gelijk resultaat. Eu men vraagt zich af door welke wonderen van vernuft een technicus deze naalden heeft kunnen ver vaardigen, in staat om zonder eenige afwijking een oneindig kleine cel te gaan doorzoeken? Ik ben niet in staat u te vertellen hoe deze naalden vervaardigd worden. Zij zijn er, en dal is voldoendje. De wetenschappelijke konsekwenties van de „mikrodissectie", zooals men dit nieuw soort studies genoemd heeft, zijn nog boeiender. Robert Chambers heeft reeds alle soor ten cellen bewerkt, en daaronder na tuurlijk ook de interessantste van allen de kiemdragendp cellen. Hij heeft dje^ eieren der zee-egels gesondeerd én ook do „amieben", de vormelooze levend.e wezens, de kleinste welke men kent, daar ze slechts uit één enkele cel be staan. Op al deze organismen heeft hij in spuitingen xoegepasl met verschillende sloffen, en hij heeft de bewegingen van reactie, van afweer en verdediging ge zien der levende stof tegen de indis creties van den geleerde. Zoo een amiebe, waar men een druppel zui- zuiver water inspoot, niet langer dan enkele seconden erover om die weer naar builen te werken. Maar het allermerkwaardigste wat men ontdekte is wel dit: elk gedeelte van het protoplasma dat het lichaam van een cel vormt kan worden geëxploreerd; op het oogenblilc dat de naald do kern aanraakt, valt de heele cel plotseling uiteen als een gebouw dat instort Wij staan hier voor manifestaties van het mecanisme van liet leven in zijn in tiemste geheimen. Dat mecanisme, de geleerden kennen er, op het huidige oogenblik ,nog maar alleen de aller op pervlakkigste grondslagen van. De me thode Chambers kan ertoe bijdragen d,e kennis dezer grondslagen te vergroo- ten. En zoo zal er misschien nog eens een dag komen, dat we begrijpen wat een mikrobe is of gehoorzamend aan welke diepere drijfveeren de cellen van een levend weefsel plotseling him normaal evenwicht verliezen en reusachtig groot worden hetgeen de oorzaak van de kanker is. LEO FAUST. UIT RUSLAND. De nieuwe „Nep". Den laatsten tijd doet de sovjet-regee ring al het mogelijke om de Russische kooplieden tot samenwerking over te halen. Er worden bijeenkomsten belegd, waarbij vertegenwoordigers van de re geering redevoeringen houden en den kooplieden op de voordeelen wijzen, die een dergelijke samenwerking voor de bourgeoisie zou kunnen opleveren, er worden beloften gegeven dat er een ein de zal gemaakt worden aan de schande lijke afpersingen waaraan de kooplieden nu in het land der sovjets bloot staan, er worden verschillende „voorrechten" in het vooruitzicht gesteld. Wij zien dus het begin van een nieuwe periode, het prijsgeven van de nog kort geleden afge kondigde meer communistische politiek, het inluiden van een nieuwe „NEP", dus iets dat eenige overeenkomsten vertoont met de politiek van Lenin, toen hij het militante en militaire communisme heeft afgeschaft en de eerste „NEP" heeft af gekondigd. (Voor onze lezers, die de in Rusland gangbare termen niet kennen, deelen wij mede, dat NEP een afkor ting is van de woorden: „Nieuwe Econo mische Politiek", waarmede Lenin zijn gedeeltelijk herstel van de kapitalis tische maatschappelijke toestanden aan duidde.) Naast de overeenkomsten bestaan ech ter ook veel verschillen, die de nieuwe NEP tot een zeer merkwaardig en ver blijdend verschijnsel stempelen. Toen Lenin zijn NEP invoerde was er geen sprake van onderhandelingen met de bourgeoisie. Hij