IttorpÉ H FEimum lllinHiHlOMt BIJVOEGSEL VAN DB •VAN Maandag 11 Mei 1925 no. 110. NATIONALE INSCHRIJVING VOOR I)E OLYMPISCHE SPELEN. •Nu hel bestuur van liet Olympisch Comité besloten heeft een beroep te doen op dp medewerking van de pers ter ope ning van een Nationale inschrijving, wil len \tfij aan de lezers van dit blad dp' gelegenheid geven aan het Bureau van de Middelburgsche Courant hun giften voor dat doel in te zenden of te dpen bezorgen. We hebben na hel afwijzen door de Tweede Kamer van het voorstel tot ver leening van een garantie voor de in '28 te Amsterdam te houden Olympische Spelen, geschreven, dal we ons niet warm gemaakt hadden voor' die spelen, maar dat we ons als Nederlander be schaamd voelden over de motieven waar mee die afwijzing verdedigd, werd- We willen nu meehelpen den slechten indruk weg te nemen, dien de afwijzing zonder eenigen twijfel in het buitenland gemaakt heeft. Het is o.i. een kwestie van nationale eer, dat daar niet de mee ning post vat alsof het Nederlandsche volk in zijn meerderheid de opvatting deelt; dat sport een heidensche onzede lijkheid is, dat Nederland, armer is dan oorlogvoerende landen die wèl het 'hou den der vijfjaarlijksche Spelen mogelijk maakten, en wat ér meer in de Kamer is gezegd. Politiek zit hier zeker niet in, getuige het feil dal de heele regeering in Tiaar bonte samenstelling zich achter het ga- rantievoorstel schaarde, en dat er onder de voorslemmers leden uit bijna alle par tijen waren. Er is haast bij deze inzameling. Bin nen enkele weken moet het Comité op het Olympisch Congres te Praag kunnen meedeelen of het 't aanbod aanvaardt die Spelen in '28 in ons land te organï- seeren. Men zende daarom spoedig zijn gift aan ons blad loe met vermelding van een naam, motto of initiaal, zoodat wij de giften kunnen verantwoorden. De Directie van Middelburgsche Courant B I NNENLAN D. IDE OLYMPISCHE SPELEN. Op de vragen van den heer Boon heeft Minister de Visser het volgende geantr woord 1 lk ben niet in het bezit van gege vens, waardoor ik gerechtigd zou zijn tot het uitspreken van het in de eerste vraag bedoelde oordeel: hetgeen over deze aangelegenheid wordt geschreven en de toewijding, waarmede liet Olym pisch Comité zijn arbeid opval, laat plaats voor het vermoeden, dat de kans, dpt dp Dooi VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT 54.) En uit al die beelden, die aan mijn geest voorbijtrokken, scheen haar ge zichtje mij aan te staren, de smalle, Tijn- getcekende wenkbrauwen boven die hel dere grijze joogen, de teedere uitdrukking van haar mond In den tijd van een paar uren, peinsde ik droevig, had ik mijn liefde gevonden en verloren, juist zooals ik den schal gevonden en verlo ren had Een stem riep ons aan vanuit de duis ternis, die over de donkere zee hing. „Cristobal ahoy!" Het geluid van riemen bereikte mijn oor en weldra dook een sloep op uit de duisternis, een witte gestalte zal ach terin. Een paar minuten later stapte Mar- jorie Garth, gehuld in een dikken, wit ten mantel uit de boot, die schommelde op de deining onderaan de kampanjelad der van de „Cristobal", en klom aan dek. „Zou je mij zóó verlaten hebben?" zei ze, naast mij staande. Ik trok de schouders op. „Dat was niet vriendschappelijk van je, partner!" vo«j£te zij er bij met moei- Olympische spelen in 1928 in Nederland zullen worden gehouden, door het votum der Kamer niet zeer is verkleind. 