fojco één BEURSNOTEERING VAN HEDEN AMSTERDAM9 April. (Slotkoers). 6 pCt. Nederland 1923 102 vijftien zes tiende; 6 pCt. Nederland 1922 10-1 elf zes tiende; 5 pCt Nederland 1918 98'/#; 4% pOt Nederland 1917 93; 2% pCt. Nederl. W. Schuld 571 i; 3 pCl. do. Oblig. 68%; 8 püt. do. Certif. 68%. Cert. Ned. Hand. Mij 128%; Aand. Ned. Ind. Handelsb. 143Aand. Koloniale %Bank 190-%Kon Petrol. Aand. 377— 379%; Gecons. Hollaudsche •146—1401/»; Cult. Mij Vorstenlanden 168--169%; Han- delsv Amsterdam 496—499. Javasche Cul tuur 372—374. Aand Deli Af ij 370%- 372%; Amsterd Rubber 209 212% Ned. Amerik. Vaart 59%; Ned. Scheep vaartunie 133%. Gouda A. 12%; Philips A. 336%; Jur- gens A. 83—84. Anaconda 78%- 79, Steels 116, Erie 28%—29, Union Pacific 142%; Common Marine 11 negen zestiende; Prefcred do 41%. Maxwell Gr C v. A. 51/2- 6; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 153/, 157'8 Prolongatie 3. Russen Consols 4 vijf zestiende; Ilope 4 één zestiende Markt sluit nogal vast. Wisselkoersen: Londen cheque 11.98%; Berlijn 0.5962; Parijs 12 84; Brussel 12.62%; Dollar Cable 2.50%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 April. Hoogste barometerstand 767.7 te Wisby. Laagste barometerstand 743.2 te Vestmanocr. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 dezer Meest matige Oostelijke tot Zuidelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, later kans op regen. Aanvankelijk zachter. Thermometerstand alhier des morgens 9 uur 53 gr., 12 u. 63 gr., 3 u. 61 gr. (Jng. Med.) LAATSTE BERICHTEN. VERPLAATST. Verplaatst met ingang van 9 April de marechaussee O. Bruggeman van Oost burg naar Sas van Gent. VERDUISTERING. De Ie Kamer der rechtbank te Amster dam heeft lieden uitspraak gedaan 111 de zaak legen den 25-jarigen S. rijksklerk; bij de belastingen te Hilversum, die f 10 611 verduisterde en veroordeelde liern wegens verduistering meermalen ge pleegd tot 1 Jaar gevangenisstraf. Het O. M. had dezelfde straf geëischt, we gens verduistering van gelden, die hij als ambtenaar in zijn bediening onder zich had. WEER EEN GEHEIME BRANDERIJ. Twee rijksambtenaren en twee recher cheurs uil Maastricht hebben bij den heer N W. te Gulpen in zijn woning een geheime branderij ontdekt De toestellen en materialen werden in beslag genomen, benevens 50 A 60 L. alcohol van 80 pel. W. is voorloopig in de marecliaussée- kazerne inv-bewaring genomen en wordt morgen ter beschikking van den officier van justitie gesteld STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen Ouder voorbehoud), f 100 2533 4536 15888 WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 10 April. De cijfers tusschen haakjes zijn rit koersen van gisteren Londen 11.98% (11.98%). Berlijn 0.5962 0.5965- Parijs 12.84 (12.93). Brussel 12.62% (12.65) Zwitserland 18.12% (48.40). Weenen 0.003530 0 0033530) Kopenhagen 46.05 '48.77%) Stockholm 67.55 (67,50) Oslo 40.10 40.—). New York 2 50% 2)50%). RELLETJES TEGEN LORD BALPOUR. LONDEN. 9 April V. D. Uit Damaskus wordt geseind dat bij de aankomst van Lord Balfour wanordelijkheden hebben plaats gehad Een menigte demonstreerde voor het hotel en de eigenaar van het hotel was verplicht de blinden van de kamer van Lord Balfour te sluiten en het licht uit te draaien. Eenige steenen werden op het balkon geworpen. Een tolk werd gewond. Lord Balfour was zeer ontdaan en verklaarde dat hij niet zou zijn gekomen indien hij gewaar schuwd was. GUERILLA IN KOERDESTAN KONSTANTINOPEL, 9 April. V.D. Men vreest thans een guerilla-oorlog in Koer- destan NAGEKOMEN BERICHTEN. ONDERZOFK HEROPEND. In de strafzaak legen D. S. M. rent meester bij liet Kroondomein, wonende te Heemstede, die door de rechtbank té1 Arnhem in eerste aanleg wegens ver duistering was veroordeeld tot één jaar en 6 maanden gevangenisstraf, heeft het Gerechtshof thans bevolen dat het onder zoek zal worden heropend, en dal in de zitting van dal Hof 7 Mei a.s. meerdere getuigen zullen worden gehoord. De STAKING IN DRENTHE. Te Emmer Compascum heeft de sta king een kalm verloop. De burgemees ter heeft gister een verbod van samen scholingen uitgevaardigd. De melk- en petroleumventers hebben zich met do stakers solidair verklaard. Efchlcr hebben gister een paar bak kers weer gebakken. 