8 IJ V O E G S E L VAN DB Vrijdag 22 Mei 1925 no. 119. DE DERDE TENTOONSTELLING VAN HANDEL EN NIJVERHEID TE MIDDELBURG. IV. Als wij ons neerzetten oin een en an der te Vertellen over de eerste dagénder tentoonstelling dan willen wij beginnen met nog een paar aanvullingen over onze wandeling langs de stands en wel om een paar minder volledige mededeelingen eenigszins te herstellen. Wij keercn daar voor in gedachten nog even terug naar den stand van de Koninklijke zeepfabriek „1> e Duif' te Den Dolder op wier hoofdproduct, den zeeppoeder wij verzuimden de aandacht te vestigen. Ook een stadgenoot hebben wij wel wat misdeeld en dat is de suikerwerkfa- briek „De VIij p' van den heer L. J. Steeuland, die niet alleen boterballen étaleert, maar door de groote verschei denheid van zuurtjes, caramels en an dere leklcernijnen, toont dat in de Geere een bedrijf van groote beteekenis is ge groeid in korten tijd, een industrie* die reeds haar clientèle verspreid heeft over het geheele land. Met behulp, van de modernste machines op dit gebied en ge schoolde werkkrachten, wordt hier goede waar gefabriceerd. Wij wenschen onze stadgenooten, want twee heeren Steen- land werken samen in- dit bedrijf, verder steeds toenemende bloei toe, overtuigd, dat industrién als deze voor onze stad slechts voordeel kunnen brengen. Van het depot van de Zujd-JIoll. Bier brouwer ij dient te worden ver beterd ,dat allee'h het bekende stout is geexposeerd. Ook over een anderen stand, namelijk die van het depot Middelburg der N.V. Handelmaatschappij v.h. J. A. v. ,01 ff en noch een korte mededeeling, namelijk dat de eerste,die een proef nam van den nieuwen drank, Tutti Frutti, de eere voorzitter der tentoonstelling, evenals wij zijn grooten lof over dezen drank uit sprak. In onze beschrijving van. Woensdag kouden wij over den stand van den Rijksk euringsdienslvanwaren te Goes, slechts enkele woorden zeggen, nu deze stand geheel gereed is, blijkt ons dat wij niet te veel daar van schreven. Wal hier getoond wordt van het verval- echen en uit slechte heslanddeeleu sa menstellen van sommige levensmiddelen, versnaperingen en ook van artikelen voor huishoudelijk gebruik en voor be drijfsdoeleinden, waarvan de gevolgen schadelijk voor de gezondheid moeten zijn, bewijst wel de noodzakelijkheid v»n hel bestaan van dezen dienst. Vooral ook verkoopers van deze artikelen, raden wij aan eens een kijkje te gaan nemen, wat hun door fabrikanten en groothandelaren soms wordt Verkocht. De laatste aanvulling is nooaig omdat wij schreven, dat de Vlissingschc Melkinrichting „Koena"' room in flesscheu voor export tentoonstelt, doch dit is niet geheel juist, Wel ziet men daar room in flesschen, doch daarnaast ook room in Wik, en deze wordt geexpor- eerd, maar bovendien opk in tal van ban,- lietbakkersbedrijven, iiotels en pensions hier te lande met steeds stijgend succes gebruikt Deze melkinrichting spaart geen kos ten om het publiek een prima melk le leveren, getuige het feit, dat zij sedert •eenige maanden een scheikundige inge nieur aan haar bedrijf heeft verbonden, die speciaal belast is met verbetering te brengen in de wijze van winning der melk en controle op hel bedrijf. Ook is de inrichting lid van hel in oprichting zijnde melkcoutrole station dat onder rijksloezicht komt te stasn. Dit is een groot publiek belang. Wjant melk is goed, doch alleen dan als ze goed wordl be handeld. Gisteren heeft de commissie aankoopen gedaan voor de verloting ten bate van de Vereeniging tol bestrijding der t. b dat zooveel mogelijk bij iederen stand, echter moest zij rekening houden met de voorwaarde gesteld hij de Koninklijke vergunning voor deze verloting, namelijk dat geen sterkeu drank als prijs mocht worden aangekocht. Als hoofdprijs werd aangekocht liet bijzonder