Woensdag 10 Juni 1923 No. 134. 168° Jaargang. dit nummer behoort Bijvoegsel. BINNENLAND. TE BERGEN OP ZOOM. Naar de Avondsier verneemt is de officier van Justitie van de Réchlbank te Breda te 3ergeu op zoom geweest tot instelling van een eerste onderzoek naar de malversatiën m deze gemeente Verschillende personen werden gehoord. Uit Stad en Provincie. Uit Vlissingen. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissingen van den Vrijz. Dem. Bond een propagandaavond, waarop de heeren Jac. Welleman en arts D. N. van Gel- dereu resp. de aïgemeene Vrijzinnig De mocratische politiek en speciaal de ont- wapeningsleuze "en de sociale wetgeving toelichtte, evenals zij dat eenigen lijd geleden te Middelburg hebben gedaan. Ook nu werd als slot van den avond het door den heer Welleman geschreven één actertje „Nationale ontwapening" met groot succes opgevoerd. Do voorzitter der afdeeling, d<e heer Kwaak, die bij den aanvang der verga dering herinnerde aan het 25 jarig Ka merlidschap van den heer Mr. Marchant, dankte aan het einde van den avond sprekers en opvocreuden en bood aan de dames een bloemenhulde aan. Eenige zeeloodsen dienden Dinsdag morgen bij de politie een klacht in legen een slagersjongen, die per rijwiel den oprit bij hel Beursplein te Vlissingen kwam afgereden en opzettelijk een hond overreed, welk dier zich in de zpn lag te koesteren. De hond brak een pool en zal vermoedelijk moeten worden afge maakt. Tegen den slagersjongen zal proces verbaal worden opgemaakt wegens op zettelijke dierenmishandeling. Uit Walcheren. Door het breken van een ketting der schutsluis te Vecre kreeg Dinsdag een van het personeel, L. de Boos, zulk een hevigen slag van een handspaak te gen den buik, dat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Dinsdagavond sprak voor de Anti- revol. kiesvereeniging te Bit them in een openbare samenkomst de heer A. Colijn. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, sprak de heer Colijn eersti over hetgeen de rechtsche regeering tij dens haar bewind gedaan heeft. Daarbij werd vooral gewezen op de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, op de invaliditeitswetten en op het sluitend maken der begrooling 1925, waardoor de financiëele toestand van ons land is ver beterd. Ten laatste besprak hij het voor naamste uit de programs der linksche partijen (ontwapening) en lichtte het pro gram der anti-revolulionnairen nader toe. Hij wekte ieder op om bij de a.s. verkie zing de bestaande coalitie (Boomsch Kalh., Anti-rev. en dir. Hist.) te steunen en betrèurde de versnippering der Chr. Protest, partijen, zooals ds. Kersten en ds. Lingbeek propageeren. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd slechts door één persoon gebruik gemaakt. De opkomst was ge ring. Dinsdag vergaderde de gemeente raad van Oostkapelle. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig met kennisgeving de heer H. Zwemer. Een varzoék van J. Jobse om voor de timmer- en metselwer ken voor de gemeente in aanmerking te komen, werd ingewilligd. Hem zal dat worden gegund van 16 April 1926 lot 31 December d.a.v. Een adres van de K. v. K. inzake ver koop van builenlandsch vleesch en een circulaire van den Commissaris der Ko ningin 'ter beteugeling van wilde auto diensten, werden voor kennisgeving aan genomen. De voorzitter deelde mede, dat hem van 15 tot 30 Juni verlof is verleend om uitstedig te zijn De secretaris van Serooskerlce zal de plaats van secretaris gedurende dien tijd waarnemen Bij de rondvraag klaagt de heer de Kam over den waterafvoer in hel dorp De voorzitter zegt onderzoek en verbe tering toe. In verband met zijn vertrek op 15 Juni, op welken datum hij den dienst met pensioen verlaat, had de heer K. Dekker te Westkappele, hoofdop zichter van den Polder Walcheren, zijn ondergeschikt personeel uitgenoodigd tot een laatste bezoek op Zaterdagavond te zijnen huize. Gedurende het gezellig samenzijn zei (Vervolg). Biggeiaar'8 TAB A R MERK AMERICAN BAY. (blauwe zak, wacht U voor namaak). Deze tabak bestaat in hoofdzaak uit lichtbruine Amerikaansche tabakken, wel ke door hun aangenamen, pittigen smaak een genot voor de echte rookers vormen. (Zie volgende annonce) een van de adj.