KAHREL's THEE No. 78. Donderdag 2 April 1925 168° Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. VAKBÖNDi EN BlEDjUJFS VERBETERING. We hebben ook in ons gewest, n\. te Terneuzen, een typisch voorbeeld van de moeilijkheden die de werkgevers bij de vakbonden ontmoeten in pogingen om door verlaging der productiekosten te trachten werk te vinden om het bedrijf in stand te houden. In het havenbedrijf te Terneuzen gaat het sedert geruimen tijd slecht, hoewel de Belgische havens veel werk hebben. Eén der bewijsbare redenen daarvan is de grootere koste. In de „Tern. Crt." van 6 Maart werd als voorbeeld vermeld dat het een firma daar was gelukt een be langrijk vervoer van cokes over do haven te leiden. Als proef werd een lading van 3000 ton aangevoerd per stoomschip „Anneberg". De proef is echter niet gun stig uitgevallen en toen dit stoomschip kwam met de tweede lading cokes, ging •et <loor naar Gent. De kosten van hel "n. te Terneuzen waren tegenover die rut te hoog gebleken, o. a. door w-'a. d>< Oslen Maart werd gemeld, dal 't we,der Maritime Vereeniging te der't;aan de organisatie van trans- M^ers in een bespreking had was dal men het, met het oog voor aisc in het havenbedrijf, noo- kost. pogingen in het werk te stef- niet bekomen van meer werk, en burg 9 noodzakelijk achtte, dat de Nnss.'ders voor het huidige loon van véé (g voor 8 uur arbeid, 10 uur k gaan werken. k' jor de besturen is "hiertegen ernstig nezwaar gemaakt en betoogd, dat zij hier van geen verbetering verwachten én bo vendien een verlenging van den arbeids tijd of een verlaging van het loon zeker nu de kosten van het levensonderhoud stijgende zijn, ongemotiveerd achten Maar duidelijker werd het Waar "de schoen wrong, toen een vergadering van havenarbefdersorganisalies le Terneuzen een motie aannam, waarin de voorstellen tot verlenging van den arbeidstijd on aannemelijk werden verklaard „omdat de arbeidstijd dan niet langer in overeenstemming zou zijn met die In de andere binnen- en builenlandsche ha venplaatsen en het arbeidsloon beneden het In andere Nederlandsche havens gel dend peil komt." Het concurrentie-standpunt van de on dernemers werd door deze arbeiders- vergadering „niet alleen onjuist, doch ook in het algemeen voor de arbeiders onaannemelijk" verklaard. Wat deze laatste uitspraaTc beteekent, kunnen we niet zeggen. We begrijpen haar niet. De arbeiders van een weg- geconcurreerden ondernemer hebben ook geen werk. Maar we begrijpen wel dat achter dit verzet de actie van de landelijke bonden die wil voorkomen, dat in Terneuzen 1 idsregclingen worden ingevoerd, met yTs'ïen werktijd dan in Botterdam en p0» daarmee bet Terueuzensche ha- j.uedrijf met zijn bijzondere omstandig heden verlamd wordt, lappen de bonds- Jeiders in Amsterdam en Botterdam aan hun laars. De vorige week werd door A. Hame link, secretaris van den Centr. Bond van Transportarbeiders, namens de samen werkende organisaties in het Transport bedrijf, in een -ingezonden stuk in de „Tem Crt." betoogd, dat over het alge meen, en voor cokes in het bijzonder de Ioonen in Gent niet lager gijn dan bij ons, dat dus de hoogere lossiugskosten door iets anders moeten worden veroor zaakt De Maritieme Vereeniging heeft nu in een antwoord Andere cijfers gesteld te genover die welke door den secretaris van den Centr. Raad werden genoemd Zij komt tot lagere Ioonen te Gent, en wijst er ook op dat Zaterdagsnamiddags te Gent wordt doorgewerkt tot 6 uur terwijl te Terneuzen na half twee over werk verlangd wordt. In dit antwoord wijst de Maritieme Vereeniging er ook op dat als het zoo door gaat, het werk elders gedaan wordt dal een verplaatsing van de werkgevers onvermijdelijk is, met het gevolg- ontslag van kantoor- cn ander personeel, ver mindering der gemeente-inkomsten, leeg staande woningen enz. Zij wijst verder op den invloed van de valuta. Ze wil hel minimumloon op f5 laten, maar tien uren per dag laten werken. En zy vraagt of het billijk is, 'dal de bootwerkers daarop gewoonweg antwoor den: „Neen", en ais motief aangeven: eerst de Ioonen in de