m heeft de openbar© belangstelling doen verflauwen de aardigheid is er met die lijstenstemming af; de personen tel len niet meer zoo dadelijk, zooals (oen wèl het geval was. En zelfs het „Palais Royal", dat al die vcrkiezingsdrukte gekend heeft, is al eenigen tijd ter ziele. Het staat er nog wel als gebouw, maar het is eigenlijk zelf ook een stuk van een „partijlijst" gewordeneen brok van een complex ten doode opgeschreven ten deele zelfs reeds „gedoode" gebouwen, die samen een andere „partij", één reusachtig rijks gebouw voor giro en andere financieele aangelegenheden moet worden. Sedert het als hotel-restaurant verdween is het tot voor korten tijd grootendeels in gebruik geweest van een aantal post- en tele graafambtenaren doch nu staat het hee- lemaal uitgestorven, wachtende op de handen der sloopers en als het dan straks verdwenen zal zijn en op die plek een deel van dat geweldige rijksgebouw* zal verrezen, dan zal slechts door de ge- schied-anualen der hoofdstad herinnerd worden aan de ccht-Amsterdamsche ver kiezingsavonden uit den tijd, toen deze, zoo al geen „publieke vermakelijkheid" dan toch zeker wèl een typisch Amster- damsche gebeurtenis waren, waarvoor de' 'Amsterdammers zich nog warm maakten en te hoop liepen in hun duizendtallen. In den tegenwoordigen tijd loopen de gekozenen in onze openbare bestuurs colleges in den regel warmer dan dege nen, 'door wie zij gekozen worden; wij weten genoeg hoe „vriendelijk" zij elkan der nu en dan in de haren kunnen zitten en hoeveel kwesties er zijn, waarover men zich b.v. in den Amsterdamschen gemeenteraad warm maakt. Zelfs over stofzuigers. Dat is nog pas de vorige week gebeurd, 't Ging wel niet uitsluitend over deze meest-moderne onder onze nieuwe uitvindingen, doch ze werden toch in figuurlijken zin ditmaal in de stede lijke raadszaal danig op het tapijt ge bracht. Zulks in verband met het winkelbe drijf van het gemeentelijk electrisch be drijf. Die winkel van allerlei electrische apparaten, als daar zijn haarden, strijk- ijzers, toast-roasters, waterketels, melk kokers, stofzuigers, is al sedert lang een steen des aanstoots voor den handeld.rij- venden middenstand in het algemeen en van de handelaars in dergelijke artikelen in het bijzonder. Het eleclrisch bedrijf heeft van deze voorwerpen een winkel in de Vijzelstraat bij den Singel, een houten gebouw een deel er van werd zelfs verrold toen de plek, waarop het gedeeltelijk stond, getrokken werd bij het terrein waarop men thans bezig is het groote, nieuwe hotel te doen verrijzen waarin al die voorwerpen keurig en tegen niet te hooge prijzen zijn uitgesteld. De winkeliers zyn tegen die gemeentc- concurrentie fel gekant en drongen steeds weer op opheffing van den winkel aan en hun woordvoerders in den Raad daarvoor strijdende, kwamen aan met tal van mededeelingen, waaruit blijken moest dat de directie d,er gemeentelijke electriciteitswerken door drang op haar personeel en door provisie van den ver koop voor haar provisie-reizigers de par ticuliere nijverheid nadeelig was, dus dien winkeliers, die gemeentebelastingen moesten opbrengen, benadeelde. Do wethouder van de gemeentebedrij ven heeft niet beslist kunnen ontkennen dat er wel eens iets niet in den haak was geweest, doch óók doen uitkomen, dat door den winkel der gemeente een* aantal electrische apparaten bij het pu bliek populair zijn geworden en daaron der voor een niet gering deel de stofzui gers en dat daardoor c(us indirect ook de verkoop van dergelijke artikelen door ■particuliere winkeliers is vermeerderd. Maar, natuurlijk, met die argumenten waren de middenstand-woorders niet vol daan en ze hebben heel wat stof over deze geschiedenis laten opgaan. Ze zijn er niet in geslaagd liet gemeentelijk efectrisch winkelbedrijf den nek om fe draaien, daar durfde do raad niet aan, althans ditmaal nog met, maar dat de middenstanders de zaak warm zullen houden en