No. 139. Dinsiag 16 Juni 1925 168° Jaargang. MIDDELBURGSCHE COURANT. I BE BELGISCHE CRISIS EN WIJ. Toen in België een poging werd ge daan om ter oplossing van de kabinets crisis een ministerie te vormen uit <le sociaal-democraten en de katholieken de mocraten, werd er hier door de vrjjz. en soc. democraten geroepen: zie je nu wel dat het kan! Er werd zelfs een heele por lemiek geopend van die zijde met de katholieke bladen over het bjjeen voe gen van de democraten aller partijen. De poging in België is mislukt. En nu wordt er door de katholieken triomfante lijk geroepen: zie je wel, «jat het niét kan! We gelooven dat noch het eene, noch het andere een bewijs is voor hetgeen ons land kan. Partijpolitiek is geen artikel van export. Die wordt gewoonlijk zoo sterk beheerscht door de bijzondere, aan ieder land eigen omstandigheden, dat het bij overplanting derzelfde politiek naar een ander land dadelijk blijkt dat zij niet past. Reeds alleen het feit dat er hier te lande tien partijen in 't parlement (vertegenwoordigd zijn, en in België slechts driej maakt dat dpidelijk. Hier te lande zijn combinaties mogelijk (bijv. de coalitie der rechtsche groepen), waaraan in België eenvoudig niet gedacht kan worden. Voorbeelden uil het buitenland zeg gen ons niets over de beste wijze om in ons eigen land de groepen tot een regeeringsmeerderlieid te combineeren. .Vooral in den tegenwoordigen lijd met Zijn dwingende vraagstukken van het oogenblik zullen die actueele kwes ties, véél meer dan de beginselprogram ma's de kabinetsvorming beheerschen. Erf die actueele kwesties zijn in ieder land •weer anders. BINNENLAND. ONGELIJKE BEHANDELING. De heer van Rappard heeft den Mi nister van Waterstaat gevraagd of hij hel niet onbillijk 'acht ,dat de Ncd@r- landsche spoorwegen aan beetworlelver- bouwers, die hun beetwortelen leveren aan de Coöperatieve Suikerfabriek de Zeeland le Bergen op Zoom, op de Zeeuw- schc spoorlijnen wèl een vracht reductie toekennen van 20 pet. voor afstanden van 25 K.M. en 30 pet. voor grootere af standen, terwijl aan beelworlelverbou- wers, wonende in de Betuwe en dje Lij-, mers, dié hun beetwortelen afleveren aan een der stations, gelegen aan de ljjnen ZevenaarGeldermalsen of Waardenburg Geldermalsen ,geen reductie wordt ver leend. VASTSTELLING VAN DE GRENS TUS- SCIIEN GRIEKENLAND EN TURKIJE- Naar aanleiding van een verzoek vau de Grieksche eu de Turksche regeering heeft de Nederlandsche regeering luit.- kolonel F. J. Backer, commandant van het 21ste regiment infanterie, aangewe zen als voorzitter van de commissie, die ter uitvoering van het vredesverdrag van Lausane, de grens tusschen Griekenland en Turkije op het lerrein zal vastslellen. Luitenant-kolonel Backer zal aan het eind dezer week naar Athene vertrek ken. PROF. VAN HAMEL NAAR NEDERLAND. De Parijsche correspondent van „De Tijd" verneemt, dat prof. J. A. van Hamel uiet langer zijn post als directeur van de Juridische afdeeling bij den Vol kenbond zal vervullen. Zijn Lijd is om en kan volgens de slatuten niet worden verlengd. Ilij keert dezer dagen naar Ne derland terug. BEHOUD VAN LANDGOEDEREN EN BOSSCHEN. Naar ajsnleiding van het snelle ver dwijnen van landgoederen en bosschen in! ons land, heeft de Boschraad' zich met een uitvoering nola tol den minister van binnenlandsche zaken en landbouw ge wend, waarvan de hoofdinhoud hier volgt Indien in hel thans heerschende snelle tempo wordt voortgegaan met hel veilen en parcclleeren van onze talrijke Land goederen met daarbij behoorende bos schen, boomgroepeh en lanen, dan is de vrees gewettigd, dat eerlang het landelijk schoon van de