40 man politie is in school I ondergebracht. De politie macht is zeer versterkt. Op de gister te Musse Ikanaal gehou den vergadering van den Vervenersbond Stadskanaal en Omstreken, werd het ar bitrage-voorstel van den Regeeringsbe- middelaar met groote meerderheid ver worpen. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 9 April. De affaire op de beurs was lieden! van criraineele afmetingen. Eenige belangstelling ontstond voor suikerwaarden, waarvan H. "V. A. weer in de onmiddellijke nabijheid van 500 kwamen. Gunstig gedisponeerd waren de rubber- aandeelen, waarin een kleinigheid om ging in Amsterdam rubber, welke zich lot 210 konden verheffen. Van de oliewaarden werden Konink lijken iets lager ingezet en nadien slechts weinig gevarieerd. Geconsolideerden liepen kort na ope ning lichtelijk omhoog, doch daarna zakte dc koers weer in. Prolongatie 3. WEER EEN SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. PARIJS, 9 April V. D. Het zesde spoor wegongeval in eenige weken heefl plaats gehad te Parijs De sneltrein uit Au'uiay is in dc Gare du Nord op een sloolblok geioopen. Twee personen werden ge dood. dertien gewond. DE LIBERALEN IN BELGIË. BRUSSEL, 9 April. V. D. ,,1' Etoile Bei ge'' meldt dat het bestuur van de libe rale partij besloten heeft, zich te onthou den van iedere ministerieeie samenwer king. RECHTZAKEN'. Moord te Luüerade. Voor de rechtbank te Maastricht heb ben terecht gestaan A. C., oud 44 jaar, II L., 28 jaar, J. M. S., 40 jaar, J. V. herbiergier, oud 40 jaar, J. N., 23 jaar, H. \V., 25 jaar en II. W., 21 jaar, allen, te Lutterade en gedetineerd ter zake van moord gepleegd den 27 Dec. 1924 op J. W Boekweit, polderwerker, s Avonds te voren was er m ae herberg van V. ruzie ontstaan tusschen mijnwerkers en pol derwerkers en hadden ze er den boel kort en klein geslagen. Ofschoon de herbergier gezegd liad, dal ze niet meer terug moesten komenj waren ze er op den bewusten avond, weer e n hebben ze den verslagene met stokken, jnessen en wat ze vinden kou den, bewerkt, zoodat er gaten en deuken in den schedel waren en B kort daarna overleed. Hel O. M. eischle legen den eersten beklaagde 4 jaar tegen den tweeden 2 jaar. tegen den derden 100 dagen, den vierden 2 jaar den vijfden 95 dagen, den zesden 2 jaar en den zevenden 1 jaar gevangenisstraf. S. alleen werd in vrijheid gdsteld. 8 U I T E N L A N 0. DF. BELGISCHE VERKIEZINGEN. De nadere gegevens over den uitslag der verkiezingen in België hebben geen verandering in den reeds gemclden uit slag gebracht DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN. Hindenburg acce pteert Hindenburg heeft per slot sympathie ker gedaan, dan zijn voorganger bij dc verkiezingen van eind Maart dr. Jarres. Laat deze met zjijn naam als met een stuk koopwaar sjacheren, Hindenburg heeft zich net zoo lang laten bidden en smeeken, en net ztooveel beroepen voor hel vaderland op zich laten doen, dat hij tenslotte niet anders kon dan zich een Er is en er blijft maar Mi.1 OVERAL VERKR3JGSAAR (lng. Med candidatuur laten welgevallen. Zoo zal dus bij de verkiezing van 26 April a.s. Hindenburg de candidaat zijn- van het z.g. „Reichsblock", de Duitscli- nationalen, de Duitsche volkspartij (die er zich terwille van de eenheid maar bij neer schijnt gelegd te hebben), de Beier- sche Volkspartij (dus oot dr. Ileldt exit), boerenbond, de Duitsch-IIanoveriaan- de oeconomische partij, de Beierscha schc partij, en een deel der Yölkschen. Alleen de richting-Hitier van deze laat ste steunt Ilindenburg's vroegere colle ga Liidendorff. Dat Hindenburg er oorspronkelijk zelf weinig voor voelde is begrijpelijk alleen al, dat iemand