Vrouwen en v Ho. 106. Woensdag 6 Mei IMS 168° Jaargang. COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. X bi Voor zoover de beperkte plaatsruimte het toelaat bieden wij aan IDVKRTEIïRr DiËRS de gelegenheid om boven onze il lustraties, welke eenmaal 's weeks in ons iblad zullen verschijnen, vaste adverten ties to plaatsen; waarvoor conditiën gaar- me door onze Administratie worden strekt. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Onder een serie van een 14-tal conclu sies van commissie-verslagen over adres sen e. d., was er ook een van de com missie omtrent de inlichtingen op het adres van de coöperatieve veevoe derfabriek Zeeland en West-Brabant te Goes, houdende verzoek om schade loosstelling in verband met een door die fabriek met den regeeringsadviseur voor veevoederbereïding gesloten contract. (We hebben indertijd de bijzonderhe den van dit verslag vermeld, dat gunstig voor de onderneming luidde.) Gister verklaarde Minister C o 1 ij n dal hij het standpunt handhaaft door hem op 22 Mei 1924 aangenomen, n.l. dat er geen aanleiding bestaat om deze schadeloosstelling le verléenen Immers nieuwe argumenten daarvoor zijn door de commissie niet aangevoerd. Op verzoek van den heer Rutgers werden de beraadslagingen oVer deze conclusie heropend. Dit lid achtte liet moeilijk voor de Kamer den minister «en standpunt voor le schrijven dat deze niet wenscht te aanvaarden, waar de commissie geen woord heeft gezegd om •de- conclusie alsnog le verdedigen. De heer Ilierastra (s.-d.) zegt dat hem niet bekend is dat de commissie is bijeengekomen om de zaak nog eens te bekijken, nadat de minister op 13 Juni 1924 een brief aan de Kamer had over gelegd. Spr. stelt voor de conclusie van de agenda af te voeren. De voorz. ach! dit een onjuisle wijze van handelen. De minister heeft stukken overgelegd en de Kamer heeft een jaar tijd gehad om deze zaak te bezien. De heer Engels (r.-k.) sluit zich aan bij den heer Hiemstra. De heer Bcumer (a.-r.) bestrijdt het voorstel-Hiemstra, Verleden week is op tijd %^ngekondigd dat deze zaak vandaag zou worden afgedaan. En nu nog heeft de commissie zich geen oordeel over de zaak gevormd! Er is geen enkele aanlei ding om deze zaak uit le stellen De voorz. zegt dat de minister op 13 Juni 1924 de desbelreffende - si ukken aan de Kamer lieeft overgelegd. Maar nu hem blijkt dat er leden van de commissie zijn, dio van de zaak niet op de hoogte zijn steil spr. voor dê zaak van de agen da af Ie roeren. De heer Hiemstra gaat met dit voorstel mede, doch komt op tegen de motiveering. De voorzitter van de com missie heeft zijn plicht niet gedaan! Deze heeft do commissie niet in de gelegen heid gesteld van de stukken kennis te neme» Spr. trekt vervolgens persoonlijk zijn voorstel in. De voorzitter begrijpt van deze re devoering niets, doch handhaaft zijn vooratol. Besloten wordt z.h.s. de conclusie van de agenda af le voeren. Een conclusie om de liquidatie van het Kon. Kat. Steuncomité over te bren gen naar de regeering, werd bestreden door den heer Nolens, vooral omdat het comité le dier zake niet gehoord is. Maar de heer van G ij n betoogde dat het niet meer mogelijk is om groote steunbedragen buiten het budget om te verstrekken. En de heer Vliegen was ook van meening dat de Vele millioenen, in het bezit van het comité, rijksgelü zijn waarover de regeering nu weer moet kunnen beschikken. De conclusie werd aangenomen met 57 tegen 25 stemmen, Daarna zette de Kamer de beraadsla gingen voort over de subsidie aan de Olympische spelen, waarmee de geheele middag werd gemoeid, nadal eerst de motie-Schaper was verworpen om ook Minister Oolijn er bij uit te noodigen Minister de Visser heeft echter nog niet anders kunnen doen dan luisteren Eerst heel aan het eind zou hij met enkele woorden zijn antwoordrede in leiden. Vandaag gaat hij verder. Hef is er bij die besprekingen tamelijk scherp toegegaan. Vooral de lieer Schaper is weer van leer getrokken op een manier die hem vooral vroeger eigen was. Hij zei geen onverdeeld bewonderaar te zijn van de sport. Er zijn uitwassen. En te yeel jongelui, ook uit de arbeidersklasse, be steden daaraan le roei tijd. Maar geeft dat het recht aan het driemanschap rechts, de heeren Kersten, Scheurer en Visscher om te donderen tegen de sport, alsof het een groote zonde was, een ver derf Yoor ons volk.