Advertentiën. Agent ROZEMOiD, Gravenstraat. J. A. ZIP VAN TEYUNBEH. eens eerlijk gezegd wordt door iemand, die waarachtig ook toont het mooie te beseffen, dat Japan voor ons, Westerlin gen, heeft. Het boek is royaal uitgegeven, en verspreid met een. groot aantal, meest zeer fraaie foto's. „De Neger vande Nar-: c i s s u s", door Joseph Con-' rad. II. P. Leopold's Uitg. Mij. Met grooten eerbied voor dit schrij verstalent hebben we dit boek uit handen gelegd, na het bijna in-eens-door te heb ben uitgelezen, vastgehouden door de pakkende suggestie die van dit verhaal uitgaat. De lezer maakt een reis mee in „den bak" van een zeilschip van In- dié naar Europa, onder het uitvaagsel, dat op 2ulke schepen wordt aangemon sterd. Maar wat een menschelijkheid in al haar variaties weet de schrijver daaruit op te diepen! En dan komt er een beschrijving van een storm in voor, die beklemmend is Hoor de overluigend- reëele bijzonderheden van het verhaal. Dat deel alleen is reeds bijzonder mooi litterair 'werk. De vertaling is van W. J. A. Pioldanus Jv. De gr ij pende hand door Headon Hill. Hollandia- Drukkerij. Een omgekeerd detective-verhaal. Hoe dat is? Wel, in een gewoon ver haal van dat soort vertelt steeds de detective of zijn vriend, hoe de misda diger ontmaskerd wordt. In dit boek vertelt een misdadiger, die zich zelf eerst volkomen veilig waant, hoe langzamer hand zijn veiligheid stuk voor stuk weg valt, tot hij eindelijk door de „grijpende hand" wordt gevat. Maar net is er niet minder spannend om. Integendeel. Het is door den schrijver knap ineengezet Behalve het los er aan hangend slot, dat in eens van veel slapper bedenksel is. Christel ij ke Boeren- en Tuir dersbo nd. Vrijdagmorgen vergaderde in het Mi litair Tehuis te Middelburg de ,af- deeling Zeeland van den Clmstelijken Boeren- en Tuindersbond onder voor zitterschap van den viee-voorzitter, den heer de Feijter, uit Zaamslag, die er op wees dat 192-1 over het algemeen voor den landbouw goed is geweest. Het le dental van den bond nam toe, o.a. door de oprichting van de afdeeling Oostburg, dank zij het werken van den propagan dist, den heer Colijn, die ter vergadering aanwezig, daarvoor den dank van spre ker in ontvangst had te nemen. Spr. be treurt het dat de Zomertijd nog niet is afgeschaft. F.en ernstige klacht had spré- ker over het niet benoemen van pro testanten in de jury voor den paarden* ydag te Dordrecht; als daar geen veran dering in komt en men blijft bij liet al leen benoemen van B.-K., zou men de leden van den bond moeten adviseeren geen paarden meer in te zenden. Dc rekening van den penningmeester aanwijzend in ontvangst f632.22, w. o. f 361.1D/2 goed slot 1923 en uitgaaf f217.40i/», aldus een goed slot 1924 ad f 414.811/», werd goedgekeurd. In dit verslag wordt gesproken van 232 leden en bovendien de afdeeling Walcheren, die in haar geheel lid is. Op dit laatste werd mei klem gewe zen door den heer G. van de Putte, om goed te doen uitkomen, dat het boven staand'getal geen aanwijzingd geeft over het aantal bij den bond aangesloten per sonen in Zeeland, Omslag volgens het aantal H.A. ah bij de Z. L. M., werd nog al bezwaarlijk geacht. Wel werd bepleit het in één keer innen van de contributie voor algemeene kas, provinciale kas en plaatselijke af deeling. Geklaagd werd over het niet verga deren door dè afdeeling Zuid-Beveland waarop de heer J. A. Dominions, zeide, dat daar geen afdeeling bestaat, het be stuur der provinciale afdeeling vergader de