van 78 jaar, met zijn ver leden en prestaties een leven van wel verdiende rust verkiest boven de zorgen en de verantwoordelijkheid van het rijks presidium, dat allesbehalve alleen repre sentatief is. Hindenburg zelf heeft nog pas verklaard voor de functie veel te oud te zijn, en bovendien is te voorzien, dat aan zijn candidatuur bezwTaren zijn verbonden van buitenlandschen politie- ken aard. Dat was vooral ook Strese- mann's bezwaar. Jarres heeft zich teruggetrokken, toen bleek dat het rijksblok 't over een candi- datuur-IIindenburg eens werd. Bij de stemming hebben de D. V. P. menschen zich echter onthouden. De linksche bladen slaan natuurlijk een hoogen toon aan over deze can didatuur. Ze geven hem niet veel kans. Zij noemen Hindenburg iemand, die niet de representatieve hoedanigheden van tJarres heeft, geen aantrekkingskracht heeft op de groote massa; zelfs zegt het Berliner Tageblatl, dat op dezen candi daat, de vloek der belachelijkheid rust. En dit blad herinnert er voorts aan, dat Ilindenb'urg zich nooit met de politiek bemoeid heelt. Het mag allemaal waar zijn; dat de veldmaarschalk echter geen aantrek kingskracht zou bezitten, zijn wij zoo vrij in twijfel te trekken. Het Duitsche volk vergeet niet, dat hij in den oorlog veel 'gepresteerd heeft, vooral aan het O. front, en dat de nederlaag ten slotte niet aan hem heeft gelegen. Onpopulair is hij nooit geworden, deze veldmaar schalk met zijn Pommerschen ronden kop en stoere snorren en den vastberaden maar goedhartigen nobelen blik. Bovendien dient van Hindenburg er kend, dat bij, 11a de revolutie zich ter beschikking stelde, omdat hij zijn vader land wilde dienen, onverschillig onder welk bewind dit staat. Hij is alzoo niet het type ancien regime-man, waarvoor liif wordt aangezien. In dit verband is 't aardig een te herinneren aan het feit, dat Hindenburg destijds op non-actief werd gesteld omdat bij bij een manoeu vre lang vóór den oorlog.... den keizer gevangen genomen had. In ellc" geval wordt de strijd op 26 April er interessanter door. Het gaat nu om 4. candidaten, en als hoofdpersonen Marx legen Hindenburg. Van den uitslag is thans niets meer te zeggen, AI zijn de cijfers bij elkaar de linksche partijen in dc meerderheid, er was de vorige maal nog voor geen gestemd. Wellicht is 't thans meer liet karakter van den politie ken strijd is thans geheel gewijzigd. Hoe het buitenland over deze candida tuur zal denken? Zij is niet bevorderlijk voor de toenaderingspolitiek.-Hindenburg heeft dat zelf ook gevoeld. DREIGENDE POLITIEKE CRISIS. Terwijl' heel Frankrijk wacht op de af wikkeling der voorslellen-de Monzie in Kamer en Senaat, dreigt er plots een kabinetscrisis om een andere reden Herriot heeft gisterenmiddag bij de behandeling der begrooting van onderwijs in den Senaat voor zijn voorstel om en kele credicten, die door de commissie van financiën verlaagd waren, te ver- hoogeii, slechts 2 stemmen meerderheid verworven, 111. 142 tegen 140. Uit den Senaat terugkeerend, riep Her riot zoodra hij kennis kreeg van de slem- mingsrectificaties, door zekere senatoren aangebracht, tegen 's avonds half 10 zijn medewerkers tot bet bijwonen van oen kabinetsraad samen, teneinde over den toestand en de door de regeering aan Ie nemen houding te beraadslagen Dc algemeene opvatting is. dat de re geering haar ontslag zal indienen. De toestand is uiterst verward. EINDE VAN IIET TSJEKA PROCES TE LEIPZIG Nadat het communistenproees te Leip zig, het z.g. Tsjeka-proces, weken lang had voortgesleept en ontaard was in een uitputtenden strijd tusschen O. M. en ver dediging, zijn Vrijdag de getuigenver- hooren gesloten. Dinsdag heeft het hof niet minder dan 30 voorstellen tot het doen hooren van nieuwe getuigen af gewezen; een verzoek was zelfs vervat in een document van 24 getypte blad zijden. Vrijdagavond is het bij de af wijzing op het voorstel van het O. M., tot heftige tooneelen met de verdediging