T A B A K No. 131. Zaterdag 6 Juni 1926 168° Jaargang. FEUILLETON, Biggelaar's BINNENLAND. OURANT. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en roor de andere gemeenten p. post f2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- elttgen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 ,a*nt per week. .Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 sent per regel. 'Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2,10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijl regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255. DE GROOTSTE GEMEENE-DEELER. Als er twee partijen in een volksver tegenwoordiging zijn, is hel niet moeilijk de regeerende partij aan te wijzen- de sterkste van de twee. Zijn er drie, die geen van drieën de helft plus één halen, dan wordt het een lastig gescharrel met compromissen, getuige de moeilijk heden, die men thans in België onder vindt. Zijn er tien partijen zooals in ons parlement, dan is de eenige mogelijkheid, dat een groep partijen bijeen komt, den grootsten gemeenen-deeler uit de ver schillende programma's trekt, en daar op een regeeringsprogramma bouwt. Een voorbeeld daarvan hebben we gehad in de Christelijke coalitie van Anli-Revolulionnairen, Chr. Ilistorischen en Katholieken; maar ook in de concen tratie der drie vrijzinnige partijen van 1912, die echter samen de 50 niet haalden, en niet aan de regeering kwa men door de weigering der socialisten om aan een kabinet-Bos mee te doen. Voor het oogenblik hebben we daar niet meer aan Die concentratie is allang dood. De Liberale Unie en Vrije Li beralen smolten ineen, en de Vrijz. De mocraten raakten steeds verder van hen af. En de coalitie is door sommige aanhangers zelf al een paar jaar geleden een bleekneuzigen stumper of zoo iets genoemd. En niemand zal kunnen waar maken, dat de leiding van ons Staatsbe stuur in de laatste jaren uitging van beginselen, die speciaal eigen waren aan, en als grootste gemeene deeler gelrokken werden uil de programma's der drie Christelijke partijen. De bezuinigings maatregelen en de verlaging van ambte- ZONDERLINGE KAMERADEN Naar het Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H. o 13). Het was dus enkel, dat zij er tegen op zag, wat haar nog boven het hoofd hing; anders zou ze zich in die houding van ide vrouwen wel geschikt hebben met de gedachte, dat zij precies hetzelfde zou den gedaan hebben als ze maar in dp gelegenheid waren geweest. Haar werkelijke vernedering kwam in den vorm van een baby. Het was een kleine, geel-getintc ba by, die in het eerst geen levensvat baarheid scheen te hebben. Dit hoorde zij pas enkele dagen later en toen liet haar verteld werd sloot ze dp oogen uit vrees dat die haar gedachten zoudjen ver raden. Het was een kleine geel-getinte baby dien ze met afkeer als den hare beschouwde, en toen ze hem haar in de armen legden ging er een rilling over haar lichaam bij die aanraking. De vreugde van Lee wekie haar toorn. Ze haatte hem als hij glimlachend over het kussen hingwerd woedend djoor wat zij voor ongevoeligheid hield, als hij dacht, 'dat zij blij zou zijn. "Hij was ver- CVervolg) MERK AR. Dit is de melange, welke onveranderd van geslacht op geslacht is overgegaan, zoowel in de fabriek als bij'de ver bruikers. Ondanks dikwijls hooge prij zen mocht hel ons tot op he den steeds gelukken dezelfde soorten tabak hiervoor te re serveeren als voor 100 jaar gebruikt werden. AB. de tabak voor ken ners. (Zie volgende annonce (Ingez. Med.) naarssalarissen en pensioenen, berustten zeker niet op een voor de partijen uilge sproken beginsel, en toen de Vlootwet kwam, zakte de heele coalitie ineen Er wordt nog altijd rechts gezegd, dat de coalitie de meest gewenschte basis voor een regeeringsmeerderheid is. Het zou juister uitgedrukt zijn als die rechtschen zeiden - dat zij het liefst weer met dat driemanschap de zaken zonden voortzetten. Wij welen werkelijk niet te zeggen, welke groote gemeenschap pelijke beginselen dier drie groepen thans een basis vormen voor een Staatsbestuur in de