MissBlanchê No. 88. Woensdag IS April 1925 168' Jaargang. dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. NEDERLAND EN RUSLAND. De heer Van Ravesteijn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van buitenlandscne zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, d.at de re geering van de Unie der Soc. Sovjetrepu blieken aan haar gezantschap te Berlijn opdracht heeft gegeven geen visa voor een reis naar haar gebied meer aan Ne derlanders te verstrekken? Indien dit bericht, dat in de bladen vermeld is, bevestigd word,t ,wil de mi nister dan mededeelen, welke stappen de Nederlandsche regeering van zins is naar aanleiding van dezen voor de belangen van Nederlanders nadeeligon maatregel te ondernemen? Wil de minister voorts mededjeelen, of do Nederland,sehe regeering, indien het bovenstaande bericht juist blijkt, voor nemens is harerzijds geen visa voor een verblijf in Nederland aan personen van k Russische nationaliteit meer te ver strekken? DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS CRISIS. De samenwerkende burgerlijke fractiesr die zich tegenover de combinatie van S. D. A. P. en Vrijz. Democraten stelden, hebben dus. dank zij d,e onthouding van de communisten, een stel wethouders kunnen aanwijzen, die wij reeds in de tweede oplage van ons vorig nummer konden meedeelen. Ze herkozen twee van de drie wethou ders der S. D. A. P., Wibaut en Polak, en lieten haar wethouder de "Miranda vallen, om in zijn plaats den Vrijz. Dem. Ketelaar te kiezen; ze vervingen den kath. Wierdels door zijn partijgenoot Frijtag Drabbe, en herkozen den Chr. hist. Wet houder Ter Haar en den Vrijheidsbonder dr. Vos. Maar slechts de vertegenwoordigers van hun ejgen groep: Frijtag Drabbe, Ter Ilaar en Vos namen de benoeming aan. De heeren Wibaut, Polak en Ketelaar hielden hun beslissing aan. De S. D. A. P. maakt aanspraak op drie zetels, en de federatie Amsterdam dei- partij heeft gister de opvatting be krachtigd dat de twee gekozenen zullen bedanken, wanneer er geen drie socialis ten gekozen worden. En de Vrijz. Democraten hebben mee gedeeld aan de S. D. A. P. dat zij1 een dagelijksch bestuur waarin de socialisten niet vertegenwoordigd zijn, niet ge- wenscht achten voor een democratisch bewind, en alsnog bereid zijn op drie sociaal-democratische wethouders te stemmen. De S. D. A. P.-fraclie heeft geantwoord dat schrijven op hoogen prijs te stellen. De Vrijz. Dem. fractie, die drie raads leden telt. en daarvan den heer Ketelaar zag aangewezen door de burgerlijke groep, terwijl zij zelf met de S. D'. A. P. op den heer Abrahamse stemde, zal dus misschien géén wethouder krijgen. Maar de afloop is nog geheel onzeker. Hedenmorgen zijn ingekomen de drie brieven van de heeren E. Polak, Ketelaar en F. M. Wibaut, waarin zij bedanken voor hun benoeming tot wethouder. De gemeenteraad is tegen Donderdag 2 uur bijeen geroepen; als eenig punt op de agenda staat de voorziening in de drie vacatures. MODERNE TAAL OJP DE LAGERE SCIIOOL. Mej. Joh. Westerman, lid van de Twee de Kamer, heeft een' initiatief-voorstel van wet ingediend tot wijziging van ar tikel 3 van de Lager onderwijswet 1920, waardoor het mogelijk wordt in de twee hoogste leerjaren van de lagere school een der moderne talen te onderwijzen. Dit voorstel vindt aldus de memorie van toelichting zijn verklaring in het onbevredigende antwoord, dat door den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen op 9 April j.l. verstrekt op de vragen, door mej. Wcstermai^ 16 Maart j 1. gedaan, een antwoord, waaruit blijkt, dal van den minister vooralsnog geen wijziging van de