BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 6 April. (Slotkoers). 6 pCl. Nederland 1923 I01*/i>; 6 pCt. Ne derland 1922 104Vi; 5 pCt. Nederland 1918 98V841/s pCl. Nederland 1917 92s/4, 2*/» pCt. Nederl. W. Schuld 57%: 3 pCt. do. Oblig. 68 dertien zestiende," 3 pCt. do Certif. 68 elf zestiende. Cert. Ned. Hand. Mij 129*/<; Aand. Kol. Bank 189V-— 1903/4- Kon. Petrol. Aand 877Vi*- 380; Gecons. Hollandsche 141%— 146%; Cult. Mij. Vorstenlanden 169-1691/2; Handelsv. Amsterdam 495—499i/2, Java- sche Cultuur 366—370, Aand. Deli Mij 3721/2—3743/!; Amsterd Rubber 2011/2— 202%; Aand. Ned Ind Iiandelsb. 143 1433/!. Ned Amerik. Vaart 60%—62V?; Nederl Scheepvaart unie 1331/8; Koninkl. Holl. Lloyd G; ICon Ned Stoomb. Mij. 6 Aand. Pakclvaart 148. Gouda A. H3/4; Philips A. 340, Jurgens A. 771/2-803/4 Anaconda 77 vijftien zestiende; Steels 116 vijftien zestiende; Erie 293/lt Union Pacific 145 -1451/), Common Marine 11 elf zestiende 11 dertien zestiende; Prefered do. 41; Maxwell Gr. 0. v. A. 5 eïf zestien de, Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 151/2. Prolongatie 3. Russen Consols 5 één zeitiende; Hope 4 één zestiende. Markt sluit goed prijshoudend. Wisselkoersen Londen chéque 11.98%; Berlijn 0.5 Wcenen 0.003528, Parijs I2.861/2; Brussel 12.621/»; Dollar Cable 2.50%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned Met. Instituut te De Bilt Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 April. Hoogste barometerstand: 768.8 te Wisby. Laagste barometerstand 744 7 te Valentia en Scilly Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 dezer Meest matige Zuidelijke lot Zuid-Wes telijke wind zwaarbewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, geringe kans op onweer en kans op regen, vooral in het Zuid-Westen Iets kouder Thermometerstand alhier des morgens 9 uur 56 gr., 12 uur 58 gr. 3 uur 58 gr. Dinsdag Woensdag Dor derdag 9 Vrijdag 10 Zaterdag 11 Zondag 12 13 HOOG WATER. Vlissingen. 7 April n.m. 12.47 1.22 1.55 2 27 2 59 3 36 4 18 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat Vlissingen.) Michaels, Paramaribo n Amsterdam Insulinde, 4 April v. Rotterdam n. Java Kedoe, 3 April te Batavia v. R'dam Medan. p. 3 April Perim, Java n. Rot terdam. Itrakatau, 3 April v. Port Said, Batavia n Amsterdam Koningin der NNedcrlanden, 3 April te Batavia v Amsterdam. Prinses Juliana, 3 April v. Genua, Java n. Amsterdam. t Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Volcudam, 4 April, v.m. te New York v. Rotterdam Veendam, 4- April, 's midd. 12 u 070 mijl v. Plymouth, New York n. Rotter dam Nieuw Amsterdam, p. 4 April v.m 3 u. 37 m. Scilly, Rotterdam n. New York. Salatiga, wordt 5 April n.m. 10 u v New-Orlaens te Rotterdam verwacht. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Vrijdag werd door het bestuur der Waterk. van den Oalamiteuzen „Leenderl Abrahampolder" te K a t s aanbesteed hel verbeteren en onderhouden tot 30 April 1926 van de waterkeerende e. a. werken van bovengen, polder. Raming f6625. In schrijvers waren N. V. B. Oosters, Willemstad, f6513; W L. Klos, Scherpenisse, f6500; Jan Roskam Cz Sliedrecht, f6380, Anth. Ver burg Cz., Colijnsplaat, f6300; L. van Bo ven on J. Wolse. Ellcwoulsdijk, f6290; Jan de Bree Fz., Terneuzen, f6280, L. Popering, Bruinisse, f6247 0. v. d. Klip- pe, Oosterland. f6244; Abr. van Hee, Kamperland, f6229; L v. d. Velde. Brui nisse f 6200, N v d. Linden, Scharemlij- ke, f6180, gegund behoudens nadere goedkeuring. Zaterdag