eerstvolgende vier jaar. In ieder dier partijen leven wel speciale wen- schen, maar als men ook nu weer wil trachten "bijv. het gezantschap bij den Paus hit te wisselen tegen opheffing der Staatsloterij of meer Zondagsheili ging, dan wordt, zooals indertijd de heer Dressclhuijs zei, de indruk gewekt, dat telkens aan de wenscheu van een derde deel of een achtste deel van de natie gevolg wordt gegeven, tegen den wil, althans tegen de besliste rechtsovertui ging van verreweg hel grootste deel der volksgemeenschap. Zoo'n uitwisseling is niet het zoeken naar den grootsten ge- meenen deeler. Links, bij de Vrijz. Democraten en Soc. Democraten, heeft men getracht zulk een grootsten gemeenen deeler te vinden in een democratische politiek- de democraten van alle groepen tegenover de nief-democralen. Het zou wel kun nen, maar het zal niet gaan. De een heid van de Katholieken is voorloopig nog de sterke hinderpaal daartegen Ook in België ondervindt men nu bij een dergelijke poging de moeilijkheid om de Katholieke democraten van de andere Katholieken af te scheiden. Dezelfde twee democratische partijen hebben bij de nn voorbereide verkie zing een Jeus aangeheven, die in de praktijk ook tot een algemeene schei ding zou künnen leiden, n.l. die der ontwapening. Ze vinden daarin dan allo andere groote partijen tegen zich rukt, TieV kiiKf was van haar en van nem. ï\a verföop van eiiuele maanden Aacr hij meer van haar verlangd dan alleen maar als haar echtgenoot aangenomen te zijn, en nu voorlaan moesten ze eens zijn, vond hij. Zij was niet langer meer de souvereine, die goedkeurdie, zij was de moeder van zijn zoon. Die misvatting duurde echter slechts Lort en het was zijn eigen kind, dat den man openbaar de, hoe zijn huwelijk een dwaasheid, was geweest. Toen hij zag dat zij zich schaam de over haar moederschap schaamde hij zich over zijn hartstocht; het Avashaar verachting voor haar baby, waaruit hem bleek hoezeer hijzelf werd veracht. Want haar vernedering sleet niet uit en ofschoon ze haar best deed het ge voelen te verbergen ,wist heel het huis houden toch, dat het haar altijd over winning kostte het kind aan te raken. Ze was vernederd, met ied,eren keer, d,al ze hem zag. Al die versieringen van kantjes en lintjes waren haar pijnlijk. Als de baby naar buiten gedragen werd kromp ze ineen bij de opmerkingen, die ze wist, dat de buren aan hun vensters? zouden maken. Telkens als ze zich over de kamerwieg heenboog .leek het ge zichtje haar zwarter en belachelijker. Hij werd David gedoopt. Dit had, Lee zoo gewenscht en haar kon het niet sche len. Lee bracht hem zijn eerste stuk speel goed en ging altijd na of 't niet tochtte in de kamers waar het kind verbleef. We gelooven echter dat bij de katholie ken, hoe weinig geestdriftig die over het algemeen zijn voor militaire uitgaven, toch slechts enkelen zich voor een vol slagen weerloosheid zullen verklaren. En bovendien is alleen die ontwapenings leus geen voldoenden grondslag voor een regeeringsprogramma van vier jaar over het gelieele terrein van wetgeving. Bij dat doodloopen d/er richtlijnen, aan gegeven door deze beide democratische partijen, en bij het geheel ontbreken dergelijke gemeenschappelijke richt lijnen in de oude coalitie, richt zich on ze aandacht vanzelf op hetgeen van Vrij heidsbondszijde door den heer Dressel- huijs naar voren is gebracht als een nationale politiek. Hij heeft bij de alge meene begrootingsbeschouwingen in het bijzonder als de meest naar voren ko mende vraagstukken van het oogenblik, genoemd- de defensie, het onderwijs, de financiën, en de vraag van het behoud van het parlementaire stelsel Hij be toogde dat deze kwesties primecren bo ven. een grootere beleekenis hebben dan de vraag om een andere Zondagswet, een andere pokkenwet, andere bepalin gen over de lijkverbranding en de loterij, of de reactie tegen de emancipeering der vrouw Hij wil uit de partij meeningen over die groote vraagstukken de gemeen schappelijke gedachten halen als grond slag voor een nationale politiek, We gelooven mei hem dat er In