ft IiDg van Asthma en Broüchitis No. 93. Dinsdag 21 April 1925 168° Jaargang. BINNENLAND. IDE KONINGIN NAAR NOORWEGEN? De correspondent van de N. R. Crt. te Oslo meldt: Hel alhier verschijnende biad Oslo Af tenavis schrijft met een enkel woord is er reeds melding van gemaakt (\al [Koningin Willielmind het voornemen heeft dezen zomer eenigen tijd op Bal- holmen in Sognefjord aan de westkust van Noorwegen door te brengen, en dat de mogelijkheid bestaat, dpt II. M. een, kort bezoek aan Spitsbergen zal brengen. Dit bericht ,dat niet in andere blad,en voorkomt, eischt nadere bevestiging. De reis zou volgens het blad met een der Rotterdamsche Batavierbooten wor- dep ondernomen, die speciaal voor dit 'doel zou worden ingericht. DE WEELDEBELASTING. De A. N. W. B. heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin met aandrang wordt gevraagd, in de wet tot aanvulling van de Zegelwet niet op te nemen een zegelrecht voor gewone uit gaven in hotels, enz. en voor hel aan schaffen van motorrijtuigen en plezier vaartuigen en van hun onderdeden. RENTETREKKERS. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer den heer Ter Hall betreffende verhooging van de vóór den wereldoorlog vastgestelde uitkeeringen aan rentetrek kers krachtens de Ongevallenwetheeft de minister van Arbeid geantword: Inderdaad hebben vooral in de eer ste jaren na den wereldoorlog vele ren tetrekkers krachtens de Ongevallenwet verzocht om in aanmerking te mogen komen voor een zoodanige herziening hunner uitkeeringen, dal deze meer in overeenstemming worden gebracht met de sedert den oorlog gewijzigde levens omstandigheden. Naar aanleidiug van de ze verzoeken is een regeling getroffen, krachtens welke het Koninklijk Nationaal Steuncomité aan rentetrekkers ,die een aanzienlijk deel van hun arbeidsgeschikt heid hadden verloren en aan weduwen voor zoover die personen konden wor den geacht daaraan behoefte te hebben, een bijslag op de toegekende renten ver leende. Met deze bijslagen zijn de be langhebbenden door de moeilijkste tijds omstandigheden heengeholpen. Voor hef nemen van verdere maatregelen ten be hoeve van de rentetrekkers, wier uit keeringen vóór den wereldoorlog zijn vastgesteldbestaat, naar de meening van den minister geen aanleiding. TREINLECTUUR. Het Tweede Kamerlid de heer Deckers heeft den minister van Waterstaat ge vraagd: Strookt het naar 's ministers meening met de bedoeling, die voorzat toen ver boden werd zekere tijdschriften in den spoorwegboekhandel uit te slallem dat door dienzelfden boekhandel zooals bijv. te Arnhem het geval is door mid del van plakkaten wordt medegedeeld, dat bedoelde tijdschriften verkrijgbaar zijn? Ware het overigens naar het oordeel van den minister niet beter, den ver koop van dergelijke geschriften door den spoorwegboekhandel te verbieden dan hem te reglementeeren? Mr. TROELSTRA 65 MAR. In een van de zalen van Hotel De Wiittébrug te 's Gravenhage, had gisteren middag een receptie plaats ter gelegen heid van den 65sten verjaardag van mr. B. J. Troelstra. De belangstelling was zeer groot èn er waren talrijke bloemstukken den jubila ris toegezonden. Verschillende leden van de Eerste en de Tweede Kamer, alsmede bekende fi guren uil de S. 3>. A. P. waren ter re- pep lie verschenen. Nadat men den heer en mevrouw Troelslra gelukgewenscht had, werd de heer Troelstra toegesproken door den heer Vliegen, voorzitter van hel Partij bestuur. Spr. deelde mede dat de opbrengst van de „Troelstra-gave'f40.625.03 Ls. Spr. bood voorts een album mei liand- 'teekeningen aan; een buste van den ja rige zal door een bekend beeldhouwer worden vervaardigd. Daarna was het woord aan don heer Schaper, die sprak namens de Hamer- fractie. De heer Stenhuis, voorzitter van het N. V. V., sprak vervolgens namens de vakbeweging terwijl de heer Oden Mas- man, voorzitter van „Rjucht en SI juicht" te Den Haag, vervolgens den jarige in Jiet Friesch toesprak. In zijn dankwoord uitte de heer Troel slra den wensch, dat het resultaat der