BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 21 Maart (Slotkoers). 6 pot. Nederland 1923 102Vs; 6 pet. Nederland 1922 103%; 5 pet Nederland 1918 98; l»/f pet. Nederland 1917 91 vijftien zestiende; 2»/» pet. Nederl. Wi Schuld 57; 3 pet do. Oblig. 68i/,;; 3 pet. do. Certif 68 zeven zestiende. Cert. Ned. Hand. Mij. 127s/4; Aand. Ned. Ind. Ilandelsb. 143»/*—HI; Aand. Koloniale Bank 188% 189; Koninkl. Pe trol. Aand. 375—377%; (iecons. Holland- sche 178—180; Cult. Mij. Vorstenlanden 167Va; Ilandelsv. Amsterdam 195—196, Javasche Cultuur 368; Aand. Deli Maat schappij 357—360; Amsterd. Rubber 197 -199% Ned. Scheepvaartunie 134%; Koninkl. Holl. Lloyd 63/8j Kon. Ned. Stoomb. Mij. 69i/4Aand. Paketvaart 145. 7 Gouda A 121/3Philips A. 346%, Jur- gens A Sly.! - 821/4; Anaconda 771/4Steels 1191/8; Erie 29%, I'nion Pacific 143%; Common Marine 121/4; Prefered do. ID/», Maxwell Gr. C. v A. 5y8- 6; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 153/s15Va- Prol. 23/i pet. Russen Consols 51/4 Markt sluit flauw. Wisselkoersen Londen cheque 11.98%; Berlijn 59.67,, Parijs 13 10; Brussel 12 76,, Dollar Cable 2.503/4. TEJLEGR U LSCJ1 TVIXKRERIClrr. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut le De Bilt. ïfaar waarnemende, verricht in dem morgen van 24 Maart. Hoogste barometerstand 772.0 te Isafjord. Laagste barometerstand 742.6 te Levick. Verwachting van den avond vaj^ 24 lot den avond van 25 dezer: Matige, tijdelijke wellicht krachtige Zuid-Westelijke lot Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regen of hagelbuien, over dag iets kouder. Tkermometerstand alhier 's morgens 9 42 gr 12 u. 48 gr., 3 u. 48 gr. (Ing. M©d, le houden. Vandaar dan ook de Fleu- riau's reis naar Parijs. Deze zou Ilerriot getracht hebben er toe te bewegen het Duitsch© voorstel van 30 Januari ernstiger op te vatten dan hij tot dusver gedaan heeft. Verder zou fa* er op hebben gewezen, dat de Engel- sche regecring gaarne een soort confe rentie over deze zaak zou hebben. Frankrijk zit met diverse moeilijkhe den. inzonderheid die mei Polen. Het is met dit land verbonden door het 3 drag van 1922, waarbij Frankrijk de Pool- sche grenzen waarborgt. En juist ook om die Poolsche grenzen in het Oosten fOpper-Silczië's kolenmijnbelangen) heeft Duitschland de heele stap ondernomen Aaa den anderen kant is Frankrijk gebonden, zoowel aan het verdrag van Versailles, dat 't zelf zoolang ter hand having heeft verdedigd, als aan het Vol- kenbnndsstatuut, waarin de grenzen tus- schcn twee landen kunnen worden her zien, zoo deze tot oorlogsgevaar aan leiding geven Nu hebben wij gisteren gezien, dat Duitschland de antwoord-nola op de ai vraag voor het lidmaatschap van den Volkenbond gunstig heeft opgevat, en waarschijnlijk toelating zal worden ge vraagd zonder voorwaarden of voorbe houd Is Duitschland eenmaal Volken bondslid, dan zal eenmaal de herziening der Duitsch-Poolsche grenzen weer op de proppen komen Een teere kwestie Pole* is natuurlijk even fel op het be houden. als Duitschland op het terug krijgen. Frankrijk zal Polen in zijn strc ven steunen; Engeland zal 't Duitschland doen L'histoire se répète Als men dit precies zoo vooruit 11a kan «aan, is 't duidelijk, dat heel voorzichtig Ie Londen en te Parijs wordt te werk gegaan E11 dat de toestand van het •ogeublik nog onduidelijk en vaag is. Volgens Reuter zou er niets waar zijn van beweerde voorstellen uitgaande van