ge- gekomen. Daarop poogde de verdediging nog een verdaging gedurende enkele da gen te krijgen, hetgeen het hof weigerde op grond, dat de verdediging in acht weken, dat 'het proces geduurd heeft, voldoende gelegenheid had gehad zich op de pleidooien voor te bereiden. Zaterdag is het O. M. aan het woord gekomen tot het nemen van het requi sitoir. Dr. Neumann, de „Reichsanwalt", keerde zich in de eerste plaats tegen de bewering, dat ,het O. M. een pers-' campagne zou hebben georganiseerd ter beïnvloeding van het publiek, Nooit liad het O.M. over dit proces in de përa een woord geschreven; ook had het staatsge- rechtshof nooit een politiek leudenzpro- ces gevoerd. Nooit had, welke rijksauto riteit ook, zij liet de rijkskanselier of de rijksminister van justitie, gepoogd het hof in politiek opzicht te. beïnvloeden. Daarop kenschetste dr. Neumann in een lang betoog de klachten tegen het optreden van de autoriteiten in de in structie als onjuist. Over het algemeen noemde hij de verklaringen van den be klaagde Felix Neumann geloofwaardig. In twee opzichten echter kan hij de juist heid van diens verklaringen niet aan nemen, n.l. wat betreft diens bestrijding van den ernst van zijn moordplannen tegen generaal v Seect en zijn verzeke ring, dal hij den kapper Rausch slechts een kleine waarschuwing liad willen toe dienen (de man is door hem doodgescho ten, zooals men weet, daar men in hem een verrader zag). Aan dit laatste geval schreef de ambtenaar 'n bijzondere be- teekenis toe, omdat het z.i. een zeer dui delijk inzicht gaf in de heele historie. Den Rus Skobelewski noemde dr. Neumann identiek met den opdrachtgever van Felix Neumann, „Helmut", die min stens aan één der geheime vergade ringen van Oct. '23 heeft deelgenomen, waarin de technische en operatieve bij zonderheden van gewelddadige revolutie cn de oprichting van dc Sovjetheerschap pij over Duilschland zijn vastgesteld. Bij zijn schets van het beeld, hetwelk hij zich gevormd heeft van de revolutio naire plannen van de communistische partij, betoogde de ambtenaar van het O. M., dat de C. P. niet Duilschland had willen beschermen legen het „fascisme", zooals de verdediging had beweerd, maar dat veeleer in program en pers revolutie en burgeroorlog werden geproclameerd; ook de daden van de communisten, zoo verklaarde dr. Neumann, bewijzen, dat het dezen niet te doen was om het af slaan van rechtsradicale aanslagen, insMr om den strijd tegen de staatsorde en togen republikeinen, zooals Severing (den Pruisiscken minister van binnen- landsche zaken, die, zooals men weet, steeds krachtig geageerd heeft tégen ünksradicale agitatie). Tcij slotte eischte het O. M. de dood straf tegen Neumann, Skobelewski en drie andere beklaagden; tegen de overi gens langdurige tuchthuis- engevangenis straffen. BEKNOPTE MEREDEEJLINGEN. Uit F r a n k r ij k. Maandag is te Parijs ondertcekend hel algemeen arbilrageverdrag tusschen Frankrijk en Zwitserland. De beide ian* den zijn daarbij voor den duur van 10 jaar overeengekomen, alle niet langs di- plomalischen weg op te lossen geschillen aan een pernamenle verzoeningscommis sie voor te leggen Slaagt die er niet in, dan wordt de zaak verwezen naar het Haagschei internationale Gerechtshof. De Koningin der Nederlanden is be noemd uitspraak, te doen in geval van 011- eenigheid over de leden der verzoenings commissie. Indien dit verdrag door de parlemen ten zal zijn geratificeerd, zal Zwitserland mcl al zijn nabuurstaten een arbitrage- verdrag bezitten, dat een onpartijdige be handeling van alle eventueele geschillen zonder onderscheid verzekert. De ex-kapitein Sadóul is met alge meene stemmen vrijgesproken. Uit Engeland. Het Crimineele Hof van Appel ver wierp het beroep van Johan Norman Thorne, tegen zijn ter dood veroordeeling wegens den anoord op zijn verloofde Elsie Cameron. Uit Rusland. Bij de verkiezingen voor de sovjet zijn 2554 communistische afgevaardigden gekozen en 1308 