VB(ST@RV iog- BF.URS.NOT:TIUNG VAN HED-'N. AMSTERDAM. 7 JSIei. (Slolkoers.) 6 pet. Nederland 1923 102%; 6 pet. Nederland 1922 104%; 5 pet. Nederland 1918 99%; 4% pet. Nederland 1917 94%; 2i/a pet. Nederl. W. Schuld 57*/»3 pet. do. Oblig 69 zeven zestiende; 3 pet. do Certif 69%. Cert. Ned. Hand Mij. 128%; Aand. Ned. Ind. Ilandelsb 143%; Aand Kolo niale Bank 189%190%; Koninkl Petrol Aand 371%; Geeons. Hollandsche 148— 153; Cult. Mij. Vorstenlanden 161 167; Handelsv. Amsterdam 496—499; Java- ache Cultuur 362; Aand Deli Maatsch. 391-395; Amsterd Rubber 221 223. Ned Amcrik. Vaart 64; Ned. Scheep vaartunie 141; Kon Ned. Stoomb. Mij. 65%Aand. Paketvaart 157'/, -1573/! Gouda A. II1/2; Philips A. 373% ex div Jurgens A. 96—971/2- Anaconda 771/2 78; Steels 115 vijftien zestiende, Erie 30%; Southern Railway 94%;; Union Pa cific 1371/2 138; Common Marine 12 vijf tien zestiende; Preferd do 43%; Maxwell Gr C. v. A. 6 zeven zestiende; Maxwell Land Cert. v. Inc Bonds 161/8- Prol. 23/j pet. Russen Consols 5%; Tlope 3 negen zestiende Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen Londen cheque 12.07*/sBerlijn 59.20; Parijs 12.93; Brussel 12.52%; Dollar Ca- 'bic 2 18%. TELEGRAFISCH WEKRBERICH1 Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Mei. Hoogste barometerstand 768 9 te Andaenes. Laagste barometerstand 745.8 te Scilly Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 dezer Matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Weste lijke wind, "meest zwaarbewolkt of be trokken, waarschijnlijk nog regenbuien met kans op onweer Zelfde temperatuur. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 51 gr 12 uur 59 gr., 3 uur 54 gr HOOG WATER. VlisBingen. 8 Mei n.ni *j 11 10 11 12 13 Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 14 (Het tijdstip van hoog wwter te Domburg valt 9 minuten na dat tc Vlissingen.) 1 22 2 2 38 3 19 4 05 4 54 5.50 (Ing. Med.) steeg, de liceren Chr Hondius, ouderling te Middelburg. P. van der Linden, pred te Nieuwerkerk en P Lindenberg, oud ouderling te Wemeldinge. Ned. ITc rv. Kerk Beroepen te Nieuwkoop (Z. H. ds. J W. Keiler te Scherpenisse. ONDERWIJS. Met ingang van 1 Aug. a.s. ^indien mogelijk eerder} is benoemd tot onder wijzer aan een der Christelijke scholen te Vlaardingen (hoofd is den heer Jaëgerlj de heer C Dronkers, "onderwijzer de Herv. School te Ierseke, WANDEL, NIJVERHEID EN Y1SSCHERIJ. Als reclame-uitgave ontvingen wij van de N. V Douwe Egbertszn Tabaks fabrieken, Koffiebranderijen, Theehandel te Joure en Utrecht, een aardig tweeledig JdJeur-prentenboek, echt iets voor onze jeugd Deze boeltjes zijn op bons, ver pakt bij .de jjrtikelen der N. Vverkrijg baar. Zeeuwsche Hypotheekbank. In de alg vergadering van aandeel houders der Zeeuwsche Hypotheekbank waar de balans en winst- en verlies rekening, zoomede de voorgestelde winstverdeeling, goedgekeurd werden, is als commissaris herkozen de heer P A. van der Loeff, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer jhr M van den Brandeler, als com missaris werd gekozen de heer nir. J. F. ran Deinse, advocaat te Middelburg m De mélange der Miss Blanche Victory Sigaretten Is samen gesteld uit de fijnste Ooster- sche tabakken zacht van smaak en heerlijk van aroma. (Ing. Med.