geregeld. De voorzitter en de secretaris wezen op het werken der afdeeling Axel en andere ten opzichte van gewassenkeuring enz. De voorzitter bepleitte" het stichten van een afdeeling Zuid-Beveland. De heeren dc Feijter, de Bliek, Padmos en Dominicus werden als bestuursleden herkozen. Tot afgevaardigde naar de jaarvergade ring van den Bond te Zwolle werden be noemd na 2 vrije stemmingen en eene herstemming, de heeren de Putter en Ca- relse, prndat beiden 8 stemmen verkre gen. Nog was aan de orde een schrijven van de afdeeling Zoutelande, waarin werd gevraagd het vervallen of langer uitstel van de invoering van de bepalingen be treffende de vellingbreedle. In dit schrij ven wordt gewezen op het verschil in nieenlng bij de "landbouwers en gewenscht geacht een nader deskundig onderzoek. De secretaris lichtte de geschiedenis toe, en ook de behandeling in de Staten, waar de leden van den Bond er zich tegen verzetten. Ook het adres te dezer zake uit West Zeeuwsch Vlaanderen, heeft spr. ondersteund; maar niet den burgemeester van Zoutelande. Het moderamen meent, dat het geen doel heeft er nu weer aan te beginnen, daar in de Staten maar slechts 7 leden voor het verzoek van Zeeuwsch Vlaan deren waren. De heer v. d. P u 11 e is tegen de alge meene bepaling, maar kan niet medewer ken aan een spoedig herroepen van een genomen besluit. Spr. stelt voor het ver zoek nog wal le laten rusten, wellicht is de invoering later nog te herroepen. De afgevaardigde van Zoutelande, wil toch gaarne een deskundig onderzoek wat beter is breede of smalle wielbanden. De heer Dominicus wijst op liet rapport van den A N. W'. B. in 1909 uitge bracht. De heer Carelsc is groot voorstan der van breede wielbanden, vooral op de zachte wegen. De voorz. meent, dat men vooral er tegen is uit financiéele bezwareu Het bleek, dat men het ook nu niet geheel eens was over hel nut vhn smalle of breede vellingen voor het bedrijf en ook voor de wegen. Besloten werd de zaak nog eens aan te houden. Nadat de heer v. d. Putte had mede gedeeld, dat hij des middags niet kon aanwezig zijn, en hij de heeren-«-uit de vergadering, die verleden jaar een ko ninklijke onderscheiding, vooral den se cretaris, daarmede geluk had gewenscht, werd de vergadering tot 2 uur geschorst. In de middagvergadering waren enkele leden meer tegenwoordig dan d,es mor gens. Deze vergadering werd geopend door den secretaris, den heer Dominicus, daar de heer de Feijter nog niet terug kon zijn. Spr. heette speciaal welkom de heeren mr. J. W. Goedbloed ajgemeen secretaris van den Bond en ds. ten Kate uit Wis- singen. Intusschen kwam de heer de Feij ter ter vergadering en verleende het woord aan mr. Goedbloed voor een red,e over het rapport van de Staatscommissie inzake Pacht. Spr. wees op de belangrijkheid van den landbouw voor het algeméén, wat den oorlog ten volle heeft aangetoond. De hongersnood heeft in September 1918 voor de deur gestaan. Daarom is het le begrijpen, dat agrari sche zaken veel belangstelling trekken. Een der voornaamste dingen is het pacht- vraagsluk; Zeeland en Friesland tellen de meeste pachtboeren, Zeeland nog 60 pet. De commissie, waarvan spr. secretaris geweest is, rapporteerde opheffen der hooggelden, wat is ingevoerd. Het tweede deel van het rapport waar over spr. net eigenlijk wilde hebben, bespreekt acht soorten van pacht, wai* van alleen de gewone geldpacht inge burgerd is, in tegenstelling met de ver anderlijke pacht, afhankelijk van de prij zen der verbouwde