1 BEUftSNOfEKKLNG VAN HEDEN. AMSTERDAM, 7 April. (Slotkoers.) 6 pOL Nederland 1923 1027s; 6 pOt. Ne derland 1922 104 elf zestiende, 5 pCt. Nederland 1918 98%, 4% pCt. Nederland 1617 92S/., 21/, pot. NederL W. Schuld 3 pOt. do. Oblig. 087a; 8 pCt do <5fcrüf. '687,. Cert. Ned. Hand. Mij 128J/j—129>A; Aand. Ned. Ind. Handelsb. 142; Aand. Kol. Bank 88—89; Koninkl. Petrol Aand. 382 384i/l'Gecons. Ilollandsche 145— 1487s; Cult. Mij Vorstenlanden 167%— 1697iHandelsv. -Amsterdam 4927s 495; Javaschc Cultuur 366 368, Aand. Deli Mij 721/2—7372; Amsterd. Rubber 2047s— 209. Ned. Amerik. Vaart 59; Kon. Soil. Lloyd 6, Kon. Ned. Stoomb. Mij 657s; Aand. Paketvaart 1477a. Bank-Associatie 327?. Gouda A. 11%; Philips A. 341; Jurgens A. 81-827i. Anaconda 78—787s; Steels 116%; Erie 29-1. Union Pacific 143% 1437s; Common Marine 117a 12%,Prefered do. 417?; Maxwell Gr. C. v. At 5 vijf zestiende- 57i; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 15 ne gen zestiende. Prolongatie 3. Russen Consols 5 één zestiende, Hope 47s. Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen: Londen chéque 11.987»; Berlijn 0.59627a, Weenen 0.003530; Parijs 12.86; Brussel 12.62%, Dollar Cable 2.503/* TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned Met. Instituut te De Bilt Naar waarnemingen, verricht ia den morgen van 7 April. Hoogste barometerstand 768.6 Ie Wïsby Laagste barometerstand: 750.6 te Brest en Blacksod Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 dezer Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, betrokken of zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien. Zelfde 'temperatuur. Thermometerstand alhier des morgens 9 uur 53 gr., 12 u. 56 gr., 3u. 58 gr. HOOG WATER. Vlissingen. Woensdag Donderdag 9 Vrijdag 10 Zaterdag 11 Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 8 April n.m. 1.22 1.55 2.27 2 59 3 36 4 18 4.58 (Hel tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na. dat tr Vlissingen.) zijn tijd nog meer invloed had dan bijv. een Stines in onzen tijd. Tot den heer Pempelman van Kampen zeide de heer v. Woelderen nog, dat hem zeker voor zijn werken wel een stoffelijke blijk van waardeering zal toe komen. Het bleek verder uit de woorden van den voorzitter nader, dat de prent van het oude Stadhuis, afkomstig was van de dames de Man beide, en dat het mejuffrouw M. de Man was, die de pen ningen en munten beschreef, terwijl mevrouw de Bruijne baar man terzijde stond bij het ordene der schelpen. Ook noemde de voorzitter den naam van den heer van der Os, die met den heer Kaibfleisch het initiatief nam voor het oprichten van een oudheidkundige verzameling te Vlissingen, dit was 1890. Nog wees de burgemeester op 'n zeer belangrijke aanwist, namelijk een fraai gebeeldhouwde vierdeurskast, waarop o.a. het wapen van Vlissingen voorkomt en welke kast vermoedelijk vervaardigd is voor Iz. Bourgonje, die werkte onder Lumpsens. Spr. brachf dank aan de Vlis- singers, die het financieel mogelijk maakte, die kast weer van een land bouwer op Zuid-Beveland naar Vlissin gen te doen verhuizen. Na de eenige malen door applaus on derbroken reden van den burgemeester, nam de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. QuarlesvanUfford, het woord en wenschte namens het provin ciaal bestuur, Vlissingen hartelijk geluk met deze heropening. Spr. juicht het van harte toe, dat de raad der gemeente Vlissingen de uitbreiding heeft toege staan. Spr. meent, dat Vlissingen aan het voorportaal staat van een nieuwen vooruitgang, gezien de havenplannen en dat het goed is de stad dan zoo aantrek kelijk mogelijk te maken, in