Interessante Waarneming: De hygiënische, d. w. z. de preventieve, desinfecteerende en heilzame uitwerking van het O dol, niet slechts op mond, tanden, keel, amandelen enz., doch ook indirect op het geheele menschelijke organisme, blijkt, volgens wetenschappelijk oordeel en duizendvoudige ondervindingen in de praktijk, een steeds dieper doordringende, zelfs algemeen erkende, waarheid te zijn. tc lossen beoordeeleti. En van veel be-1 Reeds brachten 150.000 bloemenvrien- teekenis is ook ongetwijfeld te verne- den en -vriendinnen een bezoek aan de men. dat de genoemde Aldridgc pogingen tentoonstelling op Heemstede, en zij heb- wil doen om te geraken tot een grooter ben natuurlijk volop genoten in de zes uitwisseling van ervaringen omtrent den afgeloopen weken, maar zij zagen het woningbouw in verschillende landen, terrein nog niet zoo schitterend als nu. Het is door dit bezoek o.a. reeds vol- j Hoe vol bewondering het publiek deze doende gebleken, dat de Engelschen van bloemenweelde gadeslaat, blijkt ons uit ons veel kunnen leeren met betrekking de gesprekken, die wij zoo hier en daar tot de verwerking der bouwmaterialenopvangen. zij meenden, dat de Hollandsche werk- Voor den gewonen burger, die zoo da- man in dat opzicht zeker boven den gelijks zijn hoofd en handen vol heeft Engeschen vakgenoot uitging en dat met zijn „zaken" en weinig of geen tijd wij van dezen kant aan den „overkant"heeft zich met de natuur en speciaal nog ervaring kunnen opdoen in verband met de plantenwereld bezig te houden, tot de „comfortabele" inrichting van de is deze bloemenweelde op Groenendaal moderne woning, met name van de wo- een openbaring. ningen bestemd voor de beperkte beur- „Het lijkt wel een sprookje", merkte zen. J iemand op. En ten slotte iets waarop deze Engel-„Zie daar dien Narcissen-heuvel; wat sche woningbouwers vooral nadruk leg-1 is dat innig-mooi." den: „Men moet de oplossing van het Zeker, zulke aanplantingen ziet men woningvraagstuk houden buiten het ter-1 anders nooit; noch bij de kweekers, rein der politiek", een uitspraak, die men noch bij particulieren, zeker wel ter harte mag nemen in deze Handen met geld zou 't kosten als een stad Amsterdam, waar men zie het tuinbezitteT zich zóó „in de bloemetjes" begin van dit schrijven zoo gaarne in wilde zetten. En toch, ook met veel mitf- alles politiek legt: in meel en melk, in der -zou men onze villa-tuinen, groot of wat al niet. SIN! SANA. Gerofabriek Zeist. klein, in een aanlokkelijk voorjaarskleed kunnen steken. Het klinkt wat hard, maar het lijkt of vele tuinbezitters „bollenschuw" zijn; j zoo weinig worden de bollen in ons eigen i land door particulieren voor tuinbeplan-1 ting gebruikt. Met viel ons op, toen we De Gerofabriek te Zeist, die het be- kende Gero-zilver, Gero-Alpacca en met Paschen in een zeer bekend villa-1 Gero-tin levert, herdenkt deze maand j dorp wandelden, hoe weinige bolgewas- haar 12'/ï jarig bestaan. Hoewel een ko- we zagen. De overgroote meerder- peren jubileum geen groot evenement is, heid^ der villa s was volmaakt „bollen- bestaat er voor de Gerofabriek toch alle loos reden voor een terugblik op de afgeloo- j Dat pleit niet voor ons. pen twaalf en een half jaar, gezien het Daarom is een tentoonstelling als deze feit, dat zij in dien korten tijd van een zo© leerrijk en tegelijk zoo opwekkend, bescheiden werkplaats is uitgegroeid tot! Wie een tuin heeft en hier al die heer- de huidige omvangrijke fabriek, die mee- lijkfe bloembedden ziet liggen, schitterend -'telt onder de groote industrieele onder- in de zon, die neemt het besluit: Van het nemingen van Nederland. najaar zet ik ook bollenl Dank zij de goede kwaliteit en sierlijke Hyacinthen, Narcissen en ook vele afwerking hebben de Gero-fabrikaten op Tulpen de latere tulpensoorten zijn snelle wijze de Hollandsche markt weten nog niet zoo ver wat doen die het te veroveren, hebben zij ook in Insulinde nu prachtig. En we zagen tot onze