I I W ai .TARWEBLOEM,, KRISTAL KOOPMANS UlfRIJHNDBAKMEEL BOEKWEITEMEEL SPECIAALV00R HUISHOUDELIJK GEBRUlk N.V. KOOPMANS' MEELFABRIEKEN, LEEUWARDEN. flng.1. Med.) Voor H.H. Winkeliers verkrijg baar bij de Firma J. G. J. J. v. d. HARST. Groenmarkl. (Ing. M«rc? voorstellen voor den gemeen teraad van middelbi rg, Vermenigvuldlgings- c ij f e r. B en \V. stellen den raad voor om voor het plaatselijk belastingjaar 1925- 1920 het vermenigvuldigingscijfer der plaatselijke directe belastingen naar het inkomen vast te stellen op 1. ■Voor 1920/1921 was de multiplicator 1,6, 1921-1922 1.5, 1922-1923 1.2, 1923- 1924 1.15 en 1921-1925 1.10. B. en Wi. berekenen dat cijfer als volgt. De vermoedelijke opbrengst pi. dir. be lasting naar het inkomen 1921-1925 mee- nen wij te mogen stellen op f 475000. Aan het begrootingsjaar 1925 zal daar van ten goede komen ifa maal f 475000 f158000, Op de begrooting 1925 is aan pi. dir. belasting naar het inkomen in totaal geraamd f 455000. .Waar reeds f 158000 voor de eerste 4 maanden i s berekend, zal over dje res- tecrende 8 maanden van 1925 zijn op te brengen f 297000. Op de gemeentebegrooting 1926 zal o. i. volstaan kunnen worden met een zelfde raming der in totaal op te bren gen pi. dir. belasting naar het inkomen als voor 1925, zijnde f 455000. Voor de laatste 4 maanden van het be lastingjaar 1925-1926 zal aldus zijn op te brengen Va maal f 455000 is f 152000. En voor het geheele belastingjaar 1925-1926 f 297000 -f f 152000 f f 19000. Over het belastingjaar 1924-1925 zal, bij een vermenigvuldigingscijfer van 1.10' vermoedelijk worden opgebracht f 475000 en bij een vermenigvuldigingscijfer van 1 zou dus vermoedelijk wordpn opgebracht tien elfde maal f 475000 f 432000. Er zal evenwel moeten worden voor zien in f 449.000. Het vermenigvuldigingscijfer voor 1925-1926 zal dus, volgens bovenstaan de berekening kunnen gesteld worden op 449.000 432.000 is 1.04. Wanneer B. en W. intusschen het op de gemeentebegrooting 1925 in totaal geraamde bedrag voor pl. djr. belasting naar het inkomen terug brengen tot f 442500 en derhalve verminderen met f 12500 waarvan de post voor onvoor ziene uitgaven toereikend is en waarop bij haar raming gerekend is, zal het ver menigvuldigingscijfer op 1 kunnen ge steld worden. B. en W. adviseeren om daartoe over ie gaan ,en tevens de ramingen voor pl. dir. belasting naar het inkomen en on voorziene uitgaven met f12500 te ver minderen. De Com v. Fin. vereenigt zich met het voorstel. Nieuwe brug. B. en W, herinneren den raad eraan, dat bij besluit van 1 Febr. j.l. een cre- tfiet van f 19.800 werd toegestaan voor het maken cener niéuwe verbinding over de Vest J>ij de Koepoort. Nadat Ged. Staten aan dat besluit hun goedkeuring hadden gehecht, hielden zij op 20 Maart j.l. een openbare aanbesteding. Daarbij werd door een 5-tal gega digden, van welke 2 alhier woonachtig zyn, ingeschreven voor f.24.250 als laag ste en f 31.100 als hoogste Aangezien zelfs het laagste bedrag aan merkelijk ging boven <dc raming, moesten B. en W. besluiten geen gunning te doen. Thans hebben zij echter van L. F. Groosman alhier, die niet tot de oor spronkelijke inschrijvers behoorde, een aanbieding ontvangen om de werken uit te voeren voor een som van f 18.000, met dien verstande, dat le. de graniet-afdekking der brugleu ningen vervalt; 2e. het gebruik van een paardenwals van 4000 K.G., in plaats van een stoom wals, wordt toegestaan; 3e. de