No. 98 Maandag 27 &p»il 192S 168° Jaargang. OUB&NT. NA één voorbereidende periode, waarin wij moeite noch kosten gespaard hebben, zijn wij er thans in geslaagd, een sigaret te fabriceeren, welke met recht de „Koningin" der sigaretten mag genoemd worden, en die den kenner direct doet constateeren, als een product, bereid uit fijne, geurige oriëntale tabaks-soorten. Deze sigaret wordt U aangeboden onder den naam „MIRIFIQUE", omdat zij inderdaad „Wonderbaarlijk" van smaak en geur is. DE 2/2 CENTS „MIRIFIQUE" DOET NAAR GEEN DUURDERE EN DAARDOOR SCHIJNBAAR BETERE SIGARET MEER VERLANGEN Verkrijgbaar met en zonder goud-mondstuk ook in verlivicale lijn en rekende er op fe zullen verhuizen van de aardsche woonplaats naar de eeuwige stad en daar voor heeft God hem nu opgeroepen. Dank brengt spr. God voor hetgeen hij in den overledene heeft gegeven, en hij hoopt, dat God ook weer zal geven de jeugdige, personen, die de ledige plaat sen aanvullen, en die bezield zijn met niet minder besliste overtuiging. "Spr. eindigt met een herinnering aan dojie- teekonis van het pas herdachte Paaseh- feest. De tweede spreker, de heer ds. X. M. d e L i g t uit Middelburg sprak als vice- voorzitter van en namens de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzin nigen in Zeeland, en wees er op, dat de heer de Kr ij ter niet alleen mede op richter der vereeniging was, maar dat hij de man was, die den stoot tol haar oprichting heeft gegeven. Spr. schelst den overledene als een eenvoudig, maar hoogst bekwaam man. Meer dan 20 jaar heeft hij zijn kracht gegeven aan de ver eeniging en aan haai- stichting. Vrede rust en dit tot hij niet meer kon. Hij had een groote liefde voor allen, die in smart verkeeren. De door de s-er- eeniging neergelgde palmtak is het sym bool van Vrede en rust. Men moet niet alleen kijken in dit donkere graf, maar ook naai- boven, want het licht van Jezus Christus schijnt over dit graf heen Spr. öindigt met herinnering aan het „Zalig zijn de dooden, die in den Ileere sterven." De heer Wi- A. de Rij ck S1-., wijst er als vertegenwoordiger van de Gerei, school vereeniging in het bijzonder op wal de heer de Kr uij ter heeft gedaan op het gebied van het Christelijk onderwijs en bracht hulde aan zijn nagedachtenis. Nog de laatste algemeene vergadering der vereeniging heeft hij bijgewoond De zoon van den overledene, de heer ds. C. J. de IC 1-uij ler, uit Hasselt, bracht dank aan de sprekers voor hun waardeerende woorden en wees er op, dat zijn vader een rijk gezegend leven heeft gehad, omdat hij zich niet alleen interesseerde voor het matcrieele, maar ook voor het idiecle. Hij zal een ledige plaats achter laten, vooral voor sprekers moeder, maar ook de kinderen zullen hem zeer missen. Spr. brengt ook zijner zijds dank aan God, voor hetgeen hij in zijn vader heeft gegeven. Hiermede was de korte, maai- tref fende plechtigheid ten einde en gingen allen heen overtuigd, een goed menseh te hebben weggebracht, geëerd ook door hen, die niel van zijn levensbeschouwing zijn. Uit Vlissingcn. De vereenigingeu „Vlissingen Voor uil" en de Vereeniging tot bevordering van het "Vreemdelingenverkeer op Wal cheren le Vlissingen, hebben beslo ten om in een der dagen van Juni een grootschen Zeeuwschen dag te organi- seeren. De vcreenigingen hebben zich reeds van de medewerking van een groot aantal dorpen verzekerd cn is het plan om ciien dag een ringrijderij, een zangwedstrijd en kleppermarsch der kinderen niet een op tocht van versierde wagens te houden. Voor dit feest hebben de besturen reeds vele toezeggingen van mooie prij zen. De opbrengst van de Zaterdag te Vlissingen gehouden Bmmabloem- collecle bedroeg fS26 De politie te Vlissingen heeft aangehouden en aan de justitie te Mid delburg voorgeleid een man, die verle den week een rijwiel, staande voor een café op den Boulevard, heeft weggeno men. Niettegenstaande de aangebrachte veranderingen, werd hel rijwiel door den eigenaar herkend. APOTHEKEN. I11 de nachten van deze weck zijn de navolgende apotheken geopend Middelburg M. J. van Pienbrock. Vlissingen: Wed. A. J. van Ockeuburg, Badhuisstraat. (Ingez. Med.) AME SMIT 80 JAAR. 1 Mei wordt Arie Sinil le 's Graven- hage, geboren *1 Mei 1845 te Ridderkerk, jaar. Hij is met het oog op dien dag naar Wiesbaden gevlucht, doch ir. Van Sandiclc deelt in „De Ingenieur" over dezen merkwaardigen landgenoot uit een eeuwenoud geslacht van scheepsbouw meesters het een en ander mede. Hij vertelt