zullen uitspelen bij de eerst volgende gemeenteraadsverkiezingen, Is wel zeker. De geheele kwestie is nog zoo eenvoudig niet; oppervlakkig beke ken is het zeker niet billijk dat een gemeente be-concurreert degenen, van Wie zij de belastingen halen moet, maar aan den anderen kant vraagt men: als de burgerij goedkeurde dat de gemeente electrisch bedrijf, gasbedrijf, waterbedrijf naastte, waarom mogen dan die bedrij ven geen electrische apparaten geen gas kachels, geen badkuipen en tuinsproei- artikelen leveren? Prachtige stof voor verkiezings-meetings! SINI SS ANA. fü^Ill VOORSTELLEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Reorganisatie L. O. Eerste advies inspecteur. De Inspecteur vau het L. O. in de inspectie Middelburg, de heer S. Brands- ma vat, na een uitvoerige moliveering zijn advies in de volgende conclusies sa men 1. Bestendiging van den toestand van het O. L. O. zonder kosten voor de ge meente, door gebruik te maken van de overgangsbepalingen der Wet is onmo gelijk. 2. Er moet dus verandering komen, wat op drieerlei wijze kan geschieden n.l. a door het verzoek van adressanten in te willigen. (Deze maatregel kost de ge meente jaarlijks veel geld: binnenkort waarschijnlijk pl.m. f 19000,—). b. Door opheffing van een der be staande scholen; het vormen van 3 zesmansscholen (minstens 243 leerlingen) en 1 viermans- school (met de rest der beschikbare leer lingen). Op deze wijze verkrijgt men geen boventallige leerkrachten, doch een klassegemiddelde van 10 15 leer lingen. Deze maatregel moet ik U echter, mei het oog op het groot aantal leer lingen per klasse sterk ontraden. c. Door uitbreiding van de 5 bestaan de scholen tot 9 driemansscholen. De gemeente heeft dan geen vol tallige leerkrachten; alleen voor aan schaffing van leermiddelen een uitgave ineens van een paar duizend gulden. Tegen dit stelsel van driemansscholen is uit onderwijskundig oogpunt geen be zwaar in te brengen. Het is een nieuw stelsel, en daarom klinkt het op het eerste gehoor eenigszins vreemd. Bond en N. O. G. vragen zich af, hoe het publiek op een dergelijk besluit zal re- ageeren. Zullen de (ouders niet bang wor den voor de O. S.? Toen het vorig jaar plannen bestonden school B tot een viermansschool te vor men, vernam men ook al een dergelijk geluid. Een feit is echter, dat geen één leerling deze inrichting verliet. Het is gewenscht, dat een U. L. O. school voor jongens worde opgericht. Ik heb derhalve de eer Uw college te adviseeren den raad voor te stellen a. het verzoek van adressanten af te wijzen; b. de 5 bestaande lagere scholen om te zetten in 9 driemansscholen; c. aan uw college op te drageu een ernstig ondjerzoek in te stellen naar de noodzakelijkheid en mogelijkheid van het oprichten eener U. L. O. school voor jongens. De inspecteur had voor zyn advies aan B. en W. zijnerzijds advies ingewon nen van de Middelburgsche afdieeling van het Ned. Onderwijzers Genootschap (N. O G.), die aandrong om in het advies aan B. en W. de aanneming van "het plan uit gedrukt in het advies der oudercommis sies en schoolbesturen zoo sterk mogelijk te bevorderen. Tevens was de afdeeling Middelburg van den Bond van Ned. Onderwijzers ge vraagd, die bezwaren maakte tegen de het baar door den inspecteur voorgelegde eerste plan: de opheffing van school B en zoo noodig geleidelijke opheffing van school K, en omtrent het tweede plan: de invoering van driemansscholen zegt de voorkeur te geven aan de regeling van het adres boven dit stelsel, doch daarbij tevens aangeeft, hoe h. i. dat stel sel zou moeten werken. Na overweging dezer adviezen hadden B. en W. een mondeling onderhoud met den inspecteur. Hoewel dankbaar voor de buitenge wone moeite, die hij zich voor de sa menstelling van zijn advies gegeven had, meenden B. en "W. toch den Inspecteur te moeten kenbaar maken, dat zij geen vrijheid zouden kunnen vinden het tot het hunne te maken en aan den