Maandag 18 Mei 192S No. lie. 168° Jaargang. QURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. ft B I NNENLAN D. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Zaterdagochtend zijn de Oost-Indië- vliegers v. d. Hoop, v. Weerden Poelman en v. d. Broecke op het paleis ontvangen door de Koningin en Prins Hendrik. H.M. reikte persoonljjk den drie hee ren de zilveren medaille van voortva rendheid en vernuft uit en stelde tal van vragen omtrent den Indischem vlieg tocht. H.M. vroeg in het bijzonder naar de klimatologische omstandigheden verband met het vliegwezen in Indië, naar de landingsmoeilijkheden, welke on derweg ondervonden waren. Hierna verzocht Prins Hendrik den vliegeniers hem naar een zijner vertrek ken te willen vojgen, en daar stelde hij him nog verschillende vragen omtrent hun ervaringen als mannen van den luchtdienst in 't algemeen en als Oost- Indië-vliegers in het bijzonder. De Koningin, de Prins en de Prinses hebben Zaterdagmiddag een bezoek ge bracht aan de volkstuintjes aan de over zijde van 't IJ. De Koningin en de Prinses werden bij aankomst bedacht met een bouquet zelfgekweekte bloemen. De mees te liefhebbers-tuiniers waren aanwezig, sommigen aan 't werk, anderen in Zondag- sche plunje samen met hun gezin. Daar één tiende van ieder der 100 M2 groote tuintjes met bloemen moet zijn be plant, vertoonden zij een vroolijken aan blik. De Koningin onderhield zich op eenvoudige wijze met de tuinders, en toonde veel belangstelling. Vervolgens werd zij op het sportterrein begroet door eenige honderden kinde ren der bjjzondere scholen, en daarna werd een wandeling gemaakt door de z.g. vogelbuurt, waar wethouder de Miran da H. M. inlichtte over den woningbouw. Enkele woningen werden inwendig be zichtigd. Daarna werd een rit gemaakt door het Tuindorp Oostzaan. Zondagmorgen .heeft de Koninklijke fa milie de godsdienstoefening bijgewoond in de Westerlcerk, waar ds. G. Mansvelt optrad. Tot tekst had ds. Mansvelt ge kozen de woorden uit I Petrus 1 8 en 9: „Jezus Christus, Welken gij niet gezien hebt, en nochtans liefhebt, in Welken gij hu, hoewel Hem niet ziende, maar geloovende, u verheugt met onuitspreke lijke en heerlijke liefde; verkondigende het einde uws geloofs, namelijk de za ligheid der zielen." Zondagmiddag werd de traditioneele groote rijtoer door de stad gemaakt. Juist nadat de Kon. Familie het Paleis weer bereikt had, begon het te regenen. Heden öchtend werd de schilderijen- tenljoonstelling van Arli bezocht, en het gebouw van den Gemeentelijken Gezond heidsdienst. Hel verl'rek uit de hoofdstad was op hedenmiddag twee uur bepaald. WEET U dat het Depot der en nadat reeds Zaterdagmiddag vele van het builenzijn hadden genoten, is dit voorbeeld gisteren door nog veel meer personen .gevolgd en is er per tram, auto, autobus, per rijwiel en te "voet een groote menigte op uit gegaan om zich te vermijden in den heerlijken aanblik van het thans nog zoo Trissche jonge groen. Aan het strapd, op verschillende plaat sen van ons eiland was het ook reeds druk en vermaakte de menschelijke jeugd- zich, zooals alleen zij dat kan. Te Vlissingen waren wel vrij velen aan het wandelen op de Boulevards, maar de verschillende gelegenheden om zich te verpoozen hadden op een enkele uitzondering na misschien, nog niet op een druk bezoek te roemen. Wegens het plotselinge warme weer zal de Bad- en/ Zweminrichting in heil Kanaal alhier reeds morgeu, Dinsdag geopend worden, een veertien dagen vroeger dan gewoonlijk. De temperatuur van het water was hedenmorgen reeds 67 graden F. Gisterenmiddag brak in de Lange- viele alhier de beugel van een motor wagen der tram. De volgende tram moest alle wagens medenemen naar Vlissingen, en door een en ander ontstond begrij pel ij leerwijze eenige vertraging, die ech ter zoo spoedig mogelijk tol een minimum werd teruggebracht en het aantal van hen, die wat hebben moeten waphten, zal dan ook niet groot zijn geweest. Het is gisterenavond nog