M— de loss opgooien. Denis raadt mis en Swartcnbroekx kiest wind mede, deze staat van doei tot doel. Onder luid ge juich brengt Buitenweg te 2 39 den bal aan het rollen. De Hollanders onderne men dadelijk een aanval, maar de bal raakt bij de doellijn uit en verhuist daar op naar de Hollandsche helft, doch de Belgische voorhoede richt niets uit Als er één minuut is gespeeld, krijgt Buiten weg den bal van Kuchlin en weel met een fraai jichot le doelpunten De stand is nu 1 - 0. Daarop volgt direct een aanval der Belgen, doch Denis is op zijn post. Te 2.42 volgt weer een fraaie aanval der Hollanders. Buitenweg geeft den bal over aan Gielens, die voorzet. Het leder wordt fraai door De Bic weggewerkt Een Belgische aanval, onder leiding van Larnóe, strandt op buitenspel. Tc kwart voor drie vallen de Hollan ders opnieuw goed aan, doch Swartcn broekx is op zijn post. Te 2.46 gaan de Hollanders weer tot een aanval over. Gielens geeft een fraaien voorzet, De Bie loopt uit en Buitenweg maakt weer een doelpunt, zoodat de stand is 2—0 Dadelijk daarop komt weer een Belgi sche aanval. De Hollanders krijgen een hoekschop tegen zich, doch deze loopt op niets uit. Het spel gaat nu eenige oogenblikken op en heer. Een gevaarlijke aanval der Belgische voorhoede wordt om 2.49 door Denis fraai gebroken. En hij doet hel zelfde met een spoedig daarop volgen den tweeden Belgischen aanval Er wordt van beide zijden met geweldige geestdrift gespeeld. De Hollanders spelen vol vuur, aangemoedigd door hun schitterend spel en ook de Belgen spelen vurig. Te 2.51 gaan de Belgen weer tot een aanval over, en Thijs doet dicht bij liel Hoilandsolie doe! een fraai schot, dat echter door v. d. Meuten, die schillerend uitvalt, on schadelijk wordt gemaakt. Daarop volgt een worsteling voor het Hollandsche doel, die eindigt met een schot van Pels- maeker, dat huizenhoog overgaat. Thans gaat het spel weer van doel lot doel. De Belgen zijn eenige oogenblikken in den aanval, doch Denis en Tetzner staan als rotsen. Eenmaal moet v. d. Meulen op treden bij ccn schot van Thijs, en blijkt hij buitengewoon betrouwbaar le zijn. De Belgen blijven voor het Hollandsche doel. Larnoe lost een schot, dat hoog over de doellat heengaat. Te 2.57 probce- ren de Hollanders weer een offensief, maar Swartcnbroekx blijkt subliemIlij komt naar voren en maakt den aanval onschadelijk Een minuut later krijgt Gie lens hel leder te pakken, nij lost een schot dal vlak achter het Belgische doel terecht komt. Spoedig weten de Hollanders weer lol den aanval over te gaan. De Na Iris brengt den bal op. maar weer is bel {Swartcnbroekx, die hem in den weg treedt. De Bie is weer ver uïtgeloopen. en is ook bij den bal Baar van Slangen burg verovert het leder en schiet naast het leege doel. Daarna volgt weer een ren van de Matris, die weer door Swar tcnbroekx in den weg gelreden wórdt. De 3.01 komt een fraaie aanval van de Bel gen, maar Larnoe schiet naast. De 3.02 gaan de Hollanders weer naar voren. De Matris, die den bal toegespeeld krijgt, is echter iets te laat, zoodat het leder door Swartcnbroekx geretourneerd wotxlM Daarop volgen kort na elkaar eenige Bel gische aanvallen. Een fraai boogschot van Bastin wordt door d Meulen fraai ge houden, en Tetzner geeft den bal schit terend door naar de midjéenlinie, die den aanval goed voedt Om 3 05 volgt ecu Hollandsche aanval/ Baar Slangenburg geeft den bal aan de Matris. Deze zendt liet leder weer terug naar Baar van Slan genburg, die een zekere kans mist, door vlak