Italië, over een verdrag met uitsluiting van Frankrijk O© moeilijkheden tusschen de re- jeering en de Duilsch-nationalen over het veiligheidspacts zijn intusscheu weer gesust In een bijeenkomst met den rijks kanselier, Slresemann, en de Duilsch- aationalen leiders hebben de laatste de verzekering gegeven Slresemann in zijn buitenlandsche politiek te blijven steunen. Va« een ministercrisis is du£i op- 't oogen- blit geen kwestie meer. CURZON HERDACHT. Markies Curzou, de vroegere minister van Buitenlandsche Zaken is gisteren in beide Huizen der volksvertegenwoordi ging herdacht. Baldwin deed 't in net Lagerhuis. En hij noemde - een eigen aardige qualificatie van den hoogharti- gen, door en door aristocratischen Cur- zon, e©n „self made man", waaronder gewoonlijk iets anders wordt verslaan. Na diens verdiensten te hebben geme moreerd zei Baldwin nog over zijn per soon deze woorden, die waard zijn over te nemen „Hij gaf zich een voorkomen, dat menigeen bedroog. Dit was een gevolg van natuurlijken schroom en diepe en teere gevoeligheid. Daarachter klopte het vriendelijkst en warmst menschelijk hart en ging een uiterst eenvoudige natuur schuil In hem leefde iets van een eeuwi gen knaap tot den laatsten dag zijns le vens. Hij was jegens zijn collega's de adel zelve en kende in het politieke le ven geen wrok." Baldwin besloot met een herinnering aan de gelegenheden „toen ik (Baldwin) boven hem verkoren werd als eerste mi nister ©n tóen ik hem zeggen moest, dat hij naar zijn meening hel land grooter diensten kon bewijzen als voorzitter van de commissie van rijksverdediging, dan aan hel departement van buitenlandsche zaken. Ieder van deze gelegenheden was een diepe en hittere teleurstelling voor hem, maar geen oogenblik ooit heeft hij door een woord, ecu blik, een gebaar of eenige toespeling achteraf laten blijken, dat hij onbevredigd was, dat hij eenigen wrok koesterde of dat hij een anderen weg zou gaan dan de vervulling van zijn plicht op den post, waarop was uitge maakt, dat hij den besten dienst zou bewijzen." Het is a. li w. een nadere verklaring van Curzon's karakter, dat moeilijk was in den politieken zoowel als den persoon lijken omgang. Maar achteraf is nu ge- bleken, hoe hij zijn soms haast ondrage lijk liehaams lijden en ongesteld zijn krampachtig voor iedereen verborgen wist te houden. Hoe hij als student niet met sport en andere vermaken, die eens studiosus zijn mee kon doen, door een ziekte van de ruggestreng. „Niemand weet", moet hij in latere jaren eens lot een vriend hebben gezegd, „dat ik zes weken lang Indiê van mijn bed geregeerd hel», krom liggend van pijn". De geestkracht, die er voor noodig is om dat te overwinnen, gaf hem die hou ding, waarvoor hij zijn populairiteit moest betalen, gaf hem dat arrogante in houding en manieren. Zoo ziet men, dat inderdaad van hem gezegd kan worden a superior person. De begrafenis zal. Donderdag plaats hebben te Kedlestou de k ist zal worden vervaardigd van het hout van eiken- boomen op het landgoed. Een voor dezen tijd eigenaardig is ook, dat dit wat het aantal acres betreft altijd in tact ge bleven is van het geslacht Curzon. HET EGYPTLSCHE PARLEMENT Direct weer ontbonden. Het nieuwe parlement in Egypte heeft slechts een levensduur gehad van. 10 uur! De openingspechtigheden verliepen normaal. Zagloel pascha nam zijn plaats in onder diepe stilte, en Ziwer Pacha las de troonrede voor, zijn leedwezen