al rumoe rig geweest in onze stad, en tot tweemaal toe moest de hulp der politie in worden geroepen en proces verbaal worden opge maakt. Het eerste geval betrof een ruzie ont staan in een café aan den Blauwen dijk, lusschen matrozen en burgers De ruzie werd builen voortgezet. Een matroos gooide een burger door een ruit, waar door de burger verwond en zijn klecrcn beschadigd werden. Het tweede geval betrof een ruzie lus schen bezoekers van een café van de La- tijnsche Schoolstraat ,waar een bezoeker een ander een aschbak naar het 'hoofd wierp, waardoor deze een ernstige wond aan het hoofd opliep en opname in het Gasthuis noodzakelijk was. De heer ds. F. J. van den Ende te Kamperland, in de jongste vergadering van den Provincialen Bond van afdeelin- gen der Geref. Vereeniging voor Drank bestrijding tot zijn voorzitter gekozen, heeft voor deze benoeming bedankt. In zijn plaats is thans gekozen de heer G. M. Feij, en bestaat het bestuur thans uit de heeren G. M. Feij, Middelburg, voor zitter; P. Loof, Julianastraat TVi 26 te Middelburg, secretaris, en P. J. Kruijsse te Vlissingen, penningmeester. Dwarskade G 111 Tel. 433 M'burg, Z.M.Be. BIEREN gebotteld aan particulieren levert? 1 VRAAGT Z. H. B. STOUT. (Ine. Med.) Uit Stad en Provincie. Bij de directe belastingen is be- nqemd tot Rijksklerk te Vlissingen, kan toor, J. J. van Elsacker, particulier klerk te Roosendaal insp. Verplaatst de kom miezen 2e kl. C. van Velzen v»n Sas van Gent naar Stampersgat; C. Hoogstrate van Koewacht naar Hontenisse, A. Ver maas van St. Jansteen naar Axel; J. A. Ryckborst van Axel naar St. Janstecn; H. Schoonhoven van Terneuzen naar Mij drecht; en de kommiezen le kl. II. J. Benger van 's Heerenhoek, J. van Keulen van Zierikzee; en P. Sonke, van Brou wershaven, allen naar Rotterdam D. B. GO Uit Middelburg. Zoo heeft Mei ons dan toch een Zondag gebracht met heerlijk zomerweer Uit Wialcheren. Donderdag a.s. wordt, zooals uit een advertentie in ons nummijr van Za? terdag bleek, op Westhove een zangers feest gehouden van den Walcherschcn Bond van Christelijke Zangvereenigingen. Het openingswoord zal worden gesproken door ds. de Voogd, Ned. Herv. predi kant te Vlissingen. Voor een klein aantal toehoorders sprak Zaterdagavond in het café van den heer Molenaar op West-Souburg voor de federatie Zeeland van den Vrijz. Dein. Bond, de beer Jac. Welleman uit Krabbendijke over de a.s. Kamerverkie zing, in den geest der redevoering die hij onlangs le Middelburg uitsprak. De leider der vergadering, de heer M. Maasv secretaris der federatie, weer er op ,dat men goed moet voelen, dat er onderscheid is tussehen vrijzinnig en vrij zinnig. Hij kwam op tegen de z.g. (be- langenparlijtjes en zeide, dat in de eerste plaats de vrouwen, de moeders, moeten opkomen voor de nationale ontwapening. Uit Zuid-Beveland. - Toen Zondagmiddag de trein van kwart voor vijf uit Goes richting Hol land, den tweeden overweg nabij It loo ting e naderde .bleken de boomen niet gesloten te zjjn. De machinist, die dit ge lukkig bemerkte, liet een waarschuwend gefluit hooren, waardoor enkele wande laars zich nog juist uit de voeten konden te meer daar in verband met de werk zaamheden aan de Postbrug, de passage over de Schorebrug zeer is toegenomen In de op 1|6 Mei j.l. te Rilland ge houden vergadering van stemhebbende ingelanden van den Reigérsbergschen pol der werd de rekening over het dienstjaar 1924—'25 vastgesteld in ontvang op f 722138.871/2 en in uitgaaf op f 17955.71 de begrooting op f2272.90; terwijl bet dijkgeschot bepaald werd op f 17 per H.A. (in 1924-'25 bedroeg ,dit f 16 per II.A.;y De lieer Jac. Blok Jac. zn. werd her-* benoemd lot vertegenwoordiger in den dijkraad voor het bestuur en beheer der waterkeering van den calamiteuzen Zim- mermanpolder. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Naar aanleiding van het bij den raad van Stoppeldijk ingekomen schrijven van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, waarbij wordt te kennen gegeven, dat eene Commissie uit den raad met nog eenige ingezetenen voor rekening van dat Comité zich van de werking eener waterleiding naar Tho- len kan gaan overtuigen, besloot de Raad na eenige bespreking met alge- meeue stemmen tot niet aansluiting der gemeente. jfJit Zeeuwseh-Vlaanderen .W. D. Zaterdagavond hield <Je afd. Bier vliet van den Vrijheidsbond in de oude school een openbare vergadering, -waarin de Vrijheidsfilm vertoond werd. De groote bladen hebben niet teil on rechte deze film buitengewoon gunstig Ionlvangen. In zes afd. werd veel schoons leerzaams en grappigs op het doek ge bracht. We maakten achtereenvolgens kennis met allerlei soort van kiezers, met de gevolgen van eenzijdige putwapeuing, met de versterking onzer welvaart, met hel euvel van al te stroeve arbeids wetgeving, met de pacificatie op onder wijsgebied, in zeer vermakelijke caricalu- ren met de débacle bij den Post-, Ohèque- en Girodienst en lot slot met den triomf der geestesvrijheid* Het zien der beel den, die in bonte rij elkaar opvolgen, is een lust voor de oogen. De thuisblijvers hebben zeer veel gemist. In den z.g. smokkelhoek onder S c h o r e werd Zaterdag een onbeheerd langs den weg liggend rijwiel van den werkman G. door een tot nu toe onbe kend persoon meegenomen. De politie stelt een onderzoek in, echter tot lieden zonder resultaat. Tengevolge van een defect aan de hoofdas in de Schorebrug kan deze niet op de gewone wijze worden bediend, zoodat dit thans plaats heeft vanaf den wal door middel van touwen hetgeen ter plaatse remmend werkt op het verkeer, DE DERDE TENTOONSTELLING VAN HANDEL EN NIJVERHEID TE .MIDDELBURG. Al is het bij het verschijnen van dit nummer in de zalen, de veranda en de kolfbaan van het Schuttershof, waar ook vorige jaren de verschillende stands stonden, nog een ware chaos, al wordt er nog overal getimmerd, geplakt, ge schikt, toch willen wij reeds heden de derde tentoonstelling van Handel en Nij verheid met eenige regels onder de aan dacht onzer lezers eu lezeressen bren gen. Nu reeds kunnen wij verzekeren, dat bijna alle inzenders van heden an deren zijn dan die van vroeger. De commissie bestaat thans uil de heeren A. C, van der Hpoft, voorzitter; J. A. van Dixhoorn. secretaris; J. M. Hoogesteger, penningmeester; V. van der Mijle en L. B van Houte. Deze heeren hebben gedurende maanden de tentoon stelling voorbereid en dragen alle risico daaraan verbonden. De afleiding in den tuin zal dit jaar bestaan in het optreden van verschil lende variété artislen, terWijl voor de jeugd de dansvloer, die eenige malen grootcr is dan vroeger op> Oud-Middel burg, de attractie bij uitnemendheid zal blijken te zijn, Vooral nu een goede Jasz- band voor de muziek zorgt. Dat er ook gezorgd is voor den in- wendigen mensch, zal wel ieder begrij pen. Er zijn daarvoor een viertal inrich tingen aanwezig. Behalve dat de exploi tant van het Schuttershof, de heer Hoogesteger in de veranda een buffet voor thee, koffie enz. heeft ingericht, is er naast de Kolfbaan een tent opgesla gen, waar de heer Adr C. van de Kamer, evenals vorige jaren op Oud Middelburg Amstelbieren en zijn bekende limonades zal verkoopen. Naast de muziektent, is een huisje gebouwd, waar ook een oude bekende zich nestelen zal, namelijk de firma Wijuand Fockink, wier likeuren enz ook de vorige jaren zulkeen aftrek hadden. Ook voor hen, die iets willen eten, is gezorgd, n.l door de bekende wafelbakkers, de gebroeders Smits uit Vlissingen. Zij hebben dit maal heel wat meer ruimte, nu zij hun éigen, van de kermis bekende kraam in den tuin liet einde van den dansvloer konden op slaan. Voor dit maal willen wij het hierbij laten, morgen hopen wij het een en an der te vertellen van een belangrijk on derdeel der tentoonstelling, namelijk de afdeeling Huisvlijt, die is ondergebracht in de Bakkerskamer, en die reeds geheel n t fti L A ft 0. DE INTERGEALLIEERDE SCHULDEN. Amerika schijnt le meenen, dat