No. 06 166° Jaargang. jonderciafv 19 Maart 1928 dit nummer behoort een Bijvoegsel KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Minister C o 1 ijn slond gister weer -roor een heet vuur in deze Kamer. Dat hij maatregelen wil treffen tot be vordering van „richtige" heffing van de directe belastingen wordt zeker door niemand afgekeurd. Maar hel wetsvoor stel waarin hij daarvoor regelen aangaf, geeft ioo'n uitgebreide arbitraire macht aan de belastingambtenaren, dat er ern stige bezwaren rezen, ook bij leden van rechts. Ja, zelfs had men hier het merk waardige verschijnsel, dal de voornaam ste steun gister door den Minister on dervonden, kwam van de soc. democra ten, die gewoonlijk niet tot zijn hulp troepen behooren. De aanval werd geopend door <len heer Rul gors (AR.), die betoogde dat de belaslingsambtenaar moet afgaan op feitelijke toestanden, niet op rechtshan delingen. Het oprichten van naamlooze vennootschappen geschiedt vaak om gron dige redenen, zon der dal de fiscus dat als schijnhandeling mag beschouwen. Het is gebeurt dat een echtscheiding werd gebruikt om minder belasting te betalen. Zoo'n handeling kan men toch ook niet fiscaal nietig verklaren. Dat er in dit ontwerp geen beroep op den rechter is aangebracht, betreurde deze spreker zeer. Naast hem schaarde zich de heer Oud (V. D.) die aan de hand van eeni- ge voorbeelden aantoonde tot welke ge volgen deze bepalingen kunnen leiden. De bedoeling ts goed, maar in Neder land mag niet gezegd worden, dat de fiscus hel met hel recht niet zoo nauw neemt. Meer rechtszekerheid dient te worden gegeven. En de lieer Van Vuu- ren (R. K.) weigerde om aan den Mi nister en zij)n ambtenaren een blanco volmacht te geven. De heer Dresselliuijs wilde zijn stem laten afhangen van hetgeen het de bat nog zal opleveren. Zijn neiging om voor te stemmen ,was niet groot, maar ihij zou afwachten of de Minister duidelijk kan maken, dat er een noodzaak is om naast de rechtspraak van den Hoogen Raad nog schijnhandelingeu tegen de gaan. Ook mej. C a t z zou het lot van de ingediende amendementen afwachten. Daartegen werd hel voorstel verdedigd door de heeren Vliegen en van Sch a ik, terwijl ook de heer Sasse v. IJsselt zijn stem er wejj aan geven kan als er een kleine wijziging in wordt ge bracht. De rede van den heer Vliegen had echter nog een persoonlijke vraag voor den Minister naar aanleiding van de om zetting vaneen landgoed, door hem be zeten, in een naamlooze vennootschap. Spr. vroeg heeft door die handeling de fiscus schade geleden, ja of neen? Be taalt de heer Colijn voor zijn bezit in den nieuwen vorm minder belasting dan te voren? De heer Vliegen had niet de be doeling om den minister met deze vraag onaangenaam te zijn. Want lioe men hierover denkt hangt af van het ant woord op die vraag gegeven. Minister Colijn antwoordde in den aanvang van zijn repliek, dat de fiscus geen schade geleden heeft door de handeling doch is daarbij gebaat. Hij heeft registratierecht genoten, terwijl overigens ten opzichte van den fiscus geen enkele principieele verandering is teweeg gebracht. Heden vervolgde de Minister zijn rede. Vooraf had de Kamer na korte behan deling zonder hoofdelijke stemming zich vereenigd met het voorstel Lol verhooging van de collegegelden aan de Landbouw Hoogeschool en de Veeartsenijkundige Hoogeschool. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag. Het voornaamste onderwerp bij de tmderwijsbeschouwiugen blijft de vesti ging van Indische leerstoelen in Utrecht In verschillende toonaarden werd er over gesproken. Tegenover een felle kri tiek van den heer Cramer (S.D.A.P.) die slechts afkeuring vau deze inmenging van handelsondernemingen in welen- schap had, stond het kalme betoog van den heer Verkouteren, die vroeg of de Amsterdamsche hoogleeraren ook de meerderheid van den Amsterdam- schcn gemeenteraad naar de oogenzien De heer Ancma ondersteunde de lelijkheid van de wcnschelijkheid der in stelling, en meende dat de Min. niet an ders kan doen dan de stichting