de partijen der rechterzijde en in cfen Vrij- nciasDona veei pumen van overeenkomst zijn ten opzichte der, door hen allen noodzakelijk geachte, maar beperkt ge houden bewapening, ten opzichte van ^Cermindering van de kapitaalopslurping door de belastingen, ten opzichte van een inkrimping van de veel te duur gebleken methode van inrichting van óns lager onderwijs. Bij de rainistercrisis na de verwerping der Vlootwet is de principiecle fout be gaan aai cie oune regeeringspart^en zich tot onderlinge besprekingen hebben be paald, en geen enkele partij links erin hebben gemengd, met het onparlementair gevolg dal liet oude kabinet werd gecon tinueerd zonder parlementairen grond slag. Wanneer bij de a.s. verkiezingen hel aantal liberale thuisblijvers iïict ijroot is, het gevaar van louwheid is daar in derdaad groot! dan zal die negatie van links wel niet herhaald worden Een beschouwing als deze is geen uiting van een verlangen naar macht, De Vrijheidsbond weet waarlijk wel dat zijn aanhang niet talrijk genoeg is om le speculecren op een groepeering waar in hij hij zijn beginselen zou kunnen door drijven. Maar het onzekere in de paf tij- groepeering van het oogenblik geeft er alle aanleiding toe nu reeds vóór de ver kiezingen te xlenken aan de mogelijkheid dat daarna een breeder grondslag voor het regecringsbeleid wordt gekozen dan alleen he> uitgesproken christelijk karak ter van eenige partijen IN EN OM DE HOOFDSTAD. CXXXIH. Verkiezingen in uitzicht. Stofzuigers. Nog een maand ongeveer en dan is het weer "Sbo ver, waarmede ik wensch le zeggen, dat dan het kiezerscorps al die Tot hem wendde ook d,e zuster zich. als ze dure uitgaven had voor Le slaan. Ownie's liefde voor den andereu klei nen jongen was tol nog toe, heel kalm geweest maar geprikkeld door jalou- zie als ze nu werd kreeg zij buien van groote teederheid, niet anders dan uitin gen van wrok. Ofschoon hij altijd even vriendelijk en gul bleef tegenover haar zoontje noemde zij hem, in zich zclven, dien armen kleinen Vivian, en een gichet- lende dienstbode, dje juist gesnapt werd, toen zij de opmerking liet hooren, dat „de neus van het kind niet precies den vorm had van zijn vader", kreeg op slaandcn voet haar ontslag. Het in haar oog afzichtelijke van den baby nam toe naarmate hij groeide. De huid werd steeds donkerder, enkel de palmen van de handjes en dp zolen van de kleine platte voetjes hielden dp geel achtige lint De uitstaande neusgaten wer den steeds wijder, dp uitpuilende lippen en uitstekende jukbeenderen kregen meer en meer liet neger-type. Vivian had de gelaatskleur van 'n per zik en zijn 'hoofdje was gekroond met al lemaal zijde-achtige krulletjes, die. om een stok werden gewonden. David's ge zichtje kreeg de kleur van 'n mispel en zijn haar dreigde al even kroezig le wor den als dat van zijn vader. Zelfs voor een mulat was hij niet gunstig bedeeld van uiterlijk, en de mulat en zijn stiefbroertjte vertoonden een eigenaardig contrast als ze daar tegenover elkaar in den kinder gelukkigen, mannen en vrouwen, welke binnen de termen vallen, geroepen zul len zijn om door middel van het stem biljet le helpen aanduiden, aan wie voor de komende vier jaren, die men heel deftig ,,de parlementaire periode" pleegt te noemen, de behartiging van de Belan gen des lands zullen worden toever trouwd. Dus óók de belangen van Am sterdam, voor zoover zij niet raken diè zuiver plaatselijke aangelegenheden, wel ke toevertrouwd zijn aan de edel-acht- baren op ons Prinsenhof. Maar de be langen van Amsterdam, die de rijksregee- ring óók aangaan, zijn in onze dagen zoo vele; het rijk grijpt in zoo tallooze aan gelegenheden zóó diep in, in het ge meentelijk zelfbestuur der gemeenten, zelfs al betreft hel de grootste gemeen te in het land, dat de uitslag vau de komende parlementaire verkiezingen voor ons hier van even groot gewicht ïs aLs r u en anderen, ginds in de provin ciën. Wij zijn hier zóó groot in omvang i zóó groot in inwonertal, dat we zelfs een eigen kieskring op ons zelf vormen Dies zóu men bij u in de provincie al