er ein delijk eens een flinke voortgang gemaakt moet worden met de regeling der schul den van zijn bongenooten aan de Ver. Stalen. Zoo heeft de Amerikaansche amorlisi- tatiecommissie aan alle Europeesche schuldenaren, behalve Rusland (en ook Engeland wordt niet genoemd, d,aar met dit land door de geregelde rente en af lossingsbetaling eigenlijk al een regeling is), doen weten, dat de Ver. Staten prijs zouden stellen op een definitieve en stipte regeling der schuldenkwestie. Er zal waarschijnlijk een commissie naar de Ver. Staten worden gezonden. Dat er reeds lang sprake was van een schuldenregeling mei Frankrijk, welen wij. Ook, dat Churchill e)r toen als de kip pen bij was, om de heeren te Parijs aan hun verstand Je brengen ,dal hij di rect, als Frankrijk aan Amerika gaat be talen, de rekening aan de Quai d'Orsay zou presenteeren. Dat werd toen de groote moeilijkheid. Want aan één zijn schulden betalen is nog iets anders dan aan twee. En daarop strandde de kwestie Intusschen, Amerika kreeg etr geen cent door, en heeft dan nu ook verklaard er genoeg van te hebben. Dringt althans aan op een nadere regeling. Dal is nog geen directe betaling. Maar de Ver. Staten zijn nu niet bepaald heel scheutig als 't om het Vereffenen van de rekening gaat! De diverse schuldenaren zijn echter weer schuldeischers van Duilschland. Hoe lang heeft de zaak nu al getraineerd de schadevergoedingsbetaling in verbin ding te brengen met de intergeallieerde schulden. Er zijn nola's gewisseld en on- derhandsche besprekingen gehouden, maar veel schoot de kwestie niet op. Ein detijk zal Amerika er toe dwingen. Voor Frankrijk blijft de pijnlijke kwes tie Engeland. Men zal zien, dat Churchil dadelijk 't zijne zegt over deze afzonder lijke regeling. Het heet dan ook. dat de Fransche regeering niets voelt voor het bespreken der scliuldenkweslie met Ame rika. Caillaux schijnt dit zoo'n beetje op zijn eigen houtje besproken te hebben met den 'Amerikaanschen gezant ^pnder zelfs Briand er in te kennen, wat deze nogal kwalijk heeft geflomen. De Farijsche pers begint al onvriende lijk te doen tegenover den ouden kame raad Amerika Het „Journal" wijst er b.v. op, dat de schulden, welke Frankrijk tegenover de V. S. beeft aangegaan deel uitmaken van een gemeenschappelijke krachtsinspan ning. Bij vergelijking van den financieelen toestand der beide landen valt op. dat de dit fiscale jaar een batig slot van meer dan 108 milliocn dollar op hun be- grooling boeken waardoor de belastingen verdaagd kunnen worden, terwijl Frank rijk zijn belastingen met in totaal 7 mil liard francs moet verhoogen. Jen einde zijn financiën in evenwicht te brengen. Gedurende de laatste vijf jaren heeft het Fransche volk jaarlijks 18 tot 35 milliard moeien opbrengen. De Oeuvre herinnert er aan, dat Frank rijk er, op raait van Wilson, in wfen Frankrijk steeds vertrouwen heeft gehad en aan wiens gezag men niet kon twijfe len, van heeft afgezien, Duitschland de kosten van den oorlog te laten betalen. Het "blad zegt dat de V. S. thans deze zelfde oorlogskosten vorderen. (HET GARANTIEPACT. De Engelsche regeering heeft den mi nister van builenlandsche zaken te Pa rijs laten weten, dat zij den toon van'"het Fransche antwoord op de Duitsche voor stellen inzake het garantiepact waardeert. De gezantraad zou a.s. Woensdag bij eenkomen. o DE STRIJD IN FRANSCH-MAROKKO. Naar verluidt, zijn na gemeenschappe lijk overleg de regeeringen van Spanje en Frankrijk met die van Egeland en Italië in onderhandeling getreden, ten einde van laatstgenoemde landen de goed keuring te verkrijgen voor een gemeen schappelijk optreden legen Abd el Krim. HET DUIZENDJARIG BESTAAN VAN HET RIJNLAND. Zaterdagmorgen heeft in aanwezigheid van vertegenwoordigers der rijksregee- ring de plechtige opening plaats gehad der tentoonstelling te Keulen, die inge richt is in verband met de viering van het duizendjarig beslaan van het Rijn land. De rijkskanselier legde bij die ge legenheid in