voor hel doel naast te schieten. Thans gaat het spel weer snel op en neer en te 3 08 trekt een keurigg opbrengen van Gielens de aandacht. Hij geel'! liet leder aan Kuchlin, die op zijn beurt doorzendt naar de Matris, deze geeft den bal aan Baar van Slangenburg, die weer naast schiet. Te 3.10 gaan de Belgen weel' naar vo ren, doch Thijs zoekt het doel weer veel to hoog. Een dadelijk daarop onderno men tweede Belgische aanval strandt op buitenspel Te 3 12 doen de Hollanders weer een aanval, de. Matris schiet vlak in de handen van de Bie. Dan wordj een „hands" genomen voor de Hollanders, op 20 Gieter van het Belgische doeï schiet van Daalen echter hoog over. Het spel gaat thans weer eenige minuten op en neer De Belg Fierens geeft den bal fraai over aan R. Braine. maai1 Denis levert keurig werk en weet ook den vol genden Belgischen aanval te onderbre ken. Om 3.17 ontstaat een langdurige worsteling voor het Hollandsche «loei. waarbij Denis en Tetzner ieder op hun beurt de gewenschte oplossing brengen Even later doet de Matris weer een fraaien aanval maar Baar van Slangen burg mist echter zijn voorzet, Gielens vangt het leder op en geeft hel aan Kuchlin, die het doel een meter te ver zoekt Onderwijl w/eert het publiek zich geducht, luide klinken de uilroepen van goedkeuring bij een mooien aanval of een. schitterende verdediging en de uit roepen van afkeuring bij een minder fraaie wijze van spelen. Te 3 20 krijgen de Hollanders voor hel Belgische doel een free kick van hen toegewezen, Matris neemt deze vrije schop, doch de Bie weet het leder weg le werken. Een tweetal nu volgende Bel gische aanvallen loopen op niets uit. door het fraaie spel van Denis. Om 3.22 volgl nog een Hollandsche aanval en een fraai schot van Buitenweg gaat ra kelings over de lal Dan gaat de rust in met een stand 2-0 Om 3.11 wordt het spel herval. Da delijk volgt een aanvai eter Hollanders Baar van "Slangenburg -schiet den bal vlak naast de doelpaal. Vervolgens wordt eenige oogenblikken op het midden van hel veld gespeeld en te 3.17 volgt een fraaie aanval der Belgen, R. Braine schiet rakelings over, waarbij v. d. Meu len den bal nog juist tot hoekschop weet te verwerken. Dadelijk daarna volgt weer een Hollandsche aanval. Mu is het Kuch lin, die over schiet. Vervolgens gaat de Matris er op zijn eentje met den bal van door. Pelsmaecker onderbreekt echter zijn ren. De Hollanders zijn thans iets in de meerderheid. Beide partijen blij ven met prettig enthousiasme spelen en het s pel gaat vlug van helft tot helft. Het publiek moedigt weer de spelenden aan Te 3 50 volgt een vrije schop voor het doel der Hollanders. Zij wordt genomen door Bastin, die over het doel schiet. Tc 3.52 weer een Hollandsche aanval. Denis had den bal fraai aangegeven, die Buitenweg opving en het leder naar Baai- van Slangenburg toespeelde, die onhoud baar inzet, zoodat de stand te 3 51 3 0 is. Anderhalf minuut later volgt alweer een aanval der Hollanders, Baar van Slangenburg krijgt den bal van Buiten weg en schiet weder in de Bie's heilig dom .zoodal do stand toen 1—0 was. Dadelijk daarna weer een" aanval der Hollanders Ditmaal heeft de Matris den hal Hij rent langs de lijn, passeert de verdediging en besluit met een schot, dal naast he.t doel gaal De spelers ge ven zich geheel en worden aangevuurd door Denis en vooral ook door het publiek Mu komen de Belgen eenige malen opzetten. Zij ondernemen enke le aanvallen, en dringen door tot vlak voor hel doel der Hollanders Eenjnaal krijgt Larnoe een