Fa H. L. HEKDRSKSE, KARPETTEN. TWEEDE BLAD YAM M Zaterdag 21 Maart 1925 no. 68. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zilling van Vrijdag Wo zullen niet proboeren om in een kort overzicht den gang van zaken te schetsen bij de arlikelsgewijze behande ling van hel wetsontwerp lot richtige heffing der directe belastingen. De talrijke amendementen hadden alle ten doel de te groote bevoegdheid van den fiscus in te perken. En de Minister heeft aan zijn toezegging oin mee te werken, loyaal voldaan. Maar we mccncn ons te kunnen be perken tot vermelding van den einduit slag. Aangenomen werd een amcndement- v. Seliiak, waardoor bij de vraag of er belasting-ontduiking plaats heeft, het cri terium niet wordt gezocht zooals de minister aanvankelijk wilde in de „ken nelijke" bedoeling van den belasting schuldige welke zeer moeilijk zal zijn le bepalen, doch in de rechtshandeling zelf. Voorts- werd op voorstel ven den heer Dressclbuijs bepaald dat bij de beoordee ling van die rechtshandelingen zal moe ten worden gevraagd of zij een wezen lijke verandering van de feitelijke ver houdingen ten doel hebben gehad. En voorts moet worden nagegaan of van bepaalde feiten en omstandigheden moet xvorden aangenomen, dal zij zou den achterwege gebleven zijn, indien daarmede niet de heffing van belasting gehcel_ of leu dcele onmogelijk zou wor den gemaakt. Een amendement van mej. v. Dorp, om compensatie van vroegere verliezen met latere winsten geoorloofd te verklaren, werd na bestrijding ervan door minister Colijn met 17 tegen 15 stemmen verwor pen. I)it werd reeds geoorloofd geacht Door aanneming van dc amendementen van den heer Oud is een beroep mo gelijk gemaakt op een rechterlijk college, waarvoor met name is aangewezen hei Gerechtshof te '.s-Gravenhage. De datum van het in werking treden der wet van 1 Mei 1924 veran-* derd in 1 Mei 1925, waardoor eventueele navorderingen worden uitgeschakeld De eindstemming zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. Vooraf is de coöperatie-wet m. a. s. aangenomen, en is besloten Dinsdag a.s. met do wijziging der Pensioenwet te be ginnen. Eerste Kamer. Zilling van Vrijdag. Minister van Swaay was boos over de kritiek inzake de Vlissingsche haven Hij wees ieder verwijl af. Hij heeft volkomen eerlijk en oprecht dc zaak be handeld en al komen er nu 25 hoeren Lindoijer stukken voorlezen uit brochures van den burgemeester van Vlissingen, dan houdt spr. nog vol, dat hijeerlijk ge handeld heeft. (De heer Mendel s „Dan zuilen dat vrindeieren blijken.") Do Vlissingsche haven is geen zaak van dm minister van waterstaat, het is een regeeringszaak. Spr. trekt zich van al die beschuldigingen dan ook niets' meer aan. Spr. is tot een beter inzicht gekomen van de belcekenis van het be grip „politiek" en hij moet eerlijk zeg gen, dat dit oordeel niet gunstig is. Men had zich aanvankelijk voorgesteld een betere ligplaats voor de booten van de Zeeland en ligplaats voor af en' toe weieens aanloopcnde jachten. Later is dat uitgebreid. Sp(i\ wil echter de toegezegde 100 M. kademuu. wel uitbreiden to t 500 M. Het is echter een illusie dat groote schepen in Vlissingen zullen aanleggen oiruer pas sagiers aan wal te zetten. Als dal. nu eens werkelijk het geval zou zijn. dan ge looft men toch niet, dat zoo'n groo^1 schip de haven binnen zal loopen'' Dan blijft iedere gezagvoerder builen en laat de passagiers met een ferryboot naai den wal brengen. Vlissingen mag, naar spr, meent met 500 M. tevreden zijn. De heer De Muralt heeft tenminste den moed gehad le zeggen, dat men den minister onbillijk heeft behandeld. Maar hij heeft een rekensom opgezet en daar van moet