De Hitte JË BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 23 Mei. (Slotkoers). 6 pOt. Nederland 1923 1Ó3 drie zestien de; 6 pOt. Nederland 1922 1045/s 5 pCt. Nederland 1918 993/4; 4»/2 pOt. Nederland 1917 95s/i; 2V? pOt. Nederl. Wi SchuM fiOVs; 3 pÖt. do. Oblig. 71; 3 pOt. do. Oert. 70 dertien zestiende. Cert. Ned. Hand Mij lSSi/?; Aand. Ned. Ind. Handelsb. 148—149»/?; Aand. Kol. Bank 193'/»—194%; Kou. Petrol. Aand. 385>/e388; Gecons Hollandsche 153i/s 155; Oult. Mij Vorstenlanden 168—1681/2; Handelsv. Amsterdam 524 -536Va; Java- sche Cultuur 372— 373Vs; Aand. Deli Mij 395 -396»/2; Amsterd. Rubber ^17»/^ Ned. Amerik. Vaart 72; Ned. Scheep- vaartimie 147; Kouinkl. Holl. Lloyd 73,4 Kon. Ned. Stoomb. Mij 62%; Aand Paket- vaart 160%. Bank-Associatie 37%. Gouda A. 11%Philips A. 415; Jur- gens 951/4—96Va- Anaconda 88%; Steels 19%; Erie 281/2; Southern Railway 91 negen zes tiende, Union Pacific 111 1421/2; Com mon Marine 10 zeven zestiende—10 ne gen zestiende, Prcfered do. 39s/4—4( Maxwell Gr. C. v.'A. 6%; Maxwell Land .Ccrl. v. Inc. Bonds 16 elf zestiende. Consols -is/uPrlongatie Markt sluit vast. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Mei. Hoogste barometerstand: 769.7 te JanMayen. Laagste barometerstand 745.0 te Valentia. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zui delijke wind, hair tot zwaarbewolkt of betrokken, toenemende kans op onweer, aanvankelijk warm, later koeler. Tbermomelerstand alhier 's morgens 9 uur 64 gr., 12 uur 69 gr. HOOG WATER, Vlistingen. 26 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 27 Donderdag 28 Vrijdag 29 Zaterdag 30 24 Mei n.m. 25 2 40 3.13 3 49 4.25 5.03 5 46 6.20 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat tr Vlissingen.) Adolf Vereeniging een volgend jaar een dergelijken dag te organiseeren in Z.- Vlaanderen Oostelijk deel. Ned H e 1* v. Kerk. Beroepen te Serooskerke (W). D. Jj Vossers, cand. te Utrecht. KUNST EN WETENSCHAPPEN, Naar Het Volk verneemt heeft Zich een comité gevormd om te Amsterdam een gedenkteeken te slichten voor den overleden «Lichter Adema van Schelle- ma. Het opschrift van het stadhuis te Veere. Naar aanleiding van een historische beschouwing in de „N. R. Crt." over het stadhuis te Veere, deelt de heer O. v. Son in dat blad nog het volgende mee over het gebeitelde opschrift op het bordes van het stadhuis: Het gebeitelde opschrift luidt: GEHOORSAAMHEYT GODTS EN DER OVERHEYT WEERT DER MENSCHEN ONGELUCK. Tijdens de Franschc overheersching werd op hoog bevel het woord OVER HEYT door wetten vervangen. Na her stel van ons koninkrijk werd het oor spronkelijk woord in eere hersteld. Wie het opschrift nauwkeurig beziet, kan nog de sporen dier verandering waarnemou. De Grieksche Y van OVER HEYT, die in een N en daarna weer in een Y veranderd werd, lijkt daardoor op een M, zoodat ecu oppervlakkig lezer kan mcenen, dat er OVERHEMT staat, een komische wending, die de gehoor zaamheid bedenkelijk in gevaar brengt Ie ridicule tue én welke de uitden ker '\%jn de wijze spreuk er zeker nooit bij gedacht zal hebben. -o— - Henri Poolman, f Te 's-Gravenhage is Vrijdag overle den de bekende looneelspeler Henri Poolman. Poolman werd 18 Juni 1853 te Am sterdam geboren. Na 1899 heeft hij ver scheidene jaren gespeeld in den Grooten Schouwburg te Rotterdam waarna hij een paar jaren verbonden is geweest aan het Hofstad Tooneel, bij Cor. v. d. Lugt. Daar is hij gebleven tot 1920. Later is hij, n.l. in het