mooie Queen ^.nna ameuble ment uit den stand van den firma Gcbr. Julianus alhier verder viel onze aan dacht op een naaimachine, een grasmaa,i- niachine, een clcctrische schemerlamp, gasfornuizen, electrische en handstofzui gers en wat dies tmeiGr zij. W;ij betwijfelen er niet aan, dat het bekend maken' van dezen aankoop, den verkoop van de loten zeer ten goede zal komen. Een zeer gewaardeerde geste van een der exposanten verdient in dit verband zeker vermelding namelijk, dat de direc tie van de E. N. R. door tussehenkomst van haar vertegenwoordiger, den heer J. van Graafeiland alhier, een rijwiel arm de Ver. tot Bestr. der T. B. C. schonk, dit rijwiel zal door do commissie van de vereeniging worden gekocht en lol een der prijzen van de verloting worden be stemd. Thans willen wij ook iets meer ver tellen van de vermakelijkheden, die ge geven worden en dan wel eerst iets over de kapel Verbeek uit Amsterdam, die wij verder maar de Tentoonstellings Jasz Band zullen noemen. Wat deze dames en heeren aan muziek te genieten geven, is juist wat bij een tentoonstelling behoort, de neger, de directeur, ja allen welen er de echte en gepaste pret in le brengen, zoowel als zij alleen concerTSbren als wanneer zy den dans begeleiden. Ook bij het compagneeren van den heer Hevm. Diedfejiks uit Utrecht bij zijn aar dige humoristische liedjes of van de Hollandsche soubrette, Henny van Gel deren, die ooit in den smaak valt, bij het publiek. Miss Livennore en Oo. geeft iederen avond en middag een goed uitgevoerd accrobatieknummer, waarbij vooral Miss zelve zware toeren te zien geeft. Al deze nummers staan onder de di rectie van den heer Diedericks, die ook voor de Jaszband zorgde. Gisterenmiddag werd door de poppen kast, eigendom van den heer A, A. van Hemert, welke naam reeds gedurende enkele geslachten aan dit oude kermis vermaak verbonden is, de eerste maal een vertooning gegeven, die bij oud en jong goed beviel en wij willen er daarom ouders, die hun kinderen van dit vermaak willen laten mede genieten, aan herinneren, dat alleen morgen nog deze poppenkast wordt vertoond, 'en ditmaal met marionetten. De verlichting met de honderden lamp jes voldeed uit stekend en nu zal morgen avond de verlichting nog beter zijn als een werkelijke feestverlichting ontstoken wordt in den tuin en rond dein dans vloer. Zoo als men weet, is Zondag de ten toonstelling gesloten. Het bezoek, dat Woensdag nog maar matig was, was gisterenmiddag veel be ter, toen vooral buitenmenschen een kijk je kwamen nemen, en gisterenavond liep het in de honderden, het was druk en gezellig zoowel by de stands, aan som mige waarvan reeds goede zaken wer den gemaakt, als in den tuin, waar eerst de vermakelijkheden en ook de ditmaal zeer duidelijke muziek dn de radiotent, later den dansvloer, waar rustig gedanst werd onder de leiding van den heer Oorveleijn uit Vlissingen, aller aandacht vroegen. Voor velen was hel van hoogerhand aangegeven sluitingsuur van elf uur veel le vroeg, wal te begrijpen was, daar het nog zoo gezellig in den tuin was, mede dank zij het prachtige weder dat dezen drukken tenloonstellingsdag had begun stigd. De jury's hebben de eerste dagen him oordeel over de stands en de huisvlijt- artikelen geveld en de mededeeling der behaalde prijzen zal hedenavond te 8 uur plaats hebben ,in den tuin. VOORSTELLEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Beperking vergun ningen. B. en W>. wijzen den raad op een adres met welks strekking door de afdeeliugen Middelburg der Nederlandsche "Vereeni ging lot afschaffing van alcoholhoudende dranken en der Gereformeerde Vereeni ging voor Drankbestrijding adhaesie is betuigd, verzoekt de te Utrecht geves tigde Nationale Commissie tegen het Al coholisme om voor de jaren 1926 tot en met 1930 een der