kans, doch Tetzner treedt op het laatste moment in het doel van v d. Meulen reddend op Te 4.03 knort Kuchlin, die geblesseerd was, na een paar minuten in het veld terug, tijdens zijn afwezigheid speelt de Hollandsche ploeg met 10 man, en in die kleine periode zijn de Belgen iets in de meerderheid. Hun voorhoede levert goed. samenspel, terwijl de middenlinie der Hollanders iets verzwakt. Hen onver wacht fraai schot van Grymonprez wordt keuring door v. d Meulen gehouden. De aanvallen van beide zijden worden eenige malen achtereen onderbroken door buitenspel en het tempo is iets minder snel. Te 4.10 krijgen de Belgen uil een aanval der Hollanders een hoek schop tegen zich. doch de Matris schiet onzuiver en het loopt op niets uit. Te 4.11 gaan de Belgen weer naar voren, Gymonprez zet de tanden op elkaar en lost een geweldig schot, dat naast gaal. liet spel gaat weer op en neer. Om 4.15 volgt een Hollandsche aanval, Gielens zet schitterend voor, doch de Bie onderschept door uit te loopen dezen voorzet. Toch blijft het leder op de helft der Belgen en Baar van Slangen burg lost een ver en hard schot, dat de Bie al knielend in de maagholte opvangt Om 1 1(5 geeft de Matris den bal aan Buitenweg, die hem keurig in het hoek je van het doel der Belgen plaatst. De stand is nu 5—0. Er rest den spelers nog tien minuten. De Hollanders zijn goed op dreef; ook de Belgen houden vol. Te 4.21 zitten de Belgen weer op het doel der Hollanders. Bastin zet voor, maar Larnoe mist den bal. Daarna gaat Buitenweg er alleen mei den hal van door en schiet op 10 M. naast. Mog een Belgische aanval, waarbij Bastin zich den bal laat ontgaan en dan komt het einde met' '5—0. De scheidsrechter leidde bevredigend. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Bij de op 1 dezer gehouden open bare aanbesteding voor het verbouwen van de voormalige openbare school te 's Heer Arcndskerke, lot verga derlokaal enz., werd het laagst inge schreven door Fa. J. M. .T. Schrijver te Goes voor f8110, aan wie het werk werd gegund. Vrijdagmiddag werd aanbesteed het verhoogen en verzwaren van den zee dijk van den calamiteiizeii Willem An- napolder le Biezelinge Raming f30.200. Inschrijvers 18. een biljet niet ingevuld- f Verwater, Made, f 31.777; Johs. van den Heuvel Made, f 31 370: A Zaanman, Ainmerstol, f 31.340; W. A. de Waard, Lekkerkerk, f31.237; Corn Geluk Jr, Tholen. f30 800; A. A de Wilde, Middelburg, f 30 750; Jos. de Maat, Ilontcnisse, f30 280; A Foudrenue, Goes, f30.050, Gebrs. Hoecke, Mieuwendijk, M. Br f20 800; Petrus Andriessen, Wal soorden, f20 800; Mars. Hoogesteger, Wemeldinge, f 20.(580, Lambr. van de Volde, Bruinisse. f29 500; II Kosten Cz., Wemeldinge, f 29.460; P. de Koeijer, Ier- scke, f 29 28(5; W. van Vossen, St. Aj\- naland, f29.050; C van de Knippe, Oos-, terland f28.976; Iz Lagasse^ Koude- kerke, f 28.670; L. van Boven en J. Wolse, Ellewoutsdijk, laagste inschrij vers, .f 28.660. AFLOOP VERKOOPINGEN. Te lerseke werden door den Notaris Pilaar publiek geveild en ver kocht 2 woonhuizen aan de Oesterstraat, ten verzoeke van den heer A. J. v. d. Jagt— Bom aldaar. Kooper A Pols voor f 1340, plus 8V? o/o. Een nieuw gebouwd huis, geveild ten verzoeke van den heer J C Waverijn, aldaar en gelegen aan de Kerkhoek- straat, werd niet verkocht. Hoogste bie der f 2200 Ten overstaan van den notaris Meulenberg werd Donderdag te P o o r t- vliet voor de erfgenamen van J. M. Pape verkocht: 1. Een woon- en winkelhuis met erf en schuur, groot 1 a. 23 c.a.; koopW P. Franken