be tuigend met den moord op den Sir dars en de hoop uilsprekend dat de moordenaar spoedig zijn verdiende straf zou krijgen. De relaties met Engeland, die door dezen misdaad hadden geleden, begon nen weer normaal, vriendschappelijk en welwillend te worden, zoo sprak hij- Poch later kwam de moeilijkheid, toen Zagloel Pascha met 125 tegen 85 stem men tot Kamervoorzitter werd gekozen. Eerst heette 't dat de regeering deze verkiezing niet zou beschouwen als een votum van wantrouwen. Zagloel hield een rede, waarin hij de nadruk legde op den niet-partijdigen aard van hel voorzitterschap en dat 't zijn plicht was ervoor te zorgen, dat de conslitutioneele procedure geëerbiedigd werd. Doch bij nader inzien vonden de nisters 't blijkbaar loch een te gewaagde onderneming met Zagloel als Kamerpre sident, ©n dienden zij hun ontslag in dat door den koning niet werd aanvaard Hel parlement werd daarop ontbonden, terwijl men juist bezig was met de ver kiezing van de Kamerambtenaren. Het besluit werd met luid gejoel door de Zagloelisten begroet. Het parlement zal wel het kortste zijn geweest ,dat ooit heeft bestaan niet al leen in de Egyptische geschidenis. BEKNOPTE MEDEBEELINGEN. Uit België, De Anlwcrpsche redacteur van de Maasbode schrijft d.d. 22 dezer Nadat er tot nu toe slechts een hausse beweging in de broodprijzen te bespeuren viel in een jaar tijds was hel brood van 0,90 fr. lot 1,80 fr. gestegen schijnt thans de daling te zijn ingetre den Dank zij de inzakking der graan- en meelprijzen zijn de hakkers in slaat gesteld van morgen af legen 1 70 fr. le verkoopen. Uit Duitschland. Dc rijksspoorweginaalschappij kon digt A an. dat zij ter dekking van de kosten aan loonsverhoogingen verschil lende faciliteiten in de spoorwegtarieven zal beperken. De rechtbank heeft tegen hel verzet van het O. M. in Klenske. een der voornaamste beklaagden in het proces Barmat, zonder borgstelling op vrije voeten gesteld. Uit het Sa ar ge bied. - De districtsconferentie van de Chris telijke metaalbewerkers in het Saarge- bied heeft een resolutie aangenomen te gen hel invoeren van een speciale Saar- munt. In deze resolutie wordt gezegd, dat het gebied in 1935 bij het Duitsche vaderland terugkomt. Uit Frankrijk. - De Senaat begint Donderdag met debatten over de uitgavebegrooting Levendige debatten zijn waarschijnlijk, voornamelijk als de gezantschapspost bij het Vaticaan in behandeling komt. Aange zien de finantieele senaatscommissie met groote meerderheid tegen de opheffing van het gezantschap gestemd heeft. Uit Engeland. De Koning en Koningin, die thans tot volledig «herstel van 's Konings ge zondheid te Livorno eenigen tijd aan wal zijn geweest, hebben o.a. een bezoek gebracht aan de Marine-academie. Gister zijn zij naar Pisa vertrokken om den scheeven toren te zien. De Prins van Wales zal a.s. Zater dag a. b. van de „Repulse" naar Z. Afri ka vertrekken. Hij zal St. Helena aan doen. De firma Cox and Danks, die door de Admiraliteit heiast is met het lichten van 24 torpedojagers, die bij de Scapa Flow gezonken zijn, is er thans in ge slaagd het zevende schip te bergen. De mogelijkheid bestaat, dat deze firma thans zal belast worden met lichten van de ge- heele bij Scapa Flow gezonken vloot. Uit Noorwegen. Ken telegram uit Oslo meldt het overlijden van Nils Ihlen. Ihlen was mi nister van openbare vrerken van 1908 tot 1910 en van buitenlandsche zaken van 1913 tot 1920. Uit