2WITSERSCHE 1 SAFE-DEPOSIT. holland CHOCOLADE 11—' om do oorspronkelijke slrucluur bloot te leggen Vooral in de 18e en 19e eeuw heeft men hel oude karakter van het gebouw ernstig geschaad. Prachtige oude Tudor-ramen werden dichtgemetseld be timmeringen werden met een leclijke pleisterlaag bedekt en schoorsteenman tels werden weggehakt. Alleen uil den By ward Tower heelt men nu tonnen metselslecnen verwijderd Hij iederen slag werden herinneringen uit vervlo gen lijden bloot gelegd hen zware eiken balk bleek overdekt met vergulde leeu wen, heraldische leeuwen en duiven, waarschijnlijk uil den lijd van Edward IV. In de Sail- en Martintorens, die als staatsgevangenissen gebruikt zijn. vond men onder hel pleister inschriften, die door gevangenen in de steen gegrift wa ren. Meestal zijn het Latijnsche spreu ken, waaronder naam en datum geschre ven zijn. Vele zijn afkomstig van pries ters, die op bevel van Koningin Eliza beth gevangen gezel en gemarteld wei den. l)e Mallhaeu s-Pass i o n te N e w-Y o r k. Uil New-York wordt aan de Telegr. ge meld De ,-Matlhaeus Passion" is voor de eerste maal met hel orkest van de Phil harmonic" onder leiding van Mengelberg uitgevoerd. De uitvoering was een groot succes voor dirigent, orkest en koor. Thom De- nys zong voor de honderdste maal de „Jezus-parlij" met zijn prachtige stem en pchoonc uitdrukking. .Do slem van mej Elisahel Retherberg sopraan was zeer mooi De „Herald Tribune" noemt de ,,Mat- thaeus Passion" ..een prachtig voorbereid en mei bewonderenswaardige dev itie door Mengelberg uitgevoerd werk De leider van het Philharmonisch Orkest heeft nooit hetero muziek gegeven dan op Zaterdag j 1. Thom Denys zong de „Jezusparlij" op meesterlijke wijze met veel waardigheid en uitdrukking". De „Times" brengt lof aan Mengel- berg's bewonderenswaardige leiding van Bach's „Matthaeus Passion", welke Uniek is. Dil concert staat aan de spits van alle concerten, welke dit seizoen gegeven wer den VERSCHILLENDE BERICHTEN. Te Terapelkanaal werd Maandag-, avond bij hel ontruimen van een feest zaal eqn schot gelost op den rijksveld wachter B. De man werd in den huik ge troffen en moest dadelijk naar het Acade misch ziekenhuis te Groningen worden vervoerd. Anela meldt d.dj. 11 April uil -Ma kassar. De stuurmansleerling P. K.. is aan boord van de „Karimalaahhiar in het ruim gevallen en aan de bekomen verwondingen overleden. De arbeider T uit Posterholt, werk zaam als monteur op een glansstoffeufa- briek te Untcrbruch Duitschlaiu^) is met zijn kleercn in aanraking gekomen met een benzinelamp. De man is levend ver brand. Ilij laat een vrouw en een kind DRIFTIG JONGMENSÜH. Zaterdagavond omstreeks tien uur, ver voegde zich bij den Rijksveldwachter te Bergen de 15-jarige D M uit Amsterdam, met do raededoeüng dat hij door ecu zij ner kameraden met een mes was geslo ken Daar de wonde in de borsl lievig bloedde, was overbreugiug naar hel zie kenhuis noodzakelijk. Een voorloopig. verhoor werd afgeno men, waaruil bleek, dat de jongen des morgens met twee kameraden, alten pad vinders, naar Bergen was gewandeld met het voornemen gedurende de Paaschda- gen in de duinen te kampeeren Daar <Ie avond wat kil was, en zij niet voldoen de dekens bij zich hadden besloot hel drietal in Bergen-binnen te blijven, en zochten zij een tuin om aldaar te ov nachten. AI