wettelijk toegelaten maatregelen tot vermindering van liet aantal gelegenheden voor openbaren drankverkoop te nemen. Die maatregelen kunnen bestaan in vaststelling eener verlaging van l max imum-aantal vergunningen dan wel in het bepalen, dat door B. en W. geen nieuwe vergunningen meer mogen wor den verleend B. en W. zijn van meening, dal het. drankgebruik of drankmisbruik alhier niet van zoodanigen aard is, dat tot het nemen van een zóó verstrekkeaden maat regel als verlaging van het „maximum be: hoeft te worden overgegaan. Tegen den anderen maatregel, wtflke het aantal vergunningen geleidelijk zal doen verminderen, hebben zij 'hoege naamd geen bezwaar, omdat het hi. op den weg der overheid ligt het drank gebruik te beperken, wanneer de moge lijkheid daartoe beslaat, Die maatregel gold trouwens ook reeds gedurende de jaren 1920 tot en me! 1925, mei dien verstande, dat zij geacht werd alleen op tapvergunningen toepasselijk le zijn, wat, naar B. en "TV. gèlooven, niet strookte .nel do bedoeling van de qp- 'dracht, die destijds door den Raad te dezer zake aan hen werd gegeven. Voor de nieuwe periode zouden zij in ieder geval ook de slijtvergunningeh er onder willen doen vallen. Rcsumecrende geven Burg. en Vvetb Un overweging hun le machtigen om tot ItV M. de Koningin hel verzoek te rich tten met ingang van 1 Januari 1926 voor ae gemeen ie Middelburg een bepaling, zooals opgenomen in art. 4 der Drankwet te treffen, en zulks voor allen verkoop van sterken drank in het klein Nadat het vorenstaande prae-advies reeds door B. en W'. was opgemaakt, be reikte hen een adres van de Afd Mid delburg van den Ned. Bond van "Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters, dat in de vergadering van 22 April mede om advies in handen van B. en W. werd gesteld, waarin wordt verzocht niet Ie besluiten om geen vergunningen meer te verleenen, doch daartegenover het maximum van het a'antal te verleenen vergunningen zóó le Stellen, dat art 14 der Drankwet buiten toepassing blijft. Zulks is o.a tgesdhied te Amsterdam, arwaar zoodanig besluit door B. en W. dier gemeente werd verdedigd mei de toótïveering, dat le een opbloei van Öen handel in af stand-verklaringen, welke volgens dat College lot allerlei verkeerde practijken leidt, zal worden voorkomen, zulks mede „gelet op art. 5, 2e lid der Drarfkwet; '2e. voorkomen wordt, dat het onmoge lijk is om, ingevolge het bepaalde bij art. 15 der Drankwei, weduwen de aan haar overleden echtgenoot verleende ver gunning te doen behouden; 3e. de clandestiene drankverkoop nog in bedenkelijke mate zal toerómen, wan neer de verlaging van her aantal ver gunningen anders dan zeer geleidelijk wordt bewerkstelligd 4e. bij toeneming der bevolking toch een tamelijk sterke reis,lieve verminde ring van het aantal vergunningen zal plaats hebben. Br en W. schijnt het evenwel toe, dat inwilliging van het verzoek der Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters moet worden ontraden. Vooreerst komt op de lijst, bedoeld in art. 13 der Drankwet momenteel nie mand voor en kan art. 14 dus niet wor den toegepast. Voorts Is in deze gemeente het aantal vergunningen reeds wedèr beneden het maximum gedaald, zoodat voorloopig niet is le verwachten, dal een verzoek om vergunning zou moeten worden afgewe zen, omdat het maximum is bereikt, en dat, in verband daarmede de betrokkene verzoeken op de lijst te worden ge plaatst. Anderzijds mag niet worden ontkend, dat de door adressanten verzochte be paling voor de weduwen van vex-gunning- houders veel gunstiger is dan wat door en W. wordt voorgesteld, omdat, wordt het voorstel van B. en W. aange nomen, aan de betrokken weduwen al leen nog een vergunning kan worden verleend, gelijk bedoeld in art. 55 sub b der Drankwet. Eventueel zou aan het verzoek