulier huishouden allang misgeloopen zijn. De slaat echter kan 't heel lang ulihouden, die kan heel lang geldleenen, Dal deed men dan ook veel. Terwijl de schuld vóór den oorlog 1000 millioen bedroeg, bedroeg die eeni ge jaren 3000 mil. Op dien weg voort gaande moest 't mis gaan. Daartegen zijn wij opgetreden. Men mocht dan ook vin ons verwachten, dat wij na de verkiezing in denzelfden geest zouden voortgaan. Een der oorzaken der verwijdering lusschen volk en parlement is hierin te zoeken, dat er geen overeenstemming is tusschen woord en daad. Dikwijls is de daad na de verkiezing anders dan de woorden er voor. Men moet in de verkiezingscampagne geen woord zeggen wat men na de stem bus niet verwezenlijken kan. Aldus moet spr.'s optreden als minis ter van financiën worden beoordeeld. Spr. heeft steeds gewaarschuwd, in'17 en '22, en toen hij in 1923 aan het stuur zat, was hij 't niet alleen aan zich zich zelf, maar aan de anti-revolulionnai ren verplicht, Üat hij het woord gespro ken vóór de stembus, daarna niet zou herroepen. Spr. wijst op de waardevermindering van het geld in andere landen. Er zijn er die denken dat de huishouding van den staat alleen moest in orde gebracht in het belang der rijken. Dat is niet waar. De kapitalisten iil andere lauden hebben eerder voordeel gedaan met den slech ten toestand, doch de intellectueelen en arbeiders, die voelden den nadeeligen invloed vau de waardevermindering Die klasse in de maatschappij zou ook iu Nederland de gevolgen hebben onder- onden van de waardevermindering, die weer liet gevolg was van hel niet in orde zijn van het slaatsliuishouden Daarom moest het schip van staat an ders worden bestuurd. En in den diep- slen grond zijn hel de anü-revolutionai- geweest, die dit hebben gedaan Waarom? Omdat alleen/een partijleider, die niet elke 5 minuten moet omziem oT de partij hem wel volgt, alleen zoo een in slaat is den arbeid tot een goed einde te brengen. Spr. wist, dat hij altijd op de anti-revolutionairen kon rekenen bij zijn arbeid (applaus). Spr zegt daarmee niets ten nadeele van anderen, die hem daarbij hebben gesteuud. Hij is dankbaar voor dien steun, doch als men thans er op staat zijn deel te hebben nan den lof, laat men dan ook deelnemen aan de vele blaam n het afgeloopen jaar!" Spr. zal niet ingaan op de wijze waarop die arbeid verricht is geworden Slechts een enkel woord De slaalsschuJd is thans 53 millioen, gulden lager dan toen hij als minister; optrad. n wat het herstel van het financieel evenwicht betreft er was 114 .millioen te dekken, en dat is gedekt, niet door een of andere looverformule, doch door harde en pijnlijke maatregelen; zoo is het overal gegaan, als in Oostenrijk en Duitschlaud en op "t oogenblik in Frank rijk. Daar moot men nog beginnen, met wat hier reeds gedaan is Daarvoor was uoodig, dat het Xcd. volk nog eens met 34 millioen per jaar moest worden be last en de uilgaven met 80 millioen moes ten worden verlaagd. Die maatregelen grepen diep in, doch waren noodzakelijk, om een zee van ellende af te wenden Er is daarop criliek uitgeoefend. Dat kon worden verwacht. De criliek der tegenstanders heeft zich hierin opgelost, dat deze criliek zich bepaalt, dat het tc snel is geschied. Niet in één jaar moest het. Doch welke verdiensten zouden daar in gelegen hebben? Alleen wanneer men in het tweede en derde jaar met andere maatregelen had Vunnen komen. Anders is het beter in één jaar. Was de begrooling van 1925 niet slui tend te maken geweest, dan was het on mogelijk om die van 1926 sluitend te ma ken. Zooveel tegenslagen hebben zich voorgedaan. En wij mogen niet meer te- rugkeeren tot allerlei tekorten. Hol gal moet dicht blijven. (Applaus). De criliek van medestanders verdient meer aandacht. Er zijn geestverwanten geweest, die zich afvragen of al die in spanning niet te veel do. stoffelijke fae- loren op den voorgrond stelden en niet het geestelijke op den achtergrond ge raakte De achtergrond dezer stoffelijke aap- gelegenheid is echter een volstrekt gees telijke. Was Duitschland niet tijdens de inflatie bij oud en jong volkomen bè- hccrscht dooi- de stoffelijke vraag; wat is een mark waard Men hield zich nergens anders mee bezig. Dit was de eenige gedachte. Meent men dnt een volk onder die omstandig heden geestelijk leven kan? Is het niet de plicht der overheid