Raad ter goedkeuring voor te leggen. Wel bood dat plan veel aanlokkelijks, omdat, volgens positieve verklaring van den Inspecteur het onderwijs aan 3 mansscholen zeker niet minder zal zijn dan aan 6-klassige scholen, en ook om dat de gemeente alsdan uitsluitend een paar duizend gulden meer te hgren laste zou krijgen voor leermiddelen, in plaats van rond f 19000 zooals de Inspecteur becijfert. Doch anderzijds schrokken B. en W. terug voor een geheel nieuwe proef neming, die wellicht een gevaarlijken weerslag zou vinden in het totaal-aan tal leerlingen der Openbare lagere scho len. Zij meenden voorts, dat de Bijzondere scholen, werd het plan aanvaard, in eene buitengewoon moeilijke positie zou den geraken en kouden niet ontsnappen aan den indruk, dat de Inspecteur wel zeer zuinig voor de gemeente was ge weest Ook al juichen zij zulks toe, zij zijn niettemin de opvatting toegedaan, dat, in aanmerking nemend wat de ge meente b.v. per jaar voor het Gym nasium en de Rijks H. B. S. heeft te be talen, het belang van het onderwys van het schoolkind, hetzij het een openbare lagere- of eene bijzondere lagere school bezoekt, de gemeente toch ook wel eenigc offers waard mag zijn. Na die bespreking heeft de Inspec teur B. en W'. medegedeeld bereid te zijn alsnog de mogelijkheid van een an der voorstel te onderzoeken. Waarna 'n nader plan werd ontworpen. Nader advies inspec teur. Dat plan is vervat in het volgetndl schrijven van den inspecteur: „In het onderhoud dat ik met uw col lege had, op 12 Mei 1.1. bleek my, dat er twee bezwaren waren tegen het voor stel vervat in mijn schrijven van 29 April j l. In de eerste plaats werd de meening uitgesproken, dat de bijzondere scholen niet zouden kunnen splitsen en dus in verlegenheid zouden raken, indien geen onderwijzers op kosten van de gemeente werden aangesteld. En ten tweede meende uw college, dat Jiet te speculatief was, om al de openbare scholen te splitsen. Indien deze maatregel later zou blijken niet in 't belang van het onderwijs te zijn zou het moeilijk zijn, om tot den tegenwoor digen toestand terug te keeren. Wat het eerste bezwaar betreft, heb ik de eer u mede te deelen dat na ern stig onderzoek mij is gebleken dat ook bijzondere scholen kunnen gesplitst wor den in kleinere scholen. Worden de oepnbare scholen geholpen door mijn stelsel van driemansscholen, dan kun nen de bijzondere scholen zonder be zwaar het voorbeeld der openbare in richtingen volgen. Ik meen dus dat dit bezwaar niet behoeft te gelden. Wat het tweede bezwaar betreft, er- keu ik gaarne, dat er durf noodig is om een dergelijken maatregel te nemen, als in mijn bovenaangehaald voorstel is ver vat, en hoewel persoonlijk overtuigd, dat eene splitsing in driemansscholen niet zou zijn in het nadeel van het onder wijs, kan ik mij aan den anderen kant indenken ,het bezwaar dat anderen heb ben. Dit heeft mij aanleiding gegeven u een tusschenvoorstel aan te bieden, hetwelk op de volgende beginselen is gebaseerd: 1. De scholen A, Bi, J en K worden in hoofdzaak gelaten, zooals ze zijn. Dit kan door gebruik te maken van de over gangsbepalingen. 2. School C wordt gesplitst in 2 drie mansscholen. Eén der tegenwoordige on derwijzers van school C wordt hoofd van één der nieuwe driemansscholen. Ieder der driemansscholen telt ongeveer 100 leerlingen. Het voordeel van het benoemen van een der onderwijzers tot hoofd ligt vooral hierin, dat het mogelijk is een proef te nemen voor een jaar. Bevalt het stelsel niet, dan voegt men de 2 scholen weer bij elkaar en het pas benoemd hoofd neemt zijn plaats weer in als klasse-onderwijzer. Ik slel mij voor, dat de scholen A, B, C, J en IC respectievelijk 216, 83, 2 maal 100, 211 en 216 leerlingen zouden tellen Ter verduidelijking iwordt het volgen de schema gegeven Scholen. Tegenw. Voorstel toestand Adres A 221 leerl. (6 leerkr.) 216 Ieerl. (6 lk.) B 93 leerl. (4 leerkr.) 