kruiser „Java". kapitein-hut. ter zee M. J. Verloop, (als eerste officier), luit. ter zee le kl. J. T. Furstner, A. R. Meyer en P J. M. Cakot, luits. ter zee 2e kl. L B Salm. H. J. R. Vcrsfelt, J J van Stuyvesant Meyers en T. Bnclcn, kapitein der infanterie, gedetacheerd bij het korps mariniers, II P. ran Vuuren, de offi cieren van den marine-stoomvaartdienst ïe kl G. C. Carrière en K. van Dorsten, de officieren van den marine-stoomvaart dienst 2e kl. C. de Groot. B. Zietse, II G. van Nicl, A. van Strij, J. Maerer en A F. de Jong, de officier van den marine- stoomvaartdienst 3e kl W A. Wachter, de officier van gezondheid le kl G. C. ▼an den Heuvel, de officier van admin. lste k! M. J. Kruys en de officier van admin. 3e kl. G. ran Beusekom Luit. ter zee lste kl. II. Jolles, ge plaatst bij het departement van marine, wordt den llden Juni ter beschikking gesteld. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Men meldt aan de „Maasb." uit (Was senaar Een vrachtauto raakte door een slunr- defect in de Zijlwetering. De inzittenden sprongen er tijdig uit en kwamen met den schrik vrij De auto moest later ge licht worden. Na de Driesprong sloeg Zaterdagmid dag een auto om, bestuurd door den heer ran der "L. uit Amsterdam. Bij het omrijden van een hoek gaf do bestuurder gas, door op den verkeerden pedaal te trappen Een der inzittende dames kwam onder de auto terecht en beliep verschil lende kwetsuren, vooral in gelaat en mond. De andere dame kreeg schaaft- wonden, terwijl de heer v. d L, onge deerd bleef T)e auto was ernstig bescha digd. Een 17-jarige kantoorbediende te Am sterdam is aangehouden verdacht van verduistering van ongeveer f 300 ten na- •dcele van zijn patroon. Vrijdagnacht is, naar de „N R. Crt meldt, een moordaanslag gepleegd op den gemeenteveldwachter "K. te Rui nen. Een kogel doorboorde de jekker en de tabaksdoos, terwijl een tweede ko gel de fiets raakte De dader is gevlucht De \eldwachter bleef ongedeerd. In verband met dezen moordaanslag is een zekere K. aangehouden en naar Hoogeveen overgebracht Vrijdag werden er van een transport uit Abessiniê in den Zoölogischen Garten te Berlijn 75 mantelbavianen gelost. Toen men de dieren in hun kooi wilde laten, raakten zij onderlings slaags, met het gevolg, dat er 20 zwaar werden gewond In de verwarring slaagden 30 er in, te ontsnappen. Zij klommen over de muren van den Zoölogischen Garten en namen de wijk in de hoornen van den aangren- zenden Tiergarten, waar een groote me nigte samenstroomde om de voortvluch tige dieren te helpen vangen. Het duurde eenige uren, voordat men allen, op één na, weer te pakken had. Te Bordeaux werd een huisgezin na het gebruik van kalfslever, plotseling ongesteld De oudste zoon van 27 jaar is over leden, terwijl de ouders en hun anderen zoon nog in zorgwekkenden toestand ver- keeren. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de lever reeds vóór den verkoop bedor ven was. doch dat de ..slager" haar in een zuur had gedoopt om ze er ooglijk te doen uitzien. Valsche Canadeesche banknoten, die in speculatie worden gebracht door de Russische sovjet-agenten in Pcrziè. over- slroomen nog steeds het land Ook Ame- rikaansche 10 dollar-biljetten zijn thans nagemaakt. De banken weten geen raad en heb ben reeds groote bedragen door deze fraude verloren. Uit Memphis (Ver. Staten) wordt be richt, dat daar op de Mississippi een boot, waarin zich ettelijke leden bevon den van de Association of Engineers uit de staten van het zuiden en het midden der Ver. Staten, die gesleept werd. om sloeg Elf van de ingenieurs zijn verdron ken of worden vermist. Onder de inge nieurs. die zich aan boord bevonden, waren er, die tot de beroemdste in die zui-, delijke staten behoorden. Nader wordt