L. O. wet 1920 is te wachten, welke het mogelijk zou ma ken in het vijfde en zesde leerjaar der lagere school onderwijs te doen geven in een der moderne talen. De voorstelster acht zich gerechtigd in deze zaak een beslissing van de volksvertegenwoordi ging uit te lokken, te meer waar nog steeds tal van ouders op ondubbelzinnige wijze blijk geven voor hun kinderen on derwijs in een der moderne talen vóór het zevende leerjaar te verlangen, tuige het niet onbedenkelijke instituut der Fransche cursussen, in verschillende plaatsen van ons land, waaraan duizen den kinderen deelnemen. REGELING DER NAA3ILOOZE VEN NOOTSCHAPPEN. liet verslag is verschenen van de T Kamercommissie van voorbereiding in zake het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Wet boek van Koophandel omtrent de naam- looze vennootschap van koophandel en van daarmede samenhangende artikelen in dat wetboek en in het Wetboek van Strafrecht. Dit \erslag bevat het 10 Jan. '25 door den Minister van Justitie gegeven ant woord op het 12 Dec. '19 door de com missie opgemaakte verslag. Een gewijzigd ontwerp is Bij dit antwoord gevoegd. EEN >ILIIK«AAI!I!l(;i: FOIT. „Het Volk" publiceerde dezer dagen eenigc vragen (ook door ons overgeno men), die door den heer Schaper aan den den Minister van Financiën zouden zijn gesteld betreffende het salaris van den gedelegeerden commissaris der Rotter- damscbe Bankverecniging. De heer Schaper deelt aan het blad mede, dat deze vragen niet door hem zijn gesteld. Wij zijn dus, zegt „Het Volk", he slachtoffer geworden van een wat erg laten Aprilgrappenmaker. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor liet beroep naar Tholen, 2de predikantsplaats, door ds. F. de Gidts te Goedereede. o G e r e f. Kerk. Bedankt voor het beroep naar 's Gra- veland, door ds. T. IC. Wessels te Veere. Vrije Evang. Gem. Aangenomen het beroep naar Amster dam (Wcleringkerk), door ds. F. van Vliet te Wemeldinge DE ft pypUbak 26 - 50 ets per ons (Ing. Med.) Pisuisse naar Indië. Pisuisse is voornemens, (nadat hij dezen zomer met zijn vroolijke kameraden zal zijn opgetreden in hel caberet „Pisuis se'' te Scheveningen, 26 September a.s met 'de „Jan Pietersz. Coen" van de Mij. Nederland in gezelschap van Jenny Gilliams en Henk Stuurop naar Sabang te vertrekken. Hij hoopt daarna in ver schillende plaatsen op Sumatra en Java zijn vroolijke kunst tc brengen. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Dinsdagmiddag om twee uur vond de opening plaats van den bazaar, geor ganiseerd voor het tuberculosefonds „Draagt Elkanders Lasten" van het Chr Nat. Vakverbond alhier, in tegenwoor digheid van het bestuur medewerkers en genoodigden. Bericht van verhindering was i ngekomen van den Commissaris der Koningin, mr. v. Dusseldorp, lid Ged Staten; den Burgemeester, den wethou der den heer J. Onderdijk, alsmede van dr. Hoorweg, directeur van hel Consult- tatiebureau voor T. B. C. Op verzoek opende ds. M. van Empel deze bijeenkomst met een kort woord, en bracht namens het bestuur van „D. E. L." een woord van dank aan allen die tot het slagen ,van dezen bazaar hebben mee gewerkt. Volgens spr. is het werk van kleine vereenigingen tot bestrijding der t. b. c. ondankbaar, daar hel niet voor openbaring vatbaar is. Spr. wees op het doel van dezen bazaar; niet alleen het in evenwicht brengen van de financiën, doch ook het opwekken van de publieke belangstelling voor dit werk. Spr. erkende het vele dat het Rijk reeds voor de t ib- c. bestrijding heeft ge daan. Volgens spr. moet echter altijd ruimte blijven voor particuliere weldadige heid en initiatief. Wat betreft de aarzeling van het Be stuur om spr. deze bazaar te doen openen, meende spr. dat bij liefdadig heidswerk van geen concurrentie kan sprake zijn. Alle moeten naar krachten arbeiden. Spr. schelste den arbeid van het Ohr. Nat. Vakverbond en van het t. b. c.