van adressanten gedeeltelijk kunnen worden tegemoet gekomen door handhaving van den toestand, die van 1 Januari 1921 af gegolden heeft. Slijtvergunningen zouden alsdan kun nen blijven verleend, zoodat, bij vrij komen eener tapvergunning door over lijden, aan de weduwe eene slijtverguu- ning zou kunnen worden verleend. Maar daarmede zouden die weduwen toch waarschijnlijk niet naar wensch geholpen zijn, waarbij echter niet mag worden ver geten, dat, doordat die toestand reeds an 1 Januari 1921 af alhier bestaan heeft, er gelegenheid is geweest zich daaraan aan te passen. De argumenten der adressanten heb ben B. en W. echter niet van de mindere doelmatigheid van hun voorstel om te besluiten geen nieuwe vergunningen, zoo wel voor tappen als voor slijten meer le verleenen, kunnen overtuigen, weshalve zij ineenen dat voorstel le moeten hand haven. Leden Stembureaus. B. en W'. bieden den raad een supple- toire lijst aan voor de benoeming van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de stembureaus in de 11 stem- distrieten der gemeente. De benoeming gefschiedt voor 4 jaren. Jaarrekeningen Gemeentediensten. B. en W. bieden den Raad de jaar rekeningen over 1924 aan van den Rei nig i n g s - o n o n t s m e 11 i n g sd i e n st Zij stellen den raad voor op de ge- meentebegrooting 1924 geraamde ge meentelijke bijdrage sd f 59222,44y2 ten behoeve van den dienst, strekkende ter aanzuivering van het tekort op de ver- lies- en winstrekening definitief te be palen op f 55209,.35, als zijnde het ge noemde tekort, en voor het overige de jaarrekeningen, gelijk zij zijn overgelegd, vast te stellen. De C. v. Fin. vereenigt zich met hel voorstel. Een der leden der Commissie wenscht de vraag te stellen of het grooler aantal zeer jeugdige werklieden, dat [hans spe ciaal voor den veegdienst is aangewezen geen nadeeligen invloed zal gaan uit oefenen op het zindelijk houden der straten en pleinen. B. eu "W, voorzien gee.n nadeeligen in vloed hiervan. Voorts stellen zij voor. lo de jaarrekeningen over 1924 van de Duinwaterleiding vast te stellen (lngez. Med.) en het saldo der bedrijfsrekening sd. f 1090.77i/o over te brengen naar de re serverekening. De C v. Fin. vereenigt zich met het voorstel. Zij zou echter ga,arnc vernemen noe hel komt dat de opbrengst voor levering van water over den meter zooveel lager en de onderlioudspost zooveel hooger is dan de raming, De opbrengst voor levering van water over den meter bleef beneden de ra ming, doordat in 1921 de waternemcr is weggenomen bij talrijke verbruikers, die daarna volgens abonnementstarief gingen betalen Dit komt ook tol uiting in de overschrijding van de raming voor le vering bij abonnement Met betrekking tot den onderlioudspost merkeu B en W, op, dat de begrootings- posten slechts ramingen zijn en in den loop van hel jaar meer voor onderhoud noodig is gebleken dan de raming beliep. 2o de jaarrekeningen der gasfa briek vast te stellen, en het saldo der bedrijfsrekening ad f 28.50 over te bren gen naar de reserverekening. De C. y. Fin. vereenigt zich met het voorstel Tenslotte bieden zij aan de jaarre keningen van het electrisch be drijf over 1924. Daaruit blijkt, dat over 1921 een net to winst werd behaald van f 27713,77 en was op 31 December 1924 een totaalre serve aanwezig van f 31186,47i/a, terwijl op dienzelfden datum in hel bedrijf was vastgelegd een kapitaal van f 2G6155,82y2 Waar volgens het bepaalde bij art. 29 der Beheersverordening op de Bedrijven de reserve ten hoogste 20 pet van het in het bedrijf vastgelegde kapitaal mag zijn, zal zij thans moeten beperkt blijven tot een vijfde van f266155,82i/a is f 53231,161/3. Derhalve kan van de be schikbare f27713,77 niet meer dan f 53231,161/2 f31186,474/3 is f 220 11,69 aan de reserve worden toegevoegd, en zou