No. 81. Maandag 6 April 1925 188° Jaargang. Bij dit nummer behoort een HET VERDRAG MET BELGIË. "Wc vermocdeu dat velen in ons land bet liever zoud,en hebben gezien, dat een ander dan de heer Hijmans als mi nister van Buitenlandsche Zaken van België liet verdrag was komen on'dertee- kenen De naam van den heer Hijmans, herinnert hier nog te sterk aan de ge beurtenissen van '19 en '20, toen de lieer Hijmans ook die functie bekleedde, en eéér nauw betrokken was bij daden als de kunstmatige bewerking van de Lira burgers, en bij voorstellen als die tot af stand van Nederlandsch grondgebied, welke hier zulk een heftige verontwaar diging hebben uitgelokt. Het was misschien ook verstandiger geweest, als het Vrijdagavond, juist vóór de onderteekening verschenen Belgische communiqué niét 'aan de toen geopen baarde tegenstelling herinnerd had. Dat communiqué drukt het zoo uit dat Bel gië toen vroegin oorlogstijd zijn verdedi-* ging te mogen' doen steunen op Z.-Vlaan deren, in vredes- en oorlogstijd zijn oor logsschepen en die van zijn bondgenoo- ten van de Schelde te mogen doen ge bruik maken, en voor Limburg een- ver dediging in te richten in samenwerking met de Belgische strijdkrachten. Een Ne derlander zal de beteekenis dier vragen anders formuleeren, zooals wel blijkt uit de door het communiqué vermelde ant woord van Nederland „dat hel elke schending van grondgebied als een casus belli, als een reden tol oorlog zou be schouwen." Voorstellen die zulk een krasse verklaring uitlokken, waren beter niet meer opgerakeld, vooral niet omdat de geallieerden ze toen lerzijde schoven. En hier zal men, met meer voldoening dan de heer Hijmans zal doen, conslalee- ren, dat het eveneens door. hem geleide plotseling opwerpen van de Wielingen kwestie in '20, geheel is doodgeloopen, en dat deze zaak is gebleven precies als ze vóór dat incident was. Maar het feit zelf dat de twee buur landen tot overeenstemming zijn geko men na een periode van verwijdering, is een reden voor voldaanheid. We gelooven niet dat er m ons land veel instemming za! bestaan met de en kele Groot-Nederlandsche beloogen die wc hier en daar lazen: dat Nederland van deze onderhandelingen had moeten gebruik maken om betere bepalingen voor de Vlamingen te eischen. Wij zou den er ook niet van gediend zijn als een andere staat zich een dergelijke inmen ging veroorloofde bijv. ten opzichte der houding onzer regeering tegenover klach- eventueele ontevreden Friezen ten of Limburgers. De Vlaamschc kwestie is te veel van inwendigen aard, dan dat onze regeering zich daarmee zou mógen bemoeien, Wal de bepalingen betreft, kan België redelijkerwijze niet anders dan tevreden zijn over heigeen Nederland heeft toege geven. Ten opzichte van de Schelde is de economische winst geheel aan Belgi schen kant- In politiek opzicht is niets veranderd. Hel vervallen der bepaling dat Antwerpen slechts handelshaven mag zijn, heeft geen verandering meegebracht ten opzichte van de vaart van oorlogs schepen op de Wester Schelde. De com munique's spreken er niet van, en de toestand blijft dus zooals hij was. de oor logsschepen mogen in vredestijd met onze toestemming over de Wester Schelde va ren, maar in oorlogstijd, als België iu oorlog komt en wij niet, dan blijft ook de Wester Schelde neutraal gebied, waar de Belgische oorlogsschepen niel mogen varen. Maar ten opzichte van hel onderhoud zijn belangrijke wijzigingen gekomen door de bepalingen van een doeltreffender toe zicht, en door de regeling dat wij hebben te zorgen en le betalen voor het onder houd dor bestaande vaargeulen en voor onderhoud en betonning van de n'ieuwe vaargeulen wanneer de ouïle mochten verdwijnen Maar met deze restrictie: dat bij verbetering