TABAK Wal is M\M1 Biggelaar No. 127. Dinsdag 2 Juni 1925 MIDDELBURG 168" Jaargang. mm. BINNENLAND. DE EX-KEIZER BIJ KONINGIN EMMA» De voormalige Duitsche keizer en zijne gemalin, vergezeld van haar jongste kin deren, brachten Zaterdag een familie bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder op het Paleis te Soestdijk. DE BUITENLANDSCHE REIS DER KON. FAMILIE. In verband met het aanstaande be zoek van de Koninklijke familie aan Zwitserland wordt gemeld dat het hoofd verblijf ditmaal Kehrsiten zal zjjn, aan het Vierwoudstedenmeer, niet ver van Luzern en aan den voet van den Bür- genstock gelegen UIT BERGEN OP ZOOM. Aan het slot van de raadszitting van Vrijdag heeft de heer v. As bij dp be spreking van een persoonlijk feit (een bewering van den heer Verlinden over het lidmaatschaatschap van den heer v. As in een commissie) gezegd, dat hij den heer Verlinden beschouwt als een misleider, en als iemand die heeft deel genomen aan 't knoeien met de gcmeente- financiën, en de mogelijkheid daarvan heeft bevorderd. De voorzitter belette hem verder te fgaan. Hij wilde ook niet dat iemands particulier leven een onderwerp van be spreking werd werd in den Raad,. Naar aanleiding van de woorden van den heer Van As heeft de heer 'V|er- lindcn een civiele rechtsvordering tegen hem ingesteld. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De zware regenbui van Zaterdiag morgen bleek slechts een cxlra-schoon- maak voor de feestdagen te zijn geweest Beide Pinksterdagen scheen een vroo- lijke zon, en er woei een frissche wind, De eerste dag zelfs te frisch. Moeten we nog in bijzonderheden mel den hoe druk het is geveest? Vooral gis teren was overal een enorme, opwekken de drukte. Nu Donderdag a.s. de reeds eerder door ons besproken verkiezing voor 6 commissarissen van den Polder Walche ren voor het gebouwd plaats heeft, en dit wel voor den eersten keer, willen wij er de stemgerechtigden, die een stem biljet thuis, ontvingen, er aan herinne ren, dat zij thuis op hun gemak het biljet kunnen invullen met ,6 namen, die moeten aanwijzen} 6 der Voor 3 fyï^ken op gegeven candidaten; minder magook, meer dan 6 niet, terwijl andere namen dan die der bedoelde candiaten ongel dig zijn. De candidaten zijn de heeren Wi. Bos man, mr. J. P. van Deinse, H. Dronkers, allen te Middelburg; J. Loois Az. te Vlis singen; W'. Cevaal Pz. te Ritthem; J. J. de Keijzer le Grijpskerke, gesteld door de kiezersvereeniging Walcheren en de heeren' A. Baren I son, A. F. Groosman, A. Jeronimus, W'. A. de Bijcke Sr., allen te Middelburg; J. L. van der Harst en W. L. Huson, beiden le Vlissingen, can didaten van de Vereeniging van Huis eigenaren. De politie alhier beeft den laat- sten tijd tot tweemaal toe proces-ver- baal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet, in casu hel doen werk ver richten door een kind beneden 14 jaar. Gisterenavond reed de 28-jarige de M. uit Middelburg langs het jaagpad van Vlissingen huiswaarts, toen hij al daar werd aangereden door een motorrij der, hij werd verwond op verschillende plaatsen van het lichaam, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. (Vervolg). De eigenschappen der on- telbare soorten ruwe tabak zijn zoo veelzijdig en zoo ver schillend, dat slechls een lang jarige ondervinding en nauw keurige studie het mogelyfe maakt deze te combineeren tot een goed geheel. Doordat de kennis van ta bak gedurende meer dan