IB TABAK Donderdag 4 Juni 1925 No. 12% 168° Jaargang. 6NN£tiL.ANÜ. (DE KONINKLIJKE FAMILIE IN ZWITSERLAND. Uit Zurich wordt aan de N. R. Crl. geseind De Koninklijke familie is Woensdag middag in den besten welstand, te Lü- zern aangekomen. Aan het station wa ren ter begroeting aanwezig drie leden van den kantonalen raad van Nidwaldpn, de voorzitter van de verkeersvcrecni- ging te Lüzern en de voorzitter van tie stoombootmaatschappij Lüzern. Deze maatschappij heeft haar groote stoom boot Wilhelm Teil ter beschikking van de Koninklijke familie gesteld. De salon van deze stoomboot was met vele zeld- ■-"*me rozen en planten versierd. De Koningin ]ie> twuige personen aan zich voorstellen. AFSLUITING DER ZUIDERZEE. Wetsontwerpen zijn ingediend, ii: hoofdzaak beoogend a. krachtig ter hand te nemen de uit voering van de werken voor het maken van een afsluitdijk en voor de droogma king van den N. W. polder, b. do kosten, verbonden aan het maken van den afsluitdijk niet te doen druk ken op de rekening der droogmakings- •werken, doch deze voor de lielft te kwij len uit de gewone middelen en voor de wederhelft uit buitengewone midde len, te vinden uit leeningen. D© vraag, of reeds thans het oogen- hlik gekomen is de periode, waarin de uitvoering van de werken in gematigd tempo werd aangevangen en voortgezet, af le sluiten, met andere woorden, of de toestand van 's lands financiën reeds thans gedoogt, dat de uitvoering met kracht wordt aangevat, moet naar de meening van de regeering in bevestigen den zin worden beantwoord. Hel behoeft overigens niet te worden betreurd, dat de omstandigheden 'een tijd lang het werken in zeer gematigd tempo noodig hebben gemaakt, daar men dezen tijd heeft kunnen benutten voor het be- studeeren van verschillende punten,, die een nader© beschouwing edschten. De regeering meent te mogen aanne men, dat de afsluiting van de Zuider zee voor een voornaam deel van ons land van zoo overwegend belang is, dat het werk der afsluiting in zijn vollen omvang mag worden beschouwd als een waterstaatswerk, dat ook zonder verdere droogmaking van de Zuiderzee van uil- nemende waarde is, zoodat het ook los van. die droogmaking in 's lands belang zou behooren tot stand te komen, en der halve de kosten daarvan op de kosten der droogmakingswerken niet zullen mo gen drukken. Als grootste en belangrijkste voordee- len, welke het IJsselmeer zal kunnen opleveren, stelt de commissie-Lovinlc voorop de mogelijkheid van inlaat van het zoete IJsselmeerwater voor de pro vincies Friesland en Noord-Holland. Daarnaast worden als bijkomslige voor deden der afsluiting genoemd' a. de bezuiniging op het onderhoud van de beslaande walerkeeringen binnen den afsluitdijk en de betere beveiliging der achterliggende landen tegen buiten gewone overstroomingen,- b. het .uitblijven van periodiek© over stroomingen voor in en rondom de af te sluiten Zuiderzee gelegen landstreken; c. de verbetering der afwatering van de landen, aan het af te sluiten gedeelte der Zuiderzee gelegen; d. het water-vrij maken van de bebouw de kommen van sommige nabij de af te sluiten Zuiderzee gelegen gemeenten; e. de mogelijkheid eener zekerder en sneller spoorwegverbinding tusschen N.