van de geulen om aan hooger sëheopvaartcischen te vol doen, zal moeten worden uitgemaakt wie dat betaalt. Als we de beruchte geulmoeilijkheden bij Bath als voorbeeld nemen, dan zou de nieuwe regeling dus deze gevolgen hebben: dat wij zouden hebben te zorgen gehad dal de zich opnieuw verdiepende geul Tan Rilland even bruikbaar werd als de tevoren gebruikte, maar verzande geul van Batlimaar zal België de kosten heb ben te betalen, wanneer België die geut dieper wil hebben dan ze is, om grootere schepen naar Antwerpen te kunnen krij gen i De vraag over het loodswezen die wij onlangs stelden naar aanleiding van het A'ederlandsche communiqué, is beant woord door het Belgische. Het plan van '20 is behouden de Belgische lood sen 2ulien voor de binnenkomende sche pen de Wielingen bedienen,- de Nederlan ders het Oostgat en de Deurloo. Geheel bevredigend is die regeling niet voor de Nederlandsche loodsen, want de meeste schepen komen door de Wielingeu bin nen. Maar de beëindiging van den con currentiestrijd is een opoffering waard. Alleen vermoeden we dal men zich in Vlissingeu bezorgd zal afvragen, of in België nu opnieuw stemmen zullen op gaan tot verandering van standplaats der nog in Vlissngien gevestigde Belgische builenloodsen, die velen in België dan liever in Zeebrugge zouden zien geves tigd. In hoever de bepalingen over de nieu we kanalen van het Luikerbekken langs Maastricht naar het Ruhrbekken ook nog het voordeel hebben dat een deel van den uitvoer van Luilc per waterweg zich naar Rotterdam zal kunnen richten, dur ven we niet uitmaken. Dat onze toe stemming voor een kanaal van Antwer pen naar Moerdijk aan Antwerpen een winst biedt in de concurrentie met Rot terdam, wordt in het Belgische communi qué speciaal vermeld. Het Westen van ons Noord-Brabant zal daar echter ook van profiteeren. De binnenvaart door "het kanaal van Wemeldinge zou er zeker door ontlast worden. De bepalingen voor aflapping van het Maaswater en voor de afvloeiing van Belgisch water naar Bra bant, zullen het best plaatselijk kunnen worden beoordeeld. Onze slotsom is dat het verdrag in po sitieven zin economisch overwegend gun stig is voor België, en dat het in politiek opzicht gunstig is voor Nederland, zij het ook negatief, doordat er geen verandering is gebracht in cie souvéreiniteitsbepalingen voor ons eigen gebied, Wat bij slot van rekening ook van beteekenis is, omdat dadelijk na den oorlog door de overwin naars heel anders over de belangen van anderen gedacht werd, getuige de door het Belgische communiqué in herinnering gebrachte eischen. BINNENLAND. WETIIOUDERSCRISIS VMS I E'lDAM. De fractie van S. D. A. P. en van d,e Vrijz. Dem. Partij uit den Amsterdam- schen gemeenteraad hebben aan de Kath. raadsfractie (naar aanleiding van de overeenstemming tusschen katholieken Anli-rcv., Chr. Hist, en Vrijh. B.) meege deeld dat zij zich slechts kunnen ver eenigen met een regeling, waarbij d,e S. D. A. P. drie wetliouderszelels behoudt en d.e Vrijz. Dem. er één krijgen. De heer Wierdels heeft schriftelijk verklaard „Indien de Kathol, fractie mij loslaat stem ik op drie soc. dem. en den vrijz. dem. en maak mij sterk, dat Van Lingen evenzoo zal handelen. ,Er zullen twee christelijken iu het college moeien zetelen, het liefst twee katholieken." Wij ontvingen do nieuwste - VQO&JAARS-STÖFFEN. Vraagt onze Stalen. Zie Etalages. J. F. WOL8KY, /h. K. b QÜÏST, Lange Delft I 18 Middelburg. (Ingez. Med.) lit Stad en Provineie. Uit Middelburg. Aan het zes en twintigste jaarver slag 1924, van het bestuur der N.V. „Verpleeghuis" alhier, wordt melding gemaakt over het aftreden als penning meesteres van Mevr. SmitCoster, wegens vertrek naar Vlissingen. Een woord van warmen