werd door liet bestuur der waterkeering van den calamileuzen „An- aapolder" te Kortgene aanbesteed het aanleggen van steenglooiïng- en aarde werk en het onderhoud tot 30 April 1926 van de waterkeerende e. a. werken aan bovengenoemden polder. Raming f 9082. Ingeschreven door N.V. B. Oosters, WilJ lemstad, f8950; L. van de Velde, Brui nisse, f8725; W. L. Klos, Scherpenisse, f 8680; Jan Roskam Cz., Sliedrecht, f8674; N. van der Linde, Scharendijke, f 8650: C. v. d. Klippe, Oosterland, f 8619 Ant. Verburg. Colijnsplaat, f8589; Abr. van Hee, Kamperland, f8459; L. van Po pering, "Bruinisse, f 8399, gegund beh. nad. goedkeuring. NAGEKOMEN BERICHTEN. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, April De handel op de beurs was heden z gering. Geconsolideerden openden boven het vorige 4lot doch het aanbod van eenig materiaal veroorzaakte een inzin king. Koninklijken bewogen zich op onge veer de prijzen van Zaterdag. De suikerfondsen werden in vaste hou ding ingezet, doch ook deze moesten zich nadien een verlies getroosten even als Indische cultuurbanken Rubberfondsen kalm verloop, doch goed prijshoudend. Gewone Jurgens-aandcelen beter ge disponeerd. Prolongatie 3. DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. BRUSSEL, 6 April. V. I) Volgens de berichten uit liet geheele land is de overwinning der sociaal-democratische partij zeer groot. Daarentegen is de ne derlaag der - liberalen verpletterend. Laatstgenoemden zullen waarschijnlijk 12 zetels moeten afstaan aan de sociaal-de mocraten. Ook de Katholieken gaan wat terug en verliezen waarschijnlijk 3 zetels aan de socialisten. De totaal-uitslag zal echter niet vóór morgen bekend zyn. LAATSTE BERICHTEN. UIT SLUIS. Zaterdag geraakte bij den slager A. de S., door dat een der hammen in het vuur viel, het rookhok in brand. Een tiental hammen gingen verloren. MARKTBERICHT. HULST, 6 April. De aanvoer was klein. Tarwe 12—17, rogge 13, gerst 15, haver 12, erwten 13.30, bruine boonen 15. Rotterdam, 6 April. Binnenl granen Aanbod klein Tarwe flauw, van 110—f 12.75, kwaliteit van voor den regen f 16—f 18.25, Rogge on veranderd, f 13.75f 11 25, Chevalier- gerst f 14.50f 15.25. Haver onveran derd, f 10-f 12.25. Itroonerwten flauw, 12—13, Schokkers onveranderd, f 14—f 20, Bruine Boonen flauw, onveranderd, f 12 -f 18, extra kwa- liteitt daarboven. HAAGSCH GERECHTSHOF. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, Mr. Ledeboer. concludeerde tot vrijspraak met verwijzing van de zaak naar het Haagsch Gerechtshof, het von nis van de rechtbank te Middelburg, waarbij J. B. wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde, veroordeeld werd tot 1 maand hechtenis. De uitspraak werd bepaald op 1 Mei a.s. SCHILDERSTAKJNG. 1500 schildersgezellen, georganiseerd in verschillende bonden zijn in Den Haag in staking gegaan wegens de afwijzende houding der patroons tegenover.'t nieuw voorgesteld collectief contract Het ligl in de bedoeling tegen de volgende week èen staking ip Groningen te proclamcercn Te Almelo duurt de staking reeds een week. STAAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen. Onder voorbehoud), f 1000 7676 16823 f 100: 200: 100- 9686 9712 10973 3729 11086 11400 19074 9105 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 6 April. De cijfers tusschen haakjes zijn d« koersen van Zaterdag. Londen 11.98% (11.99%). Berlijn 0.5960 '0 5965). Parijs 12.86i/> (12.98). Brussel 12.621(12.73%), Zwitserland 48.321/2. (48.40). Weenen 35.28 35 35 Kopenhagen 46.05 (45.15). Stockholm 67.55 (67.68). Osl<? 