spoedig kregen de jongens, die op een deken lagen, en slechts één deken tot bedekking hadden, over den deken ruzie welke zoo hoog liep, dat een der jongens, de 16-jarige B een dolkmes nam en M daarmede een steek gaf met het noodlot tige gevolg De politie heeft tegen den dader, die al meer met de politie in .aanraking is ge weest. proces-verbaal opgemaakt De heide andere jongens zijn Zondag naar hun ouders teruggekeerd. (Alkm. Crl.) 1 KERKDIEFSTAL. De Amhemsche correspondent der X. R Crl schrijft Het dorpje AVeslervoort bij Arnhem is eersten Paasehdag in rep en roer gebracht door een zeer brutale kerk diefstal. In dit landelijke dorpje ging al vroeg hel gerucht: hel geheele dorp was op de been, bereid om mede te werken om zoo spoedig mogelijk de brutaie kerk-roovers, die zelfs de heilige hostie niet ontzagen, te achtervolgen Des morgens was gebleken, dat inbrekers zich toegang hadden weten te verschaf fen tot de R K kerk en tot de pastorie en dat een belangrijke buit in hun handen was gevallen. Niet alleen toch dal vrijwel alle kerksieraden ge stolen waren, ook de brandkast van den pastoor, den heer H was geopend en daaruit was een aanzienlijk bedrag •aan effecten ontvreemd, en ongeveer f200 aan geld. De dieven hadden eerst den inwen- digen mcnsch versterkt met hetgeen zij in de kamer op tafel vonden, sinaasap pels en laarl. en daarna begaven zij zich met behulp van de gevonden sleu tels naar de sacristie. De politie stelde dadelijk een uitgebreid onderzoek in, waaraan de bevolking ijverig deelnam. De geheele omtrek werd afgezocht. In den namiddag ontdekte de politie op een steenoven in den omtrek een vreemdeling die op do nadering van de politie de vlucht nam. Ilij liej) loen evenwel in de armen van een aantal dorpelingen, die mede op onderzoek waren. Voordat de politie ter plaatse was, werd de man op hard handige wijze afgestraft en hel zou zeker slecht met hem zijn afgeloopen, indien de inmiddels toegesnelde politie er niet in geslaagd was, den man te ontzetten De vreemdeling gaf op genaamd Le zijn Slanis Waldowski, een Duilschc Pool Hij ontkende iets van den dief stal Te welen. Het onderzoek wei'd ter plaatse voort gezet en al spoedig vond de burgemees ter in een sloot de gestolen kerksiera den, n.l een monstrans, drie kelken en hvee cibories Blijkbaar hadden de die ven gedacht. dal deze artikelen van goud waren, loen zij echter ontdekten, dat hef slechts verguld zilver was, hebben zij ze weggeworpen, na de edelgesteenten, die zich in de monstrans bevonden, daar uit verwijderd le hebben. De voorwerpen waren alle ernstig beschadigd. Spoedig vond men onder het zand vertrapt, ook het pakje effecten. Het bedrag van f 200 werd niet gevonden. Op den Pool zelf vond men sleehls een bedrag van 1' 10 Maandagmorgen is te Zevenaar nog een tweede persoon gearresteerd, een Duilscher. dien men als mededader vei- denkl. De vermiste steeneu uit de mon- slruns zijn niet terecht gekomen. Nader wordt gemeld De- tweede persoon, die als verdacht van medeplichtigheid aan den kerkdief sla! te Westervoort was aangehouden, de Duilscher F., bleek niets met dczeJn diefstal te maken te hebben. Hij is dan ook weder in vrijheid gesteld De effectentrommel van den pastoor en verdere inhoud van de trommel, die nog vermist werden, zijn bij hel station Wester voort gevonden ITT 11E