-fonds, welke sinds 1919 een groot succes zijn geworden. In verband hiermede memoreerde spr. eenige cijfers van de toename van liet aantal leden; dat nu ruim 50.000 be draagt. Voorts zeide spr. dat de opbrengst van dezen bazaar wel naar de Central' kas gaal, maai- dat is, omdat aan de ver- eeniging verleden jaar door de Centrale kas ruim f 800 is verstrekt, terwijl slechts f 500 aanwezig was, het is noodig dat Middelburg zelf iu de kosten kan voor zien. Reeds is de circulaire een succes geworden, zoodat spr. durfde hopen op het welslagen van dezen bazaar.. Daarna opende spr. de bazaar met gebed. Het is gisteren reeds zeer druk ge weest op den bazaar. Er is veel verkocht en in alle afdeelingen druk bezoek ge weest. Vooral gisterenavond was het er steeds zeer gezellig. Uit Vlissingen. - Gisterenavond werd te V1 i s s in - gen een eveneens druk bezochte verga dering van de Slaatk. Geref. partij gehou den in liet Militair Tehuis. In deze vergadering traden dezelfde sprekers op als in de middagvergadering Middelburg, waarvan het verslag in het Bijvoegsel is opgenomen. Bij hel verhalen van het stoomschip ,Tapanoeli", dat Dinsdag van de werf der Kon. Maatsch „De Schelde" te Vlis singen naar buiten werd gebracht, is <5en tros onklaar geraakt, waardoor deze tros een david lichtte uit het stoomschip „Indrapocra". Een werkman werd door deze david getroffen en moest naar het Sl. Joseph-zickenhuis worden overge bracht. De man bekwam slechts een lich te hoofdverwonding. KUNST EN WETENSCHAPPEN. ONDERWIJS. Toelage personeel leer scholen. Ingediend is een wetsontwerp tot het verleenen van toelagen aan hoofden, on derwijzers en onderwijzeressen die in het tijdvak van' 1 Januari, 1920 tot en me tl 31 December 1924 werkzaam zijn geweest aan een openbare of bijzondere leer school welke als eenige leerschool was verbonden aan een gemeentelijke of bij zondere kweekschool voor onderwijzers en (of) onderwijzeressen. Bij het Bezoldigingsbesluit '20 was de jaarwedde der rijksleerscholcn hooger gesteld dan die van liet personeel' van gewone lagere scholen f 500 meer voor hoofd, f 300 meer voor onderwijzers. Bij hel BezoldigiDgsbesl. '25 is een ge lijkheid gebracht in de salarissen van het personeel der rijksleerscholen en van dat der gemeentelijke en bijz. leerscholen. Het oogenblik is nu, naar de meening der regeering, daar, om door toelagen die gelijkheid ook te scheppen voor het tijdvak waarover zij ontbrak, n.l. van 1 Januari 1920 tot en met 31 December 1924. RECHTZAKEN. H. S., Rotterdam, H. S., Halsteren f 5 s. f 5s. 5 d. h.; het in staal van dronkenschap de open bare orde verstoren. A. I. H., Kortgene, f 5 s. 5 d.h.; dronkenschap. A. J. K., Zwolle, f 5 s. 5 d. h.; te Colijnsplaat leunen tegen een niet daarvoor bestemd voorwerp. C. L. II, Colijnsplaat f3 s. 3d. h. Overtreding Warenwet. De kantonrechter te Tholen heeft 6 April, blijkens een bericht in de „I. en Th. Crluitspraak gedaan in de eind Febr. behandelde zaak tegen de limona defabrikanten J. 0. D. en G. F. D. Middelburg, beklaagd van bet ten •verkoop in voorraad hebben in een depot te Scherpenisse vau flesschen drank met het eliquet „sirop du citron pur sueré", hoewel de inhoud daarvan afweek. Het O. M. eischle tegen ieder een geld boete van f 500- De kantonrechter veroordeelde ieder der bekl.t ot f2000 b. s. 6 maanden hecb tenis. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De Maaslrichtsche rechtbank heeft naar de „Limb. Koerier" meldt, J. P. J. D., kassier bij de Boerenleenbank te Klimmen, wegens vex-duistering en valsch- heid in geschrifte, vei-oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch was een jaar en drie maanden. Onbevoegd uitoefenen der ge nees kunde. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Middelburg heeft he- denmoi-gen twee maanden gevorderd te gen den bekenden natuurgeneeskundigen J. B. uit Rotterdam, ditmaal wegens be handeling van een 77-jarige vrouw te Vlissingen. Wij komen morgen uitvoerig op deze zaak terug. Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: Het zich op den openbai-en weg aan een rijtuig vastklemmen: S. P. P. H., Goes, f3 b. s. 1 w.tsch.; op openbaren weg een trekdier laten staarf zonder toezicht. C. W. P., Kapelle, f 3 s. 3 d. h.; op openbaren weg rijden met twee aan elkander gekoppelde, voertuigen: J. d. J., Driewegen, J. S., Goes, f3 s. 3d.; naam van den schipper niet op het door hem bevarende schip hebbenJ. B.. Aan den besteller E. Trieller te Domburg is op zijn verzoek met in gang van 24 Juni a.s. eervol ontslag ver leend. Verplaatst met ingang van I Mei a.s. de kantoorbediende J. II. Cornelisse van Vlissingen naar Ierseke. o Radio-uitzending hedenavond. Hilversum (1059 M.) <3. - H. D. O, Or kest; 8 Christ. Radio-omroep. 0helmsford (1600 M.) 6.55 muziek; 7.20 Big Ben; 7.45 muziek; 8.20 orkest; 8.35 songs; 9. orkest; 9.10 songs, 9.30 orkest; 9 45 songs, 10.05 orkest; 10,55 songs. Parijs (1750 M.) 8.05 Opera „Borneo en Julia". Brussel (265 M.) 5.20 nieuws; 7.35 Con cert „Manon", 9.20 nieuws Indische Stoom v. Lijnen. Buitenzorg 12 April van Perim, Java n. Rotterdam. Toba p. 12 April Suez, Rottexxlam n. Java. Billiton p. 12 April Perim. Balavia n. Amsterdam. Bengkalis 13 April le Genua, Amster dam n. Batavia Deli p 12 April Perim, Rotterdam n. Java. Iusulinde 13 April te Marseille, Rotter dam n. Java. Iusulinde, 13 April te Marseille, Rot terdam Java. Kertosono, p. 13 April te Suez, Java n. Rotterdam. Prins der Xedei-laudeu 12 April tc Southampton, Amsterdam n. Batavia. Rembrandt 13 April te Port Said, Bata via, n. Amsterdam. Sockaboemi, 13 April le en van Sa- bang, Batavia n. Rotterdam. Djember, p. 14 April Gibraltar, Rotter dam n. Java. Crijnssen, 14 April v Plymouth u. Havre, Barbados n Amsterdam. Roepat 14 April te Amsterdam v. Bala via. Gorontalo, p. 13 April Vlissingen, Rot terdam en Antwerpen n. Batavia. Grotius, 13 April v. Suez, Amsterdam n. Java. Sitoebondo, 14 April te Batavia v. Rot terdam Vulcanus, 14 April n.nv 10 u. 35 m. 180 mijl van Havre, West-Indië n. Amster dam Bandoeng, 13 April te Soerabaja, Bata via n Rotterdam. Jan Pieterszoon Coen, 13 April te Sa- bang v. Amsterd. Johan de Witt 13 April van Sabang Batavia n. Amsterdam. Ivrakatau p. 14 April Ouessant, Batavia n. Amsterdam Nickerie, 12 April te Paramaribo v. Amsterdam. Palria, p. 13 April n.m. Finitlerre, Balavia n Rotterdam, wordt 16 April v.m. 11 u. te Rotterdam verwacht. Polydorus, 13 April v. Padang, Liver pool n. Batavia. Rondo ,p. 13 April Perim, Amsterdam u. Batavia. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Nieuw Amsterdam 13 April v.m. te New-York v. Rotterdam. Edam 13 April v.m. te New-Orleans v. Rotterdam. Grootendijk, 13 April le New-Orleans, v. Rotteixlam. De inkrimping van bestellifn- gen in de groote provincie steden. Naar „De Grondwet" uit goede bron weet te melden, moet het de bedoeling zijn de door de voorgenomen postreorga- DIT ZAL BEWEZEN WORDEN AAN AL LE ASTini.ALIJDERN IN NEDERLAND. Ieder Aslhmalijder kan bij zijn drogist de volgende drie dagen een gratis proef- pak je Asthmador aanvragen Dr. Ru dolph Schiffmann is met de voornaamste drogisten overeengekomen deze proel'pak- jes aan alle Aslhmulijders in Nederland af te geven Dr. Schil'fiuann ,de beken de specialist voor kwalen der adem halingsorganen, heeft in Asthmador een volmaakt middel samengesteld, na vele duizenden Astlimalijders behandeld te hebben Ilij zegt „Besliste verlichtmg bij de hevigste Astnmakrampen kan ver kregen worden door het gebruik van ..Asthmador", dikwijls na 10 h 15 secon den, doch in ieder geval binnen het zelfde aantal minuten". Hij zegt ook „Het is mij volmaakt bekend, dal er ernstige twijl'el bestaal omtrent het ge nezen van Asthma en ik ben tot de over tuiging gekomen, dat de eenvoudigste ma nier om mijn middel zijn heilzame werking te laten toonen is, door een gra tis proefpakje uit le reiken aan ieder die er belang in stelt. Ik weet wal Asth mador zal uitwerken; ik heb het in duizenden gevallen met bevredigend ro- sultaat aangewend en mijn vertrouwen er in is zoo sterk, dat ik gaarne de kosten ervan draag om ieder Asthmalijder in de gelegenheid te stellen gratis een proef te nemen". Zij, die ver van.een drogist verwijderd wonen, kunnen een gratis proefpakje per post bekomen, door hun naam en volledig adres per briefkaart op te geven aan Schiffmann's Depot, Sin gel 95 te Amsterdam. Tngez. Med.) nisatie (het inkrimpen van het aantal bestellingen in de groote provincieste den) le bereiken bezuiniging te doen strekken ten yoordccle van het binuen- landsch post-tarief; waarbij het posllariéf voor brieven van 10 et. op 71/s et. zat, worden terug gebracht. LEGER EN VLOOT. Aan boord van het wachtschip te Vlissingen worden geplaatst, teneinde te werk Ie worden gesteld bij den afbouw van den kruiser „Java" de sei'g. timmer man W. B. G, Munljcwerf, de serg. botte lier A. A. Bruinhout, de sergeant-zieken verpleger J. van 'l Roer, de sergeants- konstabel A. L. Leemeijer en II. E. Ar- noldus, de sergeant-majoor der mariniers H. S. de Vries en de sergeant-schrijvers A. van dér noek en J O. Verboom. Bij beschikking van tien mïuisler van Marine is met ingang van 20 April a.s. de kapitein-luit t. z. E. A. Buddijigh, eervol onlheven van hel bevel over de marine-kazerne tc Amsterdam en ter be schikking gesteld, en is de kapitein ter zee F. H. A. Greve, onder-commandant der mai-ine aldaar, tevens lijdelijk belast met de waarneming van dat bevel De officier van den marinestoom vaartdienst 1ste klas W. J. Maulz is be stemd voor den dienst in Oost Indië en zal in de eerste helft van Mei zich per particuliere gelegenheid daarheen bege ven. SPORT. V o e l b al. Op tweeden Paaschdag speelde Vlis singen I legen de club Ncslegeiioolscliap te Oostende. Laatstgenoemd elftal won met 31. Met den dag breidt zich het aantal rookers uit, die zeggen- Geef MIJ maar (Ing. Med.) 8 UITENLAN D- DE KABINETSCRISIS IN ItELGIE De socialisten hebben besloten, dat de partij Zondag in congres bijeen zal komen. Voor dien lijd zal de algemeenia raad nog bijeenkomen. Gisteren middag heeft die raad in klein comité uog eetF bijeenkomst gehouden. Ilubin stelde daar voor den socialist Brunet. den Kamer voorzitter, aan te wijzen als dengene dia met de samenstelling van een democrat tisch kabinet belast moest worden. Des- tréc merkte daartegen op, dat Yander- velde de aangewezen man was De raad, heeft vastgesteld, dat de beslissing aan het congres is. maar heeft inmiddels aan Vandervelde verzocht zijn stappen voor

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1