hef aantal aanmeldingen niet onbelang rijk toe, terwijl door de officieele erken ning van de Middelbare Handelsdag- school het eindexamen ongetwijfeld in beteeken is is toegenomen, en verwacht mag worden, dat van deze school een steeds ruimer gebruik za! "wofden ge maakt. He Handelsavondschool telde begin '24 140 leerlingen tegen 138 begin 1023. Van den aan de school verbonden vervolg cursus slaagden 4 leerlingen voor het di ploma Boekhouden Mercurius en 2 voor het diploma Nodcrlandsche' Handelscor respondentie. "De meeste leerlingen gaven er echter de voorkeur aan, tot het vol gende examen door te werken, wat ook beter wordt' geacht. He nieuwe cursus ving aan ract 130 leerlingen, togen 140 in September 1923. Het aantal nieuwe leer lingen was 29 tegen 13 in 1923 Opgemerkt wordt, dat de school niet altijd de noo- dige medewerking der patroons onder vindt: sommige pre.vereeren privaatles, omdat zij hun bediende dan minder kwijt zijn. Zelfs is het. voorgekomen, dat pa troons aan den directeur leerlingen der avondschool vroegen, maar dat deze. zoodra zij in betrekking waren, de school verlieten Het bestuur meent dan ook aanspraak te mogen maken op eenige meerdere waardeering en medewerking. Met groote waardeering wordt gewaagd van den ijver cn toewijding van directeur en leeraren en speciaal wordt <Je direc teur genoemd, omdat in 1924 bij den aan vang van den cursus de avondschool 15 jaar bestond, aan welker totstandkoming de heer Kosten zoo krachtig heeft mede gewerkt, en die tot dusverre zoo uitste kend door hem wordt geleid Herinnerd wordt aan het 40-jarig ondorwijs-jubileum van den heer Kosten. Ook do concierge bleef zijn taak met ijver en nauwgezet heid vervullen. Ook ditmaal is er geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen over de leerlingen; gedrag en ijver geven over het algemeen roden tof tevreden heid. Grooten dank is de verceniging ver schuldigd aan den Minister van Onder wijs, die ondanks den eisch van bezuini ging, de scholen te hulp kwam en daar mede op sympathieke wijze blijk heeft gegeven van zijn groote belangstelling voor het Handelsonderwijs. Ook wordt erkentelijkheid uitgesproken jegens den inspecteur van het Handelsonderwijs, den heer mr. J. H. Thiel, die bij vernieuwing geloond heeft een krachtig pleitbezorger voor de belangen der scholen te zijn Het bestuur onderging geen verande ring, doch wijlen dr. II Japikse, die in 1924 herkozen werd, nam op 31 De cember wegens gezondheidsredenen ont slag, en kort daarop overleed hij. In, den heer dr. Japikse verloor het bestuur uit zijn midden een man met een hel der oordeel, aan wiens werkkracht, groo te kunde en warme belangstelling voor de handelsscholen gaarne een woord van hulde wordt gewijd. Zijn nagedach tenis zal bij het bestuur steeds in ge zegend aandenken blijven Ook wordt een woord van lof gebracht aan den administrateur, den heer G W. Graaf- huis. Nog wordt herinnerd aan de op richting van den Bond van Besturen van Handelsscholen, waarvan de pen ningmeester der vereeniging, de heer mr J. A. Fokker, voorzitter is, en welke bond den strijd voor de belangen van het handelsonderwijs op zich heeft ge nomen. De Bond strijdt voor een wet telijke regeling van het handelsonderwijs en de bij dit onderwijs nog ontbrekende wachtgeldregeling. Het bestuur is we derom versterkt in de overtuiging, dat ofschoon het handelsonderwijs nog niet wettelijk is geregeld, het toch reeds een "zoodanige beteekenisvolle plaats inneemt, dat de nog niet verkregen rechten eer lang zullen