artikelen en de deel- pacht, waarbij de verpachter een deel der bruto opbrengst krijgt; dit eischt een goede verhouding tusschen verpachter en pachter. Eerstgenoemde moet raadgever, de laatstgenoemde uitvoerder zijn. In Frankrijk is deze wijze van pacht veel in gebruik, en al is dit hier maar zelden het geval, meende de commissie dezen vorm \vetlelijk te moeten erkennen. Spr. meent, dat de verpachter ook be lang heeft bij een redelijken pachtprijs, daar door verpachten dikwijls de lande rijen van de pacht belangrijk achteruit doet gaan. De pachter heeft ook meer belang bij niet te lagen pacht, dit wekt de energie op. In Engeland en Duitschland kunnen de wetten door den oorlog geschapen het in normale lijden niet houden, daar vast stelling van den pacht van overheidswege niet houdbaar is, en tot knoeierijen en overtredingen leidt. De bestaanszekerheid is voor den pach ter steeds onzeker; en daarom zou er veel voor te zeggen zijn hem, een recht van continiteit te geven; maar het zal leiden tot meer verkoop van landerijen. Dit zou zeker lot meer eigendom leiden, vooral bezwaard eigendom; daar juist de pacht ook een groot raiddel is, om meer landbouwers een eigen bedrijf te ge- g)even. 'Maatregelen zijn voorgesteld, om vergoeding te verzekeren aan den pachter voor verbetering aangebracht aan 't land als bij einde van den pacht, deze door den verpachter zou worden verhoogd. De verbeteringen zullen moeten zijn aangebracht binnen de laatste 10 jaar en met voorkennis van den verpachter, die het recht moet hóuden ze zelf aan te brengen. De pachtcommissies hadden te wei nig kracht en daarom wil de pachlcom- missie hen kracht geven, door ze een werkelijke bevoegdheid te geven en als agrarische rechtbank en scheidsgerecht te mogen optreden, terwijl zij benoemd zijn door de regeering. Er is dus verkregen een betere re geling der opzegging, een drang naar schriftelijke coutracten bij verpachtingen en schriftelijke opzegging; een nadere regeling bij het overlijden van den pach ter met name recht om voortzetting van het bedrijf of ontslag uit de pacht, vcl- gens beslissing der pachlcommissie. Ook vrije cultuur is in het wetsontwerp vast- De verpachter moet begrijpen, welke waarde het grondbezit is, en de pachter moet zorgen niet lichtvaardig erplichlingen op zich te nemen, tfus de innerlijke gezindheid van de betrok kenen is van groote beteekenis bij het pachtvraagstuk. Naar aanleiding van een paar gestelde vragen zeide de heer Goedbloed nog, dat een pachter, die een vuile hofstede pacht, daarmede bij zijn prijs rekening zal houden. Spr. zette nog eens uiteen liet belang van den verpachter bij een redelijken pachtprijs, omdat hij belang lieeft bij een constante waarde van zijn Jand. Landbezit is juist een bezit, dat men kiest oto geregeld goede intrest te Icrij keurig, maar dat zijn alle grenzen. Het moet een rem» zijn tegen opdrijven der pachten ,ua beëindiging van den pacht. Wat betreft het instellen van den pacht door de pachlcommissie, dit is volgen spr. de eerste stap op den weg naar staalslandeigendom is in Schotland en Ierland reeds mislukt. De voorzitter bracht dank aan den inleider en gaf, daar niemand meer iels voor de remdvraag had, het woord aan ds. ten Kate uil Viissingen, voor een slot woord. Spr. herinnerde aan den Hemelvaart? dag en aan hetgeen dien dag hen, die leven onder het Evangelie leert Spr. sprak verder naar aanleiding va de woorden van Paulus uit 1 Kor. 15 25 „Hij moet als Koning heerschcn". Als men