-opzichters den heer Dek ker namens allen hartelijk dank voor de steeds welwillende behandeling van hem ondervonden. Ze wilden van him waardeering blijk geven. Allereerst door, den heer Dekker met zijn vrouw en dochter een lang en gelukkig verblijf te Veere toe te wenschen. En voorts bood hij den heer Dekker een gaslamp aan, waarbij hij namens allen de hoop uit sprak, dat deze gaslamp telkens weer de herinnering mag verlevendigen aan de goede samenwerking tusschen chef en ondergeschikten aan den Westkappel- schen zeedijk. Na de aanbieding van dit cadeau dank te de heer K. Dekker voor de waail- deerende woorden. Hij wenschte dip be vorderde ac\j -opzichters geluk met hun promotie. Vervolgens dankte hij allen voor het fraaie en practische geschenk, en voor de steeds trouwe samenwerking en verklaarde dat dp waardeering, die hij vooral in 't laatste van zijn diensttijd mocht ondervinden, mede te danken was aan de nauwgezette plichtsbetrachting van zijn personeel. Aan ieder der aanwezigen reikte hij zijn portret uit, dat met zichtbare voldoening in ontvangst werd genomen. Uit Zuid-Beveland. - Maandag vergaderden de ingelanden van het waterschap ,,'s I-Ieer Arends- ketke" te Heinkenszand. De rekening '24'25 wferd onveranderd goedgekeurd, met 'n bedrag aan uitg. van f 53590.011/3. De begrooting 1925—1926 werd gewijzigd en nader vastgesteld op f 46336.581/», Een plan tot verharding van weggedeel ten werd voorwaardelijk aangenomen. De gezworen M. Rijk te Heinkenszand werd met 54 van de 58 stemmen herkozen. dat weten Spr. zal het echter zeer op prijs stellen wanneer hieraan zal worden voldaan. Na lange discussie wordt besloten om aan Ged. Stalen niet toe te geven, met -2 st. (tegen de Maat en Staal) Medegedeeld wordt, dat niet goedge keurd is de vorige Iiegrootingswijziging omdat beschikt is over een groot deel van liet batig slot dienst 1923. voorko mende op de begrooling 1925, hetgeen voor kapilaalbelegging had moeten wor den aangewend. De secretaris zegt dat bij de raming van de inkomstenbelasting een hooger cijfer op de begrooting is gebracht dan olgens <le b<rgroolingsvoorschriftcn op den dienst 1924 mag worden geboekt. Daarentegen zal de opbrengst over 1925 weer zooveel hooger zijn. IJel is dan ook slechts een administratieve overboe king. De raad kan nu wel besluiten om den post inkomstenbelasting zooveel hooger ramen, dat van dat batig slot niets uoodig is, doch dan zal de dienst met een belangrijk nadeelig slot sluiten. De voorzitter zou willen voorstellen hierover nog eens in correspondentie te treden met Ged. Staten. Indien dan op het besluit uiet wordt teruggekomen ,kan de raad geacht wor den besloten te hebben om den post in komstenbelasting te verhoogen Zonder hoofdelijke stemming wordt zulks goed gevonden. Uit Z ee u w s cü-V 1 a a n de re n O. D. In de vergadering te Axel van stembevoegde ingelanden van d,eni Pol der Coegors c. a. werd gekozen tot dijk-* graaf de heer J. Dieleraan Pz., in de plaats van den heer Jan van Hoeve, dip niet meer in aanmerking wenschte te ko men voor herbenoeming. In plaats van den heer Dieieman werd als gezworen gekozen de heer Kr. van Hoeve. De rekening sloot met f 6412.60 en een goed slot van f764.38; de begrooting met f6185 74 en- f823.81 onvoorzien. Dijkgeschot