worden verleend. Nu de dag school erkend is, is een wensch van het bestuur vervuld met andere voortkomen de uit het ernstig verlangen, de scholen zooveel mogelijk dienstbaar te doen zijn aan de_ belangen van den handel alsook aan die harer leerlingen Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenais de rekeningen van den penning meester. den heer mr. Fokker. Die voor de dagscholen geeft in ontvang en uit gaaf aan f 66.905.44, zonder goed of kwaad slot; die voor de Handelsavond school een eindcijfer van f 16 464.91, met een kwaad slot van f 364.90, tegen f203.881/? over 1923. Daar de heer J. Dronkers moesft af treden aJs lid der commissie voor het nazien der rekeningen, werd hem dank gebracht en in zijn plaats benoemd de heer L. Dekker. Bij de bestuursverkiezing onderstreep te de voorzitter nog eens de woorden van het verslag ten opzichte van wijlen dr. Japikse, waarna in diens plaats werd benoemd de heer W. Berdenis van Ber- lekom, met 20 stemmen tegen 3 op Mr. Dusseldorp, 2 op dr v. d. Kamp en een blanco. Aan de beurt van aftreding was de heer Herman Snijders, die werd herko zen met 20 stemmen, tegen 2 op dr. Burgersdijk, een op dr. v. d. Kamp en '3 blanco. De heer Van Berlekom dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, nam de benoeming aan en werd door den voor zitter geluk gewenscht, waarna deze de vergadering sloot. van Laer, en tot kapitein-luit. ter zee <le luit. ter zee le kl. D. Scalongne; is, met ingang van 30 Juni a.s. aan den kapitein ter zee J. Tissot van Patot op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst eervol ontslag verleend uit den zeedienst, onder toekenning van levens lang pensioen en met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten; is met 5 Juni j.3. de o.fficier van den marinestoomvaartdienst 3e kl. 0. de Vries bevorderd tot officier van den ma rinestoomvaartdienst 2de kl ernstige hoofdwonden. Haar toestand is hopeloos. De compagnon had zich door ophanging in de garage van het leven beroofd. Men neemt aan, dat de compagnon de beide anderen om de een of and/ere re den heeft aangevallen en zieh daarna door gasvergiftiging van het leven heeft trachten te berooven. Hierbij zou hij, HIT DE RADIO-WERELD. IX. De balansversterker. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Door het bestuur van het gast huis te Goes, werd Donderdagmiddag aanbesteed het sloopen van het bestaan de» en het bouwen van eenf nieuw zieken- huis le Goes. (Metsel en timmerwerk). Er waren 26 biljetten. Inschrijvers wa ren: M. F. Goedemond, Goes, f66500; J. de Kolt. Goes, f 6589Ó; P. E. Bocykcns, Honlenisse, f 63500; W. J. v. Doezelaar f 61000; P. F. Voel en P. F. de Wjaali Honlenisse f 635000; W(. J v. Doezelaar Goesy f 61490; J, J. A_ v. Velthoven, Zie- rikzee, f 61400; J. Dekker Lzn Kloetinge f 59760; II. Kosten, Wemeldingej f58000; M. J. Scheffelaar Dzn., Bergen op "Zoom f 57500; Gebr. W. en H. Sorée, Venlog, f 56900; .J. L. Allewijn, Hoedekenskejr- ke f 55250; Reij'nders en tCo.k, Fijnaart, f54000; J. J. Krijger, Vlissingen f 53494; C. den Hollander, Klundert, f 53100; fa. T A. Molkies, Breda, f 53200; fa. J. M. J. Schrijver en Zn., Goes, F 53120; P. J. Wleijts, Bergen op Zoom f 53000; L. Raaymakers, Wouw, f 52500; N.V. VA Geel's aannemersbedr., Utrecht f 52180; J W. v. d. Schoot, Tilburg, f 52100; J. M. van Riet, Goes, f 51800; P. F. v. Kaan, Bergen op Zoom 51600; C. Vie- deler. Bergen op Zoom f 51074 en A. Soffers, Hoogerheide f 49898. Laagste inschrijver was de fa. de Bruijn en v. d. Weert, Goes