TABAK Biggelaar'8 No. 130. Vrijdag 5 Juni 1925 168° Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. koop, JMK 0 c.M. NETTE gig van piedin- 1 dezer BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN KEIIRSITEN. De correspondent te Zurich der N. R. Crt. schrijft: Kehrsiten een verbastering van den ouden volksnaam Kirschete, dat kersen- land beteekent is een eigenaardig- vriendelijk gehucht aan den oever van den Vierwaldstattersee, in de buurt van Luzern. Behalve om zijn fraaie ligging is het bekend als uitgangspunt voor hel bezoek van den Bürgenslock, waarheen een tandrad-spoorweg aangelegd is. Een bijzondere eigenaardigheid van het dorp is, dat hel een geestelijken her der heeft, een roomsch-kalholiek pastoor die, om te voorzien in hel onderhoud van zich-zelf en in-de nooden van zijn Meine gemeente, het heele gehucht bestaat uit wéinige huizen, een paar kleine boerderijen en enkele hooischuren door kerk en staat gerechtigd is lot het houden van een eenvoudige herberg. De Kapelanei is tevens pension en her berg, waar het naai- den aard van den vroolijken kloosterkelder-meester heel gemoedelijk kan zijn. En men mag vei lig aannemen, dat het gezellige bedrijf van de Kapelanei aanleiding geweest is tot den bouw van liet hotel Schiller, waar de Koninklijke familie haar intrek heeft genome». Dit hotel is een bescheiden, gemoe delijk huis van ongeveer twintig kamers, van binnen en van buiten zeer vriende lijk ingericht. Het ligt ongeveer vijftig meter boven den meer-spiegel, op een langzaam stijgenden heuvelrug, met een .prachtig uitzicht over het omliggende bergland, dat in de allereerste plaats be- heerscht wordt door het Rigi-massief. Vaart men met een der groote booten ■op de route Luzern-Fluelen voorbij, dan ziel men boven de bloeiende kronen der kerse- en kastanjeboomen niet veel meer dan hel roode pannendak. Dit pleit voor de intimiteit dezer behuizing Alle ka mers hebben balcons. Alle balcons heb ben een weelderige versiering van gly cinen en klimrozen. Wandelpaden gaan in zigzag-lijn naar beneden tot den open lichten oever, waar een vriendelijk park met gemakkelijke banken is aangelegd In de stille blauwe waterbocht kunnen de gasten baden en visschen, roeien en zeilen. Als pied-a-terre aan den Vierwald stattersee is Kehrsiten ideaal gelegen. DE OLY WISCIIE SPELEN. ~Het bestuur Olympische Spelen 192S deelt mee, dat het bedrag voor de nati onale inschrijving, gezien de vele toe zeggingen, kans heeft bijeen te komen, indien de comité's die op het oogenblïk nog aan het werk zijn, flink succes blij ven hebben; dat echter voor liet waar borgfonds van 1 millioen tot dusverre geteekeud is voor niet meer dan 803,000 gulden. Ook indien men op de subsidie, aan gevraagd aan de Provinciale Staten van Noord-Holland rekent, ontbreekt nog een aanzienkclijk bedrag. Het comité doet.nu een beroep op die Nederlanders en Nederlandsche instellingen, die lot dusver een afwachtende houding aan namen. HET R. A. C. OPGEHEVEN. Het Rev. Arbeiderscomité deelt mee. dat het ontbonden is. Het doel bij c(© oprichting was de aftr. Tweede Ka merleden Wijnkoop en v. Ravesteijn uit de nieuwe Kamer te weren. Daar zij geen candidaten zijn acht bet R. A. C. het niet langer noodig zijn lijsten te handhaven. Langs organisatoriscben weg zal nu in het Ned. Arb, Secretariaat be slist moeten worden of het zich als zoo danig op parlementair-politiek terrein zal bewegen. RIJKS SE UROLOGISCH INSTITUUT. Gister is te Utrecht Tiet nieuwe ge bouw van hei Rykssereelogisehe Instituut te Utrecht geopend door Minister Aal- berse. Vooraf ging een rede van prof. dr. H. Aldershoff, directeur van