No. 148. Dinsdag 23 Juni 1925 168' Jaargang. Pij dit nummer behoort Bijvoegsel. DE KEUZE. De wasch-echten, de kleurvaste anti revolutionairen, chr. hislorischen, soci aal- en vrijzinnig democraten eu katho lieken, zullen we niet trachten te be duiden dat ze verkeerd doen op hün partij te stemmen. We kunnen alleen maar zeggen dat we het niet zullen doen, evenmin als dat wij er ook maar even aan gedacht hebben onze stem uit te breugen op een der kleine partijtjes, wier resultaat op z'n best, bijv. doordat enkele daarvan één zetel krijgen, géén praclische beteekenis zal hebben voor het landsbe lang. Maar ieder, die niet een partijstemmer of een partijtje-stemmer is. dient toch wei even de on ver schil ligheia van zich af te schudden en de vraag te stellen waar om het nu gaat. En daar kan hij ook een antwoord op vinden. Want wel heeft hij niet de keuze tusschen de ééne regee- ringsparlij of de Andere, maar hij heeft toch kunnen constateeren, dat eenerzijds de partijen der gewezen co alitie cr op aansturen de sedert ander half jaar niet meer bestaande coalitie te hernieuwen, maar zonder dat er ook maar de minste aanwijzing wordt gege ven van het practische resultaat, dat er voor het staatsbeleid uit een nieuwe coalilieregeering zal voortvloeien; dat anderzijds de sociaal- en vrijzinnig democraten aansturen op een samenwer king der democraten, d.z. hün groepen èn de linksche katholieken, waarvoor ze n\gi juin beiden de ontwapening van Ne- d<u?"W op den voorgrond hebben ge schoven en dat er ten derde een streven is, geleid door den Vrijheidsbond, die, ne gatief, zoowel de hernieuwing van de coalitie als een democratisch ontwape ningsbewind afwijst; en die, positief, al lereerst wil werken voor het herstel van het welzijn van ons volk, <ioor den druk te verlichten die op dat volk is gelegd door de te duur geworden staatsbemoei ing, een druk die voelbaar is in de fe zwaar geworden lasten, en ook in diep ingrijpende sociale wetsbepalingen. Dit zijn wenschen die ongetwijfeld óók leven bij zeer velen der drie rechtsclie partijen, maar die de Vrijheidsbond wil trachten te verwezenlijken van uit een meer zakelijken grondslag dan den grool- sten-gemeenen-deeler, getrokken uit de drie godsdienstige beginselen We zien bovendien niet in, dat een vernieuwing der coalitie zou künnen lei den tot vervulling dier wenschen. Al leen reeds de aanwezigheid, in zulk een verbond, van de katholieke staatspartij maakt dat niet mogelijk, omdat daarin de arbeiderselementen cn ook de amb tenaarselementen een tè sterken invloed hebben, dan dat men op haar vertegen woordigers zou kunnen rekenen, wan neer men zou trachten verder terug te gaan op den weg dien men in den demo cratiseren roes van nA '18 te ver blijkt te zijn opgegaan. De onmacht der hui dige regeering in de laatste twee jaar om werkelijk de staatsuitgaven te bezui nigen, is daarvan het sterkste bewijs. We weten ook niet wat een coalitie dier drie b* oen cventueele overwinning zal gaan doen. Wie haar steunt, doet een sprong in het duister, dat zich al merk baar heeft gemaakt sedert de samenhang der coalitie losweekte uit gebrek aan een bicdingsmiddel. De ldezers van die drie partijen, die mochten meenen dat hun stem, op grond van hun beginsel uitgebracht op hun eigen partij, los staal van de coalitie, konden zich wel eens deerlijk vergissen. Ze zullen er niets aan kunnen doen de leiders hebben het in vergader!ngien al gezegd dat in de eerste plaats in die richting zal worden gestuurd bij een vol doend resultaat dezer verkiezingen. Links is de wensch. nog duidelijker