erkennen. Maar tegenover hem slond weer de heer Slotcmaker de Bruine, die den Minister vroeg de zaak nog eens te over- wegea, omdat z.i. de stichtingsacte (niet gepubliceerd) aantoont, dat hier rede- men zijn om de stichting niet toe te laten. Minister moet nog aan het woord komen, en zal dan verschillende klei nere kwesties hebben te behandelen, o.a, die van het Fransch op de lagere scho len. BINNENLAND. DE REGEERING EN DE NIEUWE HEFFINGEN. Naar hel Ildbld. verneemt heeft mi nister Colijn de Commissie van Rap porteurs over de „Weeldebelasting" en de daarmee samenhangende ontwerpen met aandrang verzocht zoo mogelijk nog voor hel Paaschreces haar Voorloopig Verslag te willen uitbrengen. De minister zou gaarne deze ontwer pen evenals dat over de Forensenbe lasting nog vóór de verkiezingen behan deld willen zien. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Met een enkel woord willen wij heriuneren aan de uilvoering, welke de mandolinevereeniging „Senipie Avanli" morgenavond, blijkens eene advertentie in dit nummer en de aanplakbiljetten, in het Schuttershof geeft. t Zeeuwseü-V laanderen O. D. Vanuil SI. Pauwels wordt aan „Het Laatste Nieuws" te Brussel gemeld, dat een molorrijder uit Hulst tegen een paal is gereden. Hij werd in bewuste- loozen toestand huiswaarts gebracht. De machine is geheel ontredderd. Jit Zee uwsch-V laander en Wü D. Dinsdag vergaderde de raad der ge meente S c h o o n d ij k e, waarbij alle le den tegenwoordig waren Onder de inge komen sLukken was ook dal inzake de postbestellingen. B. en W. hadden bereids bij den Minister gerequestreerd, want de postbestelling in deze gemeente kan moeilijk nog minder (slechter) worden dan zij nu is. Het kohier der hondenbelasting werd vastgesteld op een bedrag van f 326, ter wijl de begrooting over 1924 gewijzigd werd. Het vermenigvuldigiugscijfer der belas ting, dat in 1919 nog 1,44 bedroeg, in 1924 tot 0,9 was gedaald, werd nu vastge steld op 0,8. Tot schoonhoudster van school A werd benoemd Ca. v. d. Walle—Perduijn. De raad besloot voorts tol uitbreiding van het electrische net voor het gehucht f3asput eu het gehucht Steenoven met inbegrip van aansluiting voor de omlig gende boerderijen. Door dit besluit zal de gemeente op een klein deel na, geheel eleclrisch zijn aangesloten. B. en W. hadden in overweging ge geven 70 pel. voor rekening der gcmeenle 10 pel. voor rekening der gebruikers te nemen in het eventueel tekort op de garantie der verbruikers. Het lid Cam- maert nam het voorstel over, dat even wel werd verworpen. Een voorstel-Quist om te lezen 60 en 40, werd aangenomen. De raad besloot voorts te adviseeren tot rijkssubsidie van een som van f8410 voor aankoop van land voor uitgifte van los land aan landarbeiders (3.2120 H.A.). Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden de aftredende le den P. de Hullu, J. P. Wage en F. A. van Rosevelt herbenoemd en in de vaca ture J. Buize benoemd M. Verherbrugge. De raad benoemde ten slotte èen com missie in zake al o7 nfet aansluiting bij het waterleidingcomité, bestaande uil 3 raaafïeden, n.'I. de heeren J. M. Ris- seeuw, J. 0. Quist en C. C. Cammaert en 2 personen buiten den raad n.l. de hee ren L. van Dijk en P. J. van Bortel. Besmet tel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 Maart, in de provincie Zeeland be- jjroeg: Roodvonk: Biervliet 1, diptheritis Sluis 1. (Voor verder Stad en Provincie zie men bet Bijvoegsel). Boier - Reclame SBy -axi/nAxrop -ira/n parui jftelasnge of jKcutgarJyn& 1 pand S%órrux Wótie SuiAesi njaox 2Q aesntd Side ffruyferb.Zoon (Iogae. Mod.) DE VOOR Jit ttSBLOEME.V TENTOON STELLING 'I E HEEMSTEDE. (Van onzen eigen berichtgever). Zóó hadden we 't ons reeds verleden week voorgesteld, inaar toen wilde de natuur het anders. Zij gaf ons sneeuw, waar we om zon hadden gevraagd. Thans is de sneeuw gcsipolten en de zon, de.groole drijfkracht in de natuur, is nu weer lieerscheres en weldoenster. Groenendaal moet men zien met de zpp en in de zon; dan eerst weten wc wat een