216 leerl. (6 lk.) C 243 leerl. (6 leerkr.) 216 leerl. (6 lk.) J 187 leerl. (6 leerkr.) 186 leerl. (6 lk.) IC 182 leerl. (6 leerkr.) 216 leerl. (6 lk.) 926 952 Scholen. Voorstel inspecteur. A 216 leerlingen (6 leerkrachten) B 93 leerl. (4 leerkr.) 118 leerl. (4 lk.) C 100 (2x3 100 J 211 (6 K 216 (6 926 Hierbij de volgende opmerkingen a. Het aantal leerlingen per school komt vrijwel overeen, met wat het adres wil. b School B wordt een driemans- school, terwijl het personeel thans uit 4 personen bestaat. Waar een der on derwijzers spoedig met pensioen zal gaan, zou deze toestand toch ook worden geschapen, als het adres wordt aange nomen. c. Aan school IC dreigt een vacature te ontstaan. Door overplaatsing kan hier in worden voorzien. d. Overplaatsing: 13 leerlingen moeten school C verlaten; volgens adres 27. 10 leerlingen moeten school B ver laten, volgens adres moeten er 25 wor den bijgevoegd. 24 leeningen moeten bij school J wor den gevoegd jvolgens adres geen. 34 leerlingen moeten bij school K worden gevoegd, evenals volgens adres e. Volgens adres gaat de Gentr. 7e klasse-school weg; ik wil deze nog laten bestaan. Mijn voorstel beoogt dus de proefne ming voor een jaar. Deze proef bespaart de gemeente 19 duizend gulden. Bevalt ze niet, dan kan het volgend jaar het verzoek van adressanten nog worden in gewilligd." De inspecteur betoogt, dat het adres vee] goeds bevat en zeer zeker een op lossing brengt. Hij meent echter, dat het onderwys even goed gebaat kan wor den zonder deze groote som uit te ge ven. En dit is de oorzaak van zijn po gingen de oplossing in een andere rich ting te zoeken. Hij geeft derhalve B. en- W. in over weging het volgende aan den raad voor te stellen a. Het verzoek van adressanten niet in te willigen. b. In principe te besluiten het maxi mum aantal leerlingen per school te stellen op 216. c. De scholen A, B, J en IC te laten profiteeren van de overgangsbepalingen. d. School C in 2 driemansscholen te splitsen. Na een jaar stellen B. en W., daarin, zoo noodig, door mij bijgestaan, een on derzoek in naar de resultaten van het onderwijs, speciaal van dat der drie- manscholen en leggen een rapport daar van over aan den Raad." In dit plan zijn de bezwaren van B. en W. tegen het eerste plan goeddeels ondervangen. Vooreerst zal, wordt het aanvaard, slechts een der openbare la gere scholen vervormd worden in 2 drie mans-scholen, zal die omzetting als proef kunnen genomen worden en daarna nog altijd tot het systeem, door de adres santen voorgestaan, kunnen worden overgegaan, zullen de scholen A en IC eenzelfde leerlingenaantal krijgen als volgens het adres, zal aan school B een zelfde toestand ontstaan als zich zal voordoen volgens het adres, wanneer binnenkort een der daaraan verbonden onderwijzers met pensioen gaat, zal daadwerkelijk kunnen blijken of niet het onderwijs aan 3 mansscholen ten minste gelijk is te stellen met dat aan 6-klassige scholen en zal eindelijk de gemeente vooralsnog geen meer extrauilgaven heb ben te doen dan voor leermiddelen enz. aan een der nieuwe 3 mansscholen. Daartegenover staat dan, dat in het nadere plan het leerlingenaantal van school J 211 bedraagt tegenover 186 in het adres, en dat de centrale 7e klasse- school voorloopig behouden blijft. B. en W|. kunnen daarin geen bepaalde bezwaren zien, doch zouden het beter achten, dat het leerlingen-aantal van school J dan werd gebracht op 215 en dat van school B op 79. Ten slotte blijkt uit het laatste advies van den inspecteur, dat ook de bijzon dere scholen eventueel in kleiner© scholen zullen kunnen gesplitst worden. Op grond van het vorenstaande meenen zij met het laatste plan van den inspecteur te kunnen accoord gaan. Wanneer het gisteren door ons gemeld vóorstel van B. en Wi wordt aangeno men, zouden B. en W het tegenwoor dige hoofd van school C de leiding wil len geven van één der nieuwe 3 mans scholen, en voor hoofd der' andere 3 