voor deze dingen strijdt, doet men het niet voor een verloren, maar voor eeu overwonnen zaak. Het geheele Nieuwe Testament, spreekt van de waar de van het brengen van een offer, wat zich ook uit iu den band, die beslaat tusschen Nederland en het Oranjehuis, die te danken is aan het oHer gebracht door den grooten Willem den Zwijger Di de huidige tijden heerscht Jezus le weinig als koning, en meer de lust voor geld, genot en hoogheid Maar toch heeft Jezus nog eenige macht, zie de instellin gen van liefdadigheid, de meerdere een heid voor de vrouw. Nergens hoeft Jezus gezegd, dat hij direct zijn koningschap in volle heerlijk heid zal ontplooien. Nu staat men nog in den vollen strijd, maar eens zal Jezus zijn volle macht ontplooien. De afschaf fing der slavernij, de betere sociale toe standen, het gevoel van afschuw van den oorlog, achts preker een overwinning van de macht van Jezus Christus, en het is het beste te ^verken aan het komende Koninkrijk van Jezus op aarde. De voorz. bracht dank aan ds. ten Kale, en zeide, dat het zoo goed is na den geheelen dag aan het stoffelijke te hebben besleed, eens zich te verheffen tot iets hoogers. Hierna ging ds. ten Kale in dankgebed voor. Leerboerdcrij in Frankrijk. Het is gebleken, dat het voor Ne- derlandsche landbouwers, die zich Frankrijk vestigen willen, wenschelijk dat zij te voren eenigen tijd in dat' land werkzaam zijn. Aangezien liet niet altijd gemakkelijk is een geschikt bedrijf te vinden, ligt het in de bedoeling, met een in Frankrijk gevestigden Nederland- schen landbouwer een overeenkomst te gaan, waarbij deze zich ver plicht, geregeld een aantal Nederlan ders op zijn bedrijf le laten verblijven, hetzij om alle werkzaamheden ten volle mede te maken, of zulks ten deele doen, waarvan afhankelijk zal zijn de vergoeding die zal worden gevraagd In verband hiermede worden allen, die ernstige voornemens hebben om zich in Frankrijk te vestigen, en die van de gelegenheid om op bedoeld bedrijf eeni gen tijd te verblijven, gebruik wenschen te maken, verzocht daarvan voor 1 Juni a,s. kennis te geven aan de Directie van den Landbouw, Binnenhof 19, 's-Gra- venhage. Telkens wordt aan Nederlandscbe landbouwers, die voornemens mochten zijn, zich in Frankrijk te vestigen, overweging gegeven, geen zakelijke ver bindingen met in Nederland of Frankrijk gevesligde Bemiddelingsbureaus aan te knoopen, alvorens omtrent de betrouw baarheid en competentie dezer Bureaux inlichtingen te hebben ingewonnen. Tot het verstrekken van zoodanige in lichtingen is de Directie van den Land bouw, mede gaarne, voor zooveel mo gelijk bereid. RECHTZAKEN, De adv. generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft tegen J. L. rijwielhersteller te Maastricht wegens levensgevaarlijke mishandeling van een agent van politie 2 jaar gevangenisstraf geëischt. LEGER EN VLOOT. - Als commandant van Hr. Ms. pant serboot „Friso" te Viissingen is op getreden de luit. ter zee le kl. Jj A. Sonnenberg, afgetreden commandant van Hr. Ms. Gruno". Blijkens bij 't departement van Ma rine ingekomen telegrafisch bericht zijn Hi*. Ms. "pantserschepen „Tromp" en „Heemskerck" onder bevel van kapitein ter zee C. Aronstein, Woensdag te Brest aangekomen. Luit. t. z„ ider 2de ld. A. J. H. baron van Lynden is den 25sten Mei geplaatst a. b. van Hr. Ms. wachtschip le Willems oord. Officier van gezondheid le kl. E. P./ Hartlich is den 3en Juni geplaatst a. b. van Hr. Ms. „Tromp". - Bij Kon. besluit is