een eeuw van generatie op gene ratie is overgegaan, vindt U de juiste samenstelling in 's Hoe is die? Zie volgende annonce. (Ingez. Med.) zat", welke één lachsucces werden. Bij zonder in den smaak viel. Het lied van de molenaarster", dat door hel bijzondere refrein een aardig effect "had. Na de pauze kreeg het publiek een kijkje in het Friesche landleven, waarbij de verschillende groepen telkens door een der zangeressen, welke als symbool de Friesche vlag droeg, aangekondigd werden. He verschillende werkzaamhe den werden daarbij door plastisch ryth- rac, zeer aanschouwelijk voorgesteld. Hierbij had vooral de „Sang fen de Boc- refammen" veel succes. Maar wij kunnen niet anders zeggen dan dat de gehcele avond een succes was. Aan het slot bracht het publiek staan de den zangeressen en zangers een drie maal „Hoog!" Wij herinneren er aan, dat de Friezen hedenavond 'zullen optreden in den Schouwburg alhier. He Minister van A., H en N. heeft krachtens het werkloosheidsbesluit 1917 goedgekeurd de reglementen der werk- loosheidsverzckeriugskas voor werklie den, werkzaam in de metaalindustrie te Vlissingen en omstreken, uitgaande van de vereeniging van ambtenaren, ba zen en werklieden in de metaalindustrie Schelde te Vlissingen. Het subsidie ten behoeve van deze kas wordt verleend van 4 Mei af. Uit Vlissingen Gisterenavond opende hel gezel schap ,,Bc Friezen", directeur de heer J. Paardekoper, haar tournée door Zee land in Hotel Britannia te Vlissingen. He grootc zaal was stampvol, zelfs in de veranda zaten de bezoekers opeengepakt. Het pVogramma opende met het zeer enthousiast gezongen Zeeuwsche Volks lied, waarvoor de zangeressen en zangers een dankbaar applaus oogstten. Baarna natuurlijk hot „Frysk Folks- lict", dat niet minder werd toegejuichtt. Voor de pauze kreeg hel auditorium ecu reeks van liedjes te liooren, waarin na tuurlijk de Friesche het mecrendeel vormden. Van deze 'vermelden wij het fijne „Ho" (destijds) dat op zeer gevoel volle wijze ten gehoore werd gebracht. Veel succes had ook het „Banslied in de Mei" en de komische liedjes „Apothe ker" en „Hen Uyl die op den pereboom Uit Walcheren. De gemeenteraad van B i g g e k e r- kc kwam Vrijdagmiddag in voltallige zit ting bijeen. Tot de ingekomen stukken behoort o. a. een beschikking van H. M. de Koningin waarbij aan de gemeente is toegekend een bedrag van f 950 voor aankoop van een perceel los land, ter uitgifte ingevolge de Landarbeiderswet. De circulaire van den Commissaris der Koningin nopens uitvaardiging van een verordening betreffende autobussen, wel ke niet aan een vaste dienstregeling on derworpen zijn, wordt op voorstel van het dag. Bestuur voor kennisgeving aan genomen, daar dit voor deze gemeente momenteel nog niet noodig wordt geacht. Van dep Pensioenraad is een schrijven ontvangen nopens te veel betaalde pen sioensbijdragen voor de gemeente-amb tenaren over het tijdvak 1 Juli 1922— 1 Januari 1925 lol een bedrag van f 129.91. Ingekomen is een verzoek van de Ver eeniging „Wederzijdsch Belang" ter be vordering der Landarbeiderswet, om een voorschot ten bedrage van f 3575 ter ver krijging van een plaatsje, waarvan f 2700 af te lossen in 30 jaren tegen 5t/5 P<'t. en een rondrenlcvan f 875 tegen li/i pet. De voorzitter deelt mede, dat door B. en "W. in dezen geen voorstel wordt ge daan. In aanmerking nemend het hoogc bedrag, dat jaarlijks moet worden op gebracht meende het