* De heer Kersten. Deze Olympische spelen leiden tot ontaarding van ons volk en zijn in strijd met de Gereformeerde beginselen, die ik belijd! De heer Schaper: Blijkbaar durft gij de consequentie niet aan van uw eigen holle redeneeriugenDeze spelen lokken vele treinen met volk uit het buitenland. De heer Kersten Op Zondag! De heer Schaper De mcnschen doen veel bèler op Zondag naar sport te kijken dan naar uw redevoeringen in de kerk le zitten luisteren. De sport gaal het alcoholgebruik legen; soberheid en matigheid is door de sport zeer bevor derd. Sport kunnen we niet missen, a! zijn er uitwassen. En de wedstrijd is de bekroning het hoogtepunt van de oefe ningen. De heer Visscher heeft den Bijbel zelfs uil zijn verband gerukt, om zijn doel hier te bereiken, toen hij zeide, dat de Apos tel heeft verklaard: lichaamsoefeningen zijn tot weinig nut. Prof. Diepenhorst heeft in de antirevolulfonnaire Rotter dammer zelfs gewezen op de ideècle roordeelen van een groote internationale sportdemonstralie. De heer Visscher: Ik wist niet dat u altijd zoo voor den heer Diepenhorst was! De heer Schaper: Dat is een verle- genheidsargument. Als gij dingen zegt, die niet getuigen van dweepzucht, dan ben ik 't ook wel met u eens. Maar was het in vroegere tijden, de lijden van de heeren Visscher c.s. zoo veel beter met onze jongelui? Dan gingen zij in een wafelkraam zitten en chambre séparée of zij gingen in een janplezier potverte ren en bij elke brug riepen zij „heul, heul!" en dan hadden zij het recht een meisje dat naast hen zat, te kussen (vroolijkheid). En bij 't pandverbeuren werd machtig veel gekust en gegild. De heer Rutgers komt in extase (gelach). Spr. wedt dat de heer Rutgers dat alles niet kan lezen zonder dat hem 'l water in den mond komt. De heer Scheurer toornde tegen de korte rokken. Maar de mate van zedelijkheid staat niet in ver band met de lengte der rokken. Spr. heeft een plaatje „kaartspelen in de 17e eeuw", dat spr alleen voor de heeren wil beschikbaar stellen. De voorz. verzoekt den heer Schaper zich eenigszins te maligen. De heer Schaper betoogt alleen flat in de goudeu eeuw van de heeren Scheu rer en Kersten de dames niet veel zede- lijker waren gekleed. De heer Kersten: dat gaat er finaal naast. De vraag is niet of er toen ook excessen voorkwamen, maar of wij ze nu mogen toelaten. De heer Schaper, ik heb het niet over excessen, maar over den regel i n de gouden eeuw van den heer Kersten. De voorz. vraagt den heer Schaper nu tot de Olympiade te komen. De heer Schaper wijst den heer Kersten nog op wat vaak na afloop van zendingsfeesten gebeurt. Menig Onbera den huwelijk moet daaruit voortvloeien. De heer Kersten: daar heb ik nooit voor gepleit. De heer Schaper: dit voorstel kan onmogelijk door de Kamer worden ge weigerd, met het oog op de internatio nale bcleekenis van deze spelen en de reeds door ons land gedane toezeg ging Spr. betreurt dat de rechterzijde den mioed heeft gemist deze spelen te verdedigen en de regeering in den steek laat Maar met dergelijke boutades haalt dit lid er het voorste] niet door. Gisteren heeft, na een vooroordeeling daarvan door den heer Scheurer (A. R), de heer v. Vu uren (R. K) zich tegen het voorstel verklaard' om finrtnei- eele redenen, evenals later de heer Rut gers (A. R.) die ook vreesde dat langs een achterdeur de spelen toch weer op Zondag z;ullen doorgaan. Omtrent die Zondagskwestie zal de Ka mer trouwens eerst een principieele be slissing moeten nemen, daar den heer Boon een motie heeft voorgesteld tot schrapping van dat verbod vsn spelen op Zondagen. Die