gemeld, dal er «geen ont ploffing of paniek is geweest die de ramp zou kunnen verklaren. De boot begon plotseling te schommelen bij een stroom versnelling. sloeg om en zonk Er was geen tijd om reddinggordels aan te doen. Een neger in een motorboot redde de overlevenden BUITENLAMP. CAI LLAUS. Van onzen Parijschen Correspondent.) (Nadruk verboden.) Parijs, 3 Mei. De „rentree" van Caillaux op het poli tieke schouwtooneel heeft minder sensa tie gewekt dan men had mogen verwach ten. Verschillende factoren hebben er toe meegewerkt om het effect er van af te stompen. Frankrijk is een land waar men gauw vergeet. Zelfs de verkiezing van Hindenburg die Ms men haar. gepro feteerd had slechts enkele jaren geleden toch nog heel wat meer verontwaardi ging, ongerustheid en verrassing zou ge baard hebben dan de herrijzenis van den grooten financier zelfs is hier uiterst lakoniek opgenomen. Wij leven snel, en, om zoo te "zeggen, bij den dag voltrekt zich in het gemoed vau den gemiddelden Franschman een wonderbaar en vrij pijn lijk proces. Van den oorlogsroes was hij al king ontnuchterd met al de katterig heid, welke bij de woorden roes en ont nuchtering onvermijdelijke „Dritte im Bunde" pleegt te zijn! Doch zooals een kind dat onvoorwaardelijk geloof en ver trouwen fn zijn ouders heeft gesteld en langzamerhand, tot inzicht komend, te begrijpen begint, dat zij dit niet verdien den, zoo begint de Franscliman thans de Olemenceau's, de Poincaré's, de Mille- rand's te zien zonder fascineerende aure ool, commandeurs-kruisen en Marseillai se De clan van „Junkers" (ook in Frankrijk zijn er) en groot-industrieelen, kapitalisten, hooggeplaatste geestelijken en militairen heeft onder het volk zijn aanhang vrijwel geheel verloren. De gou den jaren der „Action Frangaisë" zijn absoluut voorbij. En zij, die nog niet heelemaal beu zijn van de politiek, rich ten meer en meer den blik naar links. Rechts heeft getoond den wagen niet uit hel moeras le kunnen helpen. Het lcabi- net-Poincaré, dat, dank zij een deloyale intrigue van Millerand, op een voor Frankrijk noodlottigen dag, Briand was komen verdringen (,,ötes-toi de IA, que je m'y mettel") heeft het geloof en ver trouwen misbruikt, en uit gebrek aan moed om het land zijn ware positie te laten zien, steeds maar weer met nieuwe leeningen en credieten de gaten gestopt. De regeering wist natuurlijk dat zij niet tot in het oneindige deze taktiek zou kun nen volgen en ook wist zij, dat er, tenzij een wonder gebeurde, geen redding mo gelijk was, zoolang de begrooting niet sloot Iedereen wist dat, die een beetje kijk op de zaken had. Doch de begroo ting sluitend maken, daar zag zij geen kans toe, want dan had ze den stand van zaken moeten blootleggen, en dal zou haar het ministerieel leven kosten. Dus modderde zij voort en werkte zich hoe langer zoo meer vast, zich troostend met „Après nous le déluget" Toen toonden de Mei-verkiezingen van 1924, dat het land absoluut links was georiënteerd, en dat redde Poincaré door hem een be hoorlijke reden te geven om heen. te gaan, zich drapeeYend in den mantel zij ner waardigheid. De bom van den „de luge" barstte over het hoofd van. zijn opvolger Herriot. Caillaux is door zijn verleden en door zijn beginselen een schakel tusschen links en rechts. Wat zijn verleden be treft heeft hij met rechts algemeen: zijn aristocratische afkomst en zijn rijkdom: met links het verzaken van die af komst. Zijn politieke beginselen waren steeds sterk democratisch getint en toch vinden ook deze weer lot op zekere hoogte genade en zelfs sympathie in de oogen der ploutokratie, omdat als een roode draad door heel zijn finan cieel beleid deze richtsnoer loopt on aangetast laten van het kapitaal. Met links heeft Caillaux dit gemeen, dat hij