Te Delft is proces-verbaal opge maakt tegen den schoenmaker G. T. v. D., die, nadat hij wegens «geknoei met den muntmeter van het gebruik van gas was afgesloten, de dienstleiding en de bin nenleiding aan elkaar had gekoppeld en op deze wijze kosteloos gas betrok. Mej. C. P., van Utrecht, reed op den weg vlak bij Zeist, raakte haar stuur kwijt, toen zij juist vlak langs de electrische tram reed en kwam tusschen de wagens terecht. Zij brak beide bee- nen. De toestand van mej. P. is thans bevredigend. Dinsdagmorgen kwam een vracht auto te Zwolle, beladen met huisraad-, op de Markt aanrijden. De auto slingerde. Een der inzittenden merkte dit ,en er werd gestopt. Het b^eek toen, dat de chauffeur en twee naast hem zittende personen min of meer bedwelmd waren door de damp van de benzine, waarvan 100 L. in den wagen aanwezig was. Naar men ons .mededeelt, is de steenenwerper te Arnhem sedert 1918 geen lid der Communistische Partij. heursnct::::rin'G van heden. AMSTERDAM, 28 Mei (Slotkoers.) 6 pet. Nederland 1923 103; 6 pet. Nederland 1922 104 vijftien zestiende; 5 pet. Nederland 1928 99 vijftien zes tiende; 41/2 pet. Nederland 1917 9aS/8, 21/2 pet Nederl. W. Schuld 59%; 3 pet. do. Oblig. 71%; 3 pet. do. Certif. "7H/2. Cert. Ned. Hand. Mij. 134i'Aand. Ned. Ind Handelsb. 153—154%; Aand. Koloniale B^nk 201—203; Koninkl. Pe trol Aand 3S2—385; Gecons. Tlolland- sche 153—154; Cult. Mij. Vorstenlanden 170 -172; Ilandelsv. Amsterdam 563% —570; Javssche Cultuur 371 373; Aan deden Deli Maatsch. 3S9—394Amsterd. Rubber 219—221. Ned. Scheepvaartunie 1471/2Koninkl. IIoll. Lloyd 7%; Kon.' Ned. Stoomb. Mij. 67%; Aand. Paketvaart 163—164; Bank-Associatie 39 Gouda A 10;*Philips A. 415,; Jurgens A 103—1 OS; Anaconda S0 drie zestiende Steels 117; Erie 28%Union Pacific 141%; Common Marine 9 vijftien" zes tiende—10 een zestiende^ Prefered do 371/,—37%; Maxwell Gr. C. v. A. 6%; Maxwell Land Cert v. Inc. Bonds 16 vijf zestiende. Prol 3 pet. Russen: Obl. 1880 3%; Consols 4%. Markt sluit lusteloos. Wisselkoersen Londen cheque 12.10%; Berlijn 59.29; Parijs 12 47; Brussel 12.27, Dollar Ca ble 2.4 9 Vs- TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Mei. Hoogste barometerstand 76*4.9 te Vardoe. Laagste barometerstand: 744.3 te Stornowav. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 dezer Meest matige Zuidelijke tot Zuid- IWestelijkc wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht nog enkele regenbuitjes, war mer. Thermometer stand alhier 's morgens 9 uur 60 gr., 12 uur 65 gr., 3 uur 68 gr. hoog water. VUniagea, Vrijdag 29 Mei n.m. 5 46 Zaterdag 30 v.m. 6 20 Zondag 31 7 23 Maandag 1 Juni 8.23 Dinsdag 2 941 Woensdag 3 10.40 Donderdag 4 11.29 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat tr Vltssingen.) Men ging ditmaal dus vroeg te ruste, in de hoop, dat de laatste d/ig nog door goed weer begunstigd zou worden, daar van de al of niet verwezenlijking bij het verschijnen van tiit nummer beter zal kunnen worden beoordeeld, als op het oogenblilc, dat wij dit schrijven. Hedenmorgen had de regen opgehou den en is men begonnen door liet maken van putten en het water er heen te vee- gen, den toestand van den tuin aanmer kelijk te verbeteren. Vervolgens werd op de wandelpaden zaagsel gebracht, terwijl ook de dansvloer geheel gereinigd wertk Als het goede weer blijft aanhouden zal de tuin hedenavond weer geheel geschikt zijn voor de te verwachten honderden bezoekers. „de friezen in zeeland". In verband met het tournee dat de Friezen gedurende de Pinksterweek door Zeeland zullen rna&en, wenschcn wij nog het volgende mede te deelen: Nafst verschillende Friesche en Hol- landsche zangnummers, welke onder lei ding van den heer J. Paardekoper ge geven zullen worden, staat op het pro gramma ook de opvoering van eenige fragmenten uit het folkloristische zang spel „Fryske trou".