RADIO-WERELD. V. Over Radiolanipes.. Om de beschrijving van den ontvanger le voltooien, moeten wij thans nog aan geven. welke ontvanglamp gebruikt moei worden. Daar er tegenwoordig zeer vele soorten van onlvanglampen in den han del zijn, is het wel de moeite waard de verschillende typen eens wat nader le bespreken In hoofdzaak kan men twee typen onderscheiden, en wel de hekler- hrandende lampen, en de zwak-gloeiende lampen. Deze laalsten heelen miniwatt- lampen. omdat hun stroomverbruik zeer gering is Zij zijn op het eerste gezicht van de helderbrandende lampen te on derscheiden. doordat hel inwendige van den glaswand verzilverd en dus spiege lend is Fs dal stroomverbruik van zoo n mi- nivvnlt-lamp werkelijk zoo veel geringer? We zullen dil eens aan de hand van een voorbeeld lalen zien Eén helderbran dende lamp heeft noodig een glocispan- ning van 3,8 Volt; het stroomverbruik is 0.5 Ampère. Neemt men nu hel product van de spanning en de slroomslerkte, dil is hel stroomverbruik, dan krijgt men 3.8 x 05 1.9 Watt. Een mini- watt-lamp nu hoeft een spanning noodig van 1.1 Volt, de slroomslerkte is 0 06 Ampère; het stroomverbruik wordt dus 1.1 x 0 06 - 0.66 Watt Dit is maar 3i/o pCt. van hel stroomverbruik van de helderbrandende lamp 1 Mal voor voordeden brengt het ge bruik van een miniwalt-lamp in de prak tijk mee? Vroeger toen men uilsluilend de helderbrandende lampen bezigde, was men aangewezen op accumulatoren die den benoodigden brandslroom leverden Deze accumulatoren zijn vooral in het gebruik, nogal duur, daar zij sleeds weer opgeladen moeten worden. Men gebruikt in don regel 4-Volts accumula toren en laat de lamp branden met een klein aeel van den voorschakelvveerstand ingeschakeld. Bij gebruik van minivvatt- lainpen echter heelt men deze accumu latoren niet noodig, veel eenvoudiger is een gewoon droog of nat buidel-ele ment, zooals men voor electrische bel len gebruikl in vele huizen. Een slcr- ken stroom kunnen deze elementen niet leveren; daarom zijn ze niet geschikt voor helderbrandende lampen Maar juist omdat de benoodigde brandslroom voor de miniwatl-lamj) zoo gering is, zijn ze daarvoor bij uitstek geschikt. Zooals we in de teekening hebben lalen zien, wordt het element bij de klemmen 1 - en -{-) aan den ontvanger aangesloten. Een element heeft altijd twee aan- slnilklemmen een positieve -j-, en een negatieve pool. De -f- pool is de buidel, die altijd in liet midden zit, de - pool is de zinkplaat of staaf.?. Bij een droog element zit de pool altijd h§t dichtst aan den kant. Meel men met oen voltmeter de span ning van een element op, dan zal men zien, dal deze U/2 Volt bedraagt, terwijl de lamp maar 1.1 Volt mag hebben. Om nu die 1 1 Volt spanning te ver krijgen, schakelen we den voorschakel- weersland W voor. De benoodigde weer stand is ongeveer 7 Ohm; gebruiken we een weerstand van 15 Ohm, dan moei deze altijd voor de helft ingeschakeld blijven, daar de lamp anders tè veel spanning toegevoerd blijfl, en daardoor ua korten lijd zou doorbranden. Men moet altijd er voor waken dat de span ning niet le boog wordt: men kan beter le weinig dan te veel spanning geveni De levensduur van een clement hangt geheel af van den lijd, dal men zijn lamp laat branden. Luistert men eiken avond bijvoorbeeld twee uren achtereen, dan zal na 2 a 3 maanden het element