stelde de bourgeoisie in staat zaken te doen en was er zeker van dat de bourgeoisie gaarne gebruik van deze gelegenheid zou maken, dat zij met geen woord over eenige garantie zou reppen. Lenin dacht er niet aan eenige voorrechten aan de kapitalisten te verleenen, integendeel hij wees tot waar de communisten zouden gaan in hun tegemoetkomende houding, hij stelde als hoofdvoorwaarde voor zijn NEP, dat de communisten de belang rijkste bedrijven in handen zouden hou den. Hij vreesde ook voor een al te nauw samengaan van de nieuwe bour geoisie met het platteland, want hij be greep, dat de kapitalisten zonder veel moeite konden bewerkstelligen datgene, waartoe de communisten, ondanks al hun voorrechten en den steun van den staat, niet in staat bleken te zijn, n.l. den band tusschen stad en platteland te herstellen. Lenin begreep, dat het platteland dan zou inzien dat de bourgeoisie voor de boeren een zeer nuttig element is, ter wijl de communisten het platteland al leen armer maken, hetgeen het begin van het einde zou zijn en de onvermijdelijke ineenstorting van het bolsjewistische stelsel zou medebrengen. De bourgeoisie heeft toen inderdaad gretig de mogelijkheid aangegrepen om zaken te doen en stelde geen voorwaar den, durfde zelfs niet aan dergelijke din gen te denken. Er ontstond toen in Rus land een nieuwe bourgeoisie, die dik wijls uit het uitvaagsel van het volk be stond, die op een gewetenlooze wijze, met toestemming van de bolsjewistische heeren en meesters, het volk exploi teerde en een allesbehalve onberispelijk leven leidde. Hoe minderwaardig deze „nepmannen" ook waren, zij waren toch te verkiezen boven de bolsjewistische handelaars, zij waren ook veel beter in staat het handelsverkeer te regelen dan de staatsambtenaren, die voor een zeer groot gedeelte uit vroegere partij- propagandisten werden gerecruteerd en voor het overige onder de minst intelli gente klassen van de bevolking gewor ven werden (de intellectueelen waren óf naar het buitenland gevlucht, óf door de bolsjewiki vermoord, in de gevange nissen geworpen, naar het barre Noor den verbannen). Zelfs deze bourgeoisie heeft de Russische volkshuisvesting uit haar letargie weten te wekken en nieuw leven in het verstijfde lichaam te bla zen. Deze, betrekkelijke, vooruitgang van de welvaart van het platteland heeft echter op in het oog springende wijze de gebreken aangetoond van de bolsje wistische productiewijze. De Nepmannen konden n.l. alleen han del (en daarbij alleen binnenlandschen handel) drijven, terwijl de industrie ge heel in de handen van de bolsjewiki is gebleven. Deze staats-industrie is ech ter zoo slecht georganiseerd en werkt op zoo'n onproductieve wijze, dat haar producten zeer slecht en schandelijk duur waren. Er ontstond toen een para doxale toestand: het platteland verlang de naar fabrikaten, maar het kon die niet koopen omdat zij te duur waren, zoodat de fabrikaten in de opslagplaatsen der verschillende trusts lagen te rotten. Wat nu te doen? De goederen tegen een voor de boeren aannemelijken prijs ver- koopen, beteekende de goederen met verlies verkoopen en den kostprijs kon den de boeren niet betalen. Toen hebben de bolsjewiki wat b9dacht: zij besloten den handel aan den staat te trekken en op deze wijze, door de winsten van de handelaars in de staatskas te doen vloeien de fabrikaten tegen een lageren prijs te verkoopen. Maar wat met de