posl meer en minder werk met 1 pCl. wordt verlaagd; 4e. de afrastering en het bezaaien der plantsoenen niet behoeft te worden uitgevoerd. B. cu W. teekenen hierbij aan, dat, bij eventueele gunning aan Groosman, nog f 1800 van het crediet zou overblijven, waarvoor, naar hunne berekening, het afdekken van de toegangswegen naar de brug en van het brugdek zelf met een asphaltlaag kan worden uijgevoerd. Die afdekking zouden zij willen uitvoeren in het voorjaar van 1926, zulks in ver band met mogelijke nazakkingen der op gehoogde wegen in de winterperiode. Voor wat betreft de door Groosman verzochte afwijkingen van het bestek, merken B. en W. op, dat zij noch de technische noch de aestetische waarde der brug in eenig opzicht zullen scha den. Zij hebben mitsdien geen bezwaar hen toe te staan, vooral, vyaar het meeren- deel der afwijkingen, namelijk die sub le, sub 3e en sub 4e ook niet in de oorspronkelijke begrooling van f 19.800 waren verwerkt. Op grond van het bovenstaande ge ven B. en \V. in overweging de iflt- voering der werken, op de wijze als hiervoren is aangegeven, aan L. F. Groosman te gunnen voor f 18.000.— De C. van Fabr. vereenigt zich met het voorstel. Comm. wering schoolverzuim. Tor voorziening in de vacature van een lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim, welke zal ontstaan door ontslagneming van den heer A. Kloeke wegens vertrek naar Amsterdam, doen B. en W. de volgende niet-alphabetische aanbeveling den Raad toekomen 1. H. Wi. Naezer, particulier; 2. P. Luteijn, hoofa der Ryksleerschool. De aanbevolenen wonen in deze ge meente en zijn bereid een eventueele benoeming aan te nemen. Laboratorium Vee- en Vleeschkeuringsd. Onder overlegging van een schrijven d.d. 17 Maart 1925 met daarin opge nomen specificatie van het hoofd van dienst, stellen B. en W. voor om de vergoeding, door den Vee- en Vleesch- keuringsdienst Vlissingen over 1924 aan den dienst Middelburg verschuldigd we gens medegebruik van het laboratorium aan de Eigenhaardstraat enz., te bepalen op f612.06. De C. v. Fin. vereenigt zich met het voorstel. (Wordt vervolgd.) BUITENLAND. DE „BELGISCHE TAAL". Het anti-Vlaamsche blad „La Défense Wallonne" heeft een vreeselijke ontdek king gedaan, die al haar lezers vast de haren doet te berge rijzen, aldus „Het Laatste Nieuws". En die ontdekking wordt door de franskiljonsche bladen met dezelfde gemaakte verontwaardiging overgenomen. Namelijk: Op een Kongoleeschen postzegel staat bovenaan „Belgisch Kongo", terwijl de Fransche woorden „Congo Beige" zich moeten vergenoegen met een plaatsken onderaan. Wij zijn voor de meest volkomen ge lijkheid der twee landstalen. Beiden moesten op de officieele stukken voor het land met dezelfde waardeering wor den behandeld. Maar dat, om dit geringe feitje, waar tegen de Vlamingen, wat de miskenning van hun taal betreft, cr duizenden en van oneindig grootere beteekenis kun nen plaatsen, dat daarom „La Défense Wallonne" op haar hoogste pooten moet gaan staan en een mond opzetten als een oven, dat bewijst dat het blad geen zin heeft voor maat en gezonde rede. Dat op de meeste officieele stukken, zelfs die welke enkel voor het Vlaam- sohe land dienen, het Fransch op de eerste plaats voorkomt en vaak alle Vlaamsch er op verdringt, dat vindt „La Défense Wallonne" heelemaal in orde. Nu heeft het gebruik van voornoemden zegel een schrikkelijk gevolg gehad. Op een brief van den minister van landsverdediging