No. 82 Dinsdag 1 Appil 1923 168° Jaargang. ANT. 13q dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. TIJDELIJKE SCHORSING VAN HET MIJNRECHT. Ingediend zijn wetsontwerpen strek kende tot tijdelijke schorsing van de hef fing van een recht op de mijnen. Gelijk algemeen bekend verkeert, al dus de memorie van toelichting, de mijn industrie ten onzent tijdelijk in een moei lijke positie. Vooral ook ten gevolge van de buitenlandsche concurrentie kan zij geen voldoenden afzet voor hare pro ducten vinden tegen loonenden prijs. De regeering is daarom te rade ge gaan om het mijnrecht, tijdelijk buiten werking te stellen. De opbrengst hiervan over 1925 is in de Middelenwet op f 650,000 geschat. Het spreekt nochtans vanzelf, dat, zoodra de thans bestaande uitzonderingstoestand kan worden ge acht te hebben opgehouden, de heffing van het recht weder zal moeten hersteld worden. De bevoegdheid daartoe is aan de Kroon toegedacht. Vermits de billijkheid niet gedoogt, dat de provinciën en gemeenten, welke in gevolge de wet, uitkeeringen uit het mijnrecht genieten, van de tijdelijke schorsing der heffing nadeel zouden lij den, wordt in een begrootingswijziging een post ad f 330,136 voorgesteld, ten einde haar schadeloos te stellen. Met het oog op het zeer tijdelijke ka rakter van den maatregel wordt slechts een bedrag, gelijkstaande met de uit- keering over zes maanden, aangevraagd. ORANJECOMITE 1926. Het comité, dat 21 Maart 1.1. op aan stichting van de vereeniging Koninginne dag-Utrecht is gevormd om namens alle Oranje-vereenigingen in den lande aan het Koninklijk echtpaar bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest een een voudig huldeblijk aan te bieden, welk huldeblijk zal bestaan uit een schilderij, waarop afgebeeld Koningin, Prins en Prinses, heeft te Utrecht een eerste ver gadering gehouden. Het eere-comité is samengesteld uit de commissarissen der Koningin in de verschillende provincies. In het comité zijn benoemd personen uit verschillende plaatsen, o.a. C. W. D'huy te Middelburg. Besloten werd aan het comité den naam te geven: Oranjecomité 1926. In iedere provincie zal een provinciaal comité worden opgericht, welke provin ciale comité's dan in de verschillende gemeenten plaatselijke comité's zullen oprichten. Waar het comité als zoodanig zich niet bevoegd acht een keuze uit verschillen de vooraanstaande schilders te doen, heeft het daarvoor aangezocht een com missie van erkende bekwame mannen op kunstgebied, om het comité voor te lich ten aan wien de vervaardiging van het huldeblijk moet worden opgedragen. Het is de bedoeling dat, waar de aan stichting van het huldeblijk is uitgegaan van de Oranje-vereenigingen, de deel neming zoo algemeen mogelijk zal zijn. Reeds 227 Oranje-vereenigingen hebben zich bij het comité aangesloten. Aange zien de tijd dringt de vervaardiging van de schilderij vordert zeer veel tijd wordt den Oranje-vereenigingen, welke door 'omstandigheden nog niet zijn toegetreden, verzocht, zich spoedig aan te melden. Reeds is gemeld, dat de oudste doch ter van Z. H. den Soesoehoenan van Soerakarta, den Ratoe Halit, ter gelegen heid van het zilveren huwelijksfeest van de Koningin naar Nederland zou gaan. Hieromtrent vernam de „Nwe Vor stenlanden" nader, dat haar gemaal Pan- {Jeran Hario Mataram en haar zoon Raden Mas Maladi, haar zullen vërge- zellen. De Ratoe Halit zal de Koningin namens Goesti Kandjeng Ratoe Hemas een zilveren theeservies aanbieden, dat vervaardigd en ontworpen wordt door de goudsmeden van den Soesoehoenan. De heen- en terugreis zal vier maan den duren. DE KWESTIE-WIERDELS. In het bijvoegsel vermelden wc dal de heer Wierdels inzake de wethouderscrisis te Amsterdam zijn opzienbarende ver klaring over het stemmen op drie soc. dem. wethouders gedeeltelijk heeft inge trokken. Thans echter wordt door de drie wethouders "YVibaut, de Miranda, en "Po lak de volgende verklaring gepubliceerd: „De twee eerste ondergeteekenden ver klaren ,dat de heer Ferd. Wierdels, aan elk hunner nadrukkelijk en vrijwillig be loofd heeft bij de welhoudersverkiezing op 14 April a.s. zijn stem uit te brengen op de drie aftredende sociaal-democra ten. v De derde ondergeteekende verklaart, dat de heer Wierdels tegenover de drie onderteekenaren erkend heeft, deze be lofte te hebben gedaan." Uit Stad en Provincie. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 April 1.1. bij de Rijksverzekeringsbank o.a. bevorderd lot hoofdcommies de-com miezen D. J. Ooslerbaan en H. K. N. de Thouars. x ■Uit Middelburg. Naar aanleiding van de vraag van K. in het ingezonden stuk in ons nummer van gisteren, kunnen wij verwijzen naar blz. 366 van de 1ste afd. van de Hande lingen van den gemeenteraad van Mid delburg, waarin voorkomt de memorie van toelichting in de nota van wijzigingen voor de gemeenlebegrooting 1925. Onder volgnummer 123 lezen wij het volgende Hel ligt in de bedoeling ten behoeve van opslagruimte voor de Sladsschuur een dichtmazig metalen hekwerk ter hoogte van plus minus 2 meter te plaat sen tusschen school B en het Badhui* Door dezen maatregel zal het mogelijk zijn de materialen van gemeentewerken, die thans aan de Loskade liggen, daar heen over te brengen, waardoor deze meer onder toezicht komen en een niet plnbelangrijk gedeelte aan de Loskade beschikbaar komt als losjplaals. De kos ten worden geraamd op f 200. Op verzoek herinneren wij nog even aan de Grotius-herdenking, uitgaande van de afd. Middelburg der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, die heden avond te half 9 in de kleine Concertzaal (Lange Singelstraat) wordt gehouden. Het M. S. F. (Marine Sanatorium Fonds) uit Vlissingen, zal Donderdagav. een tweede opvoering in het Schuttershof alhier geven van de revue „Had je dat gedacht?" Na hetgeen wij verleden week na de eerste opvoering schreven, kunnen wij volstaan met een korte op wekking tot een druk bezoek aau deze voorstelling. Inhoud, spel en doel zjju het ten volle waard 'Eerst gisterenavond kregen wij ken nis van een droevig ongeluk, dat verleden week Donderdag is voorgekomen op den Nieuwlandscheu weg. De 28-jarige gehuwde landbouwers- knecht II. Leer, wonende onder Middel burg, doch vlak bij Nieuwland, was op den weg bezig een jong paard van den landbouwer R. af le rijdeu, onder den man, toen het paard schrok en zoo las tig werd, dat de man kwam te vallen en naar het Gasthuis vervoerd, des nachts overleed, achler latende een we duwe met vier jeugdige kinderen. In verband met dit ongeluk verzoekt de commissaris van politie de dame, die dien dag van Nieuwland naar Middelburg moet zijn gefietst en onder weg een man te paard, die in de richting van Nieuw land reed, is gepasseerd, zich op het bu reau te melden, tot het geven van inlich tingen. Bij de politie alhier werd aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat onbeheerd voor eene woning stond. Men zij voor de zooveelste maal ge waarschuwd. Uit Vlissingen. De firma A. Krcymborg en Co. heeft in de Walslraat te Vlissingen ecu nieuw magazijn geopend in perceel 84. De ruime etalage, dank zij den pracliscken bouw van de portiek aanwezig, geven ge legenheid de bekende arlikelcu der firma in groote verscheidenheid te tooncu, ter wijl de winkel ook ruim'is. o Uit Walcheren. Men meldt ons uit Serooskerlce dat de onlangs overleden mevr. Tak van Vollenhove, vroeger woonachtig aldaar op de buitenplaats „Vrederust", heeft gelegateerd f 25000 voor een nieuw kerk orgel in de Ned. Herv. kerk aan de kerk voogdij; aan hel bestuur van de bewaar school f 5000; aan het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" f 10.000, en f5000 aan de algemeen© armen. Maandag kwam de gemeenteraad te Serooskerke in voltallige verga dering bijeen. Bij de voorlezing der notulen vraagt de heer P. de Visser naar aanleiding van zijn afwezigheid bij de vorige vergade ring, of het voorstel van de commissie van bijstand voor de grensregeling tus schen de gemeenten Serooskerke en Vrou wepolder om het bedrag, dat Vrouwe polder moet betalen te verkapitaliseeren steun vindt bij den raad. De voorzitter antwoordt dat hierop nu geen invloed meer kan uitgeoefend worden, daar de beslissing bij Ged. Stalen en bij de kroon berust, ook wat betreft het verkapitali seeren. Weth. Gocdbloed spreekt er zijn spijt over uil dat de raad zich vergist heeft; hij erkent dit gaarne en gaat met liet voorstel der commissie van bijstand ac- coord Een sclirijven van de Vlissingsche gas fabriek meldt dat de gasprijs voor de ge meente verlaagd wordt met een halve cent per uur en "voor particulieren met 1 cent per meter. Het gemeenteverslag over 1924 wordt voor kennisgeving aangenomen. Uit het verslag van den vleeschkeu- ringsdienst Ooslkapelle. en omstreken, blijkt dat er een goed slot is van f 2966.36i/2. Voor Serooskerke is het aan deel f 551.28. Do heer P. de Visser, stelt verlaging der keurloonen voor, gezien het goed slot. De voorzitter zegt, dal wanneer de kring dc keurloonen verlaagt, Middelburg zijn verordening in werking zal doen gaan en dat dan al het vee te Middelburg zal geslacht worden wat tengevolge heeft dat er spoedig met tekort zal gewerkt worden. De heer J. Wondergem merkt op, dat dat dgze kwestie geen betrekking op de gemeentekas heeft. De rekening van den Bouwmeesterweg bedraagt in ontvangsten f 309.79 in uitga-* den Vrouwepolderschen weg in ontvang- ven f301.10; goed slot f8.69. Die van den Vrouwepolderschen weg in ontvang sten f2927.26 en uitgaven f 2918.14; goed slot f9.12 en uit vorige rekening op de, spaarbank f 134.82; beide rekeningen worden goedgekeurd. Een verzoek van den heer Jansen van Rozendaal om ontheffing van hondenbe lasting wordt ingewilligd. Een voorstel van den gemeente-ontvanger om onin baar te verklaren de posten f5171 van dc openbare school cn f 55.92 van de bijz. school bij Vrouwepolder en van verschillende personen wordt z. h. st. aangenomen. Hel vermeuigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting wordt vastgesteld voor 1925 op 0.7 pet. Vorige jaar 0.9 pCt. De heeren P. de Visser en J. Wonder gem merken op dat heL nog wel vermin derd kon worden De voorzitter antwoordt dat 't beier is het geleidelijk te doen verminderen dan wanneer hel weer hooger zou moetcu worden. Op het verzoek van de Ned. Midder nachtzending om f 10 subsidie wordt af wijzend beschikt. Op de circulaire van de gemeente Heemstede om adha'esie tegen annexatie en samenvoeging van genieenten wordt op voorstel van den voorzitter niet inge gaan. Inzake het verzoek van de oudercom- missie van de openbare school om de onkosten voor gemeenterekening le ne men, stellen B. en W. voor om f 10 per jaar te verleenen. Dc heer L. Cornelisse licht het verzoek nader toe. De heer P. de Visser merkt op dat de bijzondere school die onkosten door dc ouders zelf worden betaald. Dc voorzitter zegt dat volgens de on derwijswet 1920 de gemeente hiertoe ver plicht is. De heeren dc Buck en Wondergem stellen voor om voor dit jaar f 10 te geven. Aldus besloten. Ingekomen is een verzoek om subsidie van de gemeente bibliotheek en dc boe ken .geschonken door Mevr. Talc om deze te doen opknappen. De heer P. de Visser stelt voor f 25 voor dit jaar te geven om de boeken op te knappen; vertier moeten de lezers in de kosten voorzien. Na discussie wordt besloten i' 25 te veneonen onder voor waarde dat B. cn W. er toezicht op neb hen; evenals op eventueel aan te schaf fen boeken. Op een verzoek Van de Bijz N'rij Land storm om een jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas stelt de voorzitter voor een jaarlijksche subsidie van i' 10 te ver leenen, met wederopzegging. Dit voorstel wordt mei algemeene stemmen aangenomen. Een verzoek van den gemeenteraad van Vrouwcpoldcr om 13 kub meter zand uil de zandput le koopeu voor een aan te leggen weg wordl ingewilligd te gen den prijs van f 1 per kub. meter. Op een verzoek van het bestuur van den Polder Walcheren om f 500 subsidie voor verlegging van den straatweg van de hofstede Tiiuisom naar hel Café West dorp stellen B. en Wl. afwijzend te be schikken. De heer P. de Visser zegt dat er meer dan eens een ongeluk op dien hoek heeft plaats gevonden en stelt voor f 200 te ver leenen. Het voorstel-de Visser wordt ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. Voorstel B. en W. aangenomen. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld op f 132 met 44 aanslagen. Overgegaan wordt tot een verdeeling van de graskanten langs de wegen. Vast gesteld wordt dat door ieder f0.25 zal betaald worden die gras krijgt. Een com missie uit den raad, beslaande uit de heeren dc Buck,'Melis en de beide weth., zullen de zaak verder afwerken. Inzake de oude kwestie van de haag van J. Meijers Bzdeelt de voorzitter mede, dat aangezien Ged. Stalen en de Kroon afwijzend hebben beschikt, op het verzoek van de heeren Kesteloo en J. Meijers besloten is, hun per brief te be richten, dat voor Zaterdag 12_ April a.s. de haag opgeruimd moet zijn én de grep pel gelegd. Bij nalatigheid worcjen B en Wi. door den raad gemachtigd dit werk zelf te laten uitvoeren. De voorzitter doet medcdeeling aan den raad, dat door wijlen mevr. Tak van Vollenhove is gelegateerd, vrij van suc cessie, de som van f 10 000 voor een lijk- wegen en f 5000 voor den algemeenen ar men De raad machtigt B. en W. om deze legaten aan te nemen onder goedkeuring van Ged. Staten. Bij de rondvraag vraagt de heer P. de Visser beter toezicht op het onderhoud der wegen door aangelanden. De heer A Melis vraagt voor den heer A Houterman verlegging van het plein bij den molen, aangezien de bestrating in slechten toestand verkeert. Dit verzoek wordt in handen gesteld van B en W. Door het Rijk is ook voor dit jaar een som uitgetrokken voor een tweede gedeeltelijke restauratie van den steenen vuurtoren te Westkapelle. In 1924 zijn aan den Noordkant 2 sleunbceren geheel gerestaureerd. Dit jaar wordt de gelieele linkerzijgevel met steunbeer wo- dc;r hersteld. Eerstdaags wordt voor de uitvoering van dat werk de steiger ge plaatst. Aannemer van deze gedeeltelijke restauratie is de heer W. Roelse le West kapelle. De prijs van de melk is te West kapelle gebracht van 14 cent op 12 cent per liter. Uit Z ui d-Beveland Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de heer J. de Die, commies bij de Ned. Spoorwegen, weer overgeplaatst van Haarlem naar Goes. Met de Staatscourant van 6 April zijn verzonden afdrukken van de alclen betreffende de N. V. Handel in Rubber banden en toebehooren. vh Adri Kik te G o e s. Maandagmorgen hield de raad der gemeente 's-IIeer Arendskerke een vergadering, waarin alleen de heer II vau Gorsel afwezig was met kennis geving. Hel verzoek van de vereeniging van landbouwers le Nieuwdorp om vcr- breeding van den rijweg op den haven- dijk Zuid Kraaijerlpoldor werd in han den van B. en W gesteld om advies; levens werd dit college gemachtigd om voorlichting van een deskundige in le winnen op welke manier aan dit verzoek is le voldoen en een begrooting van kosten op te maken. Dc heeren Linden- bergh en de Vlieger spraken hierover hun voldoening uit, daar de toestand dringend verbetering eischt Een verzoek van de Vereeniging „Eigen Erf" om een voorschot voor aan koop van twee jflaalsjes, als bedoeld in de l andarbeiderswet tol een bedrag van f 6262 werd ingewilligd. Op een verzoek van de R. K. en Clir. Landarbeidersbon den om toetreding tot het Werkloos heidsbesluit 1917 werd op voorstel van B. en W. in. a. st. afwijzend beschikt Op voorstel van B. en W. werd aan raej. M. Boogerd te Nieuwdorp eervol ontslag verleend als klokluidster. Als slemlokaal in stemdistrict I werd een lokaal der openh. lag. school le 's lieer Hendrikskinderen aangewezen Hierna ging de vergadering in een geheime zitting over. Na heropening werd aan dc ordt gesteld den verbouw van de oude school le 's lieer xVreudskerkc. Met algemeene stemmen werd besloten dien verbouw te doen plaats hebben volgens een ter tafel gebrachte tecke- ning, terwijl B. en W. gemachtigd wer den de openbare aanbesteding voor le bereiden. Bij de rondvraag vroeg de heer De Putter inlichtingen omtrent liet dempen van een welput te 's-IIeer Hendrikskin deren, terwijl de heer De Schipper wees op hel spoedig onleesbaar worden van de raadsagenda aan het plakbord cn levens op de beschadiging van dat plak bord. Te W o 1 f a a r t s d ij k had Vrijdag avond de eindles plaats van den cursus eerste hulp bij ongelukken, gehouden on der leiding van dr. Prueniger, en gevolgd door een achttiental leerlingen. Een der leerlingen bood dr. Prueniger namens de leerlingen een geschenk aan. Vrijdag had dc landbouwersknecht J. van S. te We m e ld i n ge het ongeluk, terwijl hij bezig was een wagen met strobbels te laden, van een der paarden een slag tegen het linkerbeen te krijgen mot het gevolg dat een groote wonde ont stond en hij niet in slaat was verder zijn werkzaamheden le verrichten. Heelkun dige hulp moest verleend worden. (De Z.) Uil Zee u w s c h-Vl a a ndere n W. D. Vrijdag had de algemeene voorjaars- vergadering plaats van de afd. Groede van het „Groene Kruis". De opkomst was bijzonder groot. Uil het jaarverslag van den secretaris F. E. Pas, bleek dal de afdeeling ver meerderd was met 31 leden en alzoo 277 leden lelt; door 30 personen was 46 maal gebruik gemaakt van de materialen. Door belanglooze medewerking van den heer dr Summers kon worden over gegaan lot het oprichten van een cursus eerste hulp bij ongelukken, welke cursus door 60 personen werd bezocht. Uit de r ekening en verantwoording van de penningmeesleresse mej. M. de Vlie ger bleek dal over 1924 was ontvangen f925.02i/s uitgegeven f6.45 14 Door den voorzitter, den heer M. E M. Waclput werd een voordracht gehouden over het groote nut van wijkverpleging. Na beëindiging hiervan had hij een wel verdiend applaus in ontvangst te nemen.. Besloten werd het bestuur machtiging le verleeneu stappen te doen om in ver eeniging mei de zusterafdeeiing Breskens lot liet aanstellen van een wijkverpleeg ster le geraken. De heer C. Karels-Tack werd m a. st* gekozen lol vaste afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Prov. Ver gadering der prov. vereeniging het Groe ne Kruis en tot plaatsvervanger het be stuurslid den heer C. L Lippens. Bij de rondvraag vraagt de heer M. C. Deurloo of er, in verband met het steeds toenemende snelverkeer door de afdeeling op ceuige plaatsen in de ge meente verband-trommels konden wor den geplaatst. Na eenige gedachtenwisse- ling hierover werd besloten één verband- kast aan te schaffen en deze op den Ivruisdijk le plaatsen, terwijl den heer C. L Lippens zicli bereid verklaarde de zorg voor deze kist op zich te nemen. KERKNIEUWS. r- Maandag j.l had de verkiezing plaats van een notabele der Ned Herv. Kerk le W e m e 1 d i n ge in de vacature A. Ruisaard (overleden Van de 233 kie zers waren 169 opgekomen; 94 stemmen waren uitgebracht op A. Haaij, 72 op Joh. Polderman en 1 op II Ferdinandus- se Janszn. van onwaarde 1 en blanco 1 slem Alzoo gekozen de heer A. Haaij. Dc ressortale vergadering van liet Synagogaal Ressort 's-Gravenhage heeft in haar Zondag gehouden vergadering met bijna algemene stemmen tot Opper rabbijn benoemd, in de vac., ontstaan door het overlijden van den heer A. van Loen. den heer I Maarsen, Rabbijn bij de- Ncd Isr. Hooldsynagoge le Amsterdam. Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Werken dam door ds. P van Dijk. le Zaamslag. KUNST EN WETENSCHAPPEN. We herinneren eraan dal hel uitge stelde concert van 't Concertgebouw-sex tet voor de Concertvereenigiug alhier morgen. Woensdagavond plaats heeft. Zooals vélen wel reeds zullen weten is dit sextet een samenspel van piano, fluit, hobo, klarinet, waldhoorn en fagot, of althans van eenige dier instrumenten De prachtige klankcombinaties die met deze instrumenten verkregen kunneu worden, zulten sommigen zicli nog wel herinneren die indertijd hel "Reicha-ensemble hier hebben gehoord. Op het programma staan werken van: Mozart, Loeillet, Beethoven, Rameau, Dopper eu Sainl-Saëns. Daar dr. Rooyaards, wegens gebrek aan een Schouwburg le Amsterdam, geen verbiadtcuissen heeft aangegaan voor 't volgend seizoen hebben een aantal leden van hel Kon. Ned. Tooneel een nieuw gezelschap gevormd onder arlislieke lei ding van Louis Saalborn De heropening van het Stedelijk Museum te Vlissingen. De gisteren reeds door ons vermelde heropening van het Stedelijk Museum te Vlissingen, werd door een zeer groot aantal genoodigden bijgewoond. In zijn openingswoord liet de Burge meester er o.a. nog eens goed het licht op vallen, dat het portret van Lampsens zoo juist op zijn plaats is te Vlissingen, want het was Lampsens, die in den gouden tijd macht van uit Vlissin gen uitoefende met zijn oorlogsvloot en zijn koopvaardijvloot, een man, die in

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1