anderen. Van dezen be hoort 3-1 pet. lot geen partij. Onder de gekozenen zijn 993 vrouwen. Oud-patriarch Tichon, die zoo lang in Sovjet gevangenschap is geweest, cn in dién tijd veel heeft doorgemaakt, is te Aioskou plotseling aan hartverlamming overleden. Uit Zweden. Aangezien geen overeenstemming bereikt kon worden tusschen de federatie van Zweedsche scheepseigenaren en de vakvereeniging van stokers en zeelieden, is de staking geproclameerd met ingang van heden, of bij aankomst in de haven. Dit conflict zal ongeveer 7000 arbeiders omvatten. Jngez. Med.) Uit Mexico. Een Exchangetelegram uit New- York meldt, dat de stad Sombrereta in Mexico door een aardbeving vrijwel ver woest is. Over een groote uitgestrektheid heerscht pen paniek tengevolge van de vulkanische uitbarstingen en de aardbe vingen in de staten Durengo en Zacate- cas. President Calles heefl zich naar Chakhihuites begeven, waarheen ook hulp voor de viucutelingen gezonden wordt. Uit Italië. Aan boord van den dreadnought „Duilio de Spezzia" heeft een ontploffing plaats gehad. 7 personen werden gedood en *25 gewond. Hel schip vloog in brand, en 0111 een groote ramp.te voorkomen be val de kapitein het kruitmagazijn onder water te zetten. De oorzaak der ontplof fing, die bij oefeningen plaats had is ver moedelijk het niet goed sluiten van eeD afsluilstuk van. een kanon. UitKoerdistan. De Turksche regeering heeft voort durend blijvende last met de opstandige Koerden. Er is weer een Koerdische sjeih opgestaan, en er zijn vier lichtingen re servisten te Konstantinopel opgeroepen om den Koerdischen opstand te onder drukken. Uit de Ver. Staten. Te Hannover in den Staat Mas sachusetts (in de V. S.) is een groote vuurwerk-fabriek ontploft. Meer dan 100 gebouwen zijn in de asch gelegd. Het aantal dooden moet beduidend zijn, doch is nog niet bekend. Het Amerikaansche departement van. builenlandsche zaken deelt mee, dat de regeering der Ver. Staten op het bogen- blik niet van plan is pressie uit te oefe nen op de staten-schuklenaren tot terug betaling der oorlogsschulden. Uit Japan. De Japanners hebben N. Sachalien ontruimd cn liet bestuur aan dc Sovjets opgedragen. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 9 April. Ter graan markt van heden was de aanvoer gering. Tarwe werd verhandeld van f12—19. Overige artikelen geen aanvoer alzoo geen noteering. Opgave van den Marktmeester Boter fl, particuliere prijs fl.10. Eieren f4.50, particuliere prijs f5.50. Eendeieren f5, particuliere prijs f6. Opgave van den Marklzetter Z L M.:. Boter fl, particuliere prijs f 1.10. Eieren f 4 50, particuliere prijs f5.50. Eendeieren i'5, particuliere prijs f6. Vliss ingen, 7 April Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Gieser Wildeman 22, zure Bellefleur 28, spinazie 26—40, spruiten 26—38, wit lof 3542, schorseneeren 15, snijsla 38,- sladunsel 3841 alles per K.G.sla 912 per stuk; radijs 9—a,5. selderie 2,5—7, prei 7—13,5, rabarber 6—9,5, rapen 4,5., narcis 57,5, alles per bos; peterselie 43, zuring 18—38, bloemkool 60—181 por mand. Goes, 7 April. Veilingsvereen. Zuid- Beveland Appels goudreinetten f23, Rei- nettc d'Or 14 -27, zure bellefleurs 18— 34, Fransche bellefleurs 15—25, zoete bel lefleurs 14—27, zoete armgaard 21. Diver se appels 10—22, alles per 100 K.G. Pe ren- Souvenir de Vacheur 17, pondsperen 10—16, kleiperen 9—18, Gieser Wildeman 8—13, diverse peren 5—16, alles per 100 K.G. Diversen: Witlof 26, Schorseneeren 13, droge boonen 22, sjalotten 1015. uien 12, pootaardappelen 2—4, wortelen 2, alles per 100 K.G. RhabarberxÖ per 100 bos. 43S*te STAATSLOTERIJ. 2de klasse. 3de lijst. Trekking van Woensdag 8 April. Prijzen van; f 20 000: 17872 f 2000: 3326 f 1000. 8802 19448 19493 f 400: 363 f 200: 1959 f 100: 2939 7157 8817 10356 14901 18887 19540 20267 PRIJZEN VAN f 30. 4028 4125 6677 15437 15455 15489 406B 6661 6793 15452 1548-1 19194

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2