seizoen 19231924, opge treden in den Princesse-schouwburg. In 1899 vierde hij zijn 25-jarig jubileum in „De Vrek" van Molière. ONDERWIJS. -Bevorderd te Utrecht tot semi- arts de heer C. H. Lenshoek. Geslaagd voor de Vereeniging voor Modevakscholen te 's Gravenhage voor costumière de dames C. V. Grootheest en E. van Dijk, voor coupeuse de dames A. Balleur en M. Willems, voor leerares mej. C. v. d. Peijl, alle leerlingen van de Modevakschool in de Bogardstraat te Middelburg. Geslaagd voor het voorl. Mach. diploma: B. v. Dijk, H. Douna, C. Harre- veld, J. v. Lil, J. Salverda, A. Starre- veld, alle leerlingen van de „de Ruijtcr- school te Vlissingen. Het einddiploma der R. K. Land- bouwwinterschool te Hulst is uitge reikt aan de navolgende leerlingen: E. Baeke, Westdorpe; R. Buijsrogge, Graauw L. Cammaert, HoofdplaatJ. van Duyze, Cam. Ferket, Al. Ferket, Nieuw-Namen; Ph. Haverbeke, IJzen- dijke; Fr. Michielsen, Axel; Ad. de Nys, Groenendijk; L. Pauwels, St. Jansteen; P. Vereecken, Stoppeldijk; Fr. Voet, Hulst. RECHTZAKEN. Voor het gerechtshof te 's-Graven hage is in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 26-jarigen stoker A. M., uit Den Haag, beschuldigd van poging tot doodslag. De Haagsche rechtbank had den bekl. vrijgesproken. Deze bekl. heeft in den avond van den 3en November j.l., ten huize van zijn schoonouders in de Kritzingerslraat, met een met scherp ge laden revolver geschoten in de richting van zijn schoonouders en een schoonzus, ter. Bekl. ontkende de bedoeling gehad te hebben om iemand te raken. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. (Het o. m. bij de rechtbank had 3 jaar geëischt wegens poging tot dood slag.) De rechtbank te Roermond heeft P. H. S., gewezen directeur van liet bijkantoor Venlo der Middenstandsbank voor Limburg, ter zake van verduistering van effecten tot 9 maanden gevangenis straf veroordeeld. De eisch was 2 jaar. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Radio-uitzending hedenavond. Hilversum (1050) 5.30 Concert; 8.10 Walzertraum, operette. Chelmsford (1600) 6 u. Muziek; 6.20 Big Ben; 6.45 Muziek; 7.20 Royal Tankcorps; 7.50 Songs; 8.15 Band; 8.50 Trio-songs; 9.05 Band; 9.f" Tijdsein; 9.50 Savoy-Hotel. Par ij s (1750) 7.35 Oauserie, Nieuws; 8.05 Concert. Brussel (265) 7.35 Concert; 8.20Nieuws, Causerie; 9.20 Nieuws. Voor Zondag Hilversum (1050) 8 u. Kinderkoor; D. O. Orkest. Chelmsford 1600) 1.50 Dankdienst, zangkoor en stafmuziek; Kerk dienst; 7.50 Hymnes8.20 Picca dilly-orkest; 9 20 Tijdsein'; 9. Prelude /Lohengrin". Par ij s (1750) 12.05 Concert, Nieuws; 7.35 Esperanto; 8 05 Dansmuziek. Brussel (265) 4.20 Concert; 7.35 Con cert. LEGER EN VLOOT. Het 14e regiment infanterie, uit Middelburg en Bergen op Zoom, zal van 10 tot en met 18 Juli deelnemen aan de Ve serie schietoefeningen in de le gerplaats Harskamp, o, 1. van majoor K- van Drunen, waarbij tevens zijn inge deeld: kapitein D. G. van Niel, le luite nants C. M. van Hal en H. M. G. J. Lentz en 2e luitenants J. M. C. van den Berge en J. van Waning, allen van ge noemd korps. SPORT. Op de gehouden tentoonstelling van Pluimvee en Konijnen te Bergum op 20 en 21 Mei, behaalde de heer L. Wisse te Middelburg een len en 2en eere-prijs met Belgian Hares Ram; een 2en prijs met Papillon Ram, even eens de heer A. P. Dingemanse een 2en prijs met Papillon Voedster. Veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijuhardl's Hoofdpijntablclten doen deze spoedig bedaren. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ing. Med.) LAATSTE BERICHTEN. Donderdagavond is bij het passeereoi van een overweg in de buurt van het stalion Schlema in het Ertsgebergte een auto door een goederentrein gegrepen en geheel vernield. De eigenaar van de auto 'en de chauffeur werden terstond gedood, terwijl drie andere -Inzittenden ernstig werden gewond. BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 23 Mei. De rubberfond sen, gaven e.en drukte affaire le zien en bewogen zich weer. in opgaande richting in overeenstemming met de prijszetting van het product. Op de afdeeling voor Industrieelen vormden zich een groote hoek in Macuba waarnaar vraag ontstond, in verband waarmede deze eenige procenten naar boven gingen. Vastgeslemd waren de sui kerwaarden, in het bijzonder van H.V.A. die een belangrijke koerswinst behaalden. Van de tabakken werden de Sumtraaan- deelen meerendeels wat hooger genoteerd Oliewaarden hadden een kalme markt, op ongeveer de vorige prijzen. Prolongatie 2% DE ZWEEDSCHE DEFENSIE KWESTIE. STOCKHOLM, 23 Mei. V. D. Het de- bal in den Zwcedschen Rijksdag over de defensiekwestie zal hedenmorgen aan vangen en den geheelen dag, Zondag namiddag en Maandag voortduren. On geveer honderd Rijksdaglelden zullen aan het denat deelnemen, dat hoogstwaar schijnlijk het langdurigste zal worden dat ooit gehouden is. Er zijn ongeveer 20—30 speciale reserves tegen de re- geeringswet, mei de amendementen der defensieoommissie. AMUNDSEN'S POOLTOCHT. BERLIJN", 23 Mei V. D. Tot dusver er le Berlijn geen bericht ontvangen van Amundsen. Hij kon echter in hot 'gun stigste geval eerst gisteren le Spitsber gen aangekomen zijn. Kort voor den start ontving Amundsen een telegram van de Noorsche regeering met de machtiging om, eventueel aangekomen, het vaste land in bezit te nemen voor Noorwegen. Als heden niet teruggekomen wordt, kan deze eerst over enkele dagen verwacht worden. Eerst als binnen 14 dagen geen bericht ontvangen is, kan men aannemen dal de expeditie te voet is teruggekeerd. Dan kan eerst over één maand kaap Columbia bereikt zijn. BUITENLAND. DE OPLOSSING DER BELGISCHE KABINETSCRISIS. Het verloop is geweest als voorzien kon worden. Na nog eenig debal, werd de motie van wantrouwen van Max stemming gebracht en aangenomen met 98 tegen 43 stemmen. Negen stemmen waren blanco uitgebracht. Het kabinet Werd dus het vertrouwen ontzegd, en bon zich demissionair beschouwen Inderdaad le cabinet-v. d. Vyvere est mort avant de vivre! Wat nu? De gewone gang van zaken volgde: een kabinetszitting en een verzoek om ontslag, dat v, d. Vyvere bij den Koning indiende. Men denkt nu aan twee oplossingen: De vorming van toch een katholiek- socialistisch kabinet. Of een kabinet zooals Max dal dacht van drie katholieken, drie liberalen, drie socialisten. Hierover wordt nu gedelibereerd VELDMAARSCHALK FRENCH f De Graaf van Yperen (veldmaarschalk French) is gisteren overleden, na een langdurig ziekbed, 72 jaar oud. Men zal hem zich herinneren, hoe hij, in de zestig al, toen nog Sir John French, het Engelsche expeditieleger leidde te gen den 'Duitschen inval in Frankrijk en België. Do titel Graaf van Yperen kreeg hij als hulde voor zijn bewezen diensten, en voor het nageslacht blijft dit een herinnering aan zijn heldhaftige verde diging van clie oude Vlaamsche stad. In den veldtocht tegen de Boeren in de 90er jaren, onderscheidde hij zich als troepenleider en werd hij lot luitenant- generaal