39.90 (39.80). New-York 2.50% (2.50%) SPOORWEGONGEVAL IN FR ANK BUK Parijs, 6 April V.D Het vijfde spoor wegongeval binnen enkele dagen heeft gisterenmorgen plaats gehad met den trein die van Chalons sin* Mame, die vertrokken was naar Reims. De machi nist en de stoker werden gedood, 10 passagiers werden ernstig gewond. DE OPSTAND IN TURKIJE. CONSTANTINOPEL6 April. V. D. De Turksche troepen zijn te Tehabaschkour slaags geraakt met de rebellen. Zij her overden Ghendi na hevigen tegenstand. BIJ DE SERVIERS. BELGRADO, 6 April Het kabinet-Pa- schitsj is afgetreden. Het nieuwe kabine zal waarschijnlijk ook- leden bevatten van de Raditsj-partij, welke thans hervormd is in de Kroatische boerenpartij. WEER EEN WERVELSTORM IN DE VER. STATEN. BERLIJN, 6 April V.D. Volgens een telegram van het Exchange-agentschap zijn 11 personen gedood en 100 zwaar gewond door een wervelstorm bij Miami (Florida). Vijf dorpen werden gedeelte lijk verwoest. NEW-YORK, 6 April. V. D. Uit Miami in Florida wordt nog gemeld, dat de tornado Zondagmorgen gewoed heeft. Al le hospitalen liggen vol gewonden. De schade bedraagt ettelijke millioenen dol lars. Veel vee werd gedood, de stallen werden vernield. TER DOOD VEROORDEELD. NEW-YORK, 6 April. V D. Gerald Chapman, de grootste bandiet van Ame rika, is Zaterdag ter dood veroordeeld in de gevangenis van Hartford. De militaire bezuiniging. Naar aanleiding van de geruchten over fte vermoedelijke opheffing van het cava- loriepaardendepot te Haarlem en de school voor verlolsofficieren der cavale rie te Amersfoort, verneemt de „Tel." thans dat daarvan zekerheid is verkre gen. Dienaangaande heeft de minister van Oorlog besloten, deze onderdeelen als zoodanig op 25 Mei e.k. op te heffen en samen te smelten met de yj^school te Amersfoort. (Ingez. Med.) SPORT. Voetbal. Gisteren speelde Middelburg I den eersten promotiewedstrijd en wel tegen V.V.V. I uit Venlo. Na een goed ge speelden wedstrijd was de einduitslag gelijk spel I1. Van de derde klasse had de wedstrijd WalcherenTerneuzen 03 tot uitslag. Te Vlissingen speelde Vlissingen II tegen M.E.V.O. I, uitslag 14. Te Goes was de uitslag van den wed strijd GoesStavast 40. Van de Zuidelijke eerste klasse ver melden wij de volgende uitslagen: T. S. V.Bredania 20; Wilhelmina Alliance 21 Kampioenschap van Nederland. H. B. S.—Sparta 5—3; N. A. C.— Frisia 41. Vijftien jarig bestaan der Voetbalver. „Zéelandi a". Ter eere van haar 15-jarig bestaan, dat op 1 Maart j.l viel, hield de Middel- burgsche voetbal- en athletiekvereeni- ging „Zeelandia" Zaterdagavond in het Schuttershof een zeer druk bezochten feestavond, welke geopend werd door den voorzitter, dhr. A. van Varik, die de aanwezigen welkom heette en er o.a. op wees, dat door den ondervonden tegenslag de goede clubgeest niet mag verminderen. Zeelandia zal als een rots blijven staan in het schuim der branding,, die te Middelburg in de voetbalwereld heerscht. Heeft het eerste elftal pp het laatst teleurstelling ondervonden het tweede elftal is kampioen van den Z. V. B. eerste klasse geworden en het derde elftal kan op betere resultaten bogen. Met deze woorden verklaarde de voorzitter den feestavond, ter eere van het derde lustrum, geopend. Namens het echtpaar van Wijk, hou ders van het clublokaal, werd een groot- sche bloemenhulde aangeboden, even eens door den heer Reijers, opzichter van het gemeentelijk