bleef f 4 per H.A. In de Vrijdag j.l. gebonden raadsver gadering van Stoppeldijk werd, o. voorlezing gedaan van een besluit van Ged. Staten van £2 Mei 1925 waarbjj goedkeuring aan de begrooling voor het jaar 1925 wordt onthouden. In een bege leidend schrijven wordt erop gewezen, dat uitdrukkelijk de nanci; zal worden ge houden aan de bepaling dat over niet meer dan de helft van de op de begroo ting gebrachte sommen voor zoover die uilgaven ook op de begrooling voor 1924 voorkomen, mag worden beschikt. De voorzitter zegt, dat nu wel duidelijk is, dat, wanneer slechts de helft van de aangvraagde sommen mogen worden uit betaald, er zeer groote moeilijkheden zul len ontstaan. Hij wijst erop, dal eenzelfde geval zich ook in Honlenisse heeft voor gedaan, waar de traclemcnlen niet meer konden worden betaald en tenslotte toch toegegeven moest worden Volgens de ge meentewet zijn de personen van het ge meentebestuur jdie tot de meerdere uil gaven zouden medewerken persoonlijk daarvoor aansprakelijk. Neemt de raad 4e verantwoordelijk heid op zich, om aan de wenschen van Ged. Stalen niet te voldoen, dan moet hij tract vastgesteld betreffende de verhuring der onderwijzerswoning. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Onder leiding van. den heer II. Ilindriclis als directeur is te Brcs- k e n s een (dames) zaugvereeniging op gericht. Dinsdagavond vergaderde de Raad der gemeente Bres kens. Afwezig de heer Mookhoek. Ingekomen was o a. de rekening 1921 van de Gezondheidscommissie le Oost- burg en de begrooting 1926 dezer com missie. De bijdrage over dal jaar be draagt plm. f 32. Dit bedrag is aanmer kelijk lager dan vorigle jaren, doordat; bot salaris van den secretaris is verlaagd met f 300. De gemeente-rekening 1923 is <lnor Gedeputeerde Staten vastgesteld,, met een batig slot van plm. f 15 000. Overeenkomstig de aanbeveling van den Commissaris der Koningin werden in de Alg. Politieverordening bepalingen opgenomen voor motorrijtuigen voor het vervoer van reizigers tegen vergoeding Aan het best uur van de Ned Herv Zondagschool werd op diens verzoek toe gestaan hel in gebruik nemen van een lokaal van de Openbare Lagere School teneinde* Zondagschoolonderwijs te geven. Een en ander onder voorwaar de, dat genoemd bestuur zelve moei zorgen voor het schoonhouden van het lokaal. Verder was een verzoek ingekomen van den heer J. van den Heuvel om een jaarlijksche subsidie van f 75 teneinde des Zondags met zijn motovbotter een dienst te onderhouden op Vlissingen Daar het verzoek pas lieden was ingeko men, werd besloten het in handen te stellen van B. en W. onx advies. B. en W. zullen met de N.V van. Mel- le's Confectionery Works onderhandelen over de mogelijkheid van algemeenc elecfrische straatverlichting; alsdan zou den enkele klokjes moeten worden aan geschaft Een lantaarnopsteker zon dan niet meer moeten worden aangesteld. Besloten werd de Weijkmanlaan en de Glacies te beklinkeren. verband met evenlueele veran dering in bet ophalen van straal vuil, enz. zullen B. en W. een kostenberekening opmaken. Maandagavond kwam de gemeente raad van Oadzazid in openbare ver gadering bijeen, waarin alle leden, be halve de heer I. de Bruijne-vaii Melle aanwezig waren. Van mevr. Dikkenherg te Zuidzande was bericht ingekomen var het overlijden van baar man, gemeente- geneesheer van Cadzand De burgemees ter herdacht in vriendelijke woorden de getrouwe plichtsbetrachting en de groote bereidwilligheid van den overleden dok ter gedurende niet minder dan S3 iaren De Raad betuigde Instemming met deze waardeerende woorden en zal een brief an rouwbeklag lot de familie Dikkenberg richten. Het verzoek van A. de Jaeger, veïd- arbeider, wonende in deze gemeente, die zijn kinderen