No. 94. Woensdag! |22 April 1925 16ÖC Jaargang. Bij dB nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. IDE K. KATII. DEM. STAATSPARTIJ. Men meldt uit Nijmegen aan Vaz Dias dat de komende actie tot vorming van een R K. Democratische Staatspartij, in krachtige voorbereiding is. Indien op 26 April bij de partijstem ming over het politiek advies mocht blij ken dat de behoorlijke vertegenwoordi ging der democratische strooming 'met het bestaande kiesreglement en de te genwerking der leiding iu»4e R.K. Staats partij niet te bereiken is, willen de de mocraten niet langer hopeloos met de conservatieven optrekken Aan tal van bekende katholieke democraten werd in middels reeds verzocht een candidatuur te willen aanvaarden. •MMtMMISSMOOiBMNNeMe STRöQMAmSSEN 195 et. S EXTRA AANBIEDING I ICHINAIIMATTEN 1 £19 «tz maat 140 x 18w 88 et. I Fa H. L. HENDR1KSE, GRAVENSTRAAT. 1 flngez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Gisteren (Dinsdag) morgen, zoo schrijft ons een lezer, werden we blij verrast door 'n eigenaardig gekir dat boven den ijzigen wind uit, tot ons kwam. Zou het mogelijk zijn9 Even nog luisteren ja het is zoo, de zwaluwen zijn er weer! Hun angstig-dicht boven het water vliegen moge nog niet alles goeds voorspellen, hun aanwezigheid is toch een belofte van de langzaam na derende lente. Verleden jaar brachten ze ons die blijde mare op 10 April. De heer P. de Bree, die kort geleden de onderwijskwestie, neergelegd in het adres door ouder-commissies en school besturen aan den raad gezonden, toe lichtte in een vergadering van de afd. der S. D. A. P., zal dit nu morgenavond te half negen doen in een huishoudelijke bijeenkomst der afd. van den V. D. B. in het Schuttershof alhier. De ruiters en voetknechten, die ge durende eenige maanden rust hebben gehad, zijn thans weer gestoken in een nieuwe kleedij, op hun plaats in den Stadhuistoren alhier teruggebracht en hebben hun laak hervat. Uit Zuid-Beveland. Uit de Schelde bij Antwerpen is Maandag het lijk opgehaald van den com mies der posterijen J. A. van Daele, die uit zijn standplaats Goes, naar Antwer pen is gegaan om den voetbalwedstrijd België—Holland op 15 Maart bij te wo nen en sedert dien was er niets meer van hem vernomen. De heer v. D. was 47 jaar oud en gehuwd. Te W'olfaartsdijlc heeft den verkoop van het Emmabloempje opge bracht f 85.10. Li dc heden gehouden zitting van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van besluur, is o m. voorle zing gedaan van het Koninklijk Besluit Ongegrond is verklaard het beroep van J. Welleman en nog 2 ingezetenen der gemeente Krabbend ij ke tegen het besluit van den raad dpr gemeente, strek kende tot inwilliging van de aanvrage der vereeniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Geref. grondslag, ge vestigd te Oosldijk, gemeente Kruiningcn, om gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor een te stichten school op den Oosldijk te Krabbendijke. 7- Maandagavond kwamen de schepen „Billy", schipper Bezemer, en de „Ma- chiensteen 13", schipper Michiels, met elkander in aanvaring op het kanaal te Hans weert, waardoor beide schepen belangrijke averij aan het voorschip be kwamen, doch de reis konden voortzet RECHTZAKEN. Ter civiele terechtzitting van de rechtbank alhier is hedenmorgen ver kocht het zeemotorljalkschip „Frederik" Kooper was mr. H. v. d. Beke Callenfels qq voor f 8000. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De kantonrechter te Middelburg heelt heden den natuurgeneeskundige J. B. uit Rotterdam wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde bij herhaling tot 2 maanden hechtenis veroordeela overeenkomstig den eisch van het O. M. Dc kantonrechter overwoog o. a. dat op 21 Januari ,toen bekl. te Vlissingen de overtreding plecgdp er aldaar vol doende medjei aanwezig waren en er dus voor B. geen Noodzaak was handelend op te treden. Verder werd overwogen dal, naar het blijkt bekl. ondanks hem opgelegde s traffen met zijn bedrijf voort- dc zwaarste straf op hem moet moet worden toegepast. Uit Zee uwscü-V laanderen O. D. Gisterennamiddag werd onder de gemeente Westdorpe langs hel Ka naal van Gent naar Terneuzen dooreen ongelukkig toeval het 4 jarig' dochter!, van zekere de P. door een auto aange reden tengevolge waarvan weldra de dood#intrad. Maandagavond omstreeks acht uur, werd op den rijksweg lusschcn Sniiskil en Sas van Gent uabij de electrische cen trale der P. Z. 13. M., het vierjarig doch tertje van den heer de P. uit West dor p-c door een auto overreden. Bijna onmiddellijk trad dc dood in. De politie heeft het ljjkje in beslag geno men en naar het lijkenhuisje te Sas van Gent doen overbrengen. Naar verluidt treft den chauffeur geen schuld avond van 7.10 tot 9.10 en wel om te be ginnen op 23 April, 30 April, 7 Mei en 14 Mei. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Louis Bouwmeester De toestand van Louis Bouwmeester is thans snel achteruitgaande. ONDERWIJS. Geslaagd voor machinist diploma B de heer G. H. Vierhout, leerling van de „de Ruijterschool" te Vlissingen VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Men schrijft ons: Van Anna J aco b apo ld er op Z ij- pe en omgekeerd bestaat uitstekende gelegenheid per motorbootje overgezet tc worden, ook met fiets of motor, maar de autorijders zijn gebonden aan den stoombootdienst der Rott. tramwegmaat schappij aldaar en er wordt onophoude- delijk geklaagd over d,cn prijs die voor de auto wordt geëischt. De klachten heb ben reeds meermalen uit Schouwen aan leiding gegeven tot protesten ,maar tot heden is nog weinig verlaging gekomen. Waar de bewoners van Schouwen-Duive- veland en omgekeerd d,e vreemdelingen aan dezen dienst gehouden zijn, valt het niet te verwonderen, dat men daarmede geen "Vrede heefl. Of er verandering zal komen, moet de lijd leeren, maar men ziet het nog niet sn'el plaats hebben. Tram over Groede, Nieuw vliet, en Cadzand. Gisteren heeft de feestelijke opening piaats gehad van de nieuwe stoom- tramlijn Breskens—Groede—Nicuwvliet— Cadzand, door een tram met directie en autoriteiten, die te halt elf van Breskens 'crtrok. De drie genoemde dorpen wa ren allen versierd. Vooral Nieuwvlict had zich in vlaggentooi gestoken. Daar was ook over de trambaan een eeraboog op gericht waaronder een lint was gespan nen. dat de directeur van de Stoomtr. Mij. Brcskens-Maldegbein, de heer Thou- ars, doorknipte. Overal werd de tram dpor de gemeen te-autoriteiten verwelkomd. Na afloop van den rit keerde het ge zelschap terug naar Groede waar in het Hotel „de Drie Koningen" een feestmaal tijd plaats had. In deze gemeente, zoowel als in Nieuwvliet en Cadzand, werd, de opening feestelijk gevierd. Philips en de Radio-omroep De N.V. Philip's Gloeilampenfabriek te Eindhoven, heeft thans ook in Frank rijk de behartiging van den Omroep Ier hand genomen. Met het zendstation van den Eiffeltoren (golflengte 2600 M.) te Parijs, is overeengekomen speciale Phi- lips-concerten uit te zenden. Deze zullen voortaan plaats hebben op Donderdag LEGER EN VLOOT. De officieren van den marinestoom- vaartdicust der 2e klasse D. J. Mosché en D. Brouwer zijn geplaatst, eerstgenoem de den 27en April a s. aan boord, van Hr. Ms. „Gelderland", laatstgenoemde den 24en April t.v. Ie Willemsoord. Bezuiniging op den gewonen vrij willigen landstorm. De staatscommissie, ingesteld bij Kon. Besluit van 12 December 1910 no. 56 (legercommissie), heeft verslag uitge- brachl betreffende bezuiniging op de kosten van den gewonen vrijwilligen landstorm. De commissie komt tot de volgende gevolgtrekkingen 1. Bezuiniging op de kosten van den gewonen vrijwilligen landstorm is moge lijk door wijziging van de organisatie en dc daaruit voortvloeiende inkrimping van het bij het instituut werkzame beroeps- personeel 2. Bezuiniging op materieel en kleeding is mogelijk. 