spr. zeggen, dat er toch aan de zaak wel meer vast zit dan de heer De Muralt het voorstelde. Wauneer werke lijk de haven te klein blijkt, dan zal er geen enkele regeering zijn, die uilbrei ding zal weigeren. Dat zal dan meer geld kosten, maai- dat hangt toch ook af van het tijdstip, waarop de uitbreiding even tueel zon moeten geschieden. Omtrent de instelling van een commissie, die zou ad- riseeren over de haven, en waarvoor <le h««r De .Muralt in alle bescheidenheid zich zelf beschikbaar stelde, merkt spr. op, dat hij daarvan niet veel heil ver- Van 's Ministers opmerkingen over de zeer talrijke onderwerpen door de spre kers aangeroerd, halen we aan wat hij zei over de Zondagsbeperking op de spoorwegen, omdat dat onderwerp nu ook hier aan de orde is. Wie Zondags rust wil. zoo zei de Minister, moet royaal niet de Zondagswet komen, en moet niet trachten dat alleen hij de spoorwegen te doen, terwijl autobussen e. d. ooglui kend worden toegelaten. Voorts de meedeeling dal de Minis ter met de vluchlhaven te B r u i n i s s e liever niet weer beginnen wil; het ini tiatief moet nu maar van andere zijde komen. BINNENLAND. BOOMPLANTING TE BREDA. In den crisistijd zijn ongeveer 52 H.A. grond omgespit door Bredasche werk- loozen in de BreHasche houivesleri; on der Chaam. De betrokken autoriteiten wilden aan de eerste beplanting daar van een feestelijk en ook opvoedend ka rakter geven. Ongeveer 300 leeibngen der hoogste klassen van alle scholen der stad werden met dat doel 's morgens naar Chaamsche heide vervoerd, verge zeld van verschillende overheidsper sonen. De heer Tutein Jieette allen welkom namens het Staatsboschbedrijf en wees op de groote financieele offers die het terwerkstellen der Bredasche werkloo- zen aan de gemeente gekost heefl. Daar om zal de beplanting den naam dragen van „Bredasche bosch". Na een rede van den burgemeester werd de oorkonde geteeltend, ontworpen door overste Steenkamp. Een afschrift werd geplaatst onder den eersten eike boom, geplant door den burgemeester van Breda. Toen kwam 't werk der kinderen, die 153 eikenstammetjes plantten, voorzien van alluminimumplaatjes, waarop hun namen gegrift waren. Aan het e'nde er van zongen ze het „Plantlied" van Van Buel, onder begeleiding der aai wezige muziek. Versnaperingen voor allen wer den verstrekt, wedstrijden werden ge houden en het toppunt van vteugde werd bereikt, toen zelfs de oudere ge- noodigden, wethouders en raadsleden, aan de sportwedstrijden deelnamen. Alle kinderen ontvingen een gedachte nis aan dezen dag: schoolétuis en hand werkdoosjes. EEN AANBOD VAN HENRY DETERDING. In een tafelrede, op een bijeenkomst in cfe Industi'icele Club le. Amsterdam heeft sir Henry Delerding het voorstel gedaan gedurende drie jaar drie groepen van 24 jongelui met 12 leeraren een vacan- tiereis naar Indië te laten maken. Ilij zelf zal de helft der kosten dragen Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Zooals uit een advertentie in- dit nummer blijkt, zal morgenochtend van 7 tot 12 uur alhier geen eleclrischc stroom worden geleverd. De Raad. van Arbeid alhier maakt, dank zij de welwillendheid van den heer Baurdoux in de étalage van diens winkel op de Lange Burthans een pakkende reclame voor de Vrijwil lige Ouderdomsverzekering. Aan de hand van de bekende fabel van „La Fontaine" over „De krekel en de mier", wordt gedemonstreerd de noodzakelijk heid van het nemen van voorzorgsmaat regelen voor den ouden dag. Zeer ver groot ziet men de mier tijdig voorraad voor den ouden dag vergaren, terwijl de krekel alleen aan pret denkt en later bij de mier moet gaan bedelen, die hem zegt, dat hij zelf ook bijtijds had moe ten zorgen. „Sempre