f49417. een groot geluidvolumen noodzakelijk j wordt. Toch zal men voor groote zalen of opcniuchtdemonstraties nog wel eens 'extra versterking wensch en; in den re in een der vorige artikelen hebben gel echter komt men dan niet meer uit wij den laag-frequentversterker bespro- nVet een derde traplaagfrequent. Scha ken en vermeld dat men practisch met Kolt men twee versterkerlampen parallel, niet meer dan twee lampen kan werken dan wordt de kwaliteit veel verbeterd; zonder dat de kans op vervorming zeerhet is dan alsof we een tweemaal zoo groot wordt Deze vervorming wordt iukrachtige lamp gebruiken. Een beter de hand gewerkt door de transformato- schema is dat van den balansversterker, ren, maar nog meer door de lampen 0f push-pullversterker. Wij willen voorop zelve. Ook hebben wij beschreven hoe j stellen ,dat vervorming door den luid- het gebruik van speciale lampen voor spreker uitgesloten moet zijn 1 VERSCHILLENDE BERICHTEN. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit zijn met inganjg van 30 Juni a.s. bevoyderd tot kapitein ter zee de kapitein-luit. ter zee N. J. Sedert Dinsdagmiddag werd te Roo sendaal een 4-j'arig kind van de familie A. Svermist. Het kind had de bewaar school te 12 uur verlaten en werd nadien niet meer terug gezien. Den geheelen dag en daarop volgenden nacht werd de stad en omgeving afgezocht, echter zonder re sultaat. Toen men daarna Woensdag morgen in een vaartje ging dreggen, wertl al spoedig het lijkje van de kleine op gehaald. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor: Het K L. M.-verkeersvliegtuig H-NABN type Fokker F 3H, bestuurder De "Vos, heeft Woensdagmiddag op weg van Am sterdam naar Bremen en Hamburg, kort na 2ijn vertrek een landing moeten ma ken in den Haarlemmermeer, tengevolge van het onklaar raken van den motoï. Bij deze landing is het toestel op het laatste gedeelte van zijn uitloop in een sloot geraakt en daarbij licht bpschadigd. Van de 4 .passagiers zijn kort daarop twee met een ander toestel der K. L. M. naar Hamburg vertrokken, terwijl de beide anderen, van wie er een zijn bovenarm had gekwetst, te laat voor het tweede tqestel kwamen, en hun reis per trein moesten doen. Ongeveer tezelfder tijd moest een Hor nier-vliegtuig van de Deutscher Aero* Lloyd, met 5 passagiers op weg van Amsterdam naar Berlijn, eveneens in de Haarlemmermeer landen, ook tengevolge van een motorstoring. Het toestel bleef onbeschadigd en de reizigers liepen geen letsel op. Op de Beyghuizer papierfabriek is de 27-jarige onlangs gehuwde arbeider D., wonende te Wapenveld, fusschen de wals geraakt en direct gedood. Be 19-jarige schippersknecht S. H. raakte gisterenvoormiddiK onder de ge meente. Leiderdorp bij bel uitwerpen van een tros bekneld in een lus, waardoor zijn linkervoet bekneld geraakte tegen de trap van het vaartuig, met het treurig gevolg, dat de voet werd afgekneld. De jongeman is ter verpleging opgenomen in het St. Elisabethsgasthuis. Op 960 meter diepte is te Lichten voorde een steenkolenlaag van een meter dikte aangeboord. Bij een ongeluk met een Jan-ple- zier-auto met 30 menschen uit York (Enge land) zijn 7 lieden gedood en verscheide- nen gekwetst. De auto stortte bij het af dalen van een heuvel van een brug en sloeg op de rotsen te pletter. In een kleine stad in Florida heeft men het dak van een hotel ingericht als dansgelegenheid. Als bijzonderheid moge vermeld worden, dat bij regenachtig weer een electrische machine een rolscherm over het dak zal aanbrengen, zoodat de dansers niet gestoord