Vrijda® 24 April 1925 No. 96. liff f10 1^ IL 168° Jaargang. OURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. PROPAGANDA EN WERVING VOOR EMIGRATIE. In antwoord op vragen van den heer Dresselhuijs, naar aanleiding van de klachten in de pers over de valsche voorlichting waarmee personen tot emi gratie worden bewogen, heeft den Mi nister van Binnen!. Zaken geantwoord, dat inderdaad door daartoe minder ge schikt geachte organisaties en particulie re personen propaganda en werving voor emigratie naar verschillende landen wordt gevoerd; het is haar niet bekend, dal het bureau eener buitenlandsche re geering op afkeurenswaardige wijze pro paganda voor zijn land voert. De regeering is van oordeel, dat her ziening van de wetgeving op emigratiege- biedin Nederland noodig is. Ontwerpen van wet tot het opnieuw regelen van de landverhuizing zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding; de regcering hoopt, dat deze eerlang kunnen worden ingediend. In verband daarmede komt indiening van een noodwet haar niet noodzakelijk voor. PEPUTATENVERGADERING ANTI-REV. PARTIJ. Het ontwerp-sterabusprogramma werd ongewijzigd vastgesteld. Een wensch van Arnemuiden om de kleine gemeenten te ontlasten van den grooten finaneieelen druk als gevolg van de onderwijswetge- ving, zal aan de Kamerclub geëndosseerd worden. Een voorstel-Hornaar, dat de anti-rev. ministers zullen aftreden, wanneer de Ministerraad besluiten neemt welke te gen de anti-rev. beginselen indruischen, werd na bestrijding door den voorzitter, mr J. A. de Wilde, ingetrokken. Onder daverenden bijval werd de heer Idenburg benoemd toL eere-voorzitter der partij. Aangezien honderden de rede van den heer Colijn in de groote Tivoli-zaal we gens plaatsgebrek niet hadden kunnen hooren heeft deze in een middagbijeen komst in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zijn rede herhaald. UIT DEN R OTTERT) Ai! ISO IE N' RAAD. De Rolterdamsche gemeenteraad heeft mei 23 tegen 19 stemmen aangenomen het voorstel Schouten c.s. inzake pen- sioenaflrek voor den tijd Van 1 jaar van 3 pet. voor eigen pensioen op de sa larissen en loonen van het gemeente- personeel en 3i/2 pet. voor weduwen ,en weezenpensioen tot een maximum van 5V" pet. van f 3000. Een motie de wen- sclielijkhcid uitsprekende om een gene rale kortiug op loonen cn salarissen van 2 pet. werd met 24 tegen IS stemmen aangenomen. De bedoeling is dat de pen sioenaftrek zal ingaan op 1 Mei en met de motie zooveel spoed zal worden be tracht, dat de salariskorting zal ingaan op 1 Juni. DE GLINDHORST. De Standaard spreekt het bericht van Het Volk, dat het faillissement van de Glindhorst zon zijn aangevraagd, finaal tegen. Uit Stad en Provincie. Uit Vlissingen. De werkman die Woensdag te Vlis singen van een 6 M. hooge stelling viel, is in het ziekenhuis overleden. Uit Zuid-Beveland. Bij nader onderzoek der politie te Ierseke is aan den dag gekomen, dat de diefstal bij Glerum niet de eerste is geweest, maar dat bij voornoemden per soon nu reeds 4 maal Zondagnamiddag is ingeklommen en geld ontvreemd. Ook bij andere inwoners der Noordzandstraat werd geld vermist en ook dit is lot klaar heid gekomen. Volledige bekentenis is af gelegd door de betrokken knapen. Deze zullen aan de justitie voorgeleid worden Een van 13 en een van 15 jaar. Uit St. Philipsland. Maandagmiddag is een 6-jarig zoontje van den schippersknecht F. G., Ie St. Philipsland dat achter op een tramwagen was geklommen, daarvan af gevallen en overreden. Zijn voeten zijn zwaar gekneusd, zoodat de dokter opna me in het gasthuis te Bergen op Zoom noodzakelijk achtte. (de Z.) Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Terneu- zen werd de heer E. L. Freriks als op volger van tien heer F. B. G. de Meijer die bedankt had, geïnstalleerd. Onder de ingekomen stukken was een motie, aangenomen door de buurtver- eenigingen te Driewegen en Sluiskil, waarin betreurd werd, dat de raad in de vergadering van 26 Januari 1.1. on weersproken heeft gelaten een bewering van Burg. en Wcth. dat de voorziening in electriciteit iets is, waar de overheid zich niet mede behoeft in te laten, en men zal blijven strijden voor gelijkstelling van den stroomprijs der buitenbuurten met dien in de kom (in de kom exploi teert de Industrieele Maatschappij en ir de buitenbuurten, krachtens overeen komst met de belanghebbenden de P. Z, E. M.) De heer Colsen merkte op, dat Sluis kil nimmer een dubbeltje toeslag van de gemeente gevraagd heeft. De heer Hamelink kwam op tegen 'de beweringen van de motie, dat de gemeenteraad de belangen der buurtschappen niet zou be hartigen. De voorzitter merkte op, dat de motie een uitdrukking aanvalt die in het preadvies van Burg en Weth. niet voor kwam en het te verwonderen is dal de leiders der beweging die toch in staat zijn tot serieuse beoordeeling van zaken zoo'n motie samenstellen en inzenden, terwijl de heer D. Scheel© het „ding" de moeite van bespreken niet waard acht. Ingewilligd werd een verzoek om ver mindering van den aanslag wegens ver gunningsrecht van mej de wed. E. van Graefschepe, en afgewezen een verzoek van N. C. A. Fermont «te Sluiskil, terwijl een dergelijk verzoek van J. M. van der Velden werd aangehouden In een vorige vergadering werd be sloten de steunregeling voor uilgetrokken werkloozen te verlegen tot 2 Mei Door B. en W. was thans een nieuwe re geling ingediend, strekkende om aan ge organiseerde uitgetrokkenen gedurende 20 weken uitkeerihg te geven, op de te genwoordige bedragen, doch met uitslui ting van hen die na 1 Jan. 1925 zij» gehuwd, zich na -dien datum in een der bedrijven die voor steun in aanmerking komen hebben doen inschrijven of zich aldaar gevestigd hebben In verband met dit onderwerp was de publieke tribune overvol met belangstel lenden. Van wege de verschillende organisaties is een verzoek ingekomen de tegenwoor dige regeling te bestendigen tot 1 Juli, als wanneer zij weer voor de reglemen taire uitkeering in aanmerking kunnen komen. De heer Hamelink bestreed liet voor stel. dat een verslechtering is in den toch al niet rooskleurigen toestand der werkloozen die nu spoedig alle tot het armbestuur zullen worden verwezen De heer Geelhoedt wees er op, dat Terneuzen voor wat het havenbedrijf nog steeds in een crisistoestand verkeert. Het is te voorzien dat er nu binnen korten tijd een oplossing komt, ten goede of ten kwade. In beide omstandigheden meent hij, dat een steunregeling dan geen reden van bestaan meer heeft. De loe- stanfl moet zich echter kunnen afwik kelen. Hij stelt daarom voor de tegen woordige regeling, met in achtneming van enkele technische verbeteringen, te bestendigen tot October. De heer D. Scheele was tegen een steunregeling en blijft op' het standpunt dat de behoeftigen door de verschillende armbesturen moeten worden gesteund. De heer van Dijke weet uit onder vinding dat men nimmer den neus stoot indien men aan de brug (de plaats waar werkloozen gewoonlijk vertoeven) Iemand voor werkzaamheden haalt en men, al is het maar één uur, iemand voor 50 cent per uur haalt. Hij begreep dan ook niet, dat dezer dagen bootwerk was ge weigerd omdat niet 62,5 cent werd be taald. Hij meende dat de werklieden ir deze één ander standpunt moesten in nemen, en rekening houden met de be langen van hun .gezin en de concurrentie yan elders. De heer Hamelink verdedigde het standpunt der organisatie. Bootwerkers zijn lal van dagen werloos en moeten daarom als er werk is, wat meer ver dienen, als equivalent tegen de dagen dat er geen boolwerk is. De vooorzitter deelde mede, dat er dezer dagen door het gemeentebestuur pogingen zijn beproefd de werknemers en werkgevers bij elkaar te brengen, en dat hij verwacht, dat de volledige over eenstemming zal worden verkregen. De heer van Driel deelde mede, dat d© transportarbeiders ©en