naar de chr, bijz. school te Groede zendt en deswege vergoeding van tramkosten vraagt, zal ingewilligd worden. Overeenkomstig eenige circulaires van den Commissaris der Koningin, wordt een strafverordening vastgesteld betreffende autobussen. Op het verzoek van Jac. Ris- seeuw, landbouwer, wonende in deze ge meente om vergoeding voor het hen be hoeve der electrificatie omhakken van eenige wilgeboomen, wordt goedgunstig beschikt. Ten slotte wordt een huurcon- BAD-ARTf KELEN. DAMES BADCOSTÜUMS 89 ct IIEEREN BADC03TUUMS 89 ct. BADMUTSEN van af' 24 ct. Steeds iets voordeeiiger dan ieder ander adres is Fa.H.LHEiORIKSE, Gravenstraat, Middelburg. DAMESKOPSEN 22 fit. p. paar HEEHENSuKKEN 22 ct. ZIE ONZE ETALAGES. (Ingez. Med.) KERKNIEUWS. Ned Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Seroos- kerke, door D. J. Vossen, cand. le Utrecht. Op liet drietal te Utrecht komt voor ds. J. Waardenburg, le Zierikzee ONDERWIJS. - Op de voordracht voor hoofd der L. school le Oudelande bestaat uit dc volgende personen S. J. Schroevers te Egmond aan Zee; 0. J. Overbceke te Tholen en II. W, P. A. de Jongh le Colijnsplaat. (O. Ot) Examen hoofdact e L. O. ?u de commissie, welke is belast met het afnemen van het examen voor hoofd akte L. O., en welke zitting zal houden te 's Gravenhage, is benoemd tot lid en ondervoorzitter de "lieer A. Zuiderveld, directeur der Rijkskweekschool alhier. Tol plaatsvervangend lid werd .o.a. be noemd de Jieer K. van der Welle, ïeeraar aan de Ohr Kweekschool alhier. Tol lid der commissie, welke zitting heeft te Rotterdam, is o.a. benoemd <le: heer Joh. If. Pilt, directeur der Rijksnor maallessen te Zierikzee, en lol plaats vervangende leden de heeren H. Dekker, leeraar aan de Rijkskweekschool en K Huizinga, leeraar aan de Ohr. Kweek school, beiden alhier. Prof dr. C. A. Verrijn Stuart. Het Wolfburcau seint uit Kiel De faculteit der Rechtgeleerdheid en Wetenschap aan de universiteit le Kiel heeft dr. C. A. Verrijn Stuart, professor aan dc Universiteit te Utrechlt benoemd tot eeredoctor in de Staatswetenschap. RECHTZAKEN. In verband met de malversaties in bet garnizoen te Maastricht, veroordeelde het Bossche Gerechtshof den slager J. W. te Maastricht wegens vervalsching van een kwitantie tot 3 maanden gevangenis straf. De Malversaties bij De Maas- en Waalsche Bank teNijmegen Voor dc Arnhcmsche Rechtbank werd gisteren behandeld de zaak tegen J G. ■T., bankier te Nijmegen, thans gede tineerd. ter zake van de malversaties bij de Maas- en Waalsche Bank le Nij megen. Na verhdor van een tiental getuigen eischle het O. M. een gevangenisstraf van 2 jaar. Verbrand© Huid! door de Zon, Smetten en Stukloopen van de Huid. Gebruik Parof. Doos 30 cents, (Ingez. Mad.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Verplaatst met ingang van 20 Juni a.s. de commies der posterijen en tele- fie P. G. Eekman van Bruinisse naar 's-Gravenhage (telegraafkantoor). Zaterdagavond a.s. zal, naar wij in het „Utr. Dagblad" lezen, dc lieer Wage naar als carillonist van den Domtoren le Utrecht een klokkenbespelittg geven welke zal worden uitgezonden door don Ililversümschen Draadloozen Omroep HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. - Gisteren is alhier aangekomen het Engelsche stoomschip „Counsellor", koïhende van Britsch Guyana met een lading hout. Q i fi L L ft ii HET WAARBORG»'ACT. Na de verklaringen van Havas, gisteren ook door ons gepubliceci-d, schijnt de heele wereld terecht behoefte gevoeld le hebben aan iels naders. Om te beginnen komt Havas zelf er nog eens op wijzen, dat het garautiepact eerst in werking zal treden na Duitschland's loetreden tot den Volkenbond, liet slui ten van het verdrag wordt dus niet als oorwaarde -voor Duitschland's