voor f3130; 2. Een schuur met erf, groot 1 a. 50 c.a.: kooper Gebrs. van As Hz. vooi f 1610; 3. Een hoefje, bestaande uit huis, schuur, erf en tuin aan den Schoondorp- schep weg, groot 28 a. 40 c.a. (217 roe den); kooper N. Luijk voor f2600; 4. Een perceel bouwland, aan den Lan gen weg, groot 53 a. 90 c.a. (1 gem. 112 roeden); kooper M. van As Cz. voor f1430; 5. Een perceel bouwland met dreef ra Arend Huigenhoek, groot 24 a. 90 c.a (190 r.); kooper A. Goudzwaard Cz. voor f 930; 6. Een perceel bouwland aldaar, groot 18 a. 95 c.a. (145 r.); kooper P. C. Oos- dijk Cz. voor f 960; 7. Een perceel bouwland aldaar, groot 21 a. 96 c.a. (168 r.); kooper idem voor f1260; 8. Een perceel bouwland aan den Lan gen Zandweg, groot 33 a. 95 c.a. (260 r.) kooper J. I. Monteau voor f 1000; 9 Een perceel bouwland aldaar, groot 26 a. 30 c.a. (201 r.); kooper N. Luijk voor f1070; 10. Een perceel bouwland aldaar, groot 27 a. 75 c.a. (212 r.); kooper als voren voor f 950; 11. Een perceel bouwland aan den Kor ten Zandweg, groot 27 a. 70 c.a. (212 r.); kooper als voren voor f 1150; 12. Een perceel bouwland aldaar, groot 46 a. (1 gem. 52 r.); kooper G. Mossel man voor f1220; 13. Een perceel bouwland aldaar, groot 55 a. 90 c.a. (1 gem. 127 r.); kooper A. Goudzwaard Cz. voor f 1240; 14. Een perceel bouwland aldaar, groot 50 a. 60 c.a. (1 gem. 87 r,); kooper Abr. de Groene Jz. voor f 1340. Al deze koopers wonen te Poortvliet. 15 Een perceel bouwland aan den Kor ten Zandweg, groot 28 a. 40 c.a. (217 r.); kooper J. P. van Tiggelen te Tholen voor f 1550. Het laatste perceel kan onmiddellijk in gebruik genomen worden; de andere stukken bouwland zijn in pacht tot 1927 of tot 1928, De prijzen ervan zijn per 39 a. 24 c.a. Ingezonden Stukken. Mijnheer do Redacteur. Gaarne zag ik een verbetering in het raadsverslag van Biervliet van Maandag j.l., waar nw correspondent schrijft „De heer Anthonisse zegt, dat de Clrr. Ilist. ook Zondags weinig of geen be langstelling voor de concerten op de Markt toonen". Dit is natuurlijk niet zoo als men die als bezoekers kan rekenen op een Zon- dagavondconcerl. Wel was mijn antwoord op de opmerking van den heer Pledet, dat er verleden jaar 3 of 4 Zaterdag- avondconcerten gegeven zijn plus de re petities op de Markt en dat zij in de week ook zeer weinig voor de muziek voelden. Dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, A. J. ANTHONISSE, Lid van den Raad. Biervliet 30—4—'25. DE NATIONALE UNIE. Haar resolutie. De Nationale Unie heeft in hare leden vergadering van 25 April 1.1. op voorstel van hel Bestuur met algemeenc stemmen besloten bij de a.s. verkiezingen niet met eigen candidalen uit le komen. Voor de velen, die op een „daad" had den gehoopt, voor de vele malcontenten, de vele partij-loozen, die hoopten op „de" candidaluur, waarop zij met volle overtuiging hun stem zouden kunnen uit brengen. beteekent dit besluit een teleur stelling. Wie echter verder ziet dan deze ver kiezingen kan niet anders dan het Be stuur prijzen, dal hel niet heeft toegege ven aan den asndrang van uil de ver gadering er op uitgeoefend. Wat toch is het geval? Zoowel ia de pers als bij de leiders van verschillende partijen, met wie be sprekingen zijn gevoerd, is het streven der M. U. zooal met groote reserve, dan toch geenszins met volkomen afwijzing overwogen. Verschillende uitlatingen van vooraan staande personen zoowel in dagbladar tikelen als in redevoeringen zijn even- vele aanwijzingen van dene langzaam veranderende «mentaliteit in de richting, die