sportterrein. Na mens het tweede elftal werd een foto met de spelers aangeboden, terwijl de heer Hoogesteger jr. namens den exploi tant van het Schuttershof een zilveren lauwerkrans overhandigde. Hiermede was de huldiging van het bestuur afge- loopen, de voorzitter deelde nog mede, dat de heer van Bel, bondsvertegen- woordiger voor Zeeland door eene ver gadering te Tilburg verhinderd was en dat o.a. van Terneuzen een telegram werd ontvangen, terwijl van een onbe kende een voetbal verpakt in linten met de vereenigingskleuren was ontvangen. Hierna verscheen het tweede elftal op het tooneel en had de aanvoerder een lauwerkrans in ontvangst te nemen. Even later heeft de voorzitter toege sproken de heeren C. Gilde, J. Geers en Van Hercules, die allen gedurende 10 jaar, resp. als zanger van cabaret liedjes, balletmeester en pianist de feest avonden van Zeelandia medemaakten en die nu daarvoor een souvenir in ont vangst hadden te nemen. Het programma bestond geheel uit één-actertjes, cabaretliedjes, declamatie enz. De dames en heeren, die een en ander te zien en te hooren gaven ver dienen allen een woord van lof voor de wijze, waarop zij dit deden, het getuigde van een goed en ernstig repeteeren. Voor „Leve de Solidariteit", en „de Voetbalclub van Knuppelveen" sloegen terecht in. Het was in alle opzichten een goed geslaagde feestavond. Dat ook nu weer na afloop der voordrachten enz., de heer J. Geers gedurende enkele uren den schepter zwaaide en er lustig ge danst werd, behoeft haast niet vermeld. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Vau 3—6 April. Getrouwd J Dirkx. 25 j., en C. M L^ouwerse, 21 jaar. OverledenC. Reijnierse, wedn. van M. Meijers, 88 j C. Sanderse, ongeh z., 20 j. H. Leer, geh. met P. Vader, 2S jaar. Koudekerke. Van 16- 31 Maart. Ondertrouwd S. de Visser, jm. 23 j., en J J. Contact, jd. 24 j. K. Schipper, jm. 26 j., en A. M. Moens, jd 24 j. Bevallen: J. II. Modderkreeke, geb. Holm d. L. van Vlaanderen, geb. Aarnoutse. z. J. Labruijère, geb. Wa genaar, z. L. Kluijfhout, geb Ver- hage, z. A. de Buck, geb Ova, z. J. de Witte. geb. Wagenaar, d Overleden; M. J. W. Duka, wed. van J. Zandijk, 76 jaar. nrt&LP (lugez. Me<L} LEGER EN VLOOT. - Bij beschikking vaii den Minister van Marine is de officie-rf van gezondheid der le klasse dr. F. H. ter Poorten den 4en Mei a.s. geplaatst in het marine- hospitaal te Willemsoord; is de officier van den marine-stoomvaartdienst der le W. Wiegel, den 14en April a.s. ge plaatst a. b. van Hr. Ms. „Gruno" en is de officier van den marinestoomvaart dienst der 2e kl. W. J. Mantz, dienende a. b. van genoemden bodem, met den zelfden datum ter beschikking gesteld. BUITEMLAHO. DE VERKIEZINGEN IN BELGIË De verkiezingen hebben volgens de „Tel." gisteren in het geheele land in de grootste orde plaats gehad. De telling der stemmen schiet slechts langzaam op tengevolge van het groote aantal lijsten. Eerst hedenavond zou men over den einduitslag beschikken, maar het is niet voorbarig reeds te zeggen, dat in vele districten de socialisten aan merkelijke winsten hebhen behaald. Het laat zich voorzien, dat de socialis ten eenige zetels op de liberalen en ka tholieken hebben gewonnen, maar het is zeker, dat geen enkele partij de volstrek te meerderheid in de Kamer heeft be haald, waardoor de toestand bijzonder moeilijk wordt. De communisten hebben waarschijnlijk geen enkelen zetel verkregen. De Belgische minister-president Theu- nis heeft gisteren den koning