vreug- cen benijdenswaardige populariteit ver- de, dat verschillende bezoekers en ook worven, terwijl de belangrijke export bezoeksters „namen noteerden"; zoo is der Gerofabriek wijst op afzetgebieden deze expositie „een levende catalogus", over de geheele wereld verspreid, zoo-Dat bedoelden ook de exposanten, dat men thans in vrijwel elk land Gero- En dan het z.g. „bijgoed". j lepels en -vorken zal aantreffen. De De kweekers verstaan hieronder alle Gerofabriek heeft haar eigen kantoren bol-, knol- en wortelgewassen behalve gevestigd in de voornaamste handels- hyacinthen, tulpen en narcissen. Deze centra der wereld. Inderdaad een opmer- laatste drie groepen zijn de hoofdcultu- kelijk succes in zulk een kort tijdsbeste'k, ren. waar vooral toch de laatste jaren in het1 Onder dat bijgoed zijn schitterende algemeen niet gunstig genoemd konden bloemen. worden voor de Nederlandsche industrie. I We zagen bij de inzending van Tuber- Gezien de huidige gezonde basis dezer j gen een gemengd bloembed van Nascis- onderneming en de activiteit, welke zij sen en Anemone Fulgens, zóó mooi als aan den dag legt, biedt de toekomst aan de Gerofabriek groote mogelijkheden. ting. Med.) HET BLOEMENFEEST TE HEEMSTEDE. De vierde expositie, 24 April tot 3 Mei. Vrijdag is de 4de Tijdelijke Tentoon stelling te Heemstede geopend, en wc doen geen onrecht aan de drie, die daar aan vooraf gingen, als we maar direct we nog niet zagen. De Fulgens is een langgesteelde, groote roode Anemone, buitengewoon opvallend, Och ja, als de menschen maar eens wisten, hoe rijk de natuur aan bloemen weelde is! Hoe hooger de zon stijgt en hoe lan ger zij dus de planten verwarmt en tot bloeien dwingt, des te aantrekkelijker wordt nu ook de rotstuinen op het ter rein. Direct na het binnenkomen, links ach ter het Bestuursgebouwtje, ligt een rots- tuin van de firma Den Ouden uit Bos koop, zoo natuurlijk, als het lijkt een verklaren, dat de Belgische kweekers stuk uit een steenrijk landschap met af- ons hier iets laten zien, wat nog nooit wisselende en bloemrijke beplanting, in Holland is tentoongesteld. Zeker, wie i >V|en lette eens op den ouden berk, aan ooit in Gent de Floraliën daar mee I de achterzijde van dezen rotstuin. Zoo'n maakte vóór den oorlog en wij had-1 berk, met verschillende stammen, waar den 't genoegen in 1913, dus een jaar i van enkele een paar meter boven voor den verwoestenden krijg, het Gent- sche Bloemenfeest te mogen bijwonen die heeft daar iets gezien, dat nergens anders ter wereld kan worden vertoond. En zóó mooi en zóo uitgebreid als toen, neen, zóó is het nu hier niet. Maar dit neemt niet weg, dat iedere bezoeker van het hoofdgebouw direct in extase ge raakt als hij al die geëxposeerde bloem- heesters ziet. Zulke planten worden in Holland niet gekweekt. Dat zijn „Belgische culturen", in de heelc wereld beroemd. Den bezoekers staat dus iets interes sants te wachten. Maar niet alleen in het Hoofdgebouw; de vollegronds-beplanting op dit reus achtige terrein van 16 H.A. is naar onze meening nu op haar mooist. Het terrein is een en al kleur. Het schrale weer heeft enkele bolge wassen wat tegengehouden en dat is tot zekere hoogte een voordeel geweest- Maar volkomen tegenhouden kan zelfs de schraalste wind het bloeien toch niet. En zoo is het terrein nu één schitte ring van Hyacinthen en Narcissen. Zoo veel schoonheid hebben de meeste be zoekers nog nooit bijeen gezien. En als dan het zonnetje schijnt! grond aan elkaar zijn gegroeid, is ver moedelijk eenig in ons llnd. Een tweede exemplaar zal bezwaarlijk gevonden kun- nen worden. En terwijl we dit stukje „echte natuur" bewonderden kwam een vink zijn dorst lesschen aan het stroomend beekje door dezen tuin; zóó natuurlijk vond ook hij; het hier. Waar nu ook „ontwakend leven" is te zien, dat zijn de 4 modellen van kleine fruittuinen. Ieder dezer tuintjes is niet grooter dan een 100 M2., maar zie nu eens hoe kundig en kunstig deze zijn