dank wordt aan haar gewijd. Als haar opvolgster werd geko zen Mej. J. P. v. d. Feen, die ook be reid werd gevonden het penningmeester schap op zich te nemen. Half April verkreeg Zuster Vreeke eer vol ontslag wegens huwelijk. Het bestuur zegt haar dank voor hetgeen zij voor de Vereeniging deed. Zij werd opgevolgd door Zuster Hartog, die ook weer we gens huwelijk vertrok. In haar plaats werd Zuster Tismeer benoemd met 1 November. Tengevolge van het groote aantal pa tiënten konden de Zusters dit jaar tij dens de vacantie het werk niet meer voor elkaar waarnemen en werd zoo lang cene zoogenaamde Vacantie-Zuster aangesteld, namelijk eerst Zuster De BuckVreeke en daarna Zuster v. d. Brink. Met onverflauwden ijver deden de Zusters wederom haar werk. Zuster van SchagenLangejan legde 4024 bezoeken af in 139 gezinnen en Zuster Tismeer en de andere Zusters 3032 in 223 gezin nen; tezamen 7056 bezoeken in 362 ge zinnen tegen 6223 in 1923, Wel een be wijs, dat haar nuttigen arbeid steeds meer gewenscht wordt. De Zusters gaven ook verschillende malen financieelen 'steun in de huishou ding. De rekening der wijkverpleging wijst aan uitgaven aan f3491,905. Daar'egen- over staan f 175.90 van contributies: f 591.67' als opbrengst wijkverpleging en f 2724.33 als tekort bijgepast uit het re servefonds. De baten van dit reservefonds wijst aan activa een bedrag aan van 73270.205 gulden. De inkomsten ervan bedroegen (afgezien van een aflossing van een hy pothecaire leening) aan saldo, interest en renten f 9050.35s. Uit Walcheren. Vrijdag kwam dé vergadering bij een der vereeniging tot Onderlinge Hulp bij hel ontstaan van Brandschade aan onroerende goederen ..Onderlinge Steun" te Serooskerke (W Voorzitter was de heer P. Maas uit Koudckerke. Uit het verslag van den Boekhouder bleok dal er in 1924 -17 nieuwe leden bijkwamen met een verzekerd kapitaal van f 170.475 wat- daardoor steeg lot ruim f -1000 000. Slechts één brandje behoefde te wor den vergoed. Met de leden kon worden afgerekend voor 80 cenl premie per f 1000 verzekerde som. Bijna de geheele premie kon in het reservefonds worden gestort. Eenige dames te Domburg, heb ben het plan opgevat in den a.s zomer een bazaar te houden, lot steun van het orgelfonds, dat zich ten doel slell 't aanschaffen van een nieuw kerkorgel in dp Ned. Herv. kerk alhier' Deze da mes zijn den geheelen winter bezig ge weest, om allerlei voorwerpen voor d,e bazaar le vervaardigen. De orgelcom missie bestaal uil de heeren: L. J, v. Voorthuijsen, voorzitter; ds. II .T. Ilak, secretaris en L. van Weel, pennigmees- ter. Vele giften zijn ingekomen, maar aangezien er een groot tekort is, wor den nog steeds gaarne giften tegemoet gezien aan het adres van een der boven staande heeren. o D iZeeuw sch-Vlaanêe ren W. D De wachtmeester der Kon. Mare chaussee, P. de Bruijn, is met ingang van heden verplaatst van Breskens naar Sluis. Zaterdagavond trad in een openb. vergadering der S. D. A. P. te Bier vliet op Mevr. BakhuisWolters van Zeist met het onderwerp: De vrouw in den politieken strijd. De strijd zal, aldus spreekster, hoofd zakelijk gaan tusschen de rechtsche par tijen eener- en de S.D.A.P. anderzijds. De liberalen zullen wel weer verzwakt uit de stembus komen, zoodat hun getal vertegenwoordigers nog kleiner zal wor den. Weer zal het van rechtschen kant klinken: Stemt op de mannen des ge- loofs. Het politieke Christendom mis bruikt het geloof om de S.D.A.P. te be strijden. Verder werd gewezen op den angst der bezittende klasse in 1918, op het ijveren der S.D.A.P. voor staatspen sioen, op de steeds meer en meer voor komende afwijkingen op den 8-urigen werkdag, op het vrouwenkiesrecht. Stil gestaan werd bij de taak der vrouw, die