worden. Het ge wicht der installatie bedraagt 45 ton; een motor van 7i/& P.K. is voldoende om het groote scherm in beweging te brengen. In een klein hotel in een voor stad van Londen is gistermorgen de 60- jarige eigenaar van het hotel, alsmede zijn compagnon, dood gevonden. De vrouw van den eigenaar vond men met naar men gelooft, gestoord zijn, waarna hij zich heeft opgehangen. (Teg.) Aneta meldt- Een koelie heeft den administrateur van de Palembangsche koffieonderneming Pasoemah, den heer Lambermon, met een pisoblati (mes) ver moord. De dader heeft bekend. De aan leiding was een steenworp, om den koelie tot den arbeid aan te sporen. nog goed helpen. Men bedenke echter dat de groote condensatoren niet wegge laten kunuen worden, zij zijn beslist noodzakelijk! Ingszondsft Stakksn. Fig. 1 geeft het schakelschema van zoo'n balansversterker. De transformator T. i. de ingangstransformator, heeft zoo als elke normale laagfrequenttransfor- mator een normale primaire wikkeling p. Er zijn echter een tweetal secundaire wikkelingen S 1 en S 2 op aangebracht, die in het midden met elkaar verbonden zijn en met één draad uitgevoerd- "De secundaire wikkelingen hebben dus maar drie aansluitklemmen. Eigenlijk hebben we dus twee transformatoren, die ver- eenigd zijn tot één enkelen transforma tor^ de primaire windingen hebben zij ge meen. We kunnen nu verder zeggen, dat elke secundaire wikkeling zijn span ningsvariaties aan een eigen lamp geeft: er zijn dus twee lampen noodig. Hier voor kiezen we natuurlijk die versterker lampen, welke de sterkste geluiden kun nen vervverken( B 406). Beide lampen branden op eenzelfde accu, qn hebben elk afzonderlijk een regel weerstand W. Het batterijtje rsp. zorgt voor de be- noodigde negatieve roosterspanning (ca. 8 volt bij de B 406-lamp), terwijl beide lampen oolc een gemeenschappelijke hoogspanningsbatterij hsp. van ca. 100 volt hebben. Plaatstroom en plaatstroomvariaties zijn voor beide lampen in tegengestelde richting; om den luidspreker te laten werken hebben we dus een transformator Tu (uitgangstransformator) noodig, nu met twee primaire wikkelingen p 1 en P 2. De wikkelingsricbting van p 1 en p 2 zijn zoodanig gekozendat beide plaat- stroomen in dezelfde richting de secun daire "wikkeling S beïnvloeden; sluiten we op S den luidspreker aan, dan zal deze de gelüiden door beid,e lampen gelijk versterkt weergeven. Door deze schakeling nu is men in staat zeer krachtige geluiden zuiver en onvervormd te versterken en weer te geven. Gebruikt men een drielampstoestel en plaatst men daarachter een balansve- sterker ,dan zal men ook werkelijk ver wonderd zijn door d© hooge mate van zuiverheid. Zelf hebben wij de proef nomen met een balansversterker en een normale traplaagfrequent achter een drie lampstoestel (1 hoog, 1 det en Haag). De resultaten wezen direct uit, dat de balansversterker verreweg 'te verkie was boven een éénlampsversterker. Bo vendien kan een balansversterker reel meer verwerken dan een gewone ver sterker. Gewoonlijk kan men met voordeel den luidspreker aansluiten aan de punten a en b en niet aan de secundaire S. Vindt men dan het timbre van het geluid wat to hoog, dan zal een klein condensator- tje van 0,00025 M.F. parallel over S ge schakeld, een prachtig diep timbre geven. Een ieder, die proeven doet met geluid versterking, kunnen wij deze methode in het volste vertrouwen aanbevelen. De Secanode of plaatstroom- gelijkrichter. Ongeveer een jaar geleden bracht een Nqderlandsche firma een apparaatje in den