vollegrondstentoonslelJing is. En zóó zagen we gisteren dezen prachlluin, 16 H.A. groot. Zeker, als over een paar weken de tulpen en hyacinthen in vol ornaat staan te schitteren, dan viert Groenendaal hooglij, dan wordt het op timum van schittering bereikt, maar vnór het zoover is, wordt de bodem al zoo op vallend kleurig en fleurig, dat de ware bloemenvriendin en -vriend niet verzui men zal die bloemenvreugdpmeede te le ven van de bloeiende crocussen, anemo nen, lencojums, cranthissoorten, paarse irissen, corydalis, primula's, kerstrozen en sneeuwklokjes, welke laatste blijkbaar maar niet wilton heengaan. Wjj geven direct toe, dat al die plan ten, ieder op zichzelf, niet zóó opvallend zijn, dat de bezoekers in extase geraken; daarvoor is elke plant te klein. Vroege voorjaarsbloemen zijn alle klein van om vang. Maar zet er honderd naast elkaar, beplant een bed met een paar duizend stuks en ziet, er wordt geformeerd een bloemenweelde van ongeleende schoon heid. Men moet nu die croctisbedden in de zon zien schitteren! Een en al verruk king. Ieder weet dat een crocus een lief voorjaarsblocmetje is. maar niet iedereen weet hoe machtig de indruk is, dien een crocusbed op ons maakt Dat voelen we hier. Deze tentoonstelling, deze vollegronds- beplanling is een demonstratieve expo sitie, een stuk aanschouwelijk botanisch (onderwijs, zooals nergens elders is te vinden Tegelijk is het een niet genoeg te waardeoren onderwijs in algemeene tuinarchitectuur, want hier kunnen de bezitters van tuinen van groote en be perkte terreinen zien. Wat er met bloe men en planten van onzen bodem te ma ken is We hopen hierop nog terug te komen, want als deze tentoonstelling haar doeleinden, waarmede ze werd op gezet, bereikt, dan zullen de bezoekers cleze ervaring meedragen, van onze tui nen en terreinen is veel meer tc maken wij kunnen er veel meer genot van hebben dan tot heden Om een voorbeeld ie geven. Over het algemeen begint ér in de (stadstuinen eerst wat leven te komen in de laatste helft van April en Mei. Dan loopen de heesters zichtbaar flink uit Maar van bloemen, voorjaarsbloemen, is meestal geen sprake. En toch, alle ge- wasjes, alle bloemen, die nu op Groenen- daai staan te bloeien, willen ook voort in iederen stadstuin. Zelfs behoeft men er geen speciale bedden of perken voor aan te leggen. Ze doen het ook prachtig onder de heesters Men zou ze hegge- planten kunnen noemen De firma C. G van Tubergen Jr. te Haarlem exposeert zoo'n collectie voor jaarsgewassen, die nu volop in bloei staan Daar hebben we de Eranthis, de voorjaars-vroegeling of wintcraconiet of winterbloem In Januari, maar zeker in Februari, bloeit dit lieve gele bloempje al. Precies een boterbloempje,- trou wens,'t behoort ook tot dezelfde familie. Welnu, als dit plantje eenmaal in 't gras is uitgeplant, dan blijft 't daar voor altijd En ieder jaar wordt het aantal grooter, de aanblik mooier. Laat iedere plantenliefhebber dit plant je in z'n tuin zetten; om de duurte be hoeft men het niet te laten; 't is centen werk. Genoemde firma had naast de oude soort ook een paar nieuwe soorten, in tenser geel cn met grooler bloemen. En wat we hier zeggen van Eranthis, geldt ook van de sneeuwklokjes, Lencojum, Co rydalis en andere. We vinden zoo'n ten toonstelling van bloemen en planten den vollen grond juist daarom zoo'n schitterende cn praclische onderneming, omdat het publiek leert tuinieren, ge nieten van de planten in eigen omgeving, in eigen tuin bij huis. Men gaat hel na doen. Alles moet geleerd worden, óók het tuinieren. En wat we hier Opmerkten over de stadstuintjes, geldt in gelijke, zoo niet in meerdere mate, voor de stadsparken. Waarom ook daarin niet meer voorjaars gewassen P Waarom moet er gewacht worden op de Geraniums (Pelargoniums)? Als men wat meer oog had voor natuurschoon, wat meer meeleefde met de natuur, dan zou het in onze tuinen en parken niet [fcoolang winter blijven. Als we in de rotstuintjes, waai er hier eenige zijn aangelegd, al dat lieve kleine plantgoed