mans-school zoo spoedig mogelijk een voorstel aan den raad inzenden. Celle br o er s ho B. en W. stellen den raad voor aan J. L. de Lange alhier een strook gemeen tegrond, grool 80 vierk. M., en gelegen fusschen de perceelen Celtebroershof no. 125 en 126, in huur af te staan. De G. v. F. en Fab. vereenigen zich met het voorstel. Tij del. leer aar gymnasium. B. en W. stellen den raad voor de tij delijke benoeming van den heer H. J. H. Steenmeyer tot leeraar in de oude talen aan het Gymnasium alhier, met ingang van 1 Sept. e.k. weer met één jaar te verlengen. DE fyoe p^jpUkak 26 - 50 ets per ons (Ing. Med.) RECHTZAKEN. Donderdag heeft voor het gerechts hof te Arnhem terechtgestaan de 10- jarige recidivist J. C. B., die wegens dief stal met geweldpleging door de rechtbank te Arnhem is veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. Bekl. was in het holst van den nacht in de gemeente Gendringen op heeter daad betrapt op kippendiefstal ten na- deele van de gebrs. G. Hij heeft zich toen met geweld tegen deze personen verzet en daarbij met een mes gestoken. Bekl. ontkende thans. De advocaat-generaal eischte een ge vangenisstraf van 7 jaar. Dierenmishandeling. De politierechter te "Zutphen 'heeft den slager J. H. P. te Atalten, die in het ge meentelijk slachthuis aldaar een binnen sruipende kat met een ijzeren haak op het hoofd had geslagen en vervolgens le vend onder een brandenden „hroeipot la ten verbranden, wegens dierenmishande-i ling ,tot f 30 boete of 30 d. h. veroor deeld. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Wij ontvingen vier, als naar ge woonte kostbaar geïllustreerde catalogi van de te houden veiling van 1618 Juni a.s. in de Veilingzalen Doelenstr. 16—18, onder directie van Ant. W. M. Mensing (Frederik Muller en Cie). Deze veiling omvat oude schilderijen uit de nalatenschap Bruigenberg te Bunnik, e. a. waarvan in den catalogus gereproduceerd worden werken van: Pieter Breughel, G. A. Berckhevde, Jan van Goyen, „de „Maitre de Sainte-Gudule", Ruysdael, R. van der Weyden, J. C. Verspronck en J. M. Mo- lenaer. Verkooping op 17 Juni te elf uur v.m. moderne schilderijen en aquarellen, waarvan uit de verzameling G. L. M. van Es, o. a. werken van P. Dupont, M. A. J. Bauer, J. Maris, W. de Zwart, J. H. Weissenbruck, G. Poggenbeek, Toorop, D. Wiggers, W. Wilsen, A. H. Bakker Korff, J. Boseboom e. a. Ver kooping op 16 Juni a.s. te elf uur v.m.; antiquiteiten en kunstvoorwerpen, Chi- neesch-, Japansch- cn Delftsch porcelein, diverse meubelen uit de 17e en 18e eeuw, tapijten, zilverwerk, Empire, Louis XV en XVI, beeldhouwwerken, w. o. Corinthische zuilen en kanteelen uit de collectie Hope, wil marmeren buste van Prins Willem I (Verhulst), bacchante, enz. Verkooping van 16—18 Juni a.s. Voorts uit de nalatenschap Bruigen-i berg te Bunnik Chineesch- en Japansch porcelein, divers aardewerk, meubelen, juweelen, goud, zilver en munten. Ver kooping op 16 Juni én volgende dagen „Het wazige land", door Alie Smeding. Nijgh en V. Ditmar's U. Mij. Dit nieuwe boek is een van de beste van deze vruchtbare schrijfster. Wat in haar vorige boeken vaak hinderde in de moeilijk gevormde zinnen, is hier niet meer te vinden. Maar teekenachtig is de verteltrant gebleven. Met enkele woorden weet ze een stemming, een situatie te doen gevoelen, en juist omdat dit zoo sober gebeurt, is het des te pakkender. En psychologisch, als verhaal, is dit werk zuiverder dan één van haar vori ge boeken. Het gaat in eens door, steeds blijvend bij éénzelfde onderwerp: het verouwelijkende, en ook niet mooie meisje, dat in haar drang naar liefde zich zelf tot een dwaasheid brengt. Sterk heeft de schrijfster doen voelen de onbe vredigdheid van dat leven als stugge onderwijzeres, die niet de genegenheid van de kinderen heeft, als het meisje dat in de bewustheid van haar leelijkheid töch hunkert naar liefde, dat zich fanta sieën maakt, een dat heel