Nederlandsche ha vens, waarmede Terneuzen heelemaal geen rekening te houden heeft, en daar na die der Belgische havens, waar men werk in overvloed heeft, en Waar men zich al evenmin als in Rotterdam en sterdam bekommert om de droeve standigheden waarin werknemers en een ieder in Terneuzen verkeeren! Is het billijk, vraagt zij verder, dat men de pogingen om te trachten werk te krijgen," zonder meer van de hand wijst en liever in drommen dag in dag uit werkeloos en niets doende door de stra ten }oopt? Of de oproeping tot de arbeiders om mee te trachten de welvaart in de ge meente terug te brengen zal haten? We kunnen de macht van de lande lijke organisaties le Terneuzen niet be- oordeelen. Maar we voelen wel dat er door hen een rol wordt gespeeld waar van Terneuzen de dupe dreigt te wor den. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag. Vandaag heeft in de Eerste Kamjer het met zooveel spanning tegemoet geziene tournooi over den zomertijd plaats. In d,e korte avondzitting van gisteren kreeg men daarvan een voorproefje door dat de griffier voorlezing moest doen van een geweldigen stapel adressen over dat onderwerp, vóór en legen. Bericht van afwezigheid, was ingeko men van de heeren de Gijselaar, Frans- sen (wegens ambtsbezigheden;, van der Hoeven en Rink $(\Vegens lichte onge steldheid). Tweede Kamer. Zilling van Woensdag. 39 stemmen tegen, 5 vóór, samen 41, dat is veel le weinig voor voltalligheid. En zoo moest de Kamer gister vóór het gewoon uur uileen gaan, juist bij d,e stemming over bet laatste amendement op de wijziging der Pensioenwet. Van daag moet de Kamer dje stemming dus nog eens overd.oen, dank zij een ,20-tal weggeloopen leden die hun trein wil den halen. Toch was de belangstelling bij den amendementenstrijd zeer levendig. Maar het resultaat was vrijwel nega tief. Sleqhts enkele amendementen wer den aangenomen. De meeste kregen slechts d© stemmen van de soc. democra ten, vrijz. democraten, benevens de hee ren v. Ravesteijn en ter Hall, en mej Westerman. Een amendement had meer voorstan ders, n.l dat van mevr. Bakker—Nort om een zgn. zusterpensioen mogelijk te ma ken, voor een inwonend,e, ongehuwde zuster, waneer deze de laatste 10 jaar vóór het overlijden van een ambtenaar diens huishouding heeft waargenomen. De Minister had het principieele be zwaar dat men dan even goed, aan een nicht of zelfs aan een vreemde een pen sioen zou moeten verleenen. Het ging echter toch slechts op het kantje af tegenover 34 tegenstemmers stonden 32 voorstemmers. Vermeld zij nog dat in den loop van het debat de Minister op een vraag van mej Westerman spoedige af werking toe zei van d,e 1800 pensioen- vragen, die er nu nog liggen. De afdoening moet echter geschieden van den d,atum van aanvraag af. IIET VERDRAG MET BELGIË. Naar Bclga uit Brussel meldt, is de tijd van Hijmans' vertrek naar ons land voor de leekeuing van het verdrag, nog niet definitief vastgesteld, daar de be- >prekingen met Parijs en Londen nog niet (eëindigd zijn. JIIET RESTANT VAN HET CENTR. VERREKENKANTOOIt VOOR BRANDSTOFFEN. De Staat lieefl beroep aangeteekend legen het vonnis der arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage van 30 De cember 1921. waarbij de eisch dier ge meente in zake het nog niet uitgekeerde restant van het Restituliefonds van liet Centraal Verrekenkantoor voor Brand stoffen is toegewezen. Deze zaak zal 27 dezer voor het Ge rechtshof in den Ilaag behandeld worden. Van den uitslag hangt de beslissing af over de aanspraken van alle ande grootverbruikers, welke hun belangen ter behartiging hebben opgedragen aan het' daarvoor indertijd opgerichte comité. WlETHOU DERSCRISIS AMSTERD AM. Gemeld wordt dat het college van B. en W. te Amsterdam in zijn gisterenmid dag gehouden verg. heeft besloten, "dat de wethouders collectief ontslag zullen nemen, naar aanleiding van de tweede molie-Drabbe. Hedenmorgen hebben zij bij den voor zitter van den gemeenteraad hun ontslag ingediend. Deze stelt zich voor "den raad op te roepen tegen Dinsdag 14 April a.s. ter voorziening in deze