benoemd. In Februari 1916 werd hij tot veld maarschalk benoemd; in Mei 1918 tot 1921 was hij onderkoning van Ierland; er is toen op hem nog een aanslag gepleegd, die mislukte. EEN REDE VAN MUSSOLINI. Mussolini heeft in den Italiaanschen senaat verklaringen afgelegd over de buitenlandsche politiek. In verband met Hindenburg's verkie zing in Duitschland uitte hij de meening, dat een sterke regeering in Duitschland in het belang is van allen en veel zal kunnen bijdragen tot een verzoenende regeling der hangende kwesties. Wat Duitschlands eventueele toetre ding tot den volkenbond betreft zeide spreker te hopen, dat die aansluiting, na de regeling van de veiligheidskwestie, inderdaad zou plaats hebben. Aan Duitschland moest alsdan een permanen ten zetel in den volkenbondsraad worden ingeruimd. Het waarborgpact moest ech ter niet enkel op Duitschlands Weste lijke grenzen betrekking hebben. De premier verzette zich met klem tegen de weer opduikende plannen tot aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch land. Inzake de relaties met Rusland, zeide Mussolini, dat deze betrekkingen Italië geen schade hebben gedaan; het was goed, dat Italië die betrekkingen had aangeknoopt. Ook in Rusland was het communisme een mislukking gebleken, dat gaven de bolschewistische voormannen zelf toe. Het is onmogelijk, dat het communisme van 1921 in Rusland opnieuw wordt in gevoerd. De leidende partij in Rusland ontwikkelde zich reeds overeenkomstig de behoeften des lands. Nochtans een feit is het, dat de derde internationale in het buitenland propa ganda voert. Maar in Italië hebben de communisten weinig invloed. De ver tegenwoordigers der Russische regeering hebben zich tot dusverre in Italië cor rect gedragen. Wat de schulden aan Amerika betreft, zeide Mussolini: De Amerikaansche poli tiek is realistisch, zij laat zich niet door idealisme leiden. De Italiaansche regeering erkent de schuld aan Amerika en zal, zoover de economische toestand gedoogt, haar ver plichtingen nakomen. Maar Italië bezit niet een vijfde van de rijkdommen van Frankrijk. Indien andere landen derhalve een moratorium wordt toegestaan, dan dient Italië een nog langer uitstel van betaling te krijgen. Wil men dat wij betalen, dan dient men ons het betalen mogelijk te maken. Het ware wreed, den. overwonnenen een gunstige behandeling te waarborgen, en van de overwinnaars offers te eischen, welke hun krachten te boven gaan. NIEUWE VALORiSATIEVOORSTELLEN IN DUITSCHLAND. Een der medewerkers van de X. Rott. Crt. in Duitschland schrijft: De nieuwe voorstellen inzake het va- lorisatievraagstuk, die de regeering in samenwerking met de regeeringspartijen heeft geformuleerd, zijn thans gepubli ceerd De belangrijkste veranderingen in vergelijking met de vroegere voorstellen betreffen de hypotheken en daarmede gelijk te stellen vorderingen. Meu lieeït de „Zusatz Aufjvertung' van 10 pet. laten vallen en hypotheken en dergelijke vörderingeu in plaats van met 15 pet. met 25 pet. gevaloriseerd. Dit is na tuurlijk een zeer belangrijke verbetering Toch moet men niet denken, dat nu elke hypotheek, die na 15 Juni 1922 terugbe taald is, met deze 25 pet. gevaloriseerd moet worden. In de nieuwe voorstellen is n.l. bepaald, dat, indien een dergelijke valorisatie den schuldenaar in nood zou brengen, een andere valorisatie vastge steld kan worden. Het zou nu niet on denkbaar zijn, dat men zou trachten, om vooral tegenover buitenlandsche hy