FEUILLETON. BIJVOEGSEL Maandag 15 Juni 1925, Md. 138. BINNENLAND. KATHOLIEKE PERS-KRACH. Naar Het Volk verneemt, moet de ka tholieke uitgeversmaatschappij „Futura" te Leiden zich in ernstige financieele moeilijkheden bevinden. Er zou een nadeelig saldo van meer dan anderhalf millioen gulden geconsta teerd zijn; het blad hoorde zelfs een cijfer van 17 ton noemen. Een der commissarissen van de ven nootschap is minister Aalberse, die, naar men zegt, voor omstreeks een ton gouds in de onderneming geïnteresseerd zou zijn, welk bedrag wel als verloren zon worden beschouwd. „Futura" is, behalve van Jiet ^Katho liek Sociaal "Weekblad" en vau het katho lieke weekblad „de Voorhoede", ook uit geefster van liet katholieke dagblad „Het Centrum" en van hel Leidsche katholieke orgaan. Het verder voortbestaan dezer uilgaven moet ernstig in de waagschaal gesteld zijn. Behalve een drukkerij te Leiden be zit de maatschappij ook drukkerijen te Utrecht en te Arnhem. De laatste drukt o.a. een plaatselijk bijblad van „Het Cen trum." Het Katholieke dagblad „Ons Noorden" e Groningen, dat ook met „Fijtura" ge lieerd was, schijni zien bijtijds daarvan losgemaakt te hebben. De directeur der vennootschap, de heer A. S„ moet zich sinds eenigen tijd in de Belgische badplaats Blankenberghe be vinden, lot herstel van zijn geschokte zenuwen. - Aan den directeur van de katholie ke „Nieuwe Haarlemsche Crt." -den heer v. d. Griendt, zoo vernam liet blad ten slotte, is een onderzoek naar den gel- delijken toestand van „"Futura" opgedra gen. UIT BERGEN OP ZOOM. Na een geheime zitting van 3 uur heeft de gemeenteraad van Bergen op Zoom Vrijdag goedgekeurd het besluit •■vi R ep Wt. van 3 Juni tol verhaal van >559.95 op den ontslagen secretaris, den heer van Liempl, (wegens niet afge dragen ontvangen lcgesgeldeu) en daar voor conservatoir beslag te leggen op diens onroerende goederen bij eenige banken, en B. en "Wt te machtigen lol het voeren van een rechtsgeding. VLOEKEN REDEN VOOR ONTSLAG. Bij ue behandeling van wijzigingen in de ambtenaarsvergadering heeft de ge meenteraad van Sneek een voor dal van twee a.-r. raadsleden, om hel misbruiken van Gods naam en onzedelijk leven als reden van ontslag te laten gelden, met 7 tegen 6 stemmen (rechts tegen links) aangenomen. Een vrijzinnig lid had vóór de stemming de vergadering verla ten, en de vrijzinnige wethouder Kieze- brink was wegens ziekte verhinderd de zitting bij te wonen. KONINGIN WILHELMINA EN DE MODE. De „Osservalore Romano" bevat een bericht uit Den Haag onder den titel: „Koningin Wilhelmina en de mode." De schrijver daarvau zegt een gesprek bijgewoond Le hebben, dat liep tusschen twee dames van het corps diploma tique. De eene dame, die eerst kort ge leden was aangekomen, vroeg de ander, die reeds lang in Den Haag verbleef, naar de gebruiken omtrent kleeding aan het Ncderlandsche Iiof „Indien gij werkelijk genoegen wilt doen aan Koningin Wilhelmina". .zoo ver klaarde de laatste, „dan moet gij vooral niet meedoen aan de moderne mode De Koningin houdt heelemaal niet van sterke decolleté's, van bloote armen en heeft een uitgesproken antipathie tegen korte rokken. "Daarom zal eene dame, Ilollandsche zoowel als vreemde, die der Koningin aangenaam wil zijn, en door Ilare Majesteit geacht wil worden, ook bij gelegenheid van een bal zich wel wachten zich le vertoonen in een toilet al te zeer conform aan de mode. De Koningin geeft het voorbeeld van een ernstige kleedij cn, hoewel zij zich steeds elegant kleedt, is hare kleeding al- lijd zeer correct. Hare Majesteit, die door haar voorbeeld en wenken in Ilolland sche gezelschapskringen dezen zin voor ernst en smaak voor welgevoeglijk- hcid in het kleeden der dames heeft bij gebracht, acht zich als het ware belee- digd, indien een vreemde dame zich niet houdt aan deze gezonde en zedige ge woonten van het land, waar zij gastvrij heid geniet. Men vertelt in de salons te Den Haag, dat de Koningin don vreemden dames streng verzocht heeft, den rechten en gezonden zedigheidszin van het Ne- derlandsche volk niet te bederven door hare al le vrije manier van kleeden." genheid kon worden geboden, ook die meerdere zitplaatsen wel ingenomen zou den worden. zegt dal hij er met de andere commissie leden over spreken zal. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg Het was gisterenmorgen bijzonder goed weer, toen de honderden en nog eens honderden van binnen en buiten de stad zich opmaakten voor een bezoek aan hel eerste Abdijconcert van het Mid- delburgsch Muziekkorps. Natuurlijk kwam er ook nu weer een zeer groot deel van buiten per rijwiel, daaronder zijn er velen, die steeds hun karretje tegen een kleine vergoeding in de Bo- terbeurs of elders in bewaring geven, doch nog velen hadden vroeger de ge woonte de fiets bij zich te houden binnen de poorten. Hieraan nu is gisteren een einde gemaakt, doordat de politie ver bood het rijwiel mede naar binnen te nemen. Daarover werd natuurlijk weer braaf gemopperd, maar toch kunnen wij niet anders doen dan dezen afdoenden maatregel goedkeuren, nu aan de her haalde verzoeken om dan toch ten minste het rijwiel in de Abdij aan de muren te plaatsen, nog steeds door tientallen geen gehoor werd gegeven. Ook auto's moésten thans op de Balans blijven slaan. Dit alles maakt het verblijf in de Abdij nog rustiger, wat zoo zeer mede werkt om de uitvoering van de gewijde en plechtige muziek, die ook nu onder leiding van den heer Joh. H. Caro, zoo goed tol haar recht kwam, ten volle aan haar doel le doen beantwoorden Dat deze muziek o 1 ieder grooten indruk maakt, blijkt da dat ook in dat deel van de AL waar loopen ge oorloofd is, tijdens de verschillende num mers niemand zich verplaatst. Al blijft de gave in de collectebussen geheel vrijwillig, toch meeneu wij, althans aan de poort, waar wij hel heen gaan dal door het tijdelijk dreigend geworden weer door sommigen vervroegd werd) gadesloegen (e hebben kunnen conslaleeren, dat minder personen dan vroeger zonder offeren de bussen pas- seeren. De zitplaatsep. waren alle bezet, en wij meenen, dat als er nog meer gele Uit Walcheren. Vrijdagmorgen om half tien uur was de gemeenteraad van Serooskerke (W.) voltallig bijeen. De voorzitter dankte de commissie voor de verdeeling der graskanten, voor hun vele werk daaraan gedaan. B. en W. van Vrouwepolder berichten dat zij accoord gaan met den prijs voor het zand uil den zandput van Seroos kerke. in de vofige vergadering vast gesteld op f 1 per kub. Meter. Van den Commissaris der Koningin is bericht ontvangen dal benoemd is lot lid van de gezondheidscommissie de heer A. J. Louwer.se te Kats voor 'Veere. Vau de Kamer van Koophandel een schrijven over builenlandscli vleesch en spek. B. en W. stellen voor, aangezien hier twee slagers zijn, die beiden builen landscli vleesch verkoopen en alzoo geen concurrentie beslaat, 'l schrijven voor kennisgeving aan te nemen Van den Commissaris der Koningin zijn twee circulaires ontvangen over auto diensten zoogenaamde wilde auto's in de- gc gemeente zijn geen ondernemingen dien aard, alzoo stellen B. en Wvoor het voor kennisgeving aan te nemen. Een verzoek van de schietvereeniging Prinses Juliana" om een bijdrage uil de gemeentekas voor hare le houden huishoudelijken wedstrijd werd afwijzend beschikt, aangezien er een lijst voor cir culeert bij de ingezetenen. B. en W.» stellen den raad voor om over een leng te van 21 Meter buizen te leggen tot af voer van