het ontslag aangeboden van alle leden der regeering. HET PRESIDIUM VAN DL"ITSCIILAND Marx heeft de candidatuur der link- sche partijen democraten, sociaal-demo craten en centrum aangenomen. Hij zeide bij die gelegenheid o.a. dat men er naar moest streven dat het bezette gebied ein delijk tot vrijheid komt, gebaseerd op het recht der volksbestemming der staten, wat ook de andere volken hebben. De rechlsche partijen hebben na lang durige beraadslaging een communiqué uitgegeven, waarin uitsluitend opgewekt wordt tot scherpen strijd tegen den repu- blikeinschen candidaat, doch zonder den naam van den eigenlijken candidaat, die waarschijnlijk wel dr. Jarrcs blijven zal. Onzeker is het oolc, of Ludendorff weer candidaat wordt van de richting Hitier. Dr. Simons heeft voor elke candidatuur bedankt. IIET FRANS CI I FINANCIEEL PROGRAM. De Monzie zal heden in den Kabi netsraad zijn financieel program ontvou wen, dat morgen onder voorzitterschap van Doumergue nogmaals onderzocht zal worden. Indien het wordt aangenomen, wordt het morgen aan de Kamer voorgelegd. De bladen beschouwen de verkiezing van Millerand tot senator als een opmerke lijke overwinning van rechts. Millerand zal thans de leiding van de oppositie in den Senaat op zich nemen. Ilij wordt tevens leider van de Republikeinsche Unie, waartoe ook Poincaré behoort o OPSTAND IN Z. AFRIKA. In de Z. Afrikaansche Unie zijn de Rehoboth's weer eens opstandig gewor den, een stam in Z. W. Afrika, vroeger hoorend tot Duitsch Zuid West, thans tot de South West Protectorate. Dat was de beste en rijkste kolonie, die Duitschland eertijds had, doch in 1915 veroverden de Afrikaanders die onder Bo tha. Tot Mei 1919 bleef het gebied onder het protectoraat der Unie. Daarna deelde de Opperste Raad het territorie aan tie Unie toe, en wel als „mandaatgebied 0", d.w.z. een der jjebieden, die te bcheeren zijn onder Volkenbondstoezicht als inte greerend deel der territorie der Manda- toire macht. De Rehoboth's hebben zich altijd onaf hankelijk gevoeld, en nooit iets willen weten van bestuursinmenging door de Unie Destijds hadden de Duitschers ook veel met hen te stellen, werd vaalt een, heftige, wreede strijd gevoerd. Een expeditie, door de ,Unie gesteund is er nog niet in geslaagd de beweging te onderdrukken. Maar Hertzog, de premier, heeft al gewaarschuwd, dat een aanvan kelijke tegenslag groote gevolgen kan hebben Commando's uit Boera uit alle districten ten Z. van Okahandva (N. van Windhoek) zijn in het gebied dor Reho both's aa(tgekomen, Yoorloopig alleen dienend ter versterking der politie. Want de regeering te Kaapstad heeft besloten te wachten met ingrijpen totdat een troe penmacht verzameld zou zijn, sterk ge noeg om met zekerheid op le treden. Doch kracht zoowel als voorzichtigheid zijn hier geboden. Want de rassenkwestie blijft in Z, Afrika een teere kwestie. 1 Een bericht uit Windhoek meldt thans, dat de opstand in Z W. Afrika zonder bloedvergieten onderdrukt is, en de Re hoboth's zich onvoorwaardelijk hebben, overgegeven. ZVVEEDSCIIE ONTWAPENING». PLANNEN. De Zweedsche minister van oorlog Hansson heeft aan een correspondent van de Vossische Zeitung de volgende mededcclingen gedaan over zijn ontwa- peningsplannen Hij legde er den nadruk op, dat hij niet niet geheel wil ontwapenen. Hij erkent, dat daarvoor de toestand nog te onzeker is, vooral met het oog op de nabuur schap van Rusland. Maar anderzijds kunnen handel en in dustrie de tegenwoordige