licht tot de veronderstelling kunnen ko men, dat we. trotsch op dat eigen kies kringschap, overvloeien van belangstci- ling voor de nader komende .stembus en reikhalzend naar de ontvangst van onze slemkaarl uilzien. t Is zéér wel mo gelijk, dal er werkelijk enthousiasten zijn, die dit laatste doen; die de dagen lellen, welke nog zullen verloopeu vóór zij als gewichtige" kiezer of kiezeres tot de stembus zulleu mogen naderen; 't is mo gelijk, dal er werkelijk zoo zijn, maar ik "kan niet zeggen, dat ik er vee! van bemerk; zal misschien nog komen in den loop dezer maand, doch ik heb nog nergens met groote belangstelling over de komende Kamer-verkiezingen hooren praten. Hel eenige wat ik er lol dusverre van heb kunnen opmerken, is dat mijn schoenzolen hier en daar bckloefd werden met op de stralen hier en daar in den vorm van letters neergesmeten gore stijf sel pap, welke letters de aanbeveling wa ren voor een of andere, meestal vuur- i'oode partij, die bezoedeling zal in den loop der eerstvolgende weken nog wel wal erger worden, omdat er nu eenmaal stemgerechtigde burgers zijn we zijn immers thans zoo wat allen zóó verstan dig dat we stemmen mogent die mee- nen dat zij den gemecnschappeüjken openbaren weg ten eigen gerieve en tol orgeruis van anderen mogen ontsiercoi Leve de vrijheid 1 Maar overigens is de geestdrift zoo- wal nul of beneden nul. Dat hebben we heel wat anders gekend in de dagen, toen we nog niet tot de evenredige ver tegenwoordiging plus den stemdwang ge komen waren. Op de kwestie van hel billijke en mooie van die evenredige» vertegenwoordiging, ga ik hier thans niet in, evenmin op de vraag of het zin hoeft de kiezers en kiezeressen door de wet te verplichten him stemplicht je gaan vervullen, maar er staat toch wel vast dal die dwang bij velen den lust tot stemmen heeft bekoeld, aangezien het nu eenmaal in den aard ligt van hel beestje, dal Nederlander heet, juist baloorig te worden als men hem tot iets dwingen gaat en dat die evenredige vertegen woordiging, welke medebrengt, dat men op een partijlijst en op bepaalde perso pen zijn slem gaal uitbrengen en de uit slagen van de stembus veel langer op zich doen wachten dan bij hel®oude stól- se! het geval was, de belangstelling dor wagen zaten. Niet zelden hielden vreem den de nurse op straat slaande, om haar vragen te stellen, die zij dan gewoonlijk aan mevrouw overbracht. Vivian was flink en jton soms lastig zijn. David was teer en de dienstmeisjes konden niet anders van hem getuigen, dan dal hij een heel gedpld.ige baby was. Zijn verlangen naar voedsel gaf hij te kennen door een zacht gehuil, dat hem tot spraak diende, maar als de flesch niet kwam, hield het huilen op. Nog even een zacht gekreun en verder lijdzaam de wereld ingekeken, waar hij niet gevraagd had te komen. In Lee was geen berusting. Hij kwam geweldig in opstand tegen dc minachlig van zijn stouw en tegen zijn eigen zwak heid, want hij bleef een slaal' van den hartstocht, dien hij voelde, dat hem naar beneden haalde. Die doodgewone, onbegaafde vrouw, zonder dankbaarheid, en zond,er aanspra ken, hield hem tegen zijn wil boeid door een physische aantrekking Er waren uren, dal hij haar liaaltg, 'toch be hield ze de macht -hem door een blik te doen ontvlammen ën hem te kwellen door naar een anderen man te kijken Ze was er de vrouw niet naar om on trouw te worden al was het alleen maar omdat ze de voordeelen van de deugd zaamheid le zeer op prijs stelde, om die in gevaar te brengen Maar de Verwijten, die zij te hooren kreeg verloren lil 'heel meerderheid voor verkiezingen danig ge dood heeft. Dal was vroeger Sn deze hoofdstad lieel wat anders. In dien ouden lijd was een Kamerverkiezing, daaronder te verstaan de voorbereiding door het stellen der candidalen, gevolgd door meetings, waar in die candidate» gingen praten; de stem dag zelf ien bovenal de stemdag-avond, als de uitslagen hekend werden, een Amsler- damsch ..evenementwaarin ieder mede leefde, zelfs degenen, die geen stemrecht hadden. En na zoon uilslag-avond be gon men al dadelijk