riootstoffen van af 't gemeente huis waar P. Willeboordse een klacht over gedaan heeft. Nadat er druk over gediscussieerd is, stelt de heer P. de Visser voor de betrok kene ook in de kosten le laten bijdragen. B en W. werden gemachtigd die zaak af werken. De voorz. geeft kennis dat hij van 15 tot 30 Juni afwezig zal zijn. Bij de omvraag verlangt weth. Goed- bloed 't woord en vraagt waarom hij er buiten gesloten is om 't wederwoord tegen het ingezonden stuk van den heer P Kesleloo over de grensregeling in te zien en te teekenen. De heer P. de Visser wenscht beter toezicht op de wegen. B.v. aan het per ceel van J in 't Anker ligt een. groote put die niet is gevuld, oolc de plank aan 't padje van Olieslager is niet in orde, dat was toch bij de schouwing zichtbaar Weth. Goedbloed was van meening, dat hij aangeschreven was. De heer P. de Visser geeft ook in over weging beter op de rooilijn te letten bij de bebouwing. .Bv. vestigt hij de aandacht op de heining door J Kodde geplaatst en op den Vrouwepolderschen weg, daar slaat een schuurtje waarvan de deuren over den weg opendraaien. De voorzitter zegt dat J. Kodde gunuing heeft gekregen van *t bestuur van den polder om de sloot dicht te doen en die heining er op te zetten; t was hem wel opgevallen, doch bij 't bouwen is de rooilijn 7i/2 meter uit de as van den weg ,dus wordt daar de hand aan gehouden. De heer I de Buck zegt dat in den Rijke buurtweg de zijkant „van den weg is weggevallen en de steenen er uit lig- De voorz. zai er zoo spoedig moge lijk den kantouier heen zenden De heer Wondergem heeft ongeveer t zelfde over den Leeuwendamschen weg en de heer Melis over plein bij den mo lenaar Houterman, hij vraagt wie dat plein zal herstellen, de gemeente of de commissie voor den Vrouwepolderschen weg. De voorzitter zegt dat net betrekkelijk hetzelfde is, wie het doet; maar omdat hel bij den Vrouwepolderschen weg ligt zag hij het liefst dat het door die com missie werd uitgevoerd. De heer Melis ZONDERLINGE KAMERADEN Naar het Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H 18). Ze was teleurgesteld, dal hij met zoo iets voor den dag kon komen. „Ja, maar u weet wel, dat je niet al- lijd bij moeder' s pappot kunt blijven, Singlelon heeft toch ook een moeder, maar dat neemt niet weg, dat hij dan toch een heel eind hier vandaan zit." OWnie zweeg een oogenblik, toen sprak zij „We zullen wat voor je zien te vinden waar je niet zoo veel pleizier in zult hebben, vent." En er was een ietwat droeve klank in haar stem. Ze wilde hel haast zichzelve niet erkennen, maar 't had haar meer malen getroffen dat haar knappe zoon zelfzuchtig bleek te zijn. "Dit was hel gebrek dat haar in anderen het onaange naamst aandeed. De lijd had haar zelfgenoegzaamheid niet onaangetast gelaten. De bedreiging van de toekomst was steeds in haar ge dachten. Haar jeugd, haar figuur en haar bewonderaars had ze verloren. Vreemdelingen, die veelal wat druk ge leefd hadden, naar pommade roken, en Uit Zuid - Beveland. Donderdagavond kwam de raad vau Schore in vergadering bijeen Voor kennisgeving worden aangenomen het schrijven van de Kamer van Kooph en F- voor de Z. eilanden betreffende den ver koop van buitenlandsch vleesch, en een verzoek van de R. IC. Politieschool te Den Bosch om een gemeentelijke subsidie Hel gemeentebestuur van Goes bericht te dat de gemeente Schore verschuldigd is over 1922, ingevolge art* 25, 4e lid der Nijverheidsonderwijswet, voor do am bachtsschool f 450.93. Aangeboden werd 30 3 40 ton Belgische steenslag, welke als restant van een la ding voor hel waterschap Kruiningcn dis ponibel is, "B. en W. stellen voor tot aan koop te besluiten. Na eenige discussie werd besloten dit quantum aan te koo- pen, mits