snel, veel te snel toegeeft als een flirt haar een kans geeft, waarbij de prikkel van de jalouzie meewerkt. En treffend is de zieligheid van de vernedering die dan volgt. Alles wat die hoofdpersoon betreft, is overtuigeend. En daartegenover is het te meer jammer, dat de figuur van den jongeman te veel aangedikt is in een. lichtzinnigheid, die net geheel past bij wat er verder van hem verteld wordt. Maar het is toch een goed boek. „Bok kesprongen", door Pim Pernel. H. P. Leopold's U. Mij. Pim Pernel schrijft wekelijks een ver makelijke historie voor het „Vaderland", wat al "een kunststuk op zich zelf is. En we hebben er nog te meer waardeering voor omdat ze werkelijk meermalen zoo geestig zijn, dat we bij het opnemen van het Zondagsblad er dadelijk naar zoeken. Dat is mogelijk omdat Pim Pernel niet slechts een grapjas is, maar ook een zielekenner, en bovendien een schrijver, die weet hoe hij aan een verhaal de wer- kelijkheidskleur moet geven. Lees maar eens, met welk een zorgvuldigheid hij de aanvangszinnen schrijft om zijn lezers in de materie in te leiden. In dit boek zijn een aantal van deze amusante schet sen opgenomen. „De Muziek in Europa na Wiagner" door Herbert Antcliffe. U. M. Elsevier. Eeu deeltje uit de Elsevier's Alge- meene Bibliotheek, behandelend den Wagneriaanschen nabloei, de program- misten, de impressionisten, de jongere romantici, de nationalisten en het volks lied, en de experimentalisten. Voor menig muziekliefhebber een welkom boekje omdat het componisten uit den laatsten tijd behandelt, waarover men slechts weinig handboeken heeft. Een lijst van componisten vergemakkelijkt het gebruik. ,,'s Wiereld's be geer en", door H. Rider Haggard, Uitg. W'. de Haan, Utrecht. Een nieuw werk vau den onlangs over leden schrijver, vertaald door H. Brok— Troelstra. Rider Haggard keert altijd weer tot zijn geliefkoosd onderwerp, de grijze oudheid, terug. In dit werk vindt men wel de sfeer van zijn vroegere werken ,,She" en „Tho Return of She" terug; een vergelijking hiermede kap het echter niet doorstaan. Het geeft een beeld van de omzwervingen van Odysseus in Egypte, na den val van Troje. De schrijver laat zich niet, zooals in zoovele zijner werken, door zijn fan tasie meeslepen, doch houdt te veel vast aan de cultuur-historische gegevens. Bo vendien ontbreekt de visie waardoor het geheel iets gekunstelds krijgt en de span ning grootendeels verloren gaat. Va,cantie aan Zee! Wij ontvingen den gids voor 1925 „In welke Badplaats zal ik mijn vacant]© doorbrengen?" samengesteld door J. WL Kockx, directeur „Noordzeebad Egmond", uitgave van Calff en Meiscke, Amsterdam. Dit boekje, in fraaien omslag, bevat in alphabetische volgorde beschrijvingen van de voornaamste badplaatsen van ons lapd, o.a. van Ylissingen, Dom- burg en Zoutelande. Ongetwijfeld een practische gids voor het komend! vakantieseizoen. Het boekje is evenals vorig ja,ar, gratis verkrijgbaar bij den sa,mensteller, Boulevard 4, Egmond aan Zee. 1 Schaakmeesters. Verschenen is een werkje, bevattende de biografieën en partijen van groote schaakmeesters, samengesteld door (1. W. Kloosterboer, met acht portretten, van Anny Leusink, uitg. van G. Bi. van Goor en Zonen. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. De zoogenaamde Oude Gastelsche Beetwortelsuikerfabriek zal bij de aan staande campagne niet meer gebruikt worden voor het verwerken van suiker bieten, maar blijft toch dienst doen als raffinaderij. De belanghebbende werk lieden heeft men in de gelegenheid ge steld in Engeland te gaan werken aan eenige suikerfabrieken. Naar men ons uit I e r s e k e meldt, is de rogvisscherij dit jaar buitengewoon vroeg afgeloopen De prijzen zijn in 't begin goed geweest, maar de laatste? weken door het warme weer zeer ruim. Ook de vangst liet in 't laatst te wen- schen over. Met de kreeften ging dit beter, en

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2