samengaan van de democraten. Nu al lang iedere' partij zich als demo craliscli aanmeldt, zou de leus wal vaag zijn, als niet de beteekenis verduidelijkt werd door den naam van de grootste groep dier democraten: de sociaal demo cratische arbeiders partijEn al mo gen de vrijzinnig demoeraten den klasse- strijd verwerpen, en andere beginselen belijden inzake de socialisatie der be- drijvcn de praktijk van het parlemen taire leven der laatste jaren heeft er toe geleid dat bij tal van stemmingen de vrijzinnig democraten zich in gezelschap der sociaal democraten bevonden. Voor al waar het regelingen gold betreffende arbeiders, ambtenaren en sociale voor zieningen. En sedert kort óók ten opzichte van de ontwapening. Vroeger is er door de Vrijz. Democra ten ook schamper afgegeven op de door sommige sociaal democraten (niet alle) aangeheven leuze vangeen man en! gécu cent. Zelfs nog nA den oorlog. Het in 1920 vastgestelde werkprogramma der Vrijz. Democraten sprak er nog altijdj van dat voorzoover niet de internationale verhoudingen afschaffing of verdere be perking mogelijk maken" in stand zou moeten worden gehouden ,,een organi satie van geoefende mannen met eenvou dige bewapening." Nog altijd maken cie internationale omslandiigheden een „afschaffing of ver dere beperking" niet mogelijk. Maar de vrijzinnig democraten sloegen dit jaar om met een verbijsterend gemak, en rie pen om: nationale ontwapening. Waar om? Men zegt ons, omdat professor van Embden heeft uilgevonden dat de gifgas sen zoo verschrikkelijk zouden zijn. Men houde ons het oneerbiedige woord ten goede, maar we vinden dat larie! In 1920 toen dat bovengenoemde program mapunt werd vastgesteld, wisten we drommels goed, dat gifgassen verschrik kelijke oorlogsmiddelen waren. Maar we wisten ook dat de afschuwlijke granaten nog veel erger dingen op hun geweten hebben. Moest men dan op de gifgassen wachten om den oorlog als 'tè erg te verklaren? Wist men in '20 dan nog niet dat bijv. de luchtaanvallen op Parijs cn Londen verschrikkelijk waren geweest? De oorlog is zoo erg Zónder; gifgassen dat men alles zou doen om den oorlog on mogelijk te maken. Maar zie, juist dAt doen de vrijz. en sociaal democraten met hun verkiezings leus niet! Want met een eenzijdige ont wapening alleen van hei kleine Neder land brengt men den oorlog niét uit de wereld. En wat nog veel erger is men bemoeilijkt daarmee ernstig de thans ne serieuse pogingen om hel oor logsmonster te bedwingen door een mAcht die zoo sterk is, dat het ervoor terugschrikt. Sedert de Volkenbond gevormd werd er naar gezocht om tot dat doel, c» daarmee lot een vermindering der bewa pening te komen, dooi- aan den internati onalen rechter, die voortaan het recht boven het geweld zou doen gaan, ook een sterken arm te geven, d(iei het ten uil- brengen van dat recht mogelijk zou maken. Volkomen tercch.t zei Za terdag de heer Dresselliuijs hier, dat macht zonder recht verschrikkelijk is, maar dat recht zonder macht niets is. En juist nu door het protocol van Gene ve de eerste stap is gedaan,- om te komen tot een gezamenlijk olplreden tegen den oorlogsmisdadiger, d i den aanval ler, nu komen de ontwapenaars hier te lande met hun afschaffingseisch, die hel aan Nederland onmogelijk zou maken aan dat werk van waarlijk pacifisme mee tc doen met een daad van opof fering. We noemen dit een laffe houding. En die wordt werkelijk niet goed ge maakt door de krenterige toezegging dal wij dan wel zullen, .betalen" en econo misch zullen meehelpen, terwijl we de jongens en mannen van andere volken hel bedwingingswerlc