aangelegd met allerlei z,g. vormboomen, leiboomen, vrijstaande snoeren, half- stammen en andere. Een 100 M-. is niet groot, doch wat kan daarop al niet groeien, als men de daarvoor geschikte vormboomen kiest. Deze tuintjes zijn in het najaar aangelegd en beplant en nu reeds staan er de peren in bloei. Als de boompjes blijven staan tot den zomer dan worden er reeds vruchten van geplukt. En straks komen ook de aardbeien en bessen. De bezoekers moeten vooral deze kleine fruittuinen eens nauwkeurig op nemen, want ze zijn voorbeelden ter na volging. Vele particuliere sukkelen met bun vruebtboomen. Meestal bezitten ze oude boomen in hun tuin, die gewoonlijk slecht of in het geheel niet dragen. Wel nu, men neme eens een voorbeeld -aan de hier geëxposeerde tuintjes. Duizend tegen één dat men zal zeggen: „zoo'n vruchtentuintje laat ik ook aanleggen". En wie dit voornemen ook uitvoert zal ervaren, hoeveel genot hij er van heeft. Vooreerst het waarnemen van de ont wikkeling der boomen en danhet oogsten van fijne peren en appels, per ziken, aardbeien en bessen. Voor den bloemenvriend, voor de be wonderaars van de natuur is het nu een heerlijk genot over het uitgebreide ter rein van de tentoonstelling te wandelen. In geen jaren komt zoo iets meer te rug. En daarom raden we ieder aan: „Maak een dag vrij en kom genieten in Heemstede". En niet alleen om het beplanten, het bloemrijke terrein. De Belgische Flora liën zijn ook zoo overweldigend mooi in het Hoofdgebouw. We wezen er re^ds op in het beginman onze beschrijving. Laten we nu wat meer er van zeggen. In 't Hoofdgebouw, we merkten het reeds op, jubileeren thans de Belgische kweekers, speciaal de Azalea- en de Palmenkweekers. Ruim een veertig kweekers zetten hier hun beste beentje voor. Voor 't publiek is 't eenvoudig over weldigend zooveel Azalea's schitteren hier in witte, rose, lila, donker oranje en paarse kleuren. Er zijn verschillende nieuwe variëteiten, nog niet of pas in den handeL De schitterendste hieronder is de Albert Elisabeth, een witte Azalea rood of rose gerand. De indruk is daarom zoo overweldi gend omdat van elke variëteit zulke groote hoeveelheden worden geëxpo seerd. Bijzonder in den smaak vallen de Azalea's in pyramide-vorm; ook de stam- Azalea's vallen zeer op. Zijn de middenvakken één bloemen- bed, aan de wanden prijken de majes- tueuse palmen en andere z.g. bladplan ten. Aan al die honderden palmen, dra- caena's, auracaria's, laurieren, eureya's ts geen cultuur foutje te zien. Zóó uitstekend verstaan ze in België, speciaal in Vlaanderen, de kweekkunst. De Antwerpsche „Hofbouwers" heb ben als „collectiviteit" de geheele voor zijde van 't gebouw ingenomen, met als achtergrond een gezicht op Antwerpen, waarvoor Neptunus ligt met bloemen in de hand. In deze inzendingen munten be halve de palmen vooral de Anjeliers uit van Emile Draps te Merxeur. De galerij bevat nu een scha* Orchi deeën van groote waarde. Het zijn de kweekers Emile Praet, Th. Pauwels en de particulier Firmin Lambeau die hier uitkomen met schitterende bloeiende planten: Cattleya, Odontoglossum, Le- alia, Cypripedium, Cymbidium en andere zijn in fijne exemplaren aanwezig. Een bijzondere inzending in de galerij is die van de Japansche dwergplanten van de firma Draps-Dom te Brussel. Het is een oude liefhebberij, die altijd vele bewonderaars heeft. Boompjes van vijf tig jaar en ouder zijn vaak niet hooger dan 4 a 5 c.M. Vatten we nu ons overzicht samen, dan kan van deze vierde tijdelijke positie getuigd worden dat ze het pu bliek in verrukking zal brengen. Nooit was de tijd zoo gunstig om èn van het terrein èn van ''t hoofdgebouw zooveel te genieten als nu. Dat men er daarom van profiteerè! scheutijdsche. dienstregeling, gegrond op zomertijd, gereed te maken. Dat men in het Britsche rijk, na vast- :telling van den datum van invoering van zomertijd, welke vaststelling op 27 Maart plaats had, kans ziet de op zomer tijd gegronde