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. In verband met den op Hemel vaartsdag, 21 Mei, te Dordrecht te hou den Bondsdag van het Nederlandsch Jon- gelingenverbond, zal daar de Provinciale commissie Zeeland van dat verbond bij voldoende deelname een extratrein naar Dordrecht worden aangevraagd, die gis teren in een advertentie in. ons blad werd aangekondigd, en waarmede ook zij kunnen reizen, die niet naar den Bondsdag gaan. De opgaven voor de reis kunnen bij de verschillende afdeelingssecretarissen worden gedaan. Bij Kon besluit is met ingang van 16 Mei a s benoemd tot commissaris van het loodswezen, de betonning, bebake- ning en verlichting, tevens ontvanger der loodsgelden te Dordrecht, de com missaris tevens ontvanger, të "Brou wershaven, tevens belast met de waarneming dier betrekkingen te Zierik- zee, J Bakkerte Brouwersha ven de adj. commissaris van het Loodswezen enz. te IJmuiden, D. Bakker. Ingaande 17 Mei wordt de Zondags- bestelling te Hoofdplaat opgeheven. Van 10.45—11.15 v.m. zal gelegenheid bestaan tot afhaling van correspondentie aan het hulpkantoor. R a d i o-u i t z e nd i n g hedenavond. Hilversum (1050) 5 30 Concert; 8.15 Uitzending Concertgebouw Chelmsford (1600) 6 u. Muziek; 6.20' Big Ben, 6.50 Muziek; 7.20 Orkest, 7 50 Songs; 8.20 Sizilietta; 8.50 Irish Songs; 9.20 Songs; 9 50 Sa voy-Ho lel. Parijs '1750), 8.05 Concert, Russische muziek eh dansen. Brussel (265). 5.20 nieuws; 7.20 Spaansche litt. geschiedenis. 7.35 Concert. 8.20 Nieuws. 8.30 Mu ziek 9.20 Nieuws. Ind. Stoomvaartlijnen. Soekaboemi 6 Mei v.m. 7 u. Ie Mar seille, Batavia naar Rotterdam. Slamat, p 6 Mei Kaap del Armi Ba tavia n. Rotterdam. Djembcr, 5 Mei te en 6 Mei van Sa- bang Rotterdam n. Batavia. Radja 6 Mei te Port Said, Amster dam naar Batavia. Kawi, p. 6 Mei v.m 8 u. Ouessant, Rotterdam n. Batavia. Modjokerto, p. 5 Mei Suez, Rotterdam n. Java. Rilliton, 6 Mei te Liverpool, Batavia n. Amsterdam. Commewijne, 5 Mei te Havre, West- Indië n. Amsterdam. Jan Pietersz Coen, 6 Mei van Ba tavia n Amsterdam. Johan dc Witt, wordt 8 Mei ca. 4 u. v.m van Batavia te IJmuiden en ca, 8 u Ie Amsterdam verwacht. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Grootendijk 5 Mei v.m 12 u, 51 m. i 1070 mijl Z.W. van Scilly, New-Orleans a. Rotterdam. Volendam p. 0 Mei v.m. Cape R*cei Rotterdam n. New-York. Westerdijk, 5 Mei. rm, 12 u. 50 m. 770 mijl Zuid van Scilly, New-York n. Rotterdam, Maasdam, 6 Mei van Rotterdam naar New-Orleans. Nieuw-Amsterdam 6 Mei n.m. 1 u, v. Boulogne, Rotterdam naar New-York. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Dinsdag 12 Mei v.m. 11.45 urn- ten kantore Mij. Stoomtr. Breskens- Maldeghem het maken van een rijtuig- en locomotiefremise op 't emplacement Breskens. Zie Midd. Crt van 22 Apr. '25 Vrijdag 15 Mei v.m 11 uur Gem.tyuis Burgh (Sch.); het verdedigen on- derzeeschen oever zinkwerk en steeubestorting walerk. Burgh en We'stlandpolder. Raming f 23.810.86. Zie Midd. Crt. 25 April '25. NAGEKOMEN BERICHTEN. TWEEDE KAMER. Bij de verbooging van de oorlogsbe- grooting 1921 becritisecren de lieeren van Dijk en H. ter Laan de verhooging van den post kleeding en uitrusting. De Minister verklaart deze uitgaven. Het desbetreffend art. wordt aange- raen met 41—14 stemmen. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aan genomen. evenals dat lot wijziging van de bepalingen betreffende wissels en as signation Aan de orde is de wijziging van de bepalingen der arbeidswet, betreffende den arbeid in bakker ij en. De heer Staalman bepleit vrijheid van de patroons zelve om tc werken, wan neer zij willen. Hij dient een motie in om de regeering te verzoeken een des betreffend wetsontwerp in te dienen De heer Kuiper wcnscht niet terug te komen op het verbod van nachtarbeid in bakkerijen en zet bezwaren tegen het ontwerp uiteen DE OLYMPISCHE SPELEN. De Amsterdamsche raadsleden Boek man (S. D. A. P.), Walravc Boissevain (V. BKetelaar (V D.) en Ophorst (C. II hebben het volgende voorstel bij den Raad ingediend De raad, kennisgenomen hebbende van de gisteren gehouden stemming in de Tweede Kamer betreffende de Olym pische spelen, noodigt B. en W. uit na le gaan, langs welken weg Jyet naar "hun oordeel mogelijk zou zijn dal de Olym pische spelen toch te