- Holland en Friesland dan de thans be staande en de veiliger vaart, welke voor de scheepvaart door vorming van het IJs selmeer gal ontstaan; f. de mogelijkheid om het IJsselmeer tot een zeer rijk vischwaler to maken. Aangezien tal van omstandigheden moeten worden voorbehouden en men 'thans voorbereidt, hetgeen eerst over on gevccr Óen tiental jaren zich zai gaan verwerkelijken, schijnt liet geradèn, dat men zich voorshands in de uitvoering van het groolsche plan voor niet langer tijd vastlegt en thans tot niet meer besluit dan tot hetgeen in die periode kan tot stand komen, te weten- het maken van den afsluitdijk en het droogmaken van de Wieringermeer, waarmede omstreeks 125 millioen gemoeid zal zijn. De regee ring zou derhalve de plannen voor de overige inpolderingen voorshands verder technisch willen laten uitwerken en de studie daarvan verder doen voortzetten Blijkens een globaal overzicht van het geen de thans in te luiden periode van krachtige voortzetting van de werken jaarlijks noodig zal zijn, worden die kos ten in de jaren van 1925 tot en met 1933 geraamd op resp. f2 millioen, f 15.3 mil- dioen, f 18.3 millioen, f18.3 millioen, f15 (Vervolg.) DIE melange, welke alle eigenschappen vereenigt, wel ke de echte kenner aan een pijp mag en kan stellen! De zucht der concurrentie om steeds goedkooper en goedkooper te leveren, heeft* gemaakt, dat verschillende dure tabakken, welke de eene of andere eigenschap voor de melange in hooge mate hebben, vervangen wer den door minderwaardige soorten.-.Daarom hoort men zoo dikwijls de klacht, dat de tabak niet meer zoo is als voor'den oorlog. Dat dit echter niet overal zoo is, weten de regelmatige gebruikers van Bigeelaar'8 Zie volgende annonce. (Ingez. M«dj) millioen, f18.8 millioen, f16 millioen, f 10.5 millioen, f 9 millioen, totaal f 123.2 millioen. HET VERDRAG TUSSCHEN NEDER LAND EN HELGIË In een gisteravond in Den Haag, onder leiding van mr, Treub gehouden, en door de Vereeniging voor Volkenbond en Vre de belegde vergadering, zijn als sprekers over bovengenoemd verdrag opgetreden de heeren dr. Louis Frank, oud-minister van Koloniën in België, en mr. V. H. Rutgers, lid der Tweede Kamer. Onder de aanwezigen waren de Belgi sche gezant, prins dé Ligne; de oud-gou- verneur-generaaï van NederI -Indië mr. A. Wi. F. Idenburg, mr. J. Limburg en eenige Tweede Kamerleden. De ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog, de heeren Van Karaebcek en Van Dijk, hadden bericht van ver hindering gezonden. De heer Frank heeft, na een her innering aan de actie van dcannexionis- ten, die men in België Zelf niet ernstig nam, betoogd, dat er vertragingen ont stonden in het Scheldebeheer doordat de commissie van toezicht-geen besluiten kon nemen. Dat is in hel nieuwe verdrag veranderd;» hoewel het eindwoord bij dc regeeringen in de parlementen blijft. Ten opzichte der Kanalen betoogde spr. dat België een beetje meer gemak zal krijgen wat de verbinding betreft met een indus triegebied (de Roer), dat voor Antwerpen reeds geopend is; Rotterdam zal evenwel toegang krijgen tot een gebied, waar tot nu toe Antwerpen een monopolie had. Dat de Wiielingenkwesfic niet is opge lost, lcomt er naar zijn meening niet zooveel op aan in de praktijk. Dat er geen militaire regeling is getroffen voor de Maaslinie in Zuid-Limburg, betreurde de heer Frank, maar hij maakt zich over de ontstentenis van een regeling niet) ongerust. Hel nieuwe verdrag acht spreker een goed en billijk verdrag, waar zijn groote verdienste is, dat het tot stand is ge komen, "omdat het een basis is voor samenwerking en daardoor voor