het Instituut die uitvoerig het doel en het nul daarvan uiteenzette. Hij wees daarbij op <le ver betering van de serumbereiding tegen diphterie, op de bestrijding van roodyonk en asthma, en in 't bijzonder op do lu berculosebestrijding. (Vervolg). MEUK JUAN. In deze melange vindt U alle eigenschappen vereenigd welke noodig zijn, om een hbogfijnc lichte tabak le ver krijgen, die aangenaam is, zoo wel vö6r den meest verwen den rookcr, zoowel als voor deu beginneling, welke vóór alles een lichïe pijp tabak zoekt. In bovenstaande melange zijn van alle tabakken slechts do uitgezocht fijnste blaad jes verwerkt. (Zie volgende annonce). (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Bij dc gisteren gehouden verkiezing van (5 commissarissen voor den Polder Walcheren, werden door 613 van de ruim 5000 kiesbevoegdc eigenaren van ge bouwde eigendommen, geldige biljetten ingeleverd, zoodat de volstrekte meerder heid was 307. Gekozen zjjn de candidaten van de Vereeniging van Huiseigenaren en wel de volgende hoeren- A. Barentsen Sz. 'te Middelburg met 338; L. F. Groosinan, Middelburg met 321J. L van der Harst. Vlissingen met 377; YVj. L. Huson, Ylis- singen met 350; A. Jeroniiuus, Middel burg met 367, W1 A. de Rijcke Sr., Middelburg met 341 stemmen Op de candidaten van de Iviezers- vereeiiiging „W&lchcren" waren uitge bracht: W„ Bosman, .Middelburg 250; W. Cevaal Pzn., Rilthem 242; mr. J. F. van Deinse, Middelburg 255; II. Dron- kers, Middelburg 252; J. J. de Keijzer, Grijpskerke 235 en J. Loois Az., Vlissin gen 262 stemmen. Daar ook hier gevraagd is, waarom te Middelburg twee stembureaux gevestigd waren, cn te Vlissingen geen, zij mede gedeeld wat mr. H. F. Lantsheer, voor zitter van den Polder Walcheren, op die vraag antwoordde in de „VI. Ort.", n.l. dat in bet Reglement is voorgeschreven dat de stemming te Middelburg plaats heeft. Verschillende personen, die plan had den le stemmen, en zich daarvoor naar der beide stembureaus begaven, maakten een vergeefsche reis, omdat zij als lid ©ener firma of als beheerder van een vennootschap niet de hij het nieuwe polderreglement vereischte 1 machtiging hadden om te kunnen stemmen. Het was weï te begrijpen, dat dit nieuwe regle ment niet aan allen in extenso bekend was en de vraag rijst of men niet goed had gedaan aan deze 'bepalingen meer dere bekendheid te geven. scheepstou, omdat hij te goedkoop lieeft aangenomen, aangehouden lot een vol gende vergadering, De rekening werd (oedgekeurd in ontvang ad f 26595.63 en lingen der L. O. wei 1920 op 1 Januari 1926, wei hel openbaar lager onderwijs zoodanig te willen reorgauiseeren, dal den vervolge de scholen A, B, 0 en lv in uitgaaf ad f25850.27. Aan den aanne-niet meer dan 216 leerlingen in totaal mer van den spoorweg door Z. Beveland werd ongeveer 1 J-f.A. zoogenaamde „Boeier" verkocht ad f2000 per H.A. - In een Donderdag gehouden confe rentie van ingelanden van het water schap Hoedekenskerke .met de aannemers vau den aanleg van den spoorweg door Z. Bcveland, verklaarden deze laalsten, dal de werkzaamheden wat betreft het weggedeelte Wemeldinge HoedekenskerkeEllewoulsdijk, dit dia jaar reeds gevorderd zouden zijn, dat reeds dan het vervoer van suikerbieten pulp en andere landbouwproducten, daar over regelmatig zoude kunnen plaats vin den. Fruit enz. van Wemeldinge naar Goes, zouden zij reeds in Augustus as. kunnen doen vervoeren. (Donderdagmiddag liep te Krui- u in ge n een spelend kind van A. de Bel, dal uil de bewaarschool kwam, tegen een autobus vau de Muncu van Krabbendijke, niet tegenstaande het remmen van den chauffeur. Waarschijnlijk neergeworpen door oen spatbord, - werd