nepmannen te doen? Hierover maakten de bolsewiki zich niet druk. Er werden eerst verschillende maatregelen getrof fen, die den particulieren handelaar het leven ondragelijk moesten maken. Toen dit niet hielp, werden de onnoozelen, die aan de uitnoodiginj* van de bolsje wiki gehoor hebben gegeven, naar het Noorden verbannen en al hun bezittingen werden in beslag genomen. Dat was het einde van de NEP van Lenin. Het bleek echter dat de bolsjewiki zich in hun rekening hadden vergist. Zij zijn even slechte handelaren gebleken te zijn als zij slechte industrieelen waren en de rijkshandel is op een volkomen misluk king uitgeloopen. De staat heeft niet alleen geen baten van den handel ont vangen, maar heeft telkens opnieuw cre- dieten moeten verleenen, omdat de rijks handelsondernemingen met verlies werk ten. Bovendien heeft deze maatregel een gevolg gehad, waar de bolsjewiki in het geheel niet op hadden gerekend: de boe ren, die geduldig alle kunststukken van de regeerende kliek verdroegen, kwamen nu in verzet tegen dat sollen met hun belangen. Er moest dus zoo spoedig mogelijk een wending in de politiek ko men, want de ontevredenheid der boe ren, dit begrepen de bolswiki zeer goed, kon tot een revolutie en omverwerping van de bolsjewistische orde leiden. Den eenigen uitweg, dien de bolsjewiki nu konden vinden, was een accoord met de bourgeoisie, een wederinstelling van de NEP. Dit is echter niet zoo eenvoudig als de bolsjewiki dachten. De bourgeoisie heeft in dien tijd geleerd, wat bolsjewistische beloften waard zijn, en zij zal er nu niet meer inloopen. Zij verlangt nu zekere ga ranties, zij wil dat de wetgeving in een door haar gewenschten zin zal gewijzigd worden. De regeering weet het en billijkt het ook tot op zekere hoogte, althans zij belooft verschillende van de door de woordvoerders der bourgeoisie verlang de wetswijzigingen in te voeren. De be lastingdruk zal verlicht worden, de voor waarden waarop de particuliere hande laars goederen uit de rijks-centrales kun nen betrekken zullen in een voor de bourgeoisie gunstigen geest gewijzigd worden, de particuliere handelaars zullen bankcrediet kunnen krijgen (vroeger kon dat niet). Is er echter zekerheid, dat de bolsje wiki na eenigen tijd hun beloften niet weer zullen intrekken en de particuliere handelaren niet opnieuw van al hun be zit zullen berooven? Een dergelijke ze kerheid bestaat natuurlijk niet. Sterker, een der bolsjewistische leiders heeft zelfs openlijk verklaard, dat de sovjets de bourgeoisie eerst rijk zullen laten worden om haar later alles te ontne men. De regeering protesteerde toen te gen deze veronderstelling, maar iedereen weet welke waarde dergelijke protesten hebben. Maar zelfs indien de bourgeoisie op de voorstellen der bolsjewiki zal ingaan, dan is het doel, dat de bolsjewiki na streven, nog niet bereikt. Men vergete niet, dat de bolsjewiki ook nu alleen den handel willen vrijgeven, terwijl de industrie genationaliseerd zou blijven en dus op dezelfde oneconomische wijze zal werken en door dezelfde ondeskundige personen zal geleid worden. De prijzen der fabrikaten zullen dus even hoog blij ven en de boeren verlangen juist naar een prijsverlaging van de fabrikaten, naar meer overeenkomst tusschen de prijzen van landbouwproducten en van fabrikaten. Hierin zal de nieuwe NEP niets kunnen veranderen, zoodat de toe stand ongewijzigd zal blijven. Er is één