2. Of ik bereid ben te Bevorderen, dat de vereischlc vergunning ingevolge de Loterwet 1905 tot liet houden van een lo terij aan het Olympisch Comité zal wor den verleend, daarover kan ik mij na tuurlijk thans niet uitlaten, nu door be doeld comité nog geen verzoek ingevolge art. 3 der genoemde wet tot Hare Majes teit de Koningin ter verkrijging van een zoodanige vergunning is gericht gewor den, en liet comité uit den aard der zaak niet verder is, noch zijn kan dan dat het overweegt, of het zoodanig verzoek zat kunnen indienen. Zoolang zulk een verzoek niet is in- diend en onderzocht kan ik niet be- oordeelen, of de loterij, zooals die even tueel zou worden aangelegd en gehouden in overeenstemming zal zijn met de, an dere dan de strekking dier loterij be treffende, voorwaarden, welke art. 3 der Loterij wet stelt zooals de voorwaarde, dat geen prijzen in geld mogen wor den beschikbaar gesteld en voorts be antwoordt aan de eischen, die de ad ministratieve practijk aan dergelijke lo terijen pleegt te stellen. Dat in dit opzicht ernstige bezwaren bepaaldelijk met het oog1 op het aantal loten, tegen een eventueele 'vergunning zouden kunnen r.ijzen, acht ik geens zins uitgesloten. 3. Principieel bezwaar bestaal legen het zich uitspreken door de regeering omtrent het bevorderen van een ver gunning lot het houden van een loterij eer het verzoek met de noodige stuk ken bij de Koningin is ingekomen en door den minister van justitie is on- zocht; dit bezwaar geldt zoowel voor een loterij als deze zou zijn, als voor iedere andere loterij. Toezeggingen vooraf, waardoor de re- geering niet vrij zou zijn. kunnen niet worden gegeven I)E TVESTER-SCIIELDE- Naar de N. R. Crt. verneemt vreest men in Antwerpsche zcevaartkringen voor een nieuwe, verzanding van degjul bij Valkenisse Sedert de baggerwerken aldaar weer zijn stopgezet, zou het loods wezen nieuwe aanzandingen hebben ge constateerd. en zou de geul, tengevolge daarvan, een 15 meter smaller zijn ge worden. Het Antwerpsche blad Neptune dringt in verband met dit bericht op een spoedige en intensieve her\atting van de baggerwerken in de Wesler- Schelde aan. Uit Stad en Provincie. Uit Walcheren. Ter aanvulling van de in ons blad vermelde raadsverslagen van Nieuwen St. Joosland laten we hier eenige bijzonderheden volgen over een kwestie die daar in de twee jongste vergaderin gen besproken werd. Het betreft een bedrag van 1' 3892.40 door het Rijk in October '22 gevorderd van de gemeente, wegens distributie-arti kelen, boter, kaas, e.d. die geleverd zouden zijn.in '18 en '19. Uit de mcedeelingen daarover door het Dag. Bestuur gedaan in de raadszit ting van 6 .April, bleek, dat de secretaris na ontvangst dier vordering had ver klaard niet te weten, dat er nog schuld was. Ook Dij nadere navraag bij de re geering was er geen toelichting te krij gen over de hoeveelheid die geleverd, zou zijn. Deze post was bij het rijkslcanloor niet geboekt als ontvangen ep.lijt Rijk hield nu kwartaalsgewijze het geld in. De secretaris vond die rekeningen niet vermeld in zijn administratie, noch als betaald, noch als onbetaald. De secre taris heeft fe\en zijner collega's zijn ad ministratie laten nazien, doch deze heeft geen nader licht kunnen verschaffen. De te adem halend. „Je vader.V begon ik. ,,0!" riep zij uit met gedempte stem, „ik schaamde mij voor hem. Na alles wat jij gewaagd had, om mij te redden. Maar je moet een beetje loegeefelijk zijn en bedenken, dal it^ alles ben wat hij heeft. Over een paar dagen zal hij weer heelemaal goed zijn. Wij gaan terug naar Panama en dan over Amerika terug. En ik ben gekomen om je mee lerug te ne men naar de „Naomi"!.». Ik schudde het hoofd. „Neen!" zei ik. „Wanneer ik je nu vraag te komen. En ik zal zorgen ,dat vader zijn excuses maakt, als je dal wilt.»'' Zij legde haar hand op mijn arm. „Die domme trots van jou..»" begon zij „Laten wc daarover niet gaan kibbe