bet kiud door een der achterwielen overreden. Ver wond aan hel onderlijf, werd het opgeno men en medische llulp ingeroepen Na verbonden te zijn werd hel direct per auto naar Middelburg vervoerd. Het is echter weldra overleden. - Zaterdagavond werd le Kruinïn- gen irt het „Wapen van Zeeland" de Vrijheidsfilm vertoond, ter veraanschou welijking van de middelen, voorgestaan door den Vrijheidsbond, om die beginse len Ingang te doen vinden bij de kiezers met hel oog op de aanstaande verkiezing. Woensdagavond trad Mr. Marchanl op n „Heitel Korenbeurs" om de beginselen au de Vrijzinnig-Democratische partij in- ;ang te doen inden in deze omgeving. Van de omliggende gemeenten, Krab bendijke, Ierseke en Hansweert wei-den de geestverwanten aangebracht met auto bussen, die zorgden daj de zaal ongeveer gevuld werd. -—o Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Afgekondigd is bet Staatsblad no. 197, bevattende het besluit van den 19en Mei 1925 houdende aanwijzing van de gemeente Sas van Gent als losplaats van goederen, ingevoerd ter zee. Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 24 tot en met 3G Mei, in de prov. Zeeland bedroeg Roodvonk Hoedekenskerke 1; Diplheritis Hontenisse 1, Middelburg 1; Sluis 1. (Voor verder Stad .en Provincie zie men het Bijvoegsel.) Uit Middelburg. Belanghebbenden en belangstellen den herinneren wij aan den heden avond in „Mercurius" le houden vergadering uitgaande van de Arbeidsbeurs, waarin, door lichtbeelden, de werkgelegenheid in de Staatsmijnen in Limburg en bij de grondwerken in België zullen worden besproken. De verkoop van het Blauwe Bloem pje ten bate der drankbestrijding bracht alhier f109 bruto op. Door de Drankweer Comité's le Vlis singen en Middelburg werden over Wal cheren 12000 bladen gratis verspreid. Uit Vlissingen. - Te Vlissingen zijn door de po<- litie in een hotel aangehouden 2 jon gens van 16 jaar, die te Dordrecht de ouderlijke woning waren onlloopen met medeneming van een geldkistje, inhou dende 1' 1600, 3 pandbrieven van f 1000 on 5 bankbiljetten van f10. Juist hadden zij een hamer en een beitel gekocht om het kistje open te breken. De jongens ziju naar Dordrecht over gebracht. Uit Zuid-Beveland. In de Donderdag gehouden verga dering van ingelanden van het water schap Hoedekenskerke werd we gens staking van stemmen een verzoek van J. Verheyke, aannemer van den ba saltsteen (om restitutie van f0.50 per KARPETTEN 5 Tapis Beige en-Bood in. Zwart f 7.95. f 3.50. China Kamermatten Klein 19 ct., I Groot 140X185 78 ct 0 Per el 23 ct29 ct. g rts Profiteert hiervan, ee, 1 Fa H. L. HENDRIKSE, Cl Gravenstr - Middelburg. 9 (Ing. Med.) VOORSTELLEN VOOR DEN GEMEENTERA YJ) VAN MIDDELBURG. Reorganisatie L. O. V o o r s t e 1 v a n B. en W. B. en Wi. bieden den raad het in hunne hand\ gestelde adres van de oudercom missies der O. L. scholen A, ÏJ, 0, J en K, oe besturen der bijzondere lagere scholei aan den Zuidsingel, de Lange Singelslraat, de 6ravenstraat, de Hoe- rengracht en de Wal, en van hel bestuur der afdeeling Middelburg van „Volks onderwijs". In dat adres, aan hetwelk bij de me de hierbijgaande adressen van het be stuur der afdeeling Middelburg van de S. D. A. P. en van het bestuur van den Middelburgschen Bestuurdersbond adhae- sie wordt betuigd, werd er op aange drongen om, in verband met het van kracht worden van verschillende bepa- uden tellen, en school J, als zijnde een opleidingsschool, niet meer dan 193 leerlingen. Allereerst doelen B. en W. mede, dat wellicht sommigen der raadsleden van B. en W. op een vroegeren datum dan thans het geval is een advies onder de onder havige materie hadden