Dadelijke verüchliDO m Asttima No. 87. Dinsdag 14 April 1925 168° Jaargang. fijj dit nummer behoort een Bijvoegsel. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Men verzoekt ons er aan te her inneren, dal de cursusavond der afdeeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond, morgenavond in het Schuttershof te geven, te acht uur aanvangt. Men zie verder de advertentie in dit nummer. -O Uit Vlissingen. Van der Tak's bergingsbedrijf is gisteren begonnen met het lossen van de lading van de in de Wielingen gezon- keai „Jonge Catherina". o- Uit Walcheren. Met ingang van 15 Juni a.s. zijn door het dagelijksch bestuur van den pol der Walcheren benoemd: tot opzichter aan de Noordwatering, Westkapeile de heer C. M. Bolier, opzichter aan de Zuid watering (Ritthem;) tot opzichter aan de Zuidwatering de heer A. Jobse, adj. opzichter le lvl. aan de Noord watering; tot adj. opzichter le klasse aan de N.- watering de heer A. Hoefkens, adj. op lichter 2e kl. aan genoemde watering. (de Z.) Gisterenavond is uit het Kanaal bij de Abeele het lijk opgehaald van een jongen man uit Souburg, die sedert eeuigén tijd vermist werd. In den nacht van Zondag op Maan dag hebben baldadigen de lantaarns, die nabij*"Souburg op den Nieuwen Vlis- siagschen weg staan, bij de werken voor het verleggen der tramrails en hel ver- breeden van den weg stuk geslagen. o- Uit Zuid-Beveland. Te Wolfaartsdijk hield Zater dagavond de vereeniging „Onderlinge hulp" haar "algenieene jaarvergadering. 'Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Pernhoud. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er in het afge- ioopen jaar aan ziekengeld was uitge keerd aan 36 leden een totaal bedrag van f 793.31 voor begrafeniskosten voor 1 iid f) 20 diverse uitgaven f 123.80 pepsioen aan 27 leden tot. f 60,34; totaal uitgaven f 997.54 ontvangsten totaal f 924.27, aa- deelig slot f73,27. De inleg voor nieuwe leden we2xi vastgesteld op 2. Uit Tholen. Te Oud-Vossemeer is de oudste bewoner der gemeente, 99 jaren, terwijl in het bijgelegen Nieuw-Vossemeer de heer Swagemakers dezen leeftijd dezer dagen bereikte. Eenige jaren geleden, 96 jaren oud, vervulde hij nog de betrek, king van wethouder, wat voldoende de krasheid van dezen ouden heer aanwijst. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Zondag geraakte een stroomijt op de hofstede van den landbouwer K. te Zuidzande in brand. Het vuur sloeg over naar de schuur, die ook in vlammen opging. Het vee kon worden gered. Men vermoedt dat kindpren met luci fers gespeeld hebben. Zaterdag j.l. kwam de raadj der ge-* meente Sf. Kruis in voltallige vergade ring bijeen. Als nieuw lid werd toegela ten en beëedigd de heer P. J. do Backere. Het vermenigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting werd bepaald op 0.8 Door óeh van de leden werd er op aangedrongen ,voor het ver volg weer in te voeren een belasting met een percentage, dat voor alle aanslagen gelijk zou zijn. Andere leden vonden tie matige progresieve beffing, zooals die nu bestaat, beter. De wenschelijkheid werd uitgesproken de tramplannen (IJzendijke—Waterland kerkje, St. KruisAardenburg) warm te houden. (Voor verder Stad men het Bijvoegsel). Provincie zie een Engelsch diplomaat eenigen tijd ge leden getuigd. Ilij had gister hier kunnen waarnemen, dat de fiets voor duizenden hèt middel voor een uitstapje is. We hebben gister ook kunnen waarne men, waar de uitdrukking „op z'n Paasch best" vandaan komt. Na de grauwe win- tercostuums was er gister weer kleur te constateeren. Natuurlijk zijn velen door hel weer uitgelokt om naar Vlissingen te trekken. De trams waren gister overvol, en op den boulevard gaveu de vele boerinnetjes op- hun Paasclibest een vroolijke kleurenva- rlatte in het menschengewemel tot voldoening van de vreemdelingen. Want