eerst van dit geslacht dei-I Smits cn dan van de opleiding in zaken van Arie Smit, na eerst vier jaar op een kostschool te zijn geweest. Hij had een harde en ruwe, maar goede leerschool I op de werven tc Slikkerveer. Hij was zelfs ook eenigen tijd directeur van de gasfabriek te Sliedrecht, exploiteerde stoombooten tusschen Dordt en Rotter dam. En dan volgt een meedeeling over de rol die Arie Smit in deze omgeving ver vulde I11 1873 bezocht hij Vlissingen, om' als scheepsbouwmeester een advies uil te brengen over een stoomschip, dal 111 j het Droogdok lag, dat toenmaals door hel Domein-bestuur werd gexëploileerd. j Bij het aanschouwen van de verlaten Marinewerf kwam bij hem het denkbeeld op om dat terrein van den Staat in huur te vragen en hij zond een verzoekschrift I in aan den minister van Financiën. Zijn bedoelingen waren toen uitsluitend de stichting van een filiaal op een beschei-i den schaal, naar gelang van de "te blij- ken behoefte, van zijn scheepsbouwzaak te Slikkerveer. Aan B. J. Tideman, den bekwamen I chef van het materieel der marine, advi seur van scheepsbouw en hoogleeraar in de scheepsbouwkunde aan de Poly technische School, die onbekend was met de plannen van Arie Smit, werd in 1873' de vraag gesteld of hij geen kans zag om in hel zwaar beproefde Vlissingen ecu fabriek le slichten op hel terrein van de voormalige Marinewerf. Die vraag werd gevolgd door een op dracht tot het in het leven roepen van een groote fabriek van scheepsbouw te Vlissingen Tijdeus dc onderhandelingen van Arie Smit lot het stichten van een I bescheiden werf kwam Tideman hem le Vlissingen opzoeken en betoogde dat liet |den wensch was èn van den Koning èn van de regeering, niel om een .gelegen- hcidswerf, maar een groote fabriek van scheepsbouw te Vlissingen in het leven te roepen. In een daarop volgende sa- menspreking met den Koning werd de zaak nog van verschillende kanten be ticht en toen eindelijk aan Arie Smit de pertinente vraag werd gesteld of hij per soonlijk, en wel uilsluitend met Neder- landsch geld, genegen was de bedoelde groote fabriek van scheepsbouw le stich ten, verklaarde hij zich daartoe bereid. Besloten werd tot de ojprichting van de N. V. Kon. Maatschappij De Schelde, scheepsbouw en werktuigenfabriek le Vlissingen, waarvan de slalulen werden! vastgesteld bij de oprichtingsakte van 8 October 1875 Arie Smit is nooit als directeur van De Schelde opgetreden, maar als presi dent-commissaris en gedelegeerd com missaris heeft hij aan de leiding van het bedrijf een overwegend aandeel gehad. De geschiedenis van Arie Smit is ook de geschiedenis van De Schelde. Het ging de werf en machinefabriek j in den aanvang van 1876 niet fortuinlijk. Li Vlissingen waren zelfs geen onge schoolde arbeidskrachten, laat slaan dan geschoolde arbeidskrachten, die uil Rid derkerk moesten komen, doch die door hooge gemeentelijke belastingen, hooger dan in hun eigen streek, en door slechte woningtoestanden te Vlissingen niet kon den aarden en zeiden „Arie-baas, het bevalt ons hier niet, wij gaan terug naar Ridderkerk." De toenmalige Commissaris der Konin gin, jhr. mr. Six, heeft hem toen aange zocht om burgemeester van Vlissingen te worden cu hij bekleedde het .burgemees terschap van 1 Juli 1879—1 Augustus 1888. In dat negenjarig tijdvak zijn belang rijke maatregelen tot stand gekomen, zoo ais de concessieverlecning aan de Vlis- singsche Duinwaterleiding-Maatschappij De herinnering aan zijn burgemeester schap is ook thans nog niet vervlogen (We herinneren aan de belangrijke grond- aankoopen door de gemeeute, waarvan de laatste jaren zooveel profijl is getrok ken voor stadsuitbreiding. Red. M Öt.) In het tijdvak 1882—18S6 was hij lid der Prov. Stalen van Zeeland In 1886 werd hij candidaal gesteld voor de Tweede Kamer voor hel kiesdistrict Middelburg, tot dusver vertegenwoordigd door mr. L. W. 0. Keuchenius Hij werd gekozen met een meerderheid van 11 stemmen. In 1888 werd hij niet herkozen In 1891 echter werd hij in het district Ridderkerk gekozen met 9 stemmen meerderheid en bleef Kamerlid tot 1897. In de Tweede Kamer was hij de woordvoerder der liberale partij op tech nisch gebied, een gevreesd tegenstander van menig minister van Marine en mede arbeider van menig minister van Water- slaat. öp zijn groote kennis van Neder lands bcnedenrivicrcu werd meermalen een beroep gedaan door de hoofden van den Rijkswaterstaat. Zakenman bleef hij. Politiek man te zijn heeft hij nooit geambieerd