niet geheimzinnig en zwaarwichtig doet. Hij laat zich graag interviewen; hij spreekt en schrijft veel. Zoo wisten wij dan ook al reedfs voor hij de portefeuille, die Painüevé hem hood, aanvaardde, dat hij beslist tegenstander is van het plan van links uitgewerkt door Blum, over igenomen door Herriot) om met behulp van een flinke amputatie van het kapitaal de Fransche financiën te assaineeren. Herriot stond op het punt het Fran sche kapitalisme dik geworden in en na den oorlog bloed af te tappen om Marianne weer op de been te helpen. Daarover meer nog dan over zijn gebrek aan moed '„Ook gij, Brutus?") om den onhoudbaren toestand aan de Banque de France bekend te maken, is Herriot gestruikeld, Iedere Franschman voelt zich kapitalist, want het „potten" zit dit volk in het bloed. Caillaux wil het noodige geld vinden door belastingen-heffiogen niet van het kapitaal, maar van het inkomen. Het komt practisch vrijwel op hetzelfde neer :het herinnert me aan de vraag van den beul Wat wil je liever, de duim schroeven of het brandijzer?.. maar het klinkt minder onaangenaam. Dus was Caillaux de man van het oogenblik de eenige diemis schien0e dreigend gapende kloof tusschen Kamer en Senaat kon over bruggen. Als zijn doodsvijand Poincaré maar niet in den Senaat zatl) Maar er was nog meer wat gemaakt heeft, dat deze opzienbarende „moun- tée aux enfers" betrekkelijk weinig be roering heeft gewekt. De pers, maker van de openbare meening in Frankrijk nog meer dan elders, de pers be handelt hem met zachtheid. De meeste bladen zijn bang voor hem, durven de zen sterken man dubbel sterk door pijn relaties met liet groote bankwezen - niet aan. Enkele, en juist die waar van men den heftigsten tegenstand mocht verwachten, heeft hij al in zijn macht. L'Oëuvre. wiens hoofdredacteur Tery in 1914 een pamflet tegen Caillaux publi ceerde, onder den titel „La Faillite des iRadicaillaux". L'Oeuvre zwijgt. Het komt doordat in 1914 Tery nog een vrij en onafhankelijk man was. Om zijn blad tot het aanzien te brengen, dat het thans geniet*, heeft hij kapitaal noodig gehad, en dus zich de handen gebonden. Op het oogenblik heeftCaillaux een optie op de meerderheid der aandeelen van het blad. En dan an danaijn er nc>g altijd de geheime fondsen, en de sleutel van het laadje waar zij in liggen, be vindt zich thans in handen van den heer Caillaux. Het is dan ook alfermerkwaardigst en leerzaam voor wie nqg de illusie mocht hebben door de Fransche pers onpartijdig te worden ingelicht de bladen or er het optreden van den groo ten demagoog te lezen. De Humanité, orgaan der communisten, bestrijdt hem zeer zeker, doch doet het met een cor rectheid als wij niet van dezen kant gewend zijn en Ixoudt zich zuiver op, politiek terrein. De Action Frangaise, van wie men toch een geweldigen aanval had mogen verwachten, bepaalt zich tot en kele onschuldige speldenprikken „voor zijn goed fatsoen". Maar het interes santste is de houding van den Temps, die in één en hetzelfde nummer, dat van 21 April, op de voorpagina 'Cail laux, ,1'Aristocrate rouge" noemt en op bedekte manier er toe aanzet hem le vermoorden (zooals dit blad den moord, op Jaurès op zijn geweten heeft) Want wat anders te lezen uit een Sybillische zinsnede als deze „Sa chance et probablement la nötre lui permet l'arriver au potcau avant qu'il soit d'exé- cution pour nous et peut-être pour lui" Bferwijl hetzelfde blad ip hetzelfde nummer in de financieele rubriek te le zen geeft „De promptheid waarmee de heer Caillaux contact heeft gezocht met hen die hem het best konden voorlich ten omtrent de middelen om liet ge schokt vertrouwen te herstellen .heeft op de Beurs een uilstekenden indruk ge maakt" Volgt een uiteenzetting, waar in er op gewezen wordt, dat de