zijn rede den nadruk op de rechtmatige aanspraak van het Duitsche volk, dat de eerste zone van het Rijn land overeenkomstig de bepalingen van het verdrag zal ontruimd worden. Vol diepe bitterheid, aldus de kanselier, moet worden geconstateerd, dat wij tot op dit oogenblik niet eens de overwegingen ken nen, die ter motiveering der niet-ont- ruiming tegen Duilschland aangevoerd ER IS GEEN „WAAROM", OF ER IS EEN „DAAROM" WAAROM moet ieder, die bezuinigen wil, beslist den C. R. E. S. ECONOMIE SCHOEN vragen f?? DAAROM: omdut deze schoen (onder welks lederen binnenzool een geheel onderwerk vaa bijna onverwoestbaren rubber is aangebracht) zujk een langen levensdunr beeft en zóó zelden behoeft te worden gerepareerd, dat menig win kelier dit een groot nadeel voor zijn omzet acht en de schoenen niet of slechts noode aanbiedt. Commentaar overbodig. Inlichtingen C R. E. S. ECONOMIE SCHOENFABRHeveadorp (Geld.). ^ngez. Med.) kunnen worden. Hij noemde de geschie denis van den Rijn zulk een sterke scha kel in heel het leven van Duilschland, dat heel Duitschland een recht op den Rijn heeft. D© rede werd luide loegejuicht. COMMUNISTEN IN Z. SLAVIC De Belgradosche Politika, het officieu- se blad van liet Zuid-Slavische departe ment van builenlandsche zaken, verklaart dat hel communistische gevaar overslaat naar Zuid Slavic In de laatste dagen zijn er in alle hotels huiszoekingen gedaan, waarbij zeventig personen zijn gearres teerd ,die met speciale opdrachten uit Boelgarije waren gekomen. Him actie zou beginnen met aanslagen op den koning, op Pasjitsj en op leden van de r«jgeering De regeering was echter door een be- vrienden staat gewaarschuwd. De treinen en de schépen worden uiterst streng gecontroleerd. MIJNRAMP. In het Roergebied heeft opnieuw een droeve mijnramp veel leed verwekt. In een mijnschacht van de inijn Korslfeld is Zaterdagmiddag in de verschillende schachten 2000 K.&. dynamiet in de-lucht gevlogen De mijn is over 300 M. ge scheurd. In de schacht bevonden zich 238 man, voorzien van electrische lam pen. 43 Lijken zijn geborgen, waaronder 7 die aan hun verwondingen in het zie kenhuis overleden. De mjjnwerkers moe ten, aldus de correspondent van ,,De Cou rant door de giftige gassen een ver- schrikkelijken dood hebben gevonden. De tot dusver geborgen lijken zijn ten deele onherkenbaar verbrand. Een der veron gelukten kon, nadat 2uur de kunst matige ademhaling was toegepast, weer m het leven worden geroepen In lange rijen liggen de dooden, deels nog met de werktuigen in de versjijfde handen, allen met ontzetting in de oogen, waaruit het licht gedoofd is. Familieleden stonden bijna den geheelen nacht voor den mijn ingang te wachten, waar zich hartver scheurende tooneelen afspeelden. Nader wordt nog vernomen, dat het officieele onderzoek naar de oorzaak der ontploffing heden aanvangt. En dan te denken, dat er thans nog 225 man zich in de schacht bevinden, over wier lot nog niets gezegd kan wor den. De ex-keizer zou naar de toedracht van het gebeurde hebben doen infor- meeren en den betrokkenen zijn deelne ming betuigd. Ook het Internationaal Ver bond van Mijnwerkers heeft een schrij ven van deelneming gezonden en aange kondigd, binnenkort een bijzondere con ferentie te willen bijeenroepen. Ion eindé een internationalen beveiligingsmaatregel voor het mijnbedrijf vast te stellen. Het ligt in de bedoeling, hiertoe vertegen woordigers van alle kolen produceeren- do landen uit te noodigen, benevens van het Internationaal Arbeidsbureau. BEKNOPTE MEDED EELIN GEN. Uit Duitschland. De begrootingscommissie van den Rijksdag heeft besloten hel salaris van den rijkspresident te brengen op 60.000 Mark per jaar plus 120 000 Mark repre sentatiekosten. De elfde der Duitsche torpedoja gers, die aan het eind van den oorlog te Scapa Flow tot zinken zijn gebracht, is gelicht in den tot dusver ongekenden tijd van vier dagen, nadat hel wrak eerst

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1