en is hij nooit 'ëbworden. KERKNIEUWS. Zondagmorgen werd in de Geref. Gem. le Bruinisse bevestigd ds J. Vreugdenhil van Borssele, door ds Hof man van Krabbendijke, naar aanleiding van Col. 4 vers 17 's Middags deed ds. Vreugdenhil zijn intrede cn koos Lol tekst Jesaja 62 vers 1 Beide malen was het kerkgebouw te klein om de talrijke toe hoorders le bevatten Ned. H erv. Kerk. Ds. W. A. Dekker te Krabbendijke Bij dit nummer behoort een. Bijvoegsel. DE VERKIEZING VAN HINDENBURG. Het is een merkwaardig bericht dat we hedenmorgen konden bulletinoeren. Dat een oude, afgeleefde man als Hin denburg, die nooit aan politiek gedaan heeft, zelfs bewezen had niet veel van politiek te begrijpen, toch de overwin ning heeft behaald, versterkt nog bet ka rakter van dezen uitslag als een ui ling van anti-republikeinsche stemming van een zeer groot deel van het Duitsche kiezerscorps. Telt men de 1.7 millioen van den communist b<j de 13.7 mdtioen van Marx, dan krijgt men 15.4 millioen. De 14.8 millioen van Hindenburg heb ben dus geen volstrekte meerderheid. Maar het grootste aantal stemmen gaf hier den doorslag. En in ieder geval is die anti-republikeinsche minderheid toch bijna de helft. Men kan niet zeggen, dat deze uitslag reeds uitgesproken monarschistisch is, Ma;u" hij opent wel den weg naar monar chie. De republiek ondervindt d,c gevol gen van de misère, die d© Duitschers hebben ondervonden sed,ert Duitschland een republiek werd. Die misère is wel grootendeels niet een uitvloeisel van liet feil dat Duitschland een republiek was. Maar zoo iets telt nu eenmaal mee. En bel is ook waar, dat er van de republi- keinsche regeeringen heel weinig kracht is uitgegaan. Maar het is ook waar, dat een Dnit- seher nit zijn aard zich weinig aanpakte aar "het voor hem nieuwe republikein- sohe bewind. Althans een zeer groot deel der Duitschers. Hoewel er voor het oogenblik door Ilinderburg's verkiezing wel niet zoo heel veel zal veranderen, juist doordat er wei nig politieke kracht van zijn persoon zal uitgaan, kan deze uitslag van enorme be- teekenis zijn voor de toekomst, zoowel wat de samenstelling van het rijksbe stuur betreft, als wat de houding aangaat tegenover het buitenland. Bij de Geal lieerden zal men dezen onmiskenbaren omslag in de stemming der Duitsche be volking bezorgd aan zien. Zij zullen voe len dat zij nu tegenover een ander Duitschland zijn komen te staan. Wat daaruit kan voortvloeien is nog niet te voorspellen. Maar vermoedelijk is mot deze verkiezing een periode in de Duit sche geschiedenis afgesloten. HET KATIf. POLITIEK ADVIES. De stemming in de R. IC. kiesvereenin- gen voor de definitieve samenstelling van de candid,atenlijsl in den kieskring Maas tricht heeft tot uitslag gehad, dat de kie zers hel politiek advies gevolgd hebben. De candidatenlijst is derhalve als volgt samengesteld 1 Mgr. Nolens, 2. jhr. Ruijs de Bee- renWronek 3, ir. Bongaert's, 4. Herman Hermans, 5 Ament, 6. Ruiten^ 7. Was zink, 8. Lambooij, 9. Schoonbrood 10. Cremers (Michaelist). De stemming in den kieskring Tilburg heeft het belangrijke resultaat gehad, dal de bekende Michaelist dr. Moller naai- de vierde plaats geschoven is, zoo dal zijn verkiezing verzekerd genoemd kan worden. Uit Stad en Provincie. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tol burgemeesters van Koude kerke, EL. P. baron van der Borch tot Verwolde, Bosclikapelte, J. Truijman; Stop peldijk P. L. de Wael. Uit Middelburg. Op de Algemeene begraafplaats le Middelburg had Zaterdagmiddag de Ier aarde bestelling plaats van hel stof felijk overschot van wijlen den heer P. J. de Kruijter, die aldaar op 79-jarigeii leeftijd is overleden. Rond de geopende groeve hadden verschillende vrienden van den overle dene cn medebestuurders uit de vereeni- gingon, waaraan ook de heer de Kruijter leiding gaf, zich geschaard om den over ledene de laatste eer le bewijzen. Nadat de kist in het graf was neerge laten, nam de heer ds. J. H. Djonner uit Breda het woord, en wees er op dat de heer de Kruijter niel alleen tal van jaren te Middelburg heeft geleefd maar ook medegeleefd en zijn gaven en la-achten heeft beschikbaar gesteld op onderschei dene terreinen des levens. Voor de op voeding der jeugd, voor de kerk, voor de politiek, heeft hij gearbeid, maar de la tere jaren in het bijzonder opi het ter rein der Christelijke barmhartigheid. Iiij leefde niet alleen in horizontale, maar

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1