de kwaliteit en afmeting goed zijn, met de stem van den heer Zoeteweij tegen. Van den Minister van Binnenl Zaken en L. is een afschrift ontvangen van hel krachtens machliging van H M. de Ko ningin door dezen Minister genomen be sluit lot handhaving van het besluit van Ged Staten van Zeeland, waarbij de be grooting 1925 en de rekening 1923 va hel Burgerlijk Armbestuur van Schore werden vastgesteld overeenkomstig hét desbetreffend besluit van den Raad dor gemeente Schore. Vastgesteld wordt een verordening op de autobussen, waaronder ook begrepen de wilde diensten. Bij de rondvraag dringt de heer Karei- se aan op liet aanbrengen van eon dui delijk kentceken aan den Driehoek, ter regeling van het verkeer, daar thans veel reizigers verkeerd rijden. De voorzitter zegt toe, dal hij hierover met den ge meente-opzichter zal spreken De heer Zoeteweij vraagt wanneer de aschbak over de Schorebrug wordt geplaatst, waarop de voorzitter zegt, dat hij den timmerman reeds opdracht heeft gege ven; hij zal nogmaals op spoed aandrin gen De lieer van Sparrenlak vraagt hoe 1. en W. denken te handelen met de •iolecring der gedempte sloolen in de Haaimeet. De voorzitter zegt, dat hij ri oleering ter sprake zal brengen, zoodra de noodzakelijkheid hiervan blijkt, thans is dit nog niet noodig. Vervolgens zegt de heer van Sparren- tak dat er zijn aandacht op is gevestigd, dat de stemmingen voor 2de Kamer, Sta len en gemeenteraad niet voldoende ge heim zijn, daar hel stembureau kan zien. hoe er gestemd wordt. De voorzitter zegt da! alles overeenkomstig de wet is in gericht en daarin alzoo geen verande- kan worden aangebracht. Spreker zegt, dat het aan den kiezer te wijten is, dal het slembureau iets kan zien- Overigens is hom niet bekend, dat het geheim der stemming ooit is gesehonden Vrijdagmiddag kwam de raad te IC ape lie in openbare zitting bijeen. Bericht werd door de gemeente Goes, dat voor het onderwijs aan de am bachtsschool moet betaald worden f 130.08; voor de R. H B. S. le Goes moet voor de aldaar schoolgaande kin deren bijgedragen worden f 2148 47. De heer Fraanje vraagt of de klacht indertijd niet gebaat heeft. Spr. vindt deze toestand meer dan erg en vraagt of dit nu niet verhaald kan worden op de daarvan profiteerenden. De voorzifter zegt, dat aan deze klacht geen gehoor is gegeven; de Minister van O., K en W. wil tot op heden geen wijziging aanbrengen, waar de wet pas in werking is De inspecteur van den Rijksgebouwen dienst te Middelburg heeft de gerestau reerde Chr. school te Kapelle— Biezelin ge geïnspecteerd en alles in orde be vonden; afwijkingen hebben niet plaats gevonden. De leges jachtakten werden met vier tegen 3 st bepaald op groote jachtakte f 3, Jogeerakte f 2, kleine akte f 1. knevels en snorren verfden, waren de eenigen die nu nog (mét smachtende, blik ken, naar haar keken. En do jongslen on der haar aanbidders hadden opgehouden haar te aanbidden, als ze Vivian een kerel van vijf voet, tien, op zo'n kousen gemeten hoorden spreken van „moe der". Maar ze had het haar jongen nooit verweten, zelft niet in gedachten, dal hij zoo weinig om haar gaf. «Ze vond het alleen maar hard. Dikwijls was ze over dat onderwerp van Vivian's loopbaan met Lee begon nen, maar die vond het makkelijker om zijn stiefzoon zoo nu en dan eens een souverein toe te stoppen en hem verder te laten lanterfanten, dan de zaak eenige aandacht te schenken. Gedurende het grootste deel van liet jaar liep Vivian leeg en toen begon hij als onder-direc teur vau een concert-hall in West End. Daardoor daalde hij erbarmelijk diep van het voetstuk waarop zijn moeder hem in gedachten had geplaatst. Het was een heel ondergeschikte betrekking en hij verdiende tien shillings