heeft, 'n paar maanden geleden, een Amerikaansche firma in het Engelsch geantwoord, met bijvoeging van een vertaling in het Nederlandsch. De minister schreef terug, dat de ,Ne- derlandsche vertaling nutteloos was, maar dat een Fransche briefwisseling zou welkom zijn. Op dat zonderling schrijven antwoord de de Amerikaansche firma, dat zij, in betrekking zijnde met de „American Bank Note Co.", die onze postzegels voor Kongo drukt, op een dier zegels had gezien, dat het eerste opschrift in „Bel gisch" was gesteld en er uit had beslo ten dat de minister ook beter „Belgisch" zou kennen dan Fransch. Maar voortaan zou zij in het Fransch schrijven.... Met „Belgisch" bedoelde de Ameri kaansche firma natuurlijk onze taal: wat bewijst hoe weinig men ginder feitelijk nog weet van onze binnenlandsche toe standen. Maar hoe vindt gij de houding van on zen minster van landsverdediging, in 't begin van 't jaar? De taal van de meer derheid der Belgen erkent hij niet meer! Een minister van taalverdediging zou noo3lj| blijken, bij de vorming van het nieuwe kabinet.... Alleszins heeft elk die 't wil, landge noot of vreemdeling, het recht om in een van onze twee landstalen met onze re geering in briefwisseling te treden. Deze moet maar maken, dat zij in staat is, die twee talen evengoed te verstaan en te gebruiken. Zoo niet mist zij het eerste middel om fatsoenlijk te regeeren: de menschen te begrijpen en zich op haar beurt door de menschen te doen begrij pen. londensciie brieven. Het nieuwe Wiembley. Op 6 Mei a.s. zal de Britschè Rijks- Tentoonstelling te Wembley opnieuw worden geopend. De Koning, die dan van zijn reis tot herstel van gezondheid zal zijn teruggekeerd ,zal bij deze opening de hoofdfiguur zijn. Ook nu maakt men er evenals verleden jaar het be stuur der tentoonstelling een verwijt vaij, dat het de drom d.er reclame niet te best weet te roeren. Een feit is het^ dat weinigen zich om deze grootsche., uit haar winterslaap herrijzende stichting onder den rook van Lond,en bekomme ren. En indien men dan weet ,dat men juist met het oog op de millioenen-bevol- king van Londen tot heropening in 1925 heeft besloten ,in de hoop, dat een druk en geregeld bezoek van Londenaars het. financieele tekort zal wegwerken of al thans aanzienlijk zal verkleinen ,dan is men geneigd den critici gelijk te geven, die beweren dat er te weinig bezieling van het bestuur uitgaat. Wel wordende redactiekantoren en de buitenland,sche correspondenten bedolven onder circu laires en beschrijvingen over hetgeen de Tentoonstelling aan nieuws zal brengen, maar de vorm van dat publiciteitsgoed is zoo zwaar en omvangrijk, dat men er geen gebruik van kan maken. Dat het publiek niet in groote afwachting leeft van de tweede opening van Wembley kan misschien ook worden toegeschreven aan de ervaringen van verleden jaar, die niet algemeen gunstig waren. Het grootste deel van het publiek wil nu een maal in een tentoonstelling een wat luis terrijk kermisvermaak zien of er tenmin ste iets in vinden van een schoon tuin feest. En daar ontbrak verleden jaar nog al wat aan. Men had den tijd; toen te krap genomen en de wegen en paden nooden niet tot slenteren. Ook 'de gele genheid om te eten en te drinken schoot tekort. In Londen staat men voor alles in files j op Wembley moest men voor alles ook in files staan. Tenslotte schijnt het dat verscheidene inzenders van ver leden jaar niet de resultaten van hun