den vre de van Europa en voor den wereldvrede. De heer Rutgers zei zich niet te scharen aan de zijde van die Kamer leden, welke teleurgesteld waren. De toets van de beginselen van den Volken bond kan het nieuwe verdrag doorstaan. Er ligt echter in de regeling zonder me dewerking van derden iels nieuws. Het waagstuk der Scheldevaart is geregeld op den voet van gelijkheid. De oplossing is misschien niet volmaakt, maar tracht met handharing van eigen rechten dé rechten van den buurman te ontzien. De toezeggingen betreffende de kana len gaan veel verder, dan eenige Vol- lcenbondsbepaling voorschrijft, maar zijn geheel in overeenstemming met de grond gedachte van solidarileit, belichaamd in den Volkenbond. De in het tractaat aangeroerde vraag stukken vinden geen uitputtende oplos sing .Er zal nog nader onderhandeld! moeten worden, maar het verdrag ademt vertrouwen, dat in de budervindingen sinds 1839 opgedaan, zijn grond vindt. Wanneer de vertegenwoordigers van Nederland en België in de Volkenbonds vergadering verschijnen, zullen zij met opgeheyen hoofde kunnen binnentreden als vertegenwoordigers van landen, die hun Volkenbondsverplichtingen zijn nage komen. (Applaus). Prof. Treub sprak een slotwoord. Hij maakte zich over de kanalen, die er mis schien wei komen zullen, maar die wij vermoedelijk niet meer zien zullen, niet druk. Delicater achtte hij het politieke ge deelte, waarover men beiderzijds niet te vreden is. Hij achtte het echter juist gezien, dat waar de standpunten nog zoo ver uiteenliggen, de kwestie der verde diging is blijven rusten. Wat de Wielingen -betreft, sloot hij zich geheel aan bij den heer Frank. Over 20 jaar zal men niet alleen niet meer welen, waar de Wielingen liggen, hiaar evenmin, dat er ooit een Wiielmgenkwles- lie geweest is. Spreker hoopte, dal het verdrag zal worden aangenomen. Uit Stad en Provincie. Denk er hedenavond aan de klok en de horloges te verzetten vanwege den zomertijd die hedennacht ingaat! Wie morgenochtend niet voor onaan gename verrassingen wil staan, doet ver standig reeds van avond klok en hor loge een uur vooruit te zetten. Uit Zuid-BeveIand Dinsdagmiddag is een dochterlj< van den heer L. op de Kade te G o c overreden door een vrachtwagen. De wa gen ging ter hoogte van de heup over het rechterbeen van de kleine, waardoor dit been ter plaatse zeer ernstig gekneusd werd. De toestand was zoodanig dat het kind naar het Gasthuis te Middelburg moest worden overgebracht (de Z.) - In de Woensdag te Rilland ge houden vergadering van ingelanden van den Eersten Bathpolder, werd de reke ning over het dienstjaar 1924—'25 vast gesteld in ontvang op f9291.33 en in uil gaaf op f 5477.931/2. De begrooting voor het dienstjaar 1925 1926 werd in ontvang en uitgaaf vastge steld op f 11567.86, terwijl hel dijkgeschil bepaald werd op f 10 per H.A. (in 1924— 1925 bedroeg dit f 15 per IJ.A.) In de denzell'den'dag gehouden verga dering van ingelanden van dein Tweeden Bathpolder werd de rekening vastgesteld in ontvang op f 7705.83 en in uilgaaf op f 5853.04. De begrooting voor hel dienstjaar 1925 1926 werd in ontvang en uitgaaf vast- gesfeld op f 6569.25, ierwij] het dijkgeschot bepaald werd op f10 per H.A. (in 1924- 1925 bedroeg dit fS per H.A.) KERKNIEUWS. - Te Amersfoort slaagde gisteren voor liet examen-godsdienstonderwijzeres van wege den Ned. Protestanten Bond mej. S. Doets, alhier. Ds. Kersten als tweede