-. Dit spel van den Frieschen tooneelsclirijv'er Y. C. Schuit maker, van wiens hand reeds een 25 tal Friesche tooneel- en nog enkele open luchtspelen verschenen, bedoelt te laten zien het Friesche volk bij zijn werk en ontspanning en in zijn trouw aan Neder land Het werd geschreven voor de Va-1 dcrlandsche Historische Volksfeesten welke enkele jaren geleden in Arnhem gehouden zijn, (waarbij o.a. ook Zeeland vertegenwoordigd was) en daar met suc ces opgevoerd in hel groote openlucht theater. Daarna is het nog vele malen in Friesland zelf en ook daar buiten, o. a. tc Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Bergen, gegeven. De schrijver, die deze maal persoon lijk aan de opvoering mede werkt, heeft voor het tournee door Zeeland de ver schillende fragmenten zoo samengesteld dat het een afgerond geheel vormt, ter wijl de figuur „Frysland" in de Neder- landsche laai telkens de noodige toelich ting geeft, zoodat alles, ook voor wie geen Friesch verstaat, zeer gemakkelijk is tc volgen. Dit spel, dat overal en in afle kringen, zoowel rechts als links, succes oogstte zal ongetwijfeld de Zeeuwen ook wel bevredigen. (Ingez. Med.) kerknieuws. In de Groote Kerk te Goes had Woensdag een buitengewone vergadering van de classis Goes plaats. Voorz. was ds. Pont. Aanwezig waren pl.m. 50 personen. In de morgenvergadering gaf ds. Wag- ter van Oudelande een uiteenzetting van de reglementswijzigingen betreffende de diaconieën welke dit jaar aan de classi cal© vergaderingen zijn voorgelegd. Spr. wees op de groote bezwaren, welke een en ander voor de diaconieën zal mee brengen. Hierna vond een uitvoerige be spreking plaats, waaraan, ook werd deel genomen door den heer Ruijs uil Utrecht, voorz, van de federatie der diaconieën. In de middagvergadering sprak ds. Homburg, Goes, over de reorganisatie der Herv. Kerk. De hepr de Meulder, pastoor te Oud-Vossemeer, is in gelijke be trekking benoemd te Ursum. x Geref. Kerk. Beroepen te Domhurg-Westkapelle, D. Feenstra, cand. te Woudsend. Geref. Gem. Beroepen te Goes, ds. H. Kieviet, te Veenendaal. kunst en wetenschappen. De molen aan de Papentorenvest ie Haarlem is door de vereeniging .,De Hollandsche Molen" gekocht voor 12.100 gulden. De molen blijft het stads beeld daar sieren en er zal getracht wor den hem in bedrijf te houden. Een Guido-Gezelle Museum. De stad Brugge heeft naar het Hbld meldt een groot terrein aangekocht, ge legen nabij de vesten der Sinte-Kruis- poort. Dasrin bevindt zich het geboorte huis van Guido Gezelle, dat weldra als museum zal worden ingericht den groo- ten priester-dichter gewijd. Binnenkort zal een zaal gereed zijn. -,De lieer AUossery is tot conservator va.n dit museum benoemd. onderwijs. Geslaagd aan de universiteit te Lei den voor het candidaatsexamen in de rechten mej. A. J. Berdenis van Berle- kom, uit Middelburg. Bevorderd te Amsterdam tot arts de