door de M. U. wordt voorgestaan Aan den anderen kant heeft liet der M. U. nog aan tijd en gelegenheid ont broken om haar beginselen in wijderen kring ingang te doen vindeu en hare organisatie uit te bouwen. Thans reeds met eigen candidalen voor den dag te komen zou de kans op een échec vergrooten en een de zaak willen forceeren zijn. De vrucht moet rijp zijn wil men haar plukken. De taak, die der N. U. beschoren is. is het rijpen der vrucht zooveel doenlijk te bevorderen. Teneinde dat doel te bereiken wil zij als „staatkundige vereeniging" er naar streven hare beginselen steeds meer in gang te doen vinden in die partijen, waaruit zij hare leden heeft gerecruleerd en tevens hare organisatie op zoodanige wijze Uitbouwen, dat zij, indien zulks noodig of wenschelijk mocht blijken, bij de eerstvolgende verkiezingen welbewust en zeker van haar succes met eigen ran- didaten zal kunnen uitkomen. Dat haar ijver en hare belangstelling voor de nationale zaak na den afloop der verkiezingen geenszins zal verflauwen en zij die belangstelling ook bij hare leden zal weten wakker te houden, da: rvoor staan het Bestuur en de eensgezindheid en vaste wil, waarvan de algemeene ver gadering blijk gaf, borg. De beginselen, waarvan de N. U. in hunnen onderlingen samen hang de draagster is in onderscheiding van alle andere partijen, zijn de volgen de: 1. het streven om de politieke anti these waar mogelijk en op een zoo ruim mogelijk terrein te overbruggen, en bij de vóórbehandeling van alle mogelijke onderwerpen van nationaal belang sa menwerking lusschen rechts en links te bevorderen; 2. herstel van de waarlijk liberale gedachte, „eerbiediging van de oneindige waarde der menschehjke persoonlijkheid in de sfeer der vrijheid wars van elk dogmatisme' waarbij dus ook in de poli tiek rekening wordt gehouden met den christelijken grondslag onzer natie en het verlangen van ons volk naar zelf bestemming; en 3. bij onvoorwaardelijke!! steun aan een krachtig centraal gouvernement be vordering eener organische demo- cratie. in tegenstelling jnet welken vorm ook van staatssocialisme. D1 e 1 i b e r a I e g e d a c h t e. Wje Colij'n's deputaten-rede over „de bewaring van '1 pand" beeft gelezen, die zal wel versterkt zij'n in hel besef, dat de geestelijke antithese zich wel krachtig moet doen gelden ook op het terrein der staatkunde, en aan een blijvende samen werking tUsschen rechts en links op be lemmerende wijze in den weg staat. En wanneer men daar tegenover opmerkt, dat b. v. Engeland eene dergelijke tegen stelling op politiek gebied toch niet be staal, dan antwoordt de C H. Jhr. Mr. de Geer in een rede te Middelburg, „dat zulks te danken is aan het feit. 'dal in Engeland de Christelijke leer zóó doorge drongen is in de staatsinstellingen, dat ieder ze respecteert, ook hij, die per soonlijk de zegeningen van het Christelijk geloof niet deelachtig is geworden." Ik ifneen, dal Jhr de Geer hier in zoo verre den spijker op den kop slaat, dat juist uit dit n i e t-respecteeren van de behoeften van het Christelijk deel van ons volk door de toenmalige liberalen onze politieke antithese is geboren. Inderdaad, wanneer een liberaal Mi nisterie een wetsvoorstel zou indienen, dal „het gezag" zou ondermijnen of de grondslagen van hel maatschappelijk- of familieleven zou aantasten, voor zoover deze geworteld zijn in de Christelijke ge loofsovertuiging van ons volk, dan zou het de geheele rechterzijde als één man teggenover zich vinden. Omgekeerd zal echter een rechtsch