zullen laten doen. En gelooft ge niet aap de tot sland- lcoming van zulk een afspraak, wel, dan is die vrijwillige weerloosmaking een uitnoodiging aan oorlogvoerenden om hier vrij binnen te komen, met al de droeve gevolgen daarvan, precies zooals de vrijzinnig democratische leider dal in een vroegere periode uitdrukte We gelooven niet aan "het ontzien van den weerlooze. We gelooven wel aan het letten op den Ideine die ook den groote dwingt tol het uitrekenen van wat een oorlog met dien Ideine aan troepen zou kosten ,en tot de vraag of) dat er bij zijn andere lasten nog af kan. We vinden die ontwapeningsleuze een treurig voorbeeld van een verkiezings middel, dat de voorstanders niet in de praktijk zouden kunnen toepassen, zoo- dra ze zelf de verantwoordelijkheid in moeilijke, voor ons land dreigende internationale toestanden zouden hebben tö'dragen. En dat, zooals gezegd, ecu be lemmering vormt voor het eenige werke lijk ernstige middel,, dat nu wordt aan gewend om den oorlog te doen vervangen door erkenning van het recht. Vanzelf kwamen we ertoe bijzondere aandacht te wijden aan deze leus, die het gevaar heeft te gemakkelijk aanvaard te worden door hen die zonder verder nadenken zich laten leiden door hun te genzin legen dc „soldaterij". Maarook in ander opzicht zien wc een gevaar in een regeering van demo craten in den geest dien de sociaal de mocraten als sterkste groep daaraan wel zullen weten te geven. We hebben de laatste zeven jaar on der de nawerking van de democratische golf van '18 maar al te goed gezien waarheen dat kan leiden. We hebben reeds zoo vaak ons in dien zin uitgelaten, dat we daar werkelijk niet over 'behoeven uit te welden. We meenen dat dit in de praktijk te duide lijk "is uitgeloopen op het_ streven naar stoffelijk eigenbelang, dan dat een onbe lemmerd voortgaan in die richting ge- wenscht is. Maar we vreezen ook, dat de coalitie evenmin een afzwenking van "die to ra- .dicaal gelrokken lijn zal waarborgen, door de deelneming aan die coalitie van de Katholieke staatsparij. Men her- innere zich maar de rol die mannen als Aalberse en Nolens in dat opzicht ge speeld hebben. Welnu, door versterking van den Vrij heidsbond zal het eenerzijds mogelijk zijn een hernieuwing van de coalitie te verhinderen, en anderzijds een regee- ring-» der democraten te voorkomen. Wc weten heel goed en ook de "lei ders van den Vrijheidsbond zijn zich daarvan bewust dat die partij geen regeeringsmeerderheid, zelfs heel weinig kans op de rol van regeeringsparlij zal krijgen. Maar ze heeft bij eenige ver meerdering wel kans op de wip te zit- zillen, en daardoor een krachligen in vloed uit te oefenen op de richting van net regeeringsbeleid. En daarom bevelen we a^lefi, die in denzelfden geest dekken als wij aan, de volgende week Woensdag niet thuis te blijven, maar te stemmen op de Hjst van den Vrijheidsbond. BINNENLAND. ONDERHANDELINGEN' AIET DL'ITSCIILANTk De Berlijnsche redacteur der Msb. seint- Volgens de ,VoSs. Ztg." hebben er tus schen de Nederlandsche en Duitschc re geeringen gedachlenwisselingen plaats over het douanetarief. De Duitsche regeèring zou bereid zijn enkele voor Nederland nadeelige be palingen te wijzigen. Ook omtrent de Duitschc Spoorwegen en het bevoordeelen van Duitschc Rijn havens hebben besprekingen plaats Deze zouden wijzigingen van hel handelsver drag van 1851 mét zich meebrengen. Volgens de „Voss. Ztg." staan dc on derhandelingen er gunstig voor. DE ZOMERREIS VAN' DEN GEWEZEN KEIZER- Het Berlijnsche blad Monlagmorgen publiceert een schrijven uit den Haag getiteld „de zomerreis van Wilhelm II', waarin de berichlgcver beweert, dat dc gewezen keizer op het laatste oogenblik zijn reis naar Noordwijk heeft afbesteld. De schrijver verzekert dat de Nederland sche regeering, die tegenover de Entente de verplichting op zich heeft genomen den keizer goed te bewaken, duidelijk haar meening le kennen heeft gegeven en de politie de uitdrukkelijke opdracht heeft gegeven haar opmerkzaamheid te verscherpen. Toch meent dc correspondent van de Monlagmorgen te kunnen verzekeren, dat de opvatting die in Nederlandsche rc- gceringskringen beslaat, zeer gewijzigd is, nadat gebleken is dat do nieuwe rijks president geheel correct handelt en dal hij zelfs na het aanvaarden van zijn functie alle betrekkingen met Doorn ge heel heeft afgebroken. Men meent in Nederlandsche re- geeringskringen, dat de Duitsche repu bliek sterk is en dal monarchistische avonturen onmogelijk kunnen worden verwacht. Daarom heeft de Nederland sche regeering er ook geen bezwaar in gezien den keizer toe le staan tijdelijk van standplaats te veranderen. Tot hier toe werd over elk verzoek van den kei zer om Doorn te mogen verlaten op be leefde. maar besliste wijze afwijzend be schikt, maar thans schijnt men rekening te willen houden met de ernstige zwaar moedigheid, waaraan de keizer sinds ge- ruimen tijd lijdt en daarom heeft men hem de toestemming verleend een paar maanden in een badplaats door le gaan brengen. Op het laatste oogenblik heeft Wil helm II echter besloten niet naar Noord- wijk te gaan. De echtgenoote van den gewezen kei zer zal zich naar Homburg begeven. Uit Stad en Provincie, Uit Walcheren. Op het werk aan den Singel oud. Middelburg, op het Zand, is in.de afgc- loopen weck wederom van 1 man ge reedschap weggenomen, dal zich bevond in de afgesloten loods. Van de daders geen spoor. De politie stelt een onder zoek in. In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering te Westkapelle werd aan den heer H. Huibreglse op diens daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging, als secre taris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur, zulks met ingang van 1 Juli a.s. of zooveel laler als diens opvolger in functie zal kunnen treden. Aan den heer B. Louwerse werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de schaltingscommissie voor de rijksink. belasting, mede onder dankbe tuiging Voor de vacature, ontstaan door dat ontslag, was door B. en W. ingediend de volgende aanbeveling. W. Iluibregtse en P. Peene, beide raadsleden. De voor zitter merkte naar aanleiding van deze aanbeveling op, dat hij het van veel be lang achtte, dat er in deze commissie ook oen werkman zitting had naast land bouwers terwijl hij ook van meening was, dat een raadslid beter geschikt was om jn deze commissie te zitten dan iemand buiten den raad. Dc heer W. Huibreglse gaf evenwel te kennen, dat hij niet bereid was, een even- tueele benoeming aan te nemen. Hij zou wel een benoeming willen aannemen, als het belastingstelsel beter was, vooral wenschte hij een grooter aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en voor kinderen. De heer P. Peene zei, dat hij zich bij een cventueele benoeming wel beschik baar zou willen stellen, indien het pre sentiegeld liooger was, met het oog op zijn verlet bij zijn werkzaamheden. Na deze uitlating van de voorgedra genen werd door de heeren H. dc Kam en Hendr: Cijsouw door den voorzitter gevraagd, of zij een eventueele benoe ming zouden aannemen. De heer H. de Kam merkte evenwel op, dal liij reeds vroonheer was, en dit baantje hem al werk