heer P. G. Kousemaker geb. te VI i s- si nge n Afscheidscollege prof. dr. P. J. Blok. Onder groote belangstelling heeft gis terenmiddag prof. dr. P. Biok, sinds 6 October 1894 hoogleeraar in de vader- landsclie geschiedenis aan de Leidsche universiteit en voordien een tiental jaren aan die te Groningen, in het groot audi torium zijn afscheidscollege gegeven, in verband met het feit, dat hij den 70- jarigen leeftijd heeft bereikt en der halve aan hel eind van dezen acadqmi- schen cursus zijn ambt zal moeten nc" derleggen. Onder voorzitterschap van prof. Brugmans uit zijn vrienden en oud- leerlingen had zich een comité gevormd ten einde hem op dezen dag te huldigen en hem een stoffelijk huldeblijk te over handigen bestaande o.a. uit een door dr. J. E. Kroon te Leiden saamgestelde bibliographie met <ie namen van hen die er toe hebben bijgedragen. Na af loop van zijn afscheidsrede werd hem dal bij monde van prof. Brugmans aan geboden RECHTZAKEN. Voor de rechtbank te Arnhem stond terecht B. A. S. uit Arnhem, beschul digd van een postwissel te hebben ver- valscht. De Officier van Justitie eischte zes maanden gevangenisstraf. Het O. M. bij de rechtbank te Al melo eischte legen J. A. R„ cement- bewerker te Enschede, vier jaren ge vangenisstraf wegens zedenmisdrijf. De schoener „Zeehond". Uit New York wordt gemeld, dat in hoogcr beroep is bevestigd het vonnis, waarbij de lading van den Nederland- schen schoener,, Zeehond" (21S0 lasten met champagne) is verbeurd verklaard. De „Zeehond" is, zooals men zich herinneren zal, in December door de Amerikaansche kustwacht aangehouden. nagekomen berichten. UIT MIDDELBURG Voor hedenavond is in den tuin van het Schuttershof een nieuwe feestver lichting aangebracht. TWEEDE KAMER (Vervolg.) Bij de behandeling van het wetsont werp tot aanvulling der Kieswet, ont vouwt de heer Vliegen bezwaren tegen het uitsluitend gelden van godsdienstige gemoedsbezwaren. Minister Ruijs antwoordt cL&.t bij den stemplicht uiterlijke kenteekenen van ge moedsbezwaren, noodzakelijk zijn. De heer Rutgers, meent dat ook andere ge- moeds bezwaren geldig zijn. De minister sluit zich hierbij aan. De heer Suring, heeft bezwaar tegen het beroep op gewetensbezwaren achter af, volgens art. 3; eveneens de lieer Sas- se van IJsselt. De minister zegt dat speciaal voor 1925 een regeling getroffen wordt. Het art. wordt verworpen met 37—25 stem men. Het w. o. wordt aangenomen met 40 —21 stemmen. DE ONTWAPENINGSKWESTIE VAN DUITSCIILANDl PARIJS, 28 Mei V.D, Het ministerie van buitenlsndsche zaken deelt mede, dat de raad van ambassadeurs in het einde van de zitting van deze week een beslissing zal kunnen nemen inzake de ontwapeningskwestie van Duitschland, daar de beide standpunten van Engeland en Frankrijk thans geheel met elkaar iD overeenstemming zijn. MAX GFEN KABINETSFORMATEUR. BRUSSEL, 28 Mei, V.D. Max, die door den Koning belast was met de kabinets formatie heeft heden den Koning ver zocht, hem van die. taak te ontheffen. De Koning heeft dit verzoek aanvaard. verkoopingen - verpachtingen in zeeland. Juni 2 Buttinge, Inspan en Inboedel, „Blaupol ten Cate. 2 Schoondijke, Inspan, Beuningh. 3 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 4 Middelburg, Aand.kapjtaal. Ittmann. 4 Middelburg, Huizen, De Neeling. 8 Middelburg, Bouwland en tuin grond, Ittmann. 20 Domburg, Bouw- en Weiland, Struve. 