ministerie, dat op f-ond van „er staal geschreven" ons den ngelschen Zondag of de doodstraf zou willen opdringen, de gchecle linkerzijde tegen zich in hel harnas jagen. Maar wat bereikt de tegenwoordige coalitie nu zelf ten opzichte van deze specifiek „Christelijke" wenschen? Be klaagt de heer Colijn er zich in diezelfde deputaten-vergadering niet over hoe hij met diepe teleurstelling moet consta- teeren in deze zaken zoo weinig sympa thie te ondervinden van de zijde zijner eigen bondgenooten'? Bestaat er aan de andere zijde niet de mogelijkheid om bij een „liberale" wet geving op allerlei gebied toch eigen be ginsel hoog te houden? Zoo zal de wettelijke mogelijkheid van echtscheiding geen goed Katholiek er toe bewegen om van dal recht gebruik te maken legen het uitdrukkelijk verbod zijner kerk i n, Toch zou Tiet zuiver cleri- calisme zijn om nu ook alle andere bur gers van dat recht te willen uitsluiten. Maar afgescheiden van deze bijzondere questies, waarin het „geloof" zoo na drukkelijk meespreekt, is er een groote neutrale zone, waarop allen die het waarachtig landsbelang voor oogen heb ben en in den bovenbedoelden zin de mocratisch voelen, elkaar kunnen vin den. Ik denk hierbij b. v. aan de groote vraagstukken van defensie, bezuiniging, onderwijs, nu de pacificatie er eenmaal is. en sociale wetgeving. Het is de/e neutrale zóne, waarop ook Colijn in zijn depulaten-rede doelde, en waarvan de N. U. hel bestek tracht uit le teekenen. Uit het bovenstaande blijkt, dat de politieke scheidslijn aan verschuiving on derhevig is, naar de mate van de vraag stukken, die aan de orde komen. Ditin le zien en indepractisclie politiek lot erkenning te bren gen zou reeds een groote stap in de goede richting zijn. De politieke samen werking voor zekere periode zou dan bepaald worden door den aard der vraagstukken, die het meest om voor ziening vroegen. Organische democratie. He is der N. U. zoowel aangeprezen als aangewreven,* dat zij eene conserva tieve concentratie zou zijn. Zoo schrijft „De Vrijzinnig Democraat" van 21 Maart 1.1. „De N. U. wil een conservatief bloc Vormen", en noemt dan dat plan „on getwijfeld eerbiedwaardig'', terwijl het. blad verder schrijft „Maar ongetwijfeld is er in den lande eene slrooming, die den conservatieven kant uit wil en van dit streven maken zicli de oprichters van de N.U. de tolk". De N U. wijst zoowel lof als blaam in deze richting met groote beslistheid af. De Voorzitter der N. U. verklaarde in de rede, waarmede hij de laatste alge meene vergadering opende o.a. „Eene dergelijke - nieuwe antithese demo- cratisch-conservatief zou voor ons po litieke leven een ramp zijn. In plaats» van saneering, zooals men verwacht, zou hot resultaat zijn een toestand, zooals men thans in Frankrijk beeft, cindelooze scha keeringen van rose-rood en rood-rose met geen andere basis van groepeering dan personen- en groepsbelangen. Duidelijker kan liet niet De N. U. is niet anti-democratisch. Voor reactionnairen uil beginsel en voor liberalen van hel laissez-faire-laissez-al- ler-svsteem is in haar gelederen geen plaats. Wiaar zij zich echter met groote beslistheid tegen keert, is tegen eiken vorm van staatssocialisme, of de ze wordt gepropageerd door links of door .rechts. Dat zij niet "Shti-democralisch is be wijst haar streven naar autarchie, als middelpunt van practische syntheti sche politiek, waarin zij tegemoet komt aan den algemeene wensch naar zelfbe stemming. Waar autonomie hel recht om voor eigen kring verordeningen uit