Dag. bestuur, dat dit voor de gemeente wel wat risico kon opleveren. Na breedvoerige bespre king waarin deze vrees ook wordt ge voeld, doch ook de moeilijke positie van den heirokken persoon in aanmerking nemend waardoor dezen ten slotte niets overbleef, dan tot dit midd,el zijn toe vlucht le nemen wordt het verzoek in gewilligd, Overgegaan wordt tot benoe ming der leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, wegens perio dieke aftreding der leden. Uit de door B. en W, ingediende aanbeveling worden be noemd de heeren P J. Roosendaal, A,. .Tanse Jz., A. Noom, I. A. Goedbloed (al len aftr.) en de heer C. Stuij. De voorzit ter brengt den heer Florusse, die voor een herbenoeming de vereischlen heeft verloren dank voor de djensten als se- 24 jaar bewezen. De rekening van het het Burg. armbestuur wordt goedgekeurd in ontvang op f 3004.671/» en in uitgaaf op f 1508.61 ,alzoo een goed slot van f 1496.031/2. Aangeboden wordt het verslag van den toestand der gemeente over 1924. Aan de orde komt bespreking betreffende de uitvoering der werken aan de gemeente woning Hiertoe wordt in besloten zit ting overgegaan. Na heropening wordt besloten in de kamer een alcoof en hou ten vloer le laten aanbrengen, de noodige herstellingen uit te voeren, alsmede een zolderkamertje te timmeren. Woensdag hielden in het koffiehuis „De Roode Leeuw" te N. en St. Joos- land de volgende polders jaarvergade-- rïng: Johanna. Aanwezig of vertegen woordigd alle 8 «stembevoegde ingelanden. De rekening 1924—'25 bedroeg f 209.78 in ontvang en f 192.83 in uitgaaf, batig saldo f 16.95. Begrooling 1925-'26 werd vastge steld op f 194.05. Dijkgeschot bleef f 5.50 per H A. Nieuwerkerke. Aanwezig 4 stem- bev. ingelanden, 1 afwezig. Rekening 1924 —'25 bedroeg f 477.681/2 in ontv. en f 368.14 in uilgaaf. Batig saldo f 109.541/». De begrooting 1925—'26 werd vastge steld op f 502.251/» met een dijkgeschot van f 3 per H.A. evenals het vorige jaar. Het bestuur had een raming op laten maken voor het verlagen der duiker- vloeren, doch met het oog op de grootc kosten wérd besloten dit werk niet le doen uitvoeren. Suzanna. Aanwezig de beide verte genwoordigers* der stembevoegde inge landen. He rekening over 1924—'25 werd astgcsteld op f 2788.091/» in ontvang en f2240 721/» in uitgaaf, alzoo een batig sal- 1' 2240.721/a in uitgaaf, alzoo een batig sal do van f547.37. De begrooting 1925—'26 werd vastgesteld lot een bedrag van f2546 21. Het dijkgeschot werd met f7 per H.A. verhoogd en gebracht op f25 per H A. Yoor plaatsvervangend dijkgraaf werd een aanbevelingslijst opgemaakt als volgt de aftr. A. J. van Nieuwenhuijze als no. 1; J. Meijaard als no. 2, en A. A. van Nieuwenhuijze als no. 3. M i d d e 1 b. polder. Aanwezig of ver tegenwoordigd al de 14 ingelanden. De rekening 1924—'25 beliep in ontvang een som van f 2803.55 en in uitgaaf f 2044.675, alzoo een batig saldo van f 758.87s. De be grooling 1925—'26 'bedraagt in totaal f 4295.31s. Hierop komen voor een geld- leenin'g van f 1500 voor den nieuwen dui ker en f 2500 als uitgaaf voor dien duiker. Het dijkgeschot is bepaald op f7 per H A. dat is fl minder dan het vorige jaar. Een voorstel van den heer J. Mesu, ge steund door den heer de Jager om het presentiegeld af te schaffen, werd ver worpen met 8 tegen 5 stemmen en 1 blanco. Molenpolder. Aanwezig of vert. alle 8 de ingelanden. Rekening 1924—'25 werd vastgesteld op f87.42 in