vacatures. SCHORSING R1ABSLEDEN. De raad van Goor besloot het raadslicj Th. Moorman te schorsen wegens hande lingen in strijd, met art. 24 van de ge meentewet, door 't deelnemen aan onder- liandsche huur van gemeente goederen. De moliveering van het voorstel vond, bij geen der leden bestrijding. Ook niet bij liet lid Moorman zelf. Eenige leden ver klaarden echter tegen te stemmen om- dal h i. hel voorstel een wraakneming was op den heer Moorman, wegens diens gedrag op de laatste raadsvergadering. De burgemeester meende dat een dpr voorstellers, het lid Krebhers zelf in een glazen huisje woonde en zich aan over treding van art. 24 heeft schuldig ge maakt, doordal hij grond, van de ge meente in erfpacht heeft. Weth. Lobstein achtte het beneden peil, dat de burgemeester d,en heer Kreb hers een grief van maakte, omdat op voorstel van den burgemeester zelf de grond- aan het lid Krebbprs in erfpacht is gegeven. Bovendien is volgens K. B. 16 Mei 1898 aan de raadsleden de be voegdheid gegeven grond, in erfpacht tc hebben. Volgens weth. Lobstein nam "cle burgemeester in deze laak een zeerpar- lig standpunt in, en waar de burgemees ter gezegd had, het geval-Krebbers aan Ged Ged. Staten te zullen mededeelen, zal de wethouder le zijner tijd, aan Ged. Staten eveneens feilen mededeelen, waar over hij lot nu toe. terwille van den vrede gezwegen heeft. Uit Stad en Provincie. - Door het wegvallen van een regel is de opgave van de nieuwe leden van het Zeeuwsch Genootschap in hel ver slag in het bijvoegsel onvolledig ge worden. Tot lid werd namelijk nog benoemd Ir. J. A. Spruyt, directeur der R II B. S. te Oostburg, terwijl dr f II. Massink niet is directeur der R. IT B S. le Oostburg, doch te T< zal bedragen 0,6; voor 1924 was <114 0,7. De staat oninbare posten (schoolgeld 1924) ten'bedrage van f78 96, werd goed gekeurd. Ingewilligd werd een verzoek van J. Koomau om vermindering schoolgeld. Adressant vyerd terugge bracht van de 10de naar de 7de klasse Een verzoqk van de Ned. Middernacht zending om een jaarlijksche subsidie van minstens f10, werd na enkele besprekin gen op voorstel van B. en W. met 4 tegen 3 stemmen afgewezen Vóór de heeren de Kam, Maas en Zwemer. Het bekende adres van de gemeente Heem stede inzake annexatieplannen werd op voorstel van B. en W. met 5 tegen 2 stemmen (de heeren Maas en Zwemer) voor kennisgeving aangenomen. Voorts werd een kleine wijziging in de keg roo ting 1924 z. h. st. goedgekeurd. De graskanten der wegen worden op de gebruikelijke wijze verdeeld. Ingekomen was een schrijven van den heer Zwemer c.s., hoewel niet op de agenda vermeld, op voorstel van den voorzitter toch behandeld werd, en waar in adressant verzocht om alle in do gemeente bestaande inrichtingen waarin gelegenheid is alcoholhoudende of an dere verfrisschende dranken le gebrui ken, op alle Zondagen en den eersten. Kerstdag voor hel publick gesloten te houden Bij de toelichting van zijn voor stel verklaarde de heer Zwemer het ver zoek le doen met het oog op het 4de gebod. B. en W., ofschoon allen eerbied voor de Zondagsheiliging hebbende, kon den niet met hel voorstel medegaan, daar er hier, volgens den voorzitter, geen misbruik van die gelegenheden wordt gemaakt en de inwilliging van lier ver zoek voor het drukke verkeer vooral in de zomermaanden, vele bezwaren zou opleveren voor doortrekkende .personen De voorsteller gaf hierna le kennen dal bij hem alleen liet Goddelijk gebod geldt en alle andere standen misstanden zijn. De heeren Maas, Poppe en Jailse achtten de sluiting evenmin noodig, zoo lang zij niet van hoogerhand 'wij heb ben toch een Christelijke regeering) ge last werd. Het voorstel werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen 'vóór de heeren De Kam, Brand en Zwemer). Bij de rondvraag wensehle de heer 'Poppe no« een telegram aan de Eerste Kamer te zenden met verzoek om het voorstel tot afschaffing van 'den zomer tijd aan te nemen. Dit voorstel vond echter geen ondersteuning. Met ingang van 28 Maart j 1. is de bewaking en afsluiting van den over weg in den Abeelschen Zandweg