Fran sche beurswaarden onmiddellijk zijn ge stegen na het optreden jan Caillaux en de buitenlandsche gedaald (waaruit volgt, d at men een herstel van den franc verwacht) en ten slotte een Hallelu jah aan den nieuwen minister! Dergelijke tegenstrijdigheden vinden haar verklaring in Fiet feit dat Cail laux man is van rechts zoowel als van links, en dus zoowel links als rechts vijanden en vrienden telt. En waar hij vooral in het groote bankwezen veel re laties heeft, kon een conservatief orgaan als de Temps moeilijk anders doen dan Janus het keek valsch van voren eu zette een lief gezicht op den achterkant der pagina Caillaux zelf heeft intusschen niet stil' gezeten Hij- is om zoo te zeggen .jiourri dans le Sérail" en dus kent hij door en door de vele trucs, welke een minister van financiën in een land als Frankrijk ten dienste staan om zich „unc bonne presse" te verzekeren en zich vrienden te maken. Zijn eerste daad is geweest het afkondigen van een decreet, waarbij vooruitloopend op de beslissing van het Parlement, dat de begrooting voor 1925 nog immer niet heeft aangenomen, en dus feitelijk onwettig.' een reke ning van voorschot geopend werd, waar uit voorloopig een bedrag van 250 francs zal worden uitbetaald aan alle civiele en militaire dienaren van den Staat in afwachting hunner nader vast le stellen salaris-verhooging. Het is handig gespeeld, M lag het ook niet direct op den weg van een be windsman aan het bewind geroepen om het gevaar van een staatsbankroet te bezweren. LEO FAUST. BEKENDMAKINGEN. OUDERAVOND. Burgemeester en Weihouders van Mid delburg brengen ter openbare «kennis- 1. dat op Woensdag 13 Mei 1925, des avonds S uur, voor School A een Ouderavond zal worden gehouden in een der lokalen van die school aan bef Oostkerkplein 2. dat tot den vorenvermelden avond toegang hebbeji de ouders, voogden of verzorgers van wie één of meer fun deren op school A zijn ingeschreven.; en roepen hierbij die ouders, voog den of \erzorgers op tot bijwoning van den ouderavond. Middelburg, den 8 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. o VERGUNNING. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een schrijven van A I P. VAN OVERBEEKE. wonende te Middelburg, lioudende verzoek hem wel vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop te willen verleenen voor den kelder van perceel Noordpoortstraat M no. 1, gele gen aau de straatzijde, ter oppervlakte van 25 M.2 Binnen twee weken na heden kunnen bezwaren tegen het verleenen der ver gunning bij hun college worden inge diend. Burgemeester en Wethouders van Middelburg: DE VEER, lo. Voorzitter M. VAN DER VEUR, Secretaris Ingezonden Stukken. AAN ALLE ^NEDERLANDERS. Ieder rechtgeaard Nederlander(sche) erkent de groote betcekenis.die Hugo Grolius heeft, en weel, dal zijn in 1625 verschenen boek: „De jure belli ac pacis" hem tot den grondlegger van het moderne volkenrecht heeft gemaakt. Maar aan de natuurlijk in dit jaar ondernomen nationale herdenking van het feit, dat# drie eeuwen geleden dit boek verscheen, ziju kan het anders? kosten verbonden. De „Verecniging voor Volkenbond en Vrede", van welke het denkbeeld voor deze nationale Grolius-herdenking is uit gegaan, beschikt helaas niet over eeh kas zoodanig groot, dat zij geheel de koste» der herdenking voor haar rekening kan nemen. Daarom schijnt het niet onbescheiden om lang? dezen weg een beroep Le doen op aller medewerking, teneinde u te vra gen eene b ij d r a g e in de kosten der Grolius-herdenking te willen schenken, en zulks aan den secretaris van het Uit voerend Comité (adres Jan van Nassau- straal 93, Den Haag; gironummer 5588Ü) te willen kenbaar anaken. Het spreekt vanzelf, dat de bepaling UIT DE RADIO-WERELD. VIi. Over kristalontvangers Van