met geestdrift te ijveren voor en le spreken over de her stemmingen en werd zoo n herstemmings- dag soms nog geestdrift-voller dan de eerste slembus-dag. Dat is alles voorbij jammer genoegl Men stemt nu op parlij-üjsten, waarop de partij-mannen en -vrouwen heel deftig en wettelijk genummerd slaan; men moet nu stemmen op personen, van wie men vaak nooit gehoord heeft en die men uit het openbare leven meest alleen kent van hooren zeggen, nooit in een openbare 'ergadering hoorde of zag, dies is de be langstelling al verflauwd van het oogen ic ik af dat die lijsten in kicsvereenigingen in elkander werden gezet. In die dagen van voorheen "was de Anisterdamsche Fleet "Street" de N.Z. Voorburgwal, aan den avond van den stemdag één menschen-massa voor de ge bouwen der dagbladen, waar op daartoe opgerichte reusachtige horden werd aan geplakt elke uitslag, die uit stad en land in kwam. terwijl bovendien uit de ramen der redactie-bureaus die uitslagen door middel van een spreektrompet lol de menscbcmnassa werd uitgebazuind Fn na eiken uitslag daverden dan de hoera's van degenen, wier gewenschte verko- zenc. was bekend geworden en klonken daartegen in de joelkreten en hoon- fluitjes van de medestanders van den candidaaf. die het afgelegd had Fn zoo ging het door, den geheclen avond, lot bij middernacht soms, loL de laatste der honderd uitslagen was bekend ge worden. En ganse?} dien avond was er groole geestdrift in de om den Dam zich bevin dende koffiehuizen, waar de gebeurte nissen van den dag luidruchtig werden besproken en vooral op het terras en in de zalen van het hotel-restaurant ,.J'a- lais Roval" aan den Voorburgwal, was de verkiczingsdrukle op z"n uitbundigst Daar verzamelden zich dan laat in den avond journalisten en de leiders der toonaangevende kicsvereenigingen en gingen af en toe luide liocra s op, wer den ovaties gebracht, soms korte rede- voringen afgestoken, \s anncer een der nieuw-gekozen Kamerlede.» er zich kwam verlooncn Dat was alles in de dagen, toen het kiesrecht nog niet voor heide seksen gelijk was; toen er nog geen evenredige vertegenwoordiging en geen stemdwang bestonden, k Beweer niet. dat het toen beter ingericht, was dan nu; 'k beweer evenmin, dat toen de verkiezingen eerlijker gemeend waren, maar 'k beweer wèl, dat het het een feit was dat toen meer met de ver kiezingen werd medegeleefd en dat zoo n verkiezingsdag, en zeker zoo'n ver kiezingsavond, gezelliger waren; er zat meer „sport" in, er zat „muziek" in; het was 'n typisch Amslerdamsche ge beurtenis, waarnaar men kijlceu ging, ook al deed men hcelemaal niet aan politiek, en al mocht men er, volgens de wet, zetfs niet officieel aan mede doen Dal is alles anders geworden en dat gauw hun verschrikking voor haar en ze gaf toe aan haar ijdelheid zond,er mede- doogen en zonder vrees. En Lee was geen karakterkenner in de hel die hij doormaakte, smeulde ook achterdocht. De verwijten, die hij haar deed,, waren soms zoo luidruchtig dal de bcdjendeu, uit hun slaap opgeschrikt, trillende over de trapleuning hingen ,en er werd ge kraak cu gerinkel gehoord en gebro ken ornamenten werden in den ochtend opgeraapt. Men verdacht „den neger" dat hij die haar in het gezicht had. ge gooid. In waarheid had hij ze in zijn passie- verbrijzeld om de handen van haar af te houden. Langzamerhand begon hij te drinken, niet erg, genoeg om den toestand voor liet oogenblik wat opgewekter in te /ien, genoeg ook om te maken, dat hij hel zin gen niet voor lang zou kunnen volhouden als hij de gewoonte tenminste nipt den kop indrukte. Hel was verwonderlijk, zooveel opge wekter als de wereld liem leek -als hij een beetje whisky met water dronk, vooral als hij dan nog wal nam Na zulke woedende buien kon hij dikwijls een week lang van huis blijven, ofschoon hij wat zijn engamenten betrof maar Iwee a drie weken hoefde weg te blijven Hij zong dan bijvoorbeeld in Exestcr of Wor cester of New-Castle, naar het zoo uit kwam en ging dan naar Londen terug, maar niet naar Hampslead. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1