in de gemeente Souburg opgeheven. De overweg is kenbaar gemaakt door waar schuwingsborden IN D,E KATK1. STAATSPARTIJ. De club St. Michael, afdeeling Nij megen, heeft met op één na algemeene stemmen besloten uit te komen met een vrije R. K. democratische lijst (geen Mi- chaélistische) in al dje 18 kieskringen. Uit Middelburg. De gisterenavond in het Schutters hof alhier gegeven voorstelling van het Marine Sanatorium fonds uit Vlis- singen had een vrij talrijk publiek ge lrokken. Was men meer bekend geweest met de goede vertolking van de aardige, pakkende revue ,,IIad je dat gedacht", vau den heer De Ruijter door de dames en heeren van dit dilettantengezelschap. zeker geen plaatsje onbezet zijn geweest. Zij, die er waren, toonden zich zéér voldaan, en zullen dan ook zeker evenveel propagandisten zijn om bij een tweede opvoering de zaal geheel gevuld te doen zijn, wat tevens aan het sym pathieke doel ten goede zal komen. Een revue is te afwisselend om in een kort bestek den inhoud mede le deelen, en wij bepalen ons er toe te melden, dat verschillende gebeurtenis sen op juiste wijze er in worden be licht; wij noemen o. a. een hulde aan de Indische vliegeniers, de haven van Vlissingen, enz Een bijzonder \tfbord van lof komt den heer De Ruijter toe voor do vertol king van de rol van „Piet". De zang nummers werden op bekende wijsjes gezongen en geaccompagneerd door een goed Jazz-band, dje ook de pauzes aan- ulde en na afloop voor muziek bij den dans zorgde. Wij roepen het gezelschap gaarne een „tot weerziens" toe. Uit Walcheren. Woensdag kwam de gemeenteraad van Oost le ape lie in voltallige zitting bijeen Ingekomen was het jaarverslag de ouder-commissie, "waarin ver meld wordt, dat lot leden zijn benoemd A. P. van Nieuwenhuizen, J. Maljaars Wz. en 0. Brand, terwijl eerstgenoemde tot voorzitter gekozen werd. Ingekomen was het verslag van de commissie van toezicht op hel lager on derwijs over 1924, het jaarverslag 1924 van de gezondheidscommissie en eeïi mededeeling van de gasfabriek te Vlissin gen, dat met ingang van 1 April de prijs van het gas met 1 cent per M.5 wordt verlaagd, zoowel voor munt- als voor melergas. Voor kennisgeving aangeno men. Het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting over *25 Uit Zuid-Beveland. - Tn de Woensdag gehouden verga dering van ingelanden van het water schap Hocdekenskerke waren 14 ingelanden vertegenwoordigd, uitbren gende 17 stemmen. De begrooting voor het dienstjaar 1925—'26 werd goedge keurd in ontvang en uitgaaf tol een be drag van f 25712.871/2. Het dijkgeschot werd van f20 op f22.50 per H.A gebracht en voor de vroonen van f5 op f7 per HA. Besloten werd dit jaar geen nieuwe grintwegen aan le leg gen Aan de N. V. Spoorwegmij „Zuia- Beveland" werd 2 A. watergang ver kocht legen f100 per II.A. Besloten werd f1350 als tijdelijk kas geld op te nemen tegen een rente van 4i/> pel. In de ^gemeente Ellewoulsdijk werd Woensdag herdacht de benoeming vóór 30 jaar Van dr H R Folmer le Driewegen tot gemeente- en armenge- neeshecr De gemeenteraad, hel armbe stuur en de burgerij deden van hunne belangstelling blijken bij die gelegenheid. In een daarvoor feestelijk ingerichte localileit werden Se heer Folmer met zijn echtgenoot*^ door de verschillende leden en een comité uit de burgerij, ont vangen, waar hij, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, bij monde van den burgemeesler, den voorzilter van 'l armbestuur en den fungeerenden voor zitter van het comité, vele goede wen- schen en woorden van hulde en erken telijkheid had in ontvangst te nemen, terwijl hem tevens een tweetal stoffelijke blijken van erkentelijkheid werden aan geboden. die dankbaar werden aan vaard Na afloop werden de schoolkinderen door mevrouw Folmer versnaperingen aangeboden. Dr Folmer, getroffen door de bewij zen van hulde en dankbaarheid, getuigde dal er al de jaren, dat hij de gemeente geneesheer van El'ewoutsdijk was, een aangename verstandhouding tusschen de verschillende besturen en burgerij be slaan heeft Hij verklaarde er prijs op te stellen dit