op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den re serve-kapitein H Everwijn, van het regi ment genietroepen, een eervol ontslag als zoodanig uit den militairen dienst ver leend. Bij Kon. besluit is 5 Juni a.s. de kapitein ter ze© J. Tissot van Patot eer vol ontheven van do betrekking van oudst-aanwezend zeeofficier ie VI is sin- g e n en d© kapitein 'ter zee W:. Lam be- gen. Zeker de grens van 10 jaar is wille- last met bovengenoemde betrekking. Ontmoedigend is 't, wanneer Uw Vetzucht oorzaak is, dat Uw gezondheid daaronder lijdt, want Corpulentie en een goede gezondheid kunnen op den duur niet samengaan; het is daarom noodzakelijk voor iedereen om zijn normale gewicht te behouden of te herkrijgen. Ontegenzeggelijk is Uw overtollig lichaamsvet de afsluit boom, die U van het frissche jeugdleven scheidt, hetwelk U ouder doet zijn dan U bent. Duldt daarom niet langer, dat Uw Corpulentie U een last is, dien U overal met U medevoert Wat te doen? Zeer eenvoudig; laat Anti pon Uhelpenl Begin direct eene behandeling met Antipon, 'tideale ontvettingsmiddel. Antipon verwijdert niet alleen het overtollige vet, doch heeft bovendien eene opvallend gunstig tonische werking op het geheele lichaams organisme. in doozen met fr f^TT" flacons poeders (vloeibaar) a f 2.50 en f 4.75 f 250 en f 4.75 Het onschadelijke middel. Brochure gratis verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. l.^f^KUYPERf(a^rANSTË^AM-PPnHSEVlCRA^Ht9S5 te MIDDELBURG bij N V. C. A. SCHULTE, en SCHULTE EN THIEME; te VLISSINGEN: F. v. d. HEUVEL. Geregelde vrachtgoederendienst tusschen 1. ROTTERDAM-MIDDEI BURG v. v. 2. DOfiDRECHT-MIDDELBURG v. v. Afvaarten van en naar deze havens: WOENSDAG en ZATERDAG. 3. MIDDELBURG BRUGGE-OSTENDEv.v. met doorvrachten naar alle plaatsen in België en Noord-Frankrijk. Afvaarten iederen WOENSDAG. Voor vrachtopgaven en verdere inlichtingen wende men zich tot de Agenten ZEEUWSCHE KOLENMAATSCHAPPIJ, Aideeling „TELEGRAAFDIENST", Telefoon 172. Goesche Korenmarkt. 99 99 is een bekend 1ste klas Hollandsch Rijwiel, nog nimmer door een ander fabrikaat overtroffen. Koopt „Gazelle" en u zijt tevreden, Nog voorradig een partij rijwielen, vorig seizoen, TEGEN VEEL VERMINDERDEN PRIJS. DAM G 55/56. MIDDMLBIHG Aan- en verknop van Effecten. Verzilvering van Coupons en. Lossingen. Nazien van Uitlotingen. Safe-Deposit. KOM. VERVERIJ, CHEMISCHE WASSCHERiJ, Aug. Bierans - Dordrecht. ZEER VERLAAGDE PRIJZEN. Kuitkramp en kramp in de teenen komt veel voor, vooral bij dames, na een wandeling met schoenen, welke „juist passen". Om deze kramp te voorkomen en te maken, dat de schoenen gemakkelijk zitten, gebruikt U Kukirof-voetbad van Dr. Carope voor versterking der spieren en pezen en reini ging der voeten. Kuklrol-plalstor voor zekere. ptJnloOK en geriarloora verwijdering van likdoorn», eelt en wratten. Kukirol-stroolpoedar tegen het overmatig transpl- j--octcn, onder de armen en*. Doof millioenen X tuceea gebruikt H.H. Doktoren bevelen Verkrijgbaar Bi}- alle Apothekers en goede Drogisten Vraagt gratia toezending der leerrijke brochure „Do julate verzorging dor vooten" door Dr. F- Netto, per briefkaart of door inzending deler advertentie al» drukwerk met 2 et», gefrankeerd, onder vermelding van Uw adit» op de enveloppe N.V. Drogerijen MaataohappIJ, Sohlokado 244 Rotterdam Alteenvertegeowoordiger» der KuklroMabrlok. grootste fabriek der wereld voor preparaten lei vtrtoiglng dn voeten. bet a Mi.C.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 3