de eerste plaats als woonplaats, maar ook voor personen van buiten de stad, die Vlis singen niet moeten beschouwen als een doortrekplaats, maar als een halteplaats. Het is een eigenschap van Nederlanders, dat zij een museum in hun eigen stad niet kennen, spr. hoopt dat men er veel gebruik van zal maken om kennis op te doen. Een museum moet niet zijn een bergplaats van voorwerpen, maar een in stelling, waarvan opvoedenden en leer rijken invloed uitgaat. Met de beste wenschen voor Vlissingen en voor het museum eindigde de Commissaris. De heer Peppelman van Kam pen bracht dank voor de woorden door den burgemeester tot hem gericht, maar wees er wederzijds op, dat de heer van Woelderen ook hard medegewerkt heeft en niettegenstaande zijn vele werkzaam heden dagelijks kwam kijken en met hem heeft spr. dan ook de opstelling der groote groepen vastgesteld. Nu is het museum een goede leiddraad voor de geschiedenis van Vlissingen. Maar er zal nog meer werk komen, namelijk go indentificeering der voorwerpen en dan de catalogiseering. Gaarne zal spr. ook voor dat werk zijn beschikbaren tijd geven. De concierge, de heer Fraterman, dankte ook den burgemeester voor zijn hartelijke woorden en verzekerde ook later gaarne te zullen komen als men zijn hulp noodig heeft. Nadat de heer van Woelderen ge noemde sprekers dank had gebracht, werden de aanwezigen uitgenoodigd een kijkje te nemen in de verschillende zalen, waarvan een dankbaar gebruik werd ge maakt. Louis Bouwmeester. Naar de N. R. Crt. verneemt heeft Louis Bouwmeester Maandagavond in het ziekenhuis op de Prinsegracht te Am sterdam een operatie ondergaan, 's Avonds laat was de toestand naar om standigheden vrij goed. RECHTZAKEN. De politiei-ecliter te Amsterdam heeft den veehouder A. B. te Landsmeer die margarine heeft verkocht aan een ca féhouder, voorgevende dat dit zuivere na tuurboter was, terwijl op de verpakking niet was aangegeven, dat de inhoud uit margarine bestoud, overeenkomstig den eiseh tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Het hof van gezworenen te Berlijn heeft den 30-jarigen koopman Otto Leest, die een postzegelhandelaar in zijn woning hhd vermoord ter dood veroordeeld. ONDERWIJS. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van den minister van Onder wijs om het aantal studenten der Rijks universiteiten te beperken. Reeds is advies gevraagd aan cura toren en senatoren. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERU. Faillissementen. Door de Arrond.-Rechtbank is failliet verklaard: S. P. Strikwerda, voerman te Bresken s. Rechter-commissaris mr. P. J. van Bortel. Curator mr. A. H Kui pers te Middelburg. Beursvacaatie. Door het bestuur der Vereeniging vooi effectenhandel is bepaald, dat Goede Vrij dag en den daar op volgende Zaterdag dus 10 eu 11 April ails beurs vacantieda- gen zullen worden beschouwd. De minister van financiën, heeft hel zelfde bepaald en tevens dat die dagen voor geldleeningen, als bedoeld in af- üeeling V der Beursvoorschriftcn 1919 /niet als werkdagen zulfeu worden be sehouwd. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Te St. Kruis is een telegraaf-te lefoonstalion met telegrambestelling ge vestigd. Voor den telefoondienst is het slation in dienst gesteld op den voet van art. 3, sub 3o.. van het Rijkstelefoofnregle- menl 1919. (N. R. Crt.) R e o r g. Hoofdbestuur P. T. T Verschenen is liet rapport van de Re organisatie-Commissie voor het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie (de, commissie-van Royen). De hoofdstrekking van het rapport is de vorming van een meer-hoofdige direc tie. Den