in huis is; maar door de armoede wordt de moeder eruit gedreven, om de lage verdiensten van den man wat te ver meerderen. De vrouwen dienen zich dan ook op de hoogte te stellen, wat voor haar van belang is, vervolgens v/erd stil gestaan bij moederschapszorg en de groote kindersterfte in Limburg, Noord- Brabant en Zeeland. Na de pauze werden de bezuinigings maatregelen van minister Colijn onder het mes genomen; verder werden fiets en tariefwet, alsmede het ontwerp: weeldebelasting, 'aan scherpe critiek on derworpen. Stilgestaan werd ook nog bij de ontwapening, zooals de S.D.A.P, die wenscht en welke maar 17t|* millioen kost, terwij' de tegenwoordige uitgaven voor militairisme 105 millioen bedragen. De spreekster eindigde met een aan sporing om bij de a.s. verkiezing op de lijst der S.D.A.P, zijn stem uit te bren gen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Pruijs- sen, die erop wees, dat ook de Vrijheids bond voor staatspensioen is aan ouden van dagen, die het noodig hebben, dat o.a. Jhr. De Muralt er in en buiten de Kamer ijverig voor gestreden heeft. Ver der vestigde hij er de aandacht op, dat over ontwapening thans zeer verschil lend gedacht wordt, ook onder de socia listen; in verband hiermede werd ge wezen op België en Oostenrijk. Debatter gaf toe, dat het socialisme veel mooie kanten heeft, maar practisch niet uit voerbaar zal blijken, wegens het egoïsme van den mensch. Nadat spreekster debatter beantwoord had, werd de goedbezochte vergadering door den voorzitter gesloten. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel). BEVOLKING. Gedurende de tweede helft der maand Maart zijn te KOUDEKERKE Van 15—31 Maart zijn dp volgende personen Ingekomen: L. J. Oudpman, A no. 176 uit Vlissin gen; T. van Wallenburg met gezin E 161, Vlissingen; J. F. Hondjus, D 40, Bergen op Zoom; L. Boone A 1, Grijps- kerke; M. Samuelse met gezin B 188, Rotterdam. Vertrokken - P J. Lanooij A 173 naar Epc; C. Korte, B 53, Meliskerke; A. M. van Beers mei gezin, B 188, Vlissingen; P. C. van. Belsen met gezin D 132, Middelburg S. Koole C 13, Sint Laurens; M. Patte- nier B 93, Vlissiugen; II. van Wezel P. J. Roose E 64 Serooskerke (W.) D 65 naar Meliskerke. GOES. Ingekomen; P. Zwarlcpoorte, los werkman, van ICloetinge, Alb. Joachimikade 8. E. Eijl, winkclchef mag. „Nederland van Rot terdam, L. Kerkstraat 27. P. Fluijt, smidsknecht, van Oosterland, Opril Bees tenmarkt 2. D. A. Land, koopman, van 's H. Arendskerke, Ter,welstraat 6. A. J. 0. Zwijsen, meubelstoffeerder, van Rotterdam, Korte Kerkstraat 6. B. L. Spaapen, coupeur, van Amsterdam, Oude Singel 16 J J. Strijd, chauffeur, van Wissenkerke, Beestenmarkt 12. - ,T. G. A. Tjarks, leurder, van Middelburg, St. Ja- cobslraat 22. Th. H. J. Bartels, ver pleegster, van Ginucken, Lomhardstraal 2 W. A. Spierings, verpleegster, van Maastricht, Lombardstraat 2 L E. Roest, telefoniste, van Vlissingen. Vlas- markt 18. B. T. R. A. Hoedt, keDnei Arnhem, Groote Markt '10 S. Birkhoff, koopman, van Pernis, Schenge- straat 20. J. A. Relijlc, apotheker, van Bodegraven, Lange Kerkstraat 41. Joh Kolf, los werkman, van Kloelinge, Oude Singel 40. J. Dominicus, kantoorbe diende post en telegr., van Bruinisse, Nieinvslraat 20. A. J Rakker, rijks veldwachter, van Soest, Schengeslraat .59. Vertrokken: R J. v. <1. Wekken, kantoorbediende, naar Kerkwerve. D. G. Harinck, bak kersknecht, naar Wemeldinge. - .T, Tim mer, kellncr, naar Veendam. 0. Hengstmengel, Wed. J. Geluk, zonder be roep, naar Souburg. H. Wolzak, rei ziger, naar Kloelinge Joh. van Putten, gevangenbewaarder, naar Amsterdam J. de Wee, gevangenbewaarder, naar Am sterdam. 