3. Li de sub I bedoelde .gewijzigde or ganisatie en in de bestaande organisatie kan een vereenvoudigde administratie worden toegepast, waardoor bezuiniging verkregen wordt. 4. Het is noodig dat in het YHlste Hoofdstuk der Staalsbegrooting een juist overzicht worde gegeven van de kosten die uitsluitend op den Gewonen Vrijwil ligen Landstorm betrekking hebben. 5. Het Instituut van den Gewonen Vrij willigen Landstorm en dat van den Bij- zonderen Vrijwilligen Landstorm behoo- ren in regeling en uitvoeringsmaatregelen geheel van elkander gescheiden te zijn De benaming „Vrijwillige Landstorm" is on-eigenlijk en geeft aanleiding tot be gripsverwarring; vervanging door een an dere benaming b.v. „Vooroefeningsinsti- tuut" is gewenscht. DE fi ijjnc pijpUtoL 26 - 50 ets per ons BUITENLAMP. DE FRANSCHE REGEERINGS VERKLARING. Het volledig uittreksel van de regee ringsverklaring door Painlëvé gisteren in de Kamer afgelegd, luidt als volgt: Alle andere vraagstukken zinken in het niet voor dat van het behoud voor de toekomst van Fraukrijks veiligheid en fi nancieel evenwicht. De huidige regee ring zal zich evenals de vorige laten leiden door (leze beide beginselen.- vrede is veiligheid, met eerbiedigng en hand having der verdragon, en oeconomische stabiliteit onder oen stelsel van recht vaardige belastingheffing. Voor deze dub bel zware taak dienen alle burgers het nationaal belang bpven de partijliarts- lochlen te stellen De regeering zal de uitvoering van het plan-Dawes voortzetten en streven naar regeling van de onderlinge schuld,en der geallieerden. Frankrijk wenseht de we reld vrede, vastheid en rust te'versohaf-, fen, doch de eerste voorwaarde daartoe is., dat liet zelf in veiligheid vcrkecre. De regeering blijft krachtig vasthouden aan dc drie voorwaarden van Genève, veilig heid, arbitrage en ontwapening. Een ge lukkige oplossing van buitenlandsche vraagstukken zal de verlichting en de herziening van de militaire organisa tie veroorloven, welke het land wenseht In binnenlandsch opzicht blijft zij bij de volstrekte handhaving van het evenwicht op dc begrooting en zal zij zooveel moge lijk de uitgaven inkrimpen, die streng ge dekt zullen worden dpor de belastingen, zonder eenigen last op de schatkist te leggen. Nadat door een straffo regeling het evenwicht in de begrooting onbe twistbaar geregeld is, zal de regeering al het mogelijke doen om het passief te verminderen. Zij zal aan het land groo- te opofferingen vragen met een beroep op de vaderlandsliefde van de heele bur gerij in een atmosfeer van nationale een dracht. Dientengevolge dient elk debat, dat strekken kan tot het aanwajkkeren van misverstanden en prikkelende pole mieken, vermeden te worden. Onder eer biediging van elk geloof en onwrikbaar vasthoudend aan 4e leekewetten, zullen wij bij het Valicaan „een vertegenwoor diger .die voor zijn taak alleszins be voegd is" handhaven. Alle leden van het ministerie, afgezien van hun persoonlijke overtuiging op leerstellig gebied, zijn het er over eens geen ontijdige tegenstellin gen te heropenen. Onder eerbiediging van verkregen rechten en gedachtig aan de algemeene band vaü nationale een- di acht, zullen wij langzaam aan de aan passing van dc wetgeving in Elzas-Lotha- riugen voortzetten. Mogen de financieele zorgen voor eenigen tijd de verwezenlij king van al te kostbare sociale hervor mingen tegenhouden, wij zullen niettemin die hervormingen verwezenlijken, die mogelijk zijn, zonder de begrooting te verzwaren, met name de sociale verze keringen. Ook zullen wij streven naar de ratificatie van de internationale arbeids- conventies van Washington Wij zullen de administratieve uitgaven voor het be zette gebied slipt tot het uiterste Inper ken en geslrengelijk toezicht houden op dc regeling van de schadeloosstellingen. De huidige moeilijkheden mogen ons niet de