overeenkomstig het bepaalde bij art. 30 der genoemde verordening, het restant ad f 5669,OS als winslsaldo in de gemeentekas behooren te worden ge stort. B en Wi meenen echter, dal het beier is daartoe niet over te gaan en, in stede daarvan, het bedrag van f 5669,08 te boeken als gereserveerde winst Zij stellen voor. overeenkomstig het vorenstaande, te besluiten. De C. v. Fin. vereenigt zich mei net voorstel. Zij meent echter dat de zeer positieve redactie van art. 30 van de Beheersverordening op de Bedrijven zich er legen verzet om het restant winstsaldo van f 5669,08 te boeken als gereserveer de winst. Naar de meening van B en W. zal niet van strijd met de beheersveror dening kunnen worden gesproken, wan neer "Se raad door een desbetreffend be sluit ad f 5669,08 wordt geboekt als ge reserveerde winst. Administratief zal bij aanneming van het voorstel het geheele winstsaldo op de Gemeenlebegrooting worden verantwoord en, gesplitst in on derdeden, weder aan het Electrisch Be drijf worden teruggegeven. W'ijz. gein. begrooting 1 92 4. De C. v. Fin. in haar rapport over de 14de wijziging der gem. begrooling 1921 vereenigt üch met bet voorstel ter goed keuring in meerderheid; de minderheid ban zich met het voorstel niet vereeuigeu wegens de beduidende overschrijding, ruim 56 pet. van het toegestaan credict voor de feestelijkheden bij het bezoek van H. M. de Koningin. Marktprijzen Naar aanleiding van het in de ver gadering van 25 Maart j.l. in handen van B. en W. om preadvies gesteld adres van het bestuur van den Marklkooplieden- bond E M. M.. houdende verzoek de marktgelden le willen verlagen en deze zoowel voor Middelburgsclie kooplieden als voor anderen te brengen op 10 c'ènts per M2„ berichten B en W., dat momen teel de regeling der marklgelden de na volgende is fO.ïO per M2 voor los op den grond, op tafels of in la-amen of tenten uitge stalde uitdragersartikeleu.; fO.15 per M.2 voor alle andere uitstal lingen van personen, werkelijke woon plaats hebbende in de gemeente Middel burg; f0.20 per M.2 voor alle andere uitstal lingen van niet-Middelbuvgers. Adressanten staven hun verzoek met de mededeelkig, dat hun bij onderzoek is gebleken, dat de marktkooplieden door den achteruitgaanden tijd hun kosten niet meer goed kunnen maken. Waar de adressanten de vermelde me dedoeling in geen enkel opzicht nader toelichten, is het voor B. en W. natuurlijk volstrekt onmogelijk haar waarde Je be- oordeelen. Evenmin zijn zij in slaat te zeggen of, bij inwilliging van het gedane verzoek, de totaal-opbrengst der marktgelden per jaar zal dalen en, zoo ja, met hoeveel. Ten einde den raad intnsschen eoniger- mate met cijfers te kunnen voorlichten, hebben B. en W. doen berekenen welke de opbrengst aan marktgelden in totaal is geweest gedurende dé eerste 12 markt dagen van 1924, toen hetzelfde tarief gold als 'hans, en van 1925. Die cijfers zijn f 1207.10 resp. T 975.95. Zoo op hel oog zouden die cijfers den indruk kunnen wekken, dat de marktgel den van nu voor vele kooplieden le hoog zijn, ware het niet, dat het toeval heeft gewild, dat het juist op de marktdagen van de eerste drie maanden van 1925 bijna zonder uitzondering buitengewoon slecht weer is geweest, hetgeen vanzelf sprekend vele kooplieden cr van heeft teruggehouden met hun artikelen ter markt te komen. Deze toevallige en abnormale omstan digheden kunnen voor uw college zeker geen reden zijn om een voorste: tot ver laging der marktgelden te doen. Zij geven derhalve in overweging afwij zend op het ingezonden adres te beschik ken. De C v. Fin. vereenigt zich met het voorstel. (Wordt vervolgd.) RECHTZAKEN. I n v a 1 id i lei t s wc l. Op 20 Mei j.l. heeft voor het Kanton gerecht le Middelburg terecht gestaan P. B„ stalhouder te Middelburg, ver dacht van overtreding