ver- vangeu moeten worden door een nieuw; een nat element heeft het voordeel, dat dan alleen de salmiakoplossing in den pot ververscht behoeft te worden. De batterij 2, die noodig is voor de plaatspanning moet een spanning heb ben van 80 a 100 Volt. Hiervoor kan men een 25lal zaklanlaarnbatterijtjcs ne men, en die achter elkaar schakelen, door telkens den longen strip van het eene batterijtje vasl te soldeercn aan den korten strip van een volgend batterijtje; de overschietende lange strip is de pool, de overschietende korte strip is de -f pool. Ook kan men in eens kant en klaar een blokbatterij koopen. Men lette er vooral op de batterijen goed aan le sluiten, en de batterijen nooit te verwisselen, daar de lamp dan onherroepelijk verloren is! Ten slotlc vraagt men natuurlijk wel ke lamp is nu het meest geschikt voor amateur-gebruik Natuurlijk is deze vraag moeilijk le beantwoorden, daar er zoo vele fabrikaten in den handel ge bracht worden. Men bedenke, dat het koopen van lampen een kwestie van ver trouwen is. en dat men beter voor iets meer geld een goede lamp kan koopen, :ian dal men voor minder een slechte lamp koopt. Juist voor eenvoudig ama teur-werk hadden wij ons bij den opzet an den hiervoor beschreven ontvanger oorgesteld de A 110-lamp van Philips le kiezen Deze lamp leent zich bijzon der voor allerlei doeleinden, en de de tector-eigenschappen zijn zeer goed te noemen. Van hetzelfde fabrikaat zijn ook nog A 310 en A 410 lampen ver krijgbaar, doch door hun hoogere gloei- spanning ca. 3.3 Volt) kunnen zij weer moeilijker op een enkel element bran den. Dal men nog geregeld proeven, doet op het gebied van nieuwe miniwalt- lampen, blijkt wel uil het feit, dat Phi lips voor eenigc weken een nieuwe lamp in den handel bracht, die bij 1.1 Volt gloeispanning slechts 10 Volt plaatspan ning noodig heeft, in plaats van 100 Volt! Wij waren evenwel nog niet in de gelegenheid deze lampen te beproe ven, misschien kunnen we er binnen kort eens iets over schrijven. Thans willen we in het kort de band agen opgeven die noodig zijn om het toestel in werking le brengen. Sluit aar- .de en antenne aan; verbind het element met -(- pool aan 1 -|-x met pool aan 1 spanuingbattcrij van 100 Volt op dezelfde wijze aan 2 Opgepast, opletten wat je doet! Draai dan den gloeistroom- weerstand in totdat je onge\eer de juiste brandspanning hebt Steek dan in spoel- liouder S 1 een honingraatspoel, b.v. 200, in S 2 spoel nr. 150. Is uw tele foon bij T aangesloten Draai dan S 2 zoover naar S 1 toe, toldat ge een zacht geruisch hoort, een zachte tik gaat het ruischen soms vooraf. Dx-aai dan aan den condeusatorknop toldat ge een hoo- gen, inaar bij verder draaien steeds lager wordenden toon hoort, draait ge verder, dan wordt die toon weer Iwoger. In den regel hoort ge, juist daar waar net niets van den toon te hoeren is, al een eenigszins verwarde mengeling van .muzikale geluiden, draai dan de spoel S 2 verder weg. totdal het aanraken van hot anlennccontact met een natten vinger geen klokkend geluid meer geelt. Ik-gcl dan den condensator nog even bij, en de muziek komt zuiver door Een zeer geschikte lijd om le luistei en, is 's avonds om 8 uur. Dan geeft het Engelsche station 5XX te Chelmsford op 1600 M. golflengte iederen avond concert. Wij raden ten sterkste aan, voor men begint, alles