er waren deze beide Paaschdagen hier reeds verscheidene vreemdelingen, En- gelschen en Belgen. De boot van de „Zee land" had gister een aanzienlijk aantal touristen naar Engeland terug te voeren. Hef was aan zee gister als op een zo- merschen dag. Het was heiig maar vol stemming. En al was de wind nog wat voorjaarsaehlig-schraal, op de beschutte plekjes was het lekker, en op het strand werd aan forten gewerkt als midden in den zomer. En heden gaf de voortzetting van het mooie weer velen aanleiding om naar oude traditie Paasch-Drie te houdpn. Er was weer veel volk op straat en weg. Ook Zuid Beveland gaf veel Paasch- drukte te zien. Ondanks de voorjaars- lcermis te Ilansweert, welke voor de Be velanders altijd een bijzondere aantrek- kingskracht heeft, was, de Paaschdrukle te Goes buitengewoon te noemen. Gister om half negen voerden de autobussen de eerste Paaschgangers aan, waarna het vervoer den geheelen dag onafgebroken doorging. In den middag was de Grootc Markt ëén file van 'motorrijtuigen, zoodat er, door een onhandig uitgevoerde ma noeuvre, nog al eens een verkeersstrem ming ontstond. Heel Noord- en Zuid-Be veland scheen in de stad, tegenwoordig zoodal winkels, bioscopen en café's e. a- ongetwijfeld goede zaken hebben ge maakt, alsmede het Schuttershof, waar den geheelen dag gelegenheid, tot dansen bestond. Ook uit Sluis vernamen we dat de Paaschdageu i*eeds een druk vreemde- liogenbezoek aan het oude stadje be zorgden. KERKNIEUWS. De part. synode der Geref. kerken in Zeeland zal Woensdag 10 Juni in de Gasthuiskerk te Middelburg wordpn gehouden. Geref. Kerk. Aangenomen het beroep naar "Vlissin gen, door ds. P. N. Kruiswijk te Voor schoten. Beroepen te Oud Vossemeer ds. H. H. Bouwman te Lopik. Aangenomen het beroep naar Krab bendam (N.-H.) en bedankt o. m. voor Brouwershaven, door P. van der Marei, cand. te Koudekerk* a. d, Rijn. -o Chr. Geref Kerk. Beroepen te Harlingen ds. A. Grappen te Vlissingen. RECHTZAKEN. - Het gerechtshof te Amsterdam ver nietigde heden het vonnis van den politile- rechter te Utrecht, waarbij het gemeente raadslid A. T. Verdonk uit Westbroek 'tot 6 maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens bedreiging van een rijks veldwachter met een misdrijf tegen het leven gericht. Opnieuw rechtdoeude, veroordeelde het hof den beklaagde lot 3 maanden gevan genisstraf. DE PAASCIIDRUKTE. Paasch weer en Paaschdrukte als die van dit jaar herinneren aan de Paasch- wandeliug van Faust. Het heeft dit jaar lang geduurd, vóór ook het weer ons duidelijk maakte dat het voorjaar is ge komen. Maar deze beide Paaschdagen voelde men huiten overal de belofte van vernieuwing in de natuur, en zag men ook overal, vooral den tweeden Paasch- dag, de menschen naar buiten komen om die verfrisschende natuurvernieuwing op zich te laten inwerken, bewust of onbe wust. Overal zag men menschen „van el ders". Ze kwamen met den trein, met auto's en bussen, en dan vooral: op de fiets. Een Nederlander doet alles, maar dan ook letterlijk Mies op de fiets, heeft De moord te Scheveningen. Voor de Haagsche rechtbank is be handeld de zaalc tegen G. D., 26 jaar, vis- scher te Scheveningen, gedetineerd, be schuldigd vau diefstal, gej)aard gaande met geweldpleging, den dood ton gevolge hebbende, op den 69-jarigen Gerrit v. d. Oever te Scheveningen, gepleegd in den Kerstnacht 1918. In totaal waren onge veer 60 getuigen en deskundigen gedag vaard. Eisch 5 jaar gevangenisstraf. PI. concludeert tol vrijspraak en vraagt bekl.'s onmiddellijke invrijheidstelling. Bekl. houdt zijn onschuld vol. JJa raadkamer, deelt de' president me de, dat het verzoek van den verdediger om bekl. in vrijheid te stellen, in dezen stand van het geding wordt geweigerd. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Verbinding Vlissingen— W e e n e n. Men meldt aan het Vad. uit Praag. Het Tsjecho Slowaaksche Ministerie Van spoorwegen kondigt de invoering van een directe verbinding met dporgaande wagens Vlissingen—Leipzig—Dresden— PraagWeenen v.v. aan, die met ingang van den zomerdienst in Juni zal worden gelegd. Een aanvaring. Uit Hoek van Holland wordt gemeld: Het Duitsche stoomschip „Volos" van de Duitsche Levanllijn, is Zaterdagavond op de Noordzee in aanvaring gekomen met 'hot Noorsche stoomschip Polden I (dit is het vroegere Neder!andsche stoom schip Poel Oapelle) van de reederij Lo- rensen te Oslo. De „Folden I" is gezonken. De 18 op varenden werden gered door liet s.s. Volos. Radio-uitzending hedenavond. Hilversum (1050) 6 8 Concert H. D. O. orkest. 810.30 Lezing Vlaanderen. Chelmsford (1600) 7 05 Lichte mu ziek. 7.55 „Our Telephones". S 20 Kamermuziek. 8.35 Comedy. 9 05 kwartet Beethoven. 9,35 „Dwel ler in the Darkness' 10 05 kwar tel Bralmis, 10.20 Savoy Hotel. Parijs (1750) 8.05 doneert. Brussel (265) 5.20 nieuws. 7 20 Cau serie. 7.35 Concert. 8.20 nieuws. Oud-Kamerlid gearresteerd. In Den Haag is dezer dagen gearres teerd het oud-Tweede Kamerlid, afge vaardigde van den Economischen Bond. de heer W. H. de Buisonjé. Hij had zich schuldig gemaakt aan oplichting van een boekhandelaar uit de Langebrugsteeg al daar. De aangehoudene heeft eenige jaren in Berlijn gewoond en daar o.a. voor den boekhandelaar eenige zalven gedaan. Het geld, dat hem daarbij was ter hand ge steld, een bedrag van f2450, heeft hij ten eigen bate aangewend. Er was niets meer van over. Sinds eenigen tijd vertoefdje hij weer in den lande en zocht, daar hij geen' middelen van bestaan had, een betrek king. De politie van het bureau Singel heeft hem, in verband met de voormel de oplichting, in de Residentie doen ar resteeren. Hij is naar Amsterdam overge bracht en. ter beschikking van de justitie Een welbekend Geneesheer zal dit gratis aan alle lijders in- Nederland bewijzen. „Ik weusch, dat iedere Aslhmalijder in dit land op mijn risico een proef neemt met mijn behandeling", is het geen Dr. Scbiffuiann aan alle lijddrs bekend maakt. Hij zegt ook „Ongeacht de hevigheid der aanvallen of de hard nekkigheid van het geval, zal Asthma- dor beslist onmiddellijk verlichting ge ven, gewoonlijk reeds binnen 10 tot 15 seconden, maar zeker in zooveel minuten." Hij weet wal Asthmador voor duizenden lijders heeft gedaan en om hen, die zijn middel nog niet gepro beerd hebben, te overtuigen, stelt hij iederen lijder in 'de gelegenheid een proefpakje geheel gratis te bekomen, door dit een der eerstvolgende drie dagen bij een drogist te vragen. Zulk een werkelijke proef zal hel meest over tuigende bewijs geven van Dr. Schiff- mann's bewering en het is feitelijk de eenige manier om bet verklaarbare voor oordeel weg te nemen van duizenden Aslhmalijders die tot nu toe tevergeefs verlichting hebben gezocht. Zij, die ver van een drogist verwijderd wonen, kun nen een gratis proefpakje per post be komen door op een briefkaart hdn naam en volledig adres op te» geven aan Schiffmanu's Depót, Singel 95, le Am sterdam. (Ingez. Med.) geleden geboren werd en nu zoo aardig krioelde rond de moeder-hen of moeder- voedster. Behalve de dus vrij flinke en aardig uitziende collectie dieren, troffen wij een als altijd netten stand van voe derartikelen en voederbakken enz. aan van den heer J. f. Maartense uit Middel burg, een van ontsmettingsmiddelen enz, van de Anglo Dutch Trading Oo uit Am sterdam, vertegenwoordigd door den heer II. de Smid te Vlissingen, en een flinke liroedmQchine met kuikens van den heer Montfoort uit Souburg. Het geheel gaf blijk van de toewijding van bestuur en leden en wij twjjfelen niet of ook in deze zal Souburg steeds nader komen bij Vlissingen en Middelburg Door de keurmeesters werden de vol gende prijzen