ontvang en 179.65 in uitgaaf. Saldo f7.77. He begroo ling 1925—'26 werd vastgesteld op f89. in ontvang en in uitgaaf. Dijkgeschot bleef f3.50 per H.A. Mortierepolder. Aanwezig 7 van de 9 ingelanden. De rpkening werd vast gesteld op f219.25 in ontvang en f 140.95 in uitgaaf. Saldo f78.30. De begrooting voor 1925—'26 werd vastgesteld in ontv. en in uitg. op f201.89. Het dijkgeschot werd verlaagd met f 0.50 per H.A. en vast gesteld op f 2.50 per H.A. Alle besturen werden gemachtigd iemand aan te wijzen voor het bijwonen der vergadering van Z. P. "Wi. Bond. geving afwezig. Inzake de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, werd besloten een contract dienaangaande met het bestuur van het gasthuiis to Goes af te sluiten. Aan de autohusonderneemster de firma Krijger te Goes, zal worden ver zocht de autobus voor hel vervolg niet op het plein, juist vóór de school te doen draaien, zulks met het oog op ge- aar daaraan voor de schoolkinderen ver bonden. Op voorstel van Ji. en Wi. werd besloten vooralsnog niet over te gaan tot hel vast stellen van een z.g. autoverordening. De daarvoor toegezonden onlwerp-verorde- ning meende de raad, m de practijk wat de uitvoering betreft, op groote bezwaren zouden stuiten. In de Vrijdag gehouden vergade ring van ingelanden van het waterschap Baarland bleek uit het jaarverslag, dat het waterschap thans pl. m. 31 K M. kunstwegen heeft te onderhouden, ter wijl er voorts nog pl.m. 18 K.M. aardl- of zandwegen aanwezig zijn. De rekening 1924—'25 werd goedge keurd in ontvangst ad f 43.841.95, in uitgaaf ad f 36,161.8/1/2, dus met een goed slot van f 7680.071/». De begrooting 1925—'26 werd vastgesteld in ontvang en uiig. lot een bedrag van f 39.1S6.66J/2, met een post van onvoorziene uitgaven, groot f 4139.431/2. Het dijkgeschot bleef bepaald op f 23 per H.A. en 21.22 per H.A. voor do achterpolders. Vrijdag vergaderde dje gemeenteraad m 's-G ravenpolder. Onder de in gekomen stukken behoorde a. een schrijven \,an Ged. Staten, waarbij de jaarwedde van den gemeente-ontvanger werd bepaald op f 850 Van Hoedekcns- kerke krijgt de gemeente f 298.01 geresti tueerd wegens te veel betaald over 1922 en '23 voor le Kwadendamme school gaande kinderen. Het voorstel van het waterschap 's-Gravenpolder om sommige wegen in welker onderhoud de ge meente lot nu toe de helft betaalde geheel voor rekening van den polder te nemen werd aangenomen. Alsnu kwam aan de orde liet voorstel Verhuist om den heer Schouten als raads lid voorloopig te schorsen, De heer Schouten, releveert de geschie denis dezer zaak, wijst er op hoe liet Burg. armbestuur indertijd eeu schade post van pl.m. f 2100 door ^jn toedoen ontving, hoe de heer Verhust er destijds zelf in den raad op aandrong om in schrijving op hel Grootboek te doen ge schieden door bemid.dpling van den heer Schouten en nu met dit voorstel komt aandragen. De heer Joziasse betoogt, dat hij toen hij lid van "het Burg. Armbestuur was, heeft gewezen op het z. i. ongeoorloofde van het werk van den heer Schouten. Hij wil de kwestie in hoogere instantie uitgemaakt zien. De voorsteller, de heer Verhuist zelf, houdt vrijwel zijn mond. Zijn voorstel wordt verworpen met 41 tegen 2 st. Vóór Joziasse en Verhulst. Zaterdagavond reed de ruim 20- jarige W. B., die doof is, te 's Graven polder over het schoolplein, loen een opzichter van de nieuwe spoorlijn hem per motor achterop kwam. De laatste gaf