Amsterdam zul len worden gehouden. Dit voorstel zal, naar de burgemeester heden mededeelde vermoedelijk nog in de raadszitting van hedenavond worden behandeld. BEURSOYEIfZIOiHT. AMSTERDAM, 7 Mei 3 uur. De afffaire onderging heden een alge- meene uitbreiding, maar bovendien was de stemming bepaald vast te noemen. Rubberwaarden trokken een groot ge deelte van de belangstelling tot zich, en plaatsten zich vrijwel over de ge- heele linie op een hooger koerspeil. Taliakken eveneens gunstig gedis- pooneerd; vooral voor Deliaandeelen, die meerdere procenten avanceerden. Suikorfondscn lieten zich ook weer van een gunstige zijde kennen. H. V. A. kwamen in de nabijheid van 500. Oliewaarden betoonden zich weinig toegankelijk, voor het algemeene beurs- tendenz, en bleven op ongeveer het vori ge koerspeil Op de Nederl. Industr. wa ren gewone aandeelen Jurgens ge vraagd. en kwamen die verder naar bo ven toe. Scheepvaarten slil. Prol. 2% pet. LAATSTE BERICHTEN. HOOGEN WATERSTAND. Door den hoogen waterstand hebben de boeren om Grave, grootcn last van het Peelwater, weshalve reeds 'n 50-tal hun ner bobben in den omtrek van Grave een keerdam gemaakt om het Peelwater van de landerijen te houden Door deze keering van het water is hedennacht de Rijksweg en Elfweg onder water geloo- pen hetgeen liet verkeer zeer belem merd. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen Onder voorbehoud.) f 100. 15900 WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 7 Mei. V.D. De cijfers tusschen haakjes zij» do koersen van gisteren. Londen 12 07% (12.07). L Berlijn 59.20 (59.20.) Parijs 12.93 (12.97%) Brussel 12.55% (12.55). Zwitserland 48.14 (48.12%). Weenen 35.07% (35.07%). Kopenhagen 46.85 (46.95). Stockholm 66.621/2 (66.65). Oslo 41.85 (41.90), New York 2.4S% (2.483%). ARRESTATIE. KOPENHAGEN, 7 Mei. V. D. Als ge volg van een informatie, welke den Deèn- schen autoriteiten verstrekt is door den Sovjet-gezant in Kopenhagen, Kobetskv, heeft de Deensehe politie gisternamid dag 2 mannen gearresteerd, die nader hand door oen bureau van onderzoek geïdentificeerd wei-den als 2 welbekende internationale misdadigers. Zij waren in het bezit van valschc papieren en hadden den Sovjetgezant plannen voorgelegd betreffende het ver moorden van eenige persoonlijkheden en het begaan van andere crimineele aan slagen. HET ONGELUK IN DEN POOLSCHEN CORRIDOR. BERLIJN, 7 Mei. V. D. Volgens de bladen is de Rijksregeering voornemens een scheidsgerecht bijeen te roepen ten einde de oorzaken na te gaan van de treinramp in den Poolschcn corridor De Parijsche overeenkomst tusschen Duitschland, Polen en Dantzig voorziet in zulk een scheidsgerecht bij alle ge- schilskwe,sties over het doorgangsver- keer. SPORT. Wegena tlas. Bij II. ten Brink, uitgever te Arn hem is verschenen een wegenatlas van Nederland voor automobilisten, wielrij ders enz. Behalve de talrijke kaarten van de verschillende deelen des land's, die bijzonder helder van kleur zijn, vind men hierin ook de waarschuwingsborden en kenteekenen der motor- en rijwielwet, een volledige alphabetische lijst van alle gemeente met het zielental en een ta bel der kilometerafstanden. Deze kaart, die zeer fraai is uitge voerd en aan volledigheid en duidelijk heid niets te wenschen overlaat, zal on getwijfeld van onmisbaar nut zijn voor alle automobilisten en wielrijders. RECHTZAKEN, Voor de rechtbank te Breda heeft het O. M., in hooger beroep, bevestiging geëischt van het vonnis van den Kan tonrechter te Bergen op Zoom waarbij de veelgenoemde Lindenberg veroordeeld was wegens het plaatsen van adverten ties waarin hij zich dr. noemt. Uitspraak 14 Mei. LEGER EN VLOOT. De sergearft gedipt, verpl le kl. G. T. Bouwens van den milit. gcncesk. dienst alhier, is le rekenen van 1 Maart 1925 bevorderd tot sergeant-ma joor verpleger. Hr. Ms. mijnenlegger van Meerlanl is van Vlissingen te Hellcvoelsluis aangekomen, om op 's rijks werf herstel lingen te ondergaan. Overspannen zenuwen vragen een Kalmeereud en Zenuwster kend Middel. Mfjnhardt's Zenuwi tabletten beantwoorden volkomen aan dit doel. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. (Ingez. Med.) BUITENLAND. DE ENGELSCHE BEGROOTING. De Engelsche begrooting vooral de daarin verwerkte voorstellen der nieuwe pensioenwetten is belangrijk genoeg om telkens eens op terug te komen. Dinsdag werd een verklaring gepubli ceerd, waarin de hoofdtrekken der pen sioenwetten worden aangegaan. Duide lijkheidshalve laten wij die hier volgen Het doel is, de sociale voorziening voor de arbeidersbevolking uil te brei den, door aan de bestaande ontwerpen van ziekte- en invaliditeitsverzekering toe te voegen een verzekering tegen werke loosheid en een ongevallenverzekering. Het ontwerp stelt een plan op van le pensioenen voor weduwen en onvol wassen kinderen, en 2e de pensioenen van 10 shilling per week voor personen tusschen den leeftijd van 65 en 70 jaren. Op 70-jarigen leeftijd zullen deze lieden hun pensioen ontvangen volgens de be staande pensioenwet, vrij van de be perkingen en uitsluitingen, die thans op hen van toepassing zijn. Het nieuwe ont werp is gebaseerd op verplichte con tributie en sluit aan bij het tegenwoordi ge ontwerp van ziekte- en invaliditeits verzekering Weduwen- en weezenpen- sioenen zullen betaald worden aan de overlevenden van de leden der arbeiders bevolking, die volgens dit ontwerp verze kerd zijn en wier aantal ongeveer 15 millioen bedraagt. Eenige klassen van pensioenen, vrij vari de verplichting lot ziekte- en invaliditeitsverzekering, zullen daarvan vrij blijven, maar indien hun sa laris niet meer bedraagt dan 250 pond per jaar, zullen zij zich in het algemeen moeten verzekeren voor weduwen- wee zen- en ouderdomspensioenen. Het peu- sioen voor de weduwe van een verzeker den man is vastgesteld op 10 shilling per week, waarbij toelagen worden gevoegd voor hare kinderen beneden den leeftijd van 14 jaren, 5 sh. per week voor het oudste en 3 sh. per week voor elk der* andere kinderen 7 sh. 6 pence per weck voor het oudste kind en 6 sh per week voor elk der jongere kinderen van een verzekerden man of verzekerde weduwe. De gewone wekelijksche contributie zal zijn 9 pence voor een man, waarvan de werkgever en de werkman elk de helft zullen betalen, .en 4% pence voor vrouwen, waarvan 21/2 pence zal moeten worden betaald door den werkgever en en 2 pence door de geëmployeerde. Bo vendien zal door de Schatkist worde» b^- gedragen tot een bedrag van 4 millioen pond per jaar. Over die bijstorting door den werk gever zijn by de werkgevers, vooral in de industrie verschillende onoverkome lijke bezwaren gerezen. Zoozeer dat het Kabinet de ministéricele hoofden bij el kaar liceft gestoken, en bij de gisteren gehouden beraadslagingen diverse beslis singen zijn genomen, die in den loop van deze week nog aan de Lagerhuisleden zullen worden kenbaar gemaakt. Ook t. o. v. het nieuwe verkiezingsstelsel. Hierbij wenschte een deel van de mi nisters de benoeming eener commissie om na te gaan, welke gevolgen liet stelsel voor de industrie zou hebben; door an deren werd daartegen bezwaar gemaakt omdat door een dergelijk onderzoek de toepassing van het nieuwe systeem ver traging ondervinden zou De strekking der genomen beslissing is. echter nog niet bekend. Het bezwaar bij de industrie blijft om per jaar 20 millioen pond op te brengen I' Intusschen wordt Engeland op het oogenblik overstroomd met artikelen, die met Juli weer door de in te voeren Mac Kenna rechten zouden worden ge troffen. Churchill