verwacht. Daar om willen zij hier te kennen geven, dat zij verlangden deze aangelegenheid zoo breed mogêlijk van alle zijden te onder zoeken en te belichten, waarmede uit den aard der zaak enkele maanden zijn gemoeid geweest. Vooreerst deden 3. en Wi. ter secretarie do juistheid van de in het adres en de toelichting gegeven cijfers cn berekenin gen nagaan, waarbij, voor wal betreft de totaal-kosten, verbonden aan eventu- eclc inwilliging van het verzoek, speci aal ten aanzien van hol aantal leerlingen der bijzondex-e scholen werd gerekend met de in het adres daarover verstrek te gegevens. Echter ontbrak in de ingezonden stuk ken do vermelding, dat handhaving der Centrale 7e klasse-school (adressanten re kenen met opheffing) waarschijnlijk voor de gemeente het voordeel geeft van Rijks- vergoeding van één onderwijzerswedde, omdat voor het hoofd in ieder geval die vergoeding wordt gegeven, en toevoeging der 7e klasse aan school K of school J vermoedelijk (rekenende met den be- staanden toestand) geen aanspraak doel ontslaan op dc daarvoor noodige leer kracht. Bovendien zal, wanneer bij den door adressanten nieuw gedachten toestand aan school J vóór 1930 een vacature ontstaat, 1 boventallige leerkracht meer Zijn verbonden aan de 'O L. scholen dor gemeente dan in hel adres berekend en kan derhalve het totaal-aantal voor re kening van dc gemeente komende over complete onderwijzers aangroeien lol II inplaals van tot 10. Na dit administratieve onderzoek de den li. en W. hel adres met toelichting toekomen aan den betrokken inspecteur van het L. O., en verzochten hem te gen vernemen welke, naar zijn mee ning ten aanzien van het in hel adres aangevoerde, de beste oplossing zou zijn zoowel in het belang van hel openbaar lager onderwijs als in dal van de gc- Middeiburg in financieel op zicht. Genoemde inspecteur deed B eu Wc zijn antwoord toekomen, vergezeld van de door hem ingewonnen adviezen van de Afd Middelburg van den Rond van Ned. Onderwijzers en van de afd Middelburg het Nederlandsch Onderwij zers-ge- noolschap. Op deze adviezen komen wij nader terug. Daar B en YV. met deze adviezen zich niel konden vercenigen, is een twee de advies door den Inspecteur gegeven, waarmee B. en YV. wel aecoord konden gaan. B. en YV. stellen derhalve voor lo afwijzend te beschikken op het ingediende adres door Oudercommissies, Besturen van Bijzondere Scholen en de Afd Middelburg van Volksonderwijs"; 2o B. en YV uit le noodigen zoodanige maatregelen le willen nemen, dal mei ingang van het schooljaar 1925 1926 het aantal leerlingen der openbare lagere scholen wordt gebracht op de navol gende getallen School A 216, school B 79, school 215 en school K 216 3o met ingang van het schooljaar 1925/1926 de openbare lagere school C, bij wijze van proef, te splitsen in 2 driemansscholen1, lelleude elk 100 leer lingen; •to de Centrale 7e klasse-school voor- loopig intact te laten; 5o met ingang van 1 Juli 1925 den ouderwijzer C. dc Nood, thans tijdelijk hoofd der Centrale 7e klasse-school over te plaatsen naar school K en den onder wijzer N. F. Dikkenberg, thans onder wijzer aan school K, over te plaatsen naar de Centrale 7e klasse-school en tij delijk te benoemen als hoofd dier school; 6o met ingang van het schooljaar 1925/1926 den onderwijzer der O L. school B J. C. Vinke op wachtgeld te stellen. YVij komen op dit advies, zoomede op de beredenering van bet voorstel van B. en YV. nader terug. Verkrijgbaar voor engros en detail de firma Gebr. STEENLAND, Station straat MIDDELBURG. sprekende stemmen omvatten eu een to taal van meer dan 700 pijpen. De bedoe ling is de windaanvoer te doen