motie zal echter wel verworpen worden, daar ook de heer Bornans (R. K.) er zich tegen verklaarde, noewel hij overigens uit het katholieke kamp stem ten gunste van het voorslel zelf deed hooren. De heer v. R a v e s t e ij n zal ook te genstemmen omdat het een „modern-ka pitalistische schow" is. En de heer Bra at ook omdat hij geen millioen wil weg gooien voor „sportief Nederland." Nog zij vermeld dat de heer M a r- chant aan de regeering verweet dat zij ten onrechte aan het Olympische Co mité om „principieele redenen" de ge legenheid onthouden heeft om door een loterij zelf de benoodigde gelden bijeen le brengen. We zijn er zeer benieuwd naar of Mi nister de Visser heden nog een gunstiger sfeer voor hel ontwerp vreet te scheppen. Uit Stad en Provincie. Uit Vlissingen Hedenmiddag komt Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden te 6.29 te Vlis- s i n g e n aan om hedenavond deel te nemen aan het diner der Stoomvaart maatschappij „Zeeland". Bij goed weder zal Z. K. H. waarschijnlijk morgen een aulotochl door Walcheren maken en daarna te 1.19 weder naar Het Loo ver- lrekken. Uit Walcheren. Gisterenmiddag was de 18-jarige L uit Vlissingen als naar gewoonte bezig met het aanrijden van water voor de werken tot verbetering van den Nieuwen Vlissingenschen weg onder Souburg toen "hij het ongeluk had van den met 1000 L. water gevuiden wagen te vallen, welke wagen hem over het lijf ging. De ongelukkige werd op de hofstede van den heer Castel binnengedragen en ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Be halve inwendige kneuzingen, bleek de jongen een arm te hebben gebroken en was hij ook aan het gelaat, verwond. Op medisch advies werd de jongen per brancard naar het St. Josephziekcnhuis te Vlissingen overgebracht. De jongen was steeds bij kennis gebleven. De toestand was heden zeer ernstig. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Met de Staatscrt van 5 Mei zijn ver zonden afdrukken van de statuten der Vereen. „St. Elisabeth", gevestigd te Hulst In. de gemeenteraadsvergadering op 23 April 11 te Philippine werd o.a. afwijzend beschikt op een verzoek van den Philippinepolder lot verbetering aan de uitwaleringsluis en een vloeideur aan te brengen aan den duiker van de tram in de vest van G. Voerman Een voorslel van E. Rammcloo om het vermenigvukligingseijfer inzake belasting le bepalen op 0,8 (v. j 0,9) werd aange nomen B. en W. hadden het willen hand haven op 0,9. Op uituoodiging van het Rijksbureau lot Drinkwatervoorziening om op kosten van het waterleidingcomilé een onder zoek inzake de waterleiding in te stellen op Tholen, worden als leden lot de com missie uit den raad aangewezen de hee ren E Dumoleijn, F. Dliooge, R. Itam- meloo en A. J. Minnebo KERKNIEUWS. Ds. J. Japchen, te Haamstede, hoopt Zondag de 31 Mei a,.s. afscheid te nemen van de Hervormde gemeente le Haamstede en Zondag den 7en Juni d.a.v. zijn intrede te doen te Ooltgensplaat na bevestigd te zijn door Ds. E. V. J. Jap chen van Hei- en Boeicop. Daar sinds do komst van ds. Le Cointre het kerkbezoek bij de Gerefor meerde Kerk le Bergen op Zoom zeer sterk toeneemt, heeft het kerkbestuur be sloten, de kerk le vergroolen. Tevens is er een bouwfonds geslicht, waaruit men de kosten van een geheel nieuwe kerk, die op f60 000 geraamd wordt, binnen enkele jaren hoopt te kunnen bestrij den. (Ned.) o Ned. Herv Kerk. Beroepen te Klaaswaal (toez Ds. P. N. Gijsman, le Oostkapelle. Geref. Kerk. Beroepen te Tholen, ds F. A. den Bocft, te Kruiningen. ONDERWIJS. Geslaagd voor het radiodiploma 2e klasse, de heer D. Brccl, leerlingf van de „De Ruijterschool" te Vlissin gen. Tol leeraar in de wis- en natuur kunde and het gymnasium te Zwolle werd benoemd de heer M Kobus, leeraar te Vlissingen. (N. 11. Crt. Aan de Leidschc Universiteit werd heden bevorderd tot doctor in de ge neeskunde, na verdediging van een aca demisch proefschrift, getiteld „Over den invloed van coïloiden in het bijzonder van gelatine-sols op de werking van den I bacteriophaag", mej.