in de week. Maar tenzij ze enkele van haar juweelen ver kocht, om "hem er in te brengen, scheen er niets anders voor hem te doen, hij voelde toch voor niets anders dan, om of ficier te worden. De oudste jongen ging dus iederen dag naar de stad en nam zoo langzamerhand alle airs aan van een impressario, en de jongste had heimelijk ontmoetingen met zijn Muze, in den schooltuin, bij welke gelegenheid hij dan in stilte verzen schreef. Tot hij op een ochtend, midden in den cursus, onder de litteratuurles, door een telegram van school gehaald werd en zich, met den doodsclirik in hel hart, onmiddellijk naar het station spoedde. Lee wsfcf in* de provincie heel erg ziek. HOOFDSTUK VIII. Op een van de eerste dagen van een nieuw begonnen tournée had hij een beetje kou gevat. Den ochtend daarop moest hij naar Birmingham en geheel verkleumd kwam hij daar aan. Van zin gen was geen sprake. Hij bleef in het hotel en nestelde een warmen drank en extra dekens. Den volgenden morgen werd hij wakker-met een zwaren hoest en liet een dokter halen, maar, ondanks de medische hulp, werd het hoesten erger, en, toen een vriendin, die hij verwachtte, hem kwam opzoeken, lag hij le bed met longontsteking. Hij sliep ioen David kwam. In de zitkamer was de vriendin aan "'t dinee- ren. David aanvaardde haar tegenwoor digheid met verbazing. Ze zei hoe ze dacht, dal hij honger moest hebben en raaade hem te bellen. Hij antwoordde echter, dat hij in 't geheel geen honger Voelde. Ze had vuurrood haar, een ge- blankette huid en een schorre stem. Hij zat in een leunstoel bij het vuur naar haar te kijken. „Hoe lang zal het duren eer ik bin nen mag gaan?" vroeg bij, huiverend „Ze zullen hem wel vertellen, dat je De verordening houdende voorschrif ten voor motorrijtuigen, bestemd voor het vervoeren van reizigers legen ver goeding, ontlokte een ellenlange bespre king. Met 5—2 st tegen de heeren Gan seman en Fraanje) werd deze verorde ning behoudens enkele wijzigingen vast gesteld. Vastgesteld werd het percentage ge meentelijke inkomstenbelasting op 12 (v. j 1.5) en R. I. B. 80 opcenten. Op voorstel van B en W. werd bet verzoek van de gymnastiekverecniging OJympia aldaar om een springbak op het plein der openbare school te doen aanleggen, ingewilligd z h st. Het bestuur van de Chr. bewaarschool Samuel le Kapelle yerzoek! een gelijke subsidie als de bewaarschool te Bicze- linge ontvangt B en W stellen voor in beginsel te besluiten subsidie te verleenen, doch willen eerst een overzicht van het mo gelijk tekort hebben en alsdan hande lend optreden. De heer Zegers is sterk voor bewaar- schoolonderwijs, doch vindt bier een bij zondere werking voor het particulier initiatief. Spr. heeft indertijd bij de aan vrage van Biczelinge om subsidie met nadruk gewezen op deze particuliere werking en is toen zelf door aanvragers toegejuicht; nu wordt het gevraagd ten spiji vau spr Het deed spr. genoegen om in hel verslag van de opening der be waarschool te Kapelle het standpunt te mogen lezen, dat toen door den voorz. werd ingenomen De "heer Fraanje vindt hel standpunt van B. en W. niet consequent. Bicze linge wordt gesubsidieerd, ook Kapelle heeft recht op een subsidie, nu er een bewaarschool is. Spr. is er sterk voor om dit te bepalen per leerling, zooals wordt aangevraagd; dit is z i billijk De voorz. legt er vooral den nadruk op, dat aan giften gebeurd moet wor den wat kan De heer v. Wingen zegt, dat gerust kan worden aangenomen, dat alles ge daan zal worden om geld le krijgen; spr. wijst op de onbillijkheid tegenover Bie zelinge en kan met het voorstel vdn B. en W. niet accoord gaan De voorz zegt, dat B en W. hebben besloten in beginsel subsidie te verlee nen; verlangd wordt een overzicht, om