tegenwoordigen toestand acht de commissie uit organisatorisch oogpunt niet bevredigend De directeur-generaal is te veel met arbeid van de dagelijksche praktijk belast; hij heeft geen tijd genoeg beschikbaar voor werkelijke directie- werkzaamheden. o Loodsreglement Staatsblad no. 106 beval hel Kon. Be sluit van den 23sten Maart, waarbij met intrekking van het besluit van 22 Januari 1902 (St bl. no. 5) met de sedert daarin gebrachte wijzigingen worden] vastgesteld a. liet gewijzigd algemeen reglement op den loodsdienst, b. de gewijzigde bijzondere reglemen ten op den loodsdienst in de districten: 1. en 2. Eems, Terschelling en liet Vlie. 3. Texel en IJmuiden. 4. en 5. Goedereede, Maas en Brou wershaven. 6. Monden der Schelde. LEGER EN VLOOT. Zaterdagmorgen zou van de werf der Kon. Maatsch. ,,de Schelde" te Vlis singen te water worden gelaten de on derzeeboot O 9, in aanbouw voor de Nederlandsche marine. Door onvoor ziene omstandigheden moest deze te waterlating worden uitgesteld en heeft deze nu hedenmiddag plaats gehad. De luitenant ter zee le ld. J. J. v. d. Have, geplaatst bij de onderzeedienst- kazerne, wordt 15 April geplaatst te Vlissingen len belast met het toezicht op den bouw van de onderzeeboot O 9. Hr. Ms. „Java". Hel ligt in het voornemen, den nieu wen kruiser „Java" half Mei in dienst te stellen te Vlissingen onder be vel van kapitein ter zee L, J. Quant. NAGEKOMEN BERICHTEN. ONTVANGER DOMBURG, Benoemd tot ontvanger te Domburg H. J. Fokma, sum. bij de Grondbelasting te Amsterdam. DE VEENSTAKING. Uit Emmen wordt gemeld dat in de veenslreken groote troepen stakers rond trekken om dc werkenden lot neerlegging van het werk te nopen. De .staking is nu algemeen. DE OPPOSITIE EN DE VOORSTELLEN DE MONZEE. PARIJS, 7 April. V. D. De oppositie partijen komen hedenmiddag bijeen him gedragslijn tegenover de voorstellen van de Monzie vast te stellen. LAATSTE BERICHTEN. UIT MIDDELBURG. Het uitspringen van een bout uil den waaier van het windwerk, was oorzaak, dat hedennacht het heeluur slagwerk van den Lange Jan kuren kreeg en een ongekend spektakel maakte. Hedenmor gen is direct met het herstellingswerk aangevangen. Men hoopt, dat morgen weer alles in orde is. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen volgende prijzen- (Onder voorbehoud), f 5000 17811 f 1500 6169 15115 f 200 12601 f 100 2412 BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 7 April. Ook heden was de affaire van weinig beteekenis. Voor geconsolideerden w: de stemming eenigszins verbeterd Deze openden boven bel vorige slot, en konden zich nadien tamelijk goed handhaven. Koninklijken aanvankelijk iets hooger, doch liepen vervolgens lichtelijk terug. Op de rubberafdeeling vonden kleine omzetten plaats in Amsterdam rubber, die een vaste houding aan den dag leg den, en dan ook eenige procenten konden verbeteren. In suikerwaarden ging maar weinig om en H. V. A en enkele andere soorten werden wat lager genoteerd. Tabakken hadden een zeer beperk le markt, en werden op ongeveer de koer sen van gisteren genoteerd. Scheep vaartaandeelen hadden zeer weinig belangstelling. Van de Ncderl, In- dustr. die meerendeels geen affaire te zien gaven, bleven Jurgens waarden goed op peil. Prol- 3 pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 7 April. De cijfers tusschen haakjes zijn dt koersen van gisteren Londen 11.987» (11.987s). Berlijn 0.5962 (0.5960). Parijs 12.86 (12.867s)- Brussel 12.627a (12.6273). Zwitserland 48.37% (48.3272). Wcencn 0.003530 (0.0035.28). Kopenhagen 46.05 (46.05). Stockholm 67.50 (67.55). Oslo 40 20 (39.90). New-York 2.507s (2.50%). DE ENGELSCHE GOUDSTANDAARD. LONDEN, 7 April V.D. De finan- cieele medewerker van de „Daily News" meldt hedenmorgen, dat de Britsche kanselier van de schatkist, binnenkort zal aankondigen, dat Engeland voor nemens is den goudstandaard te herstel len, en nog wel dit jaar. Deze beslissing is genomen nadat Churchill's adviseur's, zich hierover hadden uitgesproken. DE FRANSCHE FINANCIEELE PLANNEN. PARIJS, 7 April. De minister van fi nanciën de Monzie heeft bij het ver laten van de zitting van den ministerraad verklaard, dat li et kabinet een verhoo- gen van de uitgifte der biljetten van 41 tot 45 milliard fres heeft goedgekeurd, Deze verhooging zal worden terugbe taald, zoodra 10 pel. van de vrijwillige heffing zal zijn ontvange. Officieel wordt medegedeeld, dat de Monzie hedenmid dag in de Kamer zal mededeelen, dat van de toegestane verhoogde uitgifte van 4 milliard reeds U/s milliard fres is ulge- BANK. PARIJS, 7 April. Hel kabinet heeft besloten het disconlo van de Fransche bank niet Ie verhoogen. STRESEMANN EN DE CANDIDATUUR—HINDENBURG. BERLIJN, 7 April V.D. Stresemann heeft zich tegen een candidatuurHin denburg voor het presidentsschap uitge sproken, omdat hij vreest, dat zijn can didatuur een zeer ongunstige uitwerking op de buitenlandsche politiek zal hebben. DE BOERENINTERNATIONALE. MOSKOU, 7 April. V. D Heden be gint de pleuaire zitting vau de Boercn- Intemationale, die anderhalf jaar gele den is opgericht. 80 gedelegeerden zijn 4e Moskou aangekomen. AMERIKAANSCHE NOORDPOOLREIS WASHINGTON, 7 April V.D. Pre sident Coolidge heeft zijn goedkeuring verleend aan een voorstel van den Pool reiziger Macmllan, voor een onderzoe kingstocht, met steun van de regeerings- vliegtuigen naar het gebied tusschen Alaska en de Noordpool. De Poolreiziger hoopt daar een vast land te vinden. DE ZEEROOVERIJ IN DE CHINEESCHE WATEREN EN DE ZEEVAART. SHANGHAI, 7 April V.D. Tenge volge van de moeilijkheden om te varen, in verband met de zeerooverij in de Chineesche wateren heeft de Ameri- kaansche Dollar Steam Ship Company haar scheepsvaartbelangen verkocht aan de grootste Britsche Kustscheepvaart Maatsch. in China. VERSCHILLENDE BERICHTEN. GASVERSTIKKING. Te Arnhem heeft zich een geval van gasverstikking voorgedaan in de Steynstraat, bewoond door den 38- jarigen mr. A. C. L.. Mevr. L. had j.l. Donderdag met haar dochtertje de stad verlaten, teneinde eenige dagen bij fa milie te gaan doorbrengen. Haar echtge noot zou eveneens komen. Toen mevr. L. Zaterdagochtend echter niets van haar echtgenoot had vernomen, werd zij ongerust en waarschuwde ken nissen te Arnhem, die het huis gesloten vonden. Toen men zich toegang tot de woning had verschaft, kwam den binnen- tredenden een sterke gaslucht tegemoet. In de slaapkamer vond men den heer L, dood te bed liggen. Hij was reeds ge- ruimen tijd overleden. Een gaskraantje aan den wand stond open. Naast het kraantje stond een stoel. Bij het open duwen van een kast is de deur gebonst tegen dezen stoel, die op zij schoof, zoo dat een der pooten het gaskraantje half openstootte. Mr. L. was werkzaam bij de Gelder- sche Credietvereeniging. 8 U l T M L k U D. DE VERKIEZING IN BELGIË. Nog geen kwestie van definitieve uit slagen. De Belgische bladen slaan vol' met plaatselijke lijsten van resultaten, waar wij ons maar niet aan zullen wagen. Alleen van een enkel district, zooals Ant werpen, waar de stand is als volgt:; Uitgebracht 168.6S6 slemmea, socialis ten 64.022, katholieken 57.439, liberalen 29.812, fronlpartij 12156, communisten 924, middenstanders 4016. Yan de 15 zetels krijgen de socialisten er 5. de katholieken 5, do liberalen 2 de fronlpartij 1, terwijl de loebecleeling van de beide overige zetels van stern- overdracht uit andere kringen zal afhan gen. De liberalen hebben flink verloren Behalve in Gent hebben zij nergens bij- gewonnen. Hier hebben de socialisten zes zetels gewonnen, daar tien enz. Dpch het is al les nog zeer vaag, want het systeem der lijstkoppeling kan elke aanduiding elk oogenblik omverwerpen. Zoo gebeurt het, dat candidaten, die als verloren be schouwd werden, plotseling gered wer den door de overdracht van een aantal supplementaire lijsten boven het quotum van een bevriende lijst uit hetzelfde ar rondissement. Door dit stelsel kan een candïdaat die slechts een paar duizend en zelfs nog minder stemmen kreeg, gekozen worden en nog een tegenstander opzij du wen, die 8000 a 10.000 stemmen hebben, zou en s'lechts enkele stemmen beneden het quotum hlijven zou. Duizenden kie zers hebben voorkeurstemmen uitge bracht, wat de optelling natuurlijk veel vertraagt. De „Maasbode" geeft, heel voorzichtig, onder alle voorbehoud, 82 zetels aan de katholieken, 74 aan de socialisten, 25 aan de liberalen, 4 aan de frontpartij, 1 aan dc Kath. Yl. nationalisten. De oude kamer bestond uit 80 katho lieken, 68 socialisten, 33 liberalen, 4 frontpartij, en 1 oud-strijder De vooruit gang der frontpartij zou dus minder ge accentueerd zijn dan vermoed werd. Door de bijvoeging van Eupen-Mal- médy en St. Vith zal de kamer een lid meer tellen. De z.g. nieuwe Belgen stem den in overgroole meerderheid voor de katholieken. Langzamerhand echter komen er al meer bijzonderheden bekend. Burgemees ter Max van Brussel moet door voorkeur stemmen gekozen zijn, hoewel hij de laat ste plaats op de liberale lijst had. De be- bekende fascist Nothomb is door voor keurstemmen op de katholieke lijst geko zen. Minister Masson is herkozen, terwijl dc minister van oorlog Forthomme ge slagen is Er is ook weer een nieuwe uitslag bekend Yolgens de tot heden morgen bekende uitslagen bedraagt de winst der sociaal-democraten 12 zetels; de katholieken winnen 1 zetel; terwijl de liberalen 11 zetels verliezen. DE PRESIDENTSVERKIEZING. Aan de linkerzijde is het in orde; dr. Marx, vroeger candïdaat van het Cen trum, heeft accoord bevonden dus voor het neele linker bloc als candidaat op te treden. Zijn partij heeft een scnoone aanbeveling met schoone idealen voor hem j n elkaar gezet. Doch bij rechtsch vlot het niet best Men zoekt naar een betere dan dr. Jar- res, doch zal nem handhaven als men niemand anders vindt. De man zelf schijnt er niets in te zien, dat hij op sjachermanier tegen anderen wordt uit gespeeld of overigens men een dergelijke absentie van eergevoel 2al waardeeren, dient afgewacht. Hindenburg, die plots d e man is ge worden van de Duitsch-nationalen, had eerst voor de eer bedankt, doch Heeft zich, volgens latere berichten blijkbaar bedacht. Hij zou alsnog bereid zijn zien candidaat te laten stellen als het rccntsch bloc dit eensgezind wenschl. Dit besluit van Hindenburg zou het gevolg zijn van een bezoek, dat een spe ciale missie van de Beiersche Yolksparlij aan hem Heeft gebracht. Hindenburg zou verklaard hebben, dat wanneer liet vaderland dat offer van Hem vraagt, hij 't zal brengen. De beslissing ligt thans bij Stresemann, doch er schijnt weinig kans, dat deze genoegen zal ne men met een canclidatuur-Ilindenburg. Of Hindenburg dus nog candidaat wordt gesteld, is thans de kwestie van het oogenblik. Komt Hij er niet, dan weer Jarres. Doch of deze kans neeft op een meerderheid, nu nij zich van zoo'n wei nig sympathieke kant neeft doen kennen, dient afgewacht. O. i. maakt üem dit weinig geschikt voor staatshoofd. In tegenstelling' met andere berichten kan worden gemeld dat Ludendorff zich niet opnieuw candidaat zal laten stel len voor het presiduim. DE POLITIEKE CRISIS IN FRANKRIJK. Nieuwe fin. planne n. Clementel's opvolger de Monzie heeft in den afgeioopen nacht den tekst vast gesteld van het finanlieel ontwerp, dat hedenmorgen door den ministerraad zou worden goedgekeurd. Ter verbetering van den finanlieelen toestand en de positie der schatkist. Voorgesteld wordt in de eerste plaats om de Banque de France te machtigen tol uitgifte van 4 milliard frank nieuwe biljetten. Tegenover de verhooging van de limite van de biljettenuitgifte tot 45 milliard francs overweegt de minister een buiten gewone vrijwillige kapilaalsheffing. Het bedrag der heffing zou in beginsel worden vastgesteld op 10 pet. van bet kapitaal. Deze bijdrage zou productief zijp en een rente dragen van 4 pet. Alle schatkistwaarden zouden in beta ling worden aangenomen tegen beurs koers met 'n kleine vergoeding. De opbrengst van de buitengewone hef fing zou gestort wordeu in een fonds voor de aflossing der schuld. De minister zou slechts, ingeval het niet anders ging, en wanneer de ontwer pen niet zouden worden aangenomen, men, een gedwongen kapitaalsheffing doorvoeren. De Minister zou reeds morgen deze ontwerpen in de kamer in behandeling brengen, waarbij hij de kwestie van ver trouwen zou stellen. Nader wordt omtrent deze plannen nog gemeld, dat de vrijwillige bijdragen zullen gedaan worden voor den tijd van 5 jaar, en ook zullen kunnen geschieden in handelswissels. Doordat de opbrengst der vrijwillige kapitaalsheffing uitsluitend gebruikt zal worden voor amortisatie der schulden zal een bezuiniging op de be- grooliug kunnen worden bereikt van 600 milliocn fres per jaar. Nu in de Kamer f Hoe zal die er op reageeren. Met alles wordt rekening ge houden. Ook dal het huidige kabinet er met Paschen niet meer zijn zal. DE CONFERENTIE VAN HET INTER NATIONAAL RECHT. De volkenbondscommissie voor de codificatie van het internationale recht zou vermoedelijk heden haar eerste zit ting beëindigen. Zij zal in gansch algemeene trekken een voorloopige lijst opstellen van de vraagstukken, die voor internationale regeling worden rijp geacht, terwij! dan van den zomer sub-commissies en enkele afzonderlijke leden nader in bijzonder heden zullen uitwerken, welke punten vooral bij de codificatie van ieder vraag stuk moeten worden in overweging ge nomen. Ook verschillende particuliere ver- eenigingen van internationaal recht zul len in den zomer geraadpleegd worden. In den volgenden winter zal de com missie dan een tweede zitting houden voor de definitieve redactie der aan de regeeringen aan te bieden lijst van voor codificatie geschikte onderwerpen. De commissie heeft geen principieele beslissing getroffen over het betwiste strijdpunt, of zij ook het oorlogsrecht zou in behandeling nemen. Daarentegen zal de praktijk wel worden, dat overeen komstig het gevoelen van de meerder heid der commissie het oorlogsrecht al thans voorloopig buiten beschouwing zal blijven. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Engeland. - De Prins van Wdles is te Sierpel Leone aangekomen en geestdriftig toege juicht. Uit Ierland. - De algemeene verkiezingen hebben de volgende uitslagen opgeleverd. De unionisten verkregen 32, de nationalisten 10, de onafhankelijke unionisten 4, de andere partijen 6 zelels, zoodat de fe- geeringspartij 8 zetels verliest. /Jt;

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2