a.s. verkiezingen voor de S. D. A. P. een succes moge worden zooals de Bel gische partij pas behaald heeft. Moch ten we ook, aldus sprmaar een kleine bres kunnen schieten in het ï'echtsche blok, dan kan dat groote gevolgen heb ben, daar de coalitie toch niet zoo slecht rs als sommigen denken; b.v hebben de democratische elementen onder de Ka tholieken ook een woord mede te spre ken. De oude. antithese eenmaal wegge vallen als basis van de coalitie, zal de verantwoordelijkheid duidelijk maken van de andere politieke partijen die bij de a s. verkiezingen zullen optreden. De parlementaire molens malen langzaam, maar komen ze eenmaal aan de Regee- ring, dan zal aanvankelijk inoefen wor den voortgegaan op het werk der-voor gaande regeeringen. Daarom voelt spr. zooveel voor het krachtig maken der jeugd ten einde in' eigen gelederen de mannen te kweelcen die er noodig zijn als de S. D. A. P. eenmaal de groote kans krijgt. HET MJJNVELD TE VLODROP. Naar aanleiding (van den gemelden aaxx- koop door een particulier consortium van hel mijnvcld te Vlodrop, verneemt de pari. redacteur van de „Tel.", dat men op het departement van Waterstaat te 's-Gravenhage de juistheid van boven-' staand bei-icht niet kon bevestigen. Wel kon medegedeeld worden, dal over den verkoop van het betreffende mijnveld on derhandelingen gevoerd worden, doch 't was nog niet bekend of deze bespre kingen thans reeds tot een resultaat ge leid hebben. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Men verzoekt ons te melden, dal de vergadering van don Polder Wal cheren Zaterdag a.s. niet te half elf, doch te tien uur aanvangt. - Bij de penningmeesteres der Emma- bloemcollecte, mej. C. L. Deelman, zijn nog twee giften en wel één van "f3.50 en één van fl ontvangen, waardoor de bruto opbrengst is gestegen totf 260.lt. Nu de langere dagen aanbreken komt de jeugd al meer en meer buiten om te genieten vau de vrije natuur. Het is haar van harte gegund, maar dat meerderen van hen daarbij tot baldadig heid overslaan is ten sterkste af te keuren. De politie heeft dan ook reeds enkele jongens, die met stepnen naar deuren en gevels -nierpen, verbaliseerd en zal ook verder streng legen baldadig heden opti-eden. Ook de plantsoenen zul len krachtig beschermd worden legen vernieling en het is te hopen, dat ook ouders en onderwijzers mede helpen aan de bestrijding der baldadigheid, door de jongens en meisjes op het verkeerde daarvan te wijzen. In de Zaterdagmiddag te M i d d e 1- burg gehouden vergadering van het co mité tot het houden van Chr. Sociale Landdagen op Walcheren, werd besloten zoo mogelijk dit jaar weder een Chr. So cialen Landdag te houden op 'Dinsdag 2 Juni (3en Pinksterdag) uitgaande van de Chr. Besturenbonden en Sociale Bonden op Walcheren. Nog vier weken en het Schutters hof alhier zal zijn deuren weer open zetten voor de honderdfin, die een kijkje zullen komen nemen op de derd,e Ten toonstelling van Handel en Nijverheid. Ei' is voor ons alle reden nog eens te wij zen op enkele dingen betrekking heb bende op die tentoonstelling. Dat de zalen en kolfbaan geheel met stands zul len vol zijn hebben wij reeds medege deeld. Thans willen wij nog eens terug komen op een onderdeel der tentoonstel ling en wel op de Huisvlijltentoonstelling waarvoor wel opgaven zijn ingekomen, maar toch niet zooveel als men had moge verwachten. Wij wekken daarom de velen, die vroeger op huisvlijttentoon- stellingen inzonden nog eens op zich aan te melden. Wij kunnen daarbij aan "de dames een geruststellenden meclpdeeling doen. De dameshandwerken zullen wor den geëtaleerd in dp Bakkerskamer en daar geregeld onder toezicht zijn, zoo- dal zij tegen stof en dei'gelijke veel beter verzorgd zijn, dan dat zij in de Kolfbaan waar de andere minder leere huisvlijtar- tikelen zuilen komen, zouden worden on der gebracht. Dal de aanmelding dage lijks open is aan het secretariaat in liet Schuttershof liefst schriftelijk, achten wij bekend. Een groote factor voor het welslagen vhh een