niet in den blinde te moeten tasten Het voorstel van B en W werd aan genomen met 6 1 st ftegen Fraanje} De voorz deelt mede, dat B cn W. adviseeren niet tot aankoop van het ter rein, eigendom van den heer Ganseman, voor een aigemeene begraafplaats over te gaan, omdat het perceel ligt in de bebouwde kom der gemeente en de toe gang hiertoe zich voor het doei minder leent. De heer v. d. Have vraagt of B. en W. iets anders op het oog hebben. De heer Ganseman vindt het terrein bijzonder geschikt Spr. adviseert Ged. Staten hiervan in kennis te stellen en. een goede beschikking te verzoeken. De som, welke gevraagd wordt, is billijk. Anders zullen inwoners van Kapelle te Biezelinge moeten begraven worden De heer Fraanje vraagt, indien er zoo'n dringende behoefte is aan een begraafplaats voor Kapelle, waarom er dan geen aanbieding van terrein komt Het is in het belang der gemeente eigen grond te benutten. De heeren Ganseman en Van Wingen agccraen tegen het te Biezelinge doen begraven. De heer Zegers sluit zich bij den heer Ganseman aan wat betreft het aan hangig maken van deze kwpslie bij Ged. Staten. Het heeft steeds gerust bij B. en W. De voorz zegt toe advies te vragen bij Ged. Stalen, om alsdan tot nadere beslissing le kunnen overgaan. Aldus besloten. Bij de rondvraag verzoekt de voorz. machtiging om enkele afgeschafte leer middelen te mogen verdeelen aan de be staande bewaarscholen De beer Van Wingen vraagt naar de wijzerborden en hier bent, als bij wakker wordt", zei met een vollen mond- „Je deed beter als je eerst een stukje at David, heet je immers, met waar?" ,Ja, Ik zou niet kunnen eten, dank Wie zorgt voor hem?" Hij wist wel, dat de vriendin het althans niet deed. „De dokter heeft twee zusters gezon den van het ziekenhuis, een dag- en een nachtverpleegster. Hij is er slecht aan itoe Je moet maar eens zien hoe mager hij is." ,Zou "hijweer beter worden?" vroeg zijn zoon met een huivering. „Dat zal er om houden", zei ze, de flesch in haar glas leegschenkend. „Wat champagne?" Hij schudde het hoofd. „Ik wou maar, dat hij wakker was „Als ik jou was, nam ik wat. Er is niets, waar je zoo van opknapt als van champagne, als je je wat vervelend voelt." De kellner verscheen weer, met de nagerechten. „Breng nog een flesch en één groene chartreuse. Neem die „zoetjes" maar weer mee. Wat is dat glibberige ding met dat rose goed er op?" „Dat is sherry-gebak met room en eieren, madam." „Neen, daar wil ik niet van." Toch maakte ze er een heel klein gaatje in en vroeg hem toen om de sigaretten. Hy reikte haar een zilveren doos, dien den zieke had toebehoord; het deed David pijn toen hij haar die zoo roekeloos zag hanteeren Met verbazing vroeg hij zich af wat de kellner wel van baar denken moest en of zijn vader 'zich toch niet een beetje schamen zou; ofschoon hij toen weer een storm van verwijten in zich voelde opkomen, dat hij bom, nu vanavopd, nog iets had kunnen kwalijk nemen. Opeens voefde hij een brok in zijn keel, zijn oogen deden hem pijn; hij moest strak in liet vuur te kijken, om de tranen terug te houden. Tot zijn tschaam- te voelde hij er toch een neerdruppen. „Rook je niet?" vroeg zij. „Nu niet", antwoordde bij en wist dat zijn stem hem verraadde. Verraasl keek ze naar hem. „Wat scheelt er aan?" „Niets!" antwoordde hij boos. „Wat zou er zijn?" Op straat bracht een piano-orgel een cadenza ten gehoore, waarna hel ineens ophield. Door die strakke stijte was het gewoel van het verkeer nu veel duidelijker hoor baar in het vertrek. De kurk knalde en hij dronk zijn wijn uit in één teug. „Neem nog wat." „Tic verlang niet meer." Zij hief het glas op en noodde: „Kom, op de Afschaffing dan!" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 5