medewerking hebben gehad, die zij had den verwacht. Voor verscheideuen is de zaak op een teleurstelling uitgeloopen. De permanente ondernemers van pu blieke vermakelijkheden, de badplaatsen aan de kust achten hun bedrijven door de tentoonstelling bedreigd; en men hoort dan ook vele stemmen, die de wijsheid en de wenschelijkheid van de heropening in twijfel trekken. De Tentoonstelling mag zich onder die omstandigheden gelukkig prijzen den Koning bereid te hebben gevonden de openingsplechtigheid te verrichten. Dat feit zal de tentoonstelling terstond voor een oogenblik in hot brandpunt van de openbare belangstelling brengen, hetgeen ze wel uoodig heeft. De circulaires, waarvan ik hierboven gewaagde, leggen er sterk den nadruk op, dat Wembley er dit jaar heel an ders zal uitzien dan verleden jaar. Het is zeer begrijpelijk, dal ze dat doen, want een tentoonstelling, die in alle op zichten gelijk is aan de vorige, zou al heel weinig kans van slagen hebben. Aan de groote gebouwen is uiteraard niets veranderd Het uiterlijke aspect van de tentoonstelling is geheel gelijk aan dal van het vorige jaar. zooals ik met eigen oogen heb kunnen zien. Maar men heeft nu flink lijd gehad om de tui nen, plantsoenen, gazons en wegen aan merkelijk te verbeteren; en hoewel ik te vroeg in het voorjaar kwam om veel verschil te zien, verzekerde men mij, dat de bloemenpracht van den zomer die van hel vorige jaar geheel in de schaduw zal stellen. De wegen waren veel verbeterd, zoodat de aanblik van de gronden veel prettiger was dan een jaar geleden. Indien nu het weer beter meewerkt en het publiek kan de over tuiging worden bijgebracht, dat men wer kelijk van den zomer op Wembley door tooverluinen zal wandelen, dan kan men best succes verwachtenen kunnen de mannen, die borg zijn gebleven voor groote sommen, nog wat van hun geld terugzien. Hel Park des Yermaaks wordt geheel gereorganiseerd. Wal verleden jaar goed was en den spullcbazen en dus de tentoonstelling -- geld inbracht, blijft ge handhaafd Maar voor alles wat in ge breke bleef volk te trekken, komen nieu we vermakelijkheden in de plaats. Men zal er dit jaar de sensatie kunuen genie ten van Zwitsersche wintersport; men is er een steile ijsbaan afin het bouwen, waarlangs men in sleden (tobogans) met duizelingwekkende vaart naar omlaag kan storten. Waar men verleden jaar de groo te, diepe rotonde had met de muziektent (waar nooit iemand ging zitten en waar zelfs niemand kwam, toen men er een dansgelegenheid van had gemaakt), is men nu bezig een „Paradijs voor kin deren' in te richten, dat wonderlijk be looft te worden. Daar kunnen de kin deren alle bekende figuren uit de Fngel- sche sprookjes boeken zien, zooals Peter Pan en Wiendv, Alice in Wonderland en de zeeroover-kapiteins. Rond het eiland rijdt een miniatuur-spoorweg, die langs landschappen zal rijden, nagebootst van het Canadeesche Rotsgebergte. Het eigen lijke eiland ligt midden in een meer, dat een zandig strand heeft, waar de kin deren de eenvoudige spelletjes van het strand zullen kunnen doen. Op het eiland ligt een arke Noachs. Het meer is overbrugd en langs de balu strade giijden voortdurend de geschilder de dieren de ark in. Ook door de lucht, langs een staaldraad, kunnen de kin deren van en naar het eiland worden vervoerd. Miniatuurschepen, vuurtorens en pieren moeten er het effect verhoogen Dit is wel een goede vondst, dit „Paradijs voor Kinderen". Verleden jaar