handel, dat 'Stroom van een wissel stroomnet gelijk richt en bruikbaar maakt als plaatstroombron voor een radio-ont vanger. Dit apparaatje heet secanode, en deze naam is thans algemeen gewer den. Daar het zeer goed de moeite loont zelf zoo'n secanode te bouwen, geven wij er hier een schema en beschrijving van. Figuur 2 geeft het schema van de seca node. Een transformator T 1, die aange sloten wordt op hef lichtnef (110 of 220 volt) en die bovendien voorzien is van een secundaire wikkeling met een mid- denaftakking, transformeert de netspan ning omlaag tot ca. 4 volt en bekrachtigt daarmee den gloeidraad van een normale onlvanglamp. Deze lamp kan helderbran dend of van het miniwatt-type zijn; in ieder geval moet de gloeidraad een flin- ken stroom nemen en mag de plaatstroom niet te zwak zijn. Een weerstand Wi kan de gloeidraadspanning naar willekeur re gelen. De transformator T 2 geeft een span ning van ca. 200 volt; deze Wisselspan ning dient als plaatspanning voor de lamp. In den plaafkring zat echter een onderbroken gelijkstroom vloeien, daar de 'lamp slechts in één richting den stroom doorlaat (gelijkrichting). Gebruikten we zonder meer deze on derbroken gelijkstroomstooten voor onzen ontvanger, dan zouden we niets anders dan een oorverdoovend gebrom hooren. We hebben dus nog een inricht.ng noo dig, die de onderbroken stroomstooten omzet in een meer gelijkmatigen gelijk stroom die inrichting is de afvlakinrich- ting. Zij bestaat uit een tweetal groote condensatoren elk van 4 microfarad, en 4 M.F., die ook uit twee parallel gescha kelde condensatoren elk van 2 M.F. kun nen bestaan, zijn onontbeerlijk en dienen 500 volt zonder doorslaan te verdragen. Hierop komt dus veel aan. De smoorspoel 5 bevat een tweetal gelijke wikkelingen; de inwendige weerstand moet niet te hoog zijn, terwijl het aantal windingen niet te gering mag zijn. Zeer geschikt zijn hiervoor, evenals voor T 1 en T 2, de Fransche Ferrix transformatoren. Zij zijn haast overal verkrijgbaar, en zijn niet duur. Bij een dergelijke secanode kan men rekenen op maximaal 10—12 milliampères plaatstroom. Dit is voldoende voor een drielampsontvanger. Voor een vierlamps- ontvanger heeft men een tweetal gelïjk- richterlampen noodig; deze geven 20—25 milliampères. De lampen worden dan pa rallel geschakeld. Heeft men een 220 volts lichtnet in huis, dan kan men zonder den transformator T 2 werken; een paar ze keringen zijn dan echfer noodzakelijk. Bo vendien mag min gloeidraad niet geaarc zijn, daar anders kans bestaat op kort sluiting. Een transformator is dus uit een oogpunt van veiligheid altijd te verkie zen. Vaak wordt tusschen aarde en min secanode nog een condensator van( 2 M.F. geplaatst. In gevallen waarin lichtnet- ARBEIDSTIJD DER POLITIE. Hooggeachte Redacteur Terwijl ik hedenavond, in de Midd. Crt van 10 Juni 1925, 2e blad, het hoofdartikel las over„Rcsultaten van Overheidsdwang", in hoofd zaak den zin„over arbeid ineen w e v e r ij of m ij n en den arbeid een po 1 i t ie-a ge n l, herinnerde ik mij ook hoe U toen den arbeid van een politie-agent naar voren bracht. Ilc meen in het hoofdartikel der Midd. Crt. van 30 Maart 1922? Mijnheer dc Redacteur, U schrijft, dat U toen een bestrijding kreeg le hooren en dal de erkenning van het bestaan van een verschil U kwalijk werd ge nomen. Niets is minder waar dan dat, althans bij ons zat zoo iets niet voor. Maar datgene wat U toen schreef over den politie-arbeid, werd U kwalijk ge nomen, n.l. dit: „dat een agent van politie niets deed dan kuie- r