een onzer lezers bereikte ons het verzoek eens wat over kristalontvangers te vertellen. We stellen dergelijke vragen zeer op prijs en zullen met genoegen hieraan voldoen. Vóór 1920 ongeveer werden kristal- ontvangers algemeen gebruikt, zoowel door amateurs als in 't openbare radiover keer. Zij waren uitgevonden door Braun in 1S77Braun dacht er echter nog niet over er n radio-toepassing van te maken, daar er immers nog geen sprake van radio wan! Pas in 1906 werd door generaal Dunwoody een slof ontdekt, die een goede detectorwerking vertoonde voor radio-doeleindendoor hem werd de eerste kristal-detector gepatenteerd. Na hem kwamen natuurlijk nog vele andere patenten. Toen evenwel de radio-lampen in gebruik genomen werden, verdwenen de kristal-detectoren; de lampen zijn veel gevoeliger en bedrijfszekerder. Thans echter, nu men er naar. streeft de om- roepstations zoo sterk mogelijk te maken, zoodat de ontvangers zoo eenvoudig mo gelijk kunnen zijn, nu komt de kristal detector weer op den yoorgrond Even wel zal hij dè lampen nooit meer ver dringen. Zooals hierboven al gezegd, bestaan er stoffen, die goede detectorwerking bezit ten. Deze stoffen behooren in hoofdzaak tot het mineralenrijkloodglans, zinlciet (roodzinkerfs), koperpyriet, molybdemiet zijn hiervan eenige voorbeelden. Doch. ook andere stoffen zijn bruikbaar carbo rundum kool, silicon. Laat men de antenneslroompjes door een kristal-detector gaan, en schakelt men daarachter een telefoon, dan zijn werkelijk al eenige signalen hoorbaar. Brengt men bovendien een afstemspoel aan, tusschen antenne en aarde, dan kan men door zuiver afstemmen vele scheeps- en andere stations te hooren la-ij gen. Een kristalonlvanger vereischt echter een zoo hoog mogelij lie en lange antenne, en bo vendien is deze ontvanger zonder meer niei storingvrij. Voor muziekontvangst is dat een groot nadeel. Er bestaan zeer vele fabrikaten van kristal-detectoren, die alle liun voor en tegen hebben. Om de meesten vindt men een stukje loodglans, een zilverwitte brokkelige en sterk glanzende stof. die allijd le hei-kennen is aan de z.g.n. trap- jessplijting Slaat men er een stukje* af, dan krijgt men op de breukvlakken een afbrokkeling die trapjes vormt. De antennestroompjes komen door een of. ander contact in het kristal; -zij kunnen er weer uil door een dun draadje, dat op het kristal rust. Dit dunne draadje is goud, zilver of koper draad. Op elk kristal zijn maar een paar goede plekjes, die het sterkste geluid ge ven. daarop moet het draadje rusten. Stoot men echter tegen de tafel, waarop de ontvanger staat, - dan schiet het draadje van het goede plekje af en de detector is ontregeld. Het kost dan vaak groote moeite de zaak weer goed in te stellen. Dit is een euvel, waaraan dé meeste kristalontvangers lijden! Het zou geen zin hebben alle; manieren van opstelling te beschrijven; wanneer men zich een kristal-detector aanschaft, ziel men gauw genoeg hoe de vork in den steel zit. We zullen nu nog een tweetal sche ma's geven voor een kristalontvanger. Ffg. 1 geeft een ontvanger, zooals die bruikt werd. S. is een afstemspoel, een koker met emaildraad volgewondem G. is een glijcontact, dat over een kópe ren staafje loopt en meer of minder van de hoegrootheid der bljchrage geheel aan ieders inzichten wordt overgelaten Het ligt evenwel in de bedoeling van hel Uitvoerend Comité om zooveel moge lijk alle degenen, die zich bereid hebben kunnen verklaren om een bijdrage te schenken in de onkosten der Grotius- herdenking, uit te noodigen tot bijwoning van de plechtigheid, welke thans defini tief op Zaterdag 6 Juni, in den namiddag, te Delft is bepaald. Maar aangezien de ruimtebeperkt en de te verwachten be langstelling groot is, zal de lijst der daar toe op te maken uitnoodigingen met het tijdstip der verzending zoowel als met de hoegrootheid van het bedrag wel moeten rekening houden, en kan niet voor elk bedrag, hoe klein dit ook zou zijn, voor een plaats worden jngestaajj. Met gevoelens van hoogachting. Namens het Uitvoerend Comité, M Wu F. TREUB, voorzitter-. II. CII fr. J. VAN DER MANDERE, secret.