zien, dan betreuren we het, dat in Nederland, dat met recht -wel Igenoemd wordt „de tuin van Europa", nog zoorelen zijn, die op gespannen roei slaan met de batonie. En voor hen is maar één raad. Kom naar Groenendaal 1 Toen we gister zoo in ons eentje op Jiet terrein liepen te genieten het was nog niet echt voorjaar, want er slond nog een aardig briesje, al bleef de zon ons trouw en de merels floten, de vinken sloegen en de koolmeezen dolle pret hadden, toen vonden we het toch een voorrecht, dat we deze exposi tie mochten bewonderen. De natuur is dan toch wel mooi en ze brengt ons in stemming en we leven weer als kinderen, op wien een zonnige omgeving zoo'n machtigen invloed lieeft. Inderdaad, Groenendaal is nu een waar lusthof en wordt dat met eiken dag nog intenser, want de zon laat de bloe men niet los ze moeten naar buiten. En nu spraken we nog niet eens over den tuinaanleg zelf en over de beplan tingen met groenblijvende gewassen, ook in stijl- en fantasievormen. Dat moet dan wachten tot een volgenden keer, Intusschen, vóór we liet terrein ver lieten, konden we ons niet onttrekken aan den drang nog eens 't Hoofdgebouw binnen te slappen, 't heiligdom en de Iriunif ran de geforceerde culturen Met eerbied en ontzag treedt iedere ware bloemenvriend hier binnen. Hier bewonderen we in de bloemen de ener gie van onze kweekers. Hier troont 's kweekers arbeid. Al wat in het Hoofdgebouw staat is porgvuldig verzorgd, beschermd legen on- (gewenschte invloeden. Hier zien we wat forceerkunst, de kunst van vervroegen, vermag. Enorm zijn de kweekers in de laatste jaren in deze lamst vooruitgegaan. Met veel te leurstellingen had men te kampen; doch de aanhouder heeft ook hier gewonnen. Als straks de duizenden en duizenden tulpen, narcissen cn hyacinthen in den vollen grond slaan te bloeien, raken we in extase, door den massa-indruk. Doch als we nu in 't Hoofdgebouw de soorten en variëteiten meer afzonderlijken nauw- keuriger kunnen bezien, dan genieten we anders en zeker niet minder intens. Wat is de natuur toch rijk! Daar hebben we de imponeerende in zending van de Belgische kweekers Bier en Ankersmit. Waar zagen we ooit zulke Clivia's, zwaar in tros en schitte rend van kleur? En dan de lange, rijk met bloemen beladen orchideeën? Dat is cultuur! Azalia'süs België daarvan niet het moederland? Dan de z.g. groene planten varens, arancaria's en palmen; zijn ze niet alle in schitterende conditie? Over Aalsmeer is een krant vol te schrijven. In dezen tijd van het jaar, zulke ro zen! Daar is heel wat aan vooraf ge gaan, vele jaren lang, vóór onze kwee kers zooiets konden presenteeren. 't Hoogtepunt schijnt bereikt En toch, wie weel wat Aalsmeer nog meer naar voren zal brengen. Waarlijk, ook thans weer hebben we volop genoten en met ons de velen, die we daar zagen. „Je loopt hier voor je genot", zei een bezoeker. En zóó is het ook. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De kantoorhouder bij den post- «.-u telegraafdienst C. de Nijs te Overslag is benoemd in den rang van besteller al daar. o- Vervalsching van een spoor wegabonnement. Nadat in den loop der vorige week een trein van de richting Den Haag komen de, hel Centraal station te Amsterdam was binncngeloopen, en de passagiers zich door de controle begaven, werd er een. persoon, afkoxnstiguit H e i n- kenszand, door den controleerenden ambtenaar bij bovengenoemd station, aangehouden, daar hij, in het bezit zijn de van een 2e klas abonnement, bestemd voor de Zuidergroep, welke kaart niet geldig is voor het traject Den Haag—Am sterdam. toch op die lijn had gereisd. Bij nadere beschouwing vim de abonne mentskaart, bleek deze vervalscht te zijn, n.l waren data van geldigheidsduur ver anderd. Bedoelde persoon was het getukt gedurende ruim een maand langer op genoemde kaart te reizen, dan deze gel dig was, doch 1iu liep hij in de val. Vanwege de Directie is tegen den ver- valscher proceé-verbaal opgemaakt. 