Avanti", liet mandoline- gezelschap alhier, gaf gisterenavond een uitvoering in het Schuttershof. Ons dunkt 't gaat inderdaad sempre avanti steeds weer vooruit! Het ensemble wint steeds qualitatief, wat bleek uit dc keuze van stukken, èn uit het spel. Hoe goed was b.v. de Zampa-ouverlure voor kwar tet, en het Haremsliel», het laatste door de 4 jongste leden van het gezelschap; hier was werkelijk een zeer juist samen spel bereikt. Het succes was naar rato. Het orchest speelde, o.a. een Jacht partij op de Veluwe, een geestige karak terschets. En het Avé Maria van Gounod; het Largo, van Handel, die beiden ieder een kent, ontlokte natuurlijk ook veel applaus. De uitvoering werd afgewisseld door een voordracht en een looueelstukje „Een Staphorster Boertje" dat buitenge woon aardig werd gespeeld, vooral door het boertje. Een prachttype. Het werd daardoor alleen wat erg laat, madr dat zal aan de geanïmeerdhcid van het bal wel niet hebben afgedaan. "Woensdagavond geeft de heer K. de Vries, leeraar aan de rijkskweekschool alhier een uitvoering van uitdrukkings- gymnasfiek in het Schuttershof, ten bate van de afd. Middelburg van het Cen traal 'Genootschap voor Kinder Herstel- lings- en Vacantiekolonies. De uitvoering zal worden afgewisseld door muziek onder leiding van den heer J. H. Caro. eveneens leeraar aan de rijks kweekschool alhier. —o— Uit Walcheren. Donderdagavond hield de Gemeen teraad van Domburg eene ve»gade- ring, waarin dhr. Almekinders wegens ziekte afwezig was. Vastgesteld werd het kohier van de Hondenbelast'ng op een bedrag van f 168. De rekeiimg van het Burgerlijk Armbestuur over 1924, werd naar de commissie verwezen. Het adres van Heemstede i.z. bestrijding van annexatieplannen werd voor kennis geving aangenomen. Voorgesteld werd een stukje grmd 15 M*. groot, dat voor de gemeente weinig waarde heeft te verkoopen aan A. Corré, voor 50 ct. per Ms. Dhr. de Vis ser vindt dit bedrag te boog, dc beeren Elout, v. d. Hage en van Sluys oordeelen den prijs billijk. Besloten wordt tel ver koop. Reynhoudt verzoekt een boom te willen rooien, die in de weg staat voor een perceel in de Noordstraat, door hem in gebruik genomen. De Voorzitter is tegen rooien, wanneer dit niet beslist noodzakelijk is. De heer Elout wijst er op, dat in dit geval niet de boom voor de deur, maar de deur achter den boom is geplaatst, de deur had evengoed op een andere plaats kunnen gemaant zijn. De heer v. d. Hage is ook tegen rooien. Bij de gehouden stemming staakten de stemmen, zoodat de beslissing werd aan gehouden. De vergoeding krachtens art. 101 der L.O. Wet 1920 over 1923 uit te keeren aan de Bijzondere Lagere School werd bepaald op f956,32 het voorschot op die vergoeding voor 1925 op f 700. Een ver zoek van P. A. Moggré, om een boom te rooien in de Stationstraat weid, daar het te Iaat was ingekomen, aangehouden tot eene volgende vergadering. Van de gemeente Bergen was een ver zoek ingekomen om mee te protesteeren tegen de voorgestelde weelde-belasling. De heer Westenburger acht deze be lasting voor Domburg zeer nadeelig. De beer van Sluys, wil evenals de heer Elout, ook protesteeren, de laatste meent, dat het adres van Bergen le een zijdig is. Met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Francke en de Visser, wordt besloten mede te gaan met het idéé van Bergen. De heer de Visser wijst er ten slotte op, dat het noodig wordt om de Volks woningen te schilderen. B. en W zullen in eene volgende vergadering nadere voorstellen doen. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O.D. Woensdagnamiddag deed eep werkman uit St. Jansteen aangifte bij den Rijksveldwachter Fokker te Axel- li ij kuit, dat zijn fiets gestolen was, die hij tijdens het werk aan den weg had laten liggen. De veldwachter kwam er achter, dat de vermoedelijke dader de grens over was gereden naar Stckene, en spoorde met behulp der Belgische gendarmen, den dief op en tevens de fiets, die heelemaal gedemonteeia was, terwijl de onderdeden overal waren weggestoken. De dief, J. J. v. B kon niet meer ontkennen en liep alzoo een proces-verbaal op, waarvoor hij zich te Dendermonde zal hebben te verant woorden. Hit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. - De vice-president van den Baad van State roept in de Staatscourant van 19 Maart het beroep, ingesteld door dc Mij tot detailverkoop van petroleum „Dc Automaat", te 's Gravenhage, als ge machtigde van de wed. H. J. Bonte te Oos t burg, tegen het besluit ran B. en W. van Oostburg van 21 Nov. 1924, waarbij aan de weduwe H. J Bonte, le Oostburg, en hare rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een ondergrond- sche benzinebewaarplaals met aftap- inrichting aan de Markt aldaar. DE BIOSCOPEN. Elora. Drie hoofdnummers en drie diverse Igehrcs. Butterfly of de brand in de groote opera, geeft aan vrouwen in letterlijken fruowel als overdrachtelijken zin den raad niet met vuur te spelen. Een dra- ma uit de groote wereld. Alzoo met de noodige en wèl spannende intrigues, en waar „men" uil dc wereld waar men zich verveelt, al meer zich bezig mee houdt om den tijd te dooden. Na lal van weder waardigheden: eind goed, al goed. Charles Bay doel zich in „knock out" behalve als een sympathiek filmacteur als een kranig bokser kennen. Velen zij ner Amerikaansche collega's schijnen de ze sport met hun kunst te vereenigen, en in vele gevallen komt er dan een ge zond, prettig element in de film. „Onder vreemden wil" doet raden naar den inhoud. Daarbij komt het mysleri- euse, in dit geval gebruikt voor iets slechts en iels goeds beiden. Maar een film die een geweldige spanning geeft! Strengholt Verleiding. Het Amerikaansche jonge meisje, opgegroeid niet alleen in hel land, Imaar ook in de sfeer van the almighty Dollar, doch zelf niet te veel van dal munstuk bezittend, ontmoet oen ,hcm" in dezelfde omstandigheden Hij een gewoon kantoorklerk, zij droomend van weenie, pleizier en andere zaken, die er van een klerkentraklementje nti naai niet af kunnen. Het verdere verloop is, gezien de titel, wel te be grijpen. Door diverse relaties komt de verleiding al spoedig, zoowel voor den een als voor den ander. Meer volgt, tot aan het eind het geluk met een stevig aantal dollars, en het inzicht dal geld niet alles is. Een bevredigend slot, in alle opzichlcn dus. Uitstekende filmarlisten spelen dit ge- gevene mcl smaak, wat voor het slagen er vau zoo noodig is. Schouwburg. Men mag over Jackie Coogan-films, over de Jackie Ooogan-exploitalie denken wat men wil. Hel Jóchie is in Lang Leve de Koning werkelijk een alleraar digst jochie, dal ons telkens hartelijk doet lachen Een dankbaar thema het jochie als de kroonprins van een denk beeldig en blijkbaar eeuigszins roman tisch land, hel jochie zijn omgeving tot wanhoop brengend met de zotste streken, zijn taille, de statige hertogin imiteerend.' en de pijnlijkste situaties onbewust lot goede oplossing brengend door zijn cn- fanl-lerriblc-gezcgden, hel is alles vol komen „natuurlijk", nel jochie is liier een natuurlijk Jochie, als andere Jochies, en niet steeds zoo op den Voorgrond, als vroeger in zijn samenspel mot zijn leermeester Charlie Chaplin. Geen won der dat hij in staat is door zijn verschij nen alleen een hee'e revolutie le be dwingen De film is nagenoeg geheel vrij van senlimenteelerigheden, wat vroe ger een