genoeg gaf. De heer Hendr. Cijsouw zei, dat het hem bevreemdde, dat de heer Huibreglse een benoeming niet zou aannemen, daar hij zich in een vorige vergadering had doen kennen voor evenr. vertegenwoor diging in een slembureau, zoodat hij nu z.i. verplicht was zitting in deze commis sie tc nemen. De. heer Huibreglse merk te evenwel op, geen enkele verplichting te hebben. Daar het bleek, dat de animo oin als lid zitting te nexnen in de schat- lingscommissie, niet groot was, gaf de •oorzitter te kennen, dat hij zich beschik baar'zou stellen, indien absoluut niemand oor le vinden was, ofschoon hij van meening was, dat een geboren Wcstkap- peïaar, of iemand die reeds lang in de gemeente gewoond heeft, en dus beter op de hoöglc van den fihanciëelen toe stand der ingezetenen was, meer dc rech te mail op de rechte plaats was. Na nog eenige besprekingen omtrent deze be noeming, stelde de heer P. Peene zich beschikbaar en werd hij met 6 stemmen benoemd. Daarop werd vastgesteld het presentiegeld voor leden van de stem- bureaux, ton bedrage van f 3 per zitting. De voorzitter doelde nu mede, dat aan den heer IC. Dekker eervol ontslag was verleend als tijdelijk opzichter bij de bouwbedrijven, zulks onder dankbetui ging- Bij de rondvraag wees de heer de. Kam er op, dat de slooten aan den grind weg steeds smaller worden en vroeg, of daarin geen verandering gebracht kan worden. Dit zal onderzocht worden. Dc heer H. Huibreglse vroeg of liet niet mogelijk zou zijn, dat de bokpaal van dc cleclrische verlichting bij het „Kasteel van Batavia" verplaatst werd, daar deze gevaar oplevert voor ongelukken bij dien scherpen bocht. De heer Peene meent, dat dit moeilijk zal kunnen, daar de palen op bepaalden afstand van elkaar geplaatst moeten zijn De voorzitter zal in elk geval de commissie van de electr. verlichting daarover raadplegen. De heer Huibreglse vroeg, of de wind wijzers niet op den toren zouden ge plaatst kunnen worden. Door den heer Louwerse werd ge vraagd de boomeu iu het dorp te laten snoeien Aan don wcnsch van beide hee ren zal voldaan worden. Te Hoofddorp (N.-Il.) is tot ge meente-vroedvrouw .benoemd mej N. Minderhond, leerlinge van de Kweek school voor vroedvrouwen te Rotterdam, geboortig van AVeslkapclle. Uit Tholen. De melkprijs, die le Stavenisse een paar weken geleden van 11 op 10 cent gebracht was, is met ingang van heden op 12 cent gebracht. Dezer dagen "begon men met het schilderen van hel bovenwerk van den toren le Stavenisse Maar toen men er goed cn wel mede bezig was, bleek het geheele bovenstuk, wat hel houtwerk betreft, vergaan en ver leerd le zijn, zoodat alles móet ver nieuwd worden. Een viertal stellingen heeft men nu rond den toren gebouwd ten einde het werk te kunnen uitvoeren. De toren dateert van 1672. Dit Zee u wsch-V 1 a a n deren W. D. De minister van financiën maakt bekend, dal ten behoeve van 'sRijks schatkist is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen enz. te O o s t- burg onder letters W.V.. f80 wegens over vorige jaren te weinig betaalde be lastingen. IIET REHESAVERK VAN IIET ROODE KR ll.S. Op de deze week te houden Landbouw Tentoonstelling le Kruiningen, zal het Ned. Roode Kruis trachten zijn Vredeswerk groolcr bekendheid te ge ven, door hel openen van een stand. Door het Tentoonstellingsbesluur is welwillend goed gevonden, dat een in signe ten verkoop zal worden aangebo den voor een dubbeltje. De opbrengst zal worden besteed voor de uilzending van ziekelijke kinderen uit geheel Oost Zuid-Beveland naar zee of bosschen. Verder zullen er mapjes met briefkaarten