nog eens nauwkeurig na te kijken, men inoel de gegeven aan wijzingen vooral voor de montage van het toestel nauwkeurig opvolgen. Een on geluk ligt in een nauw hoekje, en een kapotte lamp kan geen muziek meer geven! Ook moet men er aan denken, dal er nooit en te nimmer naar muziek geluisterd mag worden wanneer hel aan raken van hel anlennccontact met een natten vinger nog een klokkend geluid geelt; doel men dat toch, dan stoort men amateurs in de naaste omgeving 'oo hinderlijk, dat verdér luisteren voor hen geen genoegen meer geeft, althans zoolang men daarmede bezig is. Met een minder kieschen - naam heet dal. „ether- verpesten"! Wil men nu naar Hilversum luisteren, op 1050 M, dan neemt me® voor S 1 b.v. spoel 100, en voor S 2 spoel 75 Voor S 2 kan men in den regel een kleiner spoelnummer nemen dan voor S 1; hel beste is echter dit zelf te probeeren. Voor hoogere golflengten zijn voor S 1 grootcre spoelen noodig. en omgekeerd. We hebben nu hel eerste apparaat geheel afgehandeld, en zullen daarvan nu ook afstappen, om den volgenden keer eens iets over een versterker te vertellen toch willen wij dit artikel niet besluiten zonder onzen lezer, die thans radio-amateur is, veel succes bij zijne proeven toe le wenschcn! A d vertentiën. VRAAGT J|OER IecqnqmieI J'¥ HENDRIKSE él BANKIERS- EFFECTENKANTOOR middelburg. Safeloketten in Brandvrije Kluis a f 10.- per jaar en hooger. Voor kortere termijnen naar verhouding. Afzonderlijke vertrekken beschikbaar voor het knippen -van Coupons. Tarieven kosteloos verkrijgbaar aan bovenst, adres. DOODT DIE RAT 8 Zij verslindt wel 100 maal haar gewicht per jaar aan voedsel en bovendien wordt wel 10 maal deze verslonden hoeveelheid vernietigd. Geeft haar niet langer voedsel op Uwe kosten. Koopt nu een doosje "RODEN T" Ratten- en Muizenvergif Het zal zeker en spoedig ratten en muizen uitroeien. Zij eten Uwe verdienste op. Een klant schrijft ons: „Ëén doosje "Roden t" deed mij tientallen guldens besparen. Doosjes van 45 en 90 cent. UW DROGIST VER KOOPT "RODENT" Te Middelburg bij de firma's SCHULTE THIEME, L. Delft PAUL VAN SLUIS Co., Vlas- markt. Adverteeren doet verkoopen. H. SPEUR I f,oIss. iplh. Gummiewaren Hygiënische Artikelen. Patent Geneesmiddelen. "Wettig g.edep. merk 4 vlaggen groen, wit, groene afsluitband met handteekening. Vrouwenspuiten. Breukbanden. Vraagt onze gratisprijscourant alle inlichtingen gratiB. 72 - Tel. 51! Wij verkoopen uitsluitend prima Van Heeksdweilen, Werk- of Waveldoekjes, 22 cent met 5°/ft bon. Gaatjesdoekjes 16 cent. DROGISTERIJ SCHULTE 6 THIEME IHET HUIS MET 0E ROODE PILAREN SCHUIM OVER'DE MIEUWSTRAAT IN DE LANGEDELFTJ Midüelburgsche Maatschappij van Stoomvaart. Vlissingen, Middelburg en Rotterdam en tusschengelegen plaatsen. o Vervoer van Passagiers, Goederen en Vee met de snelvarende Salonboot „KONINGIN WILHELMINA". Uren v»u vertrek in April v. Midd. r®. 8. v. Rot v. ViioR Dondernag 16 Vrijdag 17 Maandag 20 Dinsdag 21 Donderdag 23 Vrijdag 24 Van Vlissingen wowit Woens dag en Zaterdag 's morgens ten 12 unr naar Middelburg gevaren. Informatiën te bekomen te: Rotterdam N. V. Transport- en Expeditie-Onderneming v/h. Erven G. VOS. Middelburg: B. EENHOORN. Vlissingen: W. v. OOSTERHOUT, Dordrecht: GEBRS. BUITENHEK. Electr. Drukk. G. W. den Boer, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6