Jackie C'ooganfihn zoo bederven kon Van hel begin tot het einde graj>- pig en frisch. Snel en zeker werkend tegen blett^ Hoofd- en Zenuwpijn Lossen het urinezuur op en gaan dus direct naar de bron der pijnen. Door vooraanstaan de doktoren aanbevolen en klinisch beproefd. Verkrijgbaar bij alle Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Schitterende sorteering. Zeer lage prijzen. Vaaaf 14- ct. Dubbel breed. Verder van 17 '/2 - 19-24 - 29 - 34 - 39 45 - 49 - 60 et. Gravenstraat - Middelburg Jï adres voorgOfd en goed koop koopen, ook, in (Ing. Med.) KAMER VAN KOOI'llAANDEL FN FA BRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHK EILANDEN TE MIDDELBURG. In de gisterenavond ten Sladhuize ge houden vergadering van bovengenoemde Kamer waren aanwezig 15 leden. Afwe zig de heeren van Raalte. van Niflrik, Bosman, Clamuleau, Witkamp, Ooster- baan, P G. Laernoes. Voorzitter was de heer C. Boudewijnse.' De eerste mededeeling was, dat eind Januari van den heer van Raalte berirht in kwam, dat Jiïj de beslissing over het al of niel aannemen van de benoeming als voorzitter der kamer tot later wenseht aan te houden, terwijl dezer dagen be richt in kwam, waarin de heer van Raal te mede deelt, dat zijn gezondheid goed vooruit gaat, doch dat hij op medisch ad vies verplicht is binnenkort onlsiag als voorzitter in te dienen De voorzitter zegt, dat dus ver moedelijk in de volgende vergadering een nieuwen voorzitter zal moeten wor den gekozen. Van de Nederlansche en Belgische spoorwegen bericht, dat van af 5 Juni dc trein van Antwerpen op Zaterdag en Zondagavond weer zooveel zal worden vervroegd, dat hij aansluiting geelt op den avondsnellrein naar Zeeland. Bericht van goedkeuring van de suppl begrooting der Kamer voor 1921 door den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid. Sclirijvcn van de. directie der Nederl, Spoorwegen, dal zij ook na hel nader schrijven der kamer niet kan overgaa lot liet uitgaven van marktkaarten o Marktdagen te Middelburg. Mededeeling, dat bij het gehouden re ferendum onder de leden inzake den' Zomertijd is gebleken, dat van de 21 ledeu. die hun gevoelen deden blijken, zich 13 verklaarden voor het zenden van een adres ter zake, 7 verklaarden zich er tegen, één stemde blanco. Voor het be houd van dën zomertijd verklaarde.» zich 13 leden, 8 waren er tegen. Van de 15 voorstanders, waren er 6 voor ongewij zigde handhaving van den zomertijd, 3 wilden het voorstel van de meerderheid van de tijdscommissie zien ingevoerd, één was voor beperking tol Juni, Juli en Augustus, en 3 spraken zich niet na der uit In verband ïnet dezen uitslag van het referendum is een adres aan de Tweede Kamer verzonden, met verzoek, het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd te verwerpen. Nog het reeds bekende bericht, dat het postkantoor weer des Zondags ran 11 tot 12 uur open is, zulks thans met ge legenheid tot afhalen van alle poststuk keu. Ten slotte de medddceling, dat het bureau geschreven heeft aan den Com missaris der Koningin met een klacht over den grootcn last, dien de handel ondervindt van het aflaten van het water in het kanaal door Walcheren Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen Ingekomen stukken. .De eerste zaak, welke op de lijst van ingekomen stukken voorkwam betrof de Haven van Vlissingen. Ingekomen was het door de Kamer gevraagde afschrift van hel door <le Ka mer le Neuzen aan den Minister van "Waterstaat gezonden schrijven inzake de Vlissingsche haven De lieer M Laernoes is teleurge steld dal de Kamer van Neuzen schrijft in het afschrift een zin te hebben weg gelaten, die alleen belang heeft voor Z. Vlaanderen en dan ook kabinet