len", smeekte ik. „Laat mij dien wonder- heerlijken droom onbedorven behouden. Marjorie Maar droomen kunnen niet al tijd voortduren, beste. Eenmaal' moet men toch wakker worden ,zie je!" Vragend zochten haar oogen de mijne. „Zelfs wanneer Sir Alexander mij niel had gezegd, dat ik niet gewenschl was op de „Naomi" vervolgde ik, dan geloof ik toch, dat ik hier van je had moeten scheiden. Lieve kinda begrijp je niet dat het hopeloos is? Ik houd veel te veel van je, om je alleen maar als vriend te kennen. Ik moet er een eind aan maken. De scheidsmuur tusschen oqs is onover komelijk. „Scheidsmuur?" herhaalde zij „Wat wethouders hebben van deze zaak eerst kennis genomen in' Oct. '24 De secreta ris hoopte nog altijd dat hij het tegen deel der vordering zou kunnen bewijzen/ De burgemeester wist ervan B. en W. meenen dat de schuld te zoeken is in fouten gemaakt door het rijkskantoor m Den Ilaag, en dat er geen vorderingen op tijd hier ontvangen werden. Ook andere gemeenten hebben dergelijke vorderingen ontvangen voor leveringen, die zij bewe ren nooit ontvangen te hebben. De gemeenteraad heeft besloten een onderzoek door een accountant te doen instellen naar de distribulierekeningen. Van de jongste vergadering zij nog ge meld, dat het vermenigvuldigingscijfer voor de pl. inkomstenbelasting wederom werd bepaald op 1. En dat als gemeente werkman werd benoemd J. de Kuyper Mz., met 4 st,op J. M. Rijkse werden 3 stemmen uitgebracht. Uit Zuid-Beveland. Vrijdagavond kwam de raad van Kloetinge in een openbare vergade ring bijeen. Afwegens wegens ziekte de heer Sinke. Voor kennisgeving werd aangenomen het bekende verzoek der Kamer van Kooph. en Fabr. te Middelburg# om een verordening inzake huitenlandsch vleesch daar in deze gemeente zulk een verorde ning niet noodig is. De Minister van A., H. en N. meldt dat uit 's Rijks kas een voorschot wordt verleend groot f 5200 ten behoeve van te verleenen voorschot aan P. L. Bui tendijk en J. M. van Riet voor den bouw van 10 arbeiderswoningen. Een bouwverbod wordt gelegd op den grond in de omgeving van den Heeruis- seweg in verhand met het uitbreidings plan der gemeente Goes en idem in de omgeving van de op te richten spoor weghalte. De behandeling van een schrijven van den Commissaris der Koningin waarbij in overweging wordt gegeven een ver ordening op het verkeer met autobussen vast te stellen op de wijze zooals door hem is aangegeven, wordt uitgesteld lot een volgende vergadering. Op voorstel van B. en W. wordt het heffingspercentage der plaatselijke in komstenbelasting voor 1925--'26 vastge steld op 0,4 (v. j. 0,8). Aan de orde komt de bespreking over hel Be waar schoolonderwijs in deze ge meente. De notulen van de door B. en W. ingestelde commissie tot onderzoek dezer kwestie worden door den voorz. voorgelezen eu eveneens een verslag van de laatst gehouden vergadering met B. en W. Uit de notulen blijkt, dal de helft voor combinatie der bewaarscholen is, de andere helft er tegen. De heer Straub deelt mede, dat dje Ver. der Bijz. School momenteel geen rechtspersoonlijkheid bezit daar de ter mijn waarvoor ze indertijd is aangegaan, juist om is. De heer van Liere is verwonderd dat B. en W niel met bepaalde voorstellen komen. Spr vindt het onverantwoorde lijk dal de gerneenlebewaarschool zou worden opgeheven. Do aanleiding tot deze kwestie was of het uit bezuinigings oogpunt gezien voordeeüger is te com- bineeren. Uit de nolu'cn der vergaderin gen der commissie blijkt dat van bezui niging geen sprake is, ergo het motief tol coinbineercn is verdwenen. Het hoofdbezwaar lot combineeren is volgens spr dal andersdenkenden als het ware worden gedwongen