was er niet veel waarin kinden beneden een jaar of veertien pleizier konden hebben. De paviljoens der Dominions waren verleden jaar bijna uitsluitend gevuld met voe dingsmiddelen en fabrikaten, hetgeen be langwekkend en leerzaam was. maar waar het groote publiek toch niet veel aan had. Een groot deel van de ruimte in die paviljoens zal nu worden ingenomen door diorama's, die schoone vergezich ten en landschappen te aanschouwen zul len geven, maar uitgebreid dan Canada het verleden jaar al deed, en die aldus een levendigen indruk beloven te geven van het uiterlijk karakter van het betrok ken gebied. Het Paleis voor Techniek „het grootste betonnen gebouw van de wereld" zal inwendig de grootste ver andering ondergaan. De groote indu- strieele bedrijven, die daar verleden jaar ten toon stelden, hebben over het geheel de kosten van hun inzendingen betreurd en hebben zich niet laten bewegen ze te herhalen. Maar er komt iets zeer leer zaams voor in de plaats. Een commissie, waarvan de minister van Gezondheid voorzitter is, installeert er een groote in zending op bet zoo actueele gebied van den huizenbouw. Het doel van die in zending is het praktisch gebruik van nieuwe bouwmethoden en -materialen te demonstreeren, op de wijze maar ge detailleerder en uitgebreider zooals dat reeds werd gedaan op de Tentoon" stelling voor het Ideale Huis, waarover ik u eenigen tijd geleden inlichtte.' Een ruimte van niet minder dan 20000 vierkante meters is voor deze inzending gereserveerd; en er zullen minstens een dozijn huizen worden neergezet. Daar het woningvraagstuk hier nog even nij pend is als ooit, zal deze inzending bui tengewoon nuttig moeten zijn. De verlichting in den avond wordt feeëriek. De hoofdgebouwen worden 's avonds langs de omtrekken geïllu mineerd met electrische lampen in ver schillende kleuren. In de twee groote plantsoenen, in het Noorden en Zuiden, komen lichtkolomen van 15 M. hoog Allerlei decoratieve waterdieren in dc vijvers zullen lumineus worden gemankt Festoenen van licht zulten in den avond «le voornaamste' lanen over de geheele lengte opluisteren In dc boomen komen lampjes te hangen i n vorm en kleur van citroenen, sinaasappelen en andere vruch ten. Uil een en ander blijkt wel, dat men vooor dit jaar den lichleren kant is opge gaan en dat men het idee van een glo rieuze Kermesse d Eté wil trachten te verwezenlijken. Het is praktisch; de meerderheid van het Londensche pu bliek (als alle publiek) houdt van luch tigheid en vroolijkhcid na een dag van harden arbeid. Het avondbezoek van de Londenaars dat is het wat men op het oog heeft gehad. Zelfs dat interessante Pa leis voor Industrie, waar men verleden jaar een heelen dag kon ronddwalen om- de industrie haar geheimen te ontfutselen om te leeren kennen hoe men potten en pannen, lucifers en papier, wol en ka toen, vazen en glas en nog honderd an dere dingen maakt, zelfs dat Paleis, waar ik me persoonlijk een heelen dag lang geen minuut kon vervelen, zal tol gaan betalen aan de „brightness die men noodig acht om van Wemblev dit jaar een succes te maken. Allerlei „levende inzendingen, waar men processen van vervaardiging kan volgen, komen er in de plaats van de rustige stands, waar de producten voor zichzelf spraken en waar hel vorige jaar zeer gedienstige en be leefde deskundigen u alles wilden ver tellen, wat ge wenschte te weten over piano's en brandkasten, fineerhout en gas, reukwaters cn kleurstoffeu, katoen en zijde en wat niet al. Indien men het verschil lusschen verleden jaar cn thans kort zou willen aangeven, dan zou men kunnen zeggen, dat Wembley in 1924 het gebied was voor den ernstigen vor- scher naar kennis en dat hel in 1925 het terrein zal worden voor den vroolijken zoeker naar vermaak Londen, 15 April. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 1517 April. Ondertrouwd: J. Bulthuis 27 j. en A. F. Lorier 23 j- A. A. Floresse 24 j. en J. M. Bleuze 21 j. E. M. H. Drogula 30 j. en C, Dingemanse ,25 j. J. Liplijn 28 j. en M. S. Baale 32 j. J. Marinisse 23 j. en C. Cornelisse 22 j. L. H. Touw slager 23 j, en C. R. Gillissen 19 j. Bevallen: M. Verlinde geb. van Varik z. G. A. Suurland geb. v. Eeden z. M. Joziasse geb. de Deugd z. Overleden: C. P. Pieters 40 j. geh. met L. W. Davidse J. Baljeu 15 j. ongeh, zoon M. Weijl 74 j. geh. met h. Roseboom. Vlissingen. Van 915 April. Ondertrouwd: P. A. Wondergem 25 j. en A. E. Radder 24 j. J. v, Nieuwenhuijzen 21 j. en C. E. Schot 21 j. A. G. Groothuis 31 en S. P. Meert 24 j. J. J. Renier 26 j. en P. A. Willems 24 j. J. H. Baard man 25 j. en H. C. Langeraar 23 j. L, J. H. Seelen 25 j. en A. M. v .Aken 23 j. A, S. Hoogesteger 24 j. en M. E, Buisman 21 j. J. v. Amerongen 27 j. en J. P. Overhoff 23 j. P. v. Belzen 24 j. en S. Houmes 21 j. P. J. de Heide 25 j. en J. W. A. Groenevelt 19 j. Getrouwd: D. Stroo 25 j. en J. Caljouw 22 i. A. Roos 30 j. en N. M. Sohier 20 j. J. P. Baljé 23 j, en V. A. Bil- liaert 22 j. Bevallen: E. J. de Nooijer geb. v, d. Velde z. A. J. C. de Vroom geb. 'Reijers d. E. Dierikse geb. Zuidhol z, E. de Vos geb. de Kok d. Overleden: W. Meijnderts j.m. 30 j. G. C. Kool j.m. 21 j. A. Pieters wed. van M. Labeur 69 j. J. Stuurop j.m. 27 j. G. A. Vergouwe wed. van J. v. Gelderen 55 j. BEKENDMAKING. GEMEENTERAAD MIDDELBURG. Vergadering van den Raad der gemeente Middelburg op Woensdag den 22 April 1925, des namiddags te 2 uur, ter be handeling van de onderstaande zaken: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid Commissie tot we ring van Schoolverzuim. 3. Vaststelling vergoeding medege bruik laboratorium door Vee- en Vleesch- keuringsdienst Vlissingen, 4. Goedkeuring rekening 1924 Ar menraad. 5. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer plaatselijke directe belasting naar het in komen, belastingjaar 1925-1926. 6. Wijziging Politieverordening mei betrekking tot het houden van collecten. 7. Crediet voor verbetering teeken lokaal School G. 8. 14e wijziging Gemeente-begrooting 1924. 9. Kwijtschelding van pacht aan W. Roose. 10. Nader voorstel met betrekking tot het maken van cene nieuwe verbin ding over de Vest bij de Koepoortbrug. 11. Kohier Straatbelasting 1925. 12. Bezwaarschriften schoolgeldaan slagen 1924-1925. 13. Staten van oninbare posten In komstenbelasting, Schoolgeld en Hon denbelasting over de belastingjaren 1919- 1920, 1920-1921, 1923-1924 en 1924. Middelburg, den 17 April 1925. De Burgemeester, P. DUMON TAK. Een professor aan de universiteit schrijft ons"Op grond van herhaalde, persoonlijke onderzoekingen beweer ik, dat "Odol" het antiseptische middel bij uitnemendheid voor de mondholte is en acht ik het bijzonder geschikt voor de dagelijksche verzorging van mond en tanden. Odol maakt het tand- vleesch stevig en voorkomt het holworden der tanden." Groote Fl Odol fl. 1.75 kleine H. Odol fl. 1.20

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 3