geschie den door eleclrische kracht Een volle dige installatie zal daartoe worden aan gebracht, doch het jjlaatscn en in wer king stellen van een Meidinger-molor zal worden uitgesteld tot de elektriciteits voorziening in Domburg ook lot overdag is uitgestrekt. De bedoeling is dat bet orgel legen den len October zal gereed zijn. Vermoedelijk zal in de week v:in 10 Augustus de bazaar worden gehouden, op louw ge/et, om wal te kort komt aan de kosten van dit orgel, le dekken. Moeders Dag van het Legerdes H e i1 s Het Leger des Heils stelde 8 jaar ge leden ,in navolging van andere landen, een Moeders Dag in, welke dil jaar as. Zondag wordt gehouden. De bedoeling is dien dag geheel le wijden aan de Moe ders cn dil kan ieder doen door haar door kleine attenties, kleine geschenken, wille bloemen enz. te vertolken, hoc men haar eert en lief heeft. Hel Leger zelf houdt dien dag bijzon- Te meetings tot eer en te nutte der Moeders en geeft aan dc kinderen, die de kindersamenkomslen bezoeken, een witte bloem met een kaartje voor Moeder mee aar huis. Ook herdenking van Moeders, die he laas niet meer in den familiekring zijn, word! ^por hel Leger op dien dag ten zeerste aanbevolen. Gere f. Kerk Bedankt voor het beroep naar Anna Jacobapolder, door ds. 1). K. YVielinga, te Banmbrugge Geref. Gem. Beroepen te Werkendam, ds J. Ver hagen le Middelburg. KUNST EN WETENSCHAPPEN, Woensdag 8 .luli zal in de Nieuwe Kerk alhier een kerkconccrl worden gegeven door dr. Job. Wagenaar uit Den Haag (orgel, e» J- H. Caro alt en viool.) KERKNIEUWS. De plannen voor den bouw van ©en nieuw orgel in de Ned. Herv kerk te Domburg hebben in zooverre een vas ten vorm aangenomen, dat thans het werk is gegund aan de firma P. van Dam te Leeuwarden, n.l. een orgel van het rein-pneuniatisch systeem, met twee kla vieren en vrij pedaal. Het geheel zal tien ONDEttWUS. Hel directeursdiploma van den op leidingscursus Genlr. Ver. van Openb. Leeszalen en Bibliotheken, is uitgereikt aan mej. H. Hondius, alhier. Met bet oog op de invoering van den zomertijd, worden de schooltijden te Kruiningcn zoodanig geregeld, dat de voormiddagschooltijd op dezelfde uren gehouden wordt, s Namiddags begint de school le half twee cn eindigl te vier uur, dus een half uur later. De godsdienstoefeningen' vangen, met het oog op hel verzetten van de toren klok, 's voormiddags aan om 10 uur, 'n namiddags om half drie. Vereen, voor Christel. Volks onderwijs. Nadat Donderdagavond, in de Nieuwe kerk alhier een wijdingsavond was ge houden. waarin voorgingen prof. dr. YV. J. Aalders uit Groningen, en ds. N. M. de Ligt en ds II. Jonker uit Middelburg, werd Donderdag in dfi sociëteit St. Joris dc jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden onder leiding van prof. Aalders. Ds. Jonker sprak een woord van welkom dat door d,en voorzit ter beantwoord werd. Aan de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. Naar aanleiding van hel jaarverslag merkte de lieer Brouwer uit Middelburg op, dat daarin zeer terecht gewezen wordt op de groole moeilijkheid waarin de MULO Scholen komen mei 1926, om dat bijv. hij aan zijn school voor het L O., maar over 3i/2 leerkracht zal beschik ken en het niet toelaatbaar zal zijn om leerkrachten van de kopschool L O. te floen geven of omgekeerd. Spr. zou er op willen aandringen, dat dit wel wordt toegestaan. Do neer Ligtvoet, fid van hel hoofd bestuur en administrateur bij "het minis- tie van O,, IC. en YV. deelde mede, dat een verzoek in dien geest door den mi nister reeds is toegestaan en verwisse ling van leerkrachten aan oude scholen

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1