0. de Munck, gevangenbe waarder, naar Rotterdam. J. Fokkema, Dir. bijkantoor spaarverz naar Leeuwar den A. D. Oonstandse, boekhouder, naar Amsterdam. J. Weststrate, bak kersknecht, naar Killand-Bath C. A van Beugen, dir. strafgevangenis, naar Almelo. J. Deij, hoofd chr. school, naar Krabbendijke. A. Slotboom, veld wachter, naar 'Giessendam. Gij wilt bezuinigen, en laat daarom Uwschoen- werk voorzien \fen rub- berhakken en rubber zolen. Uitstekend! 1 Bedenk echter, dat ge eerst dèn Uw doel ten volle bereikt, indien ge eischt het merk ..Eco nomie". en elk ander merk beslist weigert. NOMIE (Ing. MedA KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kerkdriel, ds. W. A Dek ker te Krabbendijke. Gere f. Gem. Bedankt voor het beroep naar Ridder kerk door ds. B, van Neerbos te Terncu- zen. ONDERWIJS. - Bij het Zaterdag gehouden examen der Federatie voor Stenografie „Groo te" is geslaagd voor kantoor- cn dictaat stenograaf, de heer W. A Bliek alhier, oud-lccrling der Handelsschool alhier. Geslaagd voor het radio luister- diploma, de heer G. A. van Gelder, leer- van de De Ruyterschool te Vlis singen. - Bij het gehouden examen voor het diploma mode - va ko ruler wij sin het Insti tuut St Jozef le Etten zijn geslaagd voor costumière de dames F. Adriaansens, Walsoord en, leerlinge van het insti tuut, H Huige en E v Sprundel, beiden Iersekc; J. Koek, Heinkenszand en E v. Veen, Goes, leerlingen van het St. Jacobusgestichl le Goes. (ïng. Med.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Te 's-Gravenhage is op bijna 75- jarigen leeftijd overleden de lieer M. de Hondt, directeur der ltaliaanselie Opera. LANDBOUW - De minister van binnenl. zaken en landbouw heeft als eerste kantoor, waar langs de in- en doorvoer van uit Groot Rrittaunië, Duilschland of Polen, voor waardelijk toegelaten aardappel mag plaats hebben, mede Coevordcn aange wezen. Als zoodanige kantoren zijn me de voor de in- en doorvoer van uit Duilschland of Polen aangevoerde aard appelen aangewezen Harlingcn, JJmuiden- Rotterdam en Vlissingen. /iANDEX. NIJVERHEID SN VISSCHERIJ. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag als werkloos ingeschre ven, t.w. 6 grondwerkers, 15 opperlieden, 2 timmerlieden, 3 meubelmakers. 8 bank werkers, 9 boerenarbeiders, 8 winkelbe dienden, 3 chauffeurs, 14 kantoorbedien den, 4 lyjiografen, 29 van andere groe pen, 47 met vakkennis zonder bepaald beroep en 91 zonder vakkennis (onge schoolden benevens 14 vrouwen t.w. 2 winkeljuffrouwen, 3 kantoorbedienden, 4 werkvrouwen. 2 kinderjuffrouwen en 3 waschvrouwen (voor wascli aan buis). Totaal 253, vorige week 255. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Op Maandag 16 Maart j l kwam door een treinongeluk op do lijn Nijme gen—Den Boscli de trein naar Zeeland Lwee uur le laat te Roosendaal. De trein uit de richting Rotterdam, aansluitende op den Zeeuwschen trein, was op tijd, en moesten de reizigers uit dien trein dus twee urn- te Roosendaal wachten. Een hunner schreef dienaangaande In klacht in liet daarvoor bestemde boek en beeft thans van de directie een schrijven ont- angeu waarin aan klager leedwezen wordt betuigd over het ondervonden on gerief en bericht wordt, dal de stations chef te Roosendaal in weder voorkomend geval door het inleggen van een voortrein daarin zal voorzien Indische Stoom v. Lijnen. Bandoeng, 1 April v Port Swettenliam, Rotterdam, n Batavia. Poseidon, 4 April te Amsterdam, v. West-Indië. Tambora. 3 April v, Singapore, Batavia n. Rotterdam p Patria, 4 April v Suez. Java n. Rot terdam Toba, p. 4 April Gibraltar, Rotterdam n Batavia. Tosari. p. 3 April Gibraltar, Batavia n. Rotterdam. Tjerimal, 4 April v.m, 8 u. 45 m. v. Cowes, Batavia n. Rotterdam. Prins der Nederlanden, 1 April v. St.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1