dienstregeling reeds op 10 April in le voeren, kan eenvoudig ver klaard worden uit het feit, dat het Brit sche spoorwegnet bij invoering van zo mertijd een nagenoeg ongewijzigden. trei nenloop behoudt, omdat het slechts en kele overzeesche verbindingen wijzigt, voor zoover Londen betreft, en zelfs deze wijzigingen zeer gering zijn. De booltrei- nen tusschen Harwich en Londen kun nen ongewijzigd blijven, doordat de boo ten van Hoek van Holland sneller en die naar Hoek van Holland langzamer gaan varen. Voor do verbinding V lis sin- ge n—Londen blijft de boottrein naar Folkestone ongewijzigd en wordt slechts de trein van Folkestone naar Londen on geveer één uur later gelegd. In Nederland daarentegen moei in ver band met zijn internationale verbindin gen naar drie zijden de treinenloop op lange enz eer belangrijke baanvakken als van Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Hoek van Holland en Vlissingen tot Ol- denzaal, Zevcnaar, Cranenburg en Venlo aanmerkelijk gewijzigd worden. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De zomer t ijd en d e spoorwegen Op de vragen van het Eerste Kamerlid! Polak betreffende de nieuwe dienstrege ling van de Nederlandsche spoorwegen heeft de minister van waterstaat geant woord met een uitvoerige uiteenzetting van do moeilijkheden door de spoor wegen bij het maken van 9e dienst regeling ondervonden door de onzeker heid omtrent de invoering van den zo mertijd. Voor hen, die voldoende inzicht heb ben in de groote hoeveelheid arbeid, welke voor hot ontwerpen van een nieu we dienstregeling, het maken van de lo comotief, conducteurs en materieeldien sten, het zetten en afdrukken van de spoorweggidsen ,de groote dienstbiljetlen en de voor liet personeel noodige be scheiden vereischt wordt ,zal het dui delijk zijn, dat er geen sprake van kon zijn om bovendien nog tijdig vóór een vroegeren datuip dan 5Juni een tus- VERSCHILLENDE BERICHTEN. Een arbeider uit Heinsberg (D.) had zijn kleeding met benzine gereinigd. Toen hij met kameraden van de fabriek huis waarts keerde, had een hunner de treu rige gedachte een brandende lucifer aan de werkkiel te houden. In een minimum van tijd stond de on gelukkige in lichte laaie. Wel werdpn de Vlammen spoedig gedoofd, doch de brandwonden waren zoo ernstig, dat de arbeider is overleden. De zoon van <!en landbouwer A. te Coevorden, die onlangs te Dalen in een twist door messteken zwaar werd ge wond .is thans overleden. Op het landgoed Berkenhof bij Munster (Sleeswijk-Holstein) heeft de 50- jarigen rentmeester Neumann eergisteren onder een voorwendsel het heele per soneel weggezonden. Vervolgens schoot hij met zijn revolver 5 paarden, 20 melk koeien en 5 varkens dood. Daarop be gaf hij zich naar zijn woning, waar hij zijn vrouw en zijn schoondochter dood schoot. Nadat hij het huis aan alle hoe ken in brand had gestoken jaagd.e hij zichzelf een kogel door het hoofd. Zijn lijk werd uit het brandende gebouw ge haald. Zijn ongunstige financieele positie schijnt lot deze wanhoopsdaad, te heb ben gedreven. - Voor den kinderrechter te Sout hampton heeft een meisje van 7 jaar te recht gestaan wegens inbraak en diefstal, van 8 sh. Het kind bekende. Het O.M. zei in zijn requisitoir, dat er al 40 of 50 rapporten van misdrijven over deze jeug dige delinquent waren binnengekomen, en de moeder vertelde, dat zij al veel last van haar dochtertje had gehad sinds het vier jaar was. naars aan hen de voorkeur wordt ge geven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot on der toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord „gebo ren" of een afkorting van 'dit woord Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen- Dezelfde candidaat mag niet volko men op meer dan één van de lijsten Bij de ^ijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no 692) bedoelde schritelijke verklaring van iede- ren daarop voorkomenden candidaatv dat hij bewilligt in zijn candidaatstclling op deze üjst. Indien de candidaat zich buiten het "Rijk in Europa bevindt, kan de hier bedoelde verklaring lelegraphisch wor den gedaan en is zij niet aan het offici- eele formulier, hierboven bedoeld, ge bonden. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteeke naars. De candidaten kunnen daarbij te genwoordig zijn. Van de inlevering woïdt door den voorzitter van het' hoofdstem bureau een bewijs van ontvangst afge geven. Formulieren, voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven ver meld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in arti kel 35, inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwij! zonder die handteeke ningen geen voldoend aantal voor een© geldige lijst zou overblijven, wordt ge straft mét gevangenisstraf van ten hoog ste drie maanden of een geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hjj niet bevoegd is tot dee'neming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Middelburg, 25 April 1925. De Burgemeester voornoemd, P. DTJMON TAK. o SCHOUWING VAN WEGEN EN VOET PADEN. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken bekend, dat n;\ den 14 Mei 1925 eene algemeene schouwing zajl plaats hebben op de wegen en voet- pader met de kunstwerken in die ge meente. Middelburg, den 21 April 1925. Burgemeester en Wethouders voorn. P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. BEKENDMAKINGEN. VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN- GFNERAAL. De Burgemeester van Middelburg brengt hot volgende ter openbare kennis- Op Dinsdag, 19 Mei aanstaande, zal plaats heDben de candidaatstelling voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op dien dag kunnen, van des voor middags negen uur lot des namidd: vier uur, bij den Voorzitter van het Iloofdstembiireau in den kieskring, ter secretarie der gemeente Middelburg, wor den ingeleverd Lijsten van Candidaten, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst Iedere lijst moet worden onderlcekend door ten minste vijf en twintig perso nen. die volgens de kiezerslijst, geldende op hel oogenblik der inlevering, kie zers zijn voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal binnen den kieskring. Achter den naam van ieder der on derteekenaars moet d< gemeente wor den vermeid op welker kiezerslijst hij voorkomt. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermel ding van hun voorletters en woonplaats op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteeke- 15 ERGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 22—24 April. Ondertrouwd A. J. Adriaanse, 23 j. cn E. Flipse, 22 j. Getrouwd B. Leijnse, 23 j. en J. W. Dijke, 22 j. - W, Sinke, 25 j. en A. M- Dijke, 23 j. P. de Kam, 28 j. en A. de Kraker, 28 j W. Coppooise. 26 j. en J. Verhage, 23 j. Bevallen M. M. -Koreman, geb. Liplijn, d. J. de "Jong, géb. Bikker, z. 0. d. Horst, geb. Andriessen, z. Overleden: P J. de Kruijter, 79 j., ge huwd met L. Wisse. Vlissingen. Van 16—22 April. Ondertrouwd J. Bulthuis, 27 j. en A. F. Lorier, 23 j. J. Tissink, 25 j. en J. Spruijt, 22 j J. v. d. Woestijne, 29 j. en P. de Plaa, 26 j Wi. Bosselaar, 41 j. en J. de Nooijer, 31 j P. J. B. Dierikx, 22 j. en B. C. Scheers, 25 j. P Flipse 24 j. en B. D. L. Corveleijn, 21 j. M. C. Kuijl, 26 j. en A. 0. MachgeeJs, 23 j. Getrouwd C. W. van Oeveren, 25 j. en A. J Timmerman, 20 j. D. Embregts, 24 j. en L. Labruijère, 24 j A. Janse, 33 j en J. de Veij, 29 j. P v< dl- Maden, 52 j. en M- C. Maas, 41 j. i .1 van Amerongen, 27 j. en J. P. Overhoff, 23 j. Bevallen J. V. D. v. Egeraat, geb. Fruijts, d. M. Stroo, geb. Caste!, d. J. V. Bekkens, geb. Depuller, z. 0. M. H. Engelsman, geb. Hameling, z. 0. Sprong, geb. Kokelaar, z. P. Pieters, geb. Schenkel, d. M. S. Verheul, geb. Kamermans, z. Overleden M. S. Vreke, d.. 3 j. A. Leeflang, weduwe van J. Spuij, 77 j. J. A. Slootmans, man van A. Ver schuren, 61 j. F. H. van Moorse!, j m 37 j.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2