concessie heb ben gedaan die een teruggang van 12 pet. beteelcent, plus een werkdag van 13 uren, d. w. z. 10 uren werken met schafttijden. Verschillende raadsleden verklaarden die mededeeling omtrent het .overeen komen tusschen werkgevers en werkne mers met genoegen te hooren. Bij de besprekingen kwam ook naar voren, dat verschillende sprekers be zwaar maken tegen een regeling waarbij ongeorganiseerden van steun zouden wor den uitgesloten. Het voorstel van B. en Wl. werd ver worpen met 7 tegen 5 stemmen. Over het vooorstel van den lieer Geel hoedt staakten daarop de stemmen. Het praclisch resultaat van den uit slag dezer stemming, als gevolg waarvan iit-*een volgende vergadering opnieuw moet gestemd worden, zal" zijn, dat de beslaande regeling voorloopig gehand haafd wordt, aangezien de raad b'j SUP~ pletoire begrooting nog f 15.000 voor steunuitkeering heeft toegestaan, te dek ken uit verhooging van den post in komstenbelasting. (Wordt vervolgd De raad der gemeente Sas van Gent kwam Donderdagavond in open bare zitting bijeen. Alle leden waren aan wezig. De publieke tribune was goed bezet. Een verzoekschrift der R. K. Jon gens- en R. K. Meisjesschool tot wijzi ging van hel raadsbesluit, betreffende de subsidieering van den cursus in de Fran- sche taal, werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren Verschaffel, Warrens en Van Hecke; legen Neeteson, Stubbe, Marquinie en "Dierick. Door den heer Neeteson werd een voorstel gedaan de subsidie te verleenen voor één jaar en te bepalen op f15 per leerling met een maximum van f.300 en hierbij te bepalen, wanneer 't aantal leer lingen bij de ceitf; school 't getal 20 over schreed en aan de andere school het getal 20 niet bereikte, de subsidie van de eene naar de andere school zou wor den overgedragen. Aangenomen met 5 tegen 2 slempien. Tegen Stubbe en Mar quinie. Een verzoekschrift vag liet comité tot verkrijging van een kanaal AxelHulst om een bijdrage in de kosten van 3 cenl per inwoner, werd ingewilligd met 5 te gen 2 stemmen. Tegen van Hecke era Warrens. Een verzoekschrift van B. Kousemae- cker om gemeentegrond in erfpacht, een idem van L. de Bruijnc om afwijking van art 7 der bouwverordening, werden in gewilligd. Aangenomen werd een voorstel van B en W. tol vernieuwing der straat langs hel Wilhelminaplein. Met 6 tegen. 1 stem, die van den heer Marquinie, werd besloten de jaarlijk- scho kermis, van 10 dagen op 4 dagen to reduceeren en deze te vieren van al den derden Zaterdag in September tot en met Dinsdag daaropvolgende. Een schrijven van de P Z.EM betref fende de verlichting der wijle Zandstraat, werd op voorstel van den voorzitter aan gehouden, totdat een vergadering zal hebben plaats gehad met het gevormde comité der Zandstraat eri B. en W. De wijziging der gemeen tebegrooting over 1924, aangaande een subsidie van f 600 aan de R. K school, werd door den heer Dieriqk heftig becritiscerd Na uit voerige besprekingen werd de wijziging vastgesteld met 6 tegen 1 stem, die van den heer Dierick. B. en W. kunnen hunne goedkeuring niet 'hechten aan het plaatsen van een stembureau in de Zandstraat, waarbij de raad, behalve de heer van Hecke (de heer Warrens had intusschen de bijeen komst verlaten), zich aansloot. Oit Zeeu w s c h-V 1 a a n d er e n W. D. Te Biervliet is opgericht een afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kindcrherstellings- en Vacanlickolo- nies met aanvankelijk 16 leden. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel KERKNIEUWS. - Bij de Woensdag te St. Maar tensdijk gehouden stemming voor een notabele der Ned Ilerv. Kerk, werden uitgebracht 139 geldige stemmen, n 1. 62 op 'den heer II Charpentier; 60 op den heer Jac. Geluk en "de overige stem men op .verschillende personen. Waar geen volstrekte meerderheid werd ver kregen, zal herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren Charpentier en Geluk. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Nes, (Fr.) door ds. G. de Wijk, te Kamperland. Het zestig jarig beslaan van de R. H. B. S. te Middelburg. De deelname voor de herdenking van het 60-jarig bestaan der R. II. B. S. te Middelburg is reeds zeer groot, doch van meerderen, die zeker ook mede willen doen, kwamen de "biljetten nog niet in. Met het oog op de beschikbare ruimte wekken wij de réunislen, die zich nog niet aanmeldden op, dit ten spoedig ste (de circulaire sprak van vóór 1 Mei[) te doen door middel van het ingfïvuld biljet aan den secretaris-penningmeester, den heer L. A. van der Harst, RECHTZAKEN. Voor de Haagsche rechtbank stond Donderdag terecht de 45-jarige koopman L. de K. uit Leiden, wegens poging tot zware mishandeling. Beid. zou op 20 Febr. j.l. met vitriool naar het aangezicht van zijn vrouw geworpen hebben, de vrouw zich afwendde, trof liij haar niet in het gezicht. Hel O. M. eischte 1 jaar en 6 m. gevangenisstraf. Het O. M. bij de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft tegen W. S. (den man van de vrouw, die haar beide kin deren door ophanging van het leven be roofd heeft en daarna zelfmoord gepleegd wegens diefstal van tin in Grasso's ma chinefabrieken, bekl. bekende zich 7 ja ren aau die Feilen te hebben schuldig ge maakt) drie jaren gevangenisstraf. Tegen van L. werd wegens heling 2'/2 jaar en tegen J. F. wegens hetzelfde feit 1 maand gevangenisstraf gcëischt. Tegen W. S. werd nog wegens zeden misdrijf met aan zijn zorg toevertrouwde kinderen 4 jaar gevangenisstraf geëischt. LEGER EN VLOOT. Luit. ter zee der le kl. J. S. C. Oli vier is den len Mei lijdelijk belast met hel bevel over Hr. Ms. „Hydra" Militaire pensioenwet. Naar de „Resb verneemt, is het thans zoo goed als zeker, dat het in de gewij zigde militaire pensioenwet voorgestelde percentage ls/j, inplaats van 2 volgens de oude wet, gehandhaafd zal blijven. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Radio-uitzending hedenavond. Hilversum (1050 6) u. Concert, 8 u. lezing Prof. Casimir, '9 uur Jaszband Snoeck. Chelmsford 1600' 6 55 muziek7 20 Tijdsein; 7 45 Muziek; 8 20 Sym- plionie-Concert. 8.40 Orkest, 915 Orkest Symphonic Beethoven, 9.45 Hvde Park Hotel. 10 20 Tijdsein; 10 50 Orkest, Symphonie Schubert; Ouverture Wagner. Parijs (1750). 8 50 Opéra Louis Ganne. Brussel (265) 7 20 Causerie; 7.35 Con cert. Nieuws; 9.20 Nieuws. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Amsterdam benoemde 22 April j.l. tot hoofd van de Swedenrijckschoool Mevr. C. B. Minder- houdvroeger onderwijzeres leW i d d e l- burg A.J.P.s ÖOMA PUDDIN0 SM/WMT ALS aOOrt (Ing. Med.) jewisten zullen van dezen stpj) zeker gebruik maken daar Egypte zich zelf niet kan regeeren. BUITENLAND. DE ONTHULLING VAN HET MONU MENT TE ZEEBRUGGE. Het monument te Zeebrugge is gis teren onthuld, onder aanwezigheid van den Koning, de Koningin, vele minis'ters, generaals en andere bekende personen. Een Eugelscli oorlogschip was eveneens aangekomen. Admiraal Keyes, die aan de expeditie had deelgenomen, was aan wezig met vele andere Engelschen. Hij heeft de overlevenden gegroet, waarna dc Koning hulde bracht aan dc nage dachtenis van de helden. Na hem be dankte lord Emmedt den Koning en heb ben een Engelsche dominee en een Bel gische kanunnik een kort gebed uitge sproken. De plechtigheid, die door een groote menigte werd bijgewoond, werd beëindigd mol liet spelen van Tipperarv en de Brabayonne. EGYPTE EN ENGELAND. De diplomatieke medewerker van de Daily Mail meldt dat een voorstel in be handeling is voor de ontruiming van Cai ro en de concentratie van het Britsche bezettingsleger vermoedelijk te Kantara. Deze voorstellen hebbpn in Engelsche en Egyptische leringen die kennis dragen van de voorstellen, groote teleurstelling verwekt. Het schijnt in de bedoeling te liggen tegemoet le komen aan de. Egyp tische fijngevoeligheden, doch de mede werker van de Daily