getuigenis op zijn feestdag af te leggen De algemeene wensch is, dat dr Fol- Verkrijgbaar voor engros en detail by de lirma Gebr. STEENLAND, Station straat MIDDELBURG. fine mer nog eenige jaren als gemeente- en armengencesheer zal mogen werkzaam blijven. o Uit Noord-B eve land. Door de diaconie der Ned. Ilerv. Kerk le 0 o 1 ij n s p 1 a a t is de lieer 0. Flipse van Nieuw- en St. Joosland be noemd tot vader in „Rustoord", het te huis,voor ouden van dagen aldaar. Uit Tholen. Te O ud-Vossemeer vergaderde Woensdag de raad in voltallige vergade ring, met een groot aantal punten op de agenda Na mededeeling van verschillen de ingekomen stukken kwam eerst ter tafel een verzoek van den smid J Ge braad om grond te koopen achter zijn woning, een deel van de voormalige kerkgracht. Na discussie werd besloten adressant 106 M.2 te verstrekken legen een bedrag van f 1 25 per M wat aange nomen werd met 6 «tegen 1 slem. Een ge vaarlijke hoek bij de woning van ilub. Bidderhof in den kring van het doqp zou weggenomen moeten worden; in overleg met den eigenaar Bidderhof voornoemd, zal een gedeelte worden afgerond, waar voor hem f400 wordt toegekend. Inzake herbeslrating van de Veerstraat, een ge deelte van de Raadhuisstraat enz., wordt, 11a bespreking, een en ander aangehou den, eventueel o.m in verband met gas- aanleg. Hel voorstel om een crediet aan B. en W te yerlcenen van hoogstenis f150 voor het raadplegen van een des kundige, teneinde de gevraagde conces sie inzake gas door Tholen, te kunnen bcoordeclen, werd m. a. st. verleend. Door hel bestuur van de geitenfok- vereenigiug „De Geitaldaar was een verzoekschrift ingediend om plm. f54 subsidie over het loopeude Jaar, wal met 4 tegen 3 stemmen werd verleend. De aanvrage om subsidie ten behoeve van een schietwedstrijd, te houden door de Vrijw. Bijz. Landstorm werd toege daan en f 15 zal worden verstrekt. Öp hel verzoek van het comité voor het op le richten muziekgezelschap om een der lokalen van de O. L. school voer oefe ningen, werd met algemeene stommen goedgunstig beschikt In verband met aanvragen voorschotten uil s Rijks kas voor plaatjes ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswct, werd met 4 legen 3 stemmen besloten daaraan te vol doen De vraag van B en W. om crediet voor aanschaffing van wapens voor den nieuwen gemeenteveldwachter werd met alg st." toegestaan De bouwverordening werd gewijzigd in verband met de water leiding, terwijl ook bouw vau bed steden daarin werd opgenomen Een voorstel om een klein woninglje in da Achterstraat onbewoonbaar te verklaren, werd m. a. st. aangenomen Al de leden van de commissie tot wering van school verzuim werden herbenoemd, terwijl als slot aan de orde kwam de benoeming van een wethouder in de plaats van den lieer dr M. A. Vermet. die daarvoor bedankt had. Met 4 van de 7 stemmen werd benoemd de lieer A. dc Rijke, ter wijl 1 stem op den heer Pollie en 2 op den heer van Tilburgh waren uitgebracht. De lieer de Rijke nam de benoeming aan. Na een kleine opmerking over het slachten 1,11 het abattoir werd de verga- doring gesloten UitZeeuwsc h-V laanderen OD. Bij Kon besluit is aan .1 Overdulve, landarbeider in dienst bij de familie II. de Feijter, le Axel. de bronzeneere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranjc-Nassau, toegekend o Uit Zeeuwseb-Vlaanderen W. D. De wachtmeester der Kon Mare- chaussée J Hamers te Sluis is met ingang van 2 April verplaatst naar Vlis singen en de marechaussée J. van Kruis- sen van 's Hertogenbosch naar Sluis Nadat sedert het uitbreken vaii* de mobilisatie in 1914 hel beursbezoek tij dens de Graanmarkt te Ooslburg ver scheidene jaren heeft stilgelegen cn daarloe door het .gemeentebestuur ver scheidene pogingen in het werk werden gesteld om het beursbezoek te horstel len, mocht dat tot voor korten tijd niet gelukken. Omdat hel beursbezoek een algemeen handels- en landbouwbelang is, werden opnieuw krachtige pogingen in hel werk gesteld door dc afd Oostburg van de Zeeuwsche Landb Mij den Ohr.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1