werd hier gisteren over ge hoord iu het Lagerhuis, en zeide, dat hij over deze aangelegenheid zorgvuldig hel oog hield, en niet zal aarzelen bij dit Huis aan te komen om machtiging tot vervroegde inwerkingstelling dezer rech ten, als er teekenen zijn dat zijn raming in de war gestuurd zou worden door een overmatigen invoer. Inmiddels houden de douane-ambtenaren zorgvuldig apntee- kening van den gëheelen invoer, om in staat te zijn de inkomende rechten met terugwerkende kracht te innen, als het noodig mochl wörden daartoe over te gaan. o DE STRIJD IN MAROKKO. De „Times" meldt uit Tanger Terwijl Generaal Columba met succes de Fransche geïsoleerde posten op het Westelijk gedeelte van het front be vrijdt, trekt generaal Cambay verder naar het Oosten, in het Kifandistrict, waar hij hevig wordt aangevallen. In het centrum rukt kolonel Frey- denbergs van de rivier Wergha op, en zuivert de omgeving van Taunat, waar sterke contingenten Rifs zijn geconcen treerd. Uit Parijs wordt gemeld, £»t nog steeds versterkingen naar Marokko wor den verzonden. Uit Tanger wordt heden gemeld, dat de Rif-Kabylen een colonne onder be vel van den Franschen generaal Cam bay een zware nederlaag hebben toege- ibracht, zoodat deze zich op Taza moest terügtreKken. Zij verloren meer dan 30 dooden, meer dan 100 gewonden, talrijke gevangenen en groote hoeveelheden oor logsmateriaal, w.o. ook vliegtuigen. o DE MOSOEL-KWESTIE. De „Voss. Ztg." verneemt uit Constan- tinopel, dal de Turksche gezant te Lon den in Angora is gearriveerd met een een Britsch compromisvoorstel inzake Mosoel. Engeland zöu hierbij de petroleum krijgen; Turkije een schadevergoeding en een deel van het betwiste gebied. Hetzelfde blad verneemt tevens, dat volgens in Cons tan linopel heerschende opvattingen. Franklin Bouillon's missie voor het grootste deel mislukt is. Bouillon kwam in Angora, met het doel, een 'verbond tot stand te brengen. AMEROPA. Redevoeringen van Amerikaansche ge zanten in groote hoofdsteden der oude wereld hebben altijd haar bijzondere be- teekenis; speciaal geldt dit voor Londen, vanwege de altijd vrij labiele verhouding tusschen de Engelsch sprekende oude en de dito nieuwe wereld. Komt een nieuwe ambassadeur 'uit Washington in Londen, dan krijgt hij al spoedig, aan een diner van de Ameri kaansche pelgrimsvereeniging, .'waarbij dan steeds een der leden van de Kon. familie en de premier mede aanzitten) de gelegenheid het zijne le zeggen over actueele onderwerpen, die de Anglo- Amercari link raken. Zoo heeft dan Houghton, nie«w be-^ noemd gezant te Londen 't een en ander gezegd over een zeer belangrijk onder werp. de Amerikaansche hulp aan Euro pa. En deze rede wordt daarom zoo be langrijk, omdat als zeker mag worde» aangenomen, dat zij komt uil bet Witte Huis en het ministerie van buitenland- scbe zaken te Washington. Het geen Houghton zeide kwam op het volgende neer „De volle maat der Amerikaensche hulp kan alleen worden gegeven als Amerika de overtuiging krijgt, dat de tijd van destructieve politiek voorbij is en het moment van vrcedzamen opbouw is gekomen. Is die tijd aangebroken Als hel antwoord van Europa vrede betee- lcenl, zal Amerika op zijn edelmoedigste wijze gaan helpen Mocht daarentegen het antwoord verward en twijfelachtig blijken, dan ben ik bang dat liet thans in gang zijnde proces tenslotte moet wor den gestaakt. Amerika ksn alleen li»lp verleenen aan wien zichzeir nelpt." De gezant is duidelijk genoeg geweest. Doe wat gij kunt aan den wederopbouw, en Amerika zal zeker helpen. Maar Ame rika bedankt er voor zich met de oude wereld in te laten, als die zich eigenlijk ■weer vooorbereidt tot een nieuwen oor- Zijn uitspraak omvatte veel «teer, da».

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2