om hot volk tegen die ramp te bewaren? Is dal Mammon- dienst? Is dat geen zorgen dat dc over heid het volk bewaren wil voor den gru- welijken stroom van materialisme, die elk geestelijk leven vermoord? Alleen de overheid, die de waarde van hel geestelijk leven in een volk beseft, is in staat om rampen van een volk af te koeren. De anti-revolutionaire partij heeft hier in in haar beginsel op haar schoonst ge schitterd (Applaus). Er zijn echter ook verlangens geweest, die wjj niet in staal zijn geweest te ver vullen. Er waren in 1922 op het verkie- zingsprogram allerlei wenschen, die. nog niet in vervulling waren gegaan. De ■ruchl daarvau is tot heden zeer gering. Op sommige punten zijn wetsontwerpen ingediend, doch tot afhandeling is men niet gekomen. Ook zijn er punten, die niel eens tot een wetsontwerp konden komen. Spr. zegt. dal dit niet een kwestie is van de laatste twee 'jaren, doch een grief in het algemeen,, dat de a r. partij in de samenwerking met andere partijen niet alles ter vervulling kan brengen. Daarvoor moet gezorgd, dal bij het openen der stembus spr nog 50 anti- revolutionnairen achter zich heeft. Dan gaat alles in vervulling, docli lot nog toe moest er worden samengewerkt Ons wordt verweten, dat wij aan den Leiband van Rome loopen. Sommige R. K. bladen spreken echter van de dicta tuur van Colijn Geen van beide is waar. 1' a. v. het vraagstuk van samenwer- i king met andere politieke partijen kan men nooit 100 pCt. krijgen. Er zijn ook andere grieven geuit legen de a. r partij. Sommigen hebben gezegd, dal de a. r. partij haar beginsel ver zaakte, omdat ze niet geheel hield aan artikel 36 van onze geloofsbelijdenis: handhaving van het ware en uitroeiing van Tiet valsche geloof Wanneer men van de a r partij ver langt, dal zij op geestelijk terrein de overheidsmacht aanlegt om partij le kie zen in den lcerkelijkcn strijd, dan wordt die verwachting niel beantwoord. Want de "S. r partij meent, dat 1 niet de wereldlijke overheid is. die zich be moeien moet met den kerkdijken strijd En van spr. is niet te verwachten, dat hij op dien weg ook één schrede zet. Er worden ook klachten geuit in ver band met de Olympiade. Waarom be greep spr. niel. Als men een klacht Legen "hem had geuit, dat hij er zich niet tegen verzet had, was dat iets anders. Spr. heeft echter zich niet te gen de subsidie der Olympiade verzet, want het stond bij hem vast, dat die in Nederland zou worden gehouden, met of zonder steun van den staat Dat laatste is gebeurd Maar met steun kon de voorwaarde eraan worden verbonden, nl het niet spelen op Zondag. Die voorwaarde was spr, een gelde lijk offer waard. (Applaus). Spr. besreep overigens best, dat de a. r. Kamerleden tegen de subsidie hadden gestemd; hij had als Kamerlid zeker desgelijks ge daan Consolidatie en voltooiing van den arbeid is het eerste, wat de a. r. partij lot plicht heeft. We willen niet terug naar de periode van het verleden. Wij wenschen ons te lioudeu aan het budget en kunnen er dus niel aau denken de genomen maatregelen weer ongedaan to maken. Eveutueele fouten zullen worden her steld. Wij hebben nog maar de eerste letter van hel alfabel gezet; de toe stand is echter nog niet gezond. Ons volk is veel le zwaar belasl, dal zal men zeker in de toekomst merken. Wij zijn gelukkig nog niet zoover, dat het Neo Malthusianisme het gevolg heeft: vermindering van de bevolking. Doch als wij daarvoor dankbaar zijn, dan moeten wij ook de consequenties aan vaarden. Dan moet ook alles komen, wat die aanwas der bevolking noodig heeft. Maar daarnaast wenscht dc partij haar program lot uitvoer te brengen op meer geestelijk terrein. Er is in onzen lijd een onrust, een najagen van allerlei. Temidden daarvan is er één vast punt, dat moet men grijpen, ook op het terrein van het staatkundig leven. Ons volksleven bloeit en groeit op Christelijken bodem. Alleen hij, die het oog gericht heeft op het onverander lijke in den Kosmos, alleen hij kan ook op staatkundig gebied volgen een rechte lijn, doch dan moet hij steun hebben van allen, die hetzelfde beginsel zijn toegedaan. (Applaus). Mr. De Veer dankte den Minister voor diens rede, waarna de aanwezigen den spreker staande „Dat 's Heeren ze gen op U daal", toezongen. Minister Colijn eindigde met dankge bed.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1