verschillende onuitputtelijke hulp bronnen van Frankrijk laten vergeten, waarvan geenerlei beproeving ooit de vlekkelooze eerlijkheid heeft kunnen aan tasten en welke geen enkele inspanning ooit heefl afgeschrikt. Meer nog dan de buitenlandsche kwes ties, die vroeger in Frankrijk de open bare belangstelling hadden, kijkt thans ieder Franschman uit naar die ceue zin-, snede dat groole financiêele offers wor den gevraagd En Caillaux, de „sensatio- neele" minister, de man met een verban- ningsvonnis achter den rug, en een „pas sé" in zijn particulier familieleven, die de belangrijkste .post in dit ministerie heeft, kreeg het dan ook dadelijk al „zwaar" te verantwoorden In het Fran- schc parlement komt het debat over een regeeringsverklaring altijd vlak daarna, en niet een dag daarna. Dn zoo werd er dan stevig geprocla meerd tegen dc aanwezigheid van Cail laux, hoewel BriiUid er op wees, dal de kwestie der persoonlijkheden eigenlijk in de tweede plaats komt. liet heele proces-Caillaux werd opge haald, en de nieuwe minister van finan ciën kreeg bij wijze van welkom in.de volksvertegenwoordiging te hooren, dat zijn post in de regeering een kaakslag is in het aangezicht*van allen, die door den oorlog geleden hadden Hel was le ver wachten! Echter werd toch ook met Caillaux gedebatteerd over diens financiêele plan nen, waarbij deze genoopt werd op de tribune te lcomen en te verklaren, dal hij niet aan verdere inflatie dacht, en dat hij in den loop van den zomer met plan vering. ncn zou komen voor de financiêele zui- Dio toch ook offers zullen cischen. getuige de regeeringsverklaring! Briand deed zijnerzijds de toezegging, dat hij de politiek, te Genève door liet vorig kabinet ingezet, zou volgen Namens de socialisten werd verklaard, dat hoewel deze regeering zich schijnbaar meer van het program van het herstel erwijderde, liet hun loch was gebleken. dal deze niet anders dan een voortzetting au het kabinet-Herriot is en dat de so cialisten daarom deze regeering zouden bltjvens leunen De debatten waren heftig en onder groole qgilatie gevoerd. De plannen om de begrooting sluitend te maken enzdienen nu te worden afgewacht Oai'laux zal een harde dob ber hebben in Kamer en Senaat Men er kent hem echter algemeen als een zeer bekwaam man, doch de politieke harts tochten, de „Siegcsrausch", leven nog voort onder cle Franschen Daartegen moet Caillaux op zien te roeien Wel bekome '1 hem! X HET VRAAGSTUK DER WERKLOOS HEID IN ENGELAND. Het vraagstuk der werkloosheid in En geland dat al sedert den wapenstilstand al; een donkere schaduw over het land hangt heeft de elkaar opvolgende re geeringen ernstig bezig gehouden zon dei* dat een hunner, ondanks getroffen maatregelen die plaatselijk hier 011 daar ecnig nut hebben uitgewerkt, ook maar bij benadering een afdoendp oplossing kon vinden. De omvang van de werke loosheid kan blijken uit het enkele feil, dal de slaat sedert den wapenstilstand niet minder dan 300- milHoen pond, of meer dan 3i/2 milliard in guld.ens, aan werkeloozen ui tkeering en armengeld aan volkomen valiedé arbeiders heeft uitgckcera. Het ligt derhalve voor de hand, dat elk denkbeeld, dal wordt geop perd om het vraagstuk der werkloosheid in min of meer aanzienlijken omvang op te lossen en schijn van redelijkheid en welslagen vertoont, zich voor ernstig on derzoek als het ware opdringt. De oplos- tabletten '.th (Ing. Med.) groot bezwaar niet zoude zijn, indien men sing nu, die Sir Alfred Mond, aan de hand doel, draagt ongetwijfeld de ken merken van oorspronkelijkheid, aldus het Hbld. Het beginsel, dat aan deze oplossing ten grondslag ligt, komt, volgens een uit eenzetting, die bii* Alfred van zijn stelsel in de Times" geeft, hier op neer: die •erschatfing van arbeid aan de arbei ders die bereid zijn huil wcrkloozenuil- keering prijs le geven m ruil voor vaste tewerkstelling m dezelfde industrie, waarin zij zijn