tentoonstelling is een goede ver zorging van de bijzondere attracties en wij meenen, dat ook daarin do commissie goed geslaagd is. In de muziektent zal iederen dag een goed Varicté-gezelschap mei artisten, die dezen winter optraden in verschillende bekende instellingen in de groole plaatsen van ons land, zich doen hooreu en zien. Terwijl in den tuin hier en daar tentjes Oud-Middelburg hestaai niet meer zullen worden ge plaatst. zal tegenover de Kolfbaan een groote, ongeveer 20 M. lange dansvloer worden gelegd en daarbij zal een estrade worden gebouwd voor een origineelc .lasa Baud. die den dans zal begeleidjen. Nog eyen terugkomende op de ten toonstelling zelve, willen wij nog melden dal o. a. dit maal landbouwwerktuigen zullen worden geëxposeerd Uit Vlissingen. De eindrekening is overgelegd van het Vlissingsch-Arnemuidsch Steuncomité voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der Visschersramp In totaal is aan giften met ae gekweekte rente ont vangen f51.659 13. Uitgekeerd is een be drag van f 5640.12, liet restecrendc ka pitaal, groot f 46.019.01 is overgeschre ven op het Provinciaal Zeeuwsch W'a- tersnoodseomité le Middelburg, dat de sleunverleening verder Zal beheeren. De politie te Vlissingen heeft bij een opkoop,er in beslag genomen rub ber afkomstig van de lading van het ver gane schip „De Jonge Calherina". Te gen den opkooper, die in zijn register niet den naam van den verkooper had genoemd, en zeide die niet le kennen, is proces verbaal opgemaakt. Uit Zuid-Beveland. Hedenmorgen sloeg in de Poel na bij Goes het paard van den melkwagen van den heer Timmerse aldaar op hol. De bestuurder sloeg hierdoor van den wagen af, doch bekwam geen letsel. Het gelukte eenige boeren het paard tot slaan te brengen. Van den wagen brak de vooras. Maandag j.l. vergaderde de raad van ïïeinkenszand. Tegenwoordig alle leden. Verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Op een rcguest van de Kon. Erk. Posl- duivenvereeniging met een begeleidend schrijven van de heeren A. de Jough, en J. van de Velde wordt besloten om dit jaar de verordening te handhaven, doch een volgend jaar wordt het tijdvak voor ophouding in de hokken van dui ven, verkort. Het gemeenteverslag over 1924 wordt den raad aangeboden en voor hem ter visie gelegd. Vastgesteld wordt een instructie voor den gemeentesecretaris naar een con cept-instructie, opgemaakt door B. en W. De rekening van den keuringsdienst •oor vee en vleesch in den keuringskring Heinkenszand wordt vastgesteld op ecu bedrag van f2566 07, waarvan deze ge meente te betalen heeft f 632.03. Aan den heer M. Courtin, wordt ver laging van vergunningsrecht toegestaan en wel van f 37 50 tot 'f 25. Het vermenig- vttldigingscijfcr voor de PI. Inkomsten belasting wordt bepaald op 1 Na bespreking wordt aan B. en W. op him gedaan verzoek een subsidie toe gestaan tot hel bouwen van een barak voor liet gezin van J. Bcka tot ten hoogste f 375, nadat is medegedeeld dal het dage- lijksch bestuur zoo spoedig mogelijk een conferentie zal hebben met het 1l K. armbestuur, tot welke parochie dit gezin behoort. Zondagmiddag is door inklimming (opschuiven van een raam), ingebroken ten huize van den lijdelijk afwezig af wezig zijuden drukker Glerum aan de Noordstraat te Ierseke. Maandagmor gen ontdekten de bewoners de diefstal, vermist werden een goede veertig gul dens.. Aangifte bij de politie volgde en een uur later waren de daders bekend een 13 en een 15 jarigen jongen, die be kenden en de gelden teruggaven. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal en tegen den vader der beide knapen wegens heling. Uit Schouwen-Duiveland. Maandag vergaderde de raad. der gemeente Zierikzee naar aanleiding van de kwestie der op te richten kweek school De voorz. deelde na opening me de., dat verschillend.e autoriteiten op on derwijsgebied met R. en W. hebben ge confereerd over deze aangelegenheidven dat het resultaat daarvan is geweest, dat men tot overeenstemming is gekomen, liet Rijk, zegt de voorz.. wil hier een kweekschool oprichten waaraan verbon den is een hoofdactecursus; de dagnor maalschool wordt dan met 1 Sept. a s omgezet in eon kweekschool, en zal de kweekschool gevestigd worden in het ge bouw van de oude Ambachtsschool, ter wijl de burgerbewaarschool, daarnaast gelegen, er bij aangetrokken wordt. De tolak verbouwkosten zijn door <len ge meentebouwmeester geraamd op f 33.500, De begrooting voor de gemeente zal wor den verzwaard met f 4195. B en \V. stel len nu voor betreffende den verhouw van de oude Ambachtsschool voor huis vesting van een kweekschool voor onder wijzers en dé verhuring daarvan aan het rijk op de voorwaarden zooals is om schreven. Het gebouw woi-dt aan het Pijk verhuurd voor den tijd van 10 jaren ingaande 1 Sept. a.s. voor den jaarlijk- schen huurprijs van f 2990, met het recht van beide partijen 1 jaar vóór den afloop van den 10-jarigen termijn de huur op te zeggen, daar anders d£ termijn weder voor 10 jaren wordt verlengd geacht De kosten van het aanschaffen en on derhoud van dp schoolboeken, school- behoeften, leermiddelen en meubelen ko- men voor rekening van het rijk voor zoo ver die hij liet rijk voorhanden zjjn en •erder alle overige kosten uil het on derwijs voortvloeiende, terwijl voor reke ning van de gemeente komen de kosten van het onderhoud d.er meubelen en de kosten van aanschaffing daarvan voor zoover deze niet door het rijk zijn gele verd, vei-der de kosten van de gymnas- licktoeslellen, die van hef onderhoud en schoonmaken, verwarming en verlichting van het gebouw, die van de watervoor ziening, alsmede de kosten voor rente en aflossing van de gelden, noodjg voor den verbouw van de oude-ambachts- scbool. Over dit voorstel wenschtte geen der raadsleden het woord, ook geen stemming zoodat het voorstel van B. en W. zonder meer werd aangenomen. Tevens werd- zonder stemming het voorstel betreffen de den op te richten cursus in landbouw- huishoudkuude aangenomen. Uit Tholen. Te O ud-Vo s seme er geraakte 'n zevenjarig dochtertje van A. V al daar in den vijver van het zoogenaamde „Hof"; toen een tweetal voorbij komende personen het meisje er uithaalden, leken de levensgeesten geweken, maar onmid dellijk werd geneeskundige hulp gehaald en na eenigen tijd keerde het bewustzijn terug, toen de maatregelen waren geno men die men bij dergelijke gevallen op drenkelingen toepast. Onder de gemeenten St. -Vnna- 1 and en Oud-Vosscmeer komen in de Mosselkreek en in de Eendracht uitgestrekte schorren voor met voorlig gende slikken, waarop de lamsoor en de zeekraal welig tiert. Gedurende de voor jaarsmaanden worden deze door vele per sonen bezocht om er de genoemde zee planten af te snijden, welke als wel kome groente door de consumenten gaarne worden gekocht. Thans is men weer begonnen met beide gewassen in te zamelen. Uit Zeeuwscü-Vlaanderen O D. Zondagnamiddag ontstond op de Groote plaat te Axel door onbekende oorzaak brand in een partij onbewerkt vlas. Doordat dit spoedig door eenige per sonen werd bemerkt, kon uitbreiding worden voorkomen, waardoor de schade lot op een minimum werd beperkt. Door de maréchaussées le Axel werd Zaterdag j.l. bemerkt, dat een werkman landarbeid verrichtte'' met een paard, dat aan den kop was gewond. Zij maakten proces-verbaal op .terwijl hel paard in beslag werd genomen. Dit zal btwezen worden aan alle lijders in Nederland. Gaat naar Uw drogist en koopt een pakje Dr. Schiffman's Asthmador en wan neer het geen dadelijke verlicttling geeft of zelfs wanneer hel niet het bcstje middel vind? dat U oo'it gebruikt heeft, gaal dan naar Uw drogist terug en, het door U betaalde geld wordt II onvoor waardelijk teruggegeven Welke andere middelen ook hebben gefaald, Asthmador zal onmiddellijke verlichting geven, ge woonlijk binnen 10 seconden, maar zeker binnen vijftien minuten net maakt niet uit, hoe hevig de aanval of hoe hardnek kig het geval is, of wat U reeds heePl beproefd en U niet heeft voldaan, Asth mador zal onmiddellijke verlichting bren