26 Souburg, Hofstede, De Neeling. LAATSTE BERICHTEN. TWEEDE KAMER. Na discussie wordt besloten de wijz. van hoofdstuk X der staatsbegrooting (subsidie vroedvrouwenschool te Heer len) op de agenda te plaatsen. Z. h. st. wordt aangenomen de pen sioenwet t. o. v. de vrijwillige landstorm, storm. STEIGER GEVALLEN. Te Maastricht is hedenmorgen aan die nieuw gebouwde kerk in het Bosschen- veld, een door schilders gemaakte stei ger van een hoogte van 14 Meter omlaag gestort. De schilders W. S., H. Wil en P. v. H. werden zwaar gewond. Zij wer den opgenomen met bekken-, ribben-, arm- en beenbreuken. S. is er het ergst aan toe. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: (Onder voorbehoud.) 100.000. 5062 f 1000: 13291 16936 f 100: 1908 10245 19114 f 200: 6721 *5958 *8239 16941 f 100: 1442 1569 2655 2113 3198 9413 9965 S190 7644 7359 11091 11920 11221 14382 15011 17507 18198 wisselkoersen. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 12.103/, (12.10%). Berlijn 0.5929 (0.5927). Parijs 12.47% (12.47), Brussel 12.37 (12.32%). Zwitserland 48.20 (48.20). Weenen 0.003510 (0 005083) Kopenhagen 46.90 (46.87%). Stockholm 66.70 (66.671%). Oslo 42.12i% (4215). New-York 2.49 (2.49). WEER EEN SPOORWEGONGEVAL IN FRANKRIJK. PARIJS, 28 Mei. Gisterenavond is de sneltrein Parijs—Quimper, nabij Parijs ontspoord. Twee passagiers zijn zwaar, en twaalf licht gewond. SPOORWEGONGELUK. BERLIJN, 28 Mei V. D. Bij Sofia is de van Ivuestendi) komende personen trein ontspoord. 10 personen werden ge dood. 20 ernstig gewónd. TUNNEL INGESTORT. ROME, 28 Mei. V. D. Bij den bouw van een directe spoorwegverbinding Bolognc- Florence, is bij Pianore een groot ge deelte van den 2500 M. langen tunnel' in gestort. De 40 ingesloten arbeiders wer den gered. BRITSCHB SOLDATEN OVERVALLEN. KONSTANTINOPEL, '28 Mei. (Tel.) In de straten van Mosoel heeft men giste ren de lijken gevonden van drie Engel- sche soldaten met biljetten op de borst, waarop te lezen was: ,'Mosoel is iTurksch". Ook uil het N. Mosoelgebied worden gevechten en overvallen op Brit- sche soldaten en ambtenaren gemeld, IMMIGRATIE IN PALESTINA. JERUZALEM, 28 Mei. V. D. Gedurende de maand Maart Zijn 3154 personen in Palestina geïmmigreerd, hetgeen een re cord-aantal is. DE STRIJD IN MAROKKO. TANGER, 27 Mei. V. D. Aangemoedigd door het terugtrekken van 6 ldeine pos ten in het Dbibane- en Tanoutgebied door de Franschen, hebben de Rifs ge tracht, binnen te dringen in de Fran- sche stellingen in het gebergte van Dbi- bani. Zij zijn evenwel met zware ver liezen teruggeslagen. De stemming onder de Riflroepen, vooral door de hevige artillerie-aanvallen en de bomaanvallen uit vliegtuigen, is zeer slecht. Deserteurs uit de Spaansche zóne dee len mede, dat Abd. El Krim wanhopige pogingen in het werk stelt, om zijn leger actief te houden. Hij roept in alle dorpen allen, die geschikt zijn om le strijden, onder de wapenen. Dienst weigering wordt met den dood gestraft Ondanks dezen druk, weigeren sommi gen toch. landbouw. In sommige gemeenten op Zuid- Beveland, zullen de landarbeiders, welke behooren tot den Ned. Chr. en den R. K. Landarbeidersbond morgen Jn staking gaan. Een conferentie, Woensdagmiddag ten stadkuize le Goes gehouden tussclienf beide partijen en den rijksbemidd|elaar ir. Fruytier, heeft niet tot overeenstem ming geleid. De Bond van Paardenfokkers op Scbouwen-Duiveland organiseert op Dins dag 16 Junia.s. een groolen fokpaardendag te Zierikzee en we! op een weiland van den heer M. Boot, ingang Oudeweg. Het doel van dezen fokdag is: aanmoe diging der fokkerij van het Belgisch type door onderlinge concurrentie en geza- menlijken verkoop der tentoongestelde dieren. handel, nijverheid en visscherij. 