potheekhouders van deze bepaling ge bruik te maken. "Wat de staatsleeningen aangaat, hier voor heeft men geen veranderingen van groot belang aangebracht. Gemeente- leeningen worden evenals die van "den staat door nieuwe leeningen ad vijf pet. van het bedrag der vroegere papier mark leeningen vervangen en deze nieu we leeningen moeten volgens de nieuwe bepalingen binnen 20 a 30 jaren geheel worden afbetaald. De bepalingen ten opzichte van in- dustrieele obligaties zijn ook beter dsn tot nu toe. De verbetering is echter niet van zulk een belang, dat we een uitvoe rige bespreking noodig achten, vooral niet, omdat het hier toch nog slechts voorstellen gaat, die eerst nog in den Rijksdag in den breede zullen worden behandeld enVeranderd. Maar er bestaat nu echter geen twijfel meer, dat men ftn' ^Duitschland eindelijk uit dezen onzekeren toestand wenscht te geraken. Men is dit heen en weer slin geren moede en als biet alle teekenen bedriegen, valt er nu wel op te rekenen, dat deze valorisaliekweslic eindelijk de finitief geregeld zal worden. De behan deling in den Rijksdag zal waarschijnlijk spoedig beginnen, zoodat de mogelijk heid bestaai, dat de zaak' nog voor het verstrijken van den termijn van 30 Juni, die men reeds vroeger'als uiterste voor deze regeling had vastgesteld, afgehan deld zal zijn. DE TOESTAND IN BULGARIJE. De premier Zankof heeft in de volks vertegenwoordiging tegenover de leiders van de oppositiepartijen een verklaring afgelegd over den toestand in Bulgarije, die zeer gunstig en fraai klinkt Hij zeide daarbij, dat het kleine over schot van de communistische samen zweerdersorganisaties hun toevluchtsoor den in de dorpen hadden opgegeven en zich in de bergen hebben teruggetrok ken, aangezien de bevolking hen geen onderdak meer wil verschaffen. De gen darmerie is belast met de vervolging van die benden; zij zal spoedig met hen hebben afgerekend. Tot dusver zijn er 2000 personen gearresteerd, van wie de. onschuldigen successievelijk op vrije voe ten worden gesteld. IIET FRANSCHE ANTWOORD INZAKE HET DUITSCIIE WAARBORG* VERDRAG. Dc Quay d'Orsay heeft den tekst vast gesteld van het Fransche antwoord op het Duitsche voorstel inzake een waar- borggerdrag. Briand keurde de defini tieve redactie goed. Hij is van meening, dat de Engelsche voorstellen eenige pun ten van het voorstel van de Fransche regeering nader onderslreepen. De vol ledige tekst zal aan Londen worden medegedeeld en daarna te Berlijn over handigd worden, vermoedelijk de vol gende week. EEN SMOKKELSfJIII». In regeeringskringen te Londen wordt verklaard, dat informaties zijn ontvan gen, welke er op wijzen, dat een Duitsch stoomschip zal trachten een groote la ding whisky te New-York te lossen, ver momd als aardewerk. De lading zou het eigendom zijn van de Sir Broderlck Hart- well Smokkelmaatschappij. Hel schip is 16000 ton groot, en heeft 15 000 kisten 'aan boord, waarvan 2700 inderdaad aar dewerk bevatten. De rest bevat elk 25 flesschen whiskey. 5000 kisten zijn be stemd voor Baltimore; de rest blijft te New-York. Vernomen wordt, dat er or ders gegeven zijn, den kapitein en de bemanning te arresleeren. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Hongarije. In een tramwsgen te - Boedapest werd een aan regeeringscommissaris Rip- ka geadresseerd pakket gevonden. Daar het er verdacht uitz&g, weigerde Ripka het in ontvangst le nemen. Bij opening door de politie bleek het een blikken doos mei kruit en een lont te bevatten. Op een bijgevoegd briefje stond, dat dit slechts een proefbom was en dat voor hel heele gezin bommen konden worden geleverd. Een onderzoek is ingesteld. Uil Mesopotamia. Uit Mesopotamië worden gevechten gemeld, waaraan Britsche vliegtuigen en cavallerie uit Irak deelnamen, tegen de Koerden welke de cavallerie aanvielen; Volgens een telegram werden den vijand ernstige verliezen toegebracht. Dé" vijand trok zich terug, voordat de aVond aanbrak. Uit Tsjech o-S 1 o w a k ij e. - De president Masarijk, heeft de wet geteekend, betreffende de stichting van een Tsjecho-Slowakijsche nationale cir culatiebank, waarvan de werkzaamheden spoedig zullen aanvangen. Uit de Ver. Staten Bij hevige stormen, die boven het Oostelijk gedeelte van Colorado, woed den werden 2 personen gedood, er wérd groote materieele schade aange richt. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 20—22 Mei. Ondertrouwd: L. Al- berge, 29 j. en A. D. Rouffaer, 32 j. P. M Hoveijn, 25 j. en O. M. Smit, )22 j. Getrouwd. P. van Belzen, 24 j. en S. Houmes, '22 j. Overleden: K. J. de Rijke, 80 j., we duwe van H. Brouwer. BEKENDMAKING. AGENDA GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der Ge meente Middelburg, op Maandag 25 Mei 1925, des namiddags te 2 uur, ter be handeling van de onderstaande zaken: Notulen vorige vergaderingen. Ingekomen stukken. Benoeming voorzitters, leden en plaats vervangende leden stembureaus Benoeming lid College van Curatoren Gymnasium. Definitieve benoeming concierge-ama- uuensis Gymnasium. Reorganisatie onderwijs School G. a. benoeming vakonderwijzer Wiskunde, b. benoeming vakonderwijzer Natuurkunde; c. regeling belooning vakonderwijzers en van de vakonderwijzeres in het Neder- •landsch. 14e wijziging Gemeentebegrooting '24. Vaststelling jaarrekeningen 1924 Be drijven. a. Reinigings- en Ontsmetlings- dienst. b. Duinwaterleiding; c. Gasfa briek. cl. Eiectrisc-U bedrijf. Verrekening vorderingen en schulden lusschen Rijk en Gemeente. Salarieering personeel Nijverheidson derwijs. Prea-advies op verzoek lol verlaging marktgelden. Beperking aantal vergunningen tot verkoop van sterken drank. Bezwaarschriften legen aanslagen in de Straalbelasting 1924. Middelburg, den 20 Mei 1924 De Burgemeester, P. DUMON TAK. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 22 Mei. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Spinazie 4—12, postelein 15—20, aard beien 1.60—1.85 per K.G. ;komkommers 12—30, sla 1ste kw. 1,5—10, sla 2e kw. 2t. alles per stuk; rabarber 79, radjjs 33,5, prei 2530, alles per bos. Vlissingen, 22 Mei. Dp de veiling werden de volgende prijzen besteed: Poters "25—32, spinazie 2—13, poste lein 16—24, alles per K.G.; kipeieren 59, eendeieren 58, beiden per 10 stuks; bloemkool 20—15, sla 1,5—7, komkom mers 17j520, aardbeien 3,5; radijs 1—3, selderie 3, uien 2,54, peeën 1218, rabarber 2—11, ramanas 3—3,5, pioenen 21—79 alles per bos; kervel 7—17, spi nazie 567, zuring 612, bloemkool 56 2.40, dunsel 410, snijsla 24—35, raos- lcrul 30—54 alles per mand. 438ste STAATSLOTERIJ. ,5de klasse. 4de lijst. Trekking van Vrijdag 22 Mei. Prijzen van f 1000 11771 12347 13160 400: 6021 11226 13639 13684 17182 200: 3915 4939 10259 18569 100: 647 1197 7321 18593 PRIJZEN VAN f 70. 4046 4143 6719 15456 4116 4191 6731 NIETEN. 4011 662 6 6718 15418 19442 19192 4113 6636 15406 15422 19158 19500 6619 6713 15417 19436 19468

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6