wordt beschouwd. Men had dan beter niets kunnen zenden Als het alleen hel belang van Zeeuwsch-Vlaanderen betrof was hel ook niet noodig geweest liet achter le houden, want men kon toch begrijpen, dat de Mlddelburgsclie Kamer dal niet zat tegenwerken Toch blijkt uil hel ingekomen afschrift, al is hel niet volledig, reeds dat de Ka mer te Neuzen een hceleboel onaange name dingen heelt gezegd betreffende de luivenjdanncu, meest dingen, die men de zerzijds zeer goed had kunnen weerleg gen. Had men het schrijven gekend en had de Kamer te Neuzen de goede ge woonte gevolgd andere kamers een af schrift te zenden, dan had men gelegen heid gehad dc punten le weei leggen. Zoo is er gezegd, dal de eerste havenver- bclering le Vlissingen een mislukking is geweest maar in 187G werd alleen r'1/2 millioen ton erts verwerkt. Dat hel later verminderd is, had andere oor zaken. Ook is het onwaar, d.it de bui tenhaven niet diep genoeg zou worden steeds binnen te loopen Spr ver baasd zich ook, dat de heer van Itompu dit schrijven toekende, terwijl li ij als lid van Ged. Stalen medewerkte om Pro vincialen steun aan dc huvcnplunnoii le geven. Spr. wil geen dankbetuiging aan de Neuzensche. Kamer zendeu, maar al leen teleurstelling uitspreken, en vragen om alsnog mededeeling wat dc wegge laten zin inhield. De roorz. meent, dat het teeltenen van den heer v. Rompu als voorzitter lor.h begrijpelijk is, dit heeft niets met zijn eigen raeening te maken. Hel weg laten van een zin, maakt aanvankelijk een gekken indruk, maar toch kan spr. begrijpen, dat dit iels zou zijn, dat met dc haven van Vlissingen niets le maken heeft Het schrijven toont volgens spr. aan, dal men bang was dat de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen, in casu het brengen van gcwenschtc verbeteringen, zouden lijden door het bedrag dal voor Vlissingen noodig was, maar bepaalde tegenwerking van de Vlissingsche haven kan spr. er niet in lezen. De heer M. Laernoes meent, dat dit wel degelijk het geval is, men brak de plannen af, o.a. door te wijzen op de voordcelen van Zeebrugge. De heer J c r o n i 111 u s meent, dat het hier wenken uit den Haag gold, die in Neuzen zijn uitgewerkt. Men wilde de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen he- hnrligen tegenover de. havenplannen. Het is onredelijk, dat de minister zich beriep op brieven zonder verweer tegen de in die brieven aangeroerde motieven moge lijk te maken. Dc heer Stof koper zou toch gaarne den weggelaten zin leeren kennen, omdat de minister zeidc, dal wel gebleken is dat men niet zoo geporteerd is in Zee land voor de haven. De hoer M a s s»e e wil een middelweg bewandelen en dank brengen voor de toezending van het afschrift niet uitspre ken van teleurstelling, dat het niet vol ledig was en met de vraag het andere nog te mogen ontvangen. Besloten wordt in dezen geest te be richten aan de Kamer le Neuzen. De postdienst. Bij een tweetal circulaires vaD den Centr. Bond van P. T. T.-persmeel in zake de reorganisatie van het P. T. T.- bedrijl en een schrijven van den direc teur-generaal, inzake het verstrekken van nadere inlichtingen, betreffende de reorganisatie van den dienst, herinnert de heer Jeronimus er aan, dat reeds tegen het opheffen der Zondagbestelling is geprotesteerd, nu is gebleken, dat B. en W. van Middelburg geadviseerd heb ben tot opheffing van die bestelling. Spr. vraagt of deze niet eerst eens hadden kunnen informecren, welke gevolgen dit voor den handel zou hebben. Het post bedrijf schijnt het vergif bij kleine hoe veelheden toe te dienen, omdat het dan niet doodelijk schijnt te zijn. Vroeger

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 5