op leider van predikanten? De „Gereformeerde Gemeenten in Ne derland", naar men weet een gemeen schap van een zestig kleine „afgeschei den" gemeenten, vooral in Zuid-Holland en Zeeland, hebben 16 predikanten, on der wie hel Tweede Kamerlid ds. Ker sten te Ierscke. Voor de predikanten van deze gemeenten bestaat tol dusver geen academische of formeele seminaristischc. opleiding; sinds 1916 zorgt ds. W. dpn Hengst te Leiden voor hel „oplcweekcn" van dienaren. Vorige "week nu is volgens de 'Chr.) „Rotterdammer" door de Generale Sy node der Gereformeerde Gemeenten besloten naast ds. den Hengst nog een docent le benoemen. Als zoodanig werd door de Synode ds Kérsten aangewe zen. Deze wenschte echter de benoe ming nog in beraad te houden. De Com missie van Toezicht werd gemachtigd bij eventueel bedanken van ds. Kersten een ander predikant te benoemen en zoo noodig bet getal onderwijskrachten te vermeerderen. :£UNST EN WETENSCHAPPEN De restauratie der Kerk te Goes. In een correspondentie in do „N. R. Ort." woïxlt in herinnering gebracht dat de restauratiewerken aan de Groote- of Maria Magdalenakerk te Goes in hun laatste stadium zijn gekomen. Men is thans bezig ,dc laatst beschikbare gelden te verwerken aan het Zuiderdwarsschip, meer speciaal aan hel enorme daarin aangebrachte raam, waarvan het opper vlak door een middenstijl in twee helflcn wordt gedeeld, elk van vier vakken, ter wijl het horizontaal in tweeën wordt ge scheiden door een lijst met driepasboog- 1 fries. Ter hoogte van deze lijst is hot §[Ü!EÈSSSM tö® SM®®®®®® Hoofdkantoor te 's Sravanfoage, Anna. van Suxonplein 3. De N.V. „De AJgemeeiie Spaarverzekering", in 1907 opgericht, beeft reeds een drietal spaarkassen verdeeld en is dus in staat door feiten en cijfers aan te toonen, welke resultaten inet baar coöpera tief spaarsysteem worden bereikt. Door liet bijkantoor voor Zeeland, sedert jaren gevestigd te Middelburg, WageDaarstraat 122 (Directeur C. C. MANT Z) worden gaarne alle gewenschte inlichtingen en bescheiden verstrekt. (Ingez. Mcd raam bereids weder opgebouwd. Rel werk zou reeds verder zijn gevorderd, wanneer niet in Januari j.i. een lievige storm den voor het Zuiderdwarsschip aangebraphten steiger had vernield Wanneer de boven geschetste werk zaamheden straks zullen zijn uitgevoerd, ordt de restauratie stopgezet, daar er dan geen gelden meer beschikbaar zijn. E11 dal wil zeggen, dal aan bel groote raam in den Westgevel, dat ten minste even desolaten toestand verkeert als liet groote vensier in het Zuiderlraiisepl, dal thans in herstelling is, niets zai ge schieden, hoewel 'l om herstel schréëuwt. Immers de steen, waaruit de raamstijien zijn vervaardigd, is grootendeels ver weerd en hier en daar door hout ver vangen, terwijl overal hiaten zijn in de gl a s -i 11 -] ood-beze ing, zoodat wind en re gen vrij spel hebben in het schip. Daar de beschikbare geiden straks ver bruikt zijn, zal ook het schoone uit de 15de eeuw dagteekenend koor, belang wekkend om zijn luchtbogen met kogels en zware voeling, oprijzende uit spitse zadeldakjes, voor onbepaaldcn lijd 111 zijn tegenwoordigen bouwvalligcn toestand blijven. Wel zijn herstellingen aan het middenschip verricht, doch dc zijbeuken, vooral de Zuidelijke, verkeeren in treuri- gen staat van onderhoud. Daar afdoende herstelling voorloopfg is uitgesloten, heeft men zich verplicht gezien, noodmaatre gelen te nemen, en zoo