e n". "Wij hebben toen getracht om aan le Loonen een leek kent geen politie-arbeid dat een agent van politie wel meer deed dan kuieren, zoo echt kuieren en kuieren zonder ander doel Uw bedoeling in Uw hoofdartikel van 10 Juni j.l. is alleen maar, om te wijzen op de gevolgen die de Arbeidswet heeft gehad voor sommige bedrijven; welnu. Geachte Redacteur, o.g. zijn bedoeling is enkel maar om het bovenaangehaalde eens in herinnering te brengen en te wijzen op het groote verschil dor om schrijving van den arbeid en de op vatting bij het lezend publiek in Uw artikel van 303'22 en dat van 10—6—'25. U beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw. dn. M. Middelburg, 10 Juni 1925 (We staan verbaasd over de stellig heid, waarmee de inzender een besliste onjuistheid beweert. In dat hoofdartikel van 30 Maart '22, dat hij blijkbaar niet eens meer her lezen heeft, wordt het woord „kuieren" nérgens gebruikt. We schreven dat ar tikel naar aanleiding van het wetsvoor stel van "Minister Aalberse om de 45- urige arbeidsweek voor fabrieken en 'werkplaatsen te veranderen in eèn 48- urige week. En daar in deze gemeentet de in '19 ingevoerde acht-urendag voor de gemeente-poli tie een som van ruim f 12,000 had gekost voor twaalf nieuwe agenten, vroegen we, or het, bij een- verruiming van den duur van fabrieks arbeid, niet noodig was ook na te gaan of de politiedienst hier te kort was. Daartegen is toen de bovenstaande inzender als secretaris van de afd. Mid delburg van den Bond van Politieper soneel opgekomen. Maar ook in dat schrijven staat geen woord, dat lijkt op een bestrijding van het verwijt van kuieren". Maar wel gebeurde iets anders. In het onderschrift op dat stuk haalden wij uit een rede van den Haagschen bur gemeester, het hoofd der politie aldaar, de volgende woorden aan „Een man die 8 uur lang met hamer of bijl aan den arbeid is geweest, heeft wat inspannender gewerkt dan een agent, die zijn straatronde heeft gemaakt, en in negen van de tien keer terugkeert zonder iets andera te hebben gedaan dan kuieren." Het was dus het hoofd der Haagsche politie, die dat woord kuieren gebruikte. En déartegen is de inzender toen in ons blad van 13 April opgekomen in een tweede stuk. De tegenstelling, die de inzender dus meent te hebben gevonden tusschen ons hoofdartikel van 30 Maart '22, en dat van Woensdag, is abuis. Bij de Woensdag door ons aangeroer de, indertijd ondervonden bestrijding dachten wc trouwens aan eenige par ticuliere gesprekken. Red.) BIJEN-ZWERMEN. Mijnheer de Redacteur! Nu weer de tijd van bijenzwermen is aangebroken, zou ik de menschen die met een zwerm in tuin of elders kennis maken, willen waarschuwen, n.l'. doe niets dan een imker waarschuwen. De bijen vliegen, indien ze niet worden gestoord, kalm op een grooten tros, en wat vele menschen niet weten, ze ste ken ni,et als ze zwermen, omdat ze hun honjgblaasje vol hebben, on dan liever het' Achterlichaam niet krommen. Dat niet-steken geldt natuurlijk alleen als ze niet worden geplaagd; want yvat te zeggen van lui die een bijenzwerm met petroleum behandelen of er een wa terstraal op richten, ja er met stokken in gaan wroeten. Heuscb, haal even een im ker en 't is verwonderlijk hoe gauw hij ze Reeft opgeborgen en dus voor leeken onschadelijk heeft gemaakt. Mijn dank vpor de plaatsing, met jmkersgroet, F. P. DE MEIJER. een smoorspoel S. De condensatoren van gebrom hinderlijk blijft, kan deze remedie Electrische Drukkerij G. Wi den Boer, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6