'De toeristen in F r.a n kr ij k De Fransche minister van binnen! za ken heeft medegedeeld, dat de bepaling betreffende de identiteitskaarten niet zoo rigoureus ten opzichte van buitenland- sche toeristen zal toegepast worden. Zij moeten bij aankomst in Frankrijk, wan neer zij langer dan 14 dagen in dit land Verkrijgbaar voor engros en detail bij de firma Gebr. STEENLAND, Station straat MIDDELBURG. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten ,75« Laxeer-Tabletten .60" Hoofdpijn-Tabletten 6cm Bij Apottn en Drogist*** (lngez. Med.) zullen vertoeven, een aanvraag om der gelijke kaarten indienen, doch deze aan vraag kan bijv. ook door den hofel- ligenaar ingeleverd worden, mits deze de noodige verklaringen over zijn gasten kan afleggen. De bepaling inzake de vier portretten is in zoover verzacht, dat goedgelijkende foto's voldoende zijn. Wanneer de noodi ge formaliteiten zijn vervuld, bekomt men een kaart van lijdelijke geldigheid, waarna men dus vrij kan rondreizen. Ten slotte wordt verklaard, dat de bepalin gen zoo royaal mogelijk zullen toege past worden. B U ITENLAN Q. DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN. Zes c a li d i d a te n Tot dusver zijn er voor het rijkspresi- donlsehap officieel zes candidaten ge steld, en wol in alfabetische volgorde 1. Braun, sociaal-democraat; 2 Held, Beier- sclie volkspartij; 3. Hellpach, democraat, •1. Jarrcs, partijen der rechterzijde; 5. Marx, centrum6, Thaehnann, com munist. Verdere candidaten kunnen uiterlijk tot lieden te middernacht worden gesteld. Flke caudida.it moet door 20 000 kiezers zijn aanbevolen. Ken uitzondering op de ze bepaling wordt gemaakt voor dc par tijen, die bij de verkiezingen voor den Rijksdag op 7 December ten minste i/, millioen stemmen hebben behaald. Deze partijen zijn sociaal-democratie, Duitsch- nalionale partij, centrum, Duilsche volks partij, communistische partij, democra tische partij, Bcierschc volkspartij. De voJksche partij, die sinds de verkiezingen gesplist is. en de economische partij, die uit verschillende kleine groepen is sa mengesteld, voldoen echter niet aan deze voorwaarde. Indien de Beiersche boerea- bond, die deel uitmaakt van de econo mische. partij, toch nog met een eigen candidaat aan den strijd wil deelnemen, zou hij voor hedenavond 20 000 haiid- teekeningen van kiezers moeten verza melen De candidaten houden overal rede voeringen, om de kiezers gunstig voor zich tc stemmen Hiervan is die van den candidaat der rechterzijde, Jarres, de moeite eener nadere beschouwing waard, daar deze toch de „opposilieman" moet zijn. Jarres nu heeft tc Berlijn voor zijn aanhangers in de groote zaal der Phil harmonic gesproken; Stresemann, de ministervan Buitenlandsche Zaken, die lot de Duilsche Volkspartij behoort, woonde de vergadering bij. Jarres bracht eerst hulde aan Eberts nagedachtenis en verzekerde steeds hoo- ge achting voor den overleden rijkspresi dent te hebben gekoesterd Hij zou zeker geen candidaluur voor het rijkspresidiutn hebben aanvaard, als die hem slechts door een politieke partij was aangeboden, daar de rijkspresident volgens zijn meening geen vertegenwoordiger va» een bepaalde groep mag zijn. Uitdrukkelijk verklaarde hij, dat de strijd om het pre sidentschap op ridderlijke wijze geroerd dient. De persoon van de tegenstanders moet onaangeroerd blijven. Jarres ver zocht daarbij zijn vrienden de komende weken in elk opzicht een voorbeeld te geven van politiek fatsoen Wat iu dit milieu gezegd, van be tee kenis kan geacht worden. Doch nog belangrijker is zijn verklaring over de grondwet van Weimar. Volgens zijn innigste overtuiging is de grondwet van Weimar geen ideale grondwet, doch hij is cr evenmin van overtuigd, dat het herstel der toestanden van voor 1914 mogelijk of zelfs zeer weusclielijk is fouten van het oude regiem erkent htf dan ook ten volle, en de komende ver kiezingen zullen geen antwoord moetea geven op de vraag monarchie ®f repu bliek. Hel is niet te doen oui den vorm, maar om den inhoad van den slaaf. Be-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1