wel de noodige signalen, doch een botsing volgde. Beide kwamen er heelhuids af, doch de motor weigerde den verderen dienst. Mijnhardt's hoofdpijntabletten stillen spoedig de ergste hoofdpijn Prijs 60ct Bij Apoth en Droflisten. (Ingez, Med.) Bij een gevaarlijken bocht tusschen Weslkapelle en Domburg zijn Zondag middag twee auto's gebotst, waardoor de eene lichte beschadiging kreeg. Eender inzittenden kreeg een bloedende hoofd wond, die in Weslkapelle verbonden 1 werd. Uit Zuid-Beveland. Omtrent de Nijverheidstentoonslel- ig, die van 15—22 Juni a.s. te Goes wordt gehouden, deelde men ops on. mede, dat den tweeden avond een groot zangconcours zal worden gehouden. Voorts zal, als reeds gemeld, de tuin van het Schuttershof in een Oostersche stad herschapen worden, 4—5 M. hoog, met groote galerijen aan de binnenzijde Avonds zal voor een speciale verlich ting gezorgd worden Deu 19dcn Juni zal een gccostumeerd Oostersch hal wor den gehouden, waarbij aan prijzen voor een totaal van f 150 aangekocht is. Op 't terrein is reeds een groot houten ge bouw opgeslagen, waarin verschillende stands zullen worden ondergebracht. Mo menteel staan hierin de prijzen voor de verloting ter bezichtiging van het pu bliek. Wij merkten o.m. op een Ford- automobiel, volledig sl^pkamerameuble# blement, kasregister, enz. enz. In de Zaterdag gehouden verga dering van den raad der gemeente B a a r- Vrijdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van Krniningen. Afwezig waren de heeren Van der Slraaten en Markusse. Van den Minister van O., K en \V. was bericht ingekomen, dat de gelden beschikbaar zijn voor de verschenen termijnen voor restauratie van den toren als de toegestane subsidie van het rijk, en dat de aangebrachte wijziging in de restauratie wordt goedgevonden. Daar de tegenwoordige concierge van het gemeentehuis ontslag heeft aange vraagd als zoodanig, hebben B. en "W. gemeend een wijziging te moeten aan brengen uil bezuinigingsoogpunt in de vastgestelde verbouwing van bergplaats cn waschhok bij dc woningen van con cierge en veldwachter. De voorz. deelde mee, dat voor de betrekking van con cierge -1 personen zich hebben aange meld, waaruit B en W. eerlang een concierge zullen benoemen. De heer Vissclier is van oordeel, dat aan den benoemde vergoéding moet wor den gegeven voor personeele belasting, door hem te betalen als bewoner van het gemeentegebouw. Na eenige dis cussie was men het eens, dat uil hoofde van dc moeilijkheden, verbonden aan een vergoeding van de onkosten, die de betaling van de personeele belasting veroorzaken, deze onkosten niet zullen worden vergoed. Later is over de be looning te spreken. Bij de rekening over 1922 betref fende de kosten van het L. O. is geble ken, dat de kosten per leerling over 1922 school te Hansweert moet worden ver goed f 906.461/g- Daar reeds f 815 37Va! is uitbetaald, moet nog worden bijbe taald f 61.09. Aan dc bijz school to Kruiningen is uitbetaald f 585.62. Als te veel gestort, moet het bestuur dier school terugbetalen f 0.10y£. Aan de bijz. R. K. school te Hansweert is een voorsrfhot verstrekt van f 725 17, le betalen in 3 maandelijksche termijnen. Vastgesteld werd de rekening van den gemeenschappelijken keuringsdienst op teen voorloopig bedrag van f 5816.50. Ingekomen was een verzoek aan den raad om het gymnastieklokaal der open bare school le Hansweert te mogen gebruiken als vergaderlokaal voor het bestuur der S. D. A. P.