meest bezochte deelcn van ons vaderland zoo goed als onher stelbaar zal zijn geschonden. Na kennis neming van de opsomming, welke de minister in do Tweede Kamer heeft ge geven van al hetgeen in de laatste jareu is verdwenen, kan van een nieuwe op somming worden afgezien. De oorzaken •van het euvel zijn voor een deel gele gen in den financieelen druk, waaronder vele grootgrondbezitters gebukt gaan en .is in zoover dus als een economische verschuiving aan te zien, welke men be treuren kan, doch te aanvaarden Ixeefl; van den anderen kant dragen echter ver schillende wetten en bepalingen van overheidswege cr in sterke mate toe hij om de particuliere bezitters in hel be houd van hün goederen te bemoeilijken. Maatregelen, die een remmenden invloed zouden kunnen uitoefenen op hel nood lottig verdwijnen van datgene, wat in hoofdzaak aan het landschap zijn be koring geeft, zijn tot dusver achterwege gebleven. Meer en meer treedt echt££ aan den dag, d,at de belangen die op het spel staan, le ernstig zijn en le groolen invloed uitoefenen op de welvaart van breede kringen der bevolking, dan dat de regeering in deze houding volharden mag. Gewezen wordt op de algemeene economische beteekenis van het boschbe zit, doch in bet byzonder op de grootc hygiënische en cultureele belangen van hel ruime bezjt van rust- en ontspan- uingsterreinen voor de bewoners der steden, alsmede op de economische voordeelen, welke verbonden zijn aan het bezoeken van het publiek aan de daar voor gezochte streken eu aan iiet be wonen en in bezit houden van de land goederen door hun eigenaren. Ten einde te trachten eventueele aau- koopen of steunverleeningen minder be zwarend te maken voor 's Rijksschatkist, geeft de raad in overweging, een onder zoek te doen instellen naar de mogelijk heid om weinig renlegevende domeinen, welke geen belang hebben uit een oog punt van natuurschoon of wegens andere redenen, te verkoopen en de opbrengst te storten in een te vormen fonds, spe ciaal voor aankoop van boschbezit Naast het rechtstreeks ingrijpen van overheidswege in bepaalde gevallen, moet het als een dringende laak van den Slaat worden beschouwd, de beletselen weg te nemen, welke de overheid zelve aan het voortbestaan van landgoederen en boschbezittingen in den weg heeft gelegd. Vooral zijn dit sommige der geldende be lastingen en de uilvoering van de daar omtrent gegeven voorschriften; met name worden de inkomstenbelasting, do succes siebelasting, de vermogensbelasting en de verdedigingsbelasling 1 aangehaald. Hoewel omlreut de onbillijke werking van de wet op de inkomstenbelasting oor wat betreft opgaand hout, wel nau welijks verschil van meening meer be staat, blijft de onbillijke heffing tot dus ver voorldureu. Met aandrang wordt ver zocht, de noodige wetswijziging in deze zooveel moge!ijle le doen bespoedigen. Nog meer sloopend in haar uitwerking is de successiebelasting. Het hooge per centage, dat bij vererving in de zijlijn tot boven 40 pet. kan stijgen, is oorzaak, dat vererving in vele gevallen verkoop mede moet brengen. De Boschraad is evenwel van oordeel, dat speciaal ten aanzien van die landgoederen, waarvan uit een oogpunt van duidelijk algemeen belang het behoud op prijs moet worden gesteld, niet kan worden volstaan met algemeene belastingverlaging, welke aan alle grond bezit ten goede zou komen. De Boschraad denkt zich de volgende regeling: Alle landgoederen of gedeelten daarvan waarvan de instandhouding geacht kan worden een groot algemeen belang te zijn, kunnen, op voorstel van den eige naar en, indien het gebruik bij een an der dan den eigenaar berust, met toe