groot gebracht en voor arbeid, waaraan zij gewend zijn. De ontwerper van dit denkbeeld stelt zich de uitwerking ervan als volgt voor: Werkgevers, die een in le stellen com missie van huh voornemens op de hoogte stellen geven de arbeidsbcurzen ken nis van bet aantal nieuwe arbeiders, dat zij van plan zijn voor een vaste periode legen de normale loons- en arbeidsvoor waarden le werk te stellen b.v zes maanden) buiten en behalve hel aantal volie «Irbeiders, dat op een bij 4® wet aangewezen dag" bij hen in dienst is. Deze datum zou moeien zijn de dag, waarop de overndming van het plan door de regeering publiek wordt gemaakt. Ten aanzien van 75 pet. dergenen, die te werk worden gesteld, wordt de werke- loozenuilkeering van 23 shilling per week aan den werkgever uitgekeerd De boek jes van alle arbeiders die mei de Am- slerdamsche vakinlernaUoüale en waar tegelijkertijd besloten werd in do En- getsehe vakbeweging een communistische Minderheidsbeweging te organiseeren, dje trachten moest het Britsche „Trade Unions Congress" te beheerschen, zoo- dat dit Amslcr4am lot vereeniging over kon halen. Want terecht wijst de „Man chester Guardian" er op, hoe dé Rus geen geheim maken van hun bedoeling de Britsche trade unions te gebruiken de kastanjes uit het vuur le halen bij het doen ingang vinden der coinrau- slische beginselen. Reeds in Augustus rapporteerde Tom Mann, dal de door Moskou verlangde Maiderheidsbeweging in Engeland was lot stand gekomen. Over den omvang er van beslaan uog geen preciese gegevens Dc .Morning l'ost" schat haar idmaatschap op tien duizend. Gezien d,en aard dezer beide normen van „feiten-kennis" mag men aannemen, dat de waarheid ergens 1 hel midden" ligt In ieder geval 1S één maand 11a hare .stichting de Minderheidsbeweging nog niet invloedrijk genoeg gebleken om het Britsche Trade Unions Congress over te halen lol gehoorgeven aan Moskou s ver langen naar pressie op Amsterdam uitge oefend In September werd op het con gres te Huil Purcell's voorstel in dien zin terworpen mei zeer beslissende meer derheid En toch bleek anderzijds toch juist op datzelfde congres de invloed der commu nistische Minderheidsbeweging weder uit het aannemen van het „Industrial Wor kers Charter". Moskou heeft dan ook iszias den moed verloren, doch het slechts over cenigszins anderen boeg ge- •orpen. Want Zinowjcf hoeft openlijk erldaard, dat ..omwegen" gebruikt moe ten worden, nu cr „een frissche bries begint te waaien in de Britsche arbeids- boweging Daarom dringt Moskou er niet langer op aan, dat Profintern zich met de Amslerdamsche vakinternationale zal ver eenigen, doch dat de Russische vakver- eenigingen lot die internationale zullen worden toegelaten E11 om hiertoe met Engelsche hulp den weg tc bereiden, werd verleden winter ecu Britsche Trade Unions-afvaardiging lot een bezoek aan Rusland uilgenoodigd. Hel besluur heeft deze uUnoodigiug aangenomen, en kan dientengevolge zich niet geheel vrijmakerf van medeverantwoordelijkheid voor de communistische manoeuvres van .Moskon en van de Britsche afdeeling van Pro fintern, de Mindorheidsbcweging. Uit Rusland teruggekeerd deden de En gelsche afgevaardigden dan in Februari tc Amsterdam het Russische voorstel tot een voorloopige conferentie tusschen de vakinternationale aldaar en liet congres der Russische vakvercenigiugeu. Hierin heeft de Amsterdamsche vakinternationa le toegestemd, mits de Russische vakver- eenigingen eerst braken met Profintern. Wat echter hoelemaal niet was, wat Mos kou wcnschle met een communistisch getinte vertegenwoordiging der Britsche trade-unions had men aldaar gerekend op de meerderheid te Amsterdam. Waar na alsdan een vereeniging der beide in- ternationales had kunnen plaats vinden onder Moscovische auspiciën Thans zoude dat slechts kunnen on<5or calsche vlag Wat misschien zulk een

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1