toegekend. Achter de na men der te Souburg wonende inzenders vermelden wij geen woonplaats. Afdeeling kippen P. Faasse, een eerste en twee cereprijzen; M. Marinissen twee 2de, twee eere; W. Melis een le en een eere, F. Bak een 2de, een 3de; een Z. E V., een eere; G. P. Hceüensi twee 2de, twee eere; W. Krijger een 2de, een eere; M Pierens, twee le, een 3d, twee Z. E. V., een eere; M Vader, een 2de, een eere; 0. v. d. Driest een le, twee eere; D Davids een le, een 2de, 'tWea eere; J. Montfoort 3 eerste (waaronder voor de broedmachine met kuikens), twee 2de, 4 eere,- G. y. d. Berg een le, epn Z. Veen eere; J, van Nobelen ee|n le, een eere; A. K. Spa an, een 2de, een eere; L. Suurmond een 2de, een eere, W. Kastelein een 2de; J. 0. Keim een 2de, een eere; P. J. la Soe twee le, een 2de, een 3de, 3 eere, J v. Dort een 2de, een eere; P. J Terwoert Jr., Koudekcrke, een le en 3de, 2 eere; J. Joosse, N. en SI- Joosland een Z. E. V.; A. Oosterbeek, Goes, een Z. E. V., P. If A. v. d Vlist, Vlissingeneen 2de, een eere; L. Boude ling, Goes, een 2de, een eere: F. Yntema. Oostburg, drie ïe; twee )2dp, een 3de, twee eere; R. A, Basliaanse, Middelburg, vier le, een tweede, een 3de, 6 eere; J. Buis, Vlissingen, een 2de, 2 eere, D, Bezemer. Goe<i, een 2de; Iz Ghyzels, Oostburg, een 2e, twee cere; J. Boone, Middelburg, een 2de. Voor broed eieren van Hollands chc kuifhoeuders behaalde de heer M. Mari nissen uit Souburg een lsten, een 2den en een .3den prijs. Afdeeling k o n ij n e 11 M. Pierens een le, twee 2de, een 3de, 4 eere-, W. Krijger een 1ste, een 2de, 2 eere,- M. de Witte, een le, W. Kramer een le, een 2de, twee eere, P. de Lange een 8de: J. David se een leeen 3de een iZ. E. V., een eere; C. E. Pluggc een 2de; P. J. La Soe een 2de: een eerte; J. Goud. 's H. Arendskerke, oen le, twee 2de, een Z E. V.. 4 eere; J. Rijkse, Vlis singen. een'le; P Poppe, Vlissingen. een le, oen 2de, een eere, P Priester. Kats, een le, een cere,- H. P. de Iïtegt, Kats, een lc, een 2de, een 3de, twee- eere; M. Geense, Arnemu/den, een le; A. P. Dingemanse, St. Laurens, een le, een 2e. een 3de, een Z. E. V.; L. Louwerse, Gapinge, een 2de, een 3de, een eere; H. Siegers. Vlissingen, vier lc, twee 2de. een Z E. V., 5 eere. IT. de Smid, Vlis singen, twee Z. E. V.; J. Gabriëlse, Mid delburg, twee le, een 2de, een 3de, drie Z. E. V, een E. V., een eere; L. Luil- wicler, Vlissingen. een le. een 2de, een eere; 0. N. A. Vreekc, Vlissingen, een 2de. De heer Maartense behaalde met zijn stand voederartikelen enz een eersten prijs. LEGER EN VLOOT. LANDBOUW. Tentoonstelling van kippen en konynente Souburg. Zaterdagmiddag werd de tweede Pro vinciale tentoonstelling van kippen en konijnen te O. en W. Souburg gehou den in ,,'t Zwaantje", geopend door den burgemeester, den heer Butcux, die het bestuur geluk wenschle "met deze ten toonstelling en zijn beste wenschen uitte voor een goed succes, mede omdat de verloting bestemd is voor een goed doel. Wij hebben ook een kijkje genomen op de tentoonstelling, welke een 150-tal in zendingen telt en welke afwijkt van de tentoonstellingen die in den winter wor den gehouden, omdat men nu zoowel bij do kippen als bij de konijnen het kleine goedje kan aanschouwen, dat eerst kort Officier van deu marinestoomvaart- diensf 2e kl. H. de Roode is te V1 i s- s in gen geplaatst a. b. v. Hr Ms. mij- nenlegger „Van Mccrlant". Eerste luit. P. J. de Broekcrt, van het 14e reg. inf., wordt 1 Juni werkzaam gesteld bij de school voor verlofsofficie ren te Kampen. f De officier van de marinesfoom- vaartdienst 2e kl. N. J, C. Smit, wordt overg'eplaatst van Amsterdam naar Wil lemsoord aan boord van Hr. Ms. torpe doboot Z 4. Officier, van de marinestoomvaart- dienst 2e kl. A. van Strij is ter beschik king gesteld en is bestemd voor plaatsing op den kruiser Java. Het reisplan van Hr. Ms. „Tromp" en „Hcemskerck" voor een oefenings- reis naar Madeira en de Azoren, luidt als volgt. Vertrek van Nieuwondiep Donder dag 16 April; aankomst te Funchal Za lerdag 25 April; van Woensd. 