toetre den gesteld, doch dit land zal te Genèvö' tocgclaleu moeten zijn, wil het m werking kunnen treden. Tevens wordt van Fransche zijde al een resumé .gegeven van de antwoordnota Duitschland inzake hel veilighei(ds- pact. Dat luidt „Frankrijk zal hel pact officieel aan vaarden, doch daarbij constalcereu, dat het pact op geen enkel punt de bepalin gen van hel vredesverdrag kan vervan gen. Voorts wordt vastgesteld, dat iedere vijandelijke handeling van Duitschland te gen een der onderlcekonaars van liet erdrag als casus belli zal worden be schouwd. Frankrijk behoudt zich het recht voor, te allen tijde over den Rijn le trekken, indien Duitschland Polen of Tsjecho-t>lo- wakië aanvalt. Engeland behoudt zich echter voor een d<«rgelijk geval zijn vrij heid van [handelen voor. De grenzen, door hel vredesverdrag vastgesteld, kunnen door geen scheidsgerecht worden gewij zigd. Tenslotte wordt Duitschland nogmaals uitgeuoodigd, om lot den volkenbond toe te treden en het voorbehoud ge maakt, dat liet pact eerst in werking zal tredcu, als Duitschland lid van den bond is geworden. Wij kunnen voorbehoud aanbevelen. Want uit diverse medcdeelingen, die de journalisten op hel Loudcnsch foreign office op hun vragen Jiebben ontvangen, blijkt dat de officieusc "Kngelsclie opval lingen op enkele punten principieel af wijkt van de lezing van Havas. Terwijl n 1. het Fransche bericht den indruk geeft alsof Engeland zich ver plicht heeft zijn strijdkrachten ler be schikking le stellen ter bescherming van de Fransche en Belgische grenzen aan den Rijn, blijkt uil dc Engelsche verkla ringen, dal Engeland zoowel tegenover Frankrijk en België alsdegenover Duitsch land deze verplichting op zich neemt, doch in elk geval alleen voor zoover dit in overeenstemming is met het statuut van den Volkenbond. In elk geval kan warden gezegd al dus werd verklaard dat dc toetreding an Duitschland tot den Volkenbond voor waarde is voor de in werking treding van 't veiligheidspact en dat dus Duitschland evenmin als Frankrijk een actie in de gedemilitariseerde Rijnzone kan begin nen zonder inbreuk te maken op het sta tuut van den Volkenbond, wanneer het geschil niet vooraf aan den Raad van den Volkenbond wordt voorgelegd. Indien alle leden van den Raad van den Volkenbond de actie zouden goedkeu ren, zou er geen sprake kunnen zijn van een conflict omdal dan ook Duitschlands goedkeuring zou zijn verkregen. Duitschland zou dus lid worden van den Volkcnbondsraad. Dat alles klinkt heel anders. Aanne melijker als antwoord op een Duitsch aanbod van een garanliepacl De twee zijdigheid blijkt er beter uil, dan uit het Havas-bericht van gisteren. Maar toch wordt ook, en daar berust toch voor Duitschland dc hoofdzaak op, hier l\et volgend voorbehoud gemaakt: „Indien de Oostelijke bondgenooten van Frankrijk, bijvoorbeeld Polen, het slacht offer zou worden van een Duitschen aan val, ondanks het feil dal bij verdrag be paald is, dat conflicten tusschen Duitsch land en Polen door arbitrage moeten worden geregeld, zou Frankrijk het recht hebben lol een optreden in de gcdimili- ^lariseerde Rijnzone om ziju oostelijken bondgenoot te helpen." Weer vraagt men zich af Wal dient men hieronder te verstaan? Mogen de Franschen door Duitschland trekken, in geval van een Duilschen aanval op Po len? Volgens de Fransche lezing van het resumé wek Doch eerst zou dan toch dit kunnen geschieden met toestemming van den volkenbond, zooals uit hel overige der Engelsche opvatting uitgemaakt moet worden. Het klinkt eenigszins paradoxaal een aanval van Duitschland, terwijl Duitsch land nu nog door een ontwapeningsnota verder wordt ontwapend! De kwestie van een doortocht ingeval

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1