1 ID e H oil. Stoomb. M ij In de gisteren gehouden algemcene vergadering van aandeelhouders werd aangenomen het voorstel om op do ge wone aandeelen 70 pet. af te schrijven en dienovereenkomstige statutenwijziging aan te brengen. Op een vraag van een der aandeelhou ders of er nu een redelijke kans was, dat er over het verkleinde kapitaal dividend zal worden uitgekeerd, merkt de voor zitter op, dat hij geen enkele garantie dienaangaande kon geven. De algemeene toestand in de scheepvaart is nog weinig hoopvol, hoewel er eenige lichtpunten vallen aan te wijzen. Er hebben ver schillende conferenties plaats gehad tus schen de Holl. Stoomb.-Mij. en andere scheepvaart-maatschappijen en deze heb ben tot resultaat gehad, dat verscliillen- de regelingen zijn getroffen, waardoor de toestand meer stabiel is geworden. sport. De Postduivenvereniging de Snel- post alhier hield op Zondag 24 Mei een wedvlucht van Compiêgne (Frank rijk), afstand 240 K.M., wind Z. W. De duiven werden te 6 uur in vrijheid ge steld en de eerste prijswinnende duif ar riveerde le 8 uur 58 min. 54 sec. De prij zen werden als volgt behaald: le, 6e en 9e J„ Schutte, 2e en 8e C. J. Witte, 3e, 7e en 10e J. de Bree, 4e D. M-/ Klaaijsen 'eq 5e Dielissen. Zondag hield de Postduivenvere niging „De Blauwe Doffer" te S c h o r e een wedvlucht van Pont St. Max Censè (Frankrijk), afstand 270 K.M. De duiven (41 stuks) werden losgelaten te 6 uur v.m, Te 9 u. 20 arriveerde de eerste duif. 'De prijzen (10 stuks) werden be haald als volgt: le prijs B. v. Eenenaam, 2e Gebrs. Visser. 3e J. v. Ertvelde, 4e A. B. Luijk, 5e, 8e en 9e J. Modde, 6e M. Willem- stem, 7e J. Willemslein en 10e J. P, Cornells. verkeerswezen, post en telegrafie. Aan het te 's-Gravenhage gehouden vakexamen in den postdienst hebben met goed gevolg deelgenomen de kan toorbediende le klasse J. ,W. Wiltenburg en de kantoorbediende P. Staal, beiden werkzaam ten post- en telegraafkantor te Zierikzee. Radio-uitzending hedenavond. Hilversum (1050) 5.30 Concert. Chelmsford (1600) 6 u. Muziek; 6 20 Big Ben; 0.45 Muziek; 7.20 Celeste" Octet; 9.20 Tijdsein; 9.50 Savoy- Hotel. Parijs (1750) 7.35 Causerie, nieuws; 8,05 Dansmuziek. Brussel (265) 5 20 Nieuws; 7.20 Thea terkroniek; 7.30 Concert; 8.20 nieuws; 8.50 Dansmuziek; 9.20 nieuws. verschillende berichten. Bij een twist te Rotterdam is de 17-jarige J. p. door G. F. p. zoodanig in het gezicht geslagen, dat zijn kaak brak. De dader is in bewaring gesteld. In verband met de vleeschvergifti- ging te Bovenkerk is Dinsdag gearres teerd de slager B. H. uit Bovenkerk. In totaal zijn vijf gezinnen, bestaande uit 12 personen, ziek geworden. Hun toestand is thans redelijk. De politie heeft eenige stukken vleesch in beslag genoipen, wel ke naar Amsterdam gezonden zijn ter on derzoek. (Telg.) Bij het brengen van een bezQek aan de familie, had mej. M. 0. A. te Venlo het ongeluk op straat te vallen. Naar huis gebracht, is zij kort daarop aan de gevolgen van dien val overleden. Het midden Westen van