29 .\pril tol Vrijdag 1 Mei oefeningen in de nabij heid van Madeira. Vertrek van Funchal Maandag 4 Mei, aankomst te Ponta Delgada Donderdag 7 Mei. Vertrek van Ponta Delgada Woensdag 13 Mei; aankomst te Brest Woensdag 20 Mei. Vetrek van Brest Maandag 25 Mei; aankomst te Nieuwe- diep Donderdag 28 Mei. A.J.P. s VANILC.E CREMEPUDDING HF-T BESSEH5AUS (Ing. Med.) SPORT. Voetbal. Zondag werd alhier alleen gespeeld Middelburg II—Stavast met 0 2 lot uit slag Gisteren had een vriendschappelijke ontmoeting plaats tusschen Middelburg I en S. V. V. uit Gorinchem met 2—2 tot uilslag. Deze laatste vereeniging wou Zondag te Vlissingen met 2—1 van lissingenV I. Voor het kampioenschap van Neder land won Zondag II. B S. mot 3—0 van Frisia en Maandag Sparta met 2 0, van Go Ahead. De volgorde is daardoor geworden II. B. S„ N. A. C., Go Ahead, Sparta Frisia. 8 U i T E W 8. it EL DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN. Verkiezings manifesten. Vlak vóór Paschen zijn de verkiezings manifesten der beide voornaamste candi- daten verschenen. En natuurlijk zóó op gesteld. dat iedereen van beiden kan zeggen, dat dit de ware man is voor het presidentschap. Dat van Hindenburg is niet hevig Duitsch nationaal of gepro nonceerd monarchistisch; dat van Marx niet republikeinsch getint. Beiden spre ken iu zeer algemeene termen, over de .■aardigheid van den Duilschen uaam. Hindenburg zegt „De president is ge roepen de heiligheid van liet recht hoog te houden." Marx de grondslagen voor dc sociale gemeenschap des volks; zjjn vrijheid der personen en plicht jegens de gemeenschap. Het eerste kan ook Marx, het tweede ook Hindenburg zeg gen. Veertien dagen hebben de propa gandisten voor elk der beide candidaten den lijd. <Er zal hard en met vuur ge werkt worden, en de uitslag zal span nend zijn. Van Hindenburg is zoowel iu de com munistische als in de builenlandsche pers nog gezegd, dat hij den ex-keizer liaa geraadpleegd alvorens de candida- luur te aanvaarden. Hij spreekt dit thans pertinent tegen. Eu ons dunkt deze ver klaring geloofwaardig van den man, die na de revolutie zich ter beschikking van de republiek heeft gesteld. Zij die in iu Hindenburg nog den ouden veldmaar schalk zien, vergeten dat wel eens. Het is teren op dien naam, zoo wordt gesmaaldj: Hindenburg is de candjdaat voord en ex- keizer, om voor hem de zaak voor te bereiden. Dan zou loth zeker de Duit sche Vqlksparty zich tot het laatst legen zijn candidatuur hebben verzet. Jarres heeft zijn candidaab-opvolger in de belangstelling van het publiek aan bevolen, onder dankzegging voor het ge noten vertrouwen op 29 Maart j.l. De Beiersche Bond laat zijn leden vrij, doch beveelt Marx aau. DE MINISTER-CIUSIS IN FRANKRIJK. Geen Faascbvacanlie voor de Fransche Kamerleden en senatoren. Het was in de Kamergebouwen zoo bedrijvig-als iu een bijenkorf, want voortdurend haddpll er vergaderingen on conferenties plaats. Om de oplossing van deze in den Senaat ontslane crisis te vergemakkelij ken, schijnt President Dóumergue als kabinetsformator een senator te willen prefereeren. En als zoodanig dacht hij eerst aan Painlevé. Maar tegelijkertijd werd hel duidelijk, dat iu het nieuwe kabinet ook plaats zou moeten ziju voor het Kamerlid Briand, die dan door zijn persoonlijkheid dan ontegenzeggelijk de overheescheude figuur zou worden. Mis schien heeft die oprijzing vau die groote figuur naast zich, Painlevé schuw ge maakt. Hij heeft althans het aanbod van Dóumergue afgeslagen. Toen tlieeft de President zich tot Briand direct gewend Hij heeft hem

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1