middel om den toestand te redden n.l. een zoo spoedig mogelijke verdwij ning van de bolsjewiki maar dezen weg zullen de bolsjewiki uit eigen be weging niet kiezen. Zij zullen er dus door de boeren toe gedwongen moeten worden. BORIS RAPTSCHINSKY. BEKNOPTE MEDEDEEL I NOEN. Uit België. Theunis, dc ex-premier, zal naar Amerika gaan om over de oorlogsschul den te onderhandelen. Uit Duitsehland. Nergens is te Berlijn liet verkeer zoo druk als op dc Potsdamer Plalz Om dit verkeer te regelen, is onlangs op hel plein een toren gebouwd, waarin agenten de Schupo zitten, die met lichtseinen van verschillende kleur de auto's, wa gens, rijtuigen en trams lot stilstaan en lot verder rijden bewegen. Enkele dagen geleden heeft een telling plaats gehad, waaruit bleek, dat tusschen half \ijT en half zes 's namiddags niet minder dan 1461 auto's, 1261 fietsers, 300 tramwagens. 160 autobussen en 179 andere wagens over het plein zijn gereden. Eerstdaags za! een amnestiewet ver schijnen, nog ter gelegenheid der ambts aanvaarding van Hindenburg. Uit Afrika. Reuter seint uit Cairo: In de woestijn tusschen de Sollum- siwa-oase zijn de lijken der vier Ilali- aadstehe vliegers gevonden, die in April verongelukt waren. De vliegers zijn blijk baar van honger gestorven De minister van oorlog zal een commissie zenden om definitief de doodsoorzaak vast Ie stellen. Uit Spanje. Het Spaansch gezantschap te Lon den heeft een verklaring gepubliceerd, waarin de verijdelde aanslag op het Spaansch koningspaar genoemd wordt 'n onderdeel van ©en tegen Spanje inge zette campagne voor internationale agent schappen, geïnspireerd door politieke in trigues en financiëele .speculanten. Het koningspaar heeft zijn verblijf te Barce lona voor onbepaalden tijd verlengd. Uit B u 1 g a r ij e. In Bulgarije moet thans, ondanks berichten van het tegendeel, volkomen rust heerschen. Zoowel te Sofia als in andere steden. Men vraagt zich slechts af, wat men daar onder rust verstaat. Uit Mexico. Tengevolge van het buiten de oevers treden van een tweetal groote rivieren, zijn honderden menschen om het levi gekomen en tal van dorpen verwoest. Uit de Ver. Staten. De hittegolf is plotseling geëindigd. De temperatuur ,is aanmerkelijk gedaald. Volgens een bericht uit Chicago, is de millionnairszoon Loeb, die wegens moord tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, krankzinnig geworden. Do mededeeling, dat Coolidge be reid is een conferentie bijeen te roepen, die een protocol zal ontwerpen, waarbij de internationale handel in vergiftige gas sen verboden wordt, opent ook weer de bespreking over het plan van den Pre sident om een tweede conferentie voor ontwapening ter zee hijeen 'te roepen. Van officieele zijde wordt gezegd, dat de beide conferenties tegelijkertijd ge houden kunnen wprden. Coolidge twijfelt of de landen, die aan het werk in Ge neve mee doen, bereid zullen zijn gede legeerden naar Washington te zenden al leen voor een gasverbod en daarom wordt voorgesteld dfe gas-kwestie op de agenda van de ontwapeningsconferentie te plaatsen. f 21.90 -23.80 per 100 KG Kleine veiling .Kruisbessen f2510, aardbeien 89-81, oude aardappelen 4.50 per 100 K.g. Krop sla 0 80 per 100 stuks, rabarber 2.10 per 100 bos. Rotterdam, 9 Juni. Op de vee markt van heden waren aangevoerd 244 paarden, 7 veulens, 1134 magere runde ren, 718 vette runderen, 394 vette- en grn ska! veren, 1051 nuchtere kalveren, 