zijn b.v. de leien van de dakbedekking deels vervangen door asphallpapier! Dc luchtbogen, die het middenschip schragen, zijn zoodanig verweerd en ontzet, dat zij gevaar ople veren naar beneden le storten en in him val de zijbeuken te vernielen. Ten einde nu het geheel staande te houden, worden dc luchtbogen met latten en formeelen geschoord om ze voor verdere uitwijking (e behoeden. Zoo ver is het met helt verval van het geDouw gekomen, daL dc lot schoren bestemde onderdeden op hun beurt geschoord moeten worden! Terloops worde ook nog vermeld, dat het dak van het Westelijk schip zoodanig lekt ,dat liet water neerdrupl op de hoek- ballccn, die den toren gedeeltelijk tor sen, zoodat ernstig gevaar voor rotting aanwezig is; en zoo doorgaande zou men nog lal van andere calamiteiten kunnen opsommen Wanneer straks de herstellingswerk worden stopgezet, za! er aan arbeidsloon en materialen in de drie jaar tijcis, dat men werkzaam was, ongeveer een toni aan het kerkgebouw verwerkt zijn, waar bij dan nog komen honoraria, renten van geleend kapitaal enz. Grondig herstel van het koor met de zijbeuken zou alleen reeds 90 mille kosten. Wanneer men dfeze groote sommen leest, moet inen, zoo merkt de schrijver op, het dubbel be treuren, dat te Goes indertijd niet een 'regeling is getroffen als te Hulst, waar het groote kerkgebouw zoowel, door do Protestanten als door de Katholieken wordt gebruikt (de Protestanten het schip, de Katholieken het koor en het dwarsschip). De kerk te Kape 11 e. Men heeft een begin gemaakt met het plaatsen van de steigers ten behoeve van de restauratie van het Noordelijk bij koor der Ned. Herv. kerk te lvapelle (Z. BDal deze dringend noodig was, is het vorig jaar in deze kolommen uit roer ig betoogd. Het eerste werk zal zijn de herstelling ran de lekkende kap met de vernieu- .viug van de leien; voorts worden de gescheurde en ingewaterde sleunbeeren en de gehavende ramen onderhanden ge nomen. Wanneer mocht blijken, dat na uit voering van deze werken nog gelden be schikbaar zijn, zullen nog een of twee der mishandelde ramen in het Zuider koor in hun oorspronkelijken toestand worden teruggebracht. (N.R.Crt- Bij Kou. besluit is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd lot leerares aan de RH.B.S. te Zier ik zee, mej. A. C. Ga Oudemans, thans tijdelijk leerares aan die school. tr Vereen, van Chr, Onderwijzers. In de gisterenmiddag alhier voortge zette algemeene vergadering heeft de heer Staal, oud-gouverneur van Surina me, een rede gehouden over Suriname's Christelijke scholen. In de namiddagvergadering deelde de voorzitter mede om misverstand te voor komen, dat het dc bedoeling niet is de aangenomen salarïsmolie nog te zenden aan de huidige regeering, die wellicht binnenkort toch aftreedt, maar aan de hopelijk rechtsche nieuwe regeering. Als nu was aan de orde een inleiding van dr S. O. Los te 's-Gravenhage over: Vrijheid en tucht bij de opvoeding RECHTZAKEN, Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: Zoeken 11 aar eieren van waterwild J. H. H., f3 of 3d h.; niet beletten dat de hond die hij bij zich had, wild opspoort 0. d. J., 's Heer Abtskerke, terug aan ouders; straatschenderij M. G. F, J Z., Schore, f10 of 2 w. t., M. J. d .SWis- senkerke, f 15 of 15 d h.; strooperij: F. 0. A. H., Goes, f5 of 5 d. h zonder vergunning vuurwapen afleveren M. v.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1