de Ver- eenigde Staten is, volgens een telegram uit New-York, door een plotselinge Hit tegolf verrast, welke zich naar het Oosten dreigt uit te breiden. Te Chicago is de temperatuur reeds boven 100 gra den Fahrenheit geweest. In New-Jersey woedt een hevige boschbrand over een breedte van meer dan 25 K.M. De aanhoudende hitte maakt een bestrijding Van het vuur zeer zwaar. De reeds aangerichte schade be draagt reeds duizenden dollars. Vooral van den oogst is veel vernield, terwijl talrijke hoeven een prooi der vlammen zijn geworden. BRANDSTICHTING. Maandagavond omstreeks 11 uur is brand uitgebroken in de villa „Zeelus t" te Zand voort. De brand was ontstaan in een naast gelegen schuurtje, de brand kon gebluscht worden. Een onderzoek werd ingesteld dat geen resultaat ople verde. Hedenmorgen brak opnieuw brand uit in dezelfde villa, thans in de voor kamer. Een papiermand was in brand gestoken. Groote schade werd niet aan gericht. Toen de politie arriveerde was een Duitsche dienstbode M. G. spoorloos verdwenen. Een onderzoek werd inge steld. De dienstbode, werd in de duinen gearresteerd; zij heeft bekend den brand gesticht te hebben. GROOTE BRAND. Te Antwerpen heeft een groote brand gewoed in eon uit twee verdiepingen be staand magazijn van verpakte groenten, fruit, blikconserven, enz. De brand was ijl een hoop pakpapier ontstaan, die vlak bij de trap lag, zoodat een drietal meisjes,.in het magazijn werk zaam, geen kans zagen om te ontsnappen. Een der meisjes snelde de brandende trap af en kwam, met ernstige brand wonden bedekt, beneden. De twee andere meisjes bleven voor het venster staan, doch politie en bur gers konden geen ladder vinden, hoog genoeg om haar te bereiken. Eén der meisjes klom nu op het vensterkozijn, klampte zich aan een telefoondraad vast, die langs het venster liep, en liet zich naar beneden glijden. Wonder boven wonder bleef de draad heel, tot het meis je de eerste verdieping bereikt had. Toen brak hij en stortte liet meisje naar be neden. De draad had haar handen en beeucn zeer pijnlijk gewond, terwijl zij ook door den val zeer pijnlijke kwetsuren had opgeloopen. Het derde meisje, dat meer eu meer door de vlammen bedreigd werd, werd van de straat af aangespoord uit het veneer te springen, terwijl men eenige lakens uitgespannen hield. Zij waagde den sprong, doch de lakens scheurden door; de ongelukkige kwam met een zwaren bons op het trottoir te recht. Met een gebroken arm en verwon dingen over het gansche lichaam werd zij naar het gasthuis vervoerd. Na drie uur werken was men den brand meester en. kon de brandweer in rukken. Het magazijn, dat geheel uit- Woensdagmorgen is een 20-jarige werkman bij het verrichten van leerstel lingen aan de electrische geleidingen op het emplacement der tram te Sittard -uit een mast gevallen. Voorbijgangers vonden den man bewusteloos. Hij werd naar het hospitaal overgebracht, "doch bleek bij aankomst aldaar overleden Woensdagmiddag is' te Bad Turk- heim (Duitschland) op den Bismarckto- ren een ernstig opigeluk gebeurd. Twee klassen schooljongens, uit Frankenthal', die een schoolreisje maakten, bezich tigden den toren, waarbij de vloer van de tweede verdieping plotseling instortte en talrijke jongens onder de puinen werden bedolven. Negen werden ernstig, vele anderen licht gewond.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2