de Ver. Staten. De New-York World is een heftige campagne begonnen tegen Rockefeller Jr., die de voornaamste aandeelhouder is van twee maatscïfhppijen, die bij het groote petroleumschandaal van het Sin clair-concern 'betrokken zijn. sersch© en Italiaansch© postbesturen, ten eind© een bespoediging* van de ver zending der mails van Genua naar ons land door een sneller© verbinding via Duitschland mogelyk te maken. De mails die anders 's morgens om 11.39 1© Am sterdam binnenkomen, zouden in dit ge- vai oer. avond te voren reeds in de hoofdstad kunnen zijn. Het moet zeer waarschijnlijk zijn, dat dez© bespoedi ging een feit zal worden. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het Ühr. Gem. k Oapell a-Koor „Sur- sum Corda", dat zich anderhalf jaar ge leden hier gevormd heeft, zal morgen, Woensdag, onder leiding van haar direc teur T. A. Winter, haar eerste uitvoering geven in de Concertzaal. Het programma bestaat uit een aantal oud-Nederlandsche en moderne koorliederen. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Failli's semen teta. Door de arrondissements-rechtbank al hier zijn gisteren failliet verklaard B. Kole, steenkolenhandelaar Goes, Schengestraat 24. Rechter-commissaris mr. G. F. Baron thoe Schwartzcnberg en Hohenlansberg. Curator mr. P. W. M J. van der Slikke te Vlissingen. A. J. Cappon, molenaarsknecht te Axel, Julianastraat E 136. Rechter-com missaris Mr. P. J. van Borlel. Curator Mr. P. W. Kamphuisen te Middelburg. NAGEKOMEN BERICHTEN. TWEEDE KAMER. (Vervolg). Na verdere discussie wordt art. 8, be treffende de griffierechten verworpen met 42 tegen 23 stemmen Dc eindstemming zal later plaats heb ben. BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 24 Maart. 3 uur. Op de beurs werd de belangstelling voor een groot gedeelte in beslag ge nomen door de Olicwaarden. Koninklij ken verkeerde sterk in reactie, doch ook Geconsolideerden vielen meerdere procenten terug. De aanleidende oorzaak hiervoor moet allicht worden gezocht in de vrij onverwachte daling der olieprij zen in Amerika De inzinking der oliewaarden bein- flucnceerde de algeheele beurstendenz. Bij matigen handel lagen de tabakken zwak, en de Sumatra soorten moesten dan ook iets van hun prijs inboeten. In Suikerwaarden ging weinig om, en deze konden zich tamelijk goed op peil houden. De beweging in Maxwell waarden was bijna tot staan gekomen. Prol. 23/4 pet. DE BEGRAFENIS VAN CURZON. LONDEN, 24 Maart. V. D. Bij de ter aardebestelling van Lord Curzon, die uit gesteld is tot Vrijdag zullen o. .jn. slippen- dragers zijn Mac. Donald, Lord Oxford en Asquith ROEMENIE, FRANKRIJK EN DE COM MISSIE VAN HERSTEL. BOEDAPEST, 24 Mrt. V. D De Paesler Lloyd meldt, dat tusschen Roemenië en yFrankrijk een conflict ontstaan is, aan gezien de Fransche regeering de aan deelen van den Arak-Arak spoorlijn, trots het protest van Roemenië le Parijs door de Commissie van herstel heeft laten verkoopen. De Roemeensche regeering heeft, na afloop der verkooping de uit de aaudeelen voortvloeiende rechten ten gunste van den Roemeenschen Staat laten verpanden, zoodal door de Com missie van herstel te Parijs aandeelen verkocht waren die van hun rechten beroofd waren. De koopers der aandeelen te Parijs willen thans een aanklacht indienen te gen de Commissie van herstel, die op haar beurt dreigt stappen te zullen on dernemen tegen de Roemeensche re geering. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. In de vergadering der afdeeling Vlissingen van den Centralen Neder- landschen Ambtenaarsbond is uitvoerig besproken de wijze waarop en onder ■welke omstandigheden het personeel bij het loodswezen, belonning en verlichting zijn dienst moet uitvoeren. Het gemis van ook maar een enkele rechtspositie wordt dagelijks gevoeld. Ernstige klachten over de voeding, verlofregeling, de wijze van straffen, promotiekansen en de salarisre geling werden geuit. Besloten werd een Kamerlid te verzoe ken een vergadering van het personeel te komen bijwonen om zich zelf te over tuigen van de noodzakelijkheid van in grijpen voor de Tweede Kamer. Aan de telefoniste 2e klasse Wi. M. J. Snijders te Goes is op haar verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend De openstelling van het post-tele- graaf- en telefoonstation te Zuidzan- de is met ingang van 1 April a s. voor wat betreft den telefoondienst, op werk dagen gewijzigd als volgt telefoon 8.30— 12.30, 2—4.30 en 6—7.30. O De Wielingen-boeicn. Volgens de „Liverpool Journal of Com merce" is het Belgisch ministerie van Zeewezen voornemens maatregelen te nemen om de zichtbaarheid der boeien van Wielingen te verhoogen. Die boeien teekenen den ingang van de vaargeul der Schelde af. Dat besluit zou genomen zijn op aan dringen van de „Imperial merchant Ser vice Guild" in overleg met de belangheb bende Belgische loodsen. Die boeien heb ben het lichtschip vervangen o Dc postverbinding Indiê Nederland. Naar de Telg. verneemt worden door het hoofdbestuur der Ned. Posterijen on derhandelingen gevoerd, met de Zwit- LAATSTE BERICHTEN. te gaan om de verschillende geecKiile* tusschen Frankrijk en Engeland aü de* weg te ruimen. STORM IN HFT KANAAL. LONDEN, 21 Manrt (Tel.) Bij de hoego zeeën in het Kanaal is een bark omge slagen, waarvan naam en natioaaliteit niet konden worden vastgesteld. In de nabijheid der Scilly eilande* ia een Fransch stoomschip verongelukt. De bemanning van 28 man kon gered wor den. FRANKRIJK EN TURKIJK. KONSTANTINOPEL, 24 Maart Y.D. De opdracht aan Franklin gegeven zou in diplomatieke kringen zoo'n groot» be langstelling hebben gewekl, dat alla ge zanten voornemens zijn tijdens het ver blijf van den Franschen staatsman even eens naar Angora te gaan. In Turksc;he kringen spreekt men tegen, dal da op dracht zou zijn de Oltomaanscha re geering te adviseeren een dreigend» hou ding tegen Amerika en Engeland aan. fce nemen. NIEUWE VERKIEZINGEN. CAIRO. 24 Maart V. D. De nieuw» ver kiezingen voor hel Egyptische parlement, zijn bepaald op 23 Mei, de nieuw» Ka mer zal op 1 Juni bijeenkomen. BRAND IN NEW-YORK NEW-YORK, 24 Mrt. V. D. 5 perso nen, w. o. twee vrouwen en twee kin deren werden gedood tijdens een brand, die Zondag vroeg uitbrak in een fauia in de 74e straat, dat bewoond werd door elf families. Vier personen werdma ge wond. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 20—23 Maart. Getrouwd: A. Phi lips©, 29 j. en A. A. de Lange, 19 j. J. Keersemaker, 25 j. en N. Joziasa», 2S j. Bevallen: B. W. Kraaijeveld, geb. t. Wijngaarden, z. Overleden' J. Oost Lievense, 83. j., ©*g. d. LEGER EN VLOOT. Maandagnamiddag is Hr. 14». naq- nenlegger „Hydra" te Hellevoetstuia op de rijkswerf aangekomen om herstellin gen te ondergaan. De sergeant-torpedomaker E. A. denburg wordt op 1 April a.s. overge plaatst van de onderzeedienstkazerne naar het wachtschip te Vlissingen en geplaatst bij den afbouw van de op de werf der Kon. Mij „De Schelde" aldaar in aanbouw zijnde onderzeeboot U 9. SPORT. UIT DEN HAAG. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot burgemeester van Nieuwerkerk de heer J. Bouman en van S t Jan steen de heer C. Ysebaert. Eervol ontslag is verleend, met dank voor de vele bewezen diensten, aan heer mr. C. Lucasse, als Kantonrechter te Goes. TWEEDE KAMER. De heer v. R a we s t e ij n krijgt verlof een inlerpelatie te houden over de dreigende loonsverlaging in de mijn industrie en eventueele maatregelen dér regeering. De inlerpelatie zal worden gehouden na de behandeling der pensioenwet. Bij de behandeling van de wijziging der beroepswet, maakten de heeren San nes en Rijckevorsel bezwaren tegen de heffing van griffierecht als een beden kelijke reactie oj> het beginsel van koste- looze procedure. Minister Heemskerk merkt op dat de Raad het griffierecht kan teruggeven, indien gebleken is, dat het beroep ge rechtvaardigd was. STAAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: (Onder voorbehoud), f 1000 480 6374 f 400: 4121 f 200. 1455 f 100 258 ?556 10324 10464 16928 WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 24 Maart. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.98y8 (11.97>/8). Berlijn 0.5967 (0.59621/0.). Parijs 13.10 (13.—). Brussel 12.76 (12 69). Zwitserland 48.33 (48.27%). Weenen 0.003535 (0.003530). Kopenhagen 45.50 (45.40. Oslo 39.05 (38.671/2.). Stockholm 67.60 (67.60). New-York 2.50% (2.501/2-). o HERRIOT NAAR LONDEN LONDEN,21 Maart V.D De Daily Herald, het orgaan der Labourpartij meldt, dat Ilerriot, de Fransche premier voornemens is persoonlijk naar Londen Alhier is opgericht ecu vereeni- ging met als doel de beoefeuiug der gymnastiek-, scherm- en bokssport. Als leider hiervan zal «optrede* de heer J. v. d. Plasse. MARKTBERICHTEN. GOES, 24 Maart. Op de graaamarkt was de aanvoer sterk afnemend, de> han del was kalm. Tarwe f 12.00—17.00; Haver 11.00— 11.50; Kookerwten 13.00—14.00;; Kroon- erwlen 13.00—16.00; Bruine Boocen 13.00-19.00. Goes, 24 Maart. Eieren f 4.86, boter f 1.90. Aanvoer V. P. Z. 34.400 stuks, f5.30 per 100 stuks. Rotterdam, 24 Maart. Op de vee markt van heden waren aangevoerd: 218 paarden, 16 veulens, 1 ezel, 1774 magere runderen, 706 vette yd 240 vette- en gras kalveren, 2298 nuchtere kalveren, 15 schapen en lammeren, '70 varkens, 282 biggen, 8 bokken of geiten. Prijzen voor vette koeien le kvr. fl.25 —1.30, 2e kw. 1.15—1.05, 3e kw 0.95— 0.85; ossen: le kw. 1.15—1.25, 2e kw. 1.10— 1, 3c kw. 0.90—0.80; stieren le kw. 1.05— 1.10, 2e kw. 0.95-0.85, 3e kw. 0.75-0.65; kalveren le kw. 1.70—1.90, 2e kw. 1.50— 1.25, 3e kw. 1.10-0.90. Prijzen voor melkkoeien f 220—410, kalfkoeien 230—420, stieren 175—390, pin ken 160—180, vaarzen 170—200, werkpaar den 100—300, slachtpaarden 90—160, hit ten 85—190. nuchtere kalveren 6—SO, fok- kalveren 17-29, biggen 7-17, overloopers 18-34. Eieren. Roüerdamsche coasumptie- veiling. Aangevoerd 200.000 stuks. Prijzen voor kipeicren f 5.256.50, eendoieren 5.75—6.25, ganzeneieren 17 20. 438sle STA AATSLOTERIA lste klasse. 1ste lijst. Trekking van Maandag 23 Maart. Prijzen van. 20.000: 20136 f 1500: 17782 f 1000: 10893 15800 20336 f 2000: 2812 f 400: 3841 18127 20596 f 200: 2307 3207 10766 100 684 6687 8132 19126 PRIJZEN VAN f 20. 4052 6628 15427 19465 4085 6757 15494

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2