-afdeeling te Kruiningen—Hansweert. Bij de rondvraag verzocht de lieer Visscher o. m. in den zomer de raads vergaderingen zoo mogelijk om 6 uur u m. te doen beginnen Uit Tholen. Vrijdag j.l. kwam 3e gemeenteraad van S t. M aartensd ij k in volltallige •ergadering bijeen. Het voorslel-Quakkelaar. het beschik baar stellen van de benedenzaal san het gemeentehuis voor vereenigiugen, aarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd thans verworpen Imet 5 tegen 2 stemmen (voor Quakkelaar ten Vroegop. M. a. st. werd besloten tol hel aan gaan eener rekening-co uranl-overeen- komsl met de Bank voor Ned gemeen ten. In bespreking kwam de circulaire van den fungcerendeu directeur der N V. Spoorweg Mij. Tholen-West Brabant. Do voorzitter meende, dat dc voor- en na doelen betreffende spoor nog evengoed bestaan als vroeger. De beer Hage wees op het ter zake voorkomende in dc N- R. Crt. van 23 Mei j.l. Hij meeude, dat de omstandig heden ccuigermalc gewijzigd zijn; hij wijst op de autobussen. Hij achtte het den zekerslen weg alle vroeger gedane toezeggingen in te trekken In Noord-Hol land zal vermoedelijk de lijn Alkmaar- Broek op Langendijk komen le vervallen- Men is daar blijkbaar niet te gen de concurrentie der bussen opgewas sen. Spr. vreesde, dat de spoorwegplan nen de brugplauncn over de Eendracht in gevaar zouden kunnen brengen Men heeft een dure waterleiding, laat men oppassen voor een duur spoor. Het voorstel van den heer Hage werd m. a. st. aangenomen. Vastgesteld werd een verordening, hou dende voorschriflen voor motorrijtuigen, bestemd voor het vervoer van reizigers legen vergoeding De rekening en verantwoording der ge zondheidscommissie te Tholen over '24 werd goedgekeurd, evenals de raming der ontvangsten en uitgaven voor 1926 De uitgaven voor 1926 zullen bedragen in totaal f 1953.32; de bijdrage voor de gemeenten wordt 5 cent per inwoner, of voor St. Maarteusdijk f 139.75. Bij de vaststelling van het kohier hon denbelasting stelde de heer Quakkelaar voor de hondenbelasting af te schaffen. Dit voorstel werd verworpen met 6 legen 1 stem. De heer Vroegop stelde voor de belas ting terug te brengen tol f 2 50 per hond, elk voorstel werd verworpen met 4 legen 3 stemmen Het kohier, zoo-als dat is opgemaakt, werd hierna aangenomen met 6 legen 1 slem (Qakkclaar M. a. ipt. op één na. werd besloten het bou wen van een privaat met Wi C en annex urinoir len dienste van hel personeel der O. L. school bij openbare aanbe steding ie doen geschieden De raad houdl"evenwel de gunning aan zich Besloten werd wederom 2 schoolloka len te doen schilderen. De schoolgang zal een volgend jaar verbeterd worden B en W. zullen toezien in hoever schil deren van sommige gemcenlewoningen inwendig noodzakelijk is. De heer Koop man hoople, dat hel geschieden zal met degelijke verf Besloten werd A. N. van Henlert het gras op het kerkhof te laten afmaaien tegen f 15 per keer, zulks lol wederop zegging. Na eenige bespreking werd m a. st. besloten tot aankoop van 30.000 straat keien legen f 120 per duizend en hier voor een geldlcening aan te gaan, groot verloren cianK voor ac diensten ats se- «ermg van «en raaa aer gemeente n a a r- '.V ,,".7 Vwift 5 r>Ct af le cretaris der commissie gedurende ruim land, was de lieer U. Dekker met kennis- gemiddeld f6.23 bedroegen. Aan de bijz. f4000, r 0 1

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1