der Invaliditeits wet. Hem werd ten laste gelegd, dat hij opzettelijk onware inlichtingen had ver strekt aan een controleur bij den Raad van Arbeid, door in strijd met de waar heid te verklaren dal hij voor een onder geschikte rentezegels had geplakt. Be klaagde, ter terechtzitting aanwezig, ont kende het hem ten laste gelegde De amb tenaar van het O. M. eischte legen be klaagde een geldboete van f100 subs. 1 maand hechtenis. De kantonrechter, onmiddellijk vonnis wijzende, veroordeelde* den beklaagde lot een geldboete van f 200 subs. 3 maanden hechtenis. VERSCHILLENDE BERICHTEN. —Te Oss werd Woensdag de winkelier W door den bliksem tegen den grond ge slagen en kreeg een wonde aan het hoofd. Bij den. lieer v. d. V. le Oss sloeg groote kast van den muur de vrouw die ervoor stond, werd weggeslingerd, waar bij een lichte verlamming intrad. Bij het baden in het ven le Ooisler- wijk is verdronken de 23-jarige A. M. uit Tilburg Dinsdagmiddag heeft zich boven Voorburg een uiterst zwaar onweder ont last, gepaard aan zwaren liagelslag. Tal van ruiten zijn tengevolge van den hagel stuk geslagen. In een paar warenhuizen gingen pl.m. 1000 en 700 ruiten verloren en alle groenten zijn plat gehageld. Fn- kcle boomen zijn als het ware kaal ge hageld Ook sloeg op enkele plaatsen de bliksem in waardoor de telefoon ont redderd werd. Als een bewijs hoe over vloedig regen en hagel zijn geweest, diene dat men des avonds 7 uur op verschillende plaatsen nog de hagel kon opscheppen. Hagelsteenen ter grootte van duiveneiereu werden op verschillende plaatsen gevonden. Dinsdagmiddag is, naar het Hdbl, meldt, op de Weesperzijde te Amsterdam een 15-jarige jongen door een auto over reden. In zeer ernstigen toestand werd hij vervoerd naar het O. L. V. gasthuis, waar hij spoedig na aankomst overleed. Naar de Maasb verneemt heeft een zware hagelbui j.l. Zondagmiddag in deu Statenpolder, onder Amsterdam, een schade van omstreeks f 50.000 veroor zaakt aan gebroken ruiten van broeikas sen en te velde staande gewassen. Dinsdagnacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een per ceel te Amstelveen, bewoond door hvee gezinnen. Hel eerste gezin kon zich red den, maar de man liep ernstige brand wonden op Bij hel tweede gezin was het ernstiger gesteld, daarvan vermiste men het tweejarige dochtertje, dat. toen men het brandende perceel binnendrong, in de rook bleek gestikt te zijh. Zondagavond is in een tapperij op den Zeedijk te Amsterdam twist ontstaan tusschen twee personen van 26-jarigen leeftijd. De ruzie werd buiten voor het café voortgezet en daar begonnen de handtastelijkheden. Er vielen slagen en op een gegeven oogenblik gaf de een zijn tegenstander een trap in de buik streek. De getroffene zakte in elkaar en werd naar het Binnengasthuis overge bracht. In deze inrichting is hij des nachts vermoedelijk aan inwendige ver bloeding overleden. De dader werd des nachts door de politie gearresteerd en zal wegens zware mishandeling ter beschikking van de justitie worden gesteld. (Tel.) Dinsdagmiddag is een 70-jarige man die op een fiets zal, te Purmerend door een auto aangereden. De auto reed over den man heen het water in. Het slacht offer is overleden. Te Giessen-Nieuwkerk zijn bij het graven van een riool menschel ij kë been deren gevonden. Men vermoedt, dal de ze van den kaaskoopman L. S. v. d. G. afkomstig zijn, die in 189S spoorloos ver dwenen is Er werd toen aan een mis daad gedacht. Een onderzoek is inge steld. Het minderjarige meisje Van S. uit Semarang (Ned Indië) is dooi- een gehuwd man uit Poerwokerto ernstig ge wond en aan de wouden overleden. Te Pottsville, in de Ver. Staten is een jongen van vijftien jaar, ter dood veroordeeld. Hij had zijn grootmoeder vennoord.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 5