le vaardigen slechts stapsgewijze aan met name genoemde organisaties en vöor be paalde onderwerpen kan worden toege kend, ligt hel in het wezen der autar chie den wetgever d i. dus re geering en Stalen-Generaal de vrije medewerking te verzekeren der betrok ken belanghebbenden, waardoor zoowel op het gebied der wetgeving door het recht van initiatief- als op dat der uitvoering door hel recht van ad vies tal van in de maatschappij le vende behoeften zich langs wettelijken weg zullen kunnen uiten, en tevens hel terrein der directe staatsbemoeiing hoe langer hoe meer kan worden ingekrom pen. Uil den aard dei- zaak zullen deee rechten zoowel wettelijk als grondwette lijk geregeld moeten worden, en in hunne wettelijke formuleering zal ter dege door alle mogelijke waarborgen moeten wor den gewaakt tegen event ueele gevaren, die eene onoordeelkundige toepassing van het beginsel zou kunnen meebren gen, als daar zijn overheersching van een bepaalde groep der bevolking over andere groepen, toename van den onge- wenschten invloed van politieke vrijge stelden, enz. Tegenover de toekenning van autar chie zal eene moreele versterking van het centrale bewind moeten staan, dat in staat zal moeten blijken de verschillende belangen Vanuit een hooger, nationaal standpunt te beoordeelen, cn met juist heid tegen elkaar op te wegen. Een en ander zal natuurlijk rijpelijk moeten wórden overwogen. Tot dal doel zal een „Bureau voor autarchie" in den Haag worden opge richt. Maar thans reeds kan men zeggen, dót door toekenning van dit recht de moge lijkheid zou worden geopend, flat tal van mannen ,die een vooraanstaande pl-ais bekleeden op liet gebied van handel, in dustrie. landbou,w, justitie, onderwijs, enz. doch die zich steeds verre hebben gehou den van alle politiek, dan in staat zou den worden gesteld hun kennis en kunae op hun speciaal gebied ten dienste le stellen van ivruchtdrageriden welgevenden arbeid. Zoo is dan de Nationale Unie de draagster eener waarlijk democratische gedachte en tracht zij in haar streven naar synthese een in wezen christelijk liberalisme te verwezenlijken. Zou wijlen, de Savornin Lobman, de. nobele Christen en recht-door-zee staats man, de échte liberaal in christelijken zin, dit streven zijn sympathie hebben onthouden? Zeker is, dal de schaduw zijner groote figuur staat achter meer dan één der oprichters der N. U. De N. U. is vooralsnog geen staats partij. Zij is en blijft voorloopig eene staatkundige vereeniging, waarvan het lidmaatschap dus geenszins onvereenig- baar is met het lidmaatschap vón welke ander partij ook. Welkom zijn dus allen, die syrnpathi- seeren met de boven ontvouwde be ginselen en bereid zijn hunne deugde lijkheid als richtsnoeren voor practiseh staatsbeleid aan een nader onderzoek le onderwerpen.2) Domburg, 28 April 1925. L. P. A. v. d. BRANDELF.R Zie „De liberate gedachte en haar tekort aan inhoud bij den Vrijheidsbond" door Prof. Mr. J. A. Eigeman, Nijgh en van Dilmar's Uitg. Mij. Rotterdam. s';. 'De heeron Jhr. II. A. van Doorn le Middelburg en Jhr. W. Z. van Teijlingon, burgemeester van Oostkapelle, hebben zich bereid verklaard samen met onder- geteekende een voorloopig bestuur te vormen van eene ev. op te richten Zeeuwsche afdeeling. Allen, die met bovengenoemde begin selen sympathisecren worden uitgenoo- digd door liet zenden van hun kaartje of een briefkaart daarvan le doen blijken aan ondergeteekendc. Eleclrische Drukkerij G. \V. den Boer, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6