144 schapen en lammeren, 39 varkens, 229 boot echter vertrekt 20 minuten vroe- j biggen, 5 bokken of geiten ger uil* Breskens, zoodat het theoreli- 1 Prijzen voor vette koeien le kw fl.15 sche oponthoud te Vlissingen een half)—1.20 2e kw. 110—1 3e kw 0.90 —0 80; uur is Het heel, dat dit om „technische ossen le kw. 112',; 120, 2e kw 1 07'/;. niet anders kan. Wellicht wil nen vertrekken, en deze weder voor den avondsneltrein naar Roosendaal hebben terug kuuncn zijn De Provinciale Sloombootdienst kan bij tegenwerking van de Nederlandsche Spoorwegen geen behoorlijke dienstre geling maken Een andere aansluiting heeft de Pro vinciale Stoonibootdicnst wel in zijn hand, n 1 de aansluiting op den middag- sneltrein te Vlissingen Het vertrek van dien trein is 7 minuten vervroegd, de redenen" een der leden van de Provinciale Staten zich wel eens doen uiteenzetten, wat die technische redenen zijn. Zijn deze zoo belangrijk, dat het publiek dagelijks 13 minuten wordt gedupeerd. Zijn er bij de afgcloopcn dienstregeling nadee- len gebleken9 Zoo ja, welke? Met dank voor de plaatsing. ALBT JERONIMUS. Middelburg, 6 Juni 1925. Vlissingen, 8 Juni. Aardappelen t— - 1 (oude) 51-68 c. 'per 10 K.G. Spinaziei 438*te STAATSLOTERIJ. 7-19, postelein 20— 23, doppers 44, j Me klasse. 13[]o lijst. Trokking van asperges 56, aardbeien 50 69, peulen 62- Maandag S Juni. 75, nieuwe aardappelen 18—20, poters 15, phïtpti van- 1000 CUS 9885 11150 15182 sla 1,5—6, komkommers 21—27, alles ^per stuk. Radijs 0,5—4, selderie 2—7, uien! :,5—5, peeën 12—24,5, rabarber 4,5—8, i kroten 9,5, ramanas 2,5—8,5, pioenen 30— alles per bos. Andijvie 20 -24, peter selie 12—16, zuring 13—16, bloemkool 76— 242, moskrul 28—30, alles per mand. Goes, 9 Juni. Eieren f5.90, boter 1.90 Aanvoer V. P. Z. 82.600 stuks, f6.30 per 100 stuks. Goes, 6 Juni. Veilingsverecn. Zuid- Beveland. Groote veiling- Kruisbessen Ingezonden Stukken. M. de R., Met alle waardeering voor de vragen, die de heer Wallien heeft gesteld, komt het mij voor, dat de oorzaak van de on gelukkige verbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen ten aanzien van de laatste boot naar Breskens (wat voor Breskens geldt, is ook het geval ten aanzien van de verbindingen via Hoedelcenskerke en Vlake) niet moet gezocht worden in de regeling van den Provincialen Sloom bootdienst, die m. i. de minst slechte keuze heeft gemaakt, maar wel in de dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen. De zgn. middagsneltrein toch sluit van Roosendaal niet aan op sneltreinen, doch op de van Dordrecht en Tilburg ko mende personentreinen, terwijl de aan den sneltrein voorafgaande personen trein aansluiting geeft te Roosendaal op sneltreinen. Kan het dwazer? Het gevolg dat terwijl de aankomst te Vlissingen 45 minuien verschilt, het vertrek van Amsterdam en Haarlem 55 minuten, Bre- 45 minuten verschilt, terwijl voor Utrecht de reisduur per personentrein aankomende zelfs 2 minuten korter is. Daarbij gevoegd, dat in verband met levensgebruiken het aanlcomst-uur van den personentrein geschikter is, dat de aansluiting naar Zeeuwsch Vlaanderen op dien trein plaats vindt, is het te ver wachten, dat het verkeer per sneltrein zal afnemen en per personentrein toene men. Misschien is dit zelfs wel de be doeling van de Nederlandsche Spoorwe gen, want de Zeeuwsche lijn is maar een stiefkind, en zou uit de statistieken dan kunnen bewezen