Mail wijst erop dat deze stap alleen beteekend de onder werping aan de uiterste elementen en een ongelukkigen invloed zal hebben, niet alleen op het Britsche prestige en den handel van Egypte doch ook op het Britsche prestige in het Oosten. De bols- POLEN EN T5ECHO SLOWAKIJE. Als een natuurlijk gevolg van hel aan hangig „veiligheidspact" tusschen dc ge allieerden en Duitschland, wat door Duitschland aanhangig is'gemaakt voor de noodige herziening van zijn Oostgren zen, is de groolcre toenadering tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije, de beide groote nabuurstaten Als gevolg hiervan is een overeenkomst onderteekend, zoowel op handels- als op scheidsrechterlijk ge bied Minister Dvorareck analyseert in de „Pr. Presse" het ontstaan en den inhoud van het handelsverdrag, hetwelk vol gens een der bepalingen 20 dagen na de onderteekening van de voorloopigc over eenkomst op de basis van het principe der meest begunstigde natie in werking zal treden Als het verdrag geratificeerd zal zijn, zal men overgaan tot het ver lagen der douaneheffingen, terwijl ver lichtingen zullen worden aangebracht in het systeem der vergunningen. Tevens worden kortingen op het transporltarief bepaald. Hel verdrag werd vervolgens aan een gastmaal met diverse toasten bezegeld. Hierbij werd er op gewezen, dat beide landen verbonden worden door het geen dreigt! Dat slaat natuurlijk volko- 1 op bovenstaand. BEKNOPTE MEDEDEELSNGEN. Uit België Op het gisteren in België gehouden socialistisch congres is besloten, dat Vanderveldc geen verdere pogingen zal doen tot vorming van een kabinet. Uit Duitschland. Thaelman, de communistische can- didaat voor het rijkspresidenlschap, heeft bij zijn verkiezingscampagne te Halle een flauwte gekregen. De verkiezingscampagne heeft haar» hoogtepunt bereikt. Gisterenavond is in hel Sport-Palacc een demonstratie van hel Rijksbloc gehouden Voor Hindenburg gingen kreten op als „leve Hindenburg" cn „weg met de republiek". De zoon an Ebert werd afgeranseld, toen hij een „leve de republiek' uitriep. I)e politie treft maatregelen om de rust op den stemdag te verzekeren. De verdedigers van Julius en llcuri Barmat hebben verzet aangeteekend le gen dc beslissing van dc eerste strafka mer bij hel Landsgcricht, die dc iuvrij- heïdssielling der beide Barmats gewei gerd had Binnenkort zal nu het ju-oces worden behandeld door de derde senaat van het Kammergcricht. Door den Berlijnscheu magistraat is goedgekeurd hel besluit van den ge meenteraad van Berlijn, dc Budapester strasse te herdoopen in Friedrich Èbert- strasse. Uit Engeland. Het Engelsche koningspaar zal Za terdag van zijn reis naar dc Middellaud- sche Zee terugkeeren. Er zijn ecnige ambulance vliegtuigen, elk met een dokter, een verpleegster, en eenige bedden aan boord, naar Irak gezonden. Uit F r a n k r ij k. Na afloop van een verkiezingsverga dering kwam het gisterenavond lot een botsing, waarbij drie personen werden gedood en drie gewond. Uit Rusland. Alle Amerikaansclie reliefswerk in Rusland, met uitzondering van den ICau- kasus,is gister geëindigd met het vertrek van de Ameriicaansche Studenteu Re- liefsorganisatie uit Moskou. De sovjet- regeering is van meening dat buiten landsche hulp niet latiger noodig is. Uit Ierland. De Valera heeft medegedeeld, dat de republikeinen aan dc besprekingen in het parlement van Z. Ierland geen deel zullen nemen. Uit Zw i t serl a nd. Ter gelegenheid van do deze week te Genève plaatsvindende zitting van het volkenbondscomité voor hygiëne werd in de zaal van den Volkenbonds raad de door het Nederlandsche bureau voor wetenschappelijke cinematographic vervaardigde en door het Nederlandsche bureau voor wetenschappelijke ciuemato- graphie vervaardigde cn aoor het Neder- lnadsche Roode Kruis betaalde malaria film vertoond. Uit Italië. De groote fascistische raad onder

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1