stemming van den gebruiksgerechligjde, door den minister van biuneulalndsche zaken en landbouw onder 'staatscontrole gesteld worden. De onder staatscontrole gestelde terrei nen zijn ondeelbaar, en de eigenaar is verplicht, deze, althans in hoofdzaak, oor hel publiek open te stpllen, zij het dan ook onder nader vast te stellen voor waarden. De eigenaar van het landgoed geniet ten aanzien van het onder controle ge steld lerrein, de volgende voordeelen Bij bepaling van de inkomstenbelasting, de vermogensbelasting, en de successie rechten wordt als grondslag van de be lastbare opbrengst van het landgoed uit gegaan, mei dien verstande, dat de in komsten geacht worden gelijk tc zijn aan de belastbare opbrengst, terwijl de waar de, zoowel voor berekening van de ver mogensbelasting als voor de successie rechten, geacht wordt het twintigvoudige vau de belastbare opbrengst te bedragen Van deze belastingen wordt slechts 50 pet. geheven. Buitendien zal bij vererving (onverschillig in welke verhouding de erfgenaam tot den erflater staat) slechts de helft van het recht geheven worden, dat bij overgang van vader op zoon ver schuldigd is. De Boschraad hoppt, dat op deze wijze de weg zou kunnen worden geopend, door samenwerking van staat en parti culieren, lot het behoud van de om liun natuurschoon belangrijke goederen, zon der het uitoefenen van ongewenschten overheidsdwang, en de meer kostbar© weg van aankoop of onteigening kan wor den beperkt tot de strikt noodzakelijke, gevallen. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Zooals wij gisteren als onze ver wachting uitspraken, heeft hel den heer Jan Morks alhier gisleren niel aan belangstelling ontbroken bij zijn 50-jari- go muzikale loopbaan. Een groot aantal bloemstukken werden den jubilaris toegezonden, waarvan wij in verband met den aard van het jubi leum, het eerst willen, noemen een zeer groole mand van het Dordrechlsche Fan farecorps, dat een voortzetting is van het Schutterij muziekkorps aldaar, waar bij de heer Morks op 15 Juni 1875 in dienst trad. Van de Middelburgsche bloemenhulde noemen wij de fraaie stukken van het bestuur van het Middelburgsch Muziek korps; van de leden van dat korps; van de Commissie van de Z. A. C. en van de gvmuasLiekvereeniging „Medioburgum". Niet yergelcu mag ook worden, een mooie mand van hot muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" le Serooskcr- ke, dat indertijd onder leiding van den jubilaris heeft gestaan. De overige bloem stukken zijn van particuliere personen De 'leden van het Middelburgsch Mu ziekkorps lieten het niet bij een vergan kelijke bloemenhulde, maar voegden er blijvende herinnering, een Westmin ster hangklok aan toe. In den loop van don dag kwamen vele personen den jubilaris persoonlijk geluk wenscben en daaronder waren hei be stuur van het muziekkorps en de com missie voor de Z. A. 0, Een zeer groot aantal gelukwenschen den vorm van brieven, telegrammen en kaartjes, waaronder zoowel van hier als yit het geheclc land en zelfs uit het bui tenland, bereikten den heer Morks gis teren en ook hedenmorgen hield de stroom nog aan. In verschillende bladen lezen wij waar- deerende artikelen over onzen stadge noot en was zijn foto afgedrukt O.a. ook in het Brusselsche Laatste Nieuws" is het ]5ortret vau den heer Morks afge drukt, met een zeer waardeerend artikel den heer Joh. de Maegt, bij onze lezers geen onbekende. Uit Vlissingen. -De Ncdorlandseh-Duitsche verecni- ging, afd. 