hun kinderen naar de Bijz bewaarschool te zenden De voori- zegt dat B. en V". met geen voortellen zijn gekomen, omdat er een commissie was benoemd. De heer Straub is nog steeds van mee- ning dat bij combinatie der scholen wel bezuinigd kan worden. Toen liij dit in een der vorige vergaderingen ter sprake bracht, had hij alleen de bezuiniging op het oog, en niet bepaald de christelijke richting van hel bewaarschoolonderwijs. Indien de toestand zooals deze nu is, wordt bestendigd en de "bijz bcwaar- voor een scheidsmuur?" „Geld!" „Jc bent veel te rijk, Mar jorie, dan dat ik je vraag zou durven doen, die al bijna van het oogenblik af, dat ik je voor het eerst zag in de rook- salon op de „Naomi", verlangde te stel len. Ik verdien genoeg met dat eigenaar dige beroep van mij om een vrouw te kuunen onderhouden. Maar zoo lang als ik bij den Geheimen Dienst ben zou ik geen vrouw durven vragen met mij te trouwen. Het zou niet goed zijn, dat óf zij óf de dienst eronder lijden moest.J. Zwijgend hoorde zij mij aan. Toen zei ze heel eenvoudig: „Desmond, wanneer je mij vroeg je vrouw te worden, zou ik het doen. Ik heb Vroeger nooit een man ontmoet dien ik zou willen trouwen; jou wèl. Waarom zou je geld een scheidsmuur laten maken tusschen ons? Ik heb ge noeg geld voor ons beiden.»" Ik had haar nog liever om die woor den. Maar ik schudde het hoofd. „Hel kan toch niet, liefste", zét ik. „En je weet, dat hel niet kan. Wanneer ik dien ellendigen schat gevonden had» zou het misschien nog wat anders geweest zijn. Maar nu kan ik je alleen maar zeggen, dal ik nooit zat vergeten dat je mij het grootste compliment hebt ge geven dat een vrouw een man geven kan.... en ik moet je vaarwel zeggen. Met een snik wendde zij zich van mij af, en rende zonder den arm te zien, dien ik uitstak om haar te helpen, de ladder af, de boot in. school op gelijken voet wordt gesubsidi eerd, zal het der gemeente veel meer kosten dan bij combinatie. De heer Hoogstraale zegt dat de com missie eerder pleit voor niet-combinee- ren, zelfs haar voorzitter. Zij vindt de openb. bewaarschool prettiger dan de bijzmaar toch komen zij tot de con clusie dat bij combineeren de voorkeur moet worden gegeven aan de bijz. be waarschool. Spr. begrijpt dit niet. Du voorz. antwoordt hierop, dat het hoofd der school reeds meermalen heeft geklaagd over het leven dat 'de kinderen op de gerneenlebewaarschool inakeu, het welk 'Hinderlijk is voor het onderwijs op de O. L. S. De heer Eversdijk merkt hieromtrent op dat hij dikwijls voorbij de openb. school is gekomen, terwijl kinde ren dier school op het schoolplein speel den. Het groote lawaai dat Üeze kinde ren maken is zeker niet hinderlijk voor het onderwijs, anders zou dit toch niet plaats vinden Ook vindt hij de plaats der bijz. bewaarschool niel voor verbouwing geschikt. De heer Lenshoek zegt dat uit de no tulen der vergaderingen der commissie blijkt dat deze upaniem van meening is, dat de toestand zooals die nu is, besten digd dient te worden. Hij vindt het dus gemakkelijk om in dezen een beslissing te nemen. De heer Trimpe schetst het onïstaan van beide bewaarscholen, welke beiden op particulier initiatief zijn opgericht. Spr is voor twee particuliere .scholen waaraan de gemeente dan een gelijk» subsidie zou kunnen geven. Dit zal voor de gemeente goedkooper zijn dan wan neer de gemeentebewaarschool blijft. Ook wordt dan tegemoet gekomen aan het bezwaar van degenen die geen christelij ke bewaarschool voor hun kinderen ver langen De hoer Lenshoek stelt Voor om niet lot combineeren over te gaan, welk voor stel met 5 tegen 1 stem wordt aangeno men (tegen de heer Straub). De heer Trimpe stelt daarop voor om de ingezetenen in de gelegenheid te stel len de openb. bewaarschool over te ne men, waartegen de heer van Liere voor stelt om de gomeentebewaarschool te be houden Het voorstel-Trimpe wordt met 4 tegen 2 stemmen verworpen (voor Trimpe en 'Straub). Het voorstel van den heer van Liere wordt niet dezelfde stem verhouding aangenomen. Na eenige discussie wordt het Aan vangssalaris van een te benoemen hoofd der gerneenlebewaarschool bepaald op f800. B en W. worden gemachtigd een oproeping van gegadigden te doen. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad) KERKNIEUWS. Zondagmorgen werd te Arnemui- den de heer J. Oh. W. Kruishoop, can- didaat tot den H. Dienst, door d.s Gos- linga van Utrecht, lot zijn dienstwerk ingeleid. Deze sprak naar aanleiding der woorden 2 Tim. 6 vers 20 1ste deel Bewaar hel pand u toebetrouwd. Aan de handoplegging werd mede door ds. van Garderen van N. en St. Joosland deelgenomen. Des namiddags verbond de nieuwe leeraar zich ^tan zijn gemeente met een woord uil 2 Oor. 5 vers 19 20. Aan het slot richtte de spreker zich tot den consulent, alle colleges, het hoofd der burgerlijke gemeente en allen die door him aanwezigheid belangstelling toonden, den heer van Waarde werd per soonlijk dank gebracht voor zijn zeer te gemoetkomende houding. Ds. van Garderen wees de gemeente en den leeraar op de noodzakelijkheid dat er moet zijn, wil er zegen op desi arbeid kunnen rusten, een band der lief de tusschen gemeente en leeraar. Hij besloot zijn rede mej het doen zingen der zegenbede uit Psa'm 1,33 Waar liei- de woont, enz. Beide diensten was het kerkgebouw meer dan vol Vóór den morgen was Klompvoet ont snapt. Vanaf de kust van Cock Island, waar, met toestemming van Garth, enkele- man nen van de „Naomi" den nacht hadden doorgebracht, kondigden luide kreten ons dit nieuws aan. De sloep van de „Nao mi", die zij op het strand hadden ge trokken, werd vermist en aan de kam panjeladder van de „Cristobal" bewees een afgesneden stuk touw, dat de vang lijn van een van de booten, die daar vast gesjord waren, was doorgesneden. Bard stelde een onderzoek in. Maar zijn bemanning was afkomstig uil Rodri guez, ,,en" vertelde hij mij, „ze hebben een heilige vrees voor El Oojo. Hij is eenvoudig ontsnapt uit de lampenkamer, waar ik hem opgesloten had! Ik weet nog niet", voegde hij er bij met een glimlach, „of die ouwe Klompvoet ons zelf niet de gemakkelijkste oplossing van een heel moeilijk probleem heeft gegeven!" HOOFDSTUK XXVI Waarin een zwarte kist een beslissende rol speelt. Een streep rook aan den horizon was al wat het bestaan van de „Naomi" ver ried, toen John Bard naar mij toekwam, tenvijl ik op het achterdek van de „Cris tobal" de post zat door te lezen, die htf mij van Rodriguez had meegebracht. Hij viel neer in een stoel naast mij. „Kapitein Lawless en die Scholsche stoker van hem", zei hij, „hebben het grootste deel van den nacht op het teiland doorgebracht met zoeken naar Voor de nieuw te bouwen pastorie is aan de Ger kerk Kapelle-Bieze- linge een gift geschonken van f 500 Tot architect benoemde de kerkeraad den heer S. de Koning te Goes. In de Ned. Herv. Kerk te Z i e r i k - zee herdacht Zondag in de voormiddag- godsdienstoefening dr J. Helder den dag waarop hij vóór 40 jaren zijn intrede pis predikant aldaar deed. Nadat de 86-jari- ge jubilaris in z'n rede herdacht had al datgene wat hij dasr mocht ondervinden en bedankt had voor de toegenegenheid en vriendschap die hij steeds mocht er varen, sprak de heer A. Geluk, ats ouder ling den jubilaris toe, en zong een zang koor den nog krassen predikant een lied toe, dat vervaardigd was door diens ambtsgenoot, ds. J. H de Roode, door deze gemaakt tijdens z'n ziekte in „Eu- dokia" te Rotterdam. Den jubilaris wer den namens leden der gemeente en an deren prachtige bloemstukken aangebo den. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Helvoirt c. a. ds. P J. Hage, O. I. pred. met verlof, te St. Maartensdijk. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Wijlen mr J. P. Cau, die langen tijd president is geweest van de voorma lige arrondissementsrechtbank te Z i e - r i k z e e heeft aan die gemeente onder bezwaar van vruchtgebruik een bedrag van tienduizend gulden gelegateerd, ten einde daarmede de restauratie van oude monumentale bouwwerken te Zierikzee te bekostigen en wel in het bijzonder ran de Noordhavenpoort. In een correspondentie in de N. R. Crt wordt daarbij o.a. hel volgende op gemerkt over genoemde poort Hoe fraai het monument ook thans nog zij, in den loop des tijds zij» veran deringen aangebracht, die het tegendeel van verbeteringen zijn Terwijl in den Noordelijken top het oorspronkelijke steenen kruisraam nog i s bewaard, is in den Zuidelijken top dit raam gemoderni seerd; ook met hel benedenvlak is op de ftedenkelijksle wijze omgesprongen. Ge bruik makend van oude gegevens, moet het mogelijk zijn, deze negentiende-eeuw- sche ongerechtigheden te verwijderen Daartoe de mogelijkheid Ie hebben ge opend, is de verdienste van mr. Cau's be langrijk legaat. HANFEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Werklooshe id. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag als werkloos ingeschre ven 4 typografen, 4 grondwerkers, 2 loodgieters, 10 opperlieden, 5 schilders. 4 steenhouwers, 9 timmerlieden, 6 bank werkers, 3 Ismeden. 5 hakkers. 6 boeren arbeiders, 5 winkelbedienden, 14 kantoor bedienden, 31 van andere groepen, 35 met vakkennis zonder bepaald beroep en 89 zonder vakkennis (ongeschoolden) Verder 11 vrouwen w.oi, 2 (winkeljuffr., 3 kantoorbed3 werkvrouwen, 2 kinder juffrouwen en 1 waschvrouw (voor wasch aan huis). Totaal 243 (vorige.week 256). LEGER EN VLOOT. :De officier van den marine- stoomvaartdienst le ld. C. van Leijden wordt overgeplaatst van Willemsoord naar V1 i s s i n g e n a b. van Hr. Ms. mijnenlegger „Hydra". De volgende officieren worden den 19den dezer geplaatst a b. ran Hr. Ms. goud in de buurt van het beeld. Maar ze hebben nog geen dollar gevonden. En toen dê ontdekking, dat ze hun sloep kwijt waren! Hemel, ze waren zoo el lendig als Job!" „Bah antwoordde ik. „Ik heb meer dan genoeg van dit oord. Hoe eerder wij weer in volle zee zijn, hoe liever het njij wezen zal. Ik verlang er haar weer aan het werk te gaan, John „Wij vertrekken om vier uur", ant woordde mijn vriend. „Maar voordat wij hel anker lichten. Desmond, ouwe jon gen, zou ik toch wel eens even die graf kamer en die gang waardoor je ont snapte, Willen zien. Wat zou je er van zeggen, als je mij eens mee aan land nam en mij alles eens liet zien5" „Ik wil a lies doen om den tijd om le krijgen", antwoordde ik. „Wanneer zul len we gaan?" „En dadelijk. En ik zal een houweel en een schop meebrengen. Wanneer er tijd is .kunnen we nog eens delven naar goud in de lava rondom het beeld» „Jij wedde, dat de handige Schot geen duim gronds ondoorzocht had, gelaten", lachte ik, toen die goede John wegging. Een half uur later zwoegden wij door het rotsige dal, aan het einde waarvan tegen den bergwand het groote beeld stond. Wij liepen langs den rookenden krater en stonden eindelijk voor de nauwe, half door een reusachtig rotsblbk verborgen spleet, waardoor ik «it de grafkamer was geklommen. fW*r«K varvelfd.)

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 5