-penningmeester. draad laat inschakelen. Waar het glij contact over de spoel loopt is het draad schoongebrabd. L is het luchtnet, A de aardverbinding, D is de kristaldetector, C de tclefooncondensator en T de te lefoon Makkelijker (e vervaardigen, met onderdeden die steeds bruikbaar blijven, is het toestel volgens schema 2. H is hierin een honingraatspoel, die met zijn Stekkerpennen in bussen gestoken wordt, welke op hel toestel aangebracht zijn. Voor verschillende golven laten zich verschillende spoelen gebruiken. Boven dien is de grootte van de spoel weer van de antenne afhankelijk. V C is een draaicondensalor, capaciteit bij voorkeur 0.0005 microfarad (450 A 600 c.M.). D, C en T als in de vorige figuur. Het is heel lastig een kristalontvan ger goed aan het werk te krijgen. Het beste kan men een electrische bel op eenigen afstand laten bellen, zoodat men het geluid met de telefoonniet meer hoort. Men zij er echter op bedacht, dat de zaak wel niet dadelijk zal werken; eenig geduld is niet overbodïgl De resultaten, welke met een kristal- ontvanger te hereiken zijn, kunnen hij goede instelling en gunstige omstandig heden niet kwaad genoemd worden. Bin nen een cirkel van 300 K M middellijn om Hilversum heen zal dat station zeer zeker te liooren zijn; zelfs kan Chelms ford met een enkelen kristal-detector langs do Noordzeekust goed gehoord worden. Natuurlijk hangt ook veel af van de energie, waarmee hel omroepsta- tion werkt! Over dub h el r oosterlamp en. Iu één der vorige artikelen beloofden wij nog eens iets over de A 141 dub- belrooslerlamp mee le deelen, daar dub- belroosterlampcn vooral door amateurs vaak gebruikt worden. Een dubbelroos- terlamp heeft, zooals de naam reeds aangeeft, (wee roosters, waarvan de ex tra rooSter verhonden wordt met de pluspool der hoogspanningsbatterij. Deze batterij kan een waarde hebben van. 8 volt, zegge twee zaklantaarnbalterij- tjesAan dc metalen huls van den lamp voet bevindt zich een klemschroefje, dat is de verbinding van den tweeden roos- 'ter, die met de 8 volts hoogspannings batterij verhouden wordt. Het voordeel vau de dubbelrooslerlampen ligt juist in «1e veel goedkoopere spanningsbatterij; bovendien is bij de A 141 lamp het (gloeidraad-slroomverbruik teruggebracht tot 1.1 Volt bij 0.06 Amp., zegge 0.066 Watt! Als stroombronnen zouden dus eeu droog element met 8 Ohm's voor- schakelwecrsland en twee zaklantaarn- batterijtjes dienst kunnen doen! (Op 2 Volts accu 15 Ohm' voorgeschakeld hou den!) De werking van de A 141 lamp is uitstekend. Zoowel als hoogfrequentver- sterker, laagfrequeutversterker en als de tector voldoet zij in hooge mate; zelfs voor niet al te sterke signalen werkt zij als tweede laagfrequentversterker nog goed met 20 Volt plaatspanning en 3 A 41/2 Volt neg. roosterspanning Een dric- lampstoestel met A 141 lampen zouden wij dus zeer zeker kunnen aanbevelen. Voor vierde lamp komt dan in aanmer king een A 104 of A 404, die eventueel nog vervangen kunnen worden door de B 406. De Philips' fabrieken spraken wer kelijk geen onjuiste veronderstelling uit, toen zij schreven, dat deze lamp alle andere lampen in vermogen en zuiver- heid zou overtreffen! Wij hebben de B schillende signalen en in verschillende toestellen, en wij hebben nergens eenig spoor van vervorming kunnen ontdek ken De lang verwachte is er dus!

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6