- L. C. Bolle, ge boren te R n e s S e, arts, wonende le Leiden. Rectificatie Ter verbetering van het door onjuiste inlichting verkeerd gestelde ben cut in ons nummer van gisteren melden wij dat de heer J. Louwerse niet is benoemd tol onderwijzer maar tot hoofd der school te Kleverskerke. Vreemde taal op de lagere scholen. Het voorloopig verslag der Tweede Ka mer is verschenen over het voorstel van mej. Westerman om wederinvoering van een moderne taal op de lagere scholen mogelijk te maken. Eenigo leden meenden dat eerst het resultaat van het onderzoek van de on derwijsinspectie had moeten worden af gewacht. Verscheidene leden meenden dat de ondervonden moeilijkheden ten deelc het gevolg waren van den overgangstoestand en voor een groot deel door verkeerde handelingen zijn geschapen- Aanneming van het wetsontwerp zou nieuwe moei lijkheden scheppen, doordat er weer haast elkaar scholen met en zonder Fransch zullen bestaan. Het onderwijs in een vreemde laid moet volgens deze le den eerst aanvangen, nadat een deel van het lager onderwijs is doorloopen, dat dient vooraf te gaan aan den overgang naar H. B S. of gymnasium. Andere leden juichten het voorstel toe, daar het h. i. een fout is geweest het onderwijzen van een moderne taal In de eerste zes leerjaren te verbieden, een fout, voortvloeiende om uit de zucht om de z.g. eenheidsschool Ie vestigen, wat in de 'practijk niet door te voeren is, om dat nu eenmaal alle kinderen niet gelijk zijn. Bovendien moet op de eischen van het voortgezet onderwijs worden gelet. Te vcet nadruk wordt gelegd op de eischen der H B. S. en gymnasia. liet be zit van eenige kennis van het Fransch is niet minder noodig voor kinderen die naar u 1. o. kopscholen wenschen over te gaan. Verscheidene leden kwamen er tegen op dat de beginselen der eenheidsschool een knellende uniformiteit zouden ge bieden, LANDBOUW. Ons trekpaard le Milaan In een uitvoerige beschouwing in de N. R. Crt over „de overwinning van de Nederlandschc trekpaarden te Milaan leest men o. a. het volgende De enorme indruk, dien onze paarden in Milaan maakten, kwam ook lol uiting, toen een van de Ilaliaansche fokkers „den kolder tn den kop" kreeg en in combinatie met enkele anderen -- die dus ook warm waren met alle ge weld den driejarigen hengst Fair van gebr. Aernoudts te Sluis koopen wilde en rs Zaterdagsmorgens tot een millioen lire (vandaag 103.000 gulden) bood. De heer A. Aernoudts ging van huis met de ppdracht, onder 'geen voorwaarde Fair te verkoopeu, dan tegen een fanlasieprijs, maar met elU persoonlijk gevoel ook daarvoor is hij niet te koop. En het bod werd dan ook afgeslagen. De geheele Nederlandschc fokkerij kan met deze weigering worden gelukgewenscht, meent de schrijver, die dit dan verder in bij zonderheden aantoont. En verder schrijft hij Ook onze merriën hebben in Milaan buitengewone bewondering geoogst. De eerste prijswinster der oudere merriën Hermine (B 1315) van de stallen Dob- belare le IJzendijke, is niet te slaan. "Wij hebben den bekenden Brusselschen paar denkenner A van Broekhuyzen in Den Haag in 1922, toen Ilcrmine kampioene werd, liooreu zeggeh, dat op (leze mer rie niets aan te merken valt „ze heeft niet één fout." Wat ze als folemerrie waard is, bewijst het feit, dat haar zoon Albion d'Hennine in Milaan den twee den prijs behaalde der twee-jarige heng sten, achter een zoon van Cousin de Laboureur, onzen kampioenhengst van 1924. Men ziet. bon sang ne peut mentir Wat de hoofdzaak is Italiaansche fok kers en Ncderlandsche fokkers hebben elkaar gevonden. Men was in Ralië r.iet alleen opgetogen over onze paarden, maar kou het ook best vinden met de „Olandese", autoriteiten zoowel als fok kers, die het Nederlandsche stamboek vertegenwoordigden. De voorzitter, jhr Van Vredenburch, heeft er slag van, met paardenfokkende mcnschen om te gaan, waar deze ook geboren zijn, en de Italiaansche autoriteiten waren in één woord charmant. De Italiaansche Minis ter van Landbouw kwam zelf de prijzen uitreiken en het publick verdrong zich in zulke drommen om de stallen, (lat de Nederlandsche paardenknechts soms haast in de verdrukking geraakten. Met hun keurige witte pakjes en rood-wit- blauwe Jockey-pet, hadden ze bij het voorbrengen van de paarden in den ring jhet hart der Italianen reeds gestolen. Meisjes! Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Purol (Ingez. Med.) RECHTZAKEN. Yoor deii Iloogen Raad te 's-Gra- venhage is behandeld het beroep van den 7S-jarigen III de V die wegens poging tol doodslag, gepleegd in de Marnixslraat te Amsterdam, door het 'Hof aldaar is veroordeeld lol vijf jaren gevangenis- slraf (de rechlbank had 6 jaren opge legd. De raadsman van requirant, stelde verscliillende cassatie-middelen voor. De conclusie van het O. M werd bepaald op IS Mei. Voor de rechtbank te Amsterdam stond terecht II. A metselaar, 33 jaar, ter zake, dat hij op 11 Maart bij een twist onder het biljarten te Heerlen W F. Italiaandcr. koopman, met een mes iu het hoofd heeft gesloken Eisch 5 jaar gevangenisstraf. Voor de rechtbank Le .Maastricht heeft terecht gestaan W. v. d. II.. 35 jaax, mijnwerker le Heerlen, thans gedetineerd ter zake, dat hij op/ 1 Maart bij een twist J. van der Meer met een revolver ge dreigd en op hem geschoten heeft. Voorts zou hij op den onbczoldigden rijksveldwachter Driessen hebben ge schoten, zonder dezen evenwel te raken. Het O. M. eischte wegens poging tot doodslag en het schieten op een amb tenaar in functie 10 jaar gevangenisstraf. D e lage, lange pachten. Ter openbare terechtzitting der Ar- rondissements-Rechlbank alhier, Ka mer voor Burgerlijke- en Handelszaken, van heden, werd vonnis gewezen in- de reeds bekende zaak van den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Zierik- zee q.q.. als cischer-geopposcerde, legen J J. Capelle en N. W Gaandcrse te Nieuwerkcrk, de zaak van de lage en lange pachten. De Rechtbank verklaarde den geoppo- seerde ontvankelijk in zijn vordering, doch verklaarde die vordering ongegrond en ontzegde hein die; verklaarde oppo santen goedopposanteu en 't verzet tegen t dwangbevel goed cn van waarde; stelde (lat dwangbevel builen effect en veroor deelde den geopposcerdc in de kosten van het geding. Wij komen morgen nader op deze zaak terug. BANTEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. N.V Houthandel v.h. G, Alberts Lzn. en Co. te Middelburg. Naar wij vernemen zal aim aandeel houders der N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co. le Middelburg wor- deu voorgesteld over 1924 71/a pet. di-' vidend uit te keeren. Oesters Uit Zeeland werden verzonden in April 1925 naar Engeland 1.519.555 oesters; Bel gië 124.340; Nederland 112 654, Duitsch- iand 18 910, Frankrijk 1000; andere landen 2000. Te samen 1.778.489. In April 1924 werden verzonden 2.321.909 stuks. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Door de vereen iging „Handelsbe lang" alhier zijn bij den directeur van bet postkantoor alhier en bij het hoofd bestuur der P T T. gemotiveerde beden kingen ingediend legen de plannen tot vermindering van het aantaL postbestel lingen Dankbetuiging der Ind. vliegers. Het Haagsche Anela-kauloor pntv'ng het volgende communiqué: Oudergeteekenden gevoelen behoefte om langs dezen weg uitdrukking te ge ven aan hun diepgevoelde erkentelijkheid voor de hartelijke en onvergetelijke ont vangst, welke hun bij hun terugkomst in Nederland van zoovele zijden en op zoo treffende wijze is bereid geworden. De waardeering van het Nederlaudsche volk in al zijn lagen, welke hun daarbij is ten deel gevallen, zal hun onvergetelijk blij ven en een ieder, die hiertoe mede werkte, spreken zij hierbij hun oprechten dank uit Zij stellen er prijs op levens le ver klaren zulks in verband met de in de pers verspreide berichten aangaande ont stemming, welke onder hen zou zijn ont-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1