worden, dat het gebruik van den sneltrein zoo minimaal is, dat deze gevoegelijk kan worden op geheven. Aan de Nederlandsche Spoorwegen is hierop rechttijdig onmiddellijk na ont vangst van het ontwerp-dienstregeling gewezen. Indien men in Utrecht gevolg had willen geven aan de verzoeken, zou de sneltrein op de Zeeuwsche lijn heb ben aangesloten op de sneltreinen met 10 minuten later vertrek van de perso nentrein (juist zooals voor eenige ren). Na aankomst van dien trein zou dan de boot naar Breskens hebben kun- le kw. MARKTBERÏCH fEN 1 10, 3e lew. 0.90-0.75; stieren 100- 1.05, 2e kw. 0 90- 0.80. 3o kw. 0 70- 0 60; kalveren le lew. 1 70 1.90, 2e kW. L5Ö—1.25, 3e kw. 1 10-0.90. Prijzen voor melkkoeien f200-386, kalfkocien 210 - 395, s tieren 170—370, pin ken 160-180, vaarzen 160—195, werkpaar den 100—300, s'achtpaarden 90 -150, hit ten 95—180, nuchtere kalveren 12- 26, fok- kalveren 19—32, biggen 10 20, overloo- Jpers 18—39. Eieren Rollcrdamsclie consumptie- veiling Aangevoerd 190.000 stuks Prijzen i voor kipeieren 6 25, eendeieren 5.95 6.25, ganzeneieren 12—16. -17 alles per K.G. Bloemkool 10— 400. 1452 5978 13661 20125 200 2448 10874 100: 334 1092 1849 2924 3338 3372 3834 3963 5189 5331 6273 8430 8739 9461 10461 13702 15153 16037 16075 16932 17448 17974 18839 19076 PRIJZEN VAN f 70. 6630 6675 6743 6778 15416 19415 NIETEN. 4050 4082 6639 6776 15130 19447 4057 4106 6070 15109 15151 19459 4066 6635 6706 "15436 15158 ADVERTENTIËN. Den 14en Juni as. hopen onze geliefde Ouders JAN LAURENS WIGARD en MARIA ELISABETH KUYT, hunne 30-JARIGE ECIITVEREE- NIGIXG te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwdkiuderen en Verloofde. Middelburg, Lange Delft H 13. Getrouwd Ir. G. A. VAN STEENBERGEN, Ingenieur bij de Ned Mij. voor Havenwerken, en J. W. B. HIOOLEN. Middelburg, 9 Juni 1925 De Heer en Mevrouw VAN STEENBERGEN-HIOOLEN dan- ken voor de vele bewijzen van i hartelijke belangstelling, in de laat ste weken en hij hun huwelijk ondervonden. Vertrek uit Marseille per s.s. „Paul Lecat", 18 Juni 1925. Toekomstig adres- Macao. Zuid-China. Mevrouw de "Weduwe A. E. VAN STEENBERGEN—VISSCHER vooïTe-perten! en de Heer en Mevrouw HIOOLEN- in MAC LEOD danken voor de vele ?tap££ Is bewijzen van hartelijke belangstel- c'-> ling bij het huwelijk hunner kin deren ondervonden. Bilthoven £twBe QilotjneJiyfzeLLC opwekkend en verfrisschend. Parfumerie Joyzelle, Haarlem' BEGONSAPLANTEN. Groofbloeniïgo Begoniaplanten, 9 Juni 1925. Middelburg Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen besten Man en Vader, Dr. ADRIANUS VAN MAANEN, Arts, betuigen wij onzen harlelijken dank. A. C. VAN MAANEN- G5TTE JEANNE. Vlissingen, 9 Juni 1925. ct. Mijn beroemde Zomerbloem- planten, als Struisvederasters, Pe tunia's, Leeuwenbokïes. Chrysan ten, Zinnia's, Afrikaanljcs, Koren bloemen, enz., per stuk 2 ct., per 100 stuks f 1.50. P. DE JONG, Bloemist,. Hillegom Door omslandighedeu te koop voor zeer lagen prijs 2 Nieuwe 1ste Klas BURGERS RIJWIELEN uit de Fabr. II BURGERS, Gro ningen. Velp Heeren f 60, Dames f 62.50 met nog volle gar. franco op zicht. Br. No. 764, Bur. d. OP KEI® i"t de beste Vulpen, Waar niet verkrijgbaar wende men zich tot de VULPEN IMPORT MIJ. v|h. GEBR, POLAK ROTTERDAM, Groote Markt 10 AMSTERDAM, Warmoesstraat 182 boek Vlsschersdam Tot 30 Juni a.?. „SWAN-' PEW NEN volgens Icon V*oIe I

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 3