'Vlissingen, heeft Donder dagavond in de Commissiezaal van hel Raadhuis te Vlissingen haar jaarlijkschc algemeene vergadering gebonden Na de gewone werkzaamheden, als voorlezen notulen, rekening en verant woording en jaarverslag ,werd het hou den van lezingen uitvoerig besproken. Het bestuur stelde ae nteraan verbon den moeilijkheden in het licht, in hoofdr zaak hierdoor veroorzaakt{lat deze af deeling meer speciaal bélang stelt rsx on derwerpen van commercieel-economisch technischen aard, in afwijking der andere afdeelingen in den lande, welke zich meer voor litteratuur en kunst interes seeren. Aldus dient onze. afdeeling voor afzonderlijke sprekers te zorgen, terwijl uit den aard der zaak ,de voorwaarden van personen van naam, die iet? be langrijks te zeggen hebben, voor <ie kas van eene kleine afdeeling, zeer zwaar wegen. Intusschen zal het Bestuur het mo gelijke doen, om in het aanstaande sei zoen enkele lezingen te arrangeeren, daarbij voor oogen houdende dat kwali teit voor kwantiteit dient te blijven gaan Het uitgebrachte jaarverslag consta teert dat in tegenstelling met het vorige verslag, toen een, naar verhouding, flin ke vooruitgang in leden kon worden ge constateerd, de afdeeling dit jaar minder voorspoedig is geweest, zoodat een ach teruitgang dient te worden vermeld van 5 Sleden tol 51 leden. Het bestuur dringt er bij de leden nogmaals met de meesle klem op aan, voor de vereeniging in hun omgeving propaganda te maken. Uit Walcheren. - Tot adjunct-opzichter 2de klasse hij den polder Walcheren, met standplaats le We s tk a pe 1 Ie, is met ingang van 15 Juli benoemd de heer J. W de Ridder te Wissenkerke Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks di recte belastingen in de gemeente R i l- them, de heer A. Poelman, ter ver vanging van den heer A. Cevaal, die ont slag genomen heeft. Uit Zuid-BevelancJ, Maandagmiddag had de opening plaats van de Nijtengo H, welke deze- week en begin volgende in hel Schutters hof fe Goes gehouden wordt, in te genwoordigheid van burgemeester en wethouders, comité-leden, exposanten en verdere belangstellenden. Onder de aan wezigen merkten wc ook op den voorz. van de Middelburgsche Nijverheidsten toonstelling, den heer v. d. Hoort De voorzitter van het Nijtengo-comité, de heer G. Geijsen, heette allen hartelijk welkom. Spr. memoreerde het succes van de Nijtengo I Dilmaal zijn cr meer dan dubbel zooveel exposanten. Spr. zegt dat dilmaal geen bekroning zal plaats heb ben. Van 51 exposanten waren er slechts G voor. Om hel risico voor de exposan ten le verminderen, is een verloting aan deze tentoonstelling verbonden, waarvoor de prijzen bij de exposanten gekocht zul len worden. Spr. eindigt met allen goede zaken le wenschen. Burgemeester Hajenius wees op het belang der tentoon stelling voor Goes en uitle zijn beste wenschen voor het wel slagen der tentoonstelling. Nadat aan mevr. Hajenius bloemen wa ren aangeboden door mcj. Bielen en een folo was genomen, werd een rondgang gemaakt. De tentoonstelling heeft meer dan 101) stands met de meest uiteenloopende ar tikelen Behalve stands van de Philips- fabrieken. De Calvé, De Duif, Lips. Van Nelle e.a zijn er stands mei pudoing- poeder, maizena, chocolade, zeeppoeder, wijnen, limonades, goud- en zilverwerken, gramofones, schrijfmachines, biscuits. Liebig-evtracten, bedden Blue-band, Oos- lersche kleedjes enz. enz. Men ziel uil deze kleine opsomming reeds de groote verscheidenheid. Gisterenavond gaf „Hosanna", onder leiding van den heer Govaerts, een con cert. Hel was een heerlijke avond en veel belangstelling. In onze beschrijving van de ten toonstelling van nijverheid en handel te Goes staat foutieef vermeld dal hef zangconcours zal plaats hebben op Woensdag 19 Juni. Dit moet zijn Woens dag 17 Juni. Uit Zee