gen Wanneer dit niet het geval is, kost dit pakje U niets gaat dan terug naar Uw leverancier en U krijgt Uw geld terug U oordeelt dus zelf of U er baat bij vindt nf niet U loopt dus geen risico wanneer U dit middel met «leze garantie koopt en U kunt een nog meer overtuigende proef nemen dan met een gratis monsterpakje mogelijk is. Voor hot geval Asthmador in Uw stad niet verkrijgbaar is, dan zal hef Tr gezonden worden inet geuoemde gdrantio door den heer A. van Tuvll, Paleisstraat 13 te Amsterdam, na ont vangst van postwissel van f2 - voor een pakje Asthm addrpoeder (of f 1 70 voor een doos AsthmndorcigarcUenV (Ing Med.) KERKNIEUWS. De heer P. van de Marei, theol, cand., op wien 8 Gercf. Kerken een roe ping hadden uitgebracht, heeft, zooats men weet, die van Krabbendam aange nomen. Naar aanleiding van deze roeping meldt het „Noord-Holl. Kerkblad" hel volgende Zoo is er dan gegronde verwachting, dal de nu aldaar 85 jaren voortdurende vacature eerlang zal worden vervuld. Volgens de opgave in het Jaarboek werd deze kerk in 1840 geïnstitueerd, en heeft zij tijdens de lange vacature slechts zeven maanden regelmatig hulpdiénst ontvan gen, n.l. van 8 Januari' tot 6 Augustus '11, 'Ge r e f. Gem. Bedankt voor het beroep naar Pa- terson door ds. M. Hofman, te Krabben- dijke. KUNST EN WETENSCHAPPEN, Het Pantser Vercenigile Tooneclisten - Schouwburg. Eenige maanden geleden in een lezing voor de hier gevestigde afdeeling van den Protestantenbond heeft dr. «le Jong uit BuBsum er op gewezen, dal iedereen om ontwapening roept doch al het geroep niets geeft. Want hierop komt t voor lien, die ontwapening willen vooral op aan, dal zij opstandig worden tegen de macht, die den oorlog maakt. Inderdaad wordt thans, wanneer men van ontwapening spreekt, aan iels an ders gedacht ,de ontwapening wordt „be redeneerd". is geen spontaan verzet tegen een macht meer. In Heijcrmans ontwapening*.lomicnz ,Hel Pantser" is zc dat nog wel. Daarin wordt ons de oude ontwapeningsleuze weer eens voorgezet, zoo van hel vuur. Daarin weiger! een jong luitenant open lijk gehoorzaamheid aan zijn superieuren, omdat hij anders mogelijk op stakers zal moeten laten schieten die, naar hij meent in hun recht zijn. Heijermans wilde zijn bedoelen door iedereen doen begrijpen, en gebruikte daartoe stoere figuren, krachtige beel den. Veel in „Het Pantser" kan ver ouderd worden genoemd, doch de eerste dagen van heffigen strijd uit overtuiging herleefden in al him frischheid. Wat ons trof in dit stuk Heijermans heeft de tegen-figuren niet met haat geschreven. Wat hij anders wol vaak «leed. Voor 1 standpunt van den vader, den oud-kapitein, be-eeresabeld, en met mi litaire Willemsorde voor zijn .prestaties in Atjeh, de militair in hart-en-nierenj voor diens verdriet, dat zijn beide zoons hem zijn afgevallen, heelt hij blijkbaar een zekere eerbied. Eu prachtig van tee- kening is de bij-figuur van den garni zoenscommandant. De gemoedelijke ka pitein uit de kleine stad, die zijn luite nant heel gemoedelijk onder een catsje „als kameraad" zijn houding onder het oog brengt. Tegenover al deze komt het eerlijk verzet-uif-overluiging scherp en fel uit. De Vereénigde Tooneelisten", onder leiding van den lieer Sternheim, die zelf de hoofdrol van .den jongen luitenant op zich had genomen, hebben „Het Pantser" over het algemeen goed vertolkt. .Stern heim had de beste momenten in zijn hef tig tegenopkomeu, in zijn opofferen van ailes, van zijn meisje tenslotte Uitste kend was ook Julius Brengers als den oud-kapitein, en Kulin als den garni- zoens-commandanl Jeanne Verkade was een pittige, aardige verloofde van den luitenant De zaal was slechts matig bezet, doch scheen zeer voldaan over liet gebodene. Louis Bouwmeester De toestand''van Louis Bouwmeester blijfl achteruitgaan. ONDERWIJS Naar de Goesche Crt. verneemt is het thans zeker dal met ingang van h September a.s de Rijksdagnormaallessen te Goes zullen worden opgeheven.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1