beschikbaar zijn, voor liet zelfde bedrag, waarin propaganda ge maakt wordt voor het Vredeswerk van het Roode Kruis. Het bestuur der afdeeling'hoopt, dat het er in zal slagen dien dag een groot batig saldo te verkrijgen, voor hoven ge noemd doel, maar bovenal dat zeer velen zich gedrongen zullen voelen zich op te geven als lid van het Nederland sche Roode Kruis, waarvoor de mi nimumcontributie per jaar slechts f 1 bedraagt. In verband hiermee ontvingen wc van den heer H, Hondelink, arts fe Krabben- dijke, namens het bestuur der Afdeeling Zuid-Beveland Oosl, een uitvoerig stuk waarin dat werk van het Roode Kruis nader wordt besproken. Wc worden deze week echter zoo overstelpt met copy door het samenvallen van lal van gebeurtenissen die lange verslagen vor deren, dat het ons letterlijk onmogelijk is, ook nog ruimte te vinden voor zulk een beschouwing. We moeten ons daarom lot deze kor te mecdeeling bepalen, daarbij van harte hopend dat daarmee hetzelfde doel wordt bereikt, n.l. reeds vooraf de aamlachtder bezoekers dier tentoonstelling te vestigen op dezen stand van liet Roode Kruis BEVOLKING. Gedurende de eerste helft der maand Juni zijn in de gemeente GOES. Ingekomen: D. Faberij dc Jonge, goudsmid, van Apeldoorn. Langë "Kerkstraat 30 A. I\ Magielse, adj.-accountant, van Rotterdam, Groote Marlet 20 B, ,1 Kunst, landbou wer, van Veendam, Wilhelminastraat 16. B. C. Sliggers, ambt. raad van arbeid, van Kloetinge, van der Goeskade 43. C. M. van der Klooster, bankwerker, van Delft, Rozemarijnstraat 9. .1 Duvekot, koopman, van Capelle (B.), Opril West- wal 3 T. Sturm, slagersknecht, van Wis- senkerke, Korte Vorslstr. It M. Zwarte- poorle, opperman, van Kloetinge, s lieer 11 kind dijk 58. J. t Hoen, boekhouder, van 's-Gravenhagc, Rimmelandstr. 7 C. P. de Ridder, huishoudster, van Middel burg, Eversdijkstr. 7. J. Wi. Ivools, wa- terbouwk. opzichter, van Wemeldinge L. Vorststr 18a. T. Barendrcgt, contr. phyt. dienst, van Arnhem, Piccardstraat 70. Vertrokken M. J Pepers, arbeider N. S., Tilburg, Blijswijkstr. 11. A. Wielemakcr, opticien, Rotterdam, Kruiskade 24. J E. PolFlict, landbouwer, naar N. Amerika, New Jer sey. J. Zembsch, rijwielhersteller, naar Brunimen, Eerbeek. D Bezemcr, arb telegrafist, naar O en Wi. Souburg, Turhoutslr. 45. K. de Dreu, kweekerij- chef, naar Bunnik (U.) B. Th. R A. Hoedt, kollner, naar Zandvoort, Grand Hotel. A. C. P. D Sloover, telefoniste, naar Middelburg, Nieuwe Haven 102. F. T. C. Remerij, zonder beroep, naar Oss, Arendsvlucht 13. A. A Sprangers, pensionhouder „naar Rotterdam, Bing- leijslraal 45. Joh. Deij. verpleegster, naar Vlissiugen, Helbardierstraat. G Merison, verpleegster, naar Valburg, Zettensche inrichtingen L. van der Vliet, chauffeur, naar Stavenisse, Molendijk. KERKNIEUWS. iWijlen wed. J. Pierens te Biggcker- ke, vermaakte aan de Qeref. kerk te Koudekerke een bedrag van f 1000 vrij van rechten. Geref. Kerk. Beroepen te Middelburg, ds. 'A'. JSL, Boeijenga, te Sassentieim. QNDE&WJF. Dezer dagen werd door een deputa tie uit de onderwijzers in de onderwijs inspectie Middelburg aan den vroegeren inspecteur, den heer J. N. Paltist te 's-Gravenhage namens de Zeeuwsclie on derwijzers als blijk van hoogachting en waardeering een keurig bewerkt album aangeboden, bevattende de handteeke- ningen van een groot aantal onderwij zeressen en onderwijzers uit de vroe gere inspectie van den heer Pattist. Daarbij was gevoegd een fraai schilder stuk van den Middelburgschen schilder Louis Heijmans. Album en schilderstuk

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1