u w s ch-V I a a n d eren W. D. De zangvereeniging van Maria- Iloorebeke het eenige protestantsch gebleven dorp in Vlaanderen nabij «Oude naarde heeft dézer dagen een tocht ge daan door Zeeuwse li-V laanderc n en onder leiding van den heer L Blom- maerl, te Cadzaud, Sluis, Brcskens en Biervliet, liederen en godsdienstige ge zangen gezongen. De corrcsp. der NB' le Brussel meldt, dat de ontvangst zeer hartelijk is geweest, en de Vlamingen, «lic gastvrij door hun Zeeuwsche vrienden werden gelogeerd, veel bijval hadden. In de gisleren gehouden raadsverga dering van Aardenburg is op voor stel van B. en W. met l tegen 3 stem men besloten een procedure aanhangig te maken bij den burgerlijken rechter voor de vraag, of het Burgergasthuis al- daar een ^gemeentelijke of. een gemengde instelling is. B. en W. hebben dit Gast huis lol nu toe een gemengde instelling, "overgebracht onder de gemeentelijke Echter onthielden Gedeputeerden bij missive van 17 April aan dit besluit hun ne goedkeuring Thans zal overeenkom stig art. 76 van de Armenwet deze zaak ,aan het oordeel der rechterlijke macht worden onderworpen. (N.R.Crt.) Zondagnacht j.l. is icn nadcele van V. d. L. le Retranchement een koppel konijnen en bij d. L. een schaap verscheurd. De politic stelt een onder zoek in. DE ELEKTRIFICATIE VAN ZEELAND, Door II. C. A. Roos. oud-officier M. S. D., en oud-cenlraafchef der P^Z E.M. is een brochure uitgegeven opgedragen aan de leden der Prov. Staten van Zee-* land, e n behandelend, de eleclrificatie van Zeeland, haar verleden en haar toekomst en inhoudend een kritiek op dje P.Z E4-M., en op de conclusies van het rapport der commissie-Wclleman. Hij komt daarin tot de volgende stellingen: I. De positie eu do naam van profes sor Feldnian zijn een borg ervoor, dat zijn plan lot voorziening van geheel Zee- lana van elcctrisch licht en kracht ver werkelijkt kan \vor<lcn zonder dat dit le zware lasten oplegt aan de finantiën der provincie II. IIcl plan van den professor Feld- maa wordt ontwricht en van haar le vensvatbaarheid beroofd, wanneer de voorziening niet uitsluiting van provincie wege geschiedt. III. De slechte resullnlen met de elec- trificalie van de Zuidgroep vinden hun oorzahk niet in de kwaliteit van het plan van prof. Feldman, doch in de wijze waarop het plan, wat dit gedeelte betref!, ten uitvoer gebracht wordt. IV. IWanncer dc voorziening van de middengroep ondernomen wordt builen de provinciale voorziening om, zij het daai aanvankelijk, dan d,upecrt men de provinciale voorziening met dc perma nente financieele gevolgen voor de pro- vïocie van dien. Bij de beschouwing over de eleclrifica- lie der Zuidgroep worden de volgende za ken besproken, die de schrijver als „on regelmatigheden' in den normalen gaijg van zaken kwalificeert; de overijling van het technische gedeelte der plannen ver- ge-leken bij het commercieele deel; het verzuim van de tijdige overname der Neuzensche centralehet te groot ge ïnstalleerd machine-vermogenen de on juiste keuze van de capaciteit der kraehls- eenheden HERVORMDE (GEREFORMEERDE) STAATSPARTIJ. Gisteravond had in de Bogardzaal een openbare vergadering plaats, uitgaande van dc Ilcrv. (Gereformeerde) Staats partij, met als spreker ds P. J. Krom- sigt, Hervormd predikant tc Amsterdam, die.eerst liet zingen Ps. 23 4 voorging in gebed en las Ps 2. Tot onderweip had spr gekozen „Een valsche leuze '„de Kerk en buiten") en hare beden kelijke gevolgen". Spr noemt het jammer, dat er weinig menschcn zijn. maar "hij zou niet geko men zijn, als de nood hem niet dwong. Hij voelt zich als predikant verplicht Gods woord overal te verkondigen, al geett hij toe, dat een predikant voorzich tig moet zijn zich met dc praclische politiek te bemoeien. Maar het gaat hier om de belangen vau de oude volks kerk- De Godsdienst wordt van de open bare scholen geweerd, en daarom moet spr de alarmklok luiden, zooals hij dit met anderen met succes dood bij het dreigen van de opheffing van het pro cessieverbod De A R. en C. II. kijken met minach ting op de If G. .S.'ers neer, maar men vergeel, dat nergens kerk en volk zoo nauw verbonden zijn als in Nederland. Maar wie zegt het Groen van Prinsleren nog na, dat dc Hervormde Kerk vol doende macht is tegen hel Katholicisme en het Liberalisme De Anli-Rev. zeker niet, maar ook niet de Chr Ifist. Unie, die de kerk er buiten wil houden. Alleen in herleving der Ilerv Kerk ligt voldoende waarborg tegen ongeloof en bijgeloof Men leeft nu reeds 7 jaar onder een Roomschcn premier, en men durft er niets van zeggen. Amsterdam heeft ais burgemeester een zoon der scheiding. De beide Kamers hebben een R K president en nu krijgt Overijssel een R K Commissaris der Ko ningin. met een bevolking, die voor één derde U. K. is. Dan de R K Universi teit, door baron Van Wijnbergen ge noemd de mooiste vrucht der coalitie. „Door de kerk er buiten" wordt de coalitie steeds sterker. Spr. is ook voor stander van de coalitie geweest maar heeft ingezien, dat hel een fout. een bewijs van ongeloof was. Kuiper ioonde zich ili 1875 vol van bruisend geuzenbloed^ maar na 1878 werd hij volgens llocdemaker op gods dienstig gebied le eng, op politiek gebied le ruim. Dit laatste bleek o. a. door zijn samengaan niet de radicalen voor de Kieswet-Tak in 189<1, wal lot gevolg had, dat Savornin Lohman zich van hem afscheidde. Hel bracht hem tot het zich neerleg gen hij den revolutionnairen of neutra len staat, en tot het samengaan met Rome. Men moet II G. S.'ers kiezen, die het bolwerk zullen zijn der Ilerv. Kerk. De neutrale staal geeft vrijheid voor allen, dus .ook voor waarheid en leugen, ook voor het ongeloof, dat Christus niet erkent als den Koning der Koningen der aarde. Ook Kuiper achlle Hem al leen Koning der kerken en wilde geen eigenlijke Christelijke regeering, maar wel een regeering, bestaande uit Chris telijke personen Bij het zeggen, dat men met Rome op eenzclfderi wortel stoelt, vergat Kui per den 80-jarigen oorlog en ook, dat de Catechismus er zich legen verzet De Chr. Hist, hebben zeker getwij feld toe le tredeu, maar ,,De Nederlan der" heeft met het woord „coalitie" ge speeld. Zeker, thans is er geen stembus- coalitie meer noodig, maar er is nu iels veel ergers: de regeeringscoalitie. Men heeft te breken met de coalitie, en moet ook nu in zijn isolement zijn kracht zoeken en komen tot den staat met de Kerk, met den Bijbel Gezongen werd nu Ps 89 7, waar na spr herhaalde, dal men moet breken met de ongcloovige coalitie en met de antithese-politiek, die wel klaagt, dat de Liberalen dcu Bijbel van dc openbare school verdreven, maar die niets deed om hem er weer terug le brengen. Kuiper heeft door zijn doliantic een wig in de Kerk. door zijn antithese een wig in ons volk gedreven. Rome en dc afscheiding (dc A. R., de andere Roomschcn hebben hun vrije school, cn trekken zich van de open bare school niets aan; maar dat de Chr. Hist, er niets aan doen om haar te verbeteren, is een bewijs, dat zij de Chr. beginselen in de landspolitiek lie ten varen. Zij werden niet anders dan vrye anti- revolutionnairen Spr. wilde steeds verkerstening van de openbare school; eindelijk legde hij zich bij de gelijkstelling neer, maar wil-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1