lasten niet lan ger drgaen en bovendien is er art. 8 van den volkenbond, hetwelk ontwapening tot zoodanigen graad verlangt, als met de verdediging van de neutraliteit van het betrokken land en de vervulling van de volkenbondsplichten overeen te brengen is. Zweden, aldus Hansson, kan zonder zijn volkenboudsplichten te schenden 'n flinken afstand op den weg der ontwa pening aflegden en het hoopt dien weg eerlang in te slaan. De bestaande plan nen gaan den socialisten weliswaar nog niet ver genoeg, maar zij zijn toch een goed begin. Door zijn aardrijkskundige ligging zal Zweden zijn neutraliteit hoofdzakelijk door de vloot en de luchtvaart verde digen moeten. Inderdaad vallen dan ook 37 van de 12 inillioen kronen, welke men hoopt uil te zuinigen, op het land. Bin nen het leger zelf wordt het sterkst on der de cavalerie opgeruimd en het minst onder de artillerie. Het aantal recruten zal voortaan slechts twee derde bedragen van vroeger. De uitgaven voor het leger zullen in de toekomst 59.9, die voor de vloot 32.9 en die voor de luchlwapen 6.6 millioen kronen bedragen. De africhtingstijd voor de infanterie zal 140 dagen duren en die voor de artil leristen en matrozen 200. W1ERELDTENTOONSTELLING TE PHILADELPHIA. Philadelphia krijgt in 1926 zijn we reldtentoonstelling ter viering van de on afhankelijkheidsverklaring, 150 jaar gele den. Zij zal duren van 1 Juni tot 1 Dec. Een aardig plan is, dat alle fabrieken der stad (en dat zijn er duizenden, w.o. een groote locomotieffabriek) voor het pu bliek, gedurende de werkuren toeganke lijk zullen zijn. Of de werklieden, ambte naren enz. enthousiast over dit plan zul len zijn, wordt niet gemeld. Er wordt een stadion gebouwd, waar plaats zal zijn voor tenminste 100 000 bezoekers. Daarin zullen historische en allogorische optoch ten worden gehouden. Ee beschikbaar gestelde expositie-ter reinen zijn zreer uitgebreid en bevatten □aast 400 acres bouwterrein, een stads park van 275 accres, verder groote auto- en vliegvelden. Verscheiden tentoonstellingsterreinen zullen van blijvenden aard zijn. Het ten toonstellingsterrein is gelegen aan de De laware. die ruimte en diepte biedt voor schepen ook oorlogschepen van groote afmetingen. De ontwerpers van de expositie verwachten 40,000,000 betalen de bezoekers; de Amerikaansche re geering heeft alle naties ter wereld tot deelneming uitgenoodigd. Tegenover de tentoonstellingsterreinen ligt een groot Amerikaansch marine-sta tion. Als een der clou's van de tentoonstel ling mag de kettingbrug over de Dela be schouwd, die op Juli 1926 zal worden geopend. Zij zal de grootste overspanning hebben van alle nang-bruggen ter wereld. De directeur-generaal van de expositie is kolonel David Charles Collier, die o. a. ook directeur-generaal was geweest van de Panama-California-Exposition te San Diego (California) in 1911 BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Engeland. De linie-kruiser „Repulse" met den Prins van Wales aan boord, is te Balhurst (Gambia, W. Afrika) aangeko men. Dit is het eerste traject van den tocht. Het aantal verkeersongevallen in Engeland is in 1924 aanmerkelijk